fei tys nieuws- en advertentieblad voor leioen en omstreken. 5)ei(oiililii( verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. A80PJNEI3E H T Maandag 11 Juni 1888. n#. 136. BureelKcheepmakerasteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. BIN N EN LA NDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Vooi' Leiden, per 3 maanden1.25. Kranco door het geheele rijk, per 3 maanden i'rijs per timmer 10 ('ent. iO'lf Jaargang ADVERTENTIES: Van 1<i repels 0.90. Elke repel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. LEIDEN» 9 Juni. Tot 2e luitenant bij de dd. schutterij alhier is door Z. M. benoemd de heer S. J. Le Poole, thans sergeant. De bij het 4e reg. infanterie overge plaatste le loit.-kwartiermeester N. E. Rost vordt ingedeeld bij een der bataljons in garnizoen alhier. In de gister gehouden zitting van den hoogen raad heeft de heer mr. M. Rijke, alhier, den eed als advocaat afgelegd. Aan het ministerie van marine werd gister aanbesteedhet maken en stellen van een ijzeren lichtopstand met koperen lantaarn, voor oeverlicht bij bet Zijpe, en het afbre ken en opruimen van den aldaar bestaarden houten lichtopstand. Minste inschrijvers waren de heeren Seret en Barneveld alhier, voor f 1535. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen 1. 3 Juni 36 volw. en 6 k., totaal 42. M. 4 53 6 59. D. 5 59 5 64. W. 6 60 6 66. D. 7 60 7 ,67. V. 8 60 7 ,67. 2. 9 58 6 59. Deze week werden op Rhijnzigt ge nomen 605 zwembaden door heeren en 32 door dames. Temperatuur van het water is 19° Celsius. UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de staatswetenschap aan de rijksuniversiteit alhier, de heer S. J. M. Van Geuns, geboren le 'sGravenhage, na verdediging van zijn aca demisch proefschrift getiteldDe wetgeving van het staatstoezicht op de krankzinnigen." Daarna dezelfde, tot doctor in de rechtswe tenschap met Stellingen." (Beide promotiën waren in het openbaar.) niZIEH, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1638) van Hobbema. Sterfdag (1708) van Romeyu de Hooghe. Programma van de muziekuitvoering op Zomerzorgop Dinsdag 12 Juni, des avonds te 7 uren, onder directie van den heer W. Van der Linden. 1ste afd., N°. 1. Jubel- Ouverture, C. M. Von Weber; 2. Sympho nic N°. 4, (arr. E. Dunkier), Nieis W. Gade, a. Andantino, allegro, Vivace e gra- tiozoi. Andante con moto; c. Scherzo;d. Finale allegro molto Vivace; 3. Nilsson- Valae, A. Thomas; 4. Faotaisie uit ,Lu- dovic", opera van llerold en Halévy, F. Dunkier. 2de Afd.: N°. 5. Ouverture Ptódre, (arr. VV. Van der Linden), J. Mas senet; 6. Solo voor Es Clarinet uit de Opéra fLea Punlains" (gearr. en uit te voeren door den heer M. Ogier), van Bellini7. Einlei tong zu der Oper ,Loreley", (arr. F. Dun kier), Max Bruch 8. Fautaisie uit ,1a Muette de Portici", Opéra vau Auber, F. Dunkier, liet llnugBrlu' muziekfeest. Het muziekfeest van de maatschappij tot bevordering der toonkunst begon gisteravond Bet een ouvertare ,Mozes" van S. De Lange Bandei's Israël in Aegypten." Ruim 500 zangers en instrumentalisten werkten ■ede, terwijl bovendien het nieuwe orgel van de 6rma Maarschalkerweerd te Utrecht, ■ht thaoa in het gebouw voor kunsten en •ftenschappen een blijvende plaats heeft ge- kregen, dienst deed. Als solisten waren geëngageerd Pia Von Sicherer, Adele Ass- ■ann, Rogmans, Lissmann en Schmalfeld, °P den laatrten na (bas) allen in ons land *el*kend. De uitvoering slaagde zeer goed; k koren kweten zich met ijver en bleken goed 'e lijn ingestudeerd, zoodat de fraaie en indrukwekkende nommers, waaraan dit oratorium zoo rijk is, tot hun recht kwa men. Van de solisten voldeden vo.nal Von Sicherer en Rogmans, eerstgenoemde moest de hallelujah aria herhalen, Rogmans was voortreffelijk gedisponeerd, daarentegen klonk Assmann's stem zwak en vermoeid, al is het timbre bekoorlijk gebleven. De bas Schmalfeld zong met krachtige, maar niet zeer welluidende stem de haryton Lissmann kon ditmaal weinig uitkomen. Het orkest was niet altijd vas;. Zeer schoon klonk het orgel in verecniging roet koren en orkest. Herhaaldelijk werd warm geap- plandisecrd door het talrijk publiek. De Lange had ook als componist succes met zijne ouverture, een fraai geïnstrumenteerd stuk waaraan een joodsch lied ten grondslag ligt. De electrischc verlichting maakte een aangenaam effect, en iu de pauze bood de tuin eene welkome gelegenheid tot