m bi> w m^z H W*Z yHet was niet onze verslaggever, die over een eventueel regentschap begon te onder* vragen; dr. Mackenzie zelf bracht het eerst die quaestie en dat woord in het gesprek rn deed zulks geheel overeenkomstig het in liet Dagblad vermelde. Wij nemen daar geen woord van terug. Ilij sjnak zelfs veel langer en veel scherper over liet onderwerp dan we gemeend hebben te moeten vermelden. „Dc vertegenwoordiger van het Dagblad heeft zich in zijne werkelijke hoedanigheid kenbaar gemaakt; hij is zes uren later door dr. Mackenzie in gehoor ontvangen hij heeft terstond na het onderhoud aanteeke- miigen gemaakt van het gesprek en die daarop dadelijk uitgewerkt. z/Een ieder drage dus de verantwoorde» lijkheid zijner daden en woorden. Gisteren is de uitslag bekend geworden der onlangs gehouden overgang» examens hij den artillerie-cursus te Delft: geslaagd van het le studiejaar de volontairs: Th. J. Marx, J. A. Van Beek, J. 1). Berkhout, C. W. A. Baron Van llaersolte van den Doorn, J. M. Van der Meer, F. A. Pannekoek, G. G. Van Everdingen, F. E. M. Diekhof, W. P. A. Schutz, 8. Ber nard, R. Reitsma, M. J. M. Willems, C. N. Van AlFelen van Saemsfoort en A. P. Van Nahuys. Van het tweede studiejaar de voloutairs: A. W. G. J. De Keizer, J. C. Van Leeu wen, II. H. O. Cloppenburgil. N. De Fremery, G. II. Vrijdag, J. J. H. F. C. Kruisman, A. L. Nagel, H. A. Zeil maker, M. J. Looycn, II. Donker, 11. D. R. VerspijckT. F. M. Bücker, L A. Hoedt, J. VV. F. Bothof, J. Noomen, C. D. A. ZimmermanJ. C. Guise en S. Schuur man. Drie volontairs zijn niet geslaagd. Dc leden van den Gemeenteraad in den Haag die in de jongste raadvergadering klachten aanhieven over onvoldoend politie toezicht over de aanplantingen in de Sche- veningschc boschjes en straatschenderijen van de jeugd, hadden zich gisteren op het kan tongerecht kunnen overtuigen dat diezelfde politie, waar 't pas geeft, een oog in 't zeil houdt. De nieuwe audiëntiezaal deed meer denken aan een jour de laureate dan aan een straf zitting, ofschoon de van de boomen in de Scheveningsche boschjes afgesneden Meitakken welke als stukken van overtuiging voorden zetel van den kantonrechter, verzegeld uit gespreid waren, uit den aard der zaak hun aroma en frischheid hadden verloren. Al die verwelkte meibloemen waren het zichtbare getuigenis van de onbegrijpelijk weinige zorg, die de overtreders en overtreed- sters meest kindermeisjes, die aan het verzoek van de haar toevertrouwde kleintjes om een bloemetje geen weerstand konden bieden voor het gemeente-eigendom koes terden. Allen trachtten het plukken van de verboden bloemen te vergoelijken met de bewering, dat zij niet wisten daarmede kwaid te doen. De kantonrechter deed de beklaagde echter opmerken, dat het straffeloos toelaten van deze zouderlinge gewoonte ten slotte zou uitloopcn op een geheelc vernietiging van het met zooveel zorg aangelegde Schevening sche bosch. En de ambtenaar van bet O. M. was van oordeel dat het publiek genoegzaam met het verbod bekend was, hoewel hij het niet overbodig achtte te herinneren dat op het zich ongeoorloofd toeëigenen van bloemen en planten uit de publieke perken een boete van f l tot f 25 staat. Voor bijna allen, die van het plukken overtuigd werden vor derde hij f 5 boete. Tegen een 13-jarigen knaap die, volgens den kantonrechter waard was in een kabinet te worden gezet, werd, daar hij in dit geval het geluk had beneden de 16 jaren