BINNEN LANDSCHE BERICHTEN. «- «O» PT bet uitvoeren van eenige daarmede in verband «taande werken in de drie steencn barakken van het ziekenhuis der rijks-universiteit al hier. Aan de Protestantsche leerlingen der gymnasiën en progymnasien in Nederland is een schrijven gericht door prof. II. Oort te Leiden, waarin hij hen er op wijst, dat, ter wijl tegenwoordig schier alle andere betrek kingen door zoovelen begeerd worden, dat men er elkander verdringt, aan predikanten groot gebrek beslaat. MUZIEK, LKTTKtlKV K\ KlYWT. Sterfdag (186-1) van Meyerbeer. [Iet Lcidsche publiek, op een bizonder klein gedeelte na, heeft gisteravond veel, zeer veel gemist, voor zoover 't niet is op gegaan naar de boveuzaal der stadsgehoorzaal, om daar den heer VV. Lublin te booren. De mare van hel uitstekend spel van den heer Lublin was hem reeds vooruitgegaan en waarlijk de gunstige getuigenissen waren niet overdreven. De heer Lublin zooals zijn artistennaam luidt is een cellist van de meest degelijke school. Zijn streek is bizonder geacheveerd en zeker. Van iederen streek op zich zelf wordt werk gemaakt, en dat 't geheel daar door zeer wint zal wel boven twijfel verheven zijn. Reeds terstond drong de voordracht van het le nummer ieder tot de grootste opmerkzaamheid. Het bekende concert van Saint Saëns bood onder zijne hand nieuwe aantrekkelijkheden. Rustig en edel was iedere streek, was de geheele voor dracht. Vooral ook was „Kol Nidrei" van Max Bruch een nummer dat zeer veel muziekaal genot verschafte. Evenwel was het schoon ste wat we dezen avond hoorden de voor dracht van „Souvenir de Spa" van Servais. liet nummer is zeker bizonder dankbaar voor een cellist, doch de heer Lubliu heeft zijn gehoor bovendien van dit nummer doen ge nieten door zijn zangrijken, aangenamen toon en rustig spel. We erkennen gaarne dat we zelden een cellist met dergelijke talenten hebben ontmuet. We maakten nog keunis op dit concert met mej. II. Oorver uit Den Haag, eene zangeres van goeden huize. Eenvoudig in hare voordracht, heeft deze dame eene uit muntende school en een vol geluid. Haar orgaan is bizouder lenig en de vorming van de klanken, om zoo te zeggen vóór in den mond, komt aau het etfect zeer ten goede. Werd door haar de Erithjof-aria bizouder smaakvol voorgedragen, vooral ook de lie deren van Schumann en Séréuade van Som bre, ,Coiamo a Vingt ans" van Durand en niet 't minst „Vogel im Walde" van Cau- bert werden door hare voordracht echte juweeltjes. Maar aangenaam orgaan eu bevallige voordracht zijn wél in staat het publiek terstond voor deze zangeres te winnen. En bet herhaald en luid applaus bewees wel dat die overwinning behaald was. En zangers èn cellist werden geaccom pagneerd door den pianist, den heer Van den Burg uit Den Haag. En voor dat accoinpaguement verdient die vaardige pianist zeer veel lof. Zijn degelijk en bescheiden optreden maakte zijn accompagnement tot wat 't wezen moest, tot achtergrond voor de solonummers. Toch kwam iedere toon tot zijn recht eu de aangename, weeke aanslag bracht er zeer veel toe bij het samenspel tot een heerlijk geheel le doen worden. We hopen van harte dat we dit talentvol drietal niet voor bet laatst in Leiden gehoord hebben. We hopen dat vooral ook in het belang van de degelijke muziekkeuners onder onze stadgenooten. Ingevolge de pensioneeriug van den kapelmeester der kon. rnilit. kapel is bij het leg. gren. en jagers tot die betrekking aan gesteld de onderkapelmeester Van der Linden; eu tot onderkapelmeester de stafmuzikant Kleine, terwijl tot stafmuzikant zijn bevorderd de muzikanten-titulair Vau der Houwen en Ogier. Te Antwerpen zal de 300e verjaardag van het overlijden van Chr. Plantin, die op 1 Juli valt, plechtig worden herdacht. Albani heeft zich met groot succes te Kopenhagen eu te Stockholm doen hooreu; zij werd te Kopenhagen door de koningin ontvangen, en zij ontving van den koning de medaille voor kunst. OFFICIEEL.K BERICHTEN. mijnwezen in Ned.