BINNENLANUSCHË BERICHTEN. BUITEN LAN DSCHE BERICHTEN. l\I VKKMITKIT. Heden vierden bevorderd tol doctor in de rechtswetenschap aan de rijksuniversiteit alhier de heer A. Van Gennep, geboren te Batavia, na verdediging van zijn academisch proefschrift getiteld: rStaat van oorlog en staat vau beleg", cn de heer S II. Muntz J.Wzn., geboren te Rotterdam, 11a verdedi ging van zijn academisch proefschrift geti teld: fDe invloed van de schuldeischcrs op het beheer van den faillieten inboedel. MUZIKK, I.KTTKKKV K\ Kl\MT. Massenet is president van de jury van het in Juli te Bologna te houden interna tionaal concours van zangvercenigingen har monie- en fanfarekorpsen. Bij die gelegen heid zal hij een concert dirigeeren, dat ter zijner cere wordt gegeven. Stockhausen viert 20 Mei zijn 40-jarig jubilé als zanger. Guillemot is voor het volgend seizoen te Marseille geëngageerd. oificieem: iikiiu iiiicv Hoor Z. M. zijn benoemd tot sub. olf. van justitie bij de arr. rechtbank te 'sGra- veuhage, mr. B. Ort, thans sub. off. van justitie bij de arr. rechtbank te Amsterdam tot notaris te Lochem, L. Schiethart, cand.- notaris te Amsterdamtot ontv. der dir. bel. en acc. te Zeist c. a., jhr. G. B. De Sigers Ther Borcb, ontv. derielfde middelen te Dieren c. a. Door Z. M. is: de commissaris der loodsen, tevens ontv. der loodsgelden te Delfzijl, H. F. Eelsingh, wegens meer dan vijf-en-zeslig-jarigeu leeftijd, met ingang van 1 Juli a. s., eervol uit die betrekking ont slagen behoudens toekenning van zoodanig pensioen als waarop hij zal bevonden worden aanspraak te hebben, en als zoodanig met genoemden datum benoemd de gewezen luit. ter zee 2e kl. J. C. P. Kraijenlioff vau de Leur. Door Z. M. zijn benoemd.' bij het wapen der inf., bij den staf van het wapen, tot luit.-kolonel, de majoor P. F. Coumaus, van dien staf, directeur der normaal-schiet school; bij het le rcg., tot luit.-kolonel, de majoor 11. J. G. Benschop, van het korps; tot kapt., de le luit. C. Lem, commandant der 3e comp. hospitaalsoldaten; bij het 3e reg., tot luit.-kolonel, de majoor M. C. U. Huber, van het 8e reg.; bij het 4-e reg., tot kapt., de le luit.-adjudant F. H. Ger ritsen; tot le luit., de 2e luit. II. F. C baron Van Omphal Mulert, beiden van het korps; bij het 5e reg., tot kapt., de le luit. jhr. R. Gevers Deynoot, van het reg. grenadiers en jagers; bij het 0e reg., tot le luit., de 2e luit. W. J. II. Feber, van het korps; bij het 8e reg., tot majoor, de kapt. A. H. L. Badings, van het 7e reg., gede tacheerd bij het koloniaal werfdepot; tot le luit., de 2e luit. F. W. J. Huberts, vau het 7e reg. Door Z. M. is de heer G. H. Panne- koek, voorzitter van de algemeene rekenka mer van Ned.-Indtë, op ziju verzoek, met ingang van 5 Juni 1888, eervol uit's lande dienst ontslagen, onder daukbetuiging voor de vele en goede diensten door hem aan den lande bewezen. De le luit. der mariniers W. G. Vennekool, ingescheept aan boord Zr. Ms. fregat Evertsen, wordt met den 21sten dezer ter beschikking gesteld van den commandant van bet korps mariniers, en aan boord van genoemden bodem vervangen door den 2e luit. der mariniers G. Faassen. Door den minister van koloniën ziju de heeren C. W. Iloogendoorn en L. Ha- zelliotf gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal Tan Ned.-ludie, om te worden benoemd tot onderwijzer der 3e kl. daar te lande. De minister van binnenlaudsche zaken brengt Ier kennis van belanghebbenden, dat de commissie, in 1887/88, belast met het afnemen der practische examens van apotbe ker, zal zitting houden op Maandag 4 Juni en volgende dagen te Amsterdam. Voorts dat het natuurkundig examen voor aanstaande veeartsen zal aanvangen op Maan dag 25 Juni, in de lokalen van 's rijks veeartsenijschool te l'trecht. Voor de verkiezing van een lid der tweede kamer hebben te Lekkerkerk 245 van de 207 kiezers gestemd. Te Ouderkerk aan den lJsel hebben van de 184 kiezers 157 hun biljet ingeleverd. Van de 038 stemgerechtigden voor het kiezen van een lid van den gemeente raad te Kralingen maakten gister slechts 73 van bun recht gebruik. wc* m-c «s. na aws E De