BUITENLANDSCHE BERICHTEN Van Teasel bericht men: Vanwege bet technisch bureau zijn bier twee deskundigen afgevaardigd ten einde baringen te doen op de plaats, waar bij den smid Sloman petro leum is gevonden. Men ia met de werk zaamheden reeds begonnen. De Deensehe oorlogsbrik „Omen" is gisterenmiddag ter reedc van Tessel gekomen van lelie oefeningsreis met jeugdige sclie pelingen in de Noordzee, en zal in de haven van Nieuwediep komen en daar eenige dagen vertoeven. Gisternamiddag omBlreeks half 12 uur woedde boven Utrecht een hevig onweder, dat meer dan 1uur aanhield en vergezeld ging van bevigen regen en hagel: er viel 39..1 mM. regen van deze hoeveelheid viel tuaschen 11 u. 17 tot 12 u. 12 19.2 mM., van 12 u. 12 tot 12 u. 35: 19.5 mM., van 12 u. 35 tot 2 uur 0.8 mM. Enkele lia- gclsteenen waren zoo groot als knikkers. De bui kwam uit het N.O. en dreef naar het Z. af. ïlij het fort Vossegat sloeg de bliksem in een boom, in de onmiddellijke nabijheid van een korporaal en een geniesoldaat, die evenwel geen letsel bekwamen. Omstreeks 11} ure sloeg de bliksem in de zaal der civiele zittingen van de arr. rechtbank aldaar. De bliksem volgde de gasleiding en heeft zonder brand te veroor zaken weder bet gebouw verlaten. Ten 12 ure sloeg de bliksem bij den heer Van der Sluis, achter Oudwijk in een boom, die totaal van boven uaar beneden aan splinters werd geslagen. De bliksem is ingeslagen in een schoor steen vau Paushuizen zonder brand te ver oorzaken de schoorsteeu werd door het hemelvuur gespleten. Omstreeks 1} uur outstond er brand ten gevolge van het inslaan der bliksem in het perceel aan de Dorstige llartesteeg no. 479. De vlam deelde zich mede aan het plafond van eene gang der Doopsgezinde kerk, waar door eece aldaar aanwezige gaspijp smolt, hetgeen den brand een dreigend aanzien dee.l krijgen. Het vuur werd gebluscht door eenige hulpvaardige lieden, onder toe zicht van den Sen kominandcur W. Van Deventer. (0'. 27.) De „Vereeuigiugen van Nederlandsche Sleeufabrikanten", te Nijmegen, heeft zich tot de regeering gewend met een adres, waarin zij de aandacht vestigt op den voortdurend ongunstigen toestand der steenfabrieken. Reeds vóór jaren heeft zij zich tot de regeeriug gewend en mocht het wordt dankbaar erkend veel steun vinden; maar tocb blijkt hoe langer zoo meer, dat de hulp niet afdoende is. Naar de meeniug der vereeni- ging zou een inkomend recht moeten gelegd worden: op buitenlandsche baksteen van f 1.50, op zwem- of drijfsteen van 1.95 en op iron-bricks van f6 per 1000 KG. Gistermiddag sloeg de bliksem in de spinnerij van de Veenendaalscbe Stoom spinnerij en Weverij, gelukkig tonder iemand te treffen. Den braud was mcu spoedig meester. Dc gemeente Deventer verkocht in de vorige en deze week voor f 15.264 aau gras. De kersenverpachtingen zijn in de Betuwe iu vollen gang. Er wordt een tot twee centen per half kilo aan den boom besteed. Bij gunstig weer verwacht men, dat de pachters goede zaken zullen maken. Gisteren wilde de vrouw van een baan wachter op de lijn Breda Rozeudaal (nabij Zegge), de hekken sluiten, toen zij op eeuigen afstand een kind tusschen de rails opmerkte, dat daar lag te slapen. Hoewel de trein nabij was, liep zij er heen en had het ge noegen het kinu te redden. De vrouw werd evenwel door de locomotief gekwetst, doch gelukkig niet ernstig. Uit Eindhoven schrijft men aan het Uil. Op het marktplein staan twee kolos sale oude lindeboomen. Reeds jaren waie zij tot op zekere hoogte met een planken beschot omhuld, dat nu vernieuwd wordt. Hierdoor werd het benedengedeelte dezer boomen zichtbaar en kwam men tot de merkwaardige ontdekking dat binnen één dezer boomen een oude lindeboom is op gegroeid, die ook reeds een tlinke omvang heeft. Deze boom verheft zijn stain loodrecht in den ouden hollen boom, heeft zich boven een uitweg uit zijn natuurlijken kerker ge baand en vermengd ziju takken als ware het slechts één boom. KXC3£I,AX U. Gisterennainiddag werd te Londen door de liberale uuiomsten, onder voorzitterschap van lord Harlington, ecne vergadering ge houden, welke o. a. ook door den heer Cham berlain werd bijgewoond. De vergadering