sas.- n *s» Mi wa ate m m J «va. V» r«aa ■«-• ni'ZIKK, 1. KTTK11K V K\ klXNT. De beer Cbr. Timtnuer is tot concert meester van liet nieuw op te richten or kest van het concertgebouw te Amsterdam benoemd. Het gerucht loopt, dat Selrack zijn engagement met de Franache opera heeft verbroken en zich elders heeft verbondeu. De heer J. II. Róssing, redacteur van de Lantaarn, vroeger secretaris van den raad van beheer van liet Nederl. Tooneel', treedt met 1 Sept. op als tooneeliecensent vau het Nieuws v. d. Dag. OKKHJIKKKK tlkltHH TKV. Door Z. -M. zijn benoemd: met ingang van 15 Aug. 1888, tot burgemeester: van Baexem O. A. Canoy, secr. dier gemeente; uiet ingang van 1 Sept. 1888, tot burge meester van Uarradeel C. Van Dalsen Fon tein; van Meualdumadeel mr. W. A. Bergsma; van Breda mr. F. De Man; van lJs selmonde C. A. Molenaar, secr. dier gemeente; van Oosthuizen J. P. M. Oosterman, en vau Terschelling D. Reedeker, secr. dier gemeente; met ingang van 8 Sept. 1888, tot burge meester van Sprang en van Vrijhoeven- Capelie J. Van Dijk. Bij ministerieels beschikking is E. II. Baay, te Amsterdam, met ingang van 15 Aug. 1888, benoemd tot adsisteut bij het Nederlaudsch-Museum. De luit. ter zee le kl. L. C. Ivoster, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wacht schip te Amsterdam eu belast met het bevel over Zr. Ms. stoomkauonneerboot Das, wordt met den llieu dezer overgeplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord; Ier zijner vervanging is aangewezen de luit. ter zee le kl. J. A. 11. Beek. BINNENLANDSCUE BERICHTEN. Dat onze zuivelproductie sedert de laatste 10 jaar sterk moet zijo afgenomen, blijkt o. a. ook hieruit, dat het melkvee in ons land in 1875 923,000 stuks bedroeg en in 188-1 800,000 stuks, makende een verschil van 33,000 stuks, welke we zijn achteruit geboerd. Gerekend nu elke koe op eene gemiddelde productie vau 100 kg. boter per jaar, alsook dat de kunstboter- industne 's jaars 20 25 mtllioen melk verwerkt, die dus evenals de 3,300,000 kg. boter, welke we door het kleiner melkvee- bezit derven, aan de zuivelbereiding oullrok- ken worden, dau behoeft men zich niet meer te verwonderen, dat de oprichting van zui velfabrieken een uiterst gewenscht middel is om dezeu ziekelijken tak van ons aloud volksbestaan le doen herleven, en aldus op nieuw vooruit te gaan in deze belangrijke nijverheid. Op Woensdag den 5n Sept. a. s. zul len te Iieidscbeudam harddraverijen gehouden worden, des voormiddag! met paarden uit de gemeente, waarvoor de prijs eu premie uit voorwerpen zullen bestaan, terwijl voor de namiddag harddraverij met paarden van zessen klaar" een prijs van 1200 en een premie van f75 wordt uitgeloofd. Onze lezers zullen allen, zoo verhaalt de Amst Cl weten dat de trekkingen der Staatsloterij plaats hebben te 's IIage. Doch velen onzer lezers weten niet waar en op welke wijze die trekkingen geschieden. Zij die mochten meeuen, dat zij gehouden worden in eene groote zaal met zekeren ernst, waardoor een plechtige indruk ontstaat zouden zich al zeer teleurgesteld zien. Wij wenschen voor de velen, die het niet weten eene kleine schets te leveren, hoe bijzonder eenvoudig wij zouden haast zeggen zon derling—de regeering met die trekkingen omspringt. Tegeuover hel departemeut van waterstaat te 'a llage gaat men langs eeu smalle, vuile trap naar een klein vertrekje, hetwelk onze hooggeroemde zindelijkheid schande aandoet. Gelukkig