vernomen. De heer J. B. Durivou, die de costumes leverde, heeft werkelijk eer van zijn werk. De orde werd nergens gestoord en niet de minste stoornis was op Ie mer ken in den ging en de opvolging van de verschillende ouderdeelen. Hoewel de deel nemers reeds een feestdag achter den rug hadden, werd nergens de gepaste vroolijk- licid overschreden. De illuminatie mag evenzeer als uitmun tend geslaagd worden geprezen. Te 11 uur ontlastte zich een onweder boven de stal en begon het te regenen. Toen echter had de stoet reeds hel grootste gedeelte van den weg afgelegd. Aan het slation werd door militairen de orde gehandhaafd en tegen het vertrek der treinen werd het terrein aldaar afgezet Hedenochtend te 9 ure werd er voor het muziekfeest gerepeteerd, terwijl te 4 ure eene matiuée inusicale werd gegeven en h 'denavond vauxhall eu hal dezen feestdag sluiten. Morgen (Donderdag) matiuée inusicale, volksconcert op de Groote Markt en des avonds ten 7} muziekfeest. Dezer dagen is het sluiswachterskau- toor aan de nieuwe sluis aan den Leidscheu- dam opgeleverd en in gebruik genomen. Daardoor is thans het werk aan den Leid- schen-dam, zijnde het eerste deel der ko lossale vaarlverbeteriugswerken, waartoe de provincie besloot, voltooid. Het groote belang bij dat werk betrok ken is, dat daardoor het in de geringe af metingen en ondoelmatige inrichting der oude sluis gelegen beletsel van elke verbetering der vaartgemeenschap lusscheu 2 der voor naamste waterwegen van ons gewest, de Rijn en de Schie, voorgoed is opgeruimd. Te recht werd dan ook de voorgenomen vaart- verbetering met die wegruiiniug aangevangen. Dat de overige werken spoedig eu even gelukkig mogen slagen ia de wensch van scheepvaart, handel en nijverheid. Merkwaardig is het tevens hoe door dit werk het uiterlijk aauzien van den Leidschen dam is verauderd eu verbeterd, leder, die vroeger deze plaats heeft gekend eu haar thans een bezoek gunt, moet er door ge troffen zijn. De hooge gevaarlijke vaste brug over de sluis is vervaugeu door lage ophaalbruggen, die beurtelings den meest ge- riefelijken overtocht bieden. De demping aan weerszijden der nieuwe sluis van de overtollige deelen der vroeger te groote schulkolk heeft aanleiding gegeven tot ver ruiming der bestratingen en bovendien tot het aanbrengen van plantsoen. Niet alleen aan de zijde van Stompwijk, maar ook aan die van Veur, vroeger alleen voor voetgan gers toegankelijk, kunnen thans vrachtwagens en rijtuigen me; gemak elkander passeercu. En het nu voltooide sluiskantoor is een ge bouwtje, dat het sieraad der plaats is. Het is opgetrokken in monumentalen stijl uit den besten tijd onzer Hollaudsche bouw kunst. Daartegen is aau de sluis- of ach terzijde een hardsteencn plaat aangebracht, bestemd voor sluis-taricf eu verordening, en aan de voor- of straatzijde rechts van den ingang een dito plaat, waarop deze in scriptie: In 1886 is de verbetering der vaart tusschen K_vn eu Schie door de STATEN van ZUID-HOLLAND ondernomen. Hier, waar de najrver der steden tot 1642 slechts een Overtoom en daaruit een Verlaat met doorvaartwjdle van 6.80 M en doorvaarlhoogte van 2.20 M. ge doogde, hebben zjr deze sluis wyd 7 M. met beweegbare bruggen -bevolen. (rad.) Een gepensioneerd kanonnier van het O.-I. leger J. A. K., oud 42 jaar, bracht zich eergisteren te Delft twee messteken toe in den onderbuik. Onmiddellijk per brancard naar het gasthuis vervoerd, bezweek hij een uur daarna. Het huishoudelijk bestuur en vele leden van het muziekkorps der dd. schutterij te Dordrecht, welk korps door den majoor- cominandant is ontbonden, hebben tegen dat besluit geprotesteerd. De plannen voor de viering van den prinsesjesdag te Amsterdam begiunen ren meer vasten vorm aau te nemen. Omtrent deti gecostumeerden optocht, op 1 Sept. te houden, kan thans met zekerheid worden vermeld, dat hij zal voorstellen: de Nassaus in de Nederlanden, en in hoofdtrek ken aldus zijn samengesteld. Groep 1. Otto van Nassau, eerste graaf uit het Nassausche huis van Viauden, en zijne tijdgeuooteu. Uit het midden der 14e eeuw. Groep II. Engelbert van Nassau, eerste heer uil hel Nassausche huis van Breda, en zijn tijdgeuooteu. Begin der 15c eeuw. Groep