i NIEUWS- KN ADVERT; NTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. f) i c (o lira til v c rs« !i if ii t dadelijks» behalve op Zoii- en Feestdagen. I'rijs per Huntmer 10 (Vnt. Woensdag 23 Mei 1888, N\ 120. AOVERTESTIEN: Bureel: .Seheepmakerssteej; 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. S t ad s - B e r I c li t e n. Inschrijving Schutterij. BMH8NLANDSCHE BEKICiiTEN u <7& ABQJdNEfflEBT: Voor Leiden, per 3 tnaanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.ttO. 202^ Jaargang. Van 16 regels0.90, Elke regel meer0.15. (iroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contant, zonder rabat, per regel 0.10. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN herinneren bij dezen nogmaals den belanghebbenden (de geborenen in 1863 en, voor zoover zij zich lusschenlijds in de ge meente hebben gevestigd en alhier nog niet voor de Schutterij mochten zijgeschreven, ook de geborenen in 1*5«-I8et) hunne ver plichting oin zich voor den #chutterll|- ken dienst te doen inschrijven. De gelegenheid bestaat daarloe dagelijks (de bondag uitgezonderd) ten Kaadliuize. lusscllen 10 en 4 uren, terwijl op den ten Juni aansl. de registers van inschrij ving worden geslolen en zijdie zich niet vóór dal tijdstip hebben doen inschrijven, bij ontdekking, ambtshalve ingeschreven en door den Schuttersraad lol eene geldboete verwezen zullen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTERBurgemeester. E. KIST. Secretaris. Leiden 2'i Mei 1088. LEIBEN, 22 Mei. Bij het mathcmatisch-iitterarisch exa men den 19 Mei alhier gehouden was liet aantal candidaten zeven; afgewezen werden twee; toegelaten de heeren W. Bos en Th. Luyckx van Groningen, W. A. Kneepkens van Weert, W. W. Hoekstra van VVominels en P. J. Hommes van Fioaterwolde. Als vervaardiger van het antwoord op de prijsvraag, uitgeschreven door de maat schappij tot bevordering der bouwkuns; te Amsterdam: »plan voor eeie protestantsche kerk", heeft zich bekend gemaakt de heer H. J. Jesse alhier. Aan dit ontwerp is door de jury toegekend de som van f 151). Bij de onlangs te 's Hertogenbosch gehouden examens voor de betrekking van commies-verificateur bij 's rijks belastingen, waaraan 35 adspirauten voor de 10 open staande plaatsen deelnamen, is o. a. geslaagd de commies W. C. Heleeuders alhier. De zomerconcerten op Musis Sacrum zijn weêr begonnen. Zondag, le Pinkster dag, gaf het muziekcorps der dd. schutterij onder directie van den heer A. Van Leeuwen het eerste concert in dit seizoen. Heel warm was 't nog nietde eerstaangekomeuen tochten dan ook aanstonds als de kiekens onder de vleugelen der trouwe kloek een plaatsje onder bet beschermend afdak van het sociëteitsgebouw. De overigen zochten, na langer of korter dispuut over het lastige vraagstuk fwaar de wind van daan kwam" een plaats rond de muziektent, om kort daarna elkander de opmerking te maken, dat ze eigenlijk aan den anderen kant had den moeten zitten eene opmerking die de loidjes faan den anderen kant" juist ook bezig waren te maken. Hinderlijk was er bet windje op den duur toch niet, en 't zat er gezellig. Een aardig P'ogramma werd onder den heer Van Leeu wen goed uitgevoerd eu vooral mag ais uit muntend ingestudeerd worden genoemdKlings' »Nichligal und Drossel" voor 2 picolo's. Ook het arrangement van de bekende aria uit rStabat Mater" van den heer Van Leeu wen viel zeer in den emaak. De reeks zomerconcerten nam dus weer *0 aanvang. Zoodra de concerten 's avonds worden gegeven zal 't er zeker nog wel drukker en gezelliger worden. De Pinkstervierders en douwtrappers hebben ditmaal uitstekend wtêr getroffen. '*n reisgelegeiikeden werd dan ook zeer veel gebruik gemaakt. Ook in de vaten vroolijkmakcnd vocht werd een fliuk gat fiflageu, en de gevolgen bleven dan ook hier en daar niet uit, vooral daar waar de bewoners van het platteland of van de duin streken in botsing kwamen met onze stede lingen. Zondagavond reeds moesten 't in de Morscli- straat ecnige ruiten ontgeldenop de Haar lemmerstraat werd een twistende een fruit winkel binnengedrongen en achtte 't vei liger er zich vooreerst maar achter de manden radijs schuil le houden. Op den stations weg rolden eenige vechtenden en zelfs te hulp schietende helmdragers over den grond maar genoeg 't was Pinkster De kinderspeeltuin was gister wêer flink bevolkt door onze kleine stadgenootjes. Eene goed bezette kapel voerde in de nieuwe muziektent verschillende muzieknummers uit en de tuin was inet vlaggen en wimpels versierd. Door