BIN NEK LANDSOH E BERICHTEN. Van den Scheer, to 's Gravenhage; en G. Schelteina, te Amsterdam. Ingevolge machtiging des koning» is de zetel van liet vice consulaat voor de pro vincie Norbottcn (Zweden) verplaatst van Pitea naar Luleii, en is benoemd tot vice- consul te laatslgemelder plaatse de heer II. Ortenblad, die als zoodanig door de Zweed- »che regeering is erkend. Bij beschikking van den minister van binnen), zaken is dr. P. l)e Koning, met in gang van 1 Juli 1888, benoemd tot ama nuensis bij do bibliotheek aan de rijksuniver siteit te Utrecht, en is aan P. J. D. Van Dokkum, met ingang van 1 Juli 1888, eer vol ontslag vei K end als amanuensis bij de bibliotheek aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Door Z. M. is aan jhr. mr. G. J. Th. B.-elaerts van Blokland, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van li I van d.*n raad van toezicht op het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren, zulks met dankbetuiging voor de goede dien sten door hem als zoodanig belangloos be wezen. Door den minister van koloniën zijn do heeren E. II. Hamakers, J. StigterenP. Van Duyn, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-lndië, om te worden benoemd tot onderwijzer 3e kl. daar te lande. Rij koninklijk besluit zijn benoem I tot liil en voorzitter der commissie aan welke in 1888 wordt opgedragen het afnemen van het examen, bedoeld in art. 12 der wet to; regeling van liet hooger ouderwijs; dr. J. Q. Van Eykm, inspecteur der gymnasia; tot leden dier commissie: dr. E. Mehler, rector van het gymnasium te Zwolle; dr. J. II. Slothouber, conrector van liet gymnasium Ie Oorinchem; Cl. J. J. Wilde, directeur van bet gymnasium te Katwijk; dr. J. L. Sirks, rector van bet gymnasium tcGronin- gen E. J. R. Kramer, leeraar aan het gym nasium te Utrecht; W. Everts, directeur der eerste afdccling van bet seminarium van Roermond, gevestigd Ie Kolduc, gemeente Kerkrade; dr. Th. P. H. Van Aalst, leeraar aan bet gymnasium te 's Gravenhage; dr. C. Meusinga, leeraar aan het gymnasium te Zwolle; en dr. K. I). Schönfeld, leeraar aan het gymnasium te Groningen. De minister van binnen), zaken breugt ter nlgemcene kennis, dat de eind-exameus P .vi«01 auiiBinijvci uelii en vau de rijksnormaalschool voor teekenonder- wijzers in het openbaar zullen plaats hebben in het rijksmuseumgebouw te Amsterdam, op 25 Juni 1888 en volgende dagen. De minister van financiën maakt be kend dat hel saldo van 's rijks schatkist op den 2den dezer bedroeg; bij de Xederlandsche bank. f 26,106,785,98' en bij de betaalmeesters 8,068,576,36' Te zamen f29,175,312,35 Blijkens bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefatooin- scliip le kl. Van Galen, ouder bevel van den kapt. ter zee E. L. baron Van lleecke- ren van aliën, den 8,icu dezer van de reede van Batavia naar zee vertrokken ter terugkeer naar Nederland, via de Kaap de Goede iloop. Wanneer men mocht nieenen dat sedert de overeenkomst, door ceuige bloembollen- handelaren hier te lande gesloten, om de afgesneden hyacinten niet meer zooals vroeger te verkoopen, inaar op den mesthoop te werpen, die bloemen geen waarde meer hebben en tarn ze zich, zonder met den strafrechter ill aanraking le komen, kan toe eigenen, heeft men het geducht mis. Het tegendeel bleek gisteren ten duidelijkste op de terechtzitting der arrondissements-recht- bank te 's-IIage. Twee zoons van een bloembollenliandelaar