BUITEN LANDSCHE BERICHTEN De luitenant generaal jlir. Verspyck is, vergezeld van Zr. Ma. ordomiance-ofiicier baron Van Heeckeren van Molecaten, naar Berlijn vertrokken, tot het volbrengen van do hem door Z. M. opgedragen zending. De heeren F. VV. Conrad, inspecteur van 's rijks waterstaat, en dr. Schmitt, con sul-generaal der Nederlanden te Frankfort, zijn door de regeering aangewt zen om haar op het in Augustus e. k. te ge melder plaatse te houden congres voor de binnenscheep vaart te vertegenwoordigen. (St.-Cl.) In dc gisteren gehouden openba e vergadering van den raad van state, afd. voor de geschillen van bestuur werd behan deld het beroep van het bestuur van den grooten Westeindschen polder Zoetcrwoude en Stompwijk, van een besluit van gedepu teerde staten van Zuid-1 lolland, waarbij net ongegrond wordt verklaard iu zijne bezwaren legen een besluit van dijkgraaf en hoog heemraden van Rijnland, lot o thouding van goedkeuring aa i de 'rekening van dien polder over 18en de begrooting voor 1887. Rapporteur, de staatsraad Van Vladeracken. Voor het apelleerend bestuur trad op mr. II. J. Rijshouwer, advocaat te Leiden, ter toelichting vau het beroep. Verder waren tegenwoordig de heer L\ J. M. Boonekamp, secretaris van den polder, die op eene kaart eenige aanwijzingen deed, de heer uir. E. De Vries, secretaris, ea dr. E. F. Van Dissel, ingenieur van Rijnland, en onderscheidene andere belanghebbenden, 's Koning» beslis sing zal later volgen. De pogingen, door de vereeuiging van Duitsche oogartsen, oui hare jaarlijksche vergudering te Heidelberg een internationaal aanzien te geven, is volkomen geslaagd. Behalve de llollandsche oogartsen, die steeds de vergaderiugen bijwonen, zullen dit jaar ook Fransclien, Eugelschen en Amerikanen verschijnen en voorlezingen houden. Ons land zal bij de voordrachten door den hoog leeraar Snellen uit Utrecht vertegenwoordigd worden, liet congres duurt van 9 tot 12 Augustus. Uit Oudshoorn wordt gemeld: Heden werd een begin gemaakt met den aanleg der telephoouleiding, die bet hulpkautoor der brievenpost alhier met het post- en tele graafkantoor te Alfen a/d. Rijn in verbin ding brengen zal. Len persoon, die op de tentoonstelling te s-Gravenhage de aandacht der bezoekers trok door zijne kunstvaardigheid in 't knip pen van silhouetten wordt sedert gisteren door de politie ijverig gezocht. Hij woonde op kamers bij een poelier, maar is plotseling vertrokken zonder kennis- geving. Na zijn vertrek vermiste de poelier eeu trommel, inhoudende ongeveer f 7000 aan effecten. Bij de loting voor de Haagsche schut terij, Zaterdag gehouden, hebben zes perso nen hetzelfde nomtner getrokken, dat zij bij de loting voer de militie in 1883 hadden gekregen. De Tesselsche blazerschuit T. X. 41 heeft in de vorige week in groot gevaar verkeerd van door een der projectielen ge troffen te worden, die van de batterij Kaap- hoofd te Helder bij het schijfschieten werden gebezigd. Een der zware kogels toch vloog over de zandbank Onrust tot in het Noor dergat, waar genoemde schuit binnenliep, en viel een paar meter voor den boeg van het vaartuigje in zee neer. In den afgeloopen nacht is te Abkoude in een horlogemakerswinkel ingebroken. Vijf- en-dertig horloges en eenig reparatiewerk worden vermist. Tot organist in de Domkerk te Utrecht is benoemd, de beer J. Wagenaar, aldaar, die sinds het ontslag van den heer R. IIol die betrekking reeds waarneemt. Omtrent Jen manslag onder Venendaal verneemt de Arnh. Cl. nader dat uit de lijksectie moet gebleken zijn, dat de man gestorven is tengevolge van hevige slagen door hem op het hoofd ontvangen. Op last van de justitie, die gisteren op nieuw ter plaatse was, is dan ook zekere R. v. d. M., die Zondagavond met den verslagene gevochteu heeft, gevankelijk naar Arnhem gebracht. ,l>e keet", waar thans dit bloedig drama is voorgevallen, is een overblijfsel van den aanleg van den spoorweg AmersfoortRes teren. Op J uur vau Venendaal gelegen, nabij de grenzen van Amerongen is zij de verzamelplaats van zeer vele jongens uit den omtrek. Des Zondagsavonds vooral gaat het er