BINNENLANDS0HE BERICHTEN. Toen indertijd eenige oud-onlerofficieren van liet regiment grenadiers en jagers door de Koninklijke Belgische vereeniging van oud- onderofficieren werden uitgenoodigd te komen ii elnemen aan de feesten te Antwerpen in de maand Augustus 18S7 te geven ter ge legenheid van het 15-jurig beslaan der ver eeniging, werd de wenschclijkheid uitgespro ken 0111 ook iu Nederland eene dergelijke vereeniging op te richten. En die oprichting volgde op den 5en Februari 1888, don Van Speijksdag, te Utrecht en van den Neder- landschen bond van oud-onderofficieren werd de heer A. VV Ph. VVeitzel, gep. gen.-majoor en oud-uiinistcr van oorlog, eerevoorzitter. Deze vereeniging nu, wier doel is, toe wijding aan Vorst en Vaderland en behaili- ging van de stoffelijke belangen barer leden in het maatschappelijk leven, met bepaalde uitsluiting van alle politieke belangen, en die dat doel o. a. tracht te bereiken door in de ure des gevaars hare leden ter be schikking van de regeering te stellen die vereeniging hield in het locaal //.omerlust" op den Stationsweg alhier hare eerste alge- uieene vergadering. Ook Belgische broeders waren met het vaandel van de Luiksche afdeeling opgekomen en werden door den voorzitter van het hoofd bestuur hartelijk verwelkomd en door de aanwezigen met het Belgische volkslied be groet. Die Belgische heereu waren, de beeren Couture, voorzitter van de Belgische Ko ninklijke oud-onderofficierenfederatie. De Jonghe, voorzitter van de Koninklijke Maatschappij van Antwerpen en ondervoor zitter van de federatie van België. Holscher, secretaris van de Koninklijke Maatschappij van Luik. Lambert, lid eu ondervoorzitter der feesten van Luik, en Wuille, lid en secretaris der feesten van Luik. Uit het verslag bleek dat de afdeeling Amsterdam 42 leden telde, 's Gravenhage 42, Delft 25, Utrecht, 88 en Haarlem 29. De geheele bond telde 178 gewone leden, 5 beschermers, 28 burger- en 17 militaire donateurs. Staande de vergadering werd eene Leidsche afdeeling opgericht waartoe onmid dellijk toetraden 22 leden en 11 donateurs. Alle afdeelingen waren vertegeuwoorflgd pogingen worden aangewend om ook in Rotterdam, Arnhem en Breda eene afdeeling te stichten' Uit Geut en Luik waren brieven inge komen om de llollandsche broeders uit te uoodigen tegenwoordig te ziju bij de a. s. feesten aldaar. De heer II. B. Weijland uit Amsterdam sprak iu geestdriftvolle woorden de Belgische broeders toe, waarop de heer De Jonghe van Antwerpen even hartelijk antwoordde en ein digde met de woorden (al ziju we ook (wet landeu, we hebben maar éin hart." Tot leden van het hoofdbestuur werden definitief benoemd de heeren J. J. VV. F. Auisingh, te Amsterdam en Ph. VanGhert, te Haarlem, zoodat het hoofdbestuur nu uit 9 leden is samengesteld. De beer J. B. Meere, van Delft, algemeen voorzitter, verdieut voor de uitmuntende leiding van de vergadering evenzeer veel iof als de algemeene secretaris de heer J. C. Smit, van Amsterdam voor zijn uitstekend verslag van de werkzaamheden der vereeui- g'"g- Aan de heeren De Boer en Blotkamp, onderofficieren van het 4e regiment infanterie alhier, werd de dank der vergadering gebracht voor de toepasselijke versiering van de zaal. Ten slotte werden telegrammen verzonden aan Z. M. den kouing van België en aan den eerevoorzitter, den VVelEdelGestr. heer Weitzel. Met de Luiksche banier eu die van het corps oud-onderofficieren van het regiment grenadiers eu jagers ging het nu iu optocht naar hotel »I,e soleil d'or" om daar aaneen gemeenschappelijke!! maaltijd aan te zitten, mi eerst in het Van-der-Werf park nog eene hul ie te hebbeu gebracht aan de nagedach tenis van dien kloeken burgemeester. De kameraden bleven nog lang en gezellig te zamen. Lviilsiclit; Zwriiicltib. Uitslag van den ouderlingen en natioualen zwemwedstrijd op Zondag 15 Juli 1888 iu de bad- en zweminrichting rKhijuzigt", nabij Leiden, aangevangen te halfeen. Afdeeling A. Snelzwemmeu op den buik. 1. Ongeoefend; leden beneden 15 jaar; lengte der baan 30 meter; aantal deel nemers 4. Prijs J. J. Van Eek, in 34j! sec. Premie P. Van Campen iu 39 sec. Langste lijd 42 J sec. 2. Geoefend; leden beuedeu 14 jaar; lengte der baau 50 meter; aantal deel nemers 6. Prijs Q. J. Sala, in 36J sec. Premie VV. Piek, in 43! sec. Langste lijd 56 sec. 3. 