dun ook, dat slechts enkele leeg- ioopers, die voor eenigen tijd in den vroegen morgen een heenkomeu zoeken, de trekking met hunne tegenwoordigheid vereeren (P). Vreemdelingen moeten omtrent de houding der personen eu de plaats, waar de trek kingen der Staatsloterij plaats hebben, al een slechten indruk van Nederlands regeering krijgen. Op dat hokje dan nemen, op een ver- hooging, tegen half negen des morgens, eenige beambten plaats, wier getal om de vijf miuuten met één vermeerdert, zoodat etudelijk een veertiental personen hebben plaats genomen. Langs de beide tegenovergestelde wanden ziet de bezoeker eeu ijzeren bak, die ongeveer den vorm en de grootte heeft van een scheprad. Nadat de sloteu van de beide kolossale ijzeren trommels door een beambte zijn af genomen, wordt iu dien, waarop staat: Prijzeu, de inhoud uit een linnenzak over- gestorl, de zak daarna het binnenste buiten gekeerd evenals de goochelaar doet en de doos gesloten. Daarna worden beide trommels met zekere kracht rondgedraaid en eindelijk evenals een filtreer van oudereu geopend. Nu heeft alles plaais met zekere on verschilligheid, die doet denken aan deu be kenden sleur, eu nadat iemand roept: „al klaar!" trekt eeu knecht uit de doos, waarop slaat: Nummers, een rolletje, terwijl tegelijkertijd een andere knecht uit den daar- tegenoverstaande trommel eveneens eeu rol letje neemt, lleideu geven dat opgerolde papiertje respectievelijk uau beambten, rechte van hen zittende, die de ringetjes er afnemen, om het daarna aan auderea(hoogere?) beamb ten over te geven. Hierop gaal alles aan 't werk met groote snelheid, eu de voorlezing der nummers, ge volgd door de afroeping der prijzen van de overzijde, gevchiedl met zulk eeu rapheid, dat er voor eeu gewoon ineusch niets van is te verstaan. Men hoort b. v. de uummeis der loten afroepen: vierduizend negenhonderd acht eu zestig, tienduizend tweehonderd zes eu veertig, zes eu dertig, zeventienduizend eeu- houderd twee en vijftig ucgentienduizend driehonderd vier en vijftig eenhoudefd acht eu veertig.enz.en daariusscheu dour dertig gul dertig gul hondgul En dat zéé snel, dat er gemiddeld 21 loten eu prijzen in de minuut worden getrokken. Het aardigste van alles is uog de preektoon van deu beambte, die als uit één adem de nummers afroept op eene wijze, als onze Amslerdainsche voorzangers vroeger ecu ka pittel konden aframmelen. Wij raden onzen lezers aan, bij een bezoek aan de residentie, vroeg op te slaan eu de trekkingen der staatsloterij te gaan bijwoueu. Men trekke evenwel geen goed costuum aan vooral uiet de dames want de spinraggen zijn uiet te ontwijken eu de plaats waar men staat, gelijkt veeJ op het vuile hok, waarin de Amslerdamsche kantonrechters zitting houden, maardau nog iets vuiler 1 Men verzuimt, de trekkingen bijwonende, gelukkig niet veel tijd, want om half tien is alles afgeloopeu en de uitslag bekend, want telkens gaat een jongen met een strookje papier, waarop uummeis en prijzen staan, naar de drukkerij der lijsten, ofwel naar het, telegraafkantoor. Nabij de spoorwegbrug over de Oude Maas te Dordrecht, was eeu schipper bezig zand over le laden uit een baggermolen. Daar echter de baggermolen in twee keeren veel meer zand gal dan de aak bevatten kou, zonk het achterschip weg. De schipper wilde eerst uog eeu deel van het zaud uit werpen, maar moest die poging met deu dood bekoopeu, daar de golfslag eeuer voor