mc m us» m 2 mm k «^3 1» msr mm. jm.. rmr Oe Augiasstallen van het Haagsche Binnenhof. Jhr. Victor De Stuers heeft het llaagsche Dagblad vergunning gegeven, het navolgende schrijven af te drukken. Gij vraagt mij een relaas van den tocht, dien ik met UH. KK. HIL den groothertog en de groothertogin van Saksen door de ge bouwen van het Binnenhof heb ondernomen. Spaar mij dat verdriet en die ergenis. Want ik sou u moeten vertellen dat wij door eene vervuilde gang zijn gekomen in de prachtige zaal van gecommitteerden van Holland, waar van de vier fraaie zuilen met rijk gebeeld houwde voetstukken en vergulde lauriertakken, en de uitnemend fraai met figuren beschil derde zoldering verborgen zijn achter oude, stoffige en spianewebberige archieven I En toen heb ik mij geërgerd en geschaamd. Ik zou u moeten vertellen dat wij zijn geweest in de grootc hofzaal van Floris V, voorheen do zaal der plechtigheden, de his torische zaal bij uitnemendheid, het kapitool der republiek, eenmaal tot een heiligdom gestempeld door de inrt Hollnndsch bloed gekleurde vlaggen, die van den kunstigen houten zolder trotsch neerhingen. Ook in deze heilige plen heeft de Nederlandsche administratie niet anders gezien dan cene ruime en droge bewaarplaats voor oud papier. Helaas, hier vermochten de archieven de krankzinnige ijzeren zoldering niet aan het oog te onttrekken. Ik heb mij geërgerd, ik heb inij geschaamd! Ik zou u moeten vertellen, dat wij zijn opgegaan naar het gerechtshof, naar het oudste gebouw der residentie, de door graaf Willem gestichte, door Karei V herstelde zaal, waar sinds meer dan vier eeuwen on afgebroken recht gesproken is, waar de prin sen van Oranje beëedigd en gehuldigd werden. Ik zou u den morsigen ingang, de onmoge lijke, halsbrekende trap moeten beschrijven, de schandelijk verknoeide of verwaarloosde lokalen, waar graaf Willem V gewoond heeft. Dat alles is gezien door een prins, die in de keurige restauratie van den Wartburg heeft getoond eerbied en liefde te hebben voor historische monumenten I Begrijpt gij mijne ergenis, mijn schaam tegevoel, toen wij de meest historische onzer gebouwen verlangd zagen tot een zwijneu- boel? Wanneer zal het eenvoudigst gevoel van nationaal fatsoen ontwaken om hierin verbetering te brengen? Sinds lang liggen de papieren plannen gereed. Maar wanneer zal een minister zich de moeite geven van zijn stoel op te staan, de 20 schreden af te leggen die hem van de vervuilde monumen ten scheiden en in persoon zich te overtuigen dat een einde moet worden gemaakt aan zulke schandelijke toestanden? Of moeten wij op eene interpellatie van de tweede of van de eerste kamer wachten? Och! die heeren wandelen dagelijks vier malen langs de deuren, waarachter de Augiasstallen ver borgen zijn, doch denkeu er niet aan zich die te doen openen; en onlangs is de eerste kamer goedmoedig in een koffie- en muziek huis gaan vergaderen, zonder zelf te weten dat er onder hare voeten een der prachtigste zalen van ons land aanwezig is, waar mutfe papieren door reusachtige spinnekoppen wor den bewaakt. En de rest van de 4| millioen Neder landers? Die geven er letterlijk niets om Daarom moet ik er toe komen voor onze eer te hopen, dat vreemdelingen door het lezen van de roemrijke annalen onzer geschie denis niet verleid worden tot de begeerte om de historische plaatsen, waar zij werd afgespeeld, te bezoeken De bij het 4e regiment infanterie be noemde majoor F. J. Meyer is