ie m NIEUWS- EN ADVERTS-NTIEBLAD VOOK LEIDEN EN OMSTREKEN. Dinsdag 29 Mei 1888. - N°. 125. A 9 V ERTEHTIEI: Onschuldig Veroordeeld. T' j iïvie Cuiiruilt verschijnt dagelijks, behalve op Zoii- en Feestdagen. ABOSBEBiEMT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden l.ttO. Prijs per Nummer 10 ('ent. 102 Ji.nrgnng. Van 16 repels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Kureel: Scheepinakerasteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Aan de geabonneerde!» op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de hom. 92— 9« der Ingekomen Stukken ver- ionden. Aan de geabonneerde»» op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad ïm verzonden het ZittingMverslag van Donderdag 17 tlei 1888. LEIDEN, 8S Mei. Bij beschikking van den minister van binnen), zaken is J. Weeder, civiel ingenieur te Weesp, vour liet tijdvak van 1 Juni 1888 tot en met 31 December 1888, benoemd tot adsistent voor de sterrenkunde aan de rijks- onirersiteit alhier. Bij het litterariscli-mathematiscli exa men werden Zaterdag alhier 7 eandidatcn geezamineerd; afgewezen 3. Toegelaten: H. G. D. Spijker en N. C. Spijker van Amsterdam, E. H. Bax van Zaandam, P. S. Eiler van Schiedam, Voor de verbouwing vau het logement den Burg, waarvan beden ten raadhuize alhier de openbare aanbesteding plaats bad wiren ingekomen 10 insehrijviiigsbiljetten bedragende f 10,995, f10,920, f 10,600, f10,229, f9649, f9549, f9343, f9330, f9288 en f9196. Het werk is gegund aan den heer A. Verhoog Jz., timmerman alhier, voor de eom van f 9288. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de. hoogste prijzen f35.f 18.f3.80 en f 1.85, laagste prijzen f35.f18.f3.70 en f 1.85. 't Was tegen Zondagmorgen weêr koud en 'tliet zich voor het Zondagochtendconcert op Musis Sacrum alhier ongunstig aanzien. Tegen den middag echter werd 't veel beter, roodst er nog heel wat leden naar den tuin opkwamen om van de muziek van het 4e regiment, onder leiding van den beer Mann te genieten. Zóóveel goede concerten hebben we van deze kapel weêr in 't vooruitzicht, dat 't lich begrijpen laat boe zoovelen naar de opening van het seizoen hebben verlangd. Het programma bevatte uitstekende nuiumeis die werden uitgevoerd zooals wo dat hier gewoon zijn. Behalve aan de leden, verschaffen de con certen van Musis in 't bizonder nog veel genot aan hen, die uit den aard der zaak de contributie, hoe gering die ook bier is gesteld, niet kunnen betalen en zich «re muziekliefhebbers toonen door hun rustig ver blijf in het plantsoen, buiten bet afsluithek van den societeitstuin. Een zesjarig kind vau ecu onzer stad genooten op de Haarlemmerstraat woonachtig speelde Zaterdag met een breinaald dien 't bad kunnen machtig worden. In een on bewaakt oogenblik had 't 't ongeluk met 't hoofdje voorover in den naald te vallen, die even boven 't oog indrong en tot in de her senen doordrong. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten; 't kind stierf gisteren aan de gevolgen. Zaterdagavond is aan het Levendaal alhier een jongetje te water geraakt door het onvoorzichtig spelen in een aldaar lig gende schuit. Het ventje werd er gelukkig nog tijdig door zijne zuster uitgehaald en aan wal gebracht. Hedennacht hebben een paar soldaten een rustig lantaaruops'eker duchtig toege takeld. Eenige burgers hebben den man ontzet, die daarop verbonden moest worden. tltl/.IKh, liETtKKEVi KV Kt \<*r. Geboortedag (1840) van Hans Makart. Gustav Freytag viert dezen zomer zijn gouden jubiló als doctor in de letteren. •mCIBBLB BKMCam. Door Z. XI. is dr. J. L. Herten, te Roer mond, met ingang van 1 Juni 1888, op nieuw benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Roermond, Door Z. M. is, met ingang van 1 Juni a. s aan den commies der posterijen lekl. J. J. Ferleman, overeenkomstig zijn verzoek, op grond van ongeschiktheid ten gevolge van lichaamsgebreken, een eervol ontslag verleend, uit 's rijks dienst, behoudens aan spraak op pensioen; is, met ingang van 1 Juli 1888, aan den commies der