w mandeur der bankwerker» bij die werf II. Hriukboer; 2°. benoemd lot portier, de per sonen F. Hoving en II. A. Solleveld. Door Z. M. is aan jbr. mr. G. J. Tb. Beelacrts van iilokland, voorzitter van tie tweede katuer der staten generaal, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag ver leend als kd en secr. der bij koninklijk be sluit van 22 Nov. 1879 nu. 26 ingestelde staatscommissie lot herziening van het wet boek van koophandel, onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekkingen be wezen diensten. Door Z. M. is aan mr. F. A. F. baron Witlert van Hoogland, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als subst.- grillier bij het gerechtshof te 's Gravenhage. De luit. ter zee le kl. N. W. Van Ainincrs wordt den 16n dezer geplaatst aan boord Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. De luit. ter zee 2e kl. J. J. VV. II. Van der Toorn, laatst behoord hebbende tot de rol van Zr. Ms. stoomschip Zilveren Kruis, in Nederland teruggekeerd, is op non- act. gesteld. BINNEN LANÜSC11E BERICHTEN. Naar men verneemt zal vanwege het ministerie van oorlog, voor de inrichting van inundatiemiddelen ten behoeve der stel ling Amsterdam, worden overgegaan tot den bouw van eenc keersluis in de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder nabij Half weg. Naar de N. R. Ct. verneemt bestaat het plan om Rotterdam, behalve met Dord recht, ook met Delft, 's Gravenhage en Ant werpen telephonisch tc verbinden. De heer Van Marken heeft, blijkens de Fabriekthodc, afwijzend beschikt op het verzoek der afdeeling van den boud voor algemeen kies- en stemrecht, tot het houden in de tent van eeue openbare vergadering, in welke, behalve de heer Gerhard uil Am sterdam, als sprekers zouden optreden de socialistische partijhoofden Croll en llelsdin- gen. De lieer Van Marken heeft dit besluit genomen, omdat hij fzich evenmin geroepen als geneigd gevoelt akte van gastvrijheid te verleenen aan de sociaal democratie, die de vergaderingen van genoemden bond misbruikt om op de bekende haar eigene wijze strijd te voeren tegen de bestaande maatschappe lijke instellingen." De tegenwoordige hondeiivervoiging waarover zulke luide klaagtonen worden vernomen, maar die, met de noodige ge matigdheid toegepasttot bescherming der meuschen alleruoodigst is, geeft soms ook aanleiding tot grappige voorvalletjes als het volgende Eeu dienstmeisje laat het schoothondje harer meesteres uit. Het dier heeft geen nhoedje" op, zooals de spraakmakende ge meente de muilbanden mogen die naar rijks- of geineentemodel lijn noemt. Fluks is daar een politie-agent, die èn dienst meisje in hondje beiden op beetrrdaad op overtreding der verordening betrapt. Het schoothondje wordt, als overtuigend bewijs, aan het koord medegenomen, en het dienst meisje gaat schreiende naar huis, om de droeve mare der inhechtenisneming lever- kondigen. Algemeene ontsteltenis in de woning van Puck. Maur nog is men de ontroering niet te boven, of Puck komt vroolijk blaffende bet huis inioopen, waarvan het verschrikte dienstmeisje de deur had op ngelaten. Een oogenblik daarna volgt de agent van politie inet het losse koordje, waarvan Puck zich los had weten te rukken, in de hand om proces-verbaal op temaken, doch Puck is intusscheu in veiligheid. Als zijne meesteres nu maar zorgt, dat Puck niet meer zonder hoedje, en nog wel liet hoedje vac den minister, op straat komt. (Ubt.) Vrijdag had te 's llage op het Malie veld eeu cricketmatch plaats tusschen de Utrechlscbe studenten-cricketclub Sphaerinda en de Leidsche studenten cricketclub. De uitslag was, dat in de eerste innigs de Leidsche C. C. 60, de Utrechtsche 114 punten maakte. De Leidsche C. C. behaalde daarop in de tweede innings 67 punten. Daar de tijd, waarop men afgesproken had, Ie zullen eindigen, toen verschenen was, speelde Utrecht geen tweede innings. De S. C. K. Sphaerinda heeft dus de over winning behaald. Men schrijft uit Scheveningen Ileerscht aan de zijde van het visschers- dorp de grootste bedrijvigheid om de vloot uit te rusten tot de haringvangst, aan het Noorderkwartier begint eindelijk wat meer leven te komen, al lokt de wisselvalligheid tan de temperatuur daartoe nog niet uit. De tijd staat echter niet stil, eu vandaar dat de