bijvarende stoomboot de aak verder vol wierp. De ongelukkige woelde iu het zaud en zonk met zijn schip naar de diepte, om uiet weer boven te komen. Onmiddellijk aaugewende pogingen om den man nog te redden bleven vruchteloos. De Russische prins Bariatinsky, die eeue reis door Europa maakt met een vierspan, vertoefde van Zaterdag tot Maan dag in hel hotel de Zalm te Gouda. Het was daar juist kermis, en blijkbaar amu seerde de prins zich uitstekend met dat oud-Hollandsche vermaak. Een ieder wachte zich voor schade. Naar wij vernemen ziju er valsche gouden tientjes in omloop. Zij ziju te onderkenuen san den klank eu aan de kleur, die lichter geel is dan die van de echte. HaartCl.) Men schr|jft uit Amsterdam aan de N R Cl\ Naar het zich laat aanzien, zal de geboortedag van prinses Wilhelmiua ten onzent recht opgewekt gevierd worden. Er doen zich toch in onze straten onder de bevolking reeds nu teekeueu voor, die voor spellen dat de feestelijke stemming waarschijn lijk niet minder algemeeu zal ziju dau ter gelegenheid van de zoo bekende Aprilfeesten ten vorige jare. Troepjes zingende eu met vlaggen getooide inderen trekken tegen het vallen van den avond de stad door, en al werkt hieriu zeer zeker de invloed van onze van ouds vermaarde „trommelweek" het is niet te ontkennen dat de levendigheid grooter en algemeeuer is dan andere jaren, eu dat ook volwassen dezeu keer die uitingen van ontkiemde feestvreugde met een uiet onge voelig oog aanzien. Hetgeen men hoort van de maatregelen, die genomen worden om het feest te doen slagen, belooft dau ook zeer veel, en het zou aangenaam zijn, zoo de vorstelijke fami lie voldoen wilde aan het verzoek, dat uaar men zegt tot haar gericht is, om de fees telijkheden met hare tegenwoordigheid te kurnen vereeien. Op deu feestdag zelf schijnt daar echter geheel geen kans op te zijn, daar hel feest op het Loo, in den schoot van het gezin, met eene kinderpartij gevierd zal worden. Men fluistert echter dat H. M. eu de prinses op den dag van den optocht (1 Sept.) bier ten paleize zullen verschijnen, om van bet balkon het luisterrijk schouwspel gade te slaan. Aan den watertocht ter gelegenheid der viering van den Prinsessedag te Amster dam zal uog worden deelgenomen door zes sloepen van het opleidingsschip Admiraal van Wassenaar, elke bemand met 24 roeiers, waartoe de schoutbij-nacht, directeur eu commandant der mariue, welwillend vergun ning heelt gegeven. (Ti)d) Door eeu diamantwerker uit Amster dam zijn eergislereu op de llaarlemsche kermis verloren, ruim 300 ronde ruwe dia manten, 130 karaats ter waarde van drie duizend gulden. Wal doet iemand ook met diamanten op de kermis Naar men verneemt, zullen alle amb tenaren eu beambten van het vaste personeel ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der ezploitatiemaalschappijnaar gelang van hun aantal dienstjaren, eenige gratificatie ont vangen. (Centrum.) Per gewonen trein van 5.35 arriveerde gisteren te Aruhein hertog Adolf van Nas sau op het perron uitstappende, nam hij dadelijk plaats in den gereed staandeu salon- wagen van onzen koniug. Twee heeren vergezelden deu ouden hertog, die eeu bezoek komt brengen aan onze vorstelijke familie en omstreeks half zevtn op het Loo aan kwamen. Men schrijft aan de N. R. C. van gisteren uit Leeuwen Hedeuuacht is de uoodkeering bezweken, gelegd om de doorbraak te dichten, welke iu de afgeloopeu lente in de kade van den