te zijn een geldboete van f 3 gevorderd, omdat hij de laagheid begaan had, een vuilen, met azijn besmette komkommer uit een vuilnis bak te nemen, en in de brievenbus aan de St. Jacobstraat te werpen, waardoor 5 brie ven beschadigd of onleesbaar geworden waren. De kantonrechter onderhield in scherpe woorden den //brave" jongen over deze han deling, welke hij niet aarzelde als een grove baldadigheid te quahficeeren, waartegen de wet helaas I maar al te lichte straf bedreigt. Tegen beruchte dronkaards, onder wie de bekende S reeds 107 maal deswege (ver oordeeld werd hechtenis van |2 weken en opzending naar een rijkswerkinrichting gedurende 6 inaaudeu gevorderd. (Fad.) Te Oud-Beierland kreeg gister een 15-jarige knaap, die een jongen hit naar de weide bracht, van het dier zulk eenen slag, dat hij een been brak en verder belangrijke wonden opdeed, zoodat hij niet buiten ge vaar is. De jongen was gewaarvcbuwd niet op den hit te gaan zitten, maar bij gaf daaraan geen gehoor. Te Scherpenzeel (Gelderland) is pro ces-verbaal opgemaakt wegens majesteits schennis tegen een aldaar niet woonachtig persoon. Op het Spijk bij Lobit werd gisteren middag, ongeveer 5 uur, liet huis van de wed. Jurgens door den bliksem getroffen en brandde het, met al w at er zich in bevond, totaal af. De geit, welke de vrouw juist voor den regen had ingehaald, werd aan hare zijde gedood. Alles was verzekerd. Uit Westernieland (Eenrum) meldt men aan de N. II. Ct. «lat het niet te best gaat met de groote meerderheid der land verhuizers, die dit voorjaar van daar en uit dc omgeving nanr Am"rika trokksn In den regel valt het nieuwe land erg tegen; de verwachtingen zijn te hoog gesteld, en bovendien komt men in ren land met an dere Zeden en gewoonten. Daarbij komt «lat Amerika dit jaar geteisterd is door eeuc overstrooming der Mississippi, zoodat tal van fabrieken slilstnan eu velen dus mets ver dienen. Eenigen zijn weer op de terugreis naar het vaderland. Naar de Tw, Ct. verneemt, hebben de ofliciere» der dienstdoende schutterij te Al meloo, nadat hun door den commissaris des konings in deze provincie, mede namens den Minister van biniieulandschc zaken, uit drukkelijk verzocht was, hun aanvrage om ontslag terug te nemen, besloten zulks te doen. Men verneemt dat de cordate jonge liug te Duurswoude, welke de wonde, hem door een adderbeet in het been toegebracht, dadelijk met zijn zakmes uitsneed eu uit zoog, zoo goed als hersteld is, Te Moergestel trok eergisteieu namid dag omstreeks 6 uren eene zware donderbui van het noorden naar bet zuiden. De blik sem sloeg in de naald van den toren rukte verscheidene leien af, sloeg in een der galmgaten, verbrijzelde eene balk en verwij derde zich door een der galmgaten, gelukkig zonder brand te veroorzaken. Dezelfde bui kwam te 8 uren terug met zware donder slagen en weerlicht, vergezeld van hagel zoo groot als erwten. Er werd verder geen schade aangericht. Men schrijft uit Osch aan de N. R. Ct. Tengevolge van de vermindering der werk zaamheden eu eene belangrijke loonsverla ging, hebben al de kuipers vau deboterfa- briek der heeren Jobs. Jurgens dezen morgen het werk gestaakt. Men spreekt ook van eene werkstaking van de overige werklieden dezer fabriek, lil1TENLANDSCHE BERICHTEN. BKLC1K. De Jndépendance beige bericht, dat Maandag II. te Brussel gearresteerd zijn zekere D., eeu F'rauscb deserteur, die eene wisselbank ran verdacht allooi te Brussel had