-Indië, vergunning ver leend tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van het Legioen van Eer en van den titel van officier d'Academie, hem respectievelijk door den president der Pransche republiek en den minister van openbaar onderwijs en schooue kunsten in Frankrijk geschonken. Door Z. M. is de heer VV. Valkhof!, hoofdonderwijzer te Edam met ingang van 1 Juli a. s. benoemd tot lijdelijk leeraar aan de inrichting tot opleiding van machi nist-leerling bij de marine. Door Z. M. is Zr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst de kol. J. N. ba ron Schimmrlpenninck van der Oye, van den grooleu staf, ais lid van de tweede kamer der staten-generaal overeenkomstig het be paalde bij punt 1°. van art. 33 der wet van ilS Augustus 1851 Staahbla/l n°. 128) op non-activiteit, gerekend van 1 Mei 1888 in actieven dienst herplaatst, met bepaling, dat bij ter beschikking zal zijn van den minis ter van oorlog en als zoudanig zal belmoren tot den grooten staf. Door Z. M. is, met ingang van 1 Aug. 1888, aan dr. J. F. A. Meilink, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Bergen op Zoom. Door den minister van koloniën is de heer T. J. A. Hilgers gesteld ter beschik king van den gouverneur-generaal van Ned.- Indië om te worden benoemd tot onderwij zer der 3de kl. daar te lande. Door Z. M. is aan den kol. jltr. L. J. 11. Tediug van Berkhout, commaudaiii van hel 3de reg. Iiuz.vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van commandeur 2de kl. der orde van St. Olaf, hem geschonken door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen. Door Z. M. is aan deu heer dr. R. D. M. Verbeek, hoofdingenieur van het De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 28 April bedroeg: bij de Nederlandsche bank. f24,487,164,52 en bij de betaalmeesters 1,682,006,19' Te zamen f26,169,164,71' De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissie, belast uiet het examiueeren van hen, die voldoende bewijzen wenschen te leveren van genoegzame voorbereiding tot beoefening der natuurkundige weten schappen, om te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuurkundig examen, ver meld in art. 4 der wet van 25 December 1878 Stblu". 222), zal zitting houden op Woensdag 16 Mei eerslkomtnde en vol gende dagen te Leiden. Het nieuwe kabinet zal verschillende wetsontwerpen, beliooreude tot de nalaten schap van het vorige, onveranderd indienen, daaronder dat tot verlenging en wijziging van het bankoctrooi. Overigens zal een der eerste werkzaam heden der kamer zijn de herziening van het reglement van orde, die door initiatief van eenige leden der rechterzijde der tafel zal worden gebracht. {Fad,) Naar de Avondpoit verneemt, hebben de ministers onderliug bepaald, dat voortaan des Zondags aan geen der departementen meer zal gewerkt worden. Deze bepaling is reeds eeigisteren in getreden. Naar men verneemt, beeft de directie van de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Spoor weg-Maatschappij besloten tot bet voor haar rekening uitzenden van een Nederlandscheu geneesheer naar Zuid-Afrika. De keuze is gevallen op den heer J. D. Matthieu, heel-, genees- en verloskundige te Amsterdam. Hij zal zich 15 Mei e. k. per stoomschip Moor, van de Unionlijn, naar Kuapstad begeven. De bestemming van deu heer Matthieu, die een aantal brancards, geneesmiddelen enz. enz. met zich zal voeren, is de Komatie Poort, zooals men weet de ongezonde streek, waar twee Hollaudsche ingenieurs deu dood vonden. Er zal daar echter voortaan slechts in de wintermaanden gewerkt worden, de overige 6 maanden van hel jaar zal 's heereu Mat thieu 's standplaats te Pretoria zijn. [Fad.) Een gepensiouneerd onderofficier van het Oost-Indische leger bevestigd in de Ami. Cl. dat vau bet verhaaltje, als zou de te Brussel overleden heer Keulier indertijd den kraton der Aljehers stormenderhand hebben genomen, geen woord waar is. De Aljehers hadden deu kraton verlatenmen vond er slechts een kindschen grijsaaard eu een jeug digen choleralijder. Volgens de Haagsche bladen is het dezer dageu opgenomen bericht omtrent zekere bolangrijke uitbreiding vau de hofstad op gronden, gelegen langs den Scbeveniug- schen stoomtramweg, tusschen deu Kaamweg en den Waalsdurperweg, voorbarig en in elk geval uiet geheel juist. Van driehon derd daar te bouwen huizen is geen sprake. Evenmiu van aanbouw op een gedeelte grond achter den Zoölogischeu Tuin eu van een toegang aldaar tot het Haagsche Bosch. Z. K. H. de groothertog van Saksen bracht gistermiddag een langdurig bezoek bij den kunstschilder, den heer P. Stortenbeker, aau het