NIEUWS- EN A D VERT IN TIE HEAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ABONNEMENT: Zaterdag 7 Juli 1888. N°. 159. Uitgevers: Gebroeders Muré. Onschuldig Veroordeeld. 3S9 r (our a ill verschijnt «tamelijks* behalve op Aon- en Feestdagen. Voor Leidenper 3 maandenf 1.25. franco door hel gelieele rijk, per maanden l.ttü. Prijs per \umuier 10 Cent. 202° Jaargang, A f VE8TEBTIEN: Van 16 regels 0.90. Like regel meer0.15. tiroole letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. n it reel: Scheepaiakerssteeg fe. Stad s- B e r i c it t e n. SCHUTTERIJ. BIRGESEESTKR IN WETHOUDERS tam LEIDEN doeo te netendat de Commissie, volgens art. 15 der wet op de Schutterijen, van den ll<,en April 1827 Staatsblad N°. 17), benoemd lot het onderzoeken «sd en beslissen oinlrent de redenen van vrijstelling en uitsluitingzal vaceeren op het Raadhuis dezer gemeente, op Vrijdag den 13df0 Juli aanstaande 't namiddags te zes uren. En worden diensvolgens opgeroepen 1*. al de zoodanigen, welke aan de loting van dit jaar deel genomen hebben; 2#. degenen, die sedert de vorige inschrijving alhier lijn komen wonen en geboren zijn in de jaren 1854 tol 1862 ingesloten; 3*. zij, die ambtshalve zijn ingeschrevenen eenige reden tot vrijstelling verineenen le hebben 4» degenen, die na hunne indiensl-stelliiig bij de Schutterij recht op vrijstelling hebben ver kregen, alsmede die bij het bataljon om lichaamsgebreken tijdelijk zijn vrijgesteld, en 5*. degenen die, volgens art. 3 L. en M. der Wel, als tot de nacht- of brandwacht behoo- rende, lijf- of huisbedienden zijnde, of bedeeld wordende, vrijstelling kunnen erlangen; om zich voor gemelde Commissie te vervoegen, op bovengemelden dag, al ware het dat hij hen geen oproeping»-biljet was ontvangen, ten einde over de ingediende reclames uitspraak worde gedaan, terwijl tij, die alsdan niet verschijnen, geacht tullen worden geene reden tot vrijstelling te hebben en mitsdien, wereenkomstig art. 16 van Aijuer Majesteils besluit vin den 28,Un Juni 1828 Staatsblad N°. 42), voor xooverre zij dienstplichtige nommers getrokken heb ben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethoudeis voornoemd, DE KANTER Burgemeester. UiüUt, 6 Juli 1888. E. KIST, Secretaris. LKIDKV, 6 Juli De le luit. Van Üura, van zijn de- tacbeering in Indië teruggekeerd, is ingedeeld bij het 4e reg. iuf. alhier. De Slaaltcouranl bevat de wijziging ia de statuten van „de Zuid-IIollandsche leerhoeve voor zuivelbereiding" alhier. De Avondpott laat zich bizonder gun •tig uit over de taleuteu vau onzen vroege- rea stadgenoot den beer Hendrik Doesburg, die zich dezer dagen als lid van het Phil- birmonisch orkestouder den beer Kogel in de Scbeveningscbe kurzaal deed hooren. De heer Doesburg was vroeger leerling ito de muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst, onder den beer Wttrensdaarna van de Haagsche muziekschool, waarna bij tot verdere ocfeniug eenigen lijd in Duitsch- land vertoefde. Wat Doesburg's spel betreft", zegt de Avondpott„het concert van Vieuztemps uerd door hem vertolkt op eene wijze, die zoowel tan uitstekende vorming als van muzikale iutellegeutie getuigde. Eigenschappen als genuanceerde voordracht, scbooue streek, zuiver spel, en groote zekerheid vereenigt bij in zich op gelukkige wijze." Gisterenavond laat viel aan het Leven daal alhier een jougeu in een aldaar lig gende modderschuit. Gelukkig was spoe dig geuoeg hulp bij de hand om den bezwad derden jongen uit zijne modderige positie te verlossen. ÜviÜÜ L.RTTKRBM KM KUNT. Ernesto Rossi, de beroemde Ilaliaan- sche treurspeler, zal de kunstenaarsloopbaan vaarwel zeggen. Voor dit te doen zal hij een afscheidsgroet aan België en Nederland komen brengen. De troep, die hem vergezelleu zal, wordt thans te Milaan door de zorgen van den directeur der Academia dei filodramalici bijeen gebracht. Hel gezelschap zal uit voorname artisten beslaan. De voorstellingen .beginnen in December aanstaande. Ernesto Rossi heeft eeu coutract gesloten met den heer A. VVaechter, die, ongeveer tien jareu geleden, zijn eerste impresario te lirussel geweest is. De beer Waechter is reeds met tooneel-direcleuren bier te lande in onderhandeling. Dp. Z-Il. en 't Gr.) Johaun Strauss arbeid volgens de Botten Courier aan een nieuwe opera „Ein Kusz in Ehren" naar een libretto vao Doczy. (Jok heeft hij een nieuwe operette in be werking, waarvoor Max Kalbeek den tekst zal leveren. OIFICIEKI.I-: (IKHICIITEM. Door Z. M. is benoemd tot notaris te Winschoten, mr. A. II. Koniug, cand.