r NIKUWS- EN ADVERTi NTIEBLAU VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Vrijdag 25 Mei 1888. - W. 122. Uitgevers: Gebroeders Muró. ft i 5$j >V*n ••.vt-- V fïeze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Kou- en Feestdagen. ABONWERIENT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.fiO. Prijs per X timmer 10 ('ent. 202° Jaargang. ADVERTENTIE N: Van 1repels0.90. Elke repel meer0.13. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, A contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Sclieeputakerssteeg fe. LËIDKS, 2 1 Hel. 3-Oetober-Vereeniging. In de stadsgehoorzaal alhier werd gis teravond de door het reglement vastgestelde vergsdering gehouden van de 3-October- vereeniging, de Leidsche vereeniging bij nitnemendheid. Te 8 uur opende de voorzitter de heer N. Brouwer de vergadering, nadat zich langzamerhand de zaal goed gevuld had met belangstellende leden. Aan de bestuurstafel was ook gezeten de eerevoorzitter der ver eeniging onze burgemeester de heer L. M. de Laat de Kanter. De heer Brouwer opende dan de vergade ring met een opwekkend woord. Hij heette alle aanwezigen hartelijk welkom, 'l Is een oud-Hollandsch spreekwoord, zei spreker, falle goeie dingen beslaan in drieëu." Voor de derde maal waren van de vereeniging de leden opgekomen om plannen voor eene feestviering te bespreken. Dat ook deze derde maal de besprekingen tot een goed einde zouden leideu was zijn wensch. De notulen werden gelezen eu bij accla matie goedgekeurd. De voorzitter deelt de vergadering mede dat iu de plaats vau den heer Van Wijngaarden, die de stad u.et der woon verlaat, als vertegenwoordiger van liet studentencorps is opgetreden de heer Visse ring. Spreker bracht iu herinnering hoe de vereeniging den heer Van Wijngaarden steeds bereidwillig had gevonden hij hoopte, hij was er zelfs reeds verzekerd van hoe ook de heer Vissering steeds bereid zou worden gevonden voor de belangen van de vereeni ging te helpen waken. Als leden van de commissie .an controle werden gekozen de heeren H. Burgersdijk, P. Alma en A. J. Binnendijk, met wie wareu aanbevolen de heeren H. W. F. Bakker, B. Blankenberg en II. Tillema. Volgens art. 9 van het reglement moesten op deze vergadering nieuwe feestplanneu worden ter tafel gebracht. De heer Van Veen had op de vorige vergadering bekend gemaakt dat hij zich reeds een plan bad gevormd, en op verzoek van de commissie, heeft intuesehen genoemde heer, volgens het reglement met nog 19 andere leden, die plannen ingezonden, nader omschreven en gereed op de algemeene vergadering ter tafel te worden gebracht. \éér deze vergadering heeft de commissie reeds eene bijeenkomst gehad met eelte com missie uit die 20 heeren. Met J van bet plan kou zich de commissie uitstekeud ver eenigen; 't andere J lag uiet op den weg der verinniging meende ze, omdat hel niet beiutwoordde aan de allereerste vereischte "ii de feestviering ul. dat ze zal zijn ten hateen leu genoege van de geheele burgerij. Ds 20 beereu meenden toen hun plan te moeten terugnemen; doch met de boven bedoelde J kou de feestcommissie zich z66- s"' vereenigen, dat ze dat gedeelte vau de plannen van den heer Van Veen overnam. Het eerste gedeelte van de feestviering 100 bestaan in volksspelen op groote schaal, jsriijl ook aan de weldadige zijde van het leest eene groote plaats werd ingeruimd. ?">oter som dan vorige jaren werd dus nxtemd voor de uitdeeling aau vrouwen "ii levensmiddelen, aan mannen van ver- •nspenngen, en wel f 1200. 'n den vroegen ochteud zou 't weer zijn oiaalmuziek, carilloiibtspehug en 't springen "n de fontein op de Vischinarkt. Daarna en de uitdeelingen worden gehouden. unr ongeveer zouden de volkespelen "orangen op het Schutteraveld, ""••nde bijv. in wedstrijden iu inastkliui- »edloopen met verschillende hindernis- tn meer spelen, waarbij die van de feestviering op 19 Februari in Amsterdam als voorbeeld zouden worden genomen. Bovendien zulleu van uit het brandpunt der feestviering allerlei geuren van gebak opstijgen, als daar zijn van poffertjes, wafe len, olie- eu andere bolleo, terwijl om daarna de digestie te bevorderen gelegenheid zal worden gegeven om zich iu allerlei draai inrichtingen te laten rondslingeren, te slaan óp 't hoofd van Jut, Pincoffs en andere helden of in schiettenten te bewijzen dat meu, zelfs te midden van de feestviering, nog over eene vaste hand kan beschikken. Die gelegenheden zouden voor ieder, zonder onderscheid, open staan vau 1 tot 5 uur. Het Schuttersveld zou daartoe door