Spui te 's Gravenhage. Naar wij vernemen is cr te 's Hage een proces aanhangig tusschen deu leveran cier van het vleesch voor de soldatenmenages en den staat der Nederlanden, tengevolge van het herhaaldelijk afkeuren van het vleesch. De nieuwe minister van oorlog heeft dien tengevolge besloten voor het garnizoen eene eigen slagerij op te richten en deze met het begin van het volgende jaar in werking te brengen. NR. Cl De verwonding aan het hoofd in den afgeloopen nacht te '-Hage door een veld artillerist met zijn sabel aan een 23-jarig jongmeiisch toi gebracht, is van hoogst em- stigen aard. Er beslaat gevaar voor het leven van den gekwetste. Ook kan krankzinnigheid een j gevolg van den slag worden, i De dader wordt in de kazer ie in verzekerde j bewaring gehouden. Gisterenochtend had de opzichter J. j Van V. oud 2 7 jaar, wonende te Delft het ongeluk, bij het verplaatsen van den ketel ia de fabriek van den heer F. VV. Braat, tusschen het wiel der machine en den ketel beklemd te geraken. Anderhalf uur daarna overleed de ongelukkige tengevolge der be komen kneuzingen, nalatende vrouw en twee kinderen. Tusschen de llardingsveldsclie en Woudrichemsche visscliers ontstond gisteren- ochtend een twist over de grenzeu van het vischwater in de Bovcn-Merwede. Evenals nu elf jaren geleden heeft zich precies onder de scheidingslijn eene zandplaat gezet, waarop beiden recht beweren te bezitten van op te kunnen visschen. Toén nu gisterochtend de Hardingsveldsche visscliers op het vlot wil den beginnen met visschen, lageu de Wou drichemsche visschers even beneden dat vlot ook het humie, zoodat geen van beiden kon visschen. Dat dit belangrijke schade oplevert, vooral voor eerstgenoemde visscliers, laat zich denken, daar het thans in het drukste van de elftteelt is en de visch nu vrij door schot heeft tot even beneden Woudrichem, alwaar de daar visschenden zeer in hun vuistje lachen, wegens de nu reeds merkbare vangst van zalm eu elft. Het is te hopen, dat deze plaat niet tot zulke groote rnoeie- lijkheden tanleidiug zal geven, als vroeger het geval was, maar dat deskundigen spoedig eene nieuwe meting zullen doen, ten einde de grenslijn nader te bepalen. Naar wij ver nemen, zal weldra eene commissie dit werk verrichten. NR. Ct.) Buiten verwachting is in de toestand van vrouw F. te Nijmegen, die Donderdag 11. door haren man gewond werd een gun stige wending gekomen. Een der kogels is reeds door den geneesheer uit de wond ge haald, en, wanneer de toestand het toelaat, zal ook de andere kogel binnen weinige dagen uit het lichaam kunnen worden ver wijderd. Zij zal echter aan het linkeroog blind zijn en men vreest, dat ook het rechteroog groot gevaar loopt. Er is gisteren eene werkstaking ont staan onder de arbeiders in deu grooten vecnpolder in Weststellingwerf. Er zijn reeds ongeregeldheden gepleegd, en voor den aan staanden nacht is men zeer bezorgd. 40 mi litairen onder bevel van den le luitenant Engelenburg zijn met den laatsten trein naar Wolvega vertrokken. In den afgeloopen nacht wilde een 18jarig jongeling, in de stroocartonfabriek te Leeuwarden, belast met de werkzaamheden aan een der kooktoestellen, het deksel af schroeven. Er was echter nog te veel stoom in, ten gevolge waarvan het deksel met ge weld et af sprong en de jongeling het tegen het aangezicht kreeg, liij kreeg ook nog de uit het toestel komende beele pap ge deeltelijk over het lichaam, waarbij hij zware braudwonden bekwam. Hij is naar het Diacouessenhuis ter behandeling overgebracht. Zijn toestand is zeer zorgelijk. Uit Ottersum (L bericht men aan het Hbl. iiet volgend treurig geval. In de na bijheid van dat dorp, aan de „Roep aan", is eeu klooster gelegen, dat door R. K. Duitsche zusters bestierd wordt en tot kost school is ingericht. Zondagmiddag «aren eenige der kinderen aan het wandelen eu plukten of vonden een vergiftigde plant, waterscheerens genaamd. Zij gebruikten er van, met het noodlottig gevolg, dat 14 kin deren ongesteld werden en een huutier, een 8-jarig aanvallig meisje, stierf. Men hoopt door spoedig iugeroepen geneeskundige hulp de auderen in het leven te behouden. I'EK TEL EG HA A I*. ROME 1 Mei. De Katholieke bladen maken de toespraak openbaar, welke de Paus gisteren bij de ontvangst der Ned«. landsche