Door de tram, die te ongeveer 6 uren te Katwijk aan Zee aankomt, werd eergisteren bij het station aldaar een kind aangereden. De machine sleepte het een eind mede, en het kind werd deerlijk aan het hoofd gewond, zoodat men vcor zijn leven vreest. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de openbare school te 1 lazerswoude aan den Rijn, tegen eene jaarwedde van f 500, hebben zich 27 sollicitanten aangemeld. Gisteren stond voor de rechtbank te 's-Gravenhage terecht een 25-jarig timmer mansgezel, die een 19-jarig meisje ha l over gehaald hem naar Amerika te volgen, doch haar te Rotterdam had verlaten. Ofschoon gehuwd en vader, had hij voorgewend vrij gezel te zijn en zelfs zijn waren naam ver borgen. Hij stond terecht krachtens art. 281 NV. v. S., waarbij een maximumstraf van zes jaren wordt bedreigd tegen hem die eene minderjarige vrouw, zonder den wil van hare ouders of voogden, doch met hare toestemming, wegvoert. De president, jhr. inr. Lamau Trip, vorderde vier jaren ge vangenisstraf en ontzetting van beklaagde uit de burgerschapsrechten. De to< gevoegde verdediger, mr. NV. II. DeSavornin Ldiman, ontkende dat hier gepleegd is een vergrijp tegen de persoonlijke vrijheid, en achtte de straf van vier jaren te zwaar in verhouding tot de feiten. Uitspraak 13 Juli. Aan het Oranje Hotel te Scheveningen zijn afgestapt prins en de prinses d'Arcm- berg, komende van Weenen. Kapitein P. van het 4e regiment in fanterie, heeft bij het hoog militair gerechts hof appèl aangeteekend tegen de uitspraak van den krijgsraad in het le arrondissement te VHagc waarbij hij iu het ongelijk is ge steld tegenover 2 soldaten, die zich voor dien krijgsraad hebben b.-klaagd over een door kapitein P. als fungeerend bataljons commandant opgelegde straf. (N. li. Cl.) Gisteren avond bij bet houden eener zangoefening in de bovenzaal van den heer De G., iu de Kipstraat te Rotterdam had het zevenjarig zoontje, dat op eene verhe venheid was geklommen, het ongeluk daarvan af le vallen, met het gevolg dat hij door een glazen lichtraam beneden terechtkwam. Geheel bewusteloos en iu bedenkelijken toe stand werd het kind opgenomen, heden is het aan de gevolgen overleden. {N. R. Cl.) Met het binnengekomen stoomschip Rotterdam zijn tal van landverhuizers uit Amerika teruggekomen in zoodanigen toestand, dal aan boord eene voorstelling door eenige passagiers werd georganiseerd ten voordeele dier armen en hunne gezinnen. De Amsterdamsche politie legde gis teren de hand op drie bekende boeven, die eergisteren te Abkoude 33 horloges stalen. De leden der Holland Society te New- York, die een bezoek zullen brengen aan Nederlaud, zijn voornemens 28 dezer per stoomschip Amsterdam vau New-York naar Rotterdam te vertrekken. Naar men verneemt, zal zich te Am sterdam eene commissie vormen, met het doel aan de iu het begiu der volgende maand hier te lande komende Amerikaansche stam verwanten, leden van de ^Holland Society" aldaar, een waardige ontvangst te bereiden. In de Markergracht, bij de Valken burgerstraat te Amsterdam was Woensdag een 12jarigc jongen aan 't zwemmen. Ken agent van politie, die voorbijging, waar schuwde den knaap uit het water te komen. De jongen, vreezende gearresteerd te zullen worden, durfde zulks niet te doen en de agent nam nu de klteren van den jongen, die op een zolderschuit lagen, mede. Daar tegen verzetten zich echter eenige burgers, die