houden en geen avondzitting zonder afzon derlijk besluit. De majoor 1'. F. Coumans, directeur van de normaal schietschool, wordt lot luit.- kolonel bevorderd. De luitenant ter zee Land, gekozen lid der tweede kamer, is gisteren uit Oost- Indië in Den Haag aangekomen. De 2e luitenant J. P. A. Van Weeren, van het 6e regiment infanterie, ia op zijn verzoek overgeplaatst bij het 4e regiment van dat wapen. Blijkens R. v. A. heeft de interpellatie Douiela Nieuweuhuis ten doel, oin bij den minister van justitie aan te dringen, om de spoedige indiening van een ontwerp van wet, waarbij wordt verboden de arbeiders te dwin gen hun inkoopen te doen in de winkels van hun bszen. De Londensche correspondent van de AL R. Cl. schrijft van Maandag middag: Een bedenkelijk bericht gewordt mij zoo- even uit Deptford. Twee ladingen Duitsche schapen, uit Vlissingen daar aangevoerd, zijn er op bevel der sanitaire overheid aangehou den. Zij meent, afgaande op het advies van deskundigen, dat sommige onder die schapen lijdende zijn aan het mond- en klauwzeer. Een gestreng onderzoek is be volen, dat heden plaats vindt, en midder- lerwijl moeten de schapen te Deptford blij ven aan de ladingsplaats voor vreemd vee. Gisteren had te Voorschoten te 11 ure de plechtige inzegening van den nieuwen noviciaatsbouw op den Huize Hijdorp" door Z. Exc. Mgr. Kinaldini, pauselijk internuu- tius te 's-Uage, plaats. HH. KK. HH. de groothertog en de groothertogin zullen aanstaanden Vrijdag naar Weimar terugkeeren. HH. KK. HH. de groothertog en de groothertogin van Saksen hebben gisteren verschillende openbare gebouwen te 's-Hage bezichtigd, onder anderen vergaderzalen van de eerste en van de tweede kamer der staten- generaal, het gebouw van het departement van waterstaat enz. (D. v. Z. en 't Gr.) De uitkomsten van het vervoer met de stoomtram Den HaagSchcvcniugcn van de Nederl. Kijnspoorwegmaatsch., over het dienstjaar 1887 tot ultimo April 1888, wijzen eeue aanzienlijke vermindering in het getal reizigers aan, in vergelijking met het vervoer in het voorafgaande exploitatiejaar, welke teruggang voornamelijk zijne oorzaak heeft in den brand van het Kurhaus en de latere opening tengevolge van den herbouw. In het afgeloopen dienstjaar toch werden 804,666 reizigers vervoerdzijnde ruim 107,000 minder dan in het vorige. Van den locaaltrein Den HaagVoorburg maakten in hetzelfde tijdvak gebruik 169,984 passagiers, tegen 181,828 in 1886'87. Verleden week ontving te Itotterdam een bedelaar van iemand, die hem wel meer weldeed, bij vergissing een goudtientje. De gever begaf zich, toen hij het abuis bemerkte, naar de woning van den man, om dezen op het gebeurde attent te maken. Bij het biunentreden lag de bedelaar zijn roes uit te slapen. Vau het geld had hij zichzelven eens te goed gedaan en daarna voor zijn gezin een hartigen brok meegebracht in den vorm van worst, welke nog op tafel stond. Gisterochtend omstreeks 4J uur ont stond, vermoedelijk door het overloopen van benzine, een hevige brand in de gelatine- fabriek aan den Rolterdainschen straatweg in de gemeente Vrijenban. Het zuidelijk gedeelte met de daarin aanwezige machine rieën, lijm en beenderenmeel, werd geheel in asch gelegd. Twee spuiten der gemeente en de sloombrandspuit der Ned. gist- en spiritusfabriek waren spoedig op het terrein aauwezig. Vooral aan de krachtige hulp van laatstgenoemde mocht het gelukken, het hoofdgebouw met de machinerieën en