gevestigd, zekere C.de zoon van een l'arijscheii milliouair, en twee vrouwen, ver dacht van het uitgeven van valsche biljetten der Fransche Bank. De drie laatstgenoem den zijn na een verhoor, hetwelk den gan- schen dag geduurd heeft, weder op vrije voeten gesteld, maar D. is krachtens een bevelschrift van den rechtercommissaris in hechtenis gehouden. Of deze aanhouding iu verband staat met de vervaardiging en uitgifte der valsche bankbiljetten van 500 fr., blijkt uit de voorloopige berichten niet. KSItlliliilV Koningin Victoria heeft vergunning gegeven tot liet publiceeren der briefwisse ling tusschen haar overleden echtgenoot en zijn broeder deu herlog van Sakseu-G'oburg- Gotha, op voorwaarde dat daaruit alles wat betrekking heeft op particuliere zaken, wordt geschrapt. Het proces, door den heer Frank Hugh O'Donnell ingesteld legen de eigenaars van de limes wegens laster, is gisteren af- geloopeu. Het verdict der jury luidt ten gunste van de Timet. Uit Durban wordt geseind, dat de Usutu's door de Britsche en inlandsche troe pen zouden verslagen zijn. De eerstgenoem- den hadden eene sterke positie ingenomen, maar werden daaruit, na zes uren lang weer stand te hebben geboden, met zware verlie zen verdreven, terwijl 1000 stuks vee hun ontnomen werden. Aan de zijde van de Eugelscheu werden twee officieren gedood. Aan de Times wordt uil Durban be richt, dat een komplot van Zoeloe-hoofden, oin den üritscben ondercommissaris bij de Europeesche ingezetenen iu het reservegebied van Zoeloe-land te vermoorden, bijtijds ver hinderd is door de arrestatie der hoofden. 1 <i AAKHIJ H. President Carnot zal de onthulling van het monument vau Gambetta presideeren. Spulier zal het eerst bet woord voeren en het monument aan den staat overdrageD. Daarna zullen Floquet, de voorzitters der beide kauiets eu F'reycinet redevoeringen houden eu zal een ode van Sully Prudhom- me worden voorgedragen. De 2900 Fransche maires, die op het feestmaal van deu 14u Juli te Parijs zijn uitgenoodigd, zullen plaats nemen aan zeven tafels, elk 90 meter lang. Het feestmaal wordt gegeven op het Champ de Mars, in ccn ontzaglijk groote schuur (8000 vicrk. meter oppervlakte), die tot dat doel van een vloer wordt voorzien, geheel met glas overdekt en met Gobelins versierd, 's Avonds zal er een groot vuurwerk wordeu afge stoken. Het feestmaal van Eiffel werd bijge woond door 150 heeren in een paviljoen op de erste verdieping van den toren (de tweede verdieping is bijna geleed). De gasten moesten daartoe 817 treden klimmen. Èilfel nam plaats tusschen ilébrard en Berger en er werd druk geloost, op de pers, op Eilfe! enz. Boulaiiger beloofde Zondag een mee ling te Marseille bij te wonen, maar hij had le voren reeds beloofd dien dag te Hennes op een feestmaal van 1200 uicuscheii het noord le voeren. Marseille zal dus op den generaal niet kunnen rekenen. ITA I.IK. Er is sprake van een kanaal, dat Italië in tweeën zou snijden, van Castro tot F'auo. Het zou 500 miliioen frs. kosten. Van Massowah wordt gemeld dat Debeb onlangs razzias te Zehelo, in de om streken van Arkiko, gehouden en na een vijftiental Assaortijueu gedood te hebben, vele gevangenen gemaakt heeft. De Assaor tijueu hebben versterkingen bijeengebracht en, na zich ter vervolging opgemaakt te hebben, gelukte het hun eeuige door Debeb gemaakte gevangenen te bevrijden. DUITSCH Ij AA D. De keizer ontving gisterennamiddag deu luitenant-generaal jhr