NIEUWS- EN ADVERTKiNTIEBLAI) VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Sleze (oilruilt verschijnt dadelijks, behalve op /on- en Feestdagen. A 30 ft NE (ff ENT: Dinsdag 31 Juli 1888. N°. 179. ADVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. Onschuldig Veroordeeld. ourant Voor Leiden, per 3 maandenI 1.25. Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden l.tiO. I»rijs per Summer 10 (ent. 202° JaarKang. Van t6 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg; 6. LEIDEN, 30 Juli. VERSLAG mi den loeetand der Gemeente Lellen over het jaar 1887. Heden werd one toegezonden het verslag uu den toestand der gemeente Leiden over tel jsar 1887, door burgemeester en wet houders aan den gemeenteraad in 1888 aan- Omtrent den loop der bevolking zagen ie oit dat verslag dat de bevolking op 31 December van dat jaar bestond uit 21850 ununeu, 24229 vrouwen te zamen 46079, lijnde meer dan aan het einde van 1886 567 zieleu. Onder het totaal zijn begrepen 593 m. en 56 vr. behoorende tot de land- Bicht. Geboren werden 1554 kinderen, vurran 58 levenloos aangegeven. 901 tterfgevalleu kwamen voor, terwijl 298 hu islijken werden gesloten. De verhouding van bet getal overledenen Ut bet cijfer der bevolking was 1 op 50.5, ■uiijiende een laag sterftecijfer, het laagst mkregeue in de laatst verloopen 20 jaren. Het aantal buiten echt geborenen bedroeg 181. In bet ziekenhuis der rijksuniversiteit Wden 137 geboorten plaats, terwijl daar iSi personen stierven. Vau deze laalsteu uren 77 in andere gemeenten woonachtig. Terwijl zich in 1886 332 personen meer tin vestigden dan er de gemeente verlieten, ktbben zich er no 28 minder gevestigd dan (t de gemeente verlieten. Vin de 298 huwelijken hadden er 54 in Hei plaats, terwijl in Januari de meeste kinderen geboren werden. 25 tweelingge- boorten kwamen voor. In de maanden April en Hei kwamen de meeste sterfgevallen voor. Boten de 70 jaren stierven 163 personeu, van hen 65 boven de 80 en van ben we derom 8 boven de 90 jaren, één zelfs op 95 jarigen leeftijd. Naar de onderscheidene godsdienstige ge- lindten waren de ingezetenen als volgt ver deeld: Nederduitsch Hervormden 29125,Boomsch katholieken 11533, Evangelisch Lutherschen 1206, Christelijk Gereformeerden 1836, frtnsch of Waalsch Hervormden 967, Ne- derdaitsche Israëlieten 592, Remonstranten 113, Doopsgezinden of Mennonieten 322, Ozd-Roomsclien 62, Hersteld Evangelisch Lutherschen 32, Anglikaansche Episcopaten 8 en tot geen der genoemde gezindten be hoorende 55. Het garnizoen was sterk 593 mannen en 56 vrouwen, de bevolking van het invali denhuis 61. Het aantal kiezers bedroeg in 1887, voor de tweede kamer 1308, voor de provincale staten 1300 en voor den gemeenteraad 1887. Het aantal kiezers bedraagt iu 1888: voor de tweede kamer 2361, voor de provinciale staten 2359 en voor den gemeenteraad 2358. Als nieuwe leden traden in den gemeente raad op de heeren J. J. Hasselbach, A. Koetser, A. L. DeSturler, J. A. Van Hamel, mr. J. J. Schueither, C. C. Tielemau en P. Zillesen. Tot wethouder werden benoemd de heeren mr. N. L. J. Van Buttingha Wichers en 8. C. M. Knappert. Van de 27 raadsleden treden iu 1888 geen af. In de zittingen van den gemeenteraad werden o. a. de volgende besluiten van belang genomen. In de zitting van 17 Februari: V\ ijziging van art. 46 van de algemeene politieverordening, in dier voege dat de Paardensteeg io beide richtingen mag bereden worden. Aan dr. C. Snouck Hurgronje vergunning verleend om tijdelijk onderwijs te geren aan de O. I. Inrichting te Delft. Iu de zitting van 3 Maart: Besluit tot inrichting van een Pare Vac- cinogène in het Elisabethsbof aan de Oude Vest onder leiding van drie stads-genees- kundigen en één geneeskundige buiten het college van stads- genees- en heelkundigen en daarvoor een bedrag van f 1500 op de begrooting toegestaan. Verhoogiug van de jaarwedde van den leeraar aan de O. I. Instelling, dr. Snouck- Hurgronje, met f 1000 en vaststelling daarvan op f3000. In de zitting van 17 Maart: Iudiening van het voorstel van