III. Engelbert 11, stadhouder van al de Nederlanden, voor Maximiliaau van Oostenrijk, en zijn tijdgeuooteu. Tweede helft der 15e eeuw. Groep IV. Willem van Nassau Dillen burg tot prins van Oranje verheven, en zijne familie. Eerste helft der 16e eeuw. Groep V zal bestaan uit vele ruiters en voorstellen: Prins Willem I (als vader des vaderlands) en zijne tijdgenooten. Tweede helft der 16e eeuw. Groep VI. Prins Maurits van Nassau- Oranje en zijne tijdgenooten. Einde 16e en begiu 17e eeuw. Groep VII. Prins Frederik Hendrik van N'assau-Oranje en zijne tijdgenooten. Mid den 17e eeuw ln den stoet, die minstens even rijk eu schitterend belooft Ie worden, als de histo rische optocht in 1874, Ier gelegenheid van het 25 jarig koningschap van Z. M. den koning, zullen, in de verschillende hoofd- tijdvakkeu, drie sierlijke karossen zijn op te merken, terwijl op verschillende punten in den treir. muziekkorpsen zich zullen doen hooreii,-waarvoor bereids de medewerking is toegezegd van de stafinuziek van het 7e regiment infanterie en van de marine. Voor de anonymi, ten getale van onge veer 250 personen, is de welwillende me dewerking verkregen van den kolonel der iufantcrie, den luit.-kolone! der mariniers en den ritmeester der huzaren aldaar. In het Volkspark te Amsterdam hield eergisteren-avond de Amstcrdainzche afdec- ling van den Sociaal-Democratischen Bond weder een vergadering, waarin burger Croll van 's-Gravenhage, het woord voerde, om protest aan te teekenen tegen de verdere gevangenisstraf van Geel, die twee jaar ge leden in het Volkspark een pistoolschot loste op den heer Stork, commissaris van politie alhier, eu daarvoor tot 8 jaren gevauge ia- straf werd veroordeeld. Ten slotte stelde de spreker een lange motie, waarin werd gesproken van den „ver volgings-waanzin van het kabinet-Heemskerk en, met beroep op gezegden van het kamer lid, nu minister Keuchenius, van andere gevallen van gratie, de vergadering ver klaart dat de billijkheid de invrijheidstelling van den gevangene Geel vordert." Deze motie werd bij acclamatie aangenomen. Als een klein bewijs, hoe in de loop der jaren ook de landerijen op Tessel in waarde zijn verminderd, kan het volgende dienen. Dezer dagen werd do bezitting eens landeigenaars iu het openbaar verkocht. Iemand werd hij die gelegenheid eigenaar van zes hectaren laud, met de daarop staande kleine boerenwoning voor slechts f 265. Men berekent, dat alleen de woning vijf malen zoo veel heeft gekost, toen ze gebouwd werd. De Ark. Ct. verneemt nader, dat de vreemdeling die Zaterdagavond in het café Central zijne kunstvaardigheid in bet knippen van silhouetten vertoonde, ten onrechte verdacht is van Ie zijn de persoon, die op de llaagsche tentoonstelling op gelijke wijze den kost verdiende, maar zich ter kwader ure met de effecten van den poelier, bij wien bij woonde, verwijderde. Het signalement kwam volstrekt niet overeenmaar de omstandigheid, dat onze silhouetlist zich uit de voeten trachtte te maken, deed de verdenking natuurlijk toe- uemen. De vreemdeling, die zich als een beschaafd geestig jongmeusch voordeed, is alleen over de grenzen gezet, oindat hij geene legiti matie-papieren bij zich had welke overi gens niet licht aan onvermogende personen die het land verlaten, worden verstrekt. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Harlingeu van 9 Juli: Heden morgen had ten raadhuize de plechtige uitreiking plaats van medailles aau den kapitein en één der matrozen van het, bier te huis beboorende, barkschip Neplunus, wegens het redden der equipage van een Engelscll schip iu het ka naal, ter hoogte vau het eiland Wight. Door den burgemeester werd, in tegen woordigheid van den reeder, den heer S. Wiarda, aan den 'gezagvoerder Zeiliuga, uit naam van het Britscbe gouvernemcui, eene guudeu medaille, benevens een zeekijker in étui aangeboden, terwijl den matroos eene zilveren medaille werd overhandigd. Later zal de stuurman eene gouden, en de overige bemanning heden niet aanwezig eene zilvereu medaille ontvangen. Bovendien is voor de bemanning hieraan eene gratificatie vanwege bet Nederlandsch gouvernement van f 10 verbonden, terwijl zij vau de Kn- gelsche regeering f 24 zal ontvangen. Gisteren