kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 7 dezer bedroeg: bij de Nederlaudsche bank. f 26,4-05,321,25' en bij de betaalmeesters. 1,574,752,86 Te samen. f27,980,073,6 Naar wij vernemen, heeft Z. M. de koning de betrokken ministers gemachtigd, het contract met do Nederlandsche Hhijn- spoorwegmaatschappij, gesloten, t >t wijziging der concessie, in overeenstemming met de directie dier maatschappij te verbreken. Vad.) Naar wij vernemen, zou «le kapitein plaatselijk adjudant te Rotterdam, jhr. E. A. D. K. Van Franckenberg en Proschhtz, benoemd worden tol burgemeester van Den Helder c. a. (Ya^ De luitenant-generaal jhr. G. M. Ver- spijck, adjudant-generaal van Z. M. den koning, en belast met ene bijzondere zen ding naar Duitschland, heeft van den kei zer eene gouden bonbonnière ten geschenke gekregen, versierd met diamanten en met het portret des keizers. De 1ste luitenant der infanterie K. baron Van Ileeckeren van Molecaten, ordonnance- officier van Z. M. den koning, en aan ge neraal Verspijck toegevoegd geweest, is door den keizer benoemd tot ridder 3de klasse van den Houden Adelaar. Den 11 den dezer zal het 25 jaren geleden zijn, dat Zr. Ms. stoomkorvet Me dusa onder het moorddadig vuur van zeven batterijen en twee schepen, geheel alleen en aanhoudend vurende, den gevuarvollen door tocht door de Straat van Simonoseki in Japan bewerkstelligde. Bij dio gelegenheid werd het schip getroffen door 32 projectie len, waarouder drie granaten, die in bet schip sprongen en brand veroorzaakten. Ter herinnering aan dit roemrijk wapen feit, waarbij de eer der Nederlaudsche vlag op zoo schitterende wijze werd gehandhaafd, wordt morgen door den gepensioneerden vice- admiraal F. De Casembroot, die destijds de Medusa commandeerde, aan de nog in leven zijnde leden van den toenmaligeo état-major en aan enkele andere genoodigden te zijnen huize een gastmaal aangeboden. Na de sporen van inbraak, die in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. in het perceel aan de Van den Boschstraat te s-Gravenhage ontdekt zijn, kwaui de politie op het denkbeeld zich den volgenden nacht in het perceel verdekt op te stellen, in de verwachting dat de inbreker of inbrekers nog wel eens zouden terugkomen. En het blijkt dat zij goed gezien heeft, want in derdaad klom een persoon binnen, dien zij dadelijk aanhield. Hij bleek een gepaspor- teerd militair te zijn. Naar wij vernemen moet de man zich den eersten nacht eenige voorwerpen van luttele waarde uit het huis hebben toegeëigend. Bij eene huiselijke oneenigheid, naar men zegt, omdat de man minder weekgeld had te buis gebracht dan de vrouw ver wachtte sloeg een man, in een hofje te 's Gravenhage, zijne echtgenootc Zaterdag avond zoodanig op het hoofd, dat men vreest voor eene versturing der zinnen. In de Haagsche kroniek der N. Gr. Ct. wordt het volgende verhaald omtrent eene hypnotische operatie. ,De patient, een 20jarig jonge man, had ten vorigen jare een operatie in de borst (een abcès bij de rib) ondergaan, maar had van de toedieuing van chloroform zeer na- deelige gevolgen ondervonden, zoodat de geneesbeertn hem geen narcotische middelen meer meenden te mogen toedienen. intus- •chen was de nieuwe operatie (verettering aan de rib) in wakenden toestand niet te doen en men besloot derhalve dr. A. De Jong, van wien men op 't gebied van het hypnotisme zooveel had gehoord, te raad plegen. Gedurende eenige weken bracht hij den patient in slaap, of liever in hypnose (want slaap is 't niet, daar