-notaris, advocaat, procureur en rechter-plaatsvervau- ger aldaar. Door Z. M. is1°. in zijnen rang overgeplaatst, bij het wapen der inf. van het leger in Ned.-Indië, en zulks bij uit zondering op den regel gesteld bij kon. be sluit van 2d Dcc. 1879 u°. 20, de 2e luit. J. L. K. 1'. Dc Willigen, van bet 6e reg. inf.; 2°. in rang en ouderdom van rang overgeplaatst bij liet wapen der inf. van het leger bier le lande, de 2e luit. der inf. H. C. Kotling, van bet leger in Ned.-Indië, thans it la suite van bet koloniaal werfdepot. De beer F. Bley, met 's konings machtiging benoemd tot vice-consul le Ba- toum, is in die hoedanigheid door de Rus sische regeering erkend. BINNBNLAisDSCliE BEKICHTKN De Haagsche corr. van de Zult, Ct. noemt als de voornaamste onderwerpen, die door de tweede kamer in bare aanstaande bijeenkomst behaudeld zullen worden, de voogdijwet en hel bankoctrooi, De voogdij- wet, waarvoor eene vercenigde zitting noodig is, zal wel vóórgaan. Z. M. moet zich in dien geest hebben uitgelaten, dat hij persoon lijk schielijke behandeling van deze aange legenheid weuschelijk acht. De gezond heidstoestand van Z. M. is over bet geheel iu de laatste maanden zeer bevredigend, maar de doctoren raden toch bij voortduring de uiterste voorzichtigheid aan. Op uitdruk kelijk verlangen van ziju lijfarts, beeft de koning dan ook geen gevolg gegeven aan zijn voornemen, om deel te nemen aan het diner op het Loo ter eere van den afgezant van den keizer van DuiUchlaud. Bij zijn vertrek werd bedoelden gezant het grootkruis van de orde van den Neder- landschen Leeuw overhandigd. Dat is een diplomatieke beleefdheid, waaraau men gewoon is, eu met die ridderorde huldigt men tevens den vorst, die den generaal gezonden beeft, Ondertu99chen is liet een feit, dat de generaal in quaestie niets voor Nederland heeft gedaan dan bet overbrengen van een vriendschap pelijke boodschap, |en dat hij daarvoor met de hoogste Nederlandsche orde wordt beloond, terwijl men blijkbaar diezelfde belooning nog te houg voni voor een man, die sinds 40 jaren Neerlauds roem in bet buiten land heeft verhoogd, voor den vorst der wetenschap, die bij zijn jubilé zelfs door vreemde regeeringen als om strijd werd ge huldigd, voor professor Donders. Is iu dat melen met twee maten niet iets stuitends gelegen voor ons nationaal gevoel? Na de voogdijwet zal ook het bankoctrooi wel schielijk aan de orde komen. Bij de onderhandelingen tusschen den minister van financiën en de directie van de bauk heeft, iudien deze corr. goed is iugelicht, de bank op enkele punten iu eene wijziging toege stemd. O. a. moet zijn overeengekomen, dat de nieuwe concessie slechts vijftien jaar zal duren. In het verslag der kamer was dan ook op het stellen van een korteren termijn dan 25 jaren vrij algemeen aange drongen. Of ook het reglement van orde in deze maand nog wel behandeld zal worden, be twijfelt de scbr. met het oog op de lijvige paperassen, die nu reeds over deze herziening in het licht zijn verschenen, en op het geringe resultaat, dat de conferentie tusschen de voorstellers eu de commissie van rapporteurs beeft opgeleverd. Hij wijst er op, dat in de eerste kamer in dezen een meer practische methode wordt gevolgd. Daar is door de kamer eeu commissie uit de verschillende partijen met de herziening belast, en die commissie beeft reeds een voorstel ingediend, dat zorgvuldig is bewerkt en waarschijnlijk weinig tegenstand zal ontmoeten. De Timet bericht, dat dr. Mackenzie in een brief aan dr. Kruuse zou hebben verklaard geen bevestigend antwoord te hebben gegeven ja zelfs antwoord te hebben geweigerd op de vraag van den vertegenwoordiger van het I), v. Z-H. eu 't Gr., of de instelling van een regentschap waar schijnlijk zou geweest zijn, indien hij, dr. Mackenzie, had toegegeven dat de ziekte, waaraan zijn hooge patient leed, kanker was. „Onze repliek zegt het Dbl. zal duidelijk zijn. Tegen twee uren in den na middag van 20 Juni trof onze verslaggever dr. Mackenzie in de hal van het h6tel des lndes aan, en gaf hem een naamkaartje, waarop