NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dadelijks* behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Zaterdag 4 Augustus 1888. N°. 183. zo* Jaar«ang. ADVER TENTIEN: Bureel: Seheepmakersstee<j 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. FEUILLETON. Onschuldig Veroordeeld. w. w. s. 51). Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden I.OO. Prijs per ^uimiier 10 ('ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen4 contantzonder rabatper regel 0.10. LEIDEN 3 Augustus. VERSLAG tan de* toestand der Gemeente Lei'le* over het jaar 1887. (Vervolg.) Door de Commissie voor de Waalsche bibliotheek werden wederom vele boeken en archiefstukken ter leen verstrekt aan heeren beotfenaars der kerkgeschiedenis in Neder- liod, Frankrijk en Duitschland. Een 200 tal nieuwe nummers zijn toegevoegd en een 26 tal vervolgen. De afdeeling Leiden en omstreken der Maatschappij ter bevordering der Bouwkunst verkeert in bloeiendeu staat. 13 nieuwe leden traden toe, terwijl 5 door vertrek uit de gemeente voor het lidmaatschap bedank, teo. Door de afdeeling werden gehouden S gewone en 3 buitengewone vergaderingen. Am het wetenschappelijk uitstapje naar Utrecht werd door 17 leden deelgenomen. De vereeniging Bouwkunsten Vriendschap telt 20 leden en verkeert in bloeiendeu toe- Mud. Zij beijvert zich steeds om in hare iwgadcringen datgene te bespreken wat op Itt gebied van bouwkunst betrekking heeft en tot hare bevordering dienstbaar kan zijn. Het Departement Leiden der Maatschap pij tot nut van 't algemeen telt 316 leden eo drie honoraire ledcti. De begrootiug voor het dieueljaar 1887/88 werd vastgesteld in in ontvangst en uitgaaf op een bedrag vau I 2336.60. Als sprekers in de vergaderin gen met dames traden op de heeren M. J. Mees, van Haarlem, Dr. Jan Ten Brink, alhier, Justus Van Maurik Jr., van Amster dam, Mr. J. A. Van Gilse, van Rotterdam en Dr, R. Koopmans van Boekereu alhier. Vso de Leesbibliotheek van het departe ment werden 5400 boekwerken aan 248 leiers uitgereikt. De Maatschappij der Nederlandsche let terkunde telt thans 530 binnenlandsche leden. De Volksbijeeukomaleii werden door een talrijk en belangstellend publiek bezocht. Als sprekers traden op de heeren: R. Koop man! van Boekeren, C. J. Leendertz, prof., Ur. Jan Ten Brink, F. C. A. Pautekoek, G. Japikse, H. Witte, S. P. Perdijk, I)r. E. A. O. Was, J. A. Van Hamel eu W. P. Wolters. De gymnastiek- en schermvereenigingeu Hercules, Sparta, Indhra en Thor verkeeren iu bloeiendeu toestand en gaven uitvoerin gen in de gehoorzaal. Op 16 April werd aan eerstgenoemde vereeniging eene banier aaugeboden. De Leidsche breiacholen werden bezocht door een 70 tal kinderen. De school wordt des zomers gehouden in het lokaal der be waarschool Oude Vest en des winters in de bewaarschool aan dc Haarlemmerstraat. Het correspondentschap Leiden van de Inrichting voor doofstommenonderwijs te Rotterdam ontving van 22 leden en 37 be langstellenden geldelijke bijdragen ten be hoeve van die inrichting. In den Leidschen Schouwburg werden in het speelseizoen 25 Hollaudsche voorstellin gen gegeven, 2 studentenvoorstellingen, 1 onderofficierenvoorstelling, 3 Duitsche voor stellingen en 4 Fransche. De afdeeling Leiden der Nederlandsche vereeniging tot bevordering van Zondagsrust verleent hare medewerking tot bereiking van het doel, eene vrije Zondag voor iedereen. Wegens vertrek naar elders onderging het aantal leden eenige vermindering. Het be droeg op 31 December j.l. 99. Armwezen. In het afgeloopeu jaar waren geene bui tengewone middelen noodig om te voorzien in behoeften die ter oorzake van gebrek aan werk waren ontstaan. In 1887 moest f 2050 worden besteed aan onderstand, vervoer tu verplcgingskosten, terwijl f 200 werd betaald aan het Ger. Minnehuis voor de verpleging van 2 perso nen. Over het jaar 1887 werd in de arm- bus op het raadhuis gevonden een bedrag van f 123 hetwelk onder de armbesturen is verdeeld. Iu het getal instellingen door of vanwege de gemeente beheerd of gesubsidi eerd, ten getale van acht, is geen verande ring gekomen. Het subsidie aan het H. G. Weeshuis heeft sedert 1885 opgehouden, terwijl