Drutenscbru Uiterwaarderpolder gevallen was. Het vee ia met moeite vau de uiterwaar den gered. Treurig is de aanblik, welken de meeste polders in Maas en Waal opleveren. Niet alleen zijn door het overvloedige regen- en kwelwater de lagere binuenveldeu onder water gezet, maar reeds beginnen de hoogere wei landen last van water te krijgen. Dienten gevolge staat er reeds vee op stal, dat het slecht gewonnen hooi verorbert, hetwelk toch reeds iu te geringe hoeveelheid voor den a. s. winter voorhanden is. Bij meiischenhengenis beeft het binnen water in deu zomer nog nooit zoo hoog gestaan. De steenfabrieken staan stil, en de arbei ders zonder werk zien bij het rotten der aardappelen een droevigen tijd tegemoet. Velen gaan er dan ook naar Duitschland om te trachten daar hun brood te verdienen. Het zevende jaarfeest van den pro- viucialeu bond der vereenigiug Het Metalen Kruis" in Noord-Brabant zal in 1889 hoogst waarschijnlijk te Bergen op Zoom worden gevierd. Een eigenaardige manier van handel heeft dezer dagen te Sittard plaats gehad. Een ingezetene verkocht aan een slachter zijn paard, 3 varkens en 1 kalf tegen 30 cent per kilo, alles levend gewogen. Op de steenfabriek van de heeren Beek Van Voorthuizen te Windesheim, gleed dezer dagen eeu der werklieden uit, terwijl hij boven op deu oven stond steenen te vleien en viel van den hoogen oven (4.14 M.). In ziju val werd hij nog gegrepen door een arbeider, die beneden hem stond steenen aan te geven. Deze kon echter den man niet houden en moest hem laten vallen. Weder werd hij opgevangen door een twee dei arbeider, die echter uog 1.4 M. boven den grond stond. Ook deze was 't helaas niet mogelijk den ongelukkige vast te hou den, die loen op het inspan van een steen- wagen neersmakte, waardoor hij vier ribben brak. Zijn toestand is niet ongunstig. Te Assen zal op deu verjaardag van U. K. H. prinses Wilhelmiua door onge veer 1300 kinderen een schoolfeest worden gevierd. Te Asten (N.-Br.) zijn tweepersonen, die bijna 3 maanden onschuldig in pre ventieve gevangenis hadden doorgebracht, op feestelijke wijze ingehaald. Hun terug komst geleek een triomftocht. Glt'tlgLA V 1». Sir James Fergusson deelde in het Lagerhuis mede, dat de Eugelsche regeeriug verklaard heeft, uiet voornemens te zijn den Porlugeescben Delagoabaal-spoorweg te koo- peu, noch het gezag daarover in vereenigiug met anderen te verwerven. De Transvaal- sche regeering verklaarde dat het niet j haar plan ligt, rechten te heffeu op int» reu langs de koloniale wegen, buiten die den Delagoaweg. Het is der Eugelsche r. geering uiet bekend, dat de regeeringen iD de Kaap en Natal tot dergelijke overees. komst zijn toegetreden, maar men geloot dat het niet in de bedoeling dezer reget- ringen ligt, stappen te doen om den spoor, weg te koopen, of de contröle daarover li erlangen. In het proces van Charles Ferry lege, Rochefort en den uitgever van de Intrant,, geanl, wegens laster, zijn beide laatstee veroordeeld tot 1600 frs. boete, 4000 In. schadevergoeding eu het opnemen van he vonnis in G Parijsche bladen. De graaf en gravin van Parijs zolln naar Schotland gaan en daar tot eindt October blijven. De Standard meldt uit KonslantiuopeS, dat de Sultan het Protest terughoudt en ik nota aan de mogendheden omtrent Massovii vermoedelijk achterwege blijft. krllh'KKlJK. De Agence Ilavas maakt eene noli openbaar, welke door deu heer Goblet, mi nister van