besloot aan de regeering de vrije band te laten wat betreft art. 9 van het ontwerp op het plaatselijke bestuur, mits het kabinet zich inschikkelijk betoone bij de beraadsla ging over het ontwerp— Stephenson, betref fende de sluiting d^ herbergen op Zondag. Gisteren had Te Dundalk, Ierland, de behandeling plaats van de appèlzaak van het parlementslid Dillon. Men zal zich herin neren dat deze vervolgd werd wegens het in April jl. gehouden hebben ceuer redevoering welke het veldtochtsplan aanprees. Begeleid door een aantal parlementsleden werd hij aan het station van Dundalk door eene talrijke menigte opgewacht, onder welk ecne sterke politiewacht en dragon lerafdeeling niet ontbraken. Luide waren de bijvnlsbe tuigingen, welke zijn aankomst en rit naar het gerechtsgebouw begeleidden; zijn rijtuig werd voortgetrokken door de leden der Gae- lische alhletische club. Ruikers en lauwer kransen werden hem aangeboden. Dillon werd niet door een advocaat bijge staan en lerdedigde zichzelf in eene uitvoerig pleidooi. Nadat de rechter zich gedurende een twintigtal minuten ter raadkamer had terugtrokken, bevestigde hij het vonnis h quo waarop aan den veroordeelde een adres werd overhandigd, geteekend door 150 leden van het parlement. Toen Dillon het gerechtsge bouw verliet om zich naar de gevangsnis te begeven en ook toen hij aldaar aankwam weerklonken opnieuw de luide toejuichingen der menigte. De orde werd echter niet ver stoord. (27. v. Z 11 en 't Gr) - Uit Londen wordt als vrij zeker ge meld, dat de valsche Franzche banknoten van 500 francs werkelijk Ie Londen gemaakt zijn. De Engelsche politie gelooft de daders op het spoor te zijn. De Pall Mall bevat een opgave van de waarde, welke de opbrengst der vissclie- rijen in Engeland vertegenwoordigt. Deze is grooter dan in eeuig ander rijk; verleden jaar bedroeg die van de aangebrachte visch 6,390,000 pd. at., terwijl de visscherijen van Canada slechts 3,392,000 en die van Frankrijk 3,709,000 pd. st. opleveren. Van die 6,390,000 pd. werd aangebracht: in Engeland en Wales 4,103,000; iu Schotland (zalm buitengesloten) 1,397,000; in Schol- land zalm alleen 281,000; iu Ierland (zalm buitengesloten) 316,000; in Ierland zalm alleen 293,000 pd. st. k. De senaat heeft gisteren beraadslaagd over het wetsontwerp, waarbij dc buitenge wone begrooting van oorlog wordt vastge steld. De rapporteur, de heer Roger, zeide dal het nieuwe comité van liquidatie het benoo- digde bedrag voor artillerie en genie op 370 millioen had bepaald. De minister van oorlog, de heer De Frey- cinet, verklaarde dat men rekening moet houden met den vooruitgang der wetenschap, want daardoor wordt in de wijze van krijg voeren en wat daarvoor benoodigd is, groote wijziging gebracht. Hij voegde er bij, dat men de uitgaven op 900 millioen zou moe ten stellen. Het ontwerp werd met algemeeue stemmen aangenomen. Een zeer betreurenswaardig feit heeft den senaat bezig gehouden. De senator Isaac vroeg deu onderstaats secretaris van Koloniën of het waar was dat vier inboorlingen, die uaar het eiland Alkan- tras gezonden waren om de Frausche vlag te bewaken, van houger gestorven zijn omdat men de proviand, welken men hun gegeven bad, niet hernieuwde. De onderstaatssecretaris erkende dat het feit ongelukkigerwijs waar was. De gouver neur van Senegambië, Genouille, liet den 2 December bet eiland Alkanlras in bezit nemen waar aanzienlijke guauolagen gevonden wer den. Men had aan de vier inboorlingen beloofd hun van nieuwen proviand te zullen voorzien. 'legen het einde der maand December had men de proviand moeten hernieuwen, maar dat is niet gebeurd en in de tweede helft van Januari zijn de arme inboorlingen van honger omgekomen. De gouverneur van Senegambië schijnt eerst geen gew icht daaraan gehecht te hebben. (Rumoer). Tegen 1 en 2 Februari is mcu het eiland omgezeild, maar heeft het verlaten zonder aan wal te gaan, in de veronderstelling dat de vier inboorlingen hun post verlaten heb ben. Eerst in de maand Mei beeft eeu schip het eiland aangedaan en den dood vau de vier inboorlingen geconstateerd, die van hon ger waren omgekomen. „De verantwoordelijkheid rust