posterijen 3e kl. jhr. L. J. A. Van Spengler, op zijn verzoek, verleend een eervol ontslag uit die betrekking; is, met ingang van lJunia. s., benoemd tot commies der posterijen 4e kl. A. L. F. Hufrianii, thans surnumerair der posterijen; zijn, met ingang van 1 Julia, s., bevorderd: de commiezen der pesterijen 3e kl. J. H. De Witt en C. Burgersdijk, tot commies der posterijen 2e kl., en de com miezen der posterijen 4e kl. C. Schreudcr en E. II. M. Steenhuizen, tot commies der posterijen 3e kl. De heer J. M. Grisar, bij koninklijk besluit van 3 Juni 1887 benoemd tot con sul-generaal Ie Valparaiso, is in die hoeda nigheid door de Chileenscbe regeering erkend. De luit. ter zee le kl. II. L. C. Wolterbeek Muller, uit Oost-Indië in Neder land teruggekeerd, is op non act. gesteld. BINxNExSLAN'DSCilE BEBICUTEN. Practisch ervaren, pbysick geschikt en bij voorkeur ongehuwde jongelieden, die: óf liet diploma hebben van eiviel-ingeuieur, bedoeld bij artikel 61 der wet van 2 Xlei 1863 (Staatsblad n°. 50), óf het diploma van architect of bouwkundig ingenieur, be doeld bij artikel 62 der genoemde wet, óf uet goed gevolg hebben afgelegd het exa men voor opzichter bij den rijks waterstaat in Nederland, kunnen ter beschikking wor den gesteld van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden benoemd tot opzichter bij den waterstaat en der 3e kl. de burgerlijke openbare werken daar te lande. Zij, die daarvoor in aanmerking wenschen te komenbchooren zich binnen óéoe maand bij gezegeld adres te wendeu tot het de partement van koloniën. Men meldt aan het D. v. Z.-II. en 't Gr. uit Schmidtsdrift, het Transvaalsclte dorp aan de Vaalrivier, dat door een vroeger Rolterdamsch ingezetene den lieer W. G. Schmidt werd gesticht, dat deze onderne mende Hollander in zijn nederzetting niet slechts een kerk en een school heeft doen bouwen, maar ook door andere maatregelen veel er toe heeft bijgedragen om in zijn dorp een flinke bevolking te vestigen. Thans heeft bij aan de Hollandscue kolonie aldaar eene nieuwe weldaad bewezen door een ijzeren pout te doen maken, waarmede de wagens met volle lading de rivier worden overgezet. Van de inwijding dier pont werd een feest gemaakt. De zeer geriefelijke pont was versierd met vlaggen en groen, waaruit vroolijk de Nederlandsche driekleur wapperde met het opschrift„Koningin Emma.'' Een tweede Nederlandsche vlag woei van den achtersteven vau het vaartuig. Daarop las men van de witte baan Queen Emma," opdat ook de Engelscben goed zouden kunnen waarnemen aan welke vorstin de Hollanders bovenal gehecht zijn. Een groot aantal belangstellenden woonden de plechtigheid bij. Eigenaardig was het afscheid van de oude pont. Daar was op het dek een lunch bereid en knalden de surkeu der champagneflesschen door de lucht om de gasten in de gelegenheid te stellen, met geestdrift te drinken op het heil van het vaderland en van de stamver wanten aan gene zijde van den Oceaan. Nog lang weergalmden de vivals voor den lieer Schmidt door de lucht. Uit Katwijk aan Zee meldt men van 26 Mei: Bijna de geheele vloot «as heden aan, doch was de aanbrengst niet groot. Besom mingen liepeu van f 20 tot f 60. Tongen golden van f 0.25 tot f 0.40. Schol f 3 de mand. Het bestuur van de Seheveningsche Wie lerbaan zal op 7 en 8 Juli, 11 eu 12 Augus tus en 1 en 2 September nationale en in ternationale wedstrijden op hare baan te Scheveningen doen plaats hebben. In de Vrijdag gehouden vergadering der afdeeling „Delft en Omstreken", van de Holl. Maatschappij van Landbouw, werd besloten in de 2e helft van Juli aldaar een harddraverij te houden, voormiddag, door paarden die nimmer een prijs gewonnen hebben, prijs f50, premie f25; namiddag, door paarden van zessen klaar, prijs f 200, premie f 50. Men seint aan het Rbl. uit Rotterdam De onlangs gepleegde afschuwelijke moord in de Raamstraat, die zoo spoedig door een even treurige in de distilleerderij van de firma Blankenheijm en Nolet werd gevolgd, ia gisteren weder met een moord in de Scboonderloostraat ver