aan het R. K. Weeshuis het Lu- thersche Weeshuis en de Israëlietische armen in 1888 voor het laatst subsidiën zullen worden uitgekeerd. liet aantal personen gedurende dit jaar verpleegd of ondersteund bedraagt 652 en bedeeld 7373. Voor bezoldiging van genees- heel- en verloskundigen werd uitgegeven f 6580, voor reispenningen en kortstondige bedee ling f1800. In de stedelijke werkinrichting werden opgenomen 22837 volwassen personen en 4685 kinderen totaal 27522 of gemiddeld 75 personen per dag. Aan arbeidsloon werd daar uitbetaald f3675.61 en aan voeding f3169.92'. Het subsidie uit de gemeentekas bedroeg f 3000. Aan de hoofdbank van de stadsbank van leening zijn gelost 16085 panden voor f 140206.75, aan de beide hulpkantoren 57591 panden voor f 180295.50. Verkocht werden 1749 panden. Aan interest werd ontvangen f 8600.34 en van de verkochte panden f 1015.18'. Beleend werden 18351 en 66094 panden. Aan jaarwedden voor de beambten werd uit betaald f5100. Door de Leidsche Maatschappij van Wel dadigheid werd f5751.41' voor ondersteu ning besteed, verdeeld over 157 gezinnen en 144 eenloopende personen. Ruim 80.000 stuks kleedingstukken werden vervaardigd waarvoor f 24000 aan arbeidsloon werd te goed gedaan. Hierdoor hadden 50 4 70 kl'êrmakers en 70 4 80 naaisters gedurende het geheele jaar onafgebroken en 60 breidsters 21 weken volop werk. De spaarkas van het Nut van't Algemeen telde 110 inbrengers; zij brachten tezamen in eene som van f 1625.85. Iu de schoolspaarbauk van het Nut van 't Algemeen spaarden 65 kinderen der school 4e klasse no. 1, en wel een bedrag van f 168.79. Er waren dus 15 sparende kin deren meer dan een vorig jaar. De vereeniging tot voortdurende onder steuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte visschersder reederijen te Katwijk aan Zee en Noordwijk aan Zee beeft gedu rende het afgeloopeu boekjaar ondersteund, te Katwijk aan Zee 32 weduwen, 44 weezen en een bejaarde; te Noordwijk aan Zee 5 weduwen en 3 weezen. Uitgekeerd werd f 3433.62'. De vereeniging van den II. Elisabeth on dersteunde 341 zieken en 97 kraamvrou- men. Het aautal bijdragende leden bedroeg 246, der werkeude leden 20. Het bedrag der verstrekte ondersteuning was 1 2121.40, De vereenigingen (I. Viuceutius 4 Paulo, Liefdewerk van de H. Cunera en Stille Ar moede bleven voortgaan met het ondersteu nen van behoeftige gezinnen, In het gesticht „de Voorzienigheid" wor den nog steeds arme meisjes verpleegd en opgevoed, onder leiding van geestelijke zusters. Er werden in bet geheel verpleegd 59 kinderen en de daaraan verbonden school bezocht door 270 leerlingen. De Nederlandsche vrouwenvereeniging Tes- selschade lelt 25 afdeelingen en 9 corres pondentschappen en 3200 leden. De afdee ling Leiden telt 176 leden en 10 werksters, onder een bestuur van 6 dames. Het depot is gevestigd op de Langebrug, De commissie tot opbeuring van boetvaar dige gevallen vrouwen blijft steeds gaarne bereid tot het plaatsen op het Asyl Steenbeek van haar die zich daartoe aanmelden betgeen in het jaar 1887 met geen het geval was; het bedrag der geïnde contributiën werd op de spaarbank belegd. De afdeeling Leiden van het Nederlandsch genootschap tot zedelijke verbeteriog van gevangenen telde 98 contribueerende leden, waaronder 26 buitenleden. Aan 8 ontslagenen werd gelegenheid gegeven eenig handwerk uit te oefeDen 30 werden met kleeding of giften ondersteund en 4 aan een bestaan ge holpen. Door de instelling van liefdadigheid ten behoeve van behoeftige kraamvrouwen onder het heer van vrouwenkraammoedera werd in het afgeloopen jaar aan 521 behoeftige kraamvrouwen hulp verstrekt, door uitrei king van kleederen, kindergoed of geld. De financieele toestand ia gunstig en het magazijn voorzien van een grooten voorraad. De afdeeling Leiden der vereeniging Ne derlandsch Mettray telt 32 leden. Voor rekeniog der afdeeling worden 2 knapen op de kolonie verpleegdwaaromtrent de be richten gunstig luiden. fVordt Vervolgd.) Het verslag, uitgebracht in de 72ste jaarlijksche algemeene vergadering van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning vau den gewapenden dienst. Bevat onder anderen de