grooten voorraad lijm te behouden. Te ongeveer 8 uren was men den brand meester. De Ainsterdauische diergaarde heeft ter gelegenheid van haar vijftig jarig ge- gedenkfeest een blijk van milde belangstelling ontvangen van haren ondervoorzitter, den lieer E. Fuld, namelijk een paar prachtige zebra's, te Parijs aangekocht. Het is voor de eerste maal, dat tegelij kertijd een mannelijk eu een vrouwelijk exemplaar dezer scbooue diersoort der dier gaarde van het genootschap tot sieraad strekt. Zij zijn naast de dauw- of burchel-zebra ge plaatst, zoodat de bezoeker het onderscheid tusscheu beide soorten van wilde paarden duidelijk kan waarnemen. De anders zoo stille Amslcl toonde nabij het Kalfje Zondagmiddag een rumoe rig tooneel. De vlag »an een pleiziervaar- tuig werd bedreigd door de jaaglijn van een voorbijgaaude trekschuit, waardoor de jager genoodzaakt was de lijn los te maken. Toen zich dat herhaalde gaf de trekschuit te k: w si m m ss ra -z bestuurder zijn ergenis lacht in een woor denstrijd met den stuurman der sloep. Hij werd daarbij zoo driftig, dut hij zijn haak achtor in het brooze vaartuigje sloeg, alles daarin zooveel mogelijk kort en klein stiet, het met den stuurman en één roeier zege vierend naar het midden van den Amstel sleepte eu woedend met zijn haak den eer ste in de hand stak. Daarop bond bij de sloep aan zijn schuit vast. Eeuige aan den wal zijnde roeiers trokken nu partij voor hun sporlbrocders en sneden de lijn door. Nu kende des schippers woede geen gren zen eu verklaarde niet eer de buitgemaak te sloep te zullen losmaken, véér hij scha devergoeding voor de doorgesneden lijn had ontvangen, en liet daarna de lijn weder vast maken. Toen nogmaals beproefd werd deze lijn door te snijden, trad ook de jager han delend op en trok ecu lang mes. Men koos echter het hazenpad. De jager keerde toen naar zijn paard terug en vervolgde verder ongestoord zijn weg naar Amsterdam. Men verzekert, dat den schipper f 1 schadevergoeding door de in de sloep zittenden is betaald. Eergisteren is in een perceel aan den Singel bij de Korsjespoortsteeg te Amster dam op klaarlichten dag een allerbrutaalstc diefstal gepleegd. Het bovengedeelte van bedoeld perceel heeft twee bewoonsters. Die der tweede verdieping was 's middags uitge gaan, zonder de voorzorg te nemen de deu ren van haar veitrekkcu af te sluiten, ver- ondi ratel lende cal een dief het wel niet wagen zou zich met geweld door de bui tendeur toegang te verschaffen. Daarbij reken de zij echter niet op de mogelijkheid, dat door zorgeloosheid van haar buren de bui tendeur kon worden opengelaten. Dit nu is gebeurd, en van de gelegenheid werd door een brutalen kerel, die vermoedelijk de bewoonster der bovenste verdieping had zien uitgaan en met de inrichting der lo- caliteit moet zijn bekend geweest, gebruik gemaakt. Door eenig gestommel opmerk zaam geworden, keek de juffrouw, die be neden woonde, wat er op de trap gaande was, en zag toen een man, in een grijs jasje gekleed en met een donker gekleurde pet op het hoofd. Ten zeerste ontsteld, vroeg zij hem wat hij daar te maken had, doch ontving, zeer begrijpelijk, geen autwoord; integendeel, die vraag scheen den kerel aan te manen tot meerderen spoed. Toen de bovenbewoonster thuis kwam ontdekte zij, dat uit een doosje in een lade 60 gulden aan rijksdaalders waren ontvreemd verscheiden sieraden, die mede voor bet grijpen lagen, en waaronder zich een fraai gouden