11.11. leden beneden 18 jaar; lengte der haan 80 meter; aantal deelnemers 9. Prijs de lieer E. C. P. Nicola, in 1 min. 25! sec. Premie de heer VV. Groen, in 1 min. 26-1 sec. Langste tij I 2 min. 6} sec. 4. 11.11. leden van eiken leeftijd, die vóór 1888 prijs noch premie hebben be haald; lengte der baau 80 meter; aantal deelnemers 6. Prijs de heer 11. D. Sala, in 1 inin. 26-! sec. Premie de heer M. Schüdel, in 1 min. 30 sec. Langste tijd 2 min. 6J sec. 5. 11.11. leden en liefhebbers; lengte der baau 160 meter (3 keerpunten); aantal deelnemers 9. Prijs (diploma en gouden medaille) de heer A. M. Ilarthoorn, van Amsterdam, in 2 ui in50! fdfT le Premie (diploma en verguld zilveren medaille) de heer J. D. VV. Lulling, vau Rotterdam, iu 2 m n. 59! sec. 2e Premie (diploma met zilveren medaille) de heer R. Adam, van Delft, in 2 min. 59! sec. Langste lijd 3 min. 27 sec. 6. Jongens van de Kweekschool voor Zeevaart, uitgenoodigd door de zwemclub; lengte der baan 80 meter; aantal deel nemers 8. Prijs C. De Vries, in 1 min. 19 sec. Premie A. A. J. Paulsou, in 1 min. 30 sec. Afdeeling B. Snelzwemmeu op den rug. 1. 11H. leden beneden 17 jaar; lengte der baau 30 meter; aantal deeluemers 9. Prijs de heer G. VV. Vreede, in 27 sec. Premie de heer G. J. Sala, iu 29 sec. Langste tijd 48| sec. 2. H11. leden van eiken leeftijd; lengte der baan circa 80 meter (één keer punt) aantal deelnemers 5. Prijs de heer M. Schüdel, in 1 min. 4sec. le Premie de heer M. Rappard, in 1 min. 8£ sec. 2e Premie de heer II. I). Sala, in 1 min. 9 sec. Langste tijd 1 min. 9J sec. 3. 1111. leden en liefhebbers; lengte der baan 80 meter (dén keerpunt); aantal deelnemers 4. Prijs (diploma met gouden medaille) de heer Ch. Rappard, vau Leiden, in 1 min. 16 sec. le Premie (diploma met verguld zilveren medaille) de heer S. J. Karis, van Rotter dam in 1 min. 30 sec. 2e Premie (diploma met zilveren medaille) de heer R. Adam, vau Delft, in 1 min. 82* sec. Langste tijd 1 min. 37 sec. Afdeeling C. Duiken. 1. 1111. leden beneden 17 jaar; diepte 25 meter; aantal deeluemers 6. Prijs do heer W. Piek, in 27 sec. Premie de heer D. Sala, in 42 sec. 2. 1111. leden eu liefhebbers; diepte 32 meter; aantal deeluemers 8. Prijs (diploma met verguld zilveren medaille) de heer A. M. Hartboorn, van Amsterdam, in 24sec. le Premie (diploma met zilveren medaille) de heer J. Dunlop Jr. van Arnhem, in 30 sec. 2e Premie (diploma) de heer A. Vonk, van Amsterdam, in 53 sec. Afdeeling D. Waterspelen. 1. Touruooi te paard. Prijs de heer VV. Piek. Premie de heer E. C. P. Nicola. 2. Mastklimmen. Hierbij werd door zeven deelnemers het eindpunt bereikt. Gistermorgen heeft zich iu de omge ving van 't zoogenaamde Klooster alhier een man deerlijk met een mes aan 't hoofd ver wond zoodat verptegiug in bet ziekenhuis noodzakelijk werd. Zaterdagmiddag eindigde de korpswed strijd behoorende tot deu algemeenen schiet wedstrijd der scherpschuttersvereeniging Rot terdam. Een groot aantal belangstellenden bewoog zich voortdurend in het schietlokaa! om den wedstrijd te volgen. De 5e prijs werd behaald door de Leidsche studenten- verreuiging Pro Patria, met 254 punten. De eerste prijs wer.l behaald met 265 pun ten. 26 vereenigingen namen deel. De 6 batterijen van het 2e reg. veld- art. uit 's Hage en Leiden, zijn hedenoch tend te 6 en 7 uren met 3 extratreinen naar de legerplaats van Oldebroek vertrokken om aldaar tot 1 Augustus manoeuvres en schietoefeningen te houden, onder leiding van den generaal majoor lidder Alewiju, commandant der bereden artillerie. Te 's Hage zijn, met het oog op het vroege vertrek, reeds gisterenuamiddag de stukken en de caissons aan het station in geladen. Woensdagavond zal 't in den kinder speeltuin op Vreewijk aan den