Haagsche correspondent van de Zutfentehe Courant denkt, dat de tweede kamer niet lang meer bijeen zat blijven. Het baukoclrooi is reeds in de afdeclingen behandeld en zal vóér September wel niet in openbare zilling in behandeling komen, omdat de regeering, nadat het tweede af- deelingaverslag zal zijn verschenen, opnieuw met de hoofddirectie van dc bank wil on derhaudelen. Misschien worden er tenge volge van die onderhandelingen nog zooveel wijzigingen in liet ontwerp gebracht, dat een derde sectie onderzoek noodig wordt. Volgens een gerucht zou voor de be trekking van gouverneur-generaal zeer in aanmerking komen dc heer Van den Bossche, een katholiek, die de liberale koloniale poli tiek is toegedaan. Men heeft echter reeds verscheidene andere personen genoemd, zoodat dit gerucht geen onbepaald geloof verdirni. ArnkCl.) Het negende punt op de agenda van dc 2e algemeene vergadering der »Vereeni- ging ter bevordering van de Nederlandsclie Visscherij", omvat tegelijkertijd de bespreking van liet weuschelijke tot oprichting van een ondersteuningsfonds voor nagelaten betrek kingen van verongelukte visschers en voor ouden vau dagen. Naar wij vernemen, heeft de Duitsche regeering zich thans in de zaak betreffende deu maildienst LoudenBerlijn uecigelegd bij de weuscheu der Nederlaudsche regeering, zoodat de dienst blijft loupen over de lijn BokstelWezel. De oplossing van het lang hangende ver schil is grootendeels te danken aan het op treden van de heeren Tak vau Poortviiet en Hofstede, die, zooals wij vroeger meldden, zich daarvoor naar Berliju hebben begeven. (Fad.) De bevolking van het rijk bedroeg op 1 Januari 1887: 4,390,857 zielen en is in den loop van 1887 toegenomen met 00,013; zij bedraagt thans 4,450,870 zielen. Den 23sten dezer opent de minister van buiteiilandsche zaken, jhr. Hartsen, de reeks der door hem le geven diplomatieke gastmalen met een groot diner in het hotel Den Ouden Doelen. H. M. de koningin heeft eergistermid- dag een bezoek gebracht aan de inrichting Bronovo, aan de Laan van Meerdervourt te '8 Hage. II. M. werd ontvangen en rondgeleid door de directrice mejonkvrouwo Elout van Soe- terwoude en vertoefde geruimen tijd in de verschillende lokalen, waar zij alles met de meeste belangstelling bezicntigde. (D. v. Z-ll. en 't Gr.) Het Instituut voor 11. K. jongelieden te Katwijk a. d. Rijn zal aanmerkelijk wordeu uitgebreid. Dezer dagen werd daarmede reeds een begin gemaakt en de eerste steen gelegd voor een nieuw groot gebouw. Tot naturalisatie is o. a. voorgedragen de heer mr. E. F. Kollmanu, student aan de Indische Inrichting te Delft. Zes schuiten waren gistereuochtend te Katwijk aan met besommingen van f 40 tot f 70. Enkele schuiten visschen reeds voor ge meenschappelijke rekening. De proeven met de bloembollen-cultuur in het Westlaud schijnen gunstiger resultaten te leveren dan die der hopcultuur. De afloop vau de te Poeldijk gehouden verkooping dier bloembollen kan dit jaar heel gunstig ge noemd worden. Onder de gemeente Veur is iu een hooiberg op het erf van deu landbouwer 11., het lijk gevonden van zekere die, nadat hij eeuigen tijd geleden uit de Ounnerschaus was ontslagen, sedert een zwervend leven leidde. Op Pinkstermaandag zullen te Amster dam op de terreinen achter hel rijksmuseum vau wege de Amst. Sportclub weer wedren nen en harddraverijen plaats viuden. Twee harddraverijen, een ouder deu man en een met sulckeys (ingespannen), betiooren tot het programma. Drie nummers zijn voor wedrennen bestemd. Voor de vossenjacht, het slotnummer, hebben zich 12 mededingers aaugemeld. Een tooneeltje herinnerend aan het levend-doode snijderpaar uit een oud tooueel- stukje werd eergisteren op het Waterlooplein te Amsterdam afgespeeld. Een uian aldaar in schijnbaar zeer ziekeulijken toestand aan getroffen zou naar het gasthuis per raderbaar worden vervoerd. Zorgvuldig werd hij in bet vervoermiddel gelegd en de tocht begon. Ou- derweg werd de lijdende onrustig, bij trapte en schopte en maakte misbaar en sprong de gewaande zieke uit de baar, en in een oog wenk was bij verdwenen. Naar men verneemt moet