verfris- scbiog. (IV. 12. Ct.) Mademoiselle Passama, die slechts ge durende korten tijd aan de Haagsche opera als coutr'alto verbonden was en wegens ziekte heenging, is aan een borstkwaal overleden te Boulogne. Zij was eerst 27 jaar oud. Overeenkomstig een besluit van den gemeenteraad van Weent» z..l het M iff lijk overblijfsel van Beethoven, dat te Wiihring (bij Weenen) rust, den 2Usten dezer worden opgegraven, ten einde te worden bijgezet in een op de centrale begraafplaats voor „groote mannen" bestemden grafkelder. OI EIU1EELE IIKRICHTEV. Door Z. M. is mr. M. F. Boonzajer Jr. te Gorinchem, met ingang va" 10 Junie. k., benoemd tot schoolopziener in het arrond. Gorinchem. Door Z. M. is pensioen verleend aan F. C. Tromp, oud-minister van marine, van f1864; J. C. Bloem, oud minister van finan ciën, 1 4000; M. C. E. Timmerman, wed. D. II. Van der Poel, directeur der registratie en domeinen, f576; F. F. J. De Haan commies 2c kl. bij 's rijks bel., f270; O. J. A. H. Linssen, id. le kl., f496; J. N. Röhrman, id. 2e kl. f314; J. J. Jansen van Afferden, hoofdcommies hij het dep. van financiën, f 1790; M. H. Sunderman, com mies le kl. bij 's rijks bet., f557; J. K. Riuke, zich ook schrijvende J. C. Rinke, id., f527; J. Gerrits, eervol ontslagen brug wachter bij het Apeldoornsche kanaal te Laag Soeren, f 62 'sjaars. Door Z. M. is aan VV. Van Raven- borst, met ingang van 1 Sept. 1888, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Alkmaar. Aan het dep. van oorlog zijn overwe gingen aanhangig, om eene proef te nemen met paarden, afkomstig uit Canada, en wel uitsluitend bij dc cavalerie-reg. Uit Solo schrijft men aan de Locomotief: De nieuwe minister van oorlog, koloue! Bergansius, dien ik als luitenant heb gekend, had reeds als jong art.-off. iets ernstigs over zich en stoud toen reeds hij zijn collega's bekend als een degelijk onderlegd officier. fVoor onze Indische jongens zoowel als voor het leger is het te hopen, dat onze militaire doctoren den minister eens zullen ontmoeten en ik ben er zeker van, dat er dan niet zoovelen tullen afgekeurd worden, want deze minister is een sprekeud bewijs, dat een klein mankement, h. v. aan de oogen, niet hindert om een degelijk militair, tot zelfs minister van oorlog te worden." II"! ond-iid van den raad van Ned.- Indië, mr. T. II. Der Kinderen, zal het Bataviaxnsch genootschap van kunsten en wetenschappen, het oudste wetenschappelijk lichaam van Indië, op het eeuwfeest der hoogeschnol te Bologna vertegenwoordigen. Dc heer Der Kinderen is oud-voorzitter, thans eerelid van genoemd genootschap. De vloot welke dit jaar de haringvis- scherij '.al uitoefenen, bestaat uit 194 log gers en 262 bomschuiten, te zamen 456 schepen, tegen 467 vaartuigen in 1887. De reederijplaatsen zijn: Vlaardingen met 79 loggers, Maassluis met 70 dito, Schiedam met 2 dito, Amsterdam met 9 dito. Den Haag met 1 dito, Katwijk a/Zee met 64 bomschuiten c» 1 logger, Noordwijk a/Zee met 17 bomschuiten, Scheveningen met 180 bomschuiten en 33 loggers. De loggers van Schevc iingen, Katwijk a/Zee en Den Haag hebben Vlaardingen als havenplaats. Woens dag vertrokken van Vlaardingen de eerste loggers ter haringvaart naar de Noordzee. Tegen het einde dezer maand kan dus de nieuwe Hollandsche haring verwacht worden. Gisterenochtend is een man. werkzaam op eene bleekerij te Gouda, door een toeval overvallen en in eenen ketel met kokend water vallen. De ongelukkige is m zeer ernstigen toestand naar het ziekenhuis ge bracht. Gisterenmiddag waren eenige jongens in de Avenue prins Alexander te Kralmgen bezig met het vernielen van het boomgewas. Een agent van politie dit ziende, begaf zich er heen om ben weg te jagen. Een der jongens, die zeer bevreesd voor den agent scheen, sprong in het water, waaruit hij roet moeite werd gered. In de school wijk A 169 te Sliedrecht heeft een brutale diefstal met inbraak plaats gehad. Twee der kasten zijn met geweld geopend en de daarin geplaatste spaarkisten opengebroken en geledigd. De zaak is in handen der politie. In een pand, toebehoorende aan den heer R. Van Andel, handelaar in steenkolen te Dordrecht, gelegen aan de Boogjes aldaar, ontstond gistermorgen ruim tien uur brand. Niettegenstaande de brand iu bet eerst een ernstiger karakter dreigde aan te nemen, vooral daar het pand in de nabijheid van bet steenkolenpakiiuis is gelegen, was men dien toch door het