den agent te lijf gingen. Andere agenten schoten toe en een gevecht was in vollen gang. Met stukken hout en plankeu trok men op de politie los, zoodal deze van de blankeu sabel gebiuik uioest maken. Tot laat in den avond was het op 't Rapeubur- plein rumoerig en was er een groote menigte volk op de been. Te Deotichem leeft een echtpaar, dat op 11 Juli a. s. zijne 65jarige echtverbinte nis viert, liet zijn de kerkedienaar Gerrit Jan Steenbergen en zijne huisvrouw Beren - diua Mulder. De man is geboren 20 Maart 1799, de vrouw 15 Juni 1808. Beiden verrichten nog altijd hunne gewone huise lijke bezigheden. Na te Nijmegen te zijn opgestegen, is de luchtreiziger L'Hoste met zijn ballon zonder eenig ongeval behouden op een stuk weiland bij Zevenaar neergekomen. In het laatst van Maart stierf te Stand- daarbuiten (N.-B) een öjarig kind aan hondsdolheid, liet was namelijk eenige weken te voren door een dollen hond gebe ten. Twee andere personen uit het arron- disseint Breda, die beideu door hetzelfde dier verwond waren, vertrokken kort daarop naar Parijs en stclJeu zich onder behaudeling van m -mrz w vjv- mr? mar prof. Pasteur. Deze twee personen zijn tot dusver gezond gebleven. Te Valkenburg (Limburg) had eergis teren een concert promenade in de onder* aardsche groeven plaats. De berg was schitterend verlichtvelen maakten dan ook dezen wandeltocht mee, die voorzeker eenig in Nederland is. Te Valkenburg had eergisterennamiddag de heer v. G.laatstelijk ontvanger der be lastingen te Amsterdam, het ongeluk van eene trap te vallen, met het noodlottig ge volg dat hij onmiddellijk een lijk was. B11 IT ES LA N DSOH E BERICHT ES K.VülHil t>. Bij de behandeling van de wet op den eed heelt liet Enge'scn lagerhuis met >en meerderheid van zes stemmen een amende ment van Bradlaugh aangenomen, inhoudende, dat de persoon, <lie bezwaren heeft tegen het atleggen van i en eed, zal verklaren of hij geen godsdienstig geluot hei ft, öf dat het af leggen van een eed met zijn godsdienstig geloof in strijd is. Keizerin Victoria zal September en October doorbrengen op Abergeldie Caslle (Schotland), den winter waarschijnlijk in Italië. Een bekend Engelsch statisticus heeft gedurende een reeks van jaren tabellen op gemaakt van de bij rechterlijk vonnis 111 Engeland tot gevangenisstraf veroordeelde mannen en vrouwen. Daaruit blijkt dat het aantal recidivisten onder de vrouwen veel grooter is dan dat der mannen. Tot de klasse der tienmalen veroordeelden in ganscii Engeland behoorden, iu 1879, 3703 mannen en 5673 vrouwen. In 1883 stonden de cijfers aldus: tegenover 4391 mannen vond uien op de lijsten 8946 vrouwen, en in 1887 tegenover 5686 mannen niet minder dan 9764 vrouwen. De voornaamste oorzaak, dat zoovele recidivisten tol het vrouwelijk geslacht belmoren, ligt in het misbruik van sterkeu drank. Aan de Timet wordt uit Durban ge meld, dat de overheid aldaar 200 vrijwil ligers te paard naar Pretorius heeft gezonden, omdat de Zoeloes de versterkte stellingen aanvielen. Na een gevecht van vele uren zijn de Zoeloe^-met belangrijk verlies terug geslagen. Qelijk gemeld is, zijn er Engelscbe troepen naar Zoeloeland gezonden, waar ge vechten tusscben den kleinzoon van Cetewayo, Diuizoelos en bet bekende Kafi'erhoofd Usi- bepu hadden plaats gehad en ook Eugelsche posten door Dinizoeloe waren aangevallen. Reeds heeft er een treffen tusschen een op roerig opperhoofd