bij het nazien van Zr. Ms. instructievaartuig voor de adelborsten Astrea, liggende aan 's rijks werf te Willemsoord, gebleken zijn, dal dit «r:: «4» mws.m -<ww t«. vaartuig niet meer geschikt is voor die oefeningen, en waarschijnlijk zal worden af gekeurd. Als een vervolg op het vermelde om trent het uilleideu der Belgen, die met vervalschte papieren voor het Nederlandsch- Indische leger hadden dienst genomen, kunnen wij nog mededeelen, dat de justitie uil Ant werpen aan het grensstation Esschen gereed stond om hen in ontvangst en iu verhoor te nemen. Bovendien waren daarbij als gear resteerden tegenwoordig vier Belgische ron selaars, die deze lieden aan hunne papieren geholpen hadden. De Belgische justitie schijnt deze zaak flink aan te pakken en dergelijke kwade praktijken den kop te willen indrukken. (N. R. Cl.) Eergistereuuiiddag is in de Zuiderzee, beoosten Urk, door het bekomen van een lek gezonken het ongeladen tjalkschip vde Vriendschap", bevaren door schipper Vleesch- houwer, komende vau de Lemmer en bestemd voor Amsterdam. Met sene vischschuit, waaruit men in de verte het ongeval en later ook de noodvlag zag, zeilde men dade lijk er op af, en ineu kon nog juist bij lijds de opvarenden opnemen, die vervolgens naar Urk ziju gebracht. Te Balluin, op het eilaud Ameland, was verleden Zondag ecu echtpaar niet de twee oudste kinderen iu den tuin. Onderwijl geraakte in huis de wieg, waarin het jongste sluimerde, iu brand. Het kind bezweek weinige uren later. Terwijl twee mannen Zaterdag te Amersfoort bezig waren de palen voor eene afrastering te plaatsen in een weiland aan de Kruiskamp, had een ongeluk plaats. De kop van den hamer, waarmede de een de palen in den grond dreef, schoot van den steel en kwam met zooveel kracht op het hoofd van den ander terecht, dat hij bewus teloos nederstort le, en gisterennacht is over leden. Door eene onbekende oorzaak is een hevige brand ontstaan in de bosschen van graaf Bentiuck, tusscheu Eist en Amerongen. Niet dan 11a groote moeite slaagde men er in den brand meester te worden. Het had reeds geruimen tijd de aandacht van het K. K. armbestuur te Zwolle ge trokken, dat de armbussen in de It. K.kerk in de Nieuwstraat veel minder inhielden dan gewoonlijk. Men waarschuwde den koster, en deze kreeg reeds spoedig vermoe den op zekere A. 11., die bijna dagelijks in de middaguren ter kerke kwam. Om zekerheid te verkrijgen verschool hij zich Zaterdagmiddag achter het groote altaar en had de voldoening deu dief op heeter- daad te betrappen. Hij waarschuwde den pastoor, die de hulp inriep van een politie agent. Deze posteerde zich gisteren op dezelfde plaats waar de koster gestaan had, maar de dief was ditmaal voorzichtiger en keek ach ter bet altaar. De agent arresteerde hem daar en bracht hem op het bureau van politie. Hij werd nog in het bezit gevonden van eeuige kleverige centen, die bij, naar de koster verzekert, door middel van een lijm- stokje uit de bus gehaald moet hebben. De beschuldigde is heden voor den rech tercommissaris gehoord, die niettegenstaande hij ontkende, termen vond tot voorloopige aanhouding. ZCl.) Eergisterenochtend is de luitenant Za- nino inet 40 man infanterie uit Weerdinger- moud naar Groningen vertrokken. Uit Valthermond zijn eveneens vertrokken 40 man infanterie. Uit Weerdingermond vertrokken 20 cava leristen onder ritmeester Van Tienhoveu naar Deventer. 20 Huzaren onder luitenant Tilauus be vinden zich nog te Valthermond. Groote partijen aardappelen uit Fries land eu Groningen worden thans verzonden naar de overstroomde streken van Oost en Noord- Duitscbland. Een enkel hande laar heeft in de vorige week niet minder dan 00 dubbele waggouladiugen daarheen verzonden. Te Berkel heeft het gisterennacht zoo danig gevroren, dat gistrreoinorgen te zes uur liet ijs nog op de ramen der broeibakken zat. Ook de vensters van particuliere huizen wareu 's morgens vroeg bevroren. Als curiositeit uit de dierenwereld deelt men mede, dat bij een landbouwer te Groot- Welsdcn (Limburg) een merel haar nest ge bouwd heeft op een bijenkorf en reeds jongen uitgebroed