op het op perbestuur der marine; de gouverneur is niet meer in functie. Hij ontsnapt aan onze macht." mc «t- «w sr nrm De senator Lacombe. „En de culpose doodslag I" De oinl staatssecretaris. De regeering zal haar plicht weten te vervullen en derge lijke feiten weten tegen tc gaan. Eén on derzoek is ingesteld. (27. v. Z-H en 't Gr) De correspondent van V ïndépendance Beige noemt generaal Boulanger onvermoeid. Te nauwernood uit de provincie teruggekeerd, zit hij de bijeenkomsten van zijn comité voor, beantwoordt duizende brieven, welke alle da gen aankomen, en doet zich in de buiten wijken van Parijs toejuichen. Gisteren gebruikte de generaal het mid dagmaal ten huize van goedgezeten burgers iu de rue de9 Dames, Batignolles. Z' odra da bewoners der wijk, zeggen de bevriende bladen, dit vernamen, meldden zich twee jonge meisjes bij den gastheer des generaals aan en boden hem een ruiker aan, De ge neraal omhelsde de „twee jonge Franqaises'', zooals la Cocarde haar noemt. Toen de heer Boulanger vertrok werd hij toegejuicht. Een dronken pompier, die den getier sal een ruiker roode anjelieren aangeboden en zich tegen de politie verzet had werd in hechtenis genomen. De twee medewerkers van Frausche dagbladen, aan wie door de Berlijnsche politie het verdere verblijf in de hoofdstad van het Duitsche rijk ontzegd is, zijnDe Bonnefonds, van Le Gaulois en Ranson, van Le Malin. De opgegeven reden is dat eerstgenoemde beleedigende artikelen over bet leger schreef, en de ander in betrekking stond tot Engelsche geneeskundigen. De redactie van Le Matin beweert dat haar correspondent nooit iets anders dan telegrammen gezonden heeft, en juist dezer dagen zijn eerste brief ontvangen is, van welken de Duitsche politie geen kennis dragen kon, tenzij het geheim der post ge schonden is. Bonnefonds heeft door zijne mededeelingen over de verhoudingen aan het hof te Berlijn zekere beruchtheid ge kregen. In zijne jongste brieven heeft hij gemeld dat keizerin Victoria voornemens is „gedenkschriften" uit te geven, waaruit het duidelijk zou worden op welken voet haar overleden gemaal met Von Bismarck stond. Thans vertelt Le Gauloi» dat de keizerin- weduwe van dit plan alleen wil afzien op zekere voorwaarden, en dat de eerste daarvan zou zijn het huwelijk harer dochter Victoria met Alexander van Battenberg I (W. R. Cl.) Een jong infanterie-officier van het Frausche leger heeft een soort van microphoon uitgevonden, waarmede men de nadering of beweging van troepen kan herkennen en hun aantal schatten. De proeven die met dit vernuftige en toch eenvoudige werktuigje genomen zijn bij de wapenoefeningen te Montauban waren zeer bevredigend. Blijkens een rapport van dr. Napias te Parijs omtrent het voorkomen van lood vergiftiging onder de loodwerkers in het Seine-departement, zijn ongeveer 20,000 werklieden aldaar in de industrieën waarbij lood verwerkt wordt, werkzaam. In de jaren 1876 1880 bedroeg het aantal werklieden wegens loodvergiftiging in de hospitalen opgeuomen gemiddeld 552 jaarlijks. In de laatste jaren daalde het aantal lijders tot ongeveer de helft van de jaren uit het geuoemd tijdperk. Men schrijft die gunstige verandering toe 1°. aan meerdere welvaart en meerdere reinheid der werklieden; 2° aan de voorzor gen door de werkgevers genomen; 3" aan de verbeterde methoden van bereiding en bewerking, en 4° aan de publiciteit, gegeven aan een vlugschrift betrekkelijk de oorzaken der loodvergiftiging en de middelen om haar te voorkomen. Bedden, matrassen en ander beddegoed worden in vele gevallen, na afloop van ziek ten, in de banken van leening gebracht. Die zaken worden opgelegd met ander bed degoed, waardoor vaak besmettiug wordt begunstigd. Het bestuur van de bank van leeuing te Parijs heeft daarom ten vorige jare in de maaud Juni een onlsmettingsstation doen inrichten met ovens, werkende met stoom, waarin gedurende het 2e halfjaar 1887 zijn ontsmet: 9187 matrassen, 8090 veeren bed den, 8348 kussens en 8175 dekens. Eeu gevangene, Perrenoud geheten, werd door twee gendarmen vau Parijs naar Bourgoin overgebracht. Te Dijon veinsde Perrenoud te slapen. De gendarmes, daardoor gerust