NIKUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ABOfiMEKiEWT: Zaterdag 26 Mei 1388, N8.123. ADVEHT? MTIEM: Uitgevers: Gebroeders Muré. Inschrijving Schutterij. 2 r,i p/.e Counwit verschijnt dadelijks* behalve op /.on- en tee striate it. - Voot Leiden, per 3 maandenI 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden I.BO. Prijs per Summer 10 Cent. 202 Junrgsins. Van 1ti repels 0.90, Elke regel meer0.15. (iroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel 0.10. Itureii: Scliet'ptnukorssteeg b. Stads- Iter icli te n BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN herinneren hij dezen nogmaals den belanghebbenden (de geborenen in 1*03 en, voor zoover zij zicli lussclientijds in de ge meente hebben gevestigd en alhier nog niet voor de Schutterij moehlen zijn ingeschreven, ook de geborenen in 1*54-1862) hunne ver- phchling om zich voor ilcii ScliuttcrllJ- ken ilirnst te doen inschrijven. De gelegenheid bestaat daarloe dagelijks (ile /.omlag uitgezonderd) ten Itaadhuize, lusschen 10 en 4 uren. terwijl op den len Juni annst. de registers vail inschrij ving worden gesloten en zij, die zich niet vóór dal tijdstip hebben doen inschrijvenbij ontdekking, amblshaloe ingeschreven en door den Schuttersraad lol eeue geldboete verwezen zullen worden. burgemeester en Wethouders voornoemd DE KóNTEItBurgemeester. E. KIST. Secretaris. Uiiie.v 22 Mei 1888. LEIDEN, 25 Mei. De commissie voor de artsexamens heeft in bare hedenmiddag alhier gehouden sitting tot arts bevorderd den heer D. Schouwman, en toegelaten voor het Ie ge deelte den heer D. L. Van Elk. Bij het litterarisch mathematisch exa- men alhier, werden gister zeven candidatcn geëxamineerd, afgewezen werden vier. Toe- geliteu de heerenG. C. P. Ilombouts van Breda en D. J, K. M etselaar van Ginncken, eu mej. M. A. Dekker van Zaandam. Den 18en en 19en werd de verkiezing gehouden van een bestuur voor de Leidsche itudeutenafdeeling van het Nederlandsen Tooneelverbond. Benoemd werden de bh. L Nijman, R. C. Six, Th. Pleyte, VV. C. G. v. Ëysinga, J. W. J. Taets van Atnerongeu, A. C. Maas Geesteranus en L. J, Plemp van Duiveland. Uit de opgaven betreffende de sterfte en de geboorten in de maand Maart blijkt, dat o. a. in de gemeente Leiden waren ge boren 156 kinderen, waaronder 8 levenloos aangegeven, overleden 90 personen, en wel beneden 1 jaar 19, 15 jaren 6, 514 jaren 2, 1420 jaren I, 2050 jaren 17, 50—65 jaren 17, 6580 jaren 11, boven 80 jaren 8, op onbekenden leeftijd 1. Als oorzaak van den dood werd opgegeven: gebrekkige ontwikkeling 1, lichaamszwakte, tering 6, klierziekte, rbachitissyphilis 8absc. ulc. gangr. Pjaem. haem. 2, kanker 3, waterzucht, scheurbuik typhus en febris typhoi ds* aanhoudende koorts tus- schenpoozende koorts pokkenrood vonk mazelenhuidziekten stui pen, trismus, epilepsie 1, apoplexie 6, hersenziekten, krankzinnigheid 4, rugge- mergslijden, paralysis 1, keel- en longte ring, bloedspuwing 10, croup .kinkhoest 1. acute ziekten der ademhalingsorganen 8, thron. ziekten der ademhalingsorganen 8, hart- en vaatziektenrheumat. arthrit. 1 Mgan. hartgebrekeu, aneurysma 1, angina diphtherina 2, diarrhoea, dysenterie 4, cholera nostras acute ziekten der spijs '«teringswerkt. 5, cbion. ziekten der spijs- 'frtenngswerktuigeu 5, ziekten d. organa "fogenitalia 6, ziekten van het kraambed gewelddadige dood 1 verdrinken 1 onbekende oorzaak, plotseling 2. Haarlem is op bijna zes en vijftig- 'ccftijd overleden de heer mr. J. C. v <ui, griflier hij bet kantongerecht aldaar 4 April 1880. \66t dien tijd was bij ran af 27 October 1870 in gelijke be trekking te Gouda. De overledene, den 2 len Augustus 1832 alhier geboren, was bekend als een bezadigd man, vol eenvoud en minzaam in den om gang. Ook om zijne rechtskundige kennis was hij geacht. Hoewel te Haarlem woonachtig was de beer Du Pui regent van den Jan Michielsz- hof in de Pielerskerkstraat alhier in welke bediening hij het vorige jaar zijn zilveren feest vieren en hartelijke blijken van aclitiug en waardeering ontvangen mocht. Het sloffelijt overschot van mr. Du Pui zal morgenochtend per lijkwagen uit Haarlem worden overgevoerd en te half twaalf onge veer op de begraafplaats aan de Groenesteeg worden ter aarde besteld. Deze week werden van Tessel onge veer 6000 lammeren naar de markt alhier verzonden. CNI VEKSITEIT. Aan de