belast met het bevel over het le bataljon van het korps te Delft. Zaterdag is de politie van Almeloo met 2 geneeskundigen naar Qammelkc, gemeente Weerseloo, vertrokken, om eene lijkschouwing le doen; men heeft namelijk een persoon doodgevonden. Nadere bijzon derheden ontbreken nog. Omtrent de baldadigheden te Stratum en Eindhoven gepleegd, deelt de Meier. Crt. het volgende mede: Na een serenade van ketelmuziek gebracht te hebben bij eene vrouw, wier voorgenomen huwelijk afgesprongen was, bleef Zaterdag avond te Stratum eene groote menigte op de been, welke blijkbaar niets goeds in den zin had. De plaatselijke politie en bel hoofd der gemeente hielden waakzaam de wacht. Weldra vlogen bij den burgemeester de ruiten aan stukken; de brigade te Eindhoven, in middels gerequireerd, was weldra op lel terrein; de dranklokalen werden op hooger bevel gesloten en daar de woelige menigte na herhaalde aanmaning weigerde uiteen te gaan is deze door de vercenigde politie met den burgemeester aan het hoofd met geweld uiteengedreven. Een der hoofden der bende, die zich bij de aanmaning hevig verzette en tot beleedigingen overging, werd Zondag op last van den officier van justitie te 's-IIer- j togenbosch, door de politic geairesteerd en 's anderen laags te zijner beschikking gesteld. Zondag tegen den avond herhaalden zich de woelige samenscholingen. De maréchaussées, de gemeentepolitie en het hoofd der gemeente waren ijverig in de weer om de baldadigheden te voorkomen. Zelfs de luitenant der maré chaussées verrichtte persoonlijk mede den dienst. De gisting sloeg tot geweld over, toen een paar belhamels door de politie waren gearresteerd. De maréchaussées werden aangevallen en men trachtte hun de arrestanten uit de handen te halen. De politie weerde de aanvallen af. Echter bleef de menigte samenscholen. Eensklaps verschijnt de bur gemeester, dringt tot in het midden der menigte door en maant in enkele woorden het volk aan bereidwillig uiteen te gaan en te gehoorzamen aan het bevel dat, na 8 uur, alle samenscholingen van u eer dan 2 personen verbiedt. De menigte gehoorzaamde en zelfs I luide kreten van: „Leve de burgemeester!" werden vernomen, 't Kleef intusschen on rustig den ganschen nachtop tal van plaatsen werden nog ruiten verbrijzeld. Inmiddels werden ook le Eindhoven ruiten verbrijzeld, o. a. in het gebouw der voormalige rechtbank, waarin thans nog het kantongerecht zetelt eu verschillende rijksbureaus gehouden worden. Thans is alles weer rustig. Het is een goede maatregel, door verschil lende fabrikanten reeds genomen, waarbij bepaald wordt, dat zij die in eenige gemeen schap staan met de rustverstoorders, geen werk meer bij hen kunnen bekomen. Het gerucht van het invallen van den toren der Katholieke kerk te Schinveld, anders nog al hoorbaar, is geheel uil de lucht gegrepen. Men meldt aan het D. p. Z.-Il. en 'i Or. uit die plaats, dat de toren nog altijd recht overeind staat. Men zal toegeven dat het waarmeningsver- mogen van een correspondent, die zich ver gist in het al of niet instorten van een toren, te wenschen overlaat. BMTENLANUSCHE BERICHTEN. KAUtiLAA I». De couferentie over de suikerpremiën te Londen heeft Zaterdag hare laatste zitting gehouden. Het eindprotocol met de ontwerp overeenkomst is door al de leden geteekend. De verschillende vertegenwoordigers zullen het ontwerp, met het door hen gemaakte voorbehoud, aan hunne regeeringen onder werpen. Zij zullen uitgenoodigd