volgende mededeelingen De inkomsten over 1887 hebben bedra gen f95,659.95. Behalve de renten van het kapitaal op het Grootboek, die f 44,632.25 beliepen, ÏHIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, van Ere vriendelijke lach om den insgelijks »rl wat grooten mond, deed toch dc bard- wil van het geheele voorkomen merkbaar foinderen. Toen deze vrouw, want zij was het, die ack op zoo ongunstige wijze over de heeren wtoren had uitgelaten, Ellen's verwarde en 'Mvouderde groote oogen zag, brak zij op W hare rede af en riep: Roberth waar- j "Mig, ze komt bij!" Sobert's lange gedaante verscheen aan de tour van 't vertrek en hij vroeg, altijd j^'ijfalend„Weel gij dat wel zeker, zelf maar," antwoordde zijn zuster, «bert Leith waagde het wat naderbij tonen en het was hem vergund in die *voooe nogen te starendie aoo geruimen jo hardnekkig bleven gesloten. ivGij hebt mij hierheen gebracht, niet waar?'' sprak de zieke met zwakke stem. „Ja," antwoordde Leith, bijna even toonloos. „Ik ben erg ziek geweest, is 't niet?" „Ja, zwaar ziek." „En gij beiden hebt mij verpleegd, en zeker heel veel moeite met mij gehad?" Robert wilde weder iets antwoorden, maar Edith duwde hemgeërgerd over zooveel praatjes, op zij en alles behalve liefelijk klonk de toespraak aan haar broeder „Wil je dit meisje vermoorden? Pak je weg! Of meent ge, dat gij een uitzonde ring maakt op alle mannen? Evenmin als de anderenbezit gij geen greiu gezond verstand." Zonder eenig antwoord liep Roberth voor zichtig de kamer uit, daarbij tevens het bewijs leverende, dat het hem niet ontbrak aan eerbied voor zijn kordate zuster. Miss Edith boog zich over het bed der zieke en haar scherp geluid zooveel doenlijk verzachtend, zei »e: „Ja, kindlief, ge zijt zwaar ziek geweest, doch nu is zeker uw toestand heel veel verbeterd. Neem een beetje van dit drankje in en tracht dan wat kalm te slapen. Na een gezonden slaap moogt ge weer een weinig spreken." Ellen gevoelde zich zoo zwak, dat ze zonder een woord te zeggen lijdelijk ge hoorzaamde. Den volgenden morgen ont waakte zijen een blik uit het raam werpend, zag zij den tak vau een boom, die reeds grootendeela ontbladerd was. „Is het nu al herfst?" vroeg zij in de grootste verwondering. „Ja," antwoordde miss Edithdie juist met een kruik frisch water het ziekvertrek was binnengekomen. „Het is de tijd, die de dichters, gek ge noeg, het sterven der natuur noemen. Hoe gevoelt gij u? Beter? Komaan, dat is goed. Nog nooit heb ik iemand zwaarder ziek geziendan gij de laatste maand waart. Figuurlijk gesproken, hebben wij, Roberth en ik, meer dan twaalfmaal u al begraven." „Een maand?" Ben ik zoo lang ziek geweest? En altijd hebt gij mij verpleegd en opgepast? Hoe tal ik u daarvoor danken Miss Edith Leith was een dier menschen, die niet goed kunnen hebben, dat men hen beklaagt of hen prijst, en snel viel ze daarom ook Ellen in de redemet te zeggen „Ik hoor den klopper overgaan, daar zal iemand aan de dear wezenliefste 1" Zij liep naar het raam, en naar buiten ziende, riep zij op een toon, alsof ie iets afschu welijks had aanschouwd: „Een man! En nog wel een man van de slechtste soort, een marskramer. Als er iets is op de wereld, wat ik veracht, dan zijn het de marskramers." Zij opende eventjes het raam en riep naar buiten: „Weg, weg," alsof ze de vogels uit een moestuin ver dreef. De man was echter niet zoo ge makkelijk weg te krijgen, en zijn mand bij het raam brengendprees hij zijn koop waar met uitbondigen lof. „O, die land plaag," zei Edith boos, „is in Blackhavcn even dicht gezaaid als indertijd de sprink hanen in Egypte." En met luider stemme tot den koopman: „Ik heb niets noodig! Weg, man, weg!'' Dc marskramer ging echtsr niet weg en bleef zijne waren aan houdend prijzen, waarop Edith zoo kwaad werd, dat zij de kruik met water van de tafel nam en met den inhoud er van een einde maakte aan de welbespraaktheid van den lastigen koopman. Met zelfvoldoening het raam sluitend, zei ze tot de patiënte: „Dat is nu precies de beste manier om hun weg te krijgen. O, kindlief, ge weet niet hoe ik alle mannen haat." (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1