Wiltensingel alhier wêer gezellig ziju, als ten minste het wèer wat wil méewerken. De ondernemer heeft wêer voor een grooter muziekcorps gezorgd, samengesteld uit uitmuntende krach ten vau de kapel van het 4e regiment, 't Zal er dus niet alleen voor de kleinsten, maar ook voor de grooteren en zelfs voor de geleiders een genot zijn zich onder 'l ge noegen dat goede muziek steeds geeft voor een paar nainiddaguurtjes te nestelen onder een der kloeke boomen, terwijl de allerklein sten aan de werktuigen en speeltuigen te gast gaan. (ll FItlKbl.K 3KI11CH 8'K V. Door Z. M. is tot leeraar aan de rijks ho-gere burgerschool te Bergen op Zoom benoemd J. Kuypers, te Harlingen. Door Z. M. zijn lerleend de voigeude pensioenen, als: aan P. M. Van Helvert, zich ook schrijvende 1'. Van Helvert, wed. J. Bakx, kommies 2e kl. bij 's rijks bel., f336; J. E. Boots.na, idem le kl., f439; J. J. Staal, verificateur le categorie bij 's rijks bel., f1086. Door Z. M. is aan A. W. Heidema, op zijn verzoek, met ingang van 16 Juli 1888, eervol ontslag verleend als tijdelijk adsisteut aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht. De luit. ter zee le kl. J. Haremaker en die der 2e kl. G. L. H. Luvten, uit Oost-lndië in Nederland teruggekeerd, zijn op non act. gesteld. De minister van oorlog zal op 19 dezer geen audiëntie verleenen. In de vereenigde zitting van de beide kamers der staten geueraal, is heden door de ministers vau binnen), zaken en van jus titie een wetsontwerp aangeboden, waarbij H. M. de koningin tot voogdes over prinses Wilhelmina wordt aangewezen, terwijl zij wordt bijgestaan door een raad van voogdij, waarvan 4 '.eden worden benoemd door Z. M. den koning en 5 leden zullen zijn hooge staatsambtenaren door de wet aangewezen. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoom- scbip le kl. Van Galen, onder bevel van den kapt. ter zee E. L. baron Van Heec- keren van Waliën, op zijne terugreis uit Oost-lndië naar Nederland, den 18eu dezer te Simonsstad (Kaap de Goede Hoop) aan gekomen. Aan boord was alles wel. De toelatingsexamens voor de Kon. Militaire Academie zijn afgeloopen; de uitslag zal vermoedelijk Dinsdag a. s. bekend ziju. Te 's Gravenbage is overleden de ge- pensionneerde geueraal-majoor Van Toll, van de cavalerie, voormalig plaatselijk comman dant der residentie. Uit Delft wordt aan de N. S. Cl. gemeld De feesten ter herdenking van het 8e lustrum van bet studeutenkorps liepen Za terdag ten einde. Druk bezocht was de matinée musicale op de sociëteit Phoenix; evenzoo het concert door de kapel van het 3e reg. infanterie op bet ieestterrein gegeven, dat behalve het electrisch licht nog A la giorno was verlicht. Tot dit drukke bezoek op het feestterrein heeft zeker niet minder bijgedragen de kermesse d'élé, waar alles vereenigd was wat men op eene oud-Hol- landsche kermis kan denken. Caroussel, poffertjeskraam, schiettenten, Italiaansche orgeldraaiers, somnambules en meer, wed ijverden om het hardst den feestvierenden de meest mogelijke pret te bezorgen. Heden avond heeft op het feestterrein de contra partij van de burgerij plaats. Uit Schoonhoven bericht men aan het Hól: Donderdag bemerkte men te Krimpen a/d. Lek, dat een zeilvaartuigje op de rivier onbeheerd ronddreef. Benige lieden spoedden zich derwaarts en vonden op den bodem van het scheepje een persoon in bewusteloozen toestand. Na op den wal te zijn gebracht, werd hij berkend als een schipper te Schoon hoven woonachtig, die waarschijnlijk door een beroerte getroffen, niet meer bij machte was, het schuitje te besturen. Zorgvuldig verpleegd, werd hij per stoomboot Culemborg naar zijne woonplaats vervoerd. De oppas sende huisvader verkeert iu bedeukelijken toestand. Vrijdagmorgen omstreeks half 8 ia werd een courantenlooper te Amsterdam de Singelgracht tusschen de Zaag- en Hu- lemmerpoort aangesproken door een mg welke hem tabak en geld vroeg. Tom 4 aangesprokene dien eiach niet inwilligt greep de man hem beet en wilde hem het water werpen. De aangevallens patm zijn aanrander