vaak ruw toe, terwijl dan meestal alle politietoezicht ontbreekt, daar de veld wachters in Venendaal zelf de handen vol hebben met het toezicht op bet fabrieksvolk aldaar. Geert Roo, te Mrppel, beschuldigd yan zijn kind vergiftigd te hebben, is door de Asser rechtbank tot 20 jaar gevangenis straf veroordeeld. In den afgeloopen nacht is in de Zusterstraat te Middelburg een varensgezel, die dezer dagen met de Jan Pietersz Koen was binnengevaren, door een vijftal messteken in den buik ernstig verwond. Vermoedelijk is de aanleiding eene vecht partij geweest en zijn twee personen de daders. De toestand van den gewonde, die van nucbt naar het Gasthuis is overgebracht is zorgwekkend, zoodat men voor zijn leven vreest. De politie is de vermoedelijke daders op het spoor. (M. C.) Aan Z. M. den koning is verzonden, een door vele gezet m burgers van Vlissin- gen onderteekend verzoekschrift, waarin een beroep wordt gedaan op 's koning- persoon lijke bemoeiing, oui zoo mogelijk te ver hoeden dat de heer Arie Smit als burge meester van Vlissingeu hftreedt. Uit Breda wordt aan de Tijd ge- schre.cn Meer dan eens werd erop gewezi n welke zonderlinge praktijken de zoutsmok kclaars bezigen, om de vervolging der ambtenaren te ontgaan. Zoo kon uien eenige dagen geleden in de bladen lezen dat eenige van die sinjeurs achter de gevangenis in de klem geraakten en, hun zout. wegwerpende, te water sprongen, terwijl zij, aan de over zijde gekomen, de kommiezen hartelijk uit lachten. Intuschen neemt deze smokkelhandel hand over hand toe, waartoe, natuurlijk, ook de slechte tijdsomstandigheden het hare bij brengen. I)e smokkelaars worden al driester en driester, want er gaat geen week voorbij, of men hoort van aanhalingen in onze ge meente, 't geen vroeger tot de grootste zeldzaamheden behoorde. En niet alleen mannen, maar ook vrouwen doen in dezen handel druk mede. Zoo ver haalde men ons dezer dagen dat zekere vrouw haar uian geregeld builen de voor malige Haagschepoort opwacht met een waschmand. Daarin bergt hij fluks zijn zak inet zout, en nu, geflankeerd door zijn wederhelft, moet manlief een mand waschgoed bij eeu der klanten meestal bakkers, thuis bezorgen. Gewoonlijk gaat dit tochtje met de noodige scheldwoorden gepaard, want moeder de vrouw is zoo rap met haar tong, dat uien waarlijk zou gelooveu dat man en vrouw elkauder te lijf willen. Dit alles is echter slechts oogenverblin ding en moet dienen om de aandacht van het publiek van den buit, d. i. den zak uiet zout* af te trekken, opdat deze in behouden have kunne aanlanden. De omstreken van Breda worden vooral geroemd om de heerlijke wandeldreven in het Mastbosch. Om nu na het verlaten van de tram op de markt te Ginueken Jen weg daarheen te vergemakkelijken, heeft de Gin- nckensche Trainweg-uiaatscliappij besloten, van de markt te Ginueken tot aan het boschhek kleine met pounies bespannen wa gentjes Ie doen loopen langs de hótels Dui velsbrug en Dennenoord, evenals te Brussel in den Jardiu d' Acclimatation. Het plan zal zoo spoedig mogelijk tot uitvoering gebracht worden, tot groot ge mak van de vele vreemdelingen, die gedu rende de zomermaaudeu in deze omstreken verblijf houden. Jl. Vrijdag bevond zich aan het station ie Rozendaal een zuid-bevelandsch boertje, dat door zijn kleederdracht de aandacht trok van eeuige Engelsche heeren. Een van hen vroeg aan het boertje, of hij zijn platen (zilveren broekstukken) aan hem verkoopen wilde, en daar het boertje geen Engelsch verstond, bracht een der conducteurs de vraag in bet Hollandsch over, waarop hel boertje ten antwoord gaf: yJa, voor 60 gul den." Dit aanbod werd aangenomen, en het boertje ontdeed zich van ziju stukken, waarna hij zijn hemdsknoopen eveneens ver kocht voor 25 gulden, hoewel hij den En- gelschrnan gewaarschuwd had, dat zij niet van goud waren. Hij verkocht ze derhalve voor 85 gulden wat slechts een waarde had van 12 gulden. Een bod op zijn broek moest hij afslaan, daar de trein in aantocht was eu hem dus geen tijd restte om die voor een heeren-pautalon te verwisselen, die hij nog eerst had moeten koopeu. GCrt