en iulandsche troepen, door Eugelschen gesteund, plaats gehad, dat vrij hardnekkig was, zes uur duurde, maar met de nederlaag van den vriend van Dinizoeloe eindigde. ïitAltHKlJK. Een commissaris van politie te Parijs begaf zich gisteren naar de drukkerij van Paul Dupont om er een manifest van deu graaf van Parijs aan de burgemeesters van Frankrijk in beslag te nemen. De commis saris kwam echter een halt uur te laat. De 27,000 exemplaren waren in veiligheid gebracht, liet manifest luidt aldus: Mijnheer de Burgemeester! Duor de onafhankelijke stem van de kiezers en deu gemeenteraad zijt gij aau het hoofd uwer gemeente geplaatst. De u opgelegde taak is groot; gij hebt de gemeentelijke tiiiaiiciëii en vrijheden te beschermen tegen een verkwistend eu tinnuiek bestuur. De partij waarvan dat bestuur het gewil lige werktuig is, beeft de belangen der re publiek benadeeld; zij zul de republiek in iiaren val medeslepen. De dag zal weldra komen, waarop wij ons allen moeten aan eensluiten, om de regeering van Frankrijk op duurzame grondslagen te vestigen. Door dit denkbeeld bezield wend ik mij tot u vertegenwoordigers van die gemeenten welke de monarchie beeft ingesteld en vrij gemaakt en hielp in het vestigen der nationale eenheid. Ik richt mij rechtstreeks tot u, ten einde de lasterlijke beweringen te ontzenuwen, welke verspreid worden door beu, die willen ver hinderen dat wij elkander verslaan. Zonder omwegen zeg ik u; als kon ik het u mondeling verklaren, indien het ver- banningsbesluit mij niet van Frankrijk ver wijdert hield: de republiek heeft aan de gemeenten niet de vrijheden gegeven, welke zij baar beloofd bad. Alle middelen zijn den republikeinen goed genoeg, om zich de meerderheid iu de radcu te verzekeren. De gemeente, dat groote gezin, is verdeeld in verdrukkers cu verdrukten. Onderworpen aan het stelsel der verplichte budgetten, is zij niet meer onafhankelijk in het beheer barer gelden. 2 -*^r /m -w -w-- De ouders zijn niet langer uieesler over de opvoeding hunner kinderen. Eene ge- legenheids-regeeriug zal u wellicht het herstel der verloren vrijheden beloven. Doch geloof 'laarvan niets; liare eerste zorg zal integen deel zijn te vernietigen wat u overbleef. Alleen de monarchie zal u die vrijheden waarborgen, omdat zij sterk genoeg is, de vrijheid niet te vreezen. Wel ve.re van vijandig gezind te zijn jegens de gemeen lelijke democratie, is zij alleen in staat hare belangen te beschermen en hare rechten te eerbiedigen. De monarchie zal orde brengen zoowel in de gemeente als in deu staat. De priester in de kerk, de onderwijzer in de school, zullen zich aau hunne roeping kunnen wijden, zonder de werktuigen of de slachtoffers der politiek te zijn. Zij willen gezamenlijk arbeiden aan een waarlijk va derlandslievend werk, door bij het jonge geslacht de kennis van zijne rechten en liet gevoel zijner plichten te ontwikkelen. De burgemeester, eindelijk zal zijne macht noch aan gunst, noch aan het recht van geboorte ontlerueu, en evenmin aan het bezit van aardsche goederen. Welke ook zijne persoonlijke stelling moge zijn, de driekleu rige sjerp zal hij slechts verschuldigd zijn aan de vrije keus vauzijus gelijken. Philips Graaf van Parijs. De nieuwe Fransche bankbiljetten van 500 francs zullen in 't laatst der volgende maand in omloop worden gebracht. Zij zullen in eenige kleinigheden wat papier soort, kleur en gravure betreft