Verspyck, vergezeld van deu ordounance-officicr baron Van Hcec- keren van Molecateu, ter overhandiging van liet schrijven van den koning der Ne derlanden w aarin de keizer met zijne troons bestijging wordt gelukgeweuscht. Generaal Von Vape, de buitengewone gezant van keizei Wilhelm II aan het bof te Sint Petersburg, belast met de aaukou- digiug vau de troonsbestijging vau deu Duilscben keizer, is, ua een schitterend onthaal te hebben ontvangen, te Berlijn teruggekeerd met een eigenhandig schrijven van den Czaar. Volgens Le Momteur Universel wordt het meer en meer waarschijnlijk dat graaf Herbert Von Bismarck deu keizer op zijne reis naar St. Petersburg zal vergezellen. Eergisteren heeft de minister 2 uren lang met den keizer de voorstellen besproken, welke den Czaar zullen worden gedaan en welke aannemelijk voor Oostenrijk zouden ziju. Volgens Le Tempt vertrekt keizer Wilhelm den 18ti Juli naar St. Petersburg. De keizer zal te Kiel scheep gaan op de Hohenzollern, welk schip onder het bevel van prins Heinricb zal staan. Te St. Peters- burg worden groote toebereidselen gemaakt voor de ontvangst van den keizer van Duitschland; maar wegens deu rouw der beide hoven zal er geen ander openbaar feest dan eene groote revue plaats hebben. Men is overtuigd dat de Bulgaarsche quaestie door de twee keizers besprokeu zal wordeu j maar men verzekert te Berlijn dat als men het te St. Petersburg eens wordt, de regeling der quaestie niet buiten Oosten rijk om zal geschieden. Sedert eeuige dagen bevatten Bommige conservatieve bladen ongeloofelijke mede- dcelingen, volgens welke keizer Friedricb, gedurende de laatste dagen zijner regeeriug, zoodanig verzwakt geweest zou zijn, dat door vrouwelijke hulp daartoe in staat gesteld, eigenlijk leiders der Duitsch vrijzinnig partij achter Von Bismarck's rug, plotseling den val van Puttkamer zouden hebben door gezet. De bekende brief des keizers welke Puttkamers ontslag ten gevolge had, zou door den Duitsch vrijzinnigen afgevaardigde Schrader geschreven en door keizer Friedrtch ouderteekend zijn zouder daarvan ten volle kennis te tiemcu. Door 5 deskundigen zou hel handschrift herkend zijn. Natuurlijk worden deze praatjes van liberale zijde leugenachtig genoemd, maar toch wekken zij groot opzien. De geheele polemiek schijnt echter mets anders te ziju dan het voorspel van den verkiezingstrijd in deu aanstaanden herfst. In een scherp artikei tegen sommige En- gelsche bladen zegt de Norddeutscke Allg. Heit, dat het eene dwaze leugen is dat Duitschland, omdat de Duitsche pers blijken geeft van sympathie voor de boeren en de Zoeloes, eenig voornemen omtrent uitbreidiq van grondgebied in Zuid-Afrika zou kon. teren. (TV. R. Cl.) liet verhoor van den spoorwegbeaobl» Dietz, zijne vrouw en Appell, een schilder, begon Maandag voor het hooge gerechtshof te Leipzig. De aangeklaagden zijn beschik- digdzich te hebben laten oinkoopen, o» aan de Fransche regeering inlichtingen o®. trent de Duitsche legermacht in verbind inet spoorwegcoiitracten te verschaffen. Diet/, bekende naar Parijs een bevelschrift te hebben opgezonden, waarbij den Duit- scheu militairen autoriteiten bevolen weid, binnen zes uren na uitgifte van de mobili satie orsler de geheele grens met troepen Ir bezetten. Zijn vrouw beweerde van den inhoud der opgezonden stukken geen ken nis te hebben gedragen. Ook Appell ont kende zijne medeplichtigheid aan hooglet- raad. Dit proces schijnt