schinken te hebben gebruikt, naar de resi dentie. Men meldt uit 'sllage: De aldeeling Oude Kun«t van de Kunst- nijvcrheidstentoonstelling zil zeer spoedig, Z')n mogelijk reeds a.s. Zondag, werden ge opend. In de afdeeling Nieuwe Kunst zijn nagenoeg nlle inzenders geree l. liet aan de aandeelhouders toegezegde feest op 10 Juli aanst. zal niet in het gebouw- voor K. en W. worden gegeven. Daarvoor komt een avondfeest in de Koekamp iu de plaats. Tijdens het bezoek van sir Morell Mackenzie aan 's-Oravenhage heeft een redac teur van het U. v. Z-ll en Gr. een onder houd met den bekenden Eugelschen docter gehad. Aan het verslag van dat onderhoud ont- leenen wij het volgende De beroemde geneesheer heeft een nog jeugdig en intelligent uiterlijk tn eeue aan gename stem; hij spreekt kalm, duidelijk en voor een Eiigelschman vrij langzaamzijne kleeding is eenvoudig, maar onberispelijk. Na de wederzijdsche begroeting had on geveer het volgende gesprek plaats, dal van de zijde van dr. Mackenzie somtijds on derbroken werd door korte trekjes aan eene cigarette, welke een scherpen, onaaugenamen geur verspreidde Sommige Duitsche bladen melden, dat bij uw vertrek uit Berlijn ver-cheidene gc- neesheeren van den overleden keizer aan het station tegenwoordig waren om u uitgeleide te doen; andere integendeel dat ze door huune afwezigheid schitterden. Wat is in deze de waarheid P „Bij mijn vertrek uil de Duitsche hoofdstad waren eenigen mijner collega's aan wezig om mij vaarwel te zeggen. Mijne ver houding tot deze is, sints profe-sor Bergmaan niet meer deelnam aan onze consultatie», steeds van vriendschappelijke!! aard geweest. Berg man» is als de aanstoker te beschouwen vau de tussclien ons gevoerde twisten. „De partij van de Kreuzzeiiung heeft steeds met leede oogen eene eventueele troonsbe klimming van keizer Frederik III gadegesla gen. En toen deze toch plaats had, zocht zij haar te neutraliseeren door een regent schap. Indien door mij was toegegeven dat de overleden vorst aan kanker lijdende was, zou het instellen van een regentschap wel niet tot de onmogelijkheden hebben behoord." (Dr. Mackenzie zinspeelt bier op een ar tikel in de Pruisische Constitutie, waarbij een regentschap verplichtend wordt gesteld, wanneer de regeerende vorst aan een onge neeslijke kwaal blijkt te lijden. Reeds meermalen is in de bladen vermoed dat dr Mackenzie, ter wille van Friedrichs gemalin, zijne landgenoote, de verklaring weigerde te geven dat kanker aanwezig was. Het blijkt hier dat de geleerde die positie blijft iuue- mcn.) Het is thans ook uwe meeniiig, dat 's keizers ziekte kanker was en niet, zoonis ik wel heb hooren fluisteren, eene even ge vaarlijke doch andere kwaal? „Ik heb nooit beweerd, dat het iets anders dan kanker was. Wel heb ik mij te San Remo er niet tegen verzet, toen des keizers lijfarts hem eenigen tijd behandeld heeft, als leed hij aan de door u bedoelde ziekte; doch sedert Februari stond het bij mij vrij wel vast dat w ij met kanker Ie doen hadden. Men heeft na dien tijd veel ge sproken over de wenschelijkheid om den keizer eene operatie te doen ondergaan; ik heb daar steeds tegen geijverd, daar ze hoogst gevaarlijk is en meestal met doodelijken afloop gepaard gaat." Op dit oogenblik bracht een bediende de lamp binnendr. Mackenzie gaf dezen torn in zeer zuiver Duilsch eenigc bevelen. Welke taal spraakt gij gewoonlijk met uwe collega's? „Meestal DuitschDe aan wezigheid des kankers is dan ook gebleken bij de lijkopening; of liever, lijkopening kan men 't eigenlijk niet noemen, daar het post morteui ondersoek zieh bepaald heeft bij de opening der keel. Ook aangaande die lijk opening hebben onjuiste berichten geloop.