spoedige aanrukken van eenige spuiten te twaalf nur geheel meester. Voor de derde groote lammeren-ver zending, die 7 dezer van Tcssel plaats had naar Leiden, waren twee stooinbootcn, be nevens vijf tjalkschepen, die door twee sleepbootjes gelrokken werden, beuoodigd. De geheele uitvoer bedroeg in deze week 4080 lammeren. De prijzen, ook in den commissiehandel, loopen zeer uiteen; maar gemiddeld wordt f 7 voor een lam betaald. De Arnhemtche Courant meldt: Ken barbaarsch plan is in den gemeenteraad van Venetië opgeworpen. Zooals men weet is Venetië een stad, op 8(t eilandjes gebouwd, door 450 bruggen vereenigd en door 20(J kanalen gescheiden. Daaraan ontleent de stad haar eenigen naam en juist daardoor kan geen enkele stad bij Venetië in vergelijking komen. Niels is vreemder, verrassender en poëtischer! Doelt nu hebben de stedelijke overheden een plan gestneed om de kanalen te dempen en de gondels (romantische herinnering) te vervaDgen door trams. Ware het nu maar bij het plan gebleven 1 Maar neen, één kanaal is reeds gedempt en in een straat vau 8 meter breedte lieischapen, terwijl plannen worden ontworpen tot bet maken van een avenue door de geheele stad." Van het philantropisch weekblad liet Ootten, van de wcesinrichting te Neerbosch, is een feestnominer verschenen, ter eere van het 25jarig bestaan dier inrichting, versierd met afbeeldingen van alle gebouwen enz. Uit Deventer wordt aan de JV. R. Ct. van 8 Juni gemeld: Hedenavond worden om 7} uur de feesten ter gelegenheid van den grooten internationalen roeiwedstrijd ten raadhuize geopend met de plechtige ontvangst van bestuursleden van roei- en zeilvereenigin- gen en van deelnemers aan den wedstrijd. Daar a is er concert in de buitensocieteit De Vereeniging van de kapel van het leregim. huzaren, aangeboden door den kolonel-com mandant namens de officieren. De stad is reeds in feestgewaad. Vin een groot aantal huizen en van sommige openbare gebouwen wappert de nationale vlag.Overal heerschte eene prettige stemming, waartoe ook veel bijdraagt dat het thans hier kermis is. Het aantal vreemdelingeu neemt nog steeds toe. Het terrein van de wedstrijden ligt buiten het Pothoofd in de nabijheid van liet station van de stoomtram en tusschen het hoogste gedeelte van den weg bij de Bergweide, vanwaar inen op de tribune, die ongeveer 1000 zitplaatsen bevat, een fraai gezicht over alle terreinen en over de rivier heeft. Daarachter zijn de buffetten en de keuken van den restaurateur, terwijl eveneens in de onmiddellijke nabijheid een muziektempel geplaatst is. Ook particulieren hebben tri bunes opgericht. Over de rivier liggen reeds verschillende pleizierva irtuigeualle met de Ned. vlag in top, terwijl leden van ver schillende roeivereenigingen hunne krachten op den IJsel reeds beproeven. Wegens te weinig deelneming gaat n°. 10 van het programma (Wherry's, Inridged, geroeid door 2 heeren en gestuurd door eene dame) niet door. Aanstaanden Dinsdag wordt te Deven ter het detachement infanterie, dat onder aanvoering van den 2den luitenant jbr. Van Suchtelen van de Haerc in de venen te 01- demarkt dienst deed, terug verwacht. De huzareu zijn gisteren uit Sleenwijk vertrokken naar hun garnizoen. Vermoede lijk volgt heden liet velrek der militairen uit Oldemarkt. Het vertrek uit Stecnwijker- wold is nog niet bepaald. Bij het graven van fondamenten langs de zuidzijde der R. K. kerk en Groote Toren tc Zwolle vond men eene nog tamelijk gave lijkkist, waarin, in plaats van een lijk of doodsbeenderen, niets anders was dan een bos vergaan stroo en eene hoeveelheid steenen en puin. Terwijl de heer Van O. te Waalre Woensdag bezig nas in zijnen paardenstal, schijnt het paard beul tegen de voederkribhe of wel trgeu den muur gedrongen te hebben men vond den ongelukkige bijna dood iu den stal. Hij was niet meer in slaat de toedracht der zaak kenbaar te maken, en overleed kort daarop. BELGIE. Toen de hertog van Aumale werd verbanne werd er een inschrijving geopcinl voor een hem aan tc bieden eeredegen. Deze is thans in de ateliers van Frouieut Meuricc gemaakt; het gevest is van zilver en ontworpen door Daumet, den architect van Chantilly en draagt het opschrift »Gal- lia inemor', dc kling is met goud ingelegd en het handvat van ivoor is door Chapn gebeeldhouwd. De degen zal den hertog te Brunei worden aangeboden.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1