de patient alles hoort, spreekt en weet wat er om hem heen gebeurt). Hij geraakte slechts in een zeer matigen graad van hypnose, zoodat van volkomen gevoelloosheid geen sprake kon zijn. Bij de operatie echter liep 't wonderlijk mee. De jongeling sliep dieper dan ooit te voren, bleef gedurende de gansche bewer king, bij 't insnijden in de borst, bij het wegknippen van het breede litteeken der eerste operatie, bij het inbrengen van een draineerbuis in 't gezonde vleesch bovenaan de borst, bij het afschrappen der rib, bij het dichtnaaien der wond, die den omtrek had van de handpalm, volkomen gevoelloos en bewoog zich niet; nu en dan sprak hij mee, hoorde alles wat de vier aanwezige doctoren zeiden, rook do sterke lucht van de //jodoform" en stond, na de operatie, zonder spoor van pijn of aandoening, zelfs niet verbleekt op, om zonder ondersteuning zich in een ander vertrek naar bed te be geven. IIij is ook zonder koorts of pijn gebleven en de genezing gaat sneller dan ra wc is 831* W ~z mm tsc men had durven hopen. De doctoren en dr. De Jong zelf zijn verbaasd over het verkregen resultaat en stellen zich daarvan voor de lot komst veel go«;ds voor." Schevettingen un cht zich jl. Zondag in een buitengewoon druk verkeer van be zoekers verheugen. Aan liet Kurhaus werden 2U55 dagUatten genomen, terwijl meer dan 300 personen aan de table d'hóte plauts namen eu vele andere gezel-c happen moeden worden weggezonden. Ook in de andere hotels was het zeer druk aan tafel. De 8tooirjtra.n vervoerde 6,000, de paardentram ruim 13,000 personen langs hare lijnen. Des avonds maakte de feestverlichting op het terrein van het hotel Altenburg ter eere van de wielerwedstrijden een zeer goed effect. -- Naar aanleiding van een artikel in het jongste Zondagsblad over du Delfscac stu dentenfeesten, deelt een oud-student van 1844 aan het Ilbl. o a. het volgende mede. Ik deed mijn toelatingexamen op vijftien jarigen leeftijd in Juni 1844. Het aantal ^studenten" van liet le stu diejaar 41/45 was 47. Wij voelden ons hecle heerenmaar als ik het nu aanschouwde zou 't mij zeker een klus li. burgerscho lieren toeschijnen. Er waren da;.ronder werkelijk kinderen. Wel werden wij door de leeraren toege sproken met den titel meneer", en we zouden oi)9 diep bdecdigd gevoeld hebben als prof. Lobatto of welke ieeraar ook ons eenvoudig bij den naam genoemd had. 't Geen niet belette, dat wij als jongens werden behandeld. In de zaal van hel le studiejaar liep gedurende *het college" of de les steeds een surveillant rend, een ge- pensionueerd sergeant majoor, een oude snorbaard, die nauwkeurig toezag of vde heeren" ook fluisterden, poppetjes vau papier maakten, elkaar hinderden of andere soort gelijke misdaden pleegden. Was hij dan goed gemutst, dan gaf hij den delinquent een por; was hij minder goed geluimd, dan werd zoo n heer" opgeUekend. Zoodra een ^student" driemaal //opge- teekend" was, werd hij duor den surveil lant bij den directeur Lipkens, staatsraad in buitengew dienst, gedenonceerd. Dan moe9t de boosdoener bij den directeur komen en kreeg van dezen een vaderlijke verma ning of een dreigement. Eens werd ik met den yheer" L Cohen Stuart gelast bij den staatsraad-directeur te komen wegens ik weet niet meer welke misdaad. Stuart was erg brutaal tegen den heer Lipken9 en wilde geen schuld bekennen. Dus u blijft volhouden dat u geen schuld hebt, meneer Stuart? Ja. directeur. Dan zal ik je toonen jongentje, wie bier de baas is, en dan zal ik je papa schrijven dat je