heeft. Gedurende den winter bad de eigenaar der bijenbank iederen dag daar cenig voedsel gestrooid, waardoor zijn nu zeer aan die plek gehecht schijnt, haar nest daar timmerde en met erg schuw voor haar wel doener is. Tegen twee personen oit Weert is do« I de maréchaussee proces-verbaal opgemaskt, omdat zij le Biexem bij een landbouw» f voorgegeven hebben, deurwaarder en maïs chaussée te zijn, waarop hun eeuige kleederet, toebehoorende aan den knecht van den land- bouwer, werden overhandigd. De knecht, 1» I afwezig was, wist daar niets van. BELUIK. Ter gelegenheid van het feest, helwea Zondag te Doornik plaats had ter herden king van de 25 jarige waarneming van het parlementair mandaat door deu heer Jules Bara in September van het vorige jast, heelt de jubilaris o. a. eeu eigenhsnilips gelukwensch van deu koning ontvangen. KNUtiLA-V' M. In het lagerhuis heeft de heer Smit! namens de regeering verklaard, dat de mo gendheden uiterlijk den 5 Juli aan Engeland hare inzichten over de ontwerp-overeenkoms betreffende de suikerpremiën zullen mede deelen, terwijl hare vertegenwoordigers uiter- lijk den 16 Augustus te Londen zullen bij eenkomen ter oiiderteekcning der overeet- komst. De Loudeusche burgemeester De Key- ser had een aantal Belgische burgemeester! genoodigd tot een bezoek aan Louden. Hj bood hen een schitterend feestmaal aan n ontving van hen eeu fraaien loving-cup1 van geciseleerd goud en zilver, rijk met edelgesteenten versierd eu met een toepas» lijk opschrift. be bekende generaal Armstrong, ru het Eugelsche leger, een wereldberoemde specialiteit op artillerie-gebied, en zit» naam door een geschut van ziju vindiae vereeuwigd is, ontviel Vrijdag jl. te Folk- stone aan ziju Vaderland, tl ij diende 1 laatst bij het Britsch-Indische leger. De bekende vice admiraal sir Williii Hewitt is Zaterdag overleden. frlAAHKIJ K. De kamer van afgevaardigden, dii gister weer bijeengekomen is, heeft bs wetsontwerp betreffende de invoerrechtenofl alcohol iu zijn geheel verworpen met 28i stemmen tegen 242. De heer Féhx Pyat heeft een voorste ingediend, strekkende om ten algemeenst nutte alle fabrieken, die door de patroon gesloten zijn, le onteigenen. Hij troep voor dit voorstel de urgentie, die verworpen werd. Ter gelegenheid vau de verkieiitrl van 9 socialistische leden voor deu gemeer I teraad te Lyon, heeft Zaterdag een mi- j festatie met het geroep jdeve de socio I restitutie!" plaats gehad. Ongeveer 500 personen trokken de sixj door en sloegen de ruiten van het dagbkl he Progrie in, terwijl zij de telegrafist::I toestellen verbrakeu. Er werd niemand I wond. De gendarmen dreven de mtci.'ej tanten uiteen. Generaal Boulanger is gisteren om i l uur te Parijs teruggekeerd. Een vierk»! derdtal nieuwsgierigen bevond zicb un nel station. Een troepje volgde het rijtuig v-l het hotel du Louvre en riep vive Boolu-I ger! maar om twaalf uur was alles iwl rustig. De schout bij nacht Raillier '*i gisteren met eeu harponiersloep, met 1 'I roeiers en een stuurman te Toulon, WIJ het vaartuig op eeu brug liep. Bij b®'"» wal springen verloor de heer Raillier 21 evenwicht en viel in zee. Daar bij *1 goed zwemmer is, wist hij zich zoo sel boven water te houden tot hij gered vtkf Gisteren is het lijk van den ongWl kigen Dutilleux, die bij Versailles in "J ouvoltooiden put werd begraven, na vier»®! arbeids gevonden. ITALIË. In de kamer vau afgevaardigden wf de minister-president Crispi in eene uiWJ rige rede het financieele beleid der reget^B verdedigd. De kamer heeft ten slotte 210 stemmen tegen 29 eene motie san?®l men, waarbij vertrouwen in de 6nin°1 staatkunde van het kabinet wordt UW1* gegeven. DlITttCBLAAI. J Von Bismarck'» afwezigheid vW/J lijn zal, naar voorloopig bepaald is, tot na het Pinksterfeest, namelijk «I geen verandering komt in den toeslWj keizers. Von Bismarck is zeer van den arbeid. (A. A Van gewoonlijk goed ingelichte J verneem 'ik de volgende verklahk^^M Engelands plotselingen ijver tot """JR zijner weerbaarheid en aankondiging 1 piau om twee legercorpsen events"»

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2