een lange schutting in twee deelen worden verdeeld, waarvan 't eene gedeelte voor de leden van de vereeniging alleeu zou toegankelijk zijn. Het avondfeest zou oveuzoo op het Schuttersveld worden gegeven, waarbij dan een tweetal muziekcorpsen, beurtelings num mers zouden ten beste geven, terwijl dan een groot vuurwerk bet geheel zou besluiten. Die avondfeeslviering zou te 7 uur aanvangen. De bespreking van deze plannen kouit nu aan de orde. De heer Van Veen vraagt waar men heen zal wanneer 't gaat regenen; men loopt gevaar, wanneer men builen de gemeeule feestviert, in dat geval geen onder komen te kunnen vinden, terwijl er zeer veel kans bestaat dat het terrein voor de spelen te drassig zal zijn. De voorzitter meent dat geeu beter terrein te vindeu is, dat hooger ligt eu waarvan de afwatering b.-ter is. Men moet zich dus behelpen met wat men heeft. De heer Van Veen acht de Beestenmarkt beter; daar kunnen toch ook zeer velen van de spelen getuigen zijn. De heer Brouwer echter meent dat dit terreiu reeds déérom de voorkeur niet ver dienen kan omdat de gelegenheid en dus de verleiding daar te groot is om zich reeds vroeg op den feestdag aan spatjes te goed te doen. De heer Ridderhof meent dat 't toch in elk gevat de voorkeur verdient dat dit echt Leidsche feest gesierd wordt in onze ge meente eu niet op een veld dat aau de ge meente üegstgeest behoort. Hij wenaent dat er over deze quaeslie gestemd zal worden. De voorzitter meent dat zoowel ochtend- als avondfeesten op éénzelfde plaats moeten worden gegeven, omdat iu zéé korten tijd verschillende zaken zouden moeten wordeu weggeruimd en elders wcêr aangebracht; en op de Beestenmarkt kan geen avondfeest wordeu gegeven. De eerevoorzitter meeut dat 't vieren van het feest op het buiten de gemeente gelegen schuttersveld geeu bezwareu kan opleveren. Men deed 't er reeds tweemalen; de feest viering was er zeer gezellig eu nooit on aangenaam rumoerigwaarom nu een grdeelte van de stad daarvoor gekozen dat meer dan eenig ander gelegenheid biedt tot 't boven matig gebruik vau sterke dranken. Spreker acht de proef te gevaarlijk. Wel licht zou dan niet de natuurlijke opgewekt heid voorzitten, maar eene kunstmatige op gewondenheid. Waarom moet men de rat ten bij 't spek zettenmen zou 't volk een zeer slechten dienst bewijzen. De heeren Van Veen en Ridderhof blijven 't treurig vinden dat men naar builen de 9lad moet om feest te vierendat men de ratten bij 't spek niet vertrouwt achten zij een klap in 't gezicht van die ratten. De beide vorige middagfeesten waren even eens in de stad en er kan niet gezegd worden dat er veleu onbekwaam werden ge- vonden. De heer Brouwer merkt op dat én de op tocht donr de straten in het eerste jaar, én de watertocht in het tweede, door het pu bliek werden gevolgd en dus niet zou licht de genevertempels op hun weg werden be zocht. In 't nu bedoelde geval blijveu do aanwezigen lang op eenezelfde plaats en is men allicht geneigd er van tijd tot lijd eentje te gaan pakken. De lieer Van Veen wacht nog steeds op de aanwijzing van eene plaats waar hij kan gaan schuilen als 't bij de feestviering op het Schuttersveld gaat regenen. Daar niemand over deze zaak meer 't woord verlangt zal tot stemming wordeu overgegaan. De president wil dit doen door zitten en opstaan. Van eenige kanten gaan stemmen op véór het mondeling uitbrengen vau de stem. 'lot dit laatste werd beslo ten, en als resultaat kou weldra worden meêgedecld dat 74 leden zich voor het Schut tersveld 47 voor de Beestenmarkt verklaar de!! terwijl eenige leden buiten stem ming wenschteu te blijven. Ook het middagfeest zal dus op het Schut tersveld worden gegeven. Een der aanwezigen vraagt nog of 't niet mogelijk zou zijn te geinoel te komen aau klachten van ouden vau dagen, die zich bij de uitdeeling geen doorgang haddeu kun ne!) banen. De heer Brouwer verklaart dat die klach ten datcereu van het eerste jaar toen na tuurlijk de ondervinding het bestuur nog veel leeren moest. Reeds het vorige jaar, eu ook nu, is aau die klachten tegemoet gekomen. De heer Van den Dop vraagt, nu 't eenmaal besloten is dat de feesten op hel Schuttersveld* zulleu worden gegeven, of de commissie, indien door stortregen b.v. het veld onbruikbaar is gemaakt, nog niet zoo spoedig doenlijk maatregelen zou kunnen nemen om 't feest voor dat geval van nood nog te verleggen naar een geschikter terrein. De voorzitter zegt toe dat de commissie in dat geval nog zoo spoedig doenlijk de meest mogelijke stappen zal doen om het welslagen