niet langer op de akademie geduld wordt. Toch bleef het jongentje. Toen ik iu 1865 in dezelfde kamer zat met den directeur der Polyt. school prof. dr. Cohen Stuart, herdachten we met een glimlach hoe wij twintig jaar geleden daar samen stonden als twee (niet) berouwhebbende zondaars. De meeste jongelui dier dagen woonden bij familie in. Sommigen bij den kostschool houder Van Mook. Een onzer woonde bij zijn ongehuwde tante, een echte oude juf- fiouw, maar hij had het daar goed naar den vleeze. Alle maauden ging er een lijst met de absentie» van iedere les, de vorderingen, het gedrag enz aan ouders of voogden. Eens gingen we met ons allen naar de paardenmarkt en verzuimden alzoo een uur teekenles. Op 't eind der maand stond op ieder bulletin het verschrikkelijke woord: jDe teekenles verzuimd, om naar de Paardenmarkt te gaan." 't Was ook om van te rillen! Naar de Sport verneemt, zal de oude vier van ^Laga," na afloop vau de lustrum feesten te Delft, zich in een outrigger gaan oefenen om daarmede aan eenige Belgische races deel te nemen. Zaterdag maakte de raderstoomboot Merwede 1 van de reederij Fop Smit Co. een pleiziertocht naar den Hoek van Holland, alwaar een 100U1 passagiers overgingen op de zeeboot Wodan, waarmede zij tot voorbij Scheveniugeu stoomden. De boot naderde zoo dicht de kust, dat men met het bluote oog alles duidelijk kon onderscheideu wat zich daar op het strand vertoonde. De rei zigers genoten volop van de prachtige kalme zee, de frissche lucht en den verkwikkenden zonneschijn. Ongeveer le 5 uren waren al len te Rotterdam terug. Zaterdagavond zag te Rotterdam een knaap dri<* mannen de openbare school aan het Wenapleiu inklimmen. Hij gaf hiervan kennis aan de politie, die daarop bet school gebouw omsingelde en na eenig zoeken de drie inbrekers vond, welke klaarblijkelijk tf-z mm "mlj *r«L van plan waren, als bet nacht zou zijn ge worden, langs den tuin der school zich toe gang tc verschaffen tot een der naburige huizen. De Fransche adviesjacht Monette, commandant kapt.-luit. ter zee Bernardiéres, kwam to Hellevoetsluis aan de commaudee- rende oflicier, vergezeld van twee onderge schikte officieren, bezocht Vrijdag 'srijfrs werf cn de aldaar aanwezige inrichtingen. Een geschiedenis, die voor het reizend publiek dienstig kan wezen. Verleden week Vrijdagmorgen nam eene dame te Dordrecht in eene dames coupé van daar naar Beerdam plaats. Een andere dame, haar onbekend, nam plaats in dezelfde coupé, welke, zoodra de trein in gang was, haar aanbood zich van eenig reukwater te bedienen en onmiddellijk gevolg daaraan gaf door haar den zakdoek te ontnemen en met eenig vocht te begieten zonder haiv toesLsnming af te wacliten. De ongepaste haast ol' overrompeling, waarmede dit plaats had, terwijl de vreemde er zelf geen gebruik van wenschte te maken, ver wekte bij haar argwaan, zoodat zij zich verontschuldigde met te zeggen niet gewoon le zijn van zoo iets gebruik te maken en dus «leu bewusten Hoek met het "oclit in haar zak stak en daarop in de uiterste spin ning hare plaats van bestemming verbeidde, maar allijd haar oog gevestigd houdende op de noo Irem, oui hij de minste ongelegenheid van deze gebruik le maken, te meer wijl er tusschen haar en de bewuste dame gedu rende de reis geen woord meer gewisseld werd. Men kan zich voorstellen welk een verlichting lu t voor haar was, toen zij hare bestemming bereikt had. In den kring harer familie aangekomen werd de gevreesde zak doek beproefd, en hoewel zeer natuurlijk de