bezoekers onzer badplaats beginnen op te dagen. Menige villa is reeda betrok ken, eu opmerkelijk is, dat in de laatste lagen iele Engelscheii eu andere vreemdc- lingtu hunoe belangstelling in onze badplaats aan den dag leggen door aldaar eenige dagen te vertoeven. De opening van het seizoen heeft giste ren avond officieus plaats gehad met de openstelling van liet Kurhaus, waar de kapel van de llaagsche schutterij ecu zeer ge slaagd concert gaf, gedeeltelijk op het terras voor het andere deel in de fraaie kurzaal. liet publick was evenwel nog dun gezaaid hoezeer zoowel het uitgekozen program als de gelukkige uilv. onder Boltcn's leidiu gop eene grootere opkomst ten volle aanspraak had mogen maken. Men heeft zóó dikwerf op het in het vuur brengen van nationale troepen aangedrongen, dat alleen reeds om die reden bet eerste concert van een Neder- landscb muziekcorps meer waardeering ten goede had mogen komen. Bevoegde beoordeelaren toch waren van gevoelen, dat de heer Holten gisterenavond met zijl) korps veel eer heeft, ingelegd, liet bleek in vergelijking van vroeger met uit- j nemende krachten te zijn aangevuld en in- derdaad een hoogst bevredigend geheel uit tc maken, dat een genotrijken avond ver schafte. Het concert was oui tien uur geëindigd, en terwijl het Kurhaus alle beschikkingen had genomen, alsof het seizoen werkelijk geop.nd was, liet liet niet na ecu teleur stellenden indruk le weeg te brengen, dal van gemeentewege de omgeving aan de landzijde zeer karig was vei lichteu dal de socióló des Galeries bate gaanderij iu dikke duisternis gehuld had. Eergisterenavond is een werkman te Rotterdam, dio van zijn werk te huis komende, tot zijn schrik ontwaarde dat ecu deel van het huisraad uit zijne woning was verdwe nen, zoo vertoornd geworden, dat hij door eeue beroerte getroffen werd en spoedig daarna overleed. Uit de (alphabetisch gestelde) voor dracht voor organist der Ev. Luthersche oude kerk te Amsterdam, zijnde de heeren liouinan (Dordrecht), Hendriks (Amsterdam), Van Krieken Jr. (Rotterdam) en De Vries Jr. (Amsterdam) is benoemd de heer Hen driks, organist der Noorderkerk le Arnster dam. De commissie van beoordeeiing bestond oit de heeren Richard llol, Samuel De Lange, Daniël De Lange, VV. F. G. Nicolal en L. De Pauw. Voor ettelijke maanden werd te Am sterdam vermist een daar studeerende dame. Haar lijk is thans aau de Handelskade op- gevischt. Eeue der groote plantenkassen van het lustoord Soestdijk wordt afgebroken en de inhoud aan het Kon. Zöl. Genootschap te Amsterdam door Z. M. den koning ten gesrhenke gegeven. De kas bevat ongeveer duizend tropische planten gewassen. Zaterdag was men bij den landbouwer M. te Hantumhuizen bezig de schuur met riet te dekken, toen de haak, waaraan de ladder was opgehangen, brak, en deze met vijf werklieden die daarop stonden naar be neden stortte. Drie van hen kwamen met den schrik vrij, maar twee braken bij den val den arm, zoodat zij in gcruimen tijd bun werk niet zullen kunnen verrichten. De Zw. Ct. meldt het volgende om trent de eergisteren te Steenwijkerwold ge houden vergadering der werkstakers. Ongeveer 400 A 500 werkstakers waren aanwezig. Evenals de vorige maal schitterde ook nu de sociale woordvoerder door afwe zigheid. Om het gemis van dien spreker te ver goeden, verzamelde men zich aan troepjes om met elkander zijne belangen tc bespreken. Dit had ongeveer 1 uur zoo voortgeduurd, toen een der grootste raddraaiers uit de ver gadering op eeu stoel klom en der menigte medeelde, dat diegenen, welke lid wenschen te worden van een werkliedenverbond, zich onmiddellijk daarloe konden aanmelden. Langen tijd duurde stilte, die hierop ont stond, totdat deze eindelijk verbroken werd door een der aanwezigen, die wei eens wilde weten, welk doel en strekking dat verbond zou hebben en de voorwaarden, die daaraan verbonden waren. Hierop werd te kennen gegeven, dat, wat de voorwaarden aanging die laler wel zouden medegedeeld worden en men zich daarom niet behoefde te laten afschrikken om te komen leekeneu, want wie later daarmede niet ingenomen was, diens naam kon wel weer geroieerd worden. Het doel, dat uien daarmede beoogde, was eene weerstandskasse op le richten, oui bij eveutueelc soortgelijke getallen als deze