van de oude ver-c!iillen. Volgem eeuige Parijsclie bladen zijn weer nieuwe en nog strengere bepalingen betreffende het grensverkeer lussclien Duitsch- land en Frankrijk uit Berlijn le verwachten. De Temp» deelt heden echter mede, dat aan het ministerie van buitculandsche zaken daarvan nog niets bekend is. Fe Seoul (Gorea) is de orde thans hersteld. De wanordelijkheden waren liet gevolg van berichten, dat kinderen der in boorlingen waren weggeroerd en aan kanni balen verkocht. IIHlik. Een klein incident is tusschen de Fransche en de Italiaansche regeeringen gerezen. Het kabinet te Rome heeft zich beklaagd, dat een Fransche douaan, aan het station Modena verbondeu, een karikatuur van koning Humbert gemaakt heeft. Een onderzoek is ingesteld. Volgens een telegram van Périgueux hebben het imperialistisch comitë en de Echo de la Dordogne de candiilatuur van generaal du Barail gehandhaafd, ondanks die van den heer Taillefer. De beslissing van prins Victor wordt verwacht. Na hun huwelijk zullen de hertog en de hertogin van Aosta een reis maken door Zwitserland, Frankrijk en Engeland, dan Praugiiis bezoeken eu vervolgens de gasten zijn van koningin Victoria te Osboriic. De invoering van de antieke muts, wordt heden door de studenten te Home met ecu feestmaal gevierd. De aanleiding van de inutsengeschiedeuis onder de Italiaansche studenten moet hierin gevonden worden dat de studenten van eenige vreemde universiteiten tijdens het eeuwfeest te Bologna historische costumes droegen. Het voorbeeld was door de Duitscne stu denten gegeven. De Bolouesche studenten hebben niet in gebreke willen blijven. Daar zij geen historische costumes bezaten, zetten zij mutsen of petten op, waarvan de kleur verschilde volgens de faculteit, waartoe zij behoorden. De pet der Bolonesche studen ten heeft een zeker succes gehad bij de studenten der andere Italiaansche universi teiten. En zoo gebeurde het dat de studen ten van Pisa hetzelfde hoofddeksel kozen. Dat deze nieuwe hoofddracht aanleiding gegeveu heeft aanvallen op de studenteu, is medegedeeld^ doch waarschijnlijk is het, lat de pet slechts tot voorwendsel gediend heeft otn aan ouden wrok lucht te geven. Allergrappigst is het echter dat deze pet ten- of mutsen-historie een polemiek in de bladen uitgelokt heeft. Zoo vragen eeuigen of bet in onzen tijd wel uoodig is dat de studenten eeu afzon derlijke klasse vormen. Onze maatschappij, zeggen zij, strekt meer en meer om den slagboom tusschen de verschillende klassen op te heffen. De ware democratie (Aha!) laat geene gilden uit de middeleeuwen toe. En op dit thema lucht een ieder philo- sofische beschouwingen, historische stellingen en drogredenen. v. E-11. en 't Gr. Weldra zal eeu 159-tal boosdoeners voor het hof van Assises te Genua terecht staan, die een geruimen tijd lang deze stad ouveilig gemaakt hadden. »I ITÜCH I, AtV». Keizer Wilhelm II heeft een teleom van den Russischeu Grootvorst \V ladioit ontvangen, waarin deze mededeelt dat lm door hem geïnspecteerd Russisch regimat, waarvan de Duitsche keizer commandant g in uitstekend goeden toestand is. Kei» Wilhelm II heeft daarop teruggeseind hl dit bericht hem zeer veel genoegen deeda dat hij den grootvorst verzocht, het regi ment, waarvan hij de eer heeft chef te !ij( en wiens uniform hij draagt, namens hei te groeien. Waarschijnlijk zal de geheel e oefernngi- vloot in de Oostzee keizer Wilhelm op