eerste kracht er af was, bleek maar al te goed, dat de vrees gewettigd was, wijl allen meer of minder den bedwelmenden invloed gewaar werden. (N. Bred. Ct.) Zaterdagavond bevond zich in het café Central te Arnhem een vreemdeling, die weldra de aandacht op zich vestigde door de treffend gelijkende silhouetten, welke hij knipte. Hij deed zich voor als een beschaafd man, die overigens eene kleine belooning in klinkende munt niet versmaadde. Niemand scheen zich het gebeurde in den Haag met den kunstigen silhouetteu-knipper op de ten toonstelling te herinneren alleen de po litie bleek minder argeloos. Een inspecteur trad binnen, naderde den vreemdeling, uoo- digde hem uit de zaal te verlaten en hem naar buiten te volgen. Hieraan gal' de ge stoorde gehoor, maar nauwlijks buiten ge komen, zet hij het op een loopen, de Bak kerstraat in. Niet lang duurde de jacht. Terwijl er reeds eeiie te begrijpen opschud ding was ontstaan al was het bij elven werd de verdachte gearresteerd. ArnhCt.) In den nacht van Zaterdag op Zondag 11. werd in de Lange Koningstraat te Nij megen een bloedig drama afgespeeld. De vogelvanger' A. M., die dikwijls misbruik maakt vau sterken drank en sedert geruimen tijd met zijn gezin in geen goede harmonie leefde, zoo zelfs dat hij hen reeds meerma len had gedreigd te zullen dooden, geraakte des nachts omstreeks 2} ure over het te laat thuis komen van zijne beide zonen, oud 18 en 22 jaren, van beroep ververs, zoodanig in woede, dat hij hun eerst met een broodmes en daarna met een scheermes belangrijke sneden achter in den hals en over hunne kleeding toebracht, terwijl zelfs het tweejarig zoontje vau zijne dochter niet werd gespaard en hem met hetzelfde scheer mes een diepe gapende wonde in den bals werd toegebracht. Ook een zijner buren, zekere H. L, die op denzelfden overloop zijne woning heeft en de politie wilde gaan haleu, werd bij het passeeren zijner kamer deur door den woestaard aangegrepen, op den grond geworpen en eveneens met het scheermes van achteren in den haisopvree- selijkc wijze verminkt; hierna bracht M. zich zeiven een weinig belangrijke snede aan den hals toe. Met het scheermes naast zich werd hij later door de poiitie op zijn bed liggeude gevondeu en in verzekerde bewaring gebracht. De verwouden werden allen in liet R. K. ziekenhuis aldaar door de heeren dr. Hocke en dr. Berends Jr. verbonden en aldaar, met uitzouderiug van het kiud, ter verdere verpleging liefderijk opgenomen. Hoewel aan hunne genezing tot op heden niet wordt gewanhoopt, verkeeren allen, vooral de arme kleine en de man die de politie zou gaan halen, toch iu zorgwekken- iien toestand. De ontaarde vader, die zich reeds in het huis van bewaring aldaar bevindt, zal ver moedelijk ter beschikking der justitie naar Arnhem worden opgezonden. (Nijm. Ct.) In den nacht vau Donderdag op Vrijdag werd door een persoon, die zich onkenbaar had gemaakt, bij eene arme weduwe te Haaksbergen ingebroken. l)e dader heeft zich inet 50 centen en wat Ivufliebooneu verwijderd. De politie doet onderzoek. Uit eutichem wordt aan de A'. R. gemeld Door den stadsomroeper werd óór eenige dagen per bekkenslag bekend gemaakt, dat in Bruisen mannen, vrouwen, jongens es meisjes tegen hoog loon, tot f 2.25 benevens vrije vertering per dag, aan eene fabriek werk konden krijgen. Vele onzer inwonen, wel 60 in getal, maakten van dat aaubod gebruik, maar zagen zich deerlijk teleurge steld, daar hun, eenmaal daar zijnde, een veel lager loon, zelfs lager dan hier gewoon- lijk