echter bij de keel en bnek hem met een zakmesje een kleine «onk boven het oog toe. Op het hulpgeroepen vrouw, die getuige hiervan was, kwam fc politie opdagen. Zij nam den aanvaller a bewaring. Later bleek het, dal zij een ouda bekende, die juist gezocht werd, in hamln had gekregen. Uit Enschedé ontvangen wij het rok gende verslag van het feest in het Volkipttj aldaar, door den heer Q. J. Van lleck m zijne arbeiders gegeven. Onder begunstiging van goed ve trokken de arbeiders, ruim 2200 in gek in optocht naar het Volkspark, begelek door twee muziekkorpsen, één aan hetbegii en één in het midden van den stoet. Den stoet was naar de rangorde der fabrieka van de firma Van Heek sameugesteld, li. le oude weverij 2e spinnerij Kremme» maten3e spinnerij Noorderhagen 4e nieoti weverij5e weverij Kremersinaten6e Nieov- Engelaud. De arbeiders dezer verschillend! fabrieken hadden blijkbaar gewedijverd vs betreft hunne voorstellingen eu vertooaingm in den optocht. Eene volledige beschrijriq daarvan is ondoenlijk, maar toch moei ii daaromtrent vermelden, dat de stoet geopeai werd door eenige voorrijders, de verschil lende commissiën voor de regeling vau ba feest, personeel kantoor, verzorgers em, daarna een stoomketel met stoommschia in volle werking, terwijl de arbeiders de verschillende fabrieken met verschillende vaandels en zeer uitéénloopeude kostuum! de grappigste voorstellingen vertoouenit volgden. Op het Volkspark aangekomm defileerde de stoet voor de familie Van Hm en boden de verschillende afdeelingen u- beiders hunnen patroon met toepasselijk toespraken eenige herinneringen aan deia dag aan, waaronder het ridderkruis van da Nederl. Leeuw in goud, welke aanbiedinga telkens gepaard gingen met opzettelijk a dit feest betrekking hebbende zangnumma die door de betrokken arbeiders of arbu sters goed werden gezongen. Ook mevrouw Van Heek werd niet ra getenaan haar werd door 4 bloemenmtii jes, die in een versierd rijtuigje met ponies bespannen, bereden door 2 jockep in kostuums voorkwamen, een reoiacbü bouqet aangeboden. Zichtbaar ontrem over de verschillende verrassingen, bedenkt de heer Van Heek zijne arbeiders, en de verzekering dat deze feestdag bij hem aangename herinnering zou blijven, h opgewektheid waarmede men feest vierde de hartelijke toon in hunne toespraken la hem ook verder één doen zijn met r;z arbeiders. Dat men gul onthaald werd, behoeft rs niet gezegd te worden. De volksspelen bestonden in mastklimi zakloopen, boegsprietloopen, tonsteken, hir- loopen met hindernissen, terwijl de mus# korpsen zich beurtelings lieten hooren. Om 7 uur begon het bal, dat zeer gei» meerd was, en waaraan honderd pc deelnamen, totdat een kanonschot aank» digde dat het vuurwerk zou worden ontatoka Dit vuurwerk, uit 25 uommers beilaiai trok aller belangstelling. Ook buiten voor de feestvierenden afgerasterde grit* van het Volkspark profiteerden duittriu toeschouwers van de uitvoering der volk» spelen en het vuurwerk. Daarna werd de terd^tocht naat de aanvaard in dezelfde volgorde als da z» dags, maar zonder paarden, ter voorkoa? van ongelukken, waarna de ztoet op groote markt werd ontbonden. Dankbaar eu voldaan keerden alle p* vandaar om 10J ure huiswaarts. Alles liep in de beste orde af; geen klank is gehoord. En zoo behoort dan ook weder dit sd** voor arbeiders en patroon onvergetelijke'' tot de geschiedenis. (Af. A. Onder het Belgische personeel sloomtramwegmaatsij. Antwerpen-BetgeH op-Zoom-Tolen heeft eene werkstakingrj gehad, die echter spoedig is geeindigu werkstakers waren machinisten en WJ" De door hen gestelde hoogere eischenv#* niet ingewilligd; de onwilligen zijtiouUr en door nieuw personeel vervangen, L de dienst thans weder geregeld pU»"*' De sociëteit Momus te MzwW* door aaukoop eigenaresse geworden r*1 groot pand, gelegen op den Boulevard m* Deze gebouwen met flinken tuin, sul" den ingericht tot oude-mannenhuii, stichting de sociëteit haar 50-jarig in September e. k. hoopt te vieren.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2