worden uiterlijk op 16 Augustus a. s. weder bijeen te komen, tot het teekenen van bet verdrag. A A A K II IJ K. Naar aanleiding van de nieuwe leger- wetten, is thans de eerste militaire spoorweg in Frankrijk ingericht. Het is de lijn van Chart res naar Orleans. Sedert eenige dagen verrichten daar mili tairen de gee one diensten als stationchefs, stokers enzoovoorts. Alleen de machinisten zijn voorloopig nog burgers. Generaal Billaut heeft een dagorder aan de troepen uitgevaardigd en het garnizoen van Douai gelast de kazernen niet te ver laten. Een piket vau 25 man zal in elke wijk worden opgesteld. Generaal Boulanger, door zijne vrienden vergezeld, kwam tegen den middag aldaar aan eu werd door het Boulangistisch comité ontvangen. Véér het spoorwegstation waren 2000 personen bijeen, die den generaal toe juichten; slechts door enkelen werd getloten. Véér het hotel, waar de generaal zijn intrek nam, is eene menigte bijeen, welke juich tonen aanheft. In strijd met de beweringen der Bou- langistische bladen wordt door de organen der tegenovergestelde partij gemeld, dat de reis van generaal Boulanger naar het Noorden tot talrijke incidenten heeft aanleiding ge geven, en evenzeer tot vele tegen den geue- raal gerichte manifestation. Generaal Boulanger is bij zijne aan komst te iiijsel op dezelfde wijze ontvangen als te Duinkerken en Douai. Des avonds werd hem in het Alcazar een feestmaal van 600 couverts aangeboden. De generaal hield eene rede, waarin hij tegen de kamer te velde trok eu de afgevaardigden «ruis fainéants" noemde. Elk denkbeeld van oorlog of dictatuur werd door hem ver worpen. Nadat het feestmaal was afgelooptn, maakten een honderdtal personen eene mani festatie voor de bureelen der auti-Boulaugis- tisclie bladen. De aankomst van generaal Boulanger te Douai werd door geen enkel bijzonder voorval gekenmerkt. De menigte, rondom het spoorwegstation bijeengestroomd, juichte den generaal toe. Twee jaren geleden werden aan prinses Gortschakoff te Parijs diamanten ontstolen ter waarde van 200,000 frs., maar die bovendien voor de prinses een bijzondere waarde hadden, daar zij die bij haar huwelijk van den Czaar ontving De schuldigen, haar kamenier en haar moeder, zijn thans in een Duitsch stadje ontdekt, waar de vroegere kamenier met een prachtige broche pronkte. Te Parijs heeft zich een treurig geval voorgedaan. De zoon van den landschap schilder Lavieille werd door zijn barbier ge- schoreu met een mes, dal niet goed afgeveegd was. Ouder het scheren bekwam hij eene wond aan de wang; de wond geraakte aan het zweren en veroorzaakte bloedvergiftiging. De ongelukkige jongeling is dientengevolge overleden. SfiX JK. De regeering heeft eene nieuwe kieswet gereed gemaakt, die eerstdaags bij de kamer zal worden ingediend. Het onder de repu bliek ingevoerde, maar onder de restauratie afgeschafte algemeen stemrecht wordt in het ontwerp hersteld, leder Spanjaard, die 25 jaren heeft bereikt, zal kiezer zijn, uitge zonderd de soldaten, de personen die geen vaste woonplaats hebben, en dezulken die door de rechtbanken onbevoegd zijn verklaard. Aan de geestelijken wordt het kiesrecht toe gekend, maar verkiesbaar zullen zij niet zijn. Aan de Daily New» wordt uit Madrid gemelddat de oproerige bewegingen in Zuidelijk Marokko een ernstig karakter aan nemen. De Sultan verzamelt een leger te Mequinez, dat bij zelf tegen de opstande lingen zal aanvoeren. 