te Noordwijkerhout stonden namelijk terecht, Ier zake dat zij luidens de dagvaarding, op een aan een anderen boomkweeker gehuurd stuk grond dat naast het bollenland huns sailers lag, hyacinten afgesneden en zich die toegeëigend hadden. Beide beklaagden hielden perlinenl vol dat zij de in beslag genomen bloemen op het land van hun vader hadden afgesneden eu dezen aan hem toebehoorden, waartegen de veldwachter en de jachtopziener van Noord wijkerhout de identiteit van de door den eersten getuige als zijn eigendom erkende hyacinten trachtte te bewijzen. Beklaagden wijzen er op dat de eerste getuige, de aan- k lager, gepasseerden zomer een zolder van hun vadei in huur had gehad en gedurende geruimen tijd, zonder ceuige vergoeding, in huns vaders huis gastvrijheid en eenc lief derijke verzorging had genoten. De eertle beklaagde had daarvoor zijn bed tijdelijk af gestaan. Beiden verklaardeii verder dat die getuige hun dan tijdens zijn afwezigheid steeds den sleutel van deu bloemhollenzolder had toeveitrouwd eu zij, wanneer zij zich aan zijn goed hadden willen vergrijpen, vrij wat heter gelegenheid zouden hebben gehad eu het de moeite meer beloond zou hebben. Substituut officier van justitie, mr. baron De Vos van Steenwijk, achtte de schuld van beide beklaagden aan diefstal, in verceniging gepleegd, voldoende bewezen en requireerde voor deu eersten beklaagde twee maanden en voor den tweeden éen maand gevange nisstraf. Mr. Verschoor betoogde dat uit de ver klaringen der getuigen omtrent de schuld van den tweeden beklaagde niet was gebleken dat deze zich aan diefstal had schulJig ge maakt; de tweede getuige ha 1 alleen verklaard dat hij hem met een mand met afgesneden bloemen van het land van den bestolene had zien afkomen. Hierdoor vcivitl dus „liet plegen in verceniging" en werd drze rechter zijns inziens incompetent en behoorde de zaak voor den kantonrechter It worden gebracht. Mocht de rechtbank even wel van een ander gevoelen zijn en zicit wel bevoegd achten, dan zag pleiter zie# verplicht er nog op te wijzen dal het bewijs materieel voor de schuld van den eersten beklaagde hem ten eeucnmale onvoldoende voorkwam. Slechts één getuige had verklaard te hebben gezien dat deze beklaagde bloemen op hel iand van den eersten getuige had afgesneden, terwijl een paar onbeduidende aanwijzingen nu tot aanvullingen van dit zoogenaamde bewijs dienst moesten doen. Pleiter trad nog in een beschouwing van de interpretatie welke men zijns inziens aan het woord eveldwachter" moest geven. Zijn edelge- strenge meende dat men dit woord niet iu botanischeu zin, maar volgens iiel algemeen spieekgebruik moest opvatten en beschouwde in casu bol en bloem als één geheel en een product dat op een opzettelijk daarioe vooraf toebereid stuk gronds was geteeld eu dus als een veldproduct moest worden aangemerkt. Pleiter vertrouwde Jat de rechtbank beide beklaagden zou vrijspreken eu wanneer zij den tweeden beklaagde alleen onschuldig mocht achten, zich onbevoegd zou verklaren om in deze recht te spreken. (D v. Z I1 en 't Or.) Een blok huizen op het Oraujeplein te 's IJ age, dat iu de ouderverf stond, werd Zaterdagavond door eene niet kundige hand in dekverf gezet op eene wijze., die de eige naar echter minder aangenaam was, One'c uosei.eiuiiug .