rijksuniversiteit alhier werden nog de volgende examina met gunstig gevolg afgelegd. Voorbereidend kerkelijk examen door den heer C. J. Niemeijer. Theor. geneesk. examen door de heeren E. A. Keucheniuv en C. H. L. Baelde. Candidaatsexamen godgeleerdheid (le gcd.) door de heeren P. A. Klop, B. P. Plantenga en J. D. De Lind van WijngasrJen. tll /lElt, LETTEHKN K\ KIXWT. Geboortedag (1812) van J. A. L. v. Heusde. Het elfde jaarlijksche zangersfeest van het Provinciaal Groninger Zangersverbond zal dit jaar te Scheemda worden gehouden op Donderdag 28 en Vrijdag 29 Juni. Op den eersten dag zullen de tot dit verbond behoorende liedertafels om dett eerepalm in koor- en quartetzaug strijden. Op dett tweeden dag concert door de gezamenlijke liedertafels; o. a. zal ten gehoore wordeu gebracht: Tschirch's ,Eine Nacht auf dern Mee re, dramatische? Torigemalde fur Soli, Clior and Orchester." Voor de uitvoering van dit nummer, alsmede voor het geven van inalinée en soiróe is geengageerd een gedeelte van liet Grouinger Harmonieorkest, onder directie van den heer C. Muller. (TV. Gr. Ct Aan het verminderen van de salarissen der hij het Nederi. Tooneel verbonden artis- ten werden in enkele bladen beschouwingen vastgeknoopt over afspraken, die tusschen tooueelbesturen zouden zijn gemaakt ten op zichte der bezoldigingen. We kunnen dit tegenspreken. De salarissen zijn vt rmmderd, meer niet. Tegelijkertijd gaan de beereu Van Lier hun gezelschap, dat zeer groot is, inet September e. k. inkrimpen en heeft deze directie de contracten met de artistrn, die niet ziju opgezegd, niet weder afgesloten voor een jaar, maar voor acht maanden. Ook de Rottcrdamsche directie moet daartoe zijn overgegaan. En door de jaarcontracten, èu door het bedrag jaarlijks aan vele der artiste» toege kend, blijft liet Nederi. Tooneel nog beter betalen dan de andere tooneelbestureu. {Bil) UIFICIEEEE IIKKICHTKV Door Z. M is voor den tijd van vijf jareu, gerekend van 11 Mei 1888, bij hel personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, benoemd tut reserve off. v. gez. 2e kl-, de arts G. Oosterbaan. Door Z. M. is bij het personeel der militaire administratie, en wel hij de direc teurs vau 's rijka centrale magaiijuen vau militaire kleeding, uitrusting enz, benoemd tot luit.-kolonel, directeur van 's rijks centraal magazijn van militaire kleeding, uitrusting enz te Woerden, de mij. kwartiermeester A. L. Trippelaar, vau den staf der inf., werkzaam bij liet departement van oorlog. Door Z M. is de le luit. G. J. De Balbiau van Doorn, van het rcg. grenadiers en jagers, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld eu het bedrag van het pensioen, be paald op f 1065 's jaars. Door Z. M. is de luit.-kolonel 11. A. Egter van Wissckerke, directeur wan *s rijks ceutraal magazijn van miiitaire klceding, uitrusting enz, te Woerden, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen, bepaald op f 1674 'jaars. BIN N EN LAN USCIIK BEHIC11TEN. Blijkens bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstooin- schip 4e kl. Sommelsdijk, onder bevel van den kapt. luitenant ter zee J. F. M Lange, den 24sten dezer te Mozambique (oostkust van Afrika) aangekomen. Aan boord van dien bodem waa alles wel. Aan de tweede kamer is een adres gericht door den heer 11. H. Timmer, ver zoekende het sluiten van een handelstractaal en een uitieveriugstractaat met de Transvaal te bevorderen, o. a. ook ten einde hel zeer hooge port voor brieven eu drukwerken verlaagd te krijgen. Naar men verneemt, hebben heeren gedeputeerde staten hunne goedkeuring out* houden aan net besluit van den raad va i Woubrugge van 5 Maart jl.waarbij de raad de jaarwedde voor een te benoemen hoofd der openbare school in het dorp had vastgesteld op f 875. De jaarwedde blijft dus uu bepaald op f 1025, met vrije woning en tuin, zooals vroeger. Indertijd machtigde de minister van Justitie Modderman den iuspecteur der ge vangenissen om nu en dan de verschillende tot zijne inspectie beirooreude gestichten ook onverwacht te bezueken, tengevolge waarvan de vooraf aangekondigde inspectiëu evenwel niet op dén achtergrond mochten geraken. Naar aanleiding van het feit dat die vooraf aangekondigde inspectiën in de laatste jaren bijna nooit meer plaats hadden, heeft de tegenwoordige minister vau Justitie den inspecteur opgedragen met den in de laatste jareu