een en ander kreeg het geheel een bizonder prettig aanzien. Door de Hollandsche ijzeren spoor wegmaatschappij zijn aan het station Leiden, gedurende de beide Pinksterdagen afgegeven 4000 plaatsbewijzen, voor verschillende richtingen. Vereeniging van <>epen»>i»iiiieerde Onderofficieren en Minderen van het Nederlandsche Leger. Hedenmorgen te 11 uur werd in hel lokaal Zomerlust op den Stationsweg alhier, de vergadering geopend van de vereeniging van gepcusionneerdc onderofficieren en min deren van liet Nederlandsclie leger, ouder presidium van den algemeeuen voorzitter, den heer L. Zeiler, van Amsterdam. De voorzitter opende met eene korte toe spraak deze 9e algemeene vergadering. Het was item bizonder aangenaam zoovelcn bijeen te zien die aan de roepstem van het hoofd bestuur gevolg hadden gegeven. Vertegenwoordigd waren de afdeelingen Leiden, Amsterdam, Groningen, Nijmegen, Deventer, Leeuwarden, Arnhem, Rotterdam, Haarlem, Amersfoort, Harderwijk, Utrecht, 's üravenhage, 's Hertogenbosch, Delft, Gouda, Middelburg en Bergen op Zoom. Als correspondenten waren tegenwoordig de heereu Wicherts, Kiepe, v. d. Bergh en Van Reye. Als leden van verdienste de heeren Sytsma, pastoor Brouwers, ds. Perk en Driessen. Als eerevoorzitters der afdeelingen, de heeren oud-majoor Roelants voor Leiden, Tromp van Holst, majoor der dd. schutterij te Amersfoort en oud-luitenant Driessen, van Bergen op Zoom. De heer Weilzel heeft kennis gegeven dat hij tot zijn leedwezen, ter vergadering niet tegenwoordig kon zijn. De voorzitter, aan liet verslag over 't af- geloopeu jaar gekomen, waardeert het dat hij met groote voldoening op het afgeloopcn boekjaar kan terugzien, en de vereeniging onder alle klassen der maatschappij zeer veel belangstelling ondervoudt. Het aantal ledsn vermeerderde schier overal, vooral ten ge volge van de in 't licht gezonden circulaire. Te Maastricht en te Amersfoort werden nieuwe afdeelingen gevestigd. Dus telde de vereeniging nu 23 afdeelingen eu 24 corres pondentschappen. In tegenstelling van zoo vele vereeiiigingen, gaat deze vereeniging steeds vooruit. Van onderscheidene schen kingen kan melding wordeu gemaakt. Ook de toetreding van H11. officiereu neemt steeds toe. Het aantal donateurs bedraagt 876. Uitvoeringen en voorstellingen waarvan de opbrengst in de kas der vereeniging vloeit, worden meer en meer gegeven. Namens het hoofdbestuur brengt de voorzitter daar voor vooral den meesten dank aan de onder- officiereu. Dit jaar kon ruim 1800 gulden meer wot- den uitgegeven dan in vorige jaar, terwijl de onkosten aan het beheer verbonden reeds tot 14 pCt. konden worden teruggebracht. Het drukken en verzenden van het jaarver slag kost nog steeds veel geld. Zeer zeker heeft de heer J. J. Groen alhier, de dank baarheid der vereeniging verdiend, voor de Lizomler billijke bereketiiug van de onkosten bij het drukken van het laatste verslag. Nog brengt spreker een woord van bizon- deren dank aan de eere-commissie en aan de pers, eu aan het Nederlandsche leger waar aan de vereeniging zoo buitengewoon veel verschuldigd is. Bij proces-verbaal der eere- commissie wordt zeer veel lof en dank ge bracht aan deu heer L. Zeiler, die eerst als algemeen secretaris, daarna als algemeen president van het hoofdbestuur, zoo verba zend veel voor den bloei der vereeniging heeft gedaan en ditmaal zich niet herkies baar stelde. Nu worden eenige verauderingen gebracht in de statuten en in het reglement der ver- eeniging, voorgesteld door de afdeeling Nijmegen, en door bet hoofdbestuur. Hierna vroeg en verkreeg pastoor J. W. Brouwers, van Boveukerk het woord. Hem was opgedragen een telegram op te stellen aan Z. M. onzen geëerbiedigden koning. De aeer geachte spreker achtte zich door die opdracht een der meest benijdbaren van deze vergadering en misschien vao geheel Nederland. Het telegram luidde aldus: De vereeniging van gepensionueerde on derofficieren eu minderen van liet Neder landsche leger, bestuursleden, eereleden, af gevaardigden der afdeeliogen uit de ver schillende provinciën des rijks, ter algemeene jaarlijksche vergadering te Leiden, hebben allen, door Nrêrlauds eendracht ala tot één hart vereenigd, éénzelfde zielsgevoelen, ééu- zelfden heilwensch, éénzelfde zegenbede God geve aan Nederlands koning, tot geluk van het vaderland, van H. M. de koningin en tot geluk van H. K. Hoogheid, prinses VVilheluiina een nog lang en gelukkig leven." De president stelt nu voor liet volgende telegram te zenden aan den oud minister, generaal