buitenlandsche zaken, aan dn Italiaanschen premier, den heer Critpi, gezouden met betrekking tot Massowah. Au het slot dier nota leest men „Wij weten niet wat Europa van ik rechtsbeginselen en de handelingen vu Italië zal denken. Indien het gedrag da Italiaansche regeeriug zou kunnen uitloopci op de onderdrukking van de capitulatiesti van onze rechten op Massowah, dan zou om slechts overblijven om akte te uemen vu deze nieuwe wijze van handelen, waardooi de capitulatiën zouden verdwijnen, zonde: overleg met de mogendheden. Wij hebben hiervan Italië verwittigd, en behouden om voor, daaruit die gevolgtrekkingen te maken, welke strooken met onze belangen in het gebied, w aar wij krachtens regelmatige rech ten zijn gevestigd." Aan de bijzonderheden betreffende de begrafenis van „generaal" Eudes, onder de telegrammen vermeld, i9 niet veel toe te voegen. Vele gendarmes zijn gekwetst dooi de glazen, flesschen eu stoelen, uit de koffie huizen gehaald en waarmede de lieden vu den stoet hen bestookten. Eén hunner wed de neus verbrijzeld. Daarentegen ontving» vele rustverstoorders bajonetsteken. Bij dt paniek welke ouder de nieuwsgierigen ont stond raakten verscheidene vrouwen onder den voet. Het politiebureau bij de mairia van het elfde arrondissement was geslota en geen agent vertoonde er zich. Toen mti het echter steenen tegen de vensters deed rege nen, opende de commissaris Moquio de deurea tegelijk viel een bom voor zijn voeten. Ofschoon het volk riep: „Laat liggen, dit is om bet bureau in de lucht te doen vlie gen 1" bukte hij zich en trok hij er de lont af. Volgens een andere en uaar het schijnt de juiste lezing was de bom van twee slag hoedjes voorzien. Indien deze op den grond waren neergekomen, zou zij ongetwijfeld ont ploft zijn en groote verwoesting onder dt politie-ageuten hebben aangericht. Maar hot dit zij, deze laatsten schijnt dit voorval ta hoogste verbitterd te hebben. Ten getik van tweehonderd in het bureau aanveeg, trokken zij de sabel en stortten zich woeden op de menigte, welke nu naar alle kanten uiteenstoof. Het voorste gedeelte van dn stoet sloeg in allerijl de Roquettestrsat ii en het achterste gedeelte zocht met achter lating van vlaggen en kransen een god heenkomen in de omliggende straten. Ik lijkwagen bleef met eenige verwanten a vrienden op het Voltaireplein alleen. Op het kerkhof werden de roode vlsgga ontplooid; de politie vertoonde zich dm niet. Louise Michel, bet raadslid Vaillant, Felix Pyat (die uitermate opgewonden vu eu verscheidene andere Blanquisten en at paar aanvoerders der werkstakers voeida aan bet graf het woord. „Bij de aankomst van Corbillard", schrijft zij, roept de geheele menigte: „I^ve dt Commune" I Corbillard gaal aan het h«h van den stoet. Werkstakenden maken rnia- baan voor hem en gaan voor hem uit' ,e* Zekere anarchist Soudrey, geve® algemeen secretaris van den bond tegen a aanstellingsbureau's, is wegens ophitsing f plundering en moord in hechtenis genome»- Drie aardwerkers, die anderen hsdd* belet te arbeiden, zijn tot 24 uur, koffiehuisbediende is tot 6 maanden je vangenisstraf veroordeeld. Te Amiens hebben de gendarmerie" de politie de handen vol. De oproerig» werkstakers, waarbij zich tal van leegloop81 aangesloten hebben, jouwden de agentes d en wierpen bun steenen uaar het booM. Bij benden trekt het kanailje door BUITENLANDSCHE BERICHTEN

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2