horloge en gouden ketting bevonden, had de dief, hetzij uit voorzichtigheid, of omdat hij zijn dag al goed genoeg achtte laten liggen. (TYjrf.) In de zalen vau het café Suisse te Amsterdam wordt eeue pos!tentoonstelling gehouden met al hetgeen met postzegels in verband slaat. Het duurste postzegel hier voorhanden, was een van 2 p. st. van Nieuw- Zeeland. Het duurste dat bestaat, is van 6 p. st. van Victoria. T'al van curiosa waren ingezonden eu ook berekeningen van een verzamelaar. Ouder anderen geeft deze op, dat er ruim 51 quadrillioen postzegels zou den vereisebt worden, om de Zuiderzee te dempen. Ten bewijze, dat te Amsterdam de bouwlust weder aanwakkert, kau dienen, dat gisterochtend ran gemeentewege in openbare veiling zijn verkocht: zeven bouwterreinen aau de Nassaukade, tegen den gemiddelden prijs van ruim f40 den vierk. meter; zes terreinen aan de Hugo De Grootkade, tegen gemiddeld ruim f80; en een zestal aan de Oldenbarneveldstraat, tegen gemiddeld ruim f 22 deu vierk. meter. Gisterenmorgen sprong, in de Verver straat te Amsterdam, plotseling een straal Vechtwater van eenige meters hoogte uit de bestrating, daar de afsluiting er af geperst was. In eeu oogenblik waren eeu drietal kelderwoningen in de uabijlu-id zoo vol water, dat de gezinnen de vlucht moesten nemen. De brandweer sloot den stroom weder af. Uit Rubrort wordt aan de N. R. Cl. gemeld Op de sleephelling en werf alhier heerscht eenc ongekende drukte: 18 booten en ijzeren sleepkanen ziju gedeeltelijk onderhanden, ge deeltelijk in bestelling, terwijl goede scheeps bouwers niet te krijgen zijn. Er zijn, een 8 dagen geleden, 16 man uit Amsterdam naar hier gekomen, die volop werk gevonden hebben en flink geld verdienen. Een bewoner der Suikerbakkersteeg te Amsterdam heeft zijne vrouw bij ougeluk met een revolver aan den hals verwond. Hij wilde dat vuurwapen nazien en wist niet dat het geladen was. De vrouw wordt in het Biunengasthuis verpleegd. Eergisteienmiddag werd aan het station Ede vau den N. Rhijuspoorweg bemerkt, 2 mm mj m. jm.. w dat de as van een waggon le en 2e klasse van den sneltrein 4.15 uit Utrecht heet was geloopcn. Aangezien de vlammen de wanden van den waggon reeds bereikten, was li t juist bijtijds, dat deze door de reizigers ver laten eu afgehaakt werd. Het stoomgem ml te Brakel, dienende tot uitmaling van den polder, is in den af geloopen nacht afgebrand. Zondag zegt de Koerier werd te Deventer op het dak vau eene woning een klein drama uit de dierenwereld afge speeld. Eene kat ul. werd aangevallen door een achttal kraaien, en zoo verwoed waren hunne aanvallen, dat poes, die geen gelegen beid had te ontsnappen, weldra onder de snavels van hare vijanden den geest gaf. Uit Haaksbergen wordt van Mei aau de Zw. Cl. gemeldHedenochtend vond men te Buurse achter zijne woning Grades Bos J. Hz. doodelijk verwond liggen. Ge neeskundige hulp mocht niet meer baten; hedenuamiddag is hij, zonder bij kennis ge weest le zijn, overleden. De vermoedelijke dader is men op het spoor. Gisteren seinde men uit Gorredijk, dat le Beets en ook le Terw ispel een accoord is getroffen. Dientengevolge is hel werk bijna algemeen hervat. De huzaren en het grootste gedeelte der infanterie keeren heden naar Deventer terug. De overige troepen, uit Leeuwarden, blijven vooralsnog, evenals de rijkspolitie. Generaal majoor Van der Beek is gister ochtend naar Assen vertrokken. De com missaris des konings on