Weitzel, cerevoorzitter der vereeni ging, te 's Giavenhage: De vereeniging van gepensionneerde ou derofficieren en minderen van het Neder landsche leger, thans vergaderd te Leiden, brengt hulde en dank aan de eere-commissie voor de vele blijken van belangstelling in haar streven. Zeiler, algemeeu voorzitter, Van der Klaauw, algemeen secretaris." Beide telegrammen werden met een dave rend gejuich begroet en onder ailer goed keuring verzonden. Nog werd deu heer Van Diereu Bijvoet de hizondere erkentelijk- beid der vereeniging betoond met de uitgave van een bundel zijner gedichtjes, ten voor- deele der vcreenigiug. Nu wordt tot de verkieziug van een hoofdbeatuur (9 leden) overgegaan. Ge kozen werden de heeren Tummers, Van der Klaauw, Van Reijen, Van Gelder, Aarta, Polbarst, Van der Roer, Frcitag van Oter- Btraten en Bik, de laatstgenoemde voorzitter van de afdeeling Leiden, de bakermat der vereeniging, zooals de voorzitter in zijne hartelijke woorden tot den heer Bik ge sproken, memoreerde. 'Ten laatste werd de heer, L. Zeiler, af getreden voorzitter van iiet hoofdbestuur, op voorstel van eenige afdeelingeu, met de afdeeling Leiden aau de spits, benoemd tot lid van verdienste, eerelid van liet hoofd bestuur eu voortdurend raadgever in zaken de vereeniging betreffende, en wel ouder de luide bijvalsbetuigingen der aanwezigen. lntusscheu was lol voorzitter van het hoofdbestuur benoemd de heer Ireytag van Overstralen, kapitein, presideut der afdeeling Rotterdam, die van den aftredenden voor- sitter den presidentshamer overnam. Nu werd bij monde van den heer Seytsma alhier, den heer Zeiler uit naam der afdee lingen een fraai nolenhouten schrijfbureau aangeboden, en bij monde van den heer Trummers, een door het lid van het hoofd bestuur, den heer Polbarst vervaardigd uit muntend portret in olieverf van den aftreden den voorzitter, als bewijs van de achting der gevers voor het onuitsprekelijk vele wat de heer Zeiler voor de vereeniging heeft gedaan. De heer Zeiler dankte aangedaan de ge vers voor zóóveel onschatbare blijken van vriendschap van zijne kameraden, en zeide de vereeniging den meesten steun toe, hoe wel zijne bezigheden hem hadden verhinderd de vereeniging ais vooMitter van het hoofd bestuur te blijven steunen. Nadat de geschenken in oogenschouw waren genomen, schaarden zich de aanwezi gen onder het gehoor van de kapel van het 4e regiment infanterie alhier, die voor deze gelegenheid eene muziekuitvoering had aan geboden. MUZIEK, LKTTtiHK.V' KV Ul YMT. De beroemde fluitist Oluf Svendsen, sedert 20 jaren professor aan de fRoyal Academy of Music" te Londenis gestorven. Op een verkooping van schilderijen te Parijs deden twee Troyotis 175.000 en 101.000 frs. UKITC1KEI.K IIKItlUHTKV. Door Z. M. is aan J. P. Luxen, geb. te Lascheid-Reuland (Pruisen), aan J. E. Mu- selaers, geb. te Bree (België), en aan mej. M. A. Hellen, geb. te Keuleu (Pruisen), mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereisciiten voldoen, vergun ning verleend tot hel geven van lager on derwijs. Door Z. M. zijn benoemd bij het wa pen der artillerie, bij den staf van het wapen: tot hoofd der pyrotechnische werkplaatsen, de majoor L. E. W. De Munnick, van het le rcg. vesting-artillerie; tot commandant van het korps torpedisten, de kapt. J. B. Van den Oudendijk Pielerse, van het 4e reg. ves ting artillerie; en is de msjoor W. M. Di- naux, commandant van het korps torpedisten, op zijn verzoek, eervol ontheven uil zijn tegenwoordig bevel en in verband daarmede in zijnen rang overgeplaatst bij bet le reg. vesting-artillerie. Door den minister van koloniën is de bij ministerieele resolutie van 2 Februari 1888, lit. D, n°. 52 benoemde commissie lot het afnemen van een vergelijkend examen van hen die wenschen te wordeo opgeleid tot tolk voor de Chineesche taal in Ned.- ludië, onder dankbetuiging voor de door haar bewezen diensten, ontbonden, De minister van financiën, in aan merking nemende dat eerlang de begeving zal moeten geschieden van eene studiebeurs, die, ten bedrage van f150 'sjaars, uit de gelden der stichting van vrouwe Clara Jansdr. Van Spar «oude vordt gekweten, roept op de oaders of voogden van zoodanige jon gelieden, die hunne voorbereidende studiën gevorderd ter opleiding in het predikambt, met 1 October a. s. aan de universiteit te Leiden zullen aanvaugeti, om, voor zoover zij meenendat hunne kinderen of pupillen in de termeu vallen om op ondersteuning

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1