-n. De overleden keizer, zoowel als de tegen woordige, Wilhelm II, en de keizerin hadden zich tegen een post morteui onderzoek ver klaard; cvenzoo koningin Victoria. Men heeft echter gezwicht voor overwegingen van juridieken en historischen aard. De usance schijnt een dergelijk onderzoek te vorderen." Hebt gij wel eens van de zijde van het publiek ongenaamheden ondervonden P „Zeer zeldenintegendeel, toen men den keizer uit San Remo zag terugkomen, aanschouwde men in plaats van een doode- lijk zieke, zooals men naar aanleiding van tal van onrustbarende telegrammen verwacht had, een krachtig en gezond persoon. Van daar weerklonk steeds reuHoch Mackenzie I waar ook ik mij soms in 't openbaar ver- toonde. Het is ook eene onwaarheid, dat, toen uit een drietal geneeskundigen eene keuz gedaan moest worden om de behan deling des keizers te leiden, keizerin Victoria alle mogelijke moeite zou hebben aangewend voor mijne benoeming. Deze is door den kranke geheel uit eigen vrije beweging ge schied. Wel heeft naderhand de keizerin mij van hare teleurstelling doen blijken, dat zo mij niet veel eerder geroepen had." Kenige Duitsche bladen berichten, dat keizerin Victoria zich te Hanover, andere dat zij zicli te Wilhehnhölie hij Kassei denkt te vestigen „Daaromtrent is mij niets bekend. Men heeft ook beweerd dal dr. Howell in dienst dier vorstin zoude blijven, hoewel ik zoo goed als zeker weet dat ook hij over renigc thigpn Berlijn gaat verlaten." De rchlhank te 's (lage deed gisteren uitspraak in de zaak van de twee khrken van het genealogisch heraldisch archief aldaar, ilie terecht hebben gestaan; de Ie beklaagde wegens verduistering van uitgeknipte ad vertenties uil couranten van ouden (latum, toebchoorende aan de directeuren van bedoeld archief; de 2e beklaagde wegens mede plichtigheid aan dit misdrijf en begunstiging daarvan. De eerste hekl. werd veroordeeld tot 4 maanden en de tweede lot 6 maanden ge vangenisstraf, terwijl respectievelijk 2 maan den en 6 weken in mindering zullen komen wegens reeds ondergaan voor-ariest Voor die rechtbank stond gisteren terecht een bellanger uil Leiden, beklaagd vau het afleggen van een valschen beslissende» eed voor het kantongerecht daar ter stede. Ilij had voor dit college den eed afgelegd, dat het niet waar was dat hij in den aan vang van Maart 1887 van eene weduwe een huis aan de lloogewoerd Ie "Leiden had gehuurd voor één jaar en 1 jaar in optie, en haar de som van f 128,32 voor 3 maan den huur schuldig was. De beklaagde trachtte der rechtbank te beduide», dat hij het bewuste huis niet voor ren vol jaar gehuurd had. Kr was wel een huurcontract opgemaakt, doch dit was niet gezegeld, en bovendien kwamen er bepalingen in voor nopens de wijze van betaling, waar mede bekl. geen genoegen kon nemen. Hij had echter inmiddels de woning betrokken, oindat hij eeuige maanden vooruitbetaald had, doch beschouwde zich daardoor niet als huurder voor een geheel jaar. Als zoo danig wilde hij slechts aangemerkt worden, wanneer het contract gezegeld en overeen komstig zijn wensch gewijzigd zou zijn. Substituut ofliciei van justitie, tnr. Ort, was van oordeel dat bekl. het winkelhuis wel degelijk voor een jaar gehuurd had; dat bewees onder meer de omstandigheid van het later terugbrengen van den buis sleutel, een stilzwijgend bewijs dat bekl. wist, dat hij nog aan de buur vast zat. Z.E.A. vorderde 9 maanden