gesteld, slie pen op bun beurt in; toen zij wakker wer den was de vogel gevlogen. En volgens de jongste berichten vliegt hij nog. 1T1LIE. Een telegram uit Massowa bevestigt het overlijden van Has Area, zoon van den Negus. Men wil dat hij vergeven is en dit de Negus uit wraak verscheidene opper, hoofden heeft doen ombrengen. UiJITSiCH LAX I» Keizer Wilhelm heeft besloten, dat zijn plechtige kroning tot koning van Prui sen, in de oude krouingstad Koningsbergen, in het najaar zal geschieden. Het gerucht dat Czaar Alexander, bij zijg reis naar Kopenhagen, in ecne der Pruisi sche havensteden een bijeenkomst zal liebbrg met keizer Wilhelm, houdt stand. Zelfs wordt het nu roet meer zekerheid medege. deeld. (2247.) De keizer en de keizerin blijven voorshands hunne zomerresidentie in bet zoogenaamde marmeren paleis te Potsdua houden; tijdelijk te Berlijn zijnde en in den aanstaanden winter zullen zij vermoedelijk bet koninklijke slot betrekken, dat sedert de dagen van koning Friedrich Wilhelm IV alleen bij buitengewone gelegenheden be woond was. De keizer van Duilschland bteft den president der republiek dank betuigd voor het telegram van rouwbeklag, hem ter gele genheid van het overlijden van zijnen door- luchtigen vader gezonden. De nieuwe keizer sluit zich aan bij de wenschen door den president der republiek uitgedrukt voor hel behoud van de goede betrekkingen tusscheu Duitschland en Frank rijk. Keizerin Victoria zal zich vermoedelijk in de Rijnprovinciën een zomerverblijf kiezen; de juiste plaats is nog niet aan. gewezen. Sedert gisteren wappert de keizerlijke 9tandaard niet meer van de tinnen van bet paleis Fredcrikskroon de purperen standaard is vervangen door de vlag, welke eene keizerin-weduwe het recht heeft te voeren en bijgevolg gelijk is aan die, welke zich op het paleis van de keizerin-weduve Augusta bevindt. DEXEMAKKKX. Het eeuwfeest van de emancipatie der boeren iu Denemarken is te Kopenhagen luisterrijk gevierd. De stad was gevlagd, de huizen versierd en een optocht van 20.000 meuschen van alle standen slaagde nitmun- teud. B I I, A KI J K. Prins Ferdinand van Bulgarije en zijne moeder prinses Clementine, zijn gisteren uit Sofla naar Oost-Rumelië vertrokken. TIRKMK. Ten gevolge van het gevecht in de kazerne bij het paleis van den Sultan te Kon- stautinopelzijn een dertigtal officieren der keizerlijke garde verbannen. De Turkscbe leening geraakt geheel op den achtergrond. De Porte heeft er zich op den verraldng met de betaling van de helft van bet ver schuldigde afgemaakt, zoodat zij nu weder een maand den tijd heeft om op middeltjes te zinnen, om aan contanten te komen. TRtKITAiL De TransvaaHche volksraad beeft f 36.000 toegestaan om de Transvaal waardig te doen vertegenwoordigen op de Parijscbe W ereldtentoonstelling. AMERIKA. Het naar Haïti gezonden Amerikaiii- sche oorlogsschip heeft daar alles rustig gevonden. Twee belhamels bij de onlsngi voorgevallen ongeregeldheden waren geban nen. President Salmon getuigde zijn dank voor het vaardig optreden der Vereenigdr Staten en verklaarde dat er geene verdere reden tot ongerustheid was. De demonstratiën te Chicago dares voort. Men ziet er o. m. eene diligence, overdekt met zinnebeelden ter eere en Blaine, met vier paarden bespanoen dooi de straten rijdeneene der clubs trekt «et rood-wit blauwe regenschermen rond, ent Dinsdagavond heeft het regelings-comiti den heer Estee nit Californie tot definitiif voorzitter der conventie aangewezen; hetgeen, zooals men weet, als eene overwinning 's heeren Blaine's aanhangers moet wordet aangemerkt. In de Woensdag gehood» zitting bood men hem een gouden voorn** tershamer aan en een anderen van boef afkomstig van een lessenaar in wijlen gr*" raai Grants looierij te Galena, Illinoil. Nadere berichten uit Mexico lzid" dat te Silao het water nog wast, dat huizen reeds zijn vernield en dat 20 menscbn verdronken. De Mexikaausche spoorweg It Silao is voor een groot deel onbruikt"* Bij Queretaro is de rivier Toliman buit" baar oevers getreden; de treinen kunnen*' verder gaan dan tot Lagos. Te Leon if* de rivier nog.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2