zijne qualiteit vermeld was. Dr. Mac kenzie stond hem een oogenblik te woord en gaf hem toen tegen 8 uren in den avond bescheid in het hotel. Hij kende dus de positie van den oudervrager en had ruim schoots tijd tot voorbereiding. FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, W. W, 8, M). iHid Moultrie hem uitgenoodigd hier- tan te komenhij zou het wel gelaten hebben aan die uilnoediging te voldoen, Mat hij weet zeer goed, dat liet over- Rknjden van den drempel van mijn huis dood zou wezen." Dien antwoordde niets; zij wist niet, Mt te zeggen. Met groote zelfbeheer sing legde de kolonel zijn drift aan ban- S, ug Ellen uitvorzchend iu het gelaat 'roeg haar: „Heeft Constance u iets tegd?5 funutance? Neen, die zal mij wel •ooit iets vertellen, daarvoor sta ik te 'ril'g in haar vertrouwen," luidde het Wig intwoord. „En waarom mag zij in geheimen deeleu, terwijl ik.... S»4l ik altijd in het donker gelaten •CM „Wat bedoelt gij met die geheimen?" vroeg de kolonel op strengen toon. „Gij spreekt onzin," ging hij voort, „Constance is ouder dan gij en veel vaster van karakter. Eens zal ik aan u alles vertellen van dien Gerald Fortes, maar niet nu. Begrepeu, niet waar? Geef mij nog een kus en zorg dat uw pony er niet met u van doorgaat." Zoo ontsloeg de kolonel zich van het bezoek zijner nicht. Voor het buis slonl haar laag manden rijtuigje met een vurig zwart paardje bespannendat zij van haar oom ten geschenke gekregen had. Ellen wipte iu den wagen, greep met forsche hand de teugels en snelde voorwaarts in de richting der stad. Vier mijlen bad zij af te leggen en dus ruimschoots de gelegenheid om le overdenken wat zij uitrichtte. Toch wankelde zij geen oogenblik in haar be sluit. Zij kwam in het boschwaar Daiiton Moultrie dat vreeselijk ongeluk bad ge troffeneen ongeluk, dat ook de oorzaak van het hare zou worden. Vriendelijk zag er thans het bosch nit op dien helder zounigen morgen, eu steelsgewijze drongen de zonnestralen door het dichte gebladerte, waar tusschen de vogels huu vroolijk liedje kweelden. Met lustige sprongen volgde Castor het wagentje van zijne meesteres, meer genietende van de schoone natuur, zoo het scheen, dan zij zelve. Toen de hittewagen uit het bosch kwam, bereikte hij weldra Blackhaven, waar Ellen haar pony liet halt houden in de hoofJstraal, voor ren somber gebouw. Ellen sprong van haar bankje en reikte de teugels aan een der stranljongeus, die stonden le knikkeren en die beioofd had goed op alles te zullen passen. Vastberaden betrad zij de morsige treden van de stoep, om op een nog vuiler portaal te komen, waarvan eene deur toegang verleende tot het kantoor van Boud eu Leith, advocaten te Blackhaven. De kamer, die zij vervolgeus binnen kwam, was opvallend ongezellig eu duister. De vloer van week houtwas blijkbaar sinds lang niet gereinigd ru de stoelen verkeerden allen in liun nadagen. Een oude tafel, waarop folianten, nieuwspapieren ensigiren- asch wanordelijk lagen verspreid, stond in een hoek van 't vertrek. In een anderen hoek stond een lessenaar, waaraan op een hooge kruk, ijverig schrijvende, Robert I eith zat. Toen de deur werd geopend wendde hij zich oin en zijn blik viel op de aanminnige meisjesgestalte in het witte kleed en op het rooskleurige gelaat, door den breedgeranden stroohoed gedeeltelijk beschaduwd. Hij zag de verschijning aan, als kwam zij uit de geestenwereld eu kreeg een kleur zoo rood als bloed. In een wip ws9 hij van zijn kruk. Het was voor het eerst dat hij Ellen weder zag na bet gebeurde in de vis9chershat. „Miss Dufart, Ellen!" stamelde hij. Zij sloot de deur en trad op hem toe. Zij aprak„Robert, toen wij de laatste maal van elkander gingen, was ik zeer heftig, niet waar? Weet gij 't nog? Ik zei toen dat wij voorlaan elkafir vreemd zouden zijn. Nu, niettegenstaande dat, kom ik toch helen met een verzoek tot u. Zijl ge hier geheel alleen?" „Ja," gaf Robert ten antwoord, terwijl hij een stoel voor haar aaoschoof, waarvan zij evenwel geen gebruik maakte. Robert waa met geheel onbekend gebleven met den toestand ten huize van den kolonel, want gedurende de laatste veertien dagen hadden de 9tadspraatjes van Blackhaven dikwijla de namen van Danton Moultrie en Ellen Dufart in één adem genoemd. Hordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1