overleed te Ginneken op 89- jarigen leeflyd de heer W. J. Camp, genaamd del Campo, gepeus. majoor der artillerie, een der oude veteranen van het leger, ver sierd met het eereteeken voor 1816—1815 en inel het Metalen Kruis. Men meldt uit Eisdeu aan de Tijd Een droevig ongeluk had in de vorige week in het naburige Warsage plaats. Twee schooljongens, L. eu Claesens, geraakten in twist. Na ecnige woordenwisseling zeide L. aan zijn tegenstander, dat hij met behulp van zijn pennemes een op Claesens toepas- selijkcn bijnaam in den muur ging schrijven. Hiertegen kwam C. ernstig in verzet, doch tevergeefs, en toen het opschrift er stond, raakte uien handgemeen. L maakte daarbij van zijn ines, dat hij nog geopend iu de hand had, gebruik eu bracht er zijn medeleerling een doodelijke wonde mee toe in den onderbuik. De ongelukkige overleed reeds gisteren, Zondag, onder de hevigste pijnen, tengevol ge vau buikvlies ontsteking. De justitie was gisteren ter plaatse. L. is 11, ziju slacht offer 10 jaren oud. PER TELEUR A A F. WASHINGTON, 11 Juli. De commissie uit den senaat heeft een voorstel aangeno men tot wijziging der Amcrikaansclie consti tutie. Dit bijgevoeg Iu artikel luidt „liet bereiden, invoeren, uitvoeren en verknopen van alcoholische dranken zal voor altijd iu de Vertcnigde Staten verboden zijn." Niemand gelooft dat dit voorstel zal worden aangenomen. SOFIA, 11 Juli. De Bulgaarsche mini ster van financiën heeft voorgesteld de be taling der schatting van Oost Rumelië aan den sultan te staken, daar de Porte weigert de regeling der posterijen in Oost-Rumelië te erkennen. BERLIJN, 11 Juli. Part. tel. Hbl. De f oesiscke Zeitang verneemt van de meest bevoegde zijde, dat het rapport der genees- heeren over do ziekte van keizer Frederik talrijke onjuistheden bevat. LKIUE.V, 11 Juli. Teruggeplaatst: bij het 8e regt. iuf. te Doesburg de le luit. F. R. II. Liebenl, gedetacheerd bij het 4e reg. inf. alhier. Men verneemt dat een bericht omtrent het oproer in Bantam in hoofdzaak juist moet zijn. De muiters hebben den assistent-resident van Anjer Gubbels, eënige Europeanen (o. a. een klerk en zijn gezin) benevens enkele inlandsche hoofden vermoord. Honderd man van het garnizoen te Serang, bijgestaan door troepen uil Batavia zijn legen de opstandelingen opgerukt. Reeds is het tot een treffen gekomen en zijn eenige der oproerigen gesneuveld. Wat de oorzaak van het oproer is, is onbekend, het moet echter le Anjer uitgebroken zijn. De Staatscourant zal hedenavond eene officieele mededeeling omtrent het voorge vallene bevatten. {HU.) Bij bet dep. van koloniën is van 9 dezer uit Indië het volgende bericht ontvan gen Uit Banham wordt bericht, dat er eene vrij ernstige rustverstoring hedennacht is uitgebroken in Anjer. Bij afwezen van den adsistent-resident en den adspiraut-controleur, die op tournee waren, is de gevangenis te Tjilegoen geforceerd. De telegraaf werd afgesneden. Een klerk is met ziju gezin vermoord. De muitelin gen zijn op weg naar Serang. De minister van koloniën heeft hierop inlichtingen omtrent de aanleiding en de verrichtingen der regeering gevraagd. Het antwoord luidde: Na het voorloopig bericht van gisteren omtrent de onlusten zijn geen positieve tijdingen ontvangen. De aanleiding is nog volkomen onbekend. Het garnizoen te Serang zond patrouilles, vergezeld van den regent en den controleur; nopens hun wedervaren is geen tijding ont vangen. Een escradon en bet negende bataljon zijn gisteren daarheen vertrokken. De nacht was te Serang rustig. De resident is heden aldaar teruggekeerd. Een tweede telegram van den gouverneur- generaal meldt, dat de patrouille bedoeld in zijn vorig telegram, op ongeveer 8 paal van Serang eene ontmoeting had met een lOOtal muitelingen. De N. R. Ct. meldt: Reeds Zondag heeft jhr. De Casembroot de nog in leven zijnde dek- eu ouderofficieren, die ouder hem aau boord van de Medusa liet wapenfeit van Simonoseki medemaakteu, feestelijk onthaald, lieden biedt hij zooals gemeld is den officieren een feest maal aan. Daaraan zal ook deelnemen jhr. De Graetf van Polsbroek, toenmaals onze consul generaal in Japan, die tijdeiiB het geyecht aan boord van de Medusa was. Van Het Loo wordt