«O ue uuisiernis heelt men nl. de deuren, posten, ramen, ruiten, zelis de muren van 8 ik 9 huizen dik met zwarte verf bestreken, terwijl ook de portieken aldus beknoeid werden. Of men hier uit wraak oefening, dan wel met baldadigheid te doen heeft, zal wellicht het onderzoek der politie lecreu; voor hel vermoeden dat het eerste het geval is, schijnt wel eeuige groud te bestaan. Dezer dagen bespeurde de survcillee- rende brigadier der rijksveidwacht te 's llee- renberg des avonds laat een vreemd persoon die zijne aandacht bijzonder scheen te ves tigen op de voornaamste huizen eu winkels aldaar. Nadat de persoou aangehouden w as bleek uit zijne papieren, dat hij van geboorte een Hongaar was met natoe S. G. oud 25 jaar, die den 25eu Mei jl. ontslagen was uit de gevangenis te \Vezel, waar hij ge- ruimen lijd was gedetineerd geweest. Zonder geld eu zonder middel van beslaan zijnde, werd hij in arrest gesteld en den volgenden morgen over de grenzen teruggebracht. Uit Sleeuwijk uieldt men aan de N. R Cl. van 2 Juni: lu de hedenmiddag uitgekomen Opregle Steenwijier Courant komen niet minder dan 10 advertenties voor van veeuliazeu, die „spillt-rs en trekkers" vragen, sommige met de mededeeling: „tegen het oude accoord", andere met de waarschuwing, dat wie Maan dagochtend niet op de bepaalde plaats ver schijnen, als „onwilligeu" zullen worden aangemerkt. Tevens komt in dat blad een ingezonden stuk voor van veenwerkers, waaliu zij de volgende berekening geven van hunne ver diensten Als zij een zeer goeden dag heb ben, verdienen een spilter cu een menger satnen f8.75, dus elk fl.87{; het is even wel maar zelden dat ieder meer dan f 1,50 per dag verdient, en velen onlvaugcu, door elkaar gerekeud, niet uieer dan f 1. Wanneer een span, d. i. een spilter en een menger nu in deu tijd, dat zij in het veen zijn, 160 roeden op deu wal brengeu, dan hebben zij zich best gehouden eu ontvangen dan 160 X 75 c. f 120, zoodat elk dan iu die 7 8 weken voor den zwaren arbeid f 60 ontvangt. Van dat geld moeten zij hun huisgezin onderhouden, voor zichzelf zorgen in bet veen, eu hunne gereedschap pen betalen. Bovendien hebben zij een groot gedeelte reeds in winkelwaren ontvangen. Een der oudste bosschen, in Drente nog voor een gedeelte aanwezig, is het Buinerholl, gelegen iu de marke van Buineu. Nog eenigc tienlallen zware eiken zijn daar tan op zeer terren afstand zichtbaar. Men wil dat dit bosch dagleekent van de 11de uf 12de eeuw, toen te Buinen een klooster stond, dat door Otto van Runen, leenman van de Sint Maartenskerk te Utrecht, met een huis, waarbij dit bosch behoorde, begif tigd werd. In den omtrek van dit bosch zijn in deze eeuw reeds drie inaleu oude munten gevonden, namelijk in 1839, toen eenige koperen en zilveren munten van 814 lot 840; in 1844, toen twee munten van hrtielfde tijdperk, en in 1887, loen 54 oude munten uit de. 15e eu 16e eeuw gevonden werden. Ook zegt de overlevering dat in 1672, toen de bevolking van Drente vee! te lijden had van de Iroepen van Christoph Bernhard van Galen, de inwoners van Borger naur hel Buincrholt vluchtten, w aar zij zich enkele dagen ophielden. Het toenmalige hoofd der gemeente, Hartn VVarnders, een inari die volgens de overlevering Ie Borger eenc welbeklante hierbtouwerij en „honderd mudden lants onder den ploeglt bat", zocht beu in hunne schuilhoeken op en wist hun zooveel moed in te spreken, dat zij hem naar hunne woonplaats volgden. liet ten noorden en westen van dit bosch gelegen veld is reêds lang tot bouwlaud ontgonnen, terwijl het ten