rt> naar Rusland begeleiden, (let bezoek ui niet plaats hebben te St. Petersburg, maarr, het beter bewaakte Peterhof of Galscliie», Graal Herbert Von Bismarck zal een of twee diplomatieke hulpbeambten medeuemtn. Ofschoon verdere beschikkingen streng wordti geheim gehouden, hoort men toch, dat dt eerste ontmoeting tusschen de beide vorste ingeval van gunstig weder op zee zal plaita hebben. (IV. R. Ct.) Graaf Herbert Von Bismarck zal,met verschillende beambten van het departement van buitenlandsclie zaken, keizer Wilheln begeleiden bij het bezoek van den Czau. Als plaats van bijeenkomst wordt Pelerbo! of Gatschina genoemd. In September a. s. zal keizer Wilhelm eene bijeenkomst hebben met den keizer vat Oostenrijk. (7/if.) Het bestuur der Berlijnsche Vereeni- ging tot bevordering van overzeesche be langen, heeft besloten in September 1890 een koloniaal congres en een daarmede ver bonden koloniale tentooustelling te houden. Aan alle koloniale genootschappen in ti buiten 't Duitsche rijk zijn uiinoodigiugea verzonden. De koning en de koningin van Sak seri zijn te Berlijn aangekomen en werden aan het station door den keizer ontvangen, die de koningin aan zijn arm naar het rijtuig geleidde. K IJSLAND. Volgens de Matin zal de Czaar keizer Wilhelm tegemoet reizen met hem gaan nm zijn nieuw landgoed in Finland en vandui naar Peterhof. EGÏI'TE. Volgens een bericht uit Alexandra gelooft men, dat de blanke Pacha te Gahr- el-Gliazel Emin Pacba is en niet Stanlej. Emin had reeds vroeger van een plao ge sproken naar Bahr-el-Ghazel te gaan, dut hij misschien niet te Wadelai zou kantte blijven. ODST-IJVDIE. De bevordering van den sergeant-nnj. jhr. Van der Maesen de Sombreff tot 2ee luit. bij het wapen der inf. heeft de alge- meene goedkeuring opgewekt en het bewiji gegeven, dat het legerbestuur ook ware ree- diensten te velde weet te waardeeren. Bedoeld jongmensch was reeds bij ea vorige gelegenheid met de Militaire Willens orde 4e kl. begiftigd en had zich toen op 2 October en 6 November 1887 weder ie die mate onderscheiden, dat eenige belooninj volgen moest. Aan officieren schenkt men bij een tweede schitterend wapenfeit een eeresabel, doet een onderoff. kan daarvoor niet in aanmer- kitig komen, terwijl de 3e kl. der Militair Willemsorde slechts uiterst zelden en dir aau hoofdofficieren verleend wordt. Daarom heeft men den heer Van d® Maesen de Sombreff door benoeming tot Jr luit. waardiglijk meenen te beloonen. Wij haasten ons er bij te voegen, deze off. eene uitstekende opleiding bei genoten en alleen door tegenspoed den oS- ciersrang niet langs den gewonen weg bref weten te bereiken. (Bat. ÜU.) PER TELEGRAAF. BERLIJN, 7 Juli. Het wetsonl«! betreffende de verzekering van oude en p brekkige werklieden is door de comnra® van den bondsraad vastgesteld. B® F* middelen, welke voor deze verplichte ve» kering noodig zijn, zullen van drie HP worden bijeengebracht. Het rijk aal bijdragen, benevens de werkgevers a' werklieden. De bijdragen der werkhf» bedragen wekelijks 21 pfennige voor nu en 14 pfeimige voor vrouwen. Het bedrag der pensioenen is voorI nen op 120 mark en voor vrouwen ep I mark vastgesteld. De uitkeering ""j'l jaarde werklieden begint met ban I levensjaar, en wel met 120 mark. P® keering wordt niet verminderd, uidl® I gevolge van den krijgsdiennt de bijd"J*I achterwege blijven.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2