met nog meer succes hun verzet te kunueu door zetten en niet door gebrek genoodzaakt te worden het werk te hervatten. Het bedrag der wekelijksche bijdrage varieert natuurlijk voor de verzekerde som eu beliep ten hoog ste 10 cent. Verscheiden personen meldden zich daarop aan en omlerteekenden een schriftuur. Dat hiermede een lieele tijd heenging zal wel geen beloog behoeven. Toen men dan eindelijk daarmede klaar was, werd door een ander leider der verga dering medegedeeld, dat a. Maandag op nieuw bijeenkomst, of zooals hij dat noemde opnieuw appel zal gehouden worden, ten einde te vernemen of de verveuers al dan niet van gedachten waren veranderd om den eiach der arbeiders toe te staan, waarop door den burgemeester, die zich tusschen de menigte bevond, de vraag gedaan werd, of het niet beter was, wanneer men toch weder appèl wenschte te houden, dit Dinsdag te loen, daar het besluit der veenbazen dan algemeen zou bekend zijn. Na eenige dis cussie werd dit unaniem goedgekeurd. Staande de vergadering werd door eenige arbeiders medegedeeld, dat zc liet accoord met hun bazen reeds gevonden hadden, dat zij lil. de gevraagde 21) cent verhooging per roede gekregen hadden. Oui dit te bevestigen loonden ze een schriftelijk bewijs van hun bazen aan de leiders der vergadering, waarmede dezen verklaarden niet tevreden kunnen zijn omdat de verklaring op ongeregeld papier was ge steld. Verder werd medegedeeld, dat elke veenbaas, die toegeven wilde, daarvan door eene gezegelde verklaring moest laten blijken. Nog een iltrde. voorstel ging uit de ver gadering op, nl. om wanneer de veenbazen op Maandag, a s niet willen toegeven uien hun eisch nog weer met 5 cent moest ver- hoogen. De burgemeester ried hun dit ten sterkste af en wel op grönd dat wanneer eenmaal eene bepaalde loonsverlioogiug ver langd werd, men zich daaraan moest hou den eu daar van daag niet wat bij, morgen weder wat aflaten moest. Algemeen werd juistheid daarvan erkend, zoodat iu dien zin ook besloten werd. Daarop werd de vergadering geslulen eu ging de menigte rustig uileen. Ook nu waren evenals de vorige maal behalve de burgemeester op het terrein aanwezig eeue brigade rijksgemeenteveldwacht eenige in- faimrislen en de cavalerie. Eergistcrenmiddag vermaakte zich de iieer J. G. Spekman, student in de letteren te Groningen, in eene kanoe op het water, liet vaartuigje sloeg om, en het schijnt dat de heer S. niet kon zw emmenalthans vóór dat redding mogelijk was, was hij in de diepte verdwenen. Gisterenmiddag werd zijn lijk opgevischt. Men meldt aan het Uil. uit Ooster beek Donderdag, toen de boschbaas op den Hemelschen Berg langs een der vijvers ging, ontdekte hij dat honderden visschen aau de oppervlakte van het water lagen te spartelen en voor het meerendeel stervende waren. Uit een onderzoek bleek bem, dat er giftig zaad met brood en sterken drank vermengd, in het water was geworpen. Slechts korten tijd nadat dit is geschied vertoonden de vis schen zich ^dronken" aau de oppervlakte, zoodat men zc met de hand gemakkelijk kau grijpen. Door onverstand of vernielzucht heeft men hier zooveel van dit vergif in het water geworpen, dat alle visschen in dien vijver gestorven zijn. Nader wordt gemeld dat een gemeente veldwachter van Oosterbeek plotseling is ont slagen en dit ontslag met bovengenoemd geval in verband staat. Te St. illibrord (Noord-Brabant) beeft e.u 14jarige jongen eencn man, die zijne moeder aanrandde, met een mes eene gevaarlijke wonde in de zijde toegebracht. In een denuenbosch bij Rolde zijn Dinsdag morgen door een rijksveldwachter en eenige arbeiders 6 bijna volwassen vos sen geiarigen. Zij werden opgegraven uit eeu hol, waarin wel eeu kruiwagen vol proviand gevonden werd. I* Kit TE LEG li A A F. POTSDAM, 3 Juni. De afgeloopen nacht was voor den keizer beter dau de vorige; de vermoeidheid is geheel geweken en de keizer reed te 10} uur met zijne gemalin naar het Wildpark. PARIJS, 4 Juni. Generaal Boulanger zal lieden in de kamer een voorstel indienen. Volgens de XIXt Siècle zal Boulanger het voorstel doen om over te gaan tot outbiiiiling der kamer eu de herziening der grondwet van 1875. POTSDAM, 4 Juni. De keizer bracht een zeer goeden nacht door en gevoelt zich, na eeu versterkenden slaap, krachtiger. Om half elf begaf de keizer zich naar hel park, waar hij om elf uur het rapport van generaal Wilmouski aanhoorde. LUIDEN, 1 Juni. Bij de studenten-wielrijdersclub te Leiden, Delft, eu Amsterdam bestaat het voornemen, dit jaar een universiteits wedstrijd te doen plaats hebben. Tot Surnumerair bij de registratie en domeinen is beroemd de heer Q. Van Voort- Ituyzen, alhier. De arr.