gevangenisstraf. Beklaagde werd -verdedigd door ror. Jac. Van Gigch, die in hoofdzaak betoogde dat zijn cliënt iu de overtuiging verkeerde, dat, door bel niet tijdig bezorgen van de nader door heni begeerde, betere contracten, do huur slechts voor eenigen tijd, echter niet voor een geheel jaar, was aangegaan. Wat betreft de quaestie van liet later terug bezorgen van den huissleutel, vond pleiter het vreemd dal de verhuurster, toen be klaagde den sleutel terugbracht, dezen be hield. Wat had de verliuursler met dien sleutel te maken, wanneer ook z'j niet in onzekerheid verkeerde of bekl. liet huis wel voor een jaar gehuurd had? Uit een en ander meende pl. te kunnen aannemen, dat zijn cliënt geheel te goeder trouw den eed aflegde, die thans wordt aangemerkt als opzettelijk afgelegd in strijd met de waar heul. Hij concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak over 8 dagen. Het ongeluk aan bet Rliijnspoorstation te s IIage hetwelk aan den eerst onlangs in dieust getreJen conducteur Aartsen het leven kostte, heeft zich vermoedelijk aldus toegedragen. De beambte moet even nadat de trein het station buinengestoomd is, uit den con- ducteurswagen zijn gesprongen in de gedachte dal hij reeds ter bestemder plaatse was. Bemerkende dat hij te vroeg den trein ver late» had, moet hij bij zijne poging om weer vlug in den wagen te komen, in de ruimte van de tiéeplanken tussclien twee rijtuigen zijn gevallen. Vandaar dat zijn lichaam op de spoorbaan terecht kwam en door de nog volgende wagens verbrijzeld werd. Een vastraken tussclien den kant van liet steenen plankier en de treeplank is niet denkbaar, oindat de opening tussclien beide zeer gering is. De Delftsche studentenfeesten, tot viering van bet achtste lustrum van het be staan van het korps, welke 8 Juli eeneu aanvang nemen, beloven veel. In De Delft sche Opmerker treffen we een uitvoerig overzicht van die feestelijkheden aan. Wij ontieeneii daaraan hel volgende Zondag 8 Juli zullen de feesten worden ingewijd door de ontvangst op lieiiicveld van het korps en den senaat. Maandag inhaling der reünisten en vertegenwoordigers der bevriende studentenkorpsen. Daarna feestrede in de zaal XI der Polytechnische school, waarop een rondgang door de slad volgt. Op het feestterrein inatiuée musirale. Des middags reuniediner gevolgd door een kroegjool op Phoenix. Din«dag 10 Juli matiué' mucicaie op hel feestterrein. Des avonds phautastisclie ge kostumeerde optocht. Naar men w el is de optocht ontleend aan mevrouw Bosboom Tousaints Ionian De Delftsche Womh-idoklrr. De optocht stelt voor „de bruidstoet van Juliaan van Hgmond. baron de Qliisellesen Mahelia Graswinckel". Van dien bruidstoet is echter in bovengenoemde» romau eigenlijk niets te vinden Indien men dan ook meent dat het onderwerp aan den roman ontleend is, dan is dat slechts in zooverre waar, dat de namen der pers-iiieu die daaraan deelnemen werkelijk zijn ontleend aan bovengenoemd werk. De optocht tal bestaan uit 4 groepen. 1°. De magistraat van Delft, bestaande uit burgemeester, schout schepenen en de hoogheemraden van Delfland. 2°. Het bruidspaar Juliaan van Egmond en Mabelia Graswinckel voorafgegaan door bruidsmeisjes en gevolgd door de familie leden. 3". Maurits, graaf Willem Lodewijk en eeuige edellieden uit zijne omgeving verge zeld door edelen van Delft, als hooge gasten vau het bruidspaar. Een aan liet bruidspaar vereerd geschenk gedragen door 4 pages en vergezeld van eene lijfwacht. 