i.eerderd, waarbij een FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGKLSCH, van AV. AV. S. EERSTE HOOFDSTUK. De oosttnwind, die in alle jaargetijden de kasten van Noord-Amerika bestookt, 'Hide op een donkeren dag in do maand •«ai over het vlakke, grauwe strand van "usachasets. Rij den eersten blik ontwaarde men geen andere levende schepsels dan zeemeeuwen "landvogels. Den vorigen nacht had op 'e»elfde kust een hevige storm gewoed, d«t die storm waarschijnlijk ook weder H"e offers had geëiecht, was wel op te ■«ta uit je „tukken hout, die thans 'eidea aan land gespoeld. Zeker was de '"our 'eder in harden kamp geweest met d' Benschen. hingen donkere, zware wolken boven horizon, terwijl op de wegen bij de overal nog het witte schuim was le zien, dat de zee daar had achtergelaten. Regelmatig sloeg nog de branding met een geluid, dat onwillekeurig deed denken aan een zwaar gesteun, tegen het strand, waarop twee jongelieden wandelden, die zich weinig schenen tc bekommeren om het minder gunstige wrêr. Zij stapten over het natte zand en werden bij buien door een verraderlijken golfslag in een regen van spattend schuim gehuld. Een dezer dapper voortstappende jonge lieden was een jongeling wiens bruin ge laat, waarin een paar donkere schooiie oogen glinsterden, zijn afkomst verried, terwijl uit zijn geheele wezen was te zien, dat hij behoorde tot hen, wien de strijd met het leven niet zoo geheel gemakke lijk valt. Een geheel anderen indruk maakte het elegante, dartele meisje, dat aan zijne zijde ging. Zij had cene slanke gestalte, het kopje, dat fier in den nek werd gedragen, was een schier lolinaakte schoonheid, zware donkere vlechten, met een bronsachtige tint, hingen over hare schouders. Het donkere rood der lippen en de warme blos der wangen maakten een scherpe maar schooue tegenstelling met de doorschijnende blankheid van het overige van 't gelaat. Niettegenstaande de onberispelijke klassieke neus en dc groote wimpers die de donkere oogen overschaduwden, had het geheele gelaat meir iets schalks dan ernstigs. Het geheel was zoo, dat men morst erkennen zulk tene brtoovereude schoonheid nooit ontmoet tc hebben. „Ellen," zei de jonge inau op zwaar- moedigen toon, „kunt ge mij niet een weinig liefhebben? U heb ik litfgehad nut geheel mijn hart, met geheel mijn ziel. O, lang nog voor gij Bachaliali verliet, om naar de kostschool tc gaan! Mijn liefde kan ik u voorloopig slechts alleen aanbieden anders lu b ikarme drommelniets te geve i. Een student in de rechten heeft Int recht niet te spreken; inaar later, Ellen, later als ik inij een plaats in de wereld verover; als ik mij niet meer behoef te schamen oui aan den kolonel Dufart de hand van zijn nicht te viagen, dan zou er dan geen mogelijkheid be staan dat.... Een snelle beweging van het meisje deed op eens den jongen man zijn woorden afbreken." Al wandelende waren zij genaderd aan een wrak, dat op liet strand lag, en terwijl de jonkman sprak, leunde Ellen Dufart iu achtelooze houding tegen een liggenden mast van dat wrak. Zij zag den man, die haar zijn ganscbe hart aanbood met eenigen wrevel, zelfs met eenige minachting aan, en viel hem eindelijk in de rede: „Neen Bob, ook dan kan en wil ik de uwe niet zijn, verstaat ge? Ik kan niet en ik wil niet. Ge valt in bet geheel niet in mijn smaak." „In het geheel niet in nw smaak?" her haalde de jonkman niet zonder bitterheid, terwijl hij zijn handen krampachtig tot vuisten vervormde en met den voet een diepen kuil boorde in het vochtige zand. „Dat is een zotte vraag!" hernam Ellen, „ge weet heel goed hoe ik het bedoel. Als ik trouwr, wat nog lang, nog heel lang kan duren dan moet ik een man hebbendie die „No kom er maar voor uit! die „Welnu dan, dan moet ik een man hebben, die er uitziet a!s de bruidegom van Constance. Dat is em verrukkelijk man, Bob I Blauwe oogen, blond haar een type van mannelijke schoonheid. Ieder ander dan Constance zou overgelukkig zijn met zulk een ideaal! Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1