-rechtbank le 's Gravenhage veroordeelde hcdi li d n gewezen gevangen bewaarder in de strafgevangenis nabij Scbe- veningen, wegens de bekende knoeierijen uiet gevangenen, lot twee jaar gevangenis straf, waarvan 2 maanden in mindering zullen gebracht worden wegens ondergane voorloopige hechtenis. De zeil- eu roeivcreeniging Hollandia" zal een zeilwedstrijd houden Zaterdag 16 Juui e. k. op het Braassemermcer en den volgen- leu dag een roeiwedstrijd op den Riju te Oudshüjrn. II. K. 11. mevrouw de groothertogin van Saksen heeft een aanzienlijke gift doen toekomen aan de Prins Hendrik Stichting, nsyl voor den bchoefligen ouden zeeman te Egmond aan Zee. Te Helder is gisteren een matroos, die in beschonken toestand zijn ill het water gewaaide muts nasprong, iu het Heldersche Kanaal verdronken. Slecht weinige oogen- blikken later werd zijn lijk opgehaald. Omstreeks 25 Juni zal door den kolonel jhr. Teding van Berkhout met 2 rit meesters en de 6 oudste luitenants van zijn regiment eene verkenningsreis worden ge maakt in de provinciën Utrecht en Gelder, land. Aan deze reis wordt deelgenomen door de ritmeesters jhr. Van der Wijck en Loisel, en de le luitenauts baron Van Boetzelaer, Van der Mersch, Lucassen en Van Exter, van de te Hage in garnizoen liggende escadrons, als mede door den le luitenant jhr. Striclc van Linschoten uit Leiden en baron Van der Capellen uit Amsterdam. Tot medewerker aan het Woordenboek der Nederlandsche taal van prof. M. De Vries te Leiden is benoemd de heer dr. J. VV. Muller te Haarlem thans leeraar in de Nederl. taal en letterkunde, en de vaderl. geschiedenis aan het gymnasium aldaar, Gisteravond overleed te Kampen ds. A. Brummelkamp, een der oudste docenten aan de theol. school aldaar. Men seint aan de Standaard: Hedenmiddag te 1 uur is te Steenwijk een vergadering geopend van verveners. 10 cents verhooging is reeds door hen toegezegd. De arbeiders hebben dit echter uiet aange nomen. De Amerikaan, die drie maanden ge leden te Maastricht spoorloos was verdwenen, is thans aldaar teruggekeerd. De kunstwol- fabriek eu ververij zullen nu binnen enkele dagen in werking worden gesteld. (Tijd.) - HANDELS- EN FINANCIËELE Bl.ltU'IITEN. WekelijkHcli Overzicht. De afgeloopen week was niet zonder emoties op politiek gebied. Besproken en wêersproken werd de onbeilspelleude bedoeling van de woorden van den Hongaarschen minister Tisza in de kamer gesproken; in de Italiaausclie kamer werd Frankrijk gewan trouwd eu het verkeer naar de zijde van dit land werd door Duitschland niet vergemak kelijkt. Edoch Frankrijk hield zich onder al die moties van wantrouwen gelukkig nogal bedaard, al stond ook reeds Boulanger ge reed de gelegenheid aau te grijpen. In 't Oosten verminderde de wederzijdsche ver standhouding niet. Wat de Amerikaansche spoorwegmarkt betreft die wilde zich nog uiet tol beterschap schikken. Onze nationale scbuldsoorten konden zich nog al in vaste stemming houden; er werd echter weinig van omgezet. Wat de Oostersche waarden aangaat die kwamen allen iets op, eenige zelfs belang rijk. Oostenrijk wou eene fractie; enkele Russische waarden echter kwamen lj op, zoo b. v. 2e Oosterl. en aand. Zuidw. Ook Riask Wiasma, eu Warsch: Ween. maakteo 't goed. Oblig, Zweedsch-Noorweegscbe spoorw. sloten op 78j na 77] iu begin week. Spanje kwam eene fractie op, die Portugsl echter weer verloor; Turkije, Egypte, P«» verloren eene fractie, doch 2 pC't. Meiioo kwam 1 pCt, Venezuela lj, Columbia 1,' en Ecuador zelfs 2j pCt. op. Op de Amerikaansche spoorwegmarkt waren 't vooral de Missouri Kansas Texas-sooiten die 't ongelden moestende 7, 6 eu 5 pCt. kwamen resp. 2j, 1 j en 2j af. Daarez- tegen won Chicago Atlantic Ij en Calif Oreg lj pCt. Van de Indische bankwaarden heeft een deel geleden onder een zeer gering animo u deze week.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2