1 TA LIK. De heer Crispi is in de Zaterdag ge houden zitting van de kamer van afgevaar digden nadrukkelijk opgekomen tegen het denkbeeld, om Massowah te ontruimen. Hij bestreed de bewering, dat Italië te Masso wah de schatplichtige van Egypte zou zijn. liet verkeert daar in denzelfde toestand als Engeland te Aden. Hij uit de hoop, dat de vrede, zooals die door tusschenkomst van Engeland is voorgesteld, tusscheu Italië en den Negus moge gesloten worden. Eene motie, waarbij de terugroeping der troepen uit Massowah werd gevraagd, is met 302 tegen 40 stemmen verworpen, en eene motie van vertrouwen in de regeering met groote meerderheid aangenomen. nilITMCH L, AA De keizer heeft eeu goeden nacht gehad en zijue krachten nemen zichtbaar toe. Gisteren voormiddag te 10 uur verliet bij het bed en kou hij zich zonder hulp naar zijn schrijfvertrek begeven. Voor het eerst sedert de crisis was hij in burger- kleeding. Over de voorgenomen huwelijksvol trekking te Charlottenburg op 24 Mei schrijft de Norddeuttche: „liet huwelijk tusschen de twee klein kinderen van koningin Victoria zal op haren (69sten) jaardag voltrokken worden in de kapel van het paleis te Charlottenburg, en als de beterschap in 's keizers toestand zoo aanhoudt als het zich gisteren zoo verblij dend liet aanzien, dan is de hoop niet bui tengesloten, dat de keizer daarbij tegen woordig zal kunnen zijn. De bruid (prinses Irene van Hessen) zal met haren vader en gevolg in een koninklijken extra trein van Darmstadt afgehaald, aan de grenzen van het koninkrijk Pruisen plechtig ontvangen eu onder de eerbewijziugen, die aan de bruid van een Pruisischen koniugszoon toe komen, door de monarchie naar Charlotten burg geleid worden, waar voor haar de kamers in gereedheid worden gebracht, die de koningin van Groot-Britaunië onlangs bewoonde." „Van vreemde vorstelijke gasten zullen, naar men hoort, de koning van Saksen als hoofd van het S&ksische huis eu de prins van Wales als vertegenwoordiger der koningin van Groot Britauuië aanwezig zijn." Wordt de huwelijksvoltrekking onder de tegenwoordige omstandigheden ook als eene stille beschouwd, toch zal het bruidspaar door een kring van huwelijksgetuigen om geven zijn, gelijk de hooge positie van den bruidegom dat eischt, en die omstreeks 300 personen omvatten zal." „Op het huwelijk zal eeu déjeuner-dinatoire volgen en denzelfden avond reizen de jong gehuwden naar het kasteel Erdmannsdorf in Silezië. Van de anders gebruikelijke plech tigheden moet in dit geval worden afgezien wegens de omstandigheden en de plaats des huwelijks. Zijne residentie zal het jonge paar nemen op het vroeger hertogelijke pa leis te Kiel, dat door de vrijgevigheid van wijlen keizer Wilhelm in een koninklijk verblijf is veranderd." Nog voortdurend worden er te Berlijn exemplaren verspreid van het onlangs ver melde socialistische blaadje, waarvan een aantal exemplaren bij de ontdekking fa geheime drukkerij aldaar iu beslag vug genomen. Voorts zijn er nog drie werklieJn als colporteurs gearresteerd. In het geh« zitten er nu dertien personen in hechtenk waaronder de drukker Karklinnes, vermes delijk schrijver van het manifest. Dc politn beweert, dat hij sinds December reeds dfr socialistische blaadjes, ieder met eene opliq van 100,000 exemplaren, heeft gedrukte daarvoor uit eene geheime partijkas is bs taaldblijkens zijn werkboek bedroeg geheele verdienste in al dien tijd overigts slechts 40 mark. De aanklacht tegen it gezamenlijke arrestanten zal worden gedin op grond van majesteitsschennis, deelnemiy aan geheime vvreenigingen, benevens ov«. treding der drukperswet en der socialisten»#. (N. It. ft) De aanmunting aau de Berlijnsch munt van twintig-markstukken met de beel tenis des keizers, welke uitgegeven zulle worden tot eeu bedrag van twintig million mark, wordt met kracht voortgezet. 