de heeren De Goeje c. s. omtrent diensten bewezen aan inwoners van de buitengemeenten. Benoeming van den heer II. H. Breoning tot leeraar in de Hoogduitsche taal aan het Gymnasium. Benoeming van mr. N. L. J. Tan But tingha Wichers tot wethouder en tot amb- teoaar van den burgerlijken stand. In de zitting van 7 April. Gelukwensching door den voorzitter aan den lieer De Fremery met de 25jarige ver vulling van de betrekking van wethouder. Benoeming van den heer P. Fijn van Draat tot leeraar in de Engelsche taal aan de kweek school voor onderwijzers. Benoeming van den heer C. Van der Waals tot leeraar in het boekhouden aan de Hoo- gere Burgerschool voor Jongens. In de zitting van 28 April: Mededeeling dat de akte vao overdracht van het Delftsche Jaagpad c. a. aan de pro vincie Zuid-Holland den 27 April te'9 Gra- venhsge is verleden. Besluit tot verbouwing van bet lokaal der meisjesschool op de Breestraal en tot op richting vau een gymnastieklokaal bij die school. Afwijzend beschikt op verschillende ver zoeken ter bekoming van vergoeding uit de gemeentekas wegens schade geleden bij de ongeregeldheden in het laatst van Februari. In de zitting van 12 Mei. Een crediet toegestaan voor de plaatsing van een gedenksteen aan de ramp op de plaats waar het kruitschip heeft gelegen. Vaststelling van het kohier der plaatse lijke directe belasting, dienst 1887 tot een bedrag van f 157341.01. In de zitting van 26 Mei: Behandeling vau het bekende voorstel vau de vier raadsledeu omtrent de bewoners der buitengemeenten. In de zitting vau 16 Juni. Mededeeling dat de heer P. J. De Fre mery, wegens gevorderden leeflijd ontslag neemt als lid van den gemeenteraad. In de zitting van 28 Juli. Besluit om aan de straat loopende tus- schen de Turfmarkt en de Oude Mare, thans genaamd Vrouwenkamp, den naam te geven van Caeciliastraat. In de zitting van 25 Augustus. Aan Dr. E. A. O. Was, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Hoogere Bur gerschool voor meisjes. Afscheidsrede van de heeren Van Hoeken en De Fremery als leden van den gemeen teraad. In de zitting vau 6 September. Benoeming van de heeren Van Buttingha Wichers en Knappert tot Wethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand. Benoeming van den heer C. Henner tot derden leeraar in de gymnastiek en van mej. J. H. Hoestra tol leerares in de Wis kunde enz., aan de Hoogere Burgerschool voor meisjes. In de zitting van 22 September. Benoeming van Dr. A. Koenen en Dr. J. J. Cornelissen tot Curatoren van het Gym nasium. (Wordt vervolgd) Bij het Zaterdag te Utrecht gehouden examen voor de akte Fransch (1. 0.) slaagde 0. a. de heer A. M. C. F. Boost, alhier. Voor de akte Engelscb (1. o.) slaagde mej. C. L. Ter Meer, alhier. Bij de heden ten raadhuize alhier gehouden openbare aanbesteding betrrtfeude het maken van eene schoeiing langs het Singelpad bij de Utrechtsche brug is de gunning aangehouden. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokee bij partijen van 100, 60, 10 en 5 heet. waren de hoogste en laagste prijzen f 35.f 18.—, f 3.70 en f 1.85. De Leidzche kermis van dit jaar be hoort wéér tot de geschiedenis. Zaterdag avond werd nog bij de heeren Van Lier opgevoerd ,Haar Korporaal", operette-vau deville in 5 bedrijven door C. P. T. Bigot. Er werd uitmuntend en vlug afgewerkt en vooral het spel van de heeren Bigot, als Klapman, zijn Daantje (de heer Buys) en de heer Lageman, als Wendelaar, en van de dames Albregt-Eogelman als Elsa, Er, Kapper als Trees en mej. F. Van Biene als Dientje de keukenmeid deed het stuk flink van stapel loopeD. Vooral verdient ook de heer André, iu de titelrol, veel lof. Iutusschcn ging bij de artisten van de Ilollandsche opera voor de tweede maal „Faust", terwijl Zondagavond volksvoorstel lingen werden gegeven van fMikado" bij de heeren Van Lier en van rDe huzaren in het dorp" bij de vcreenigde artisten. Gedurende den Zaterdagavond was 't op de kermis bizonder druk, doch 't was over 't algemeen eene vreedzame drukte. Dien nacht echter kregen eenige Haagsche vis- FE U 1LLETON. HIJ VERTAALD UIT HET ENGKLSCH, VAN W. W. 8. iEt bestaal geen noodlottiger vereeniging f 3e wereld als die vau een oud man en jonge heerschzuclilige vrouw." r'11 Dora, ik heb haar gezien en ga - 'l' "81" antwoordde Ellen met bevende 91*»." sar gaat ge dan heen? vroeg de oude "Wv met ongehuicheld medelijden. Zij "d wel, dat, zoo de nieuwe meesteres iBenkooist had gehad met het meisje j* '9 altijd een slecht hart had toege- y®, die samenkomst voor de jongste °oodlottig moeat zijn geweest. Zij F9 'oort iHoet jong, zoo echoon, zoo 1® beschaafd, de wereld in, overgelaten "".J.