de procureur-generaal keerden gisteren naar Leeuwarden terug. Uit Heerenveen wordt aan de H. R. Ct. gemeld: Gisteren zijn, met het oog op den toestand in de veenderijen te Beets, 80 in fanteristen eu 30 huzaren alhier aangekomen en bij de burgers ingekwartierd. Deze tal rijke militaire macht moet daarom gerequi- deerd zijn, omdat bij de werkstakers het plan bestond, alle veenstiekeu te bezoeken en overal de arbeiders te dwingen met hen gemeene zaak te maken. Zaterdag heeft de kalkfabriek te Hee renveen tijdelijk opgehouden te werken, daar de turfvoorraad is uitgeput, en uit de veen- streken geeu nieuwe voorraad kan worden getrokkcu. Op de vergadering van gasfabrikanten, die 20/21 Jniii te Breda zal worden gehou den, zal o. in. ter sprake worden gebracht de vraag: Is het verstandig den directeur -ener gemeente-gasfabriek geldelijk belang te laten hebben bij de toeneming van het gasverbruik Zou het niet de voorkeur verdienen hem voordeel te laten hebben van de vermeerdering van het aantal gasver- bruikers? Het is nu te Stratum nogal rustig gebleven. Een der grootste belhamels bij de ongeregeldheden aldaar, die zich ook he vig tegen de politie had verzet, zekere v. D., is eergisteren geboeid naar 's Hertogenbosch overgebracht. De politie nam te Eindhoven eergisterenavond zekeren S. in arrest, die het wat luid had uitgeroepen dat er van nacht weer eenige honderden ruiten aan moeaten. (H. Ct.) Een vijftienjarige loopjongen van het bankierskantoor der heeren Philips en Cie te Maastricht moest een aangeteekenden brief op de post bezorgen, inhoudende 20- biljetten van 100 en een biljet van 1000 franca. Hij maakte den brief open, nam er het biljet van 1000 fraucs uit, stak de overige met den brief in een ander couvert en liet dit aauteekeneu. Door overzending van het couvert werd de dader ontdekt, die nog 700 francs van de 1000 in zijn bezit had. Bij een te Roermond gehouden pu blieke verkooping van tapijten, karpetten enz. kwam niet één kooper op. In Roermond schijnt men dus niet in de schoonmaak te ziju zooals elders in ons dierbaar Vaderland, ^ontwoekerd aan de baren'' maar niet aan de poetswoede, ons Nederland waar de huismoeders de portemonnaies harer echtgenooten terdege plunderen om nieuwe matjes, kleedjes enz. te bekomen. (Pc, Nbr. Ct.) Twee schooljongens te Echt, een van 9 en een van 10 jaar, kregen Maandag twist cu ranselden elkander geducht af uiet hunne klompjes. Een hunner ontving daarbij zulk eenen hevigen slag op het hoofd, dat hij kort daarop overleed. I*ER TELEGRAAF. BERLIJN, 9 Mei. De keizer bracht een vrij goeden nacht door, maar toch was deze niet zoo gunstig als de vorige. Gisteravond was de koorts gering en hedenochtend is deze geheel verdwenen. De afscheiding van stoffen in de keel is geringer dan gisteren. De krachten des keizers zijn toegeuomen. Met toeslemming der geneesheeren zal de keizer heden het bed verlaten en eenigen tijd op de sofa doorbrengen. LONDEN', 9 Mei. De heer Parnell voerde het woord aan een feestmaal, hem door de liberale zoogenaamde Eighty club" aangeboden. De heer Parnell sprak de overtuiging uit, dat de katholieken in Ierland nooit zouden dulden, dat de geestelijken hun voorschrij ven, hoe zij jegens Ierland te handelen heb ben. Zijns inziens zou de tegenwoordige intrique der Tory's in Rome geheel misluk ken, maar, ook indien de uitvoering vm het plan of campaign door de regeering in vereeniging met Ruïne wordt belet, dan