l)e boeren te Rozendaal klagen steen en been over den langJurigen regen. Als het niet spoedig begint te drogen, komt er van den oogst niet veel terecht, zeggeu zij. Te Oosterwijk zal 16 Augustus een wielerwedstrijd gehouden worden, bij welke gelegenheid o. a. om het kampioenschap van den Algetn. Ned. Wielrijdersboud gereden zal worden. In Limburg worden de burgemeesters zeer karig bezoldigd. Van de 122 burge cc meesters zijn er 8, die eene jaarwedde be neden de f 1ÜU hebben, 57 van f 100 f201); 62 van f 200 £300; 6 van f300 f400; 3 van f400-f500; 5 van f 500 - f600; 7 van f 600—f 700 2 van f 1000 f2000 eu 1 van f 2800. BKK T ELK tilt A A F. ROME, 5 Juli. De senaat hield zich gisteren bezig uiet de bespreking dtrfinan- cieele voorstellen der regeering. De minister van financiën schatte het tekort der begroo ting, waarin moet worden voorzien, op 30,000,000 lire. De senaat veree.iigde zich met het voor stel van den minister, waarover heden een geheime stemming zal worden gehouden. MADRID, 5 Juli. De ministerpresident Sagasta heeft de zitting van den senaat cn de kamer gesloten. LONDEN, 5 Juli. Volgens den Weener correspondent van de Times is daar de'al- gemeene meening betreffende Rusland» nieuwe voorsiellen ten opzichte van Bulgarije dat de heer Yon Giers zich zal bepalen op nieuw aan te dringen op de afzetting van prins Ferdinand, de ontbinding der Sobranje en de benoeming van twee Russische en Turksche commissarissen tot het vormen van een ministerie eu het voorloopig bestuur des lands totdat een nieuwe vorst is benoemd. Men gelooft, dat de uiterste grens der concessies, welke uien van Rusland kan ver wachten, zal zijn, de benoeming eener inter nationale commissie tot voorloopig bestuur des lands, waarvoor elk der groote mogend heden eeu lid mag aanwijzen. LEIDEN, 5 Juli Gisterenmiddag geraakte op het Leven daal een kinderwagentje, waarin zich een kind bevond, aldaar te water. Het wagentje was door eene vrouw onbeheerd tegen de glooiing van de brug laten staan. Door spoedige hulp was het kind eu den wageu weldra op bet droge. Gisteren is de gep. kol. G. E. V. L. Van Zuylen, vice-president der commissie voor de tentoonstelling in 1889 te Parijs, daarheen vertrokken, om persoonlijk met de Belgische commissie en met het bestuur der tentoonstelling te Parijs eenige voor de nederlandsche inzenders van belang zijnde zaken te bespreken. Uit VVestland meldt men dat Maandag voor bloemkool f 7 per honderd stuks te Loosduinen besteed werd. Uitzondering op de algemeen lage prijzen der tuingewassen maken de gele komkom mers, welke nog met fll per 100 stuks betaald worden. HANDELS- EN FINANC1ËELE IIEKICIITEN. De aanvoer op de kaasmarkt te Woerden bedroeg 4 Juli 192 wagens. Voor Goud- sche kaas bedong men 1ste soort van f 24.tot/ 27.2e soort ƒ20.a ƒ23. zw.ƒ28.a 29.Edammerƒ20.k Derby 24.a ƒ25.— 2e soort A per 50 KG. Handei vrij vlug. De binnenlandsche staatsfondsen bleven heden ouverauderd. De buitenlandsche fondsenmarkt was vast gestemd. Aand. Russische (groote) sporen waren willig gestemd. Op de Amerikaansehe spoorwegmarkt was de handel stil. GEMENGDE BERICHTEN Een nieuw bewijs voor den snellen wasdom van Amerikaansehe steden is de stad Garibaldi, bij Buenos-Ayres, die binnen weinige weken bewoond zal worden en dan geheel gereed moet zijn. 4000 inwoners uit omliggende dorpen, voor het grootste deel Italiaansche landverhuizers, zullen zich in de stad vestigen, die een monumentaal stad huis krijgt, met een postkantoor en telegraaf eu telephoouleiding, een gerechtshof en een groote bibliotheek. De nieuwe stad heeft een goed ingericht rioolstelsel, hótels, koffie huizen, een tramway, wandelingen, een mu ziektent, een schouwburg, een groote kerk en een acht meter hoog monument van Gurihaldi. Op den dag van de inwijding der stad zal er het eerste noinmer van eene courant 11 Garibaldino verschijnen. Te Reading is een groote fabriek afgebrand. De schade bedraagt 6 ton en 700 menschen zijn door de ramp zonder werk. BELUIK. Het besluit der Belgische regeeriDg om haar staatscourant in 't Fransch en 't -- Hollandsch te doen