gevolgden regel te breken eu zijne inspectiën weder aan de gevangenishesturen vooraf aan te kondigen, tenzij hij in een speciaal geval de uitdrukkelijke machtiging van den minister heeft gevraagd en ver kregen om eenig gesticht onverwachts te bezoeken. Daar de minister de wenschclijkheid erkent, dat de iuspecteur eene inrichting zie zooals zij werkelijk is wanneer hij niet aanwezig is, verlangt de minister dat de colleges van regelden bet bericht der komst van den inspecteur voor de beambten strikt geheim houden, opdat deze niet iu de ge legenheid zijn alles op zijue komst voor te bereiden. Voorts heeft de minister nog bepaald dat de aan- of op nerkingen waartoe de inspeciiën aanleiding mochten geven, alvorens die in het desbetreffend rapport op te riemen, door den inspecteur met cie colleges van regeuten, hunnen voorzitter of plaatsvervanger zullen worden besproken. IlaarlCl De vice-adniiraal J. W. Binkes, com mandant der zeemacht in O.-I., zal op 16 Juni a. s. de terugreis naar Nederland aan nemen. De dek- en onderofficieren der marine zullen zich, naar men aan het UU. belicht, lot den minister van marine wenden, met verzoek om, door verhooging van hun trak tement, verbetering iu hunne positie te bren gen. Aan het v&5r korten tijd verschenen jaarverslag van het staatstoezicht op krank zinnigen over het jaar 1886 ontleent De Tijd het volgende: [n het geheele land bestonden op 1 Januari 1886 17 krankzinnigengestichten, die een gezamenlijke bevolking telden van 5129 krankzinuigen, namelijk 2565 mannen en 2501 vrouwen; 1280 patiënten werden gedurende 1886 nieuw opgenomen, 860 als hersteld en 265 als niet hersteld ont- slageu, terwijl 533 overleden, zoodat de werkelijke bevolking op 1 Jan. 1887 ge klommen was tot 5340: namelijk 2652 mannen en 2688 vrouwen. Het getal verpleegde lijders buiten de gestichten, waarop de wet regelende het krankzinuigeuwezen van toepassiug is, be droeg voor de verschillende provinciën te zamen slechts 163. De rechtbank te 's Gravenhage heeft gister vrijgesproken de Katwijksche matrozen, die beklaagd waren van desertie voor den aanvang der reis, en wel omdat in casu aanwezig was het geval voorzien bij art. 440 4°. wetboek van koophandel, bepalende dat het scheepsvolk kan weigeren den dienst gestand te doeu o. a. indien het schip, tóór het begiu der reis geheel van eigenaar ver andert. De aanklacht dat de bedoelde matrozen de reis wederrechtelijk niet hebben medege maakt, oordeelde de rechtbank alzoo niet bewezen. Voor de rechtbank te 's Hage stond gisteren terecht een zoon van fatsoenlijke huize, geboren le Sueek, laatst verblijf ge houden hebbende te Amsterdam. Beklaagde had zicli op 9 April jongstleden bij de firma P. le Leiden laten aandienen als den zoon van de wed Van B., handelende ouder de firma Van B. en De R. te Sneek, het geen hij dan ook werkelijk was. Hij nad het volgens de verklaringen van de gebroeders P., ter terechtzitting afgelegd, doen voorkomen als of hij als vertegenwoor diger van de Sueeksche firma op reis was en voor deze aan een gesticht te Amster- dam 122 pak saijet moest levereo, welke hij hun bestelde op voorwaarde dat ze nog dien eigen avond aan een door hem opge geven adres te Amsterdam, waar hij tijdelijk zeide te vertoeven moest worden afgegeven. Hij nam ook nog twee monsters van au- dere soorten saijet mede, om zooals hij voorgaf, te trachten daar ook commissie op le krijgen, alsmede een pak monsters zeem lederen lappen. De firma P. zond nog dien eigen avond de 120 pak saijet af en ontving reeds den volgende ochtend vroeg een telegram van beklaagde, waarbij deze nog 100 pak vau het eeue en 16 pak van het andere monaler saijet bestelde, met order die ook overmor gen af te zenden. Gebroeders P. vertrouw den echter de zaak niet en vroegen dadelijk per telegraaf aan de firma te Sneck om in lichting, welke antwoordde dat voor bare rekening niets was besteld, beklaagde niet voor haar werkzaam was eu men met op- iicbtiug le doeu bad. Beklaagde had inmiddels zoowel de 120 pakken saijet als die welke hij uog ontvan gen moest voor een gezamelijk bedrag van 1510 aan een Amsterdamsch koopman ver kocht, die er hem f 60 als voorschot op bad betaald. Ilij beweerde voor eigen re kening en niet op naam vau de firma zijner moeder le hebben gekocht. Hij had geld

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1