4°. Dc gezellen van de gilden, waaraan voorafgaat een gihlewngen, prijkende met het geschenk der gilden en bewaakt door de Delftsche schutterij. Na afloop van den rondgang volgt eeue muziekuitvoering op het terrein. Woensdag 11 Juli muziekvoeriog op liet feestterrein. Des avonds vauxhat eu bal. Donderdag 12 Juli matinée musicale op het feestterrein, vervolgens muziekfeest onder directie van den lieer J. C. Boers, waarvoor de bekende artisten mejuffrouw Dyna Beu uier (sopraan) en Johan Smit (viool) hunne medewerking hebben toegezegd. Bovendien ziju andere kunstenaars van naam, leden van het llaagsche en Rotterdamsche opera gezelschap uitgenoodigd hunne krachten en talenten mede beschikbaar te stellen. De avond zal worden besloten door levende heelden naar eenige bekende schilderijen, ouder leiding van den heer A. Le Comte, Vrijdag 13 Juli uialiuée uiusicale op het feestterrein. Des avonds gekostumeerd bal. Zaterdag 14 Juli eindelijk zal op Phoenix eene matinée musicale, voor dames toegan kelijk, worden gegeven. Des avonds op het feestterrein zomerkermis, met de bekende eigenaardige opluisteringen. De eigeulijke feesttent bevat ruimte voor ongeveer 1200 personen. Onder leiding van den heer A. Le Comte hebben de firma's Paerels en Houtzager de decoratie er vaD op zicb genomen; die tent beeft niet minder dan f 12.000 gekost. De toorieelzaal van Stads Doele zal gebeel worden verdeeld iu prieelen en worden op geluisterd met sierplanten van allerlei soort. De concertzaal eindelijk zal worden herscha pen iu eene rookkamer. Men zal trachten de inrichting daarvan zoo gezellig mogelijk te makeD. Men stelt zicli voor de zaal in een burgervertrek uit het jaar 1848 te her scheppen. Welvoorziene boekenkasten aan de wanden zullen er niet ontbreken. Sedert eenigen tijd, zoo schrijft de llaarl. corr van de Amil. Ct., klagen de llaarlemsche winkeliers over een manier van oplichten, die slechts moeilijk te bewijzen is, tenzij men er eenmaal de dupe vau ge weest is. Liefst ill drukke sigaren-of krui denierswinkels komen welgekleede iutfrouwen en koopen het een of ander. Een rijksdaalder wordt op de toonbank gelegd, doch juist als de winkelier geld zal teruggeven, bedeukt men nog iels anders uoodig te hebben. Keert de mail zich dan even om, dan wordt de rijksdaalder spoedig weggemoffeld en als het op betalen aankomt, beweerd, dat het geld stuk reeds in de lade is gedaan, toen men om dat andere artikel vroeg. In de incests gevallen is liet den winkeliers onmogelijk le bewijzen, dat dit niet zoo is, zoodat zij wel genoodzaakt zij», ook al om geen stand jes te hebben, geld terug te geven van een rijksdaalder, dien zij nooit ontvangen hebben. Voor een tweede maal is men natuurlijk wel voorzichtiger Dr. Mackenzie is gisteren van Amster dam via Vlissingen, naar Londen vertrokken. Uit Wageuingen schrijft men, dat er veel peren zullen zijnweinig appelen en pruimen en tamelijk veel kersen. Eergisterenmiddag brandde te Inga eene arbeiderswoning totaal af. Toen k brand uitbrak, was de moeder afwezig, m cm vijfjarig kind de zorg toevertrouwend der overige twee kinderen, waarvan hel jongste, dat in de wieg lag, met moeite «er! gered. Men schrijft de oorzaak aan on. voorzichtigheid toe, daar de kachel, wairo; pap was gekookt, op de deel stond in de nabijheid van hooi, stroo en wat riet. Vu een en ander is proces verbaal opgemaakt. Uit Assen schrijft men aan de Q, aangaande de benoeming van nir. Pij tracker Hordijk tot gouverneur generaal van Neder landsclr Indië, dat men, hoewel er door ver rast, zicb over de keuze, door het ministerie gedaan, niet