verschijnen, trekt «i te Parijs de aandacht. De Liberie ziet dam het bewijs, dat koning Leopold België ge heel van Prankrijk wil vervreemden en ure en ineer naar Duitschlands zijde overbrlt, daar de Vlamingen meer van Duitschbrf houden dan van Frankrijk en gaarne tg de gr .ote familie der Teutonen zouden terug keeren Een Belgisch luitenant der infanterie die aan het ministerie van oorlog geplaatst is, heeft een uieuw rtpetitiegeweer uiige, vonden, dat verscheideuu malen kan alge. schoten worden, terwijl men het tegen dn schouder gedrukt houdt. Volgens berichten uit Banana van I) Mei berichtte Herbert Ward, dat het garni zoen van majoor Bartlelots kamp te Ara», liimi veel geleden had door gebrek m voedsel en door ziekten, ilaar het katnp do« moerassige streken was omgeven. Op dg weg, dien Stanley had gevolgd, waren >tk meeischenbeendereei gevonden, waaruit mei de conclusie trok dat Stanley met de inboor lingen slaags was geweest. Men geloofde dat Stanley niet meer dan 500 mijl van het kamp was gekomen iu de richting ru Khartoum, en Barttclot dacht er over Stanlej te volgen. ic i, a>. Voor O' Donnel 1 zijn 150, voor dr Timeruim 100 getuigen gedaagd, o. a. Ierland. O' Donnell eischt 50.000 pd. it, schadeloosstelling. Voor een rechtbank te Londen is dr quaestie behandeld, of successierecht mocht geheven worden van som geld, welke sir Moses Monlefiorc voor de oprichting tu eeu synagoge had afgestaan. De true werd bevestigend beantwoord. Door 5 burgers van Londen is eet voorstel gedaan om aan den gemeenterad de bevoegdheid te geven, de hoogte vaD dr buizen in de wereldstad te beperkeu. Reedt heeft de raad van openbare werken daartoe het recht wat het aanleggen van nietm straten betreft, maar tot dusver bestast geen macht, die aan de verbazeude hoogte der huizen in de reeds bestaande straten perl kan stellen. FAAKIHU1JK. De onderhandelingen over het tusschr: Frankrijk en Italië te sluiten handelsverdrag zijn iu goeden gang en men voorziet dsl eene overeenstemming zal tot stand komen Omtrent den ruim honderdjarigen Ps rijschen hoogleeraar, den heer Cheireal. luiden de berichten ongunstig. Hij mort een deel van den dag rust houden en zijtt krachten gaan zichtbaar achteruit. Boulanger zal binnenkort naar Marseille gaan, waar een meeting wordt gehoudei tegen het gebruiken van vreemde werkliedet in Frankrijk. Te Lyon bad een bediende der Fris- scire Bank Maandagochtend eene portefeuille, welke met een kettinkje aan zijn knoopsgsl was bevestigd, in het kantoor der f8ociétl Lyonnaise" naast zich nedergelegd. Hij be speurde niet, dat een net gekleed jongmensen achter hem staande, voor 246,000 fraoci aan banknoten en twee chèques van 2 0 0,001 fr. samen uit de portefeuille nam en ziek ongehinderd uit de voeten maakte. Eentgt aauwezigen hebben het signalement van dn dief opgegeven. Zij hadden niet anden gedacht, of de portefeuille behoorde kei, zoo koelbloedig was hij te werk gegut- Men vermoedt, dat de bediende den geheels ochtend was nagegaan en dat de dief dat hij groote sommen had geïnd. De meeri banknoten zijn nieuw eu waarschijnlijk ip de nummers bekend. De geheele politie' Lyon is op de been, er zijn agenten Qenève en Modane gezonden en de bti heeft 10,000 fres. uitgeloofd voor de o* dekking van den dief. De bediende, Cdf1 genaamd, is sedert lang bij de bank u dienst en geuiet het volle vertrouwen De internationale Aftikaansche fB* niging te Parijs heeft besloten een eipeö* te vormen, orn Stanlej en Emin Pacbi' hulp te komen. Het bevel zal worden sf gedragen aan den reiziger Charles Soit den bekenden geleerde, die reeds vrof eenige zendingen naar Westelijk-Afrh't1 't bijzouder naar Marocco en de Sals' verbracht. De katoenspinnerijen van de bif Courant te Havre, waar 850 man zullen binnenkort wegens gebrek san 181 moeten gesloten worden, daar zij de f dinging tegeu het buitenland niet kef volhouden. De werkstakende metaalbewerkc Bordeaux hebben zich tot den genieee"* gewend om eene tegemoetkoming van f francs. Een gelijk verzoek zullen tijb? parlement indienen.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2