van het feest te bevorderen. Daar niemand meer het woord verlangt sluit de voorzitter de vergadering, met de beste wenschen voor de goede uitkomsten van de pogingen die iu liet werk worden gesteld ook dit jaar wederom den 3en Oc tober tot een waren feestdag te doen worden. Van 15 Juli1 Sept. wordt de le iuitenant-kwaitiermee9ter W. Woudstra, vau het instructie-bataljon te Kampen, gede tacheerd bij de hoofdadministralie van het 4e regiment infanterie alhier. Hedenmiddag had in het pand op het Rapenburg, tegenover het akademiegebouw, alhier, onlangs aangekocht voor rekening van de St. Jozefsgezellenvereeniging, eene eenvoudige plechtigheid plaats. Iu tegen woordigheid van bestuurdeien eu eenige ge- noadigden en dames werd voor de nieuwe stichting door den ijverigeu presideut der vereeniging, den heer L. J. liageiaats, de eerste steen gelegd eu de oorkonde op de gebruikelijke wijze opgehoigeu. We herinneren onze lezers dal ook nog morgen (Vrijdag) van 9 tot uren plaatsen kunnen worden besproken bij den lieer Eggers voor liet concert op morgen avond van de Neaerlaiidsche Toonkunstenaars- vereeuiging. In het orkest van 50 persoucn zullen ook medewerken uit Amsterdam de heer Ti mui tier leeraar aan de Amsterdamsche muziekschool en uit Leiden de heeren Jan Striening, leeraar aan de muziekschool der Mij. voor Toonkunst en Willem Van IpereD, directeur eener muziekschool. Op de voortreffelijk beid van het spel vau den heer Johau Smit (viool) hebben we reed» gewezen, terwijl de kennismaking inet mej. Dikema en de kenniehernieuwing met den lieer Leon. Van Praag zeker velen aangenaam zal zijn. Het programma ia bovendien van buitengewone aantrekke lijkheid. Op het Levendaal alhier is gister middag een volgeladen handkar door 't te veel uitwijken voor een ander voertuig, te water gereden. nt /.IKH, LKTTKKKti BW KUNST. Sterfdag (1681) van Calderon. Naar uit Munchen aan het Fad. wordt bericht, zijn de zalen bestemd voor de in zendingen vau kunstwerken van Nederlandachc schilders op de internationale kunsttentoon stelling op uitstekende wijze ingericht door den heer De Haas, die deze taak op zich had genomen. De prins-regent, die de zalen in oogenscliouw nam, moet zijne bewoudering hebben te kennen gegeven over deze in richting, waardoor hij in staat werd gesteld bekend te worden met de voortbrengselen van vele voortreffelijke Nederlaudsche schil ders, die hij lot dusver niet kende. Ook vertegenwoordigers van andere landen waren met de rangschikking zeer ingenomen. •FFICIEEUE BERICHTEN. Door Z. M. is aan den heer J. M. Statius van Eps, le commies ter gouveroements- secretarie in de kolonie Curacao, vergunning verleend tot het aannemen van het ordetee- keu der 4e kl. van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den president der Ver- eenigdc Staten van Venezuela geschonken. Door Z. M. is aau J. II. Van Ratingen, geb. te Molen-Beersel (België), mits hij ove rigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischte» voldoet, vergunning verleend tot het geven van l.iger onderwijs. Naar aanleiding van de krijgsverrich tingen in Atjeh gedurende het tweede half jaar 1887, zijn bij koninklijk besluit van 22 Mei 1888 n°. 14 de kapt. der inf. C. K. J. Van den Bussche, de off. v. gez. le kl. L. Prochnik, de bij het Ned.-lndizcbe leger gedetacheerde le luit. der inf. van het Ned. leger J. Witte veen, de korporaal der inf. F. H. W. Schordel), de korporaal der artill. J. Wild en de fuseliers R. Visser, J. A. Kwak eu 11. Kramer (de drie laatstge noemden sedert gegageerd) benoemd tot ridder 4e kl. der Militaire Willemsorde, en is be paald dat bij afzonderlijke dagorders, zoo in ludië als in Nederland, eervol zullen worden vermeld de ritmeester der cavalerie Q. C. W. C. Van der Schoot, de 2e luits. der inf. J. J. A. Gaade en G. J. A. Webb, de wachtmeester der cavalerie F. J. Gans, de fuseliers C. H. Scholz en C. A. E. Gra- bowski en de tamboer M C. Post. B11\' N EN LA N DSC1IE BERIOHTKH. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis dat dit jaar de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwijs in de Hoogduitsche en Eugelzche taal en lager ouderwijs in de Fransche, Hoogduitsche en Engelsche talen zullen worden afgenomen in de maand Augustus, des uoodig ook iu het laatst van Juli die tol liet geven van lager onderwijf iu Je gymnastiek zullen worden gehouden in de maand Juli; die tot het geven vanlager onderwijs in de landbouwkunde en middelbaar onderwijs

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1