niets anders dan een voortzetting te zijn van dat van Cs- bannes, die in December tot tien jaar dwang, arbei.l veroordeeld werd. Cabannts beschul digt Appell, hem 1000 francs voor Dietz le hebben medegegeven, die Appell van den overste Vincent te Parijs had ontvangen, en hem later verscheidene sommen te hebbes doen toekomen. Bij liet in ontvangst nemen der eerste 1000 francs zou Dietz hebben uitgeroepen »lla, eindelijk komt er iets, we hebben er lang genoeg op gewacht," Appell verklaarde de beschuldigingen van Cabannes voor onwaar. Ook de vrouw vin Cabannes zou verhoord worden, doch deze is plotseling spoorloos verdwenen. Gisteren is door het openbaar minis terie te Leipzig conclusie genomen iu de zaak van Dietz en andereD, beschuldigd zich le hebben laten omkoopen om aan Frankrijk inlichtingen te verschaffen omtrent de Duit sche legermacht, in verband met spoorweg contracten. De eisch is: 14 jaren tuchthuisstraf voor Dietz, 7 jareu voor zijne vrouw en 8 jaren voor Appell; buitendien verlies der burger schapsrechten. De uitspraak zal aanstaanden Maandag middag plaats hebben. De pasmaatregelen in ElzasLotharingei brengen groote schade aan het land toe. Het aantal reizigers per spoor van Frank rijk komende is meer dan de helft in aantal verminderd. Vrijdag kwam de trein van Verdun des namiddags zonder passagiers l( Metz aau. Tot voor eenige dagen konden reizigen, die niet van een verplichten pas voorzien waren over Zwitserland Elzas-Lotharingen binnenkomen zonder door de Duitsche over heden verontrust te worden. Sedert Masndig bevindt zich een bijzondere daartoe aange wezen Duitsche commissaris vau politie aan het station te Bazel, met name iu hel Duitsche douane kantoor en houdt alle reizigers aan, die geen papieren kunnen ver- toonen, welke aan de vereischten voldoe® De Elzas-Lotharingsche grenzen wordeD dui op alle punten bewaakt. HIJSLAID. De keizer en de keizerin ziju naar de eilanden (Fiuland) vertrokken. De Standard meldt uit St. Petersburg dat goed ingelichte kringen verzekeren, dat een huwelijksplan bestaat tusschen den groot vorst-troonopvolger eu eene zuster vsn de» Duitschen keizer, welk plan zoowel de Can als Von Bismarck goedkeuren. Von Biimstd moet daarom het huwelijksplan tusschen prins Alexander van Battenberg en prins* Victoria zoo kras hebben tegengegaan. IER VIE. Uit Weetien wordt aan le Joirtsl des Dibait gemeld, dat, op bevel van lt» minister van oorlog vau Bulgarije, de meeW officieren der regimenten in garnizoen k Sofia gevangen genomen zijn. TIIKHIJE De Daily News meldt uit Konstanté nopel, dat de Porte verwacht dal p** Radolinski, Duilschlands buitengewooe ge zant, haar zal mededeeleu dat Duitschluk de Russische politiek met betrekking W Bulgarije wensebt te steunen. Daarop f dan eene Russische nota volgen, verzoeke»® dat de Sultan de Bulgaarsche regeering mi- noodige, de Sobranje bijeen te roepen t* het verkiezen van een vorst. Aan de Times wordt uit KomM" nopel gemeld, dat de Russische regeent naar het heet, de Europeesche kabinet!* eene circulaire zenden zal om hen uil uoodigen, den Bulgaren uitdrukkelijk tekev- nen te geven, dat zij het Berlijnscb» taat hebben te eerbiedigen. De Turk** regeering zag zich in haren dringt geldnood genoopt, de hulp der OttorMO** Bank weder in te roepen. Eeri krijgsraad is in het keizerlijk p" I te Konstantinopel ingesteld om de bedtijd

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2