aau het v. Z- 11. en '»Gr. gemeld, dal H. H. H. pri». Wilhelmina aan het einde dezer wesk u cautie krijgt, zoodat zij zich din gedum» eenigen lij I alhier aan ontspanning zal kuuq wijden. De prinses Bcntheim met tl kinderen worden spoedig op Het Looi», wacht, in welk vooruitzicht zich II. K. 3, prices Wilhelmina zeer verheugt. Een treurig ongeval greep eergia» middag te Scheveningeii plaats, fqj schafttijd, zoo ongeveer 5 ure, kwam 'tdor:- tertje vau den meesterknecht vandeschetp makerij der maatschappij „Holland" kn- vader het keteltje koffie en boterham breego. Vader zou dadelijk komen, hij zoo iq eenige houwen geien met de bijl vëh hij hanteerde. Helaas, de krachtige m zou zich niet ineer verheffen. Nauweliji de ledematen eenige minuten rust willeafi gunnen, zeeg de man plotseling ineen stond niet meer op. Arm meisje, dat morgen geen boterbu en koffie meer behoeft te brengen I Arm kind, dat thans naar moeder en a overige zeven zusjes en broertjes gaan ka inet de boodschap; vader is dood. (I), v. Z.-H. en 'i Gr.) Het fraai gelegen landgoed Donor Dorenweerd is gisteren te Arnhem bij de tweede veiling f 10,500 hoven de iuzetsoc van f 169,832 door den heer Van Mcdo- bach de Rooij afgemijnd geworden. Het aan den kooper niet gegund. Nabij Prattenburg, bij VeenendiL, heeft zekere C. K. een jeugdig arbeider, i. d. L. genaamd, zoodanig met een steen oj het hoofd geslagen, dat op levensbebott niet te hopen valt. Twee oppassers van de Kon. Mi Academie te Breda zullen voor den krijgt- raad terechtstaan, aangezien zij zich vera hebben tegen den adjudant O. Een moe zelfs een geladen revolver op dien adjudant hebben gericht, terwijl den ander door dn adjudant eenzelfde wapen werd ontnomen. Uit Eindhoven wordt aan de N. R. U gemeldIn een koffiehuis te dezer stede, tegenover het station der Staatsspoorvegn had heden omstreeks 12 ure een brutale diefstal plaats. Een vreemdeling waarschijnlijk kermis reiziger nam in bijzijn van het dienstmeisje uit eene lade eene zakdoek weg waarin nu: beweerd wordt f500 geborgen was, enginj daarmede aan den haal. Door het geschreeni van het dienstmeisje was spoedig eene ms nigte volks op de been, die den broUln dief achtervolgde, en gesteund door de politk die weldra verscheen, mocht men ns ta half uur er in slagen hem te grijpen. Hj had in zijne vlucht bet geld weggeworpri hetwelk intusscheu door eene bediende ru v. Qend Loos gevonden is. GJBMIiNGÜE BERICHTEN- Onlangs is een neger, die zich Ke betamelijk gedroeg, uit een restaurant k New-York verdreven en daaruit heeft te berichtgever der World aanleiding genoaa om zich als neger te vermommen, ten eind eens te zien, hoe men hem in de vooraar» ate hotels enz. zou ontvangen. Hij muf: afspraak met een koetsier en reed in i eerste plaats naar een grooten restaurant u de vijfde Avenue. Nauwelijks was hij bis nenget reden, of een algemeen gemompel gaf op en een bediende beduidde hem dal zaal „alleen voor dames" bestemd was. k eene andere zaal nam een bediende zij» bestelling aan, maar kwam niet tem. Hij ging naar het kantoor en vraagde, ft* om hij niet geholpen werd. Men had B» wat hij verlangde, was het antwoord. H| verzocht den eigenaar te spreken. D* was „toevallig uit." In een hotel, hij eene kamer verlangde, was „alles bent Wel droeg men een maaltijd voor hem f maar deed genoeg merken, dat men bew weg wensch te. Kortom nergens vond i| een onderkomen, nergens was eene kW beschikbaar en overal was alles op. f* hotelhouders enz., zegt de berichtgever,t genoeg gezind om kleurlingen en blaak» op gelijken voet te behandelen, maar hal» blanke klanten maken het hun onmogdR De kruitfabriek te Bitonto ii ii lucht gevlogen. Twee dooden en vijf dm delijk gewonden zijn te betreuren. Een koetsier en een kamenier, "Cd eenige jaren getrouwd, waren dezer hp naar Po var tui (Landes) gegaan, bij hm* familie, ter gelegenheid van de kermis n waren vergezeld van hunne twee kiodeim waarvan het oudste, een meisje, zes j*" telt. De vader der kamenier had zijn batf daan om zijne familie wel te ontvrij* Hij noodigde voor den Zondag versrbeh* personen ten eten en deed in een paddenstoelen plukken, die iu de

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2