zen de Liga daardoor niet overwonnen zijn, want een gedeelte der nationalistische partij heeft nooit iets met dit ^krijgsplan" gemeen gehad. LEIUEN, Md. Jhr. Michiels van Kessenich heeft de hem door de liberale kiesvereeuiging le Maastricht aangeboden candidatuur voor de tweede kamer niet aaugenomen. In eene zeer talrijk bezochte, Dinsdag avond gehouden vergadering van de liberale kiesvereeuiging ffde Grondwet" te Amers foort, is besloten, voor de verkiezing van een lid voor de tweede kamer op 15 Mei e. k. geen candidaat te stellen. Tot rapporteurs over de bankwet zijn door de afdeeliugen der tweede kamer ge kozen de heeren Farncombe Sanders, Huber, Haffmans, Verniers Van der Loeff en De Beaufort. Volgons Het Vaderland hebben tus scheu den beer De Savomin Lohman en een lid van de liberale partij omtrent de voorbereiding van de herziening van 't re glement besprekingen plaats gehaddie echter tol geen resultaat hebben geleid. I e koninklijke familie zal den 17 Mei om 9,40 van 'a Gravenhage naar het Loo vertrekken, om aldaar verder dit jaar le vertoeven. Morgen zal een afscheidsdiner ten hove aan de groothertog en groothertogin vu Saksen-Weimar aangeboden worden, die Vrijdag de residentie verlaten, tot Zaterdag middag te Amsterdam blijven en dan ovet Utrecht naar Duitschland terugkeeren. Wellicht echter gaat gle groothertog alleen naar Amsterdam en blijft de groothertogin nog tot Zaterdag te 's Gravenhage. De groothertogin bezocht heden de Haagsche kookschool en vertoefde dau geruimen tijd. (Hbl.) Aan mejuffrouw Therése Schwart» is opgedragen om een nieuw portret te schilderen van H. K. H. prinses Wilbelmina. Maandag is genoemde kunstenares met dit werk aangevangen. Op 7 en 8 Juli, 11 en 12 Augustus en 11 en 12 September e. k. zullen de eeiste internationale wielerwedstrijden plaatt vinden op de nieuwe Scheveningsche wis lerbaan. Naar wij vernemen, hebben curatoren van het gymnasium te Amsterdam, naar aan leiding van de onlangs aan de leerlingen ge adresseerde circulaire van deu hoogleerur 11. Oort, alhier, maatregelen genomen om te voorkomen dat voortaan, zonder huu goed keuring, op het gymnasium geschriften onder de leerlingen worden verspreid. (Tijd)- Men is aan het Centraal-station te Amsterdam thans zoover gevorderd, dat ver lof is gegeven met bet stellen der spaotei voor de bekapping voort te gaau. De vlij wappert van 't gebouw ter eere van dit feit. Het detachement iufanterie te Hoorn- sterzwaag is heden teruggekeerd W Leeuwarden, de huzaren te Beetsterswuf zijn vertrokken naar Deventer. De into- terie te Beets zal daar tot Dinsdag af staande vertoeven. Alle verveners ziju toegetreden tot de schikking met de wed' stakers, uitgezonderd een te Gorredijk- Alles is rustig. HANDELS- EN FINANCIALLY BERICHTEN. Wekelijknch Overzicht. Over 't geheel kreeg in de afgeloops week de fondsenmarkt een minder aanzien. De houding van Turkije en Gr*' keuland, het ophouden van dekkingskoof# in Fransche rente tengevolge van het al®' pen te Parijs der ultimo-liquidatie, bet tigen van de aandacht op tegen den mini-1* Vou Giers gerichte pogingen der Paos!»" tische partij dat alles was van dat mi** willige aanzien de oorzaak. Spoedig echter bleek 't dat de gevolg" gering zouden zijn; de koers der Ross-®* fondsen leed weinig, die der Oostenrijk^ Hongaarsche soorten ging zelfa voott* Evenwel gingen de koenen voor A®#*

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2