bedevaartgangers heeft gehouden De Paus zeide o. a. „Wij leven in eentiji van worsteling en strijd. Onze vijanden verdubbelen hun aanvallen en de vijand- schap, welke jegens de kerk heerscht, feller dan ooit te voren. De strijd wordt ons dus ondanks ons zeiven opgelegd." BERLIJN, 1 Mei. Het hedenochtend li 9 uur uitgegeven bulletin over den toestaai dea keizers luidt: „De laatste nacht wa iels tninder gunstig als de vorige. koorts is een weinig toegenomen, mac overigens is er geen verandering in dn toestand gekomen". LONDEN, 1 Mei. Aan de Times wordt van 30 April uit Suakiin gemeld, dat met zich daar weêr op een nieuwen aanval vooi. bereidt. Eenige opperhoofden hebben ziet met Osman-Digna vereenigd. Volgens de Timet is de toestand op hit eiland Creta zeer dreigend. Er worden voort- durend moorden gepleegd en de gouverneut die zijn geheele gezag be-ft verloren, heeft zijn ontslag genomen. Stateii-Generaal. De opening van de kamers had plaiti met het gewone ceremonieel. Op de gebrui kelijke wijze reden de ministers van hit paleis des konings in drie gala-rijtuigen nait het gebouw voor de kamerzitting, in gerei- schap van den hofmaarschalk baron De Con stant Rebecque. Een piket huzaren opemii en sloot den stoet. De minister van kolo niën droeg het costuum van lid van dei raad van Indië, de minister van oorlog wti in artillerie-uniform, die van marine in un- rine-uniformde overige ministers waren ambtsgewaad. De kamerleden waren in grooten getale de zittingzaal aanwezig. Alleen de leden dn commissie van ontvangst waren in costuum, weinigen in rok en witten das. In-en uil- geleide deden de heeren: Van Swiuderen, Magnée, Insinger en Donker, leden der eerste, en T. Mackay, Rooseboom, Goekoop Van Bijlandt, leden der tweede kamer. De tribunes waren goed bezet. In eene vereenigde zitting der beide Ka mers, gepresideerd door den voorzitter der eerste kamer, mr. W. A. A. J. baron Schim- melpenninek van der Oye, werd heden dooi een koninklijke commissie, bestaande uit de acht ministers, de zitting der staten-generaal geopend. De heer Mackay, minister van binnen landsche zaken, sprak de volgende rede uil: Mijne Heeren I De koning heeft ons opgedragen deze zitting van de staten-generaal te openen. Na het tot stand komen van de grond wetsherziening heeft het vorig kabinet ge meend zijne taak als geëindigd te moeten beschouwen en heeft het den koning behaagd een nieuw ministerie te benoemen, dat thans voor de eerste maal het voorrecht heeft de vertegenwoordigers des volks te ontmoeten De groote belangstelling bij de ten gevolge der invoering van de gewijzigde Grondvet gehouden verkiezingen aan den dag gelegd, bewijst dat de op uitgebreide schaal verleende kiesbevoegdheid, ook door de thans voor hel eerst opgeroepen kiezers, zeer op prijs wordt gesteld. De uitslag der verkiezingen heeft opnieuw getoond de in den lande levendige begeerte, dat bij de regeling van het volksouderwiji rekening worde gehouden met het christelijk bewustzijn van het Nederlandsche volt 's Konings regeering, het openbaar onderwijl als een voorwerp harer aanhoudende loig beschouwende, zal trachten binnen de perke der Grondwet belemmeringen die tol toe der ontwikkeling van het vrije onder»# in den weg staan, zooveel mogelijk uit da weg te ruimen. Ook in ons vaderland eiscben de u-s^ schappelijke vraagstukken de volle aandacht De door de vorige tweede kamer begoouB enquête geeft reeds nu de gelegenheid mu' regelen te beramen om de verbetering verschillende toestanden te beproeven. De nog steeds gedrukte toestand vaud» landbouw noopt tot een voortgezet onderwd uaar de middelen om die groote bron m onze volkswelvaart te ontwikkelen en te be vorderenook de belangen van handel nationale nijverheid zullen uiet uit bet W worden verloren. De ter uitvoering der nieuwe gronde* lelijke bepalingen noodige wetsontwerp zullen geleidelijk worden ter hand geno«* De regeling van de administratieve reek' spraak zal wordeu ontworpen terwijl de'* gens de tweede alinea van art. H" Grondwet gevorderde wet betreffende lands verdediging zal worden voorbet* door eene staatscommissie. Ofschoon de fiuaucieele toestand vis rijk niet ongunstig kan genoemd work1 rekent 's Konings regeering het zich

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2