verwondert. Gedurende de drie jaren toch dat de heer Pijnacker aai het hoofd der piovincic Drente stond deed hij zich buiten zijne wetenschappelijke waarde, waarvoor de reeds op jeugdigen leeftijd door hem bekleede betrekkingen van hoogiecraar in de rechten, eerst te Arnster- dam, daarna te Utrecht, een waarborg siji aan ieder kennen als een in admiiiisln- lieve zaken uiterst bekwaam man, die sick daarbij in aller genegenheid mag verbeagen, De heer Pijnacker is thans ruim 40 jaren oud. Te Goes beeft zicli uit de jongelieden van den meer gegoede» stand een korps vrij. willigere voor de brandweer gevormd. Gin- tereiiavond hielden de leden onder toezicht van de directie der brandweer, en in tegen woordigheid van het dagelijksch bestuur der gemeente, eene oefening met de reddings- toestellendie van aanvankelijke bedreven- beid getuigde. PER telegraaf; LONDEN, 22 Juni. [Part. lel. Hbl De New-Yorksche correspondent vanFisas- cial NewJ seint het volgende Het halfjaar- lijkscli dividend der Lakeshore is vastgesteld op 2 pCt.hoewel de verdiensteu meer dsn 3 pCt. bedragen; dat vau de Michigan Central is bepaald op 2 pCt. en dat van de Canadian South op I J pCt. Het dividend van de New-York Central zal waarschijnlijk den 29sten dezer worden vastgesteld, eu nssr men verneemt, 1 pCt. per 3 maanden be dragen. LKIUE\, 22 Juni. Gisteren tegen den middag zag men bij heerlijk zomerweder den koning met de koningin eenigen tijd op het bordes vódt het paleis het Loo rondwaudelen. Vervolgens zetten H. H. M. M. hunne wandeling voort in het Park tot het prinsessetuintje. Wij vermelden dit met groote ingeno menheid als een bewijs, dat de gunstige wending, die sinds eenigen tijd iu den ge zondheidstoestand van Z. M. wordt waarge nomen, van blijvende aard is. Hll De minister vau waterstaat, handel es nijverheid de heer J. P. Havelaar en de minister van justitie jhr. mr. Ruys vsn Bcerenbroek zullen Woensdag a. s. het land- huishoudkundig congres te Assen bezoeken, [Au. Ct.) De miuister van justitie, jhr. Rojr van Beerenbroek, keerde gisteravond in de residentie terug van zijne inspectie-reis oter de gestichten en gevangenissen, welke ziek ditmaal bepaald beeft tot de drie noorder- provinciën, om later in andere gewesten te worden voortgezet. Oni Noorden meldt dat de heer 0. T. Bosgra, afgevaardigde der tweede kamer toor bet district Bergum vrij ernstig ongesteldu. Men meldt aan het Vad uit Arolies, dat de vorst van Waldeck, de vader ru H. M. onze koningin, bij een val van sip paard een vrij ernstige kneuzing aan de knw heeft gekregen. Tegen Geert Roo, aangeklaagd wegeM vergiftiging van zijn zoontje, is door k rechtbank te Assen levenslange gevangen» straf geëischt. De rechtbank te 's Hage heeft in x*k{ het kerkelijk conflict van Aarlanderveen dei gedaagden kerkvoogd veroordeeld tot algil" der sleutels van bet kerkgebouw aan eischend classicaal bestuur van Leiden s om dat gebouw ter beschikking van genoewl bestuur te stellen. Een klein 50-tal onderwijzers reisde! jl. Vrijdag en Zaterdag op eigen koste* naar Buitenpost om daar voor de kist* werkzaam le zijn. 't Waren allen sollicitantes naar de betrekking van onderwijzer te Aoj* tinusga, salaris f450. Er waren er bij m reeds een 40 maalte vergeefs gesollicif* hadden. A Te Saaxumhuizeu met ruim 200 woners, is gedurende een geheel jaar, »u Juni 1887 1 Juni 1888, niemand ged» ven. In het begin van Juni van 't '""I1 jaar kreeg dit dorp eeue nieuwe begraafpl-4 die nog niet in gebruik genomen is.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2