wordt betaald, werd aangeboden. Alles kwamen na 2 dagen hier terug, om bus vroeger werk te hervatten. Uit Winterswijk wordt aan de Ami Ct. g< meldln het naburig fabriekstadje Bocholt heeft dezer dagen eene afgrijselijke moordgeschiedenis plaats gehad, waarover de geheele bevolking met ontzetting vervuld ij, Zekere O., fabrieksarbeider, heeft zijne jonge vrouw, terwijl deze bezig was het bed op te maken, onverhoeds inet een scherp mei aangevallen, tiaar deu hals afgesneden es daarna het lijk op de gruwzaamste wijze verminkt. Het hoofd w as letterlijk vau den romp gescheiden, enkele ledematen afgesne den, cn hart en longen uitgerukt. Toen het lijk gevonden werd, staken nog twee messen iu de borst, en vond men in de nabijheid ten briefje, waarop geschreven stond dit is loon voor hare poging om iiiij te vergiftigen." Het oumensch is id arrest en heeft koelbloedig zijne schuld be- keud. De arme vrouw was slechts 21 jaar oud en verkeerde bovendien in gezegende omstandigheden. PER TELEGRAAF. BERLIJN, 10 Juli. (Part. iel. Ubl.) De Duitsche consul te Sofia heeft iu een, tot de Bulgaarsche regeering gerichte nota geprotesteerd tegen de verhoogiug der in voerrechten op Russischen alcohol. Dc Bul gaarsche regeering besloot haar voornemen te laten varen. Het ongeval, dat prins Alexander van Battenberg te Jugelheim is overkomen, schijnt ernstige gevolgen te hebben. Naar men meldt, heeft de prins door deu val zich den ruggegraad ernstig bezeerd. De Russische gezant te Berlijn, graaf Schuwalotf is naar Petersburg ontboden, ten einde de keizersbijeenkomst bij te wonen. LONDEN, 10 Juli. Aan de Timet wordt uit Durban gemeld, dat eenige Europeanen den kafferhoofdman Dinizulu helpen, ondanks het verbod van de regeeriug der Niea« Boerenrepubliek, welke geen gezag heeft. De Zulu's verzamelen zich in grooten getale om Dinizulu. Een sterk leger, be staande uit inlandsche soldaten, is uit Kon- jeni ter hulp vertrokken. De toestand ii ernstig. De Zalu's zijn gewapend met achterlaadgeweren. LEIDEN, IO Juli. Iu de lieden gehouden zitting van de tweede kamer nam de heer Van Nunen zit ting. De geloofsbrieven zijn ingekomen tm de heeren, Van Löben Seis Schimmelpenning van der Oye, Van Wassenaer en Schreiw- macher en dezen namen zitting. Onder de ingekomen wetsontwerpen be hoort het vooistel-Domela Nieuweuhuis.| Op voorstel van den voorzitter wordt bi- sloten a. s. Donderdag te behandelen f* schillende kleinere wetsontwerpen, waarondtf tot verlenging van den militiediensttijd. D? voorzitter stelt voor ook te behandelen fcrf voorstel tot herziening van bet reglcaoetf van orde. De heer Schimmelpenninck van der 0* van Nijenbeek wijst op een waarschijn^ lang debat en stelt voor de reglementair ziening te behandelen na de opening zitting 1888/89. Hedenmorgen vertrok met den tifl van 10.46 de heer rar C. Pijnacker en gezin uit Assen. De heer PijDid* Hordijk nam gisteren als comimssarii kouiugs in Drente afscheid van de ptf ambtenaren en in de laaiste dagen ra eenige autoriteiten en ingezetenen. Volgens De Bazuin is aan dr.A Kuyper bj gelegenheid van zijn huwelijksfeest, op 2 Juli jl.door verre* dene anti-rev. journalisten een groote b* van Calvijn vereerd. Prof. De Cock,- Kampen, voerde het woord bij de aanbid van dit geschenk. In de hooge veenstrekken van Frie*- heeft het gisternacht flink gevroren. kig zijn de boekweit en booneu er be$r gekomen. Ook de aardappelen hebbes^ schade en staan best te velde.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2