11# de vervaardiging van de stempels voor ik nieuwe tien-, vijf- en twee-markstukken j reeds eeu aanvang gemaakt. O S T K A IS IJ li. Men zegt, dat bij gelegenheid ds groote najaarsmanoeuvres, de keizer eu dt kroonprins van Oostenrijk geruimen tijd ti Praag zullen vertoeven; in vele jaren wu de keizer niet in Boheme. III I, I. t 1UJ K. Uit Sofia wordt van goed ingelichte zijde aau een Duitsch blad geschreven, dit de inwendige toestand van Bulgarije allei- treurigst is. In de gemoederen der hevo- ners van de hoofdstad moet groote bedrukt heid heerschen, daar men in het onzekert verkeert wat de naaste toekomst op politiek gebied zal baren. PER TELEGRAAF. BERLIJN, 14 Mei. De keizer bracht een zeer goeden nacht door en genoot eet verkwikkende!) slaap. Om tien uur stout de keizer op. GRENOBLE, 14Mei. Bij de verkiezing vu een lid der kamer verkreeg de radicaalGaii- lard 40260, de opportunist Qirerd 31986eu generaal Boulanger 14223 stemmen. D: heer Gaillard is dus gekozen. VALENCIENNES, 14 Mei. Te Anti en te Denain is generaal Boulanger ontvin gen met dezelfde manifestaties als elden. Te Denain ontving Boulanger de mijnwu- kers. De heer Laguerre hield toen en toespraak ter eere van Boulanger en ver klaarde, dat Bonlangers rol nu eerst begon. Bij zijn terugkeer te Valenciennes werf Boulanger ontvangen door een talrijke me nigte, welke hem luide toejuichte. Daim vereeuigden 600 personen zieh aan een feest maal, door Boulanger ter eere der pers ge geven. MILAAN, 13 Mei. De keizer vu Brazilië had gisteren een goeden dag. Mn gelooft, dat bet gevaar is geweken. Stukken buiten verantwoor delijkheid der redactie. Mijnheer de Redacteur I Voorzeker maakt ge uw geacht blad s» bevelenswaardig door slechts bij uitzonde ring ongeteekende stukken als ingezoudn op te nemen. Ik dank u dat ge diea mui- regel reeds hebt toegepast op eeD niet ondn- leekend geschrijf als antwoord op mijn ei kel in uw nummer van 8 Mei jl. Even" vind ik bij toeval het stukje van mijubte X. in een der Leidsehe bladen, me'3! opmerking er onder, dat men bereid ii d* overigeus zorgvuldig geheim te houden nul van den steller aau mij bekend te mil8- Hoezeer ik, om de zaak zelve, het stakjt gaarne onderteekend had gezienkan ik tf eene kennismaking op die wijze niet p steld zijn. Wat het schrijven zelf betreft terstond ziet men in dat het de ge»o«« van schrijver schijnt de zaken al zeer opp vlakkig te behandelen. De onbekende iet dat men, véér het besluit te trekken dt de bedoelde buurten bij Leiden getrod® moeten wordende zekerheid zou mt*1® hebben dat ongelukken dan niet meer i» den voorkomen; en die vondst maakt 5® heer X. zéé onuitsprekelijk gelukkig, hij niet tevreden met onbekendheid s bet publiek nu ook zich zelve niet f kent en doorholtop niets. Immers kan men ongelukkiger wij» op velerlei andere wijzen aan eeu onp* komen, dan als slachtoffer van slechte lichting. Zegt niet de oubekende zelf» volgens bet gemeenteverslag, in 1884 t> gemeente Leidenniettegenztaande tend politietoezicht en alraatverliebttH

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2