* ®'8eu 'ot? dat is gruwelijk!" urheen 'k gMn> Dora? Ik weet "*9 en het komt er ook niet op aau zei Ellen gejaagd en vlood snel naar hare vroegere kamer. Zij moest dus het oord verlaten, waar zij nog geen veertien dagen geleden als koningin had geheerscht. De dag neigde ten ondergang en zij durfde niet langer dralen. Slechts weinig van hare sieraden, alle geschenken van den kolouel en wat haar overgebleven was aan zakgeld, kon zij medeuemen. Hare rijke toiletten en zooveel andere kostbaarheden moest zij achterlaten. Het noodzakelijkste pakte zij in een handfalies en nam deu mantel en den hoed met dichten sluier, die haar gediend hadden bij haar vlucht naar Sagamore. Zij had den moed niet om van de oude Dora afscheid te nemen en voorzichtig, schier onhoorbaar, liep zij langs de trappen eu opende behoedzaam de deur, nog gekweld door de gedachte, dat Constance misschien hier of daar verscholen zou zijn om zich inwendig te verheugen over de nederlaag, die zij hare vijandin berokkend had. Toen zij het huis verlaten bad en een der zijpaden over het park in sloeg, had zij een gevoel, alsof ze het paradijs verliet, waaruit haar eigen onbe zonnen, hartstochtelijke liefde voor Dantou Moultrie haar verdreven had. ZEVENDE HOOFDSTUK. Allereerst richtte Ellen hare schreden naar het strand, om afscheid te nemen van hel schootie natuurtafereeldat ze daar zoo dikwijls genoten had. Vervolgens kwam ze bij de arme visschersbut, waarheen Robert Leith luar gebracht had, na haar van deu dood te hebben gered; daarna bereikte zij het oude wrak, waar door Danloii Moultrie haar het geheim barer liefde van de lippen was gekust. Van daar sloeg zij, eigenlijk doelloos, het pad in dat voerde naar deu grooten weg van Blackhaveu. Met onge- stadigen tred ging zij voorwaarts, nu eens in driftigen stap, dan weder met slependen gang, terwijl wilde gedachten haar brein doorkruisten. rNeen," riep zij halfluid, als hadden de voorover buigende takken der boomeu haar ondervraagd, neen, ik ben niet Ellen Dufart, ik beu met de gelukkige, door elk benijde nicht en erfgenaam van den edelen en rijken man neen, ik ben een menscli zonder naam armweggejaagd de dochter van een moordenaar. Ik kan het niet gelooven en toch is het maar al te waar." Werwaarts moest zij zich wenden in dit donkere tijdstip vau baar leven? Ouder «1 de vrienden van den kolonel Dufart, die haar in de dagen van voorspoed en geluk hadden gevleid en bewonderd, was er niet een bij wien zij thans een toevlucht zou durven zoeken, niet eene familie, die haar zou willen ontvangen, als ze wist wie zij was. Onwillekeurig haar wildeD gedaebten- gaug volgend, liep zij zouder op iets te letten al sneller en sneller door en stond op eens voor de poort van Blackhaven toen de zon nog niet eens was ondergegaan maar langzaam ter kimme neigde. Vier mijlen had zij afgelegd. De poort ingaande was het haar alsof een lange menscbenge- atalte zich in hare nabijheid bewoog, doch ze sloeg daar eerst weinig acht op en liep voort zonder op of om te zien. Toch kon haar verhit brein zich niet losmaken van de gedachte, dat een man haar volgde, hare schreden naging. Soms was het haar zelfs of hij de hand Daar baar uitstak om haar te grijpen en sneller liep ze voort, uitroe pend: rneen, neen, ik wil niet." Het sloeg acht uur, toen zij de stadwas binnengetreden. Waar zou ze deD nacht doorbrengen? Wat moest zij den volgenden dag beginDeu? Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1