zuiden gelegene in de beide laatste jaren is omgewerkt ter delving van keistcenen, zoodat geene sporen van oudheid uieer aanwezig zijn Ook het bosch is in ue laatste jaren aanmerkelijk veel kleiuer geworden. PEK TE LEG HAAF. BERLIJN, 5 Juni. (Part. lel. 11.) De ministerieele crisis duurt vourt. Prins Von Bismarck blijft, maar waarschijnlijk zal de minister van biiineulaudsche zaken, oii Puttkamer, aftreden. Als zijn opvolger wordt genoemd de heer Von Achenbach, gouverneur der provincie Brandenburg eu voorheen minister vau handel. BERLIJN, 5 Juni. Sedert eenige dagen worden hier geruchten verspreid over eene ministerieele crisis. Naar uien verneemt, zij it deze ongegrond. Prins Von Bismarck is door den seizer op hel slot Friedrichs- kroon genoodigd, eu is om 2 uur daarheen vertrokken. POTSDAM, 5 Juni. De keizer bracht een coeilen nacht door. stond om 10 uur op en begaf zich naar het terras. De hoofdpijn is geheel geweken. Hedenmiddag ontvangt de keizer de generaals Albedyll, Mischke en de kamerheereu liauch en Ra- doliu. LKIUKV, 5 Juni. In de plaats van den tot luit.-kol- bevorderden majoor A. L. Trippelaer is, naar wij vernemen, de kapt.-kwartiermeezter J. S. Oudraat!, van hel 3e reg. huzaren, overgeplaatst bij de Vie afdeeling vau het departement van oorlog. (ff. R. Cl.) Men meldt uit 's Gravenhage: De rapporteurs over het voorstel tot herziening van het reglement van orde van de tweede kamer zijn heden bijeengekomen tot vaststelling van het afdeelingsverslag. De bijeenroeping der kamer zal waarschijn lijk tegen 19 Jnui a. s. geschieden. Naar wij vernemen, zal mr. Smidt, gouverneur van Suriname, eerstdaags zijn functiëu aan zijn tijdelijken piaalsvervanger overdragen en daarna terstond naar Nederland terugkeeren, zoodat hij in het laatst vau deze maand hier kan worden verwacht. (Zad.) Z. M. heeft aan de heeren E. H. Krelage Zoon, te Haarlem, de vergunning verleend tot het voeren vau het koninklijk wapen als hofleveranciers. De algemeene malaise is ook doorge drongen tol de lucifersfabrieken Ie Eindhoven. Er heerscht veel gebrek aan werk, tengevolge waarvan dezer dagen vele werksters moesten weggezonden worden. Al» men in aanmer king neemt dat de fabrikanten de lucifers per 1000 pakjes, elk van 10 doosjes, voor plus minus f 80 verkoopen (zegge T'0 cent per doosje!), kan me i nagaan met welk eene kleine wiust zij zich moeten tevreden stellen. Gister unmiddag te half zes precies stegen de heeren F. Lhoste en H. Wolff uiet hunnen luchtballon 1' llirondcile uit den tuin der vereeuiging Musis Sacrum le Dord recht op. Meer dan duizend nieuwsgierigen woonden in den tuin liet zeldzame schouw spel bij, terwijl de wegen in den omtrek met toeschouwers dicht bezet waren. Alle omstandigheden werkten mede om het schouwspel uitstekend te doen slagen; zeer langzaam dreef de ballon iu oostelijke rich- tiug en was gedurende drie kwartier met het bloote oog te volgen. Eeigisternamiddig vermaakten zich te Haarlem zes kinderen met op een platte tweew ieler wagen, die door eeu kleine jongen bestuurd werd, rond le rijden. Bij het rijden van een brug aan deu Kinderhuis- singel kon de bestuurder echter den wagen niet langer houden en inuest hij deze los laten, met liet gevolg dat deze met de zei kinderen in het water reed. Vier kinderen werden dadelijk uiaar twee eerst na veel moeite gered. Door de plaatsing op 21 dezer vin den luit ter zee 2e kl. v. d. Velden Erd- brinek bij de kweekschool voor zeevaart Ie Leiden, is in zoover teruggekomen op de in liet vorige jaar ingevoerde vermindering van liet persone-1 aan die inrichting gede tacheerd, o. a. met de beide luitenants ter zee 2e klasse. De tegenwoordige minister van marine acht liet nl. wcnsclielijk dat aldaar nevens den directeur steeds een officier aanwezig zij ter zijner adsistentie. (N. R. Cl.) HANDELS- EN FINANC1ËELE BERICHTEN. Binoenl. staatsfondsen waren lieden onveranderd. De builen), markt was voor het meeren- deel in eene vastere stemming. De Russische spoorweguiarkt was on veranderd. Amerikaansche waarden waren een fractie gunstiger. G KM ENG DE BERICHTEN Woensdagochtend barstte in het ma gazijn van zijden stoffen van de firma Qar- rould le Londen een hevige brand uit. Een aantal vrouwelijke winkelbedienden werden spoedig aau de bovenvensters gezien, wan hopig om hulp roepende. Men hield dekens uitgespreid eu spoorde haar aan naar beneden te springeu. Slechts ééne barer had den moed den eprong te wagen en bezeerde ziek daarbij dan ook vrij erg Een paar werdsn er nog, ofschoon deerlijk gebrand, van de achterzijde van het gebouw uit gered, mist vijf kwamen in de vlammen om. Bij Jenbach in Tirol had een hevige boschbrand plaats, die met moeite bedwon gen werd, 600 bunders werden verwoest. Te Palouse City (Washington Territory) zijn zeven blokken huizen door brand ver nield. l>e schade bedraagt j milioen dollars. Het krankzinnigengesticht te Cupar, in lifeshire, werd door den bliksem getroffen en raakte in brand. De 300 patiënten wer den allen geredeen, die op het dak was geklommen, weigerde zich te laten in vei ligheid brengen, maar de brandspuit bracht hem tot onderwerping. Maize, in het westen van Wichita, Kansas, is onlangs door eene geweldige wa terhoos geteisterd. Tal van huizen werden vernield. Een er van, door de familie Rockbj man, vrouw en twee kinderen bewoond werd in zijn geheel in de rivier gespoeld en het geheele gezin verdronk. Vele paar den en runderen kwamen om, tal van per sonen werden gekwetst en er is voor dui zenden dollars schade aangericht. BUITENLANDSCHB BERICHTEN. BELGIE. De kouing heeft gisteren de water werken op het kanaal van Charleroi naar lloudeng bezichtigd. Deze streek is eeo der middelpunten vau het socialisme in België. Omtrent dit bezoek bevat het socialistisch blad Le Peup/e eene dépêche van Lalouviètt, waarin gemeld wordt dat op den tocht des koning» de kretenleve de republiekleve het algemeen stemrecht! werden aaogeherea en de Marseillaise werd gezongen. FitAJHK IJ K. Het kasteel van Fontainebleau zal den kelijk tot zomerverblijf voor den president der republiek dienen. Mevrouw Caruot heeft het kaïteel bezocht om de noodige beschikkingen te nemen. Gister verscheen generaal Boulang® iu de kamer. Zijne komst trok aeer ds aandacht. Hij diende een voorstel in td herziening der constitutie en vroeg et dl urgentie voor. De daarbij gevoegde me morie van toelichting werd door hem voor gelezen. Hij werd hierbij herhaaldelijk» de rede gevallen. Hij zeide dat de cris» van dien aard was dat zij in hooge u»" bedenkelijk kou worden. Frankrijk heel geen vertrouwen in den dag van morgea De republiek wordt door eene groep beslaat en dat is een gevaar. (Deze woorden deden het rumoer, ds' reeds bestond, ten top stijgen.) De spreker, voortgaande, betwistte k

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2