c Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABOWHEMENT: Woensdag 2 Mei 1888, N9.104. ADVERTEBTIEM: Bet Geheim van het Oude Kasteel. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden l.ffO. S'rijs per Nummer 10 ('ent. 202. Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Selieeprnukersstee? Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berichten. SCHUTTEHIJ. BURGKJIEESTKR k» WETHOUDERS Tl» LEIDEN dorn te wetendatter voldoening aan de wet van den 11 April 1827 Staatsbln°. 17), een aan vang ial worden gemaakt met de inschrijving voor den Schutterlijken dienst, van degenen welke daartoe dit jaar in de verplichting vallen. Dat deie inschrijving zal geschieden in tien afzon derlijke registers, mei dien verstande, dat de per ionen, geboren in 1854 tot 1862 ingeslotenwelke zich hier ter stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen metterwoon hebben nedergezet, waar onder ook zijn begrepen de militairendie sedert de laatste inschrijving hun paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmeJc de zich in dit Rijk en binnen deze gemeente sinds de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreemdelingen, zullen worden in geschreven achter-in de registers, waartoe zij volgens hunnen ouderdom behoorenterwijl de geborenen in bet jaar 1963 zullen worden geplaatst in een nieuw register, te weten: het eerste van den jare 1888 en het tiende, of dat der geborenen in 1853, van het vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al vermeende hij tot de vrijgestelden of uitgestotenen te behooren, en dus ook niet die personen, welke reeds bun ontslag uit den Schutterlijken dienst hebl>en bekomen. Dat de registers van inschrijvingingevolge art. 5 van het Koninklijk besluit van den 21 Maart 1828 (Staatsblad n'. 6), zullen worden geopend op l'insdag den 15 Mei aanstaande, en .>p Vttj'Ug den 1 Juni daaraanvolgende zullen worden gesloten. Dat derhalve de personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den 1" Juni niet hebben doen inschrijven (en dus «>ok ieder persoon, van elders zijnde komen wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd heb bende vreemdelingen, alsmede de militairen, welke hun finaal ontslag hebben bekomen en niet weder zijn in dienst getreden), bij ontdekking, alsnog ach ter de teckening tot sluiting, door het Hoofd van de Regeering aan het einde van het register te plaatsen, «uilen worden ingeschrevenmet hij voeging van het woord: ambtshalve, en volgens art. 9, door den Schuttersraad zullen worden verwezen tot eone geld boete, en daarenboven dadelijk, zonder lotingbij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting te hunnen aanzien beston den; terwijl in zoodanig geval het huwelijk hun •ok geene aanspraak geelt oin in de tweede klasse ge bracht te worden: alles onverminderd zoodanige straf- bepalingen als, uit krachte tier wet van den 31 December 1832 Staatsblad n*. 67), op lien moch ten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt \ermaarid om, voor zooveel hij niet van een geboortebewijs voorzien is, voor ben welke alhier geboren zijn, dat bewijs te koinen afha- kn ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke «tand), van heden al, van des voormiddag? 9 tot '•namiddags 4 uren; terwijl zij, welke elders geboren zijn, zich dat bewijs vóór de inschrijving zullen moeten aanschaffen zullende een ieder verantwoordelijk zijn voor de gevolgen, wanneer hij, bij gemis zijner ge- boorte-akte, door eenc verkeerde opgave van liet ge boortejaar, abusievelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt her innerd, dat zij bij de inschrijving tevens zullen moe ten opgeven hunne woonplaatsbenevens bel straat- tiommer hunner woninghun beroep en dat hun ner outlerszoo die nog in leven zijn, alsmede den tijd van inwoning alhier, en eindelijk ol zij ingeschre venen gehuwd ol ongehuwd zijnen in bel eerste geval of zij kindereu hebben, zoo ja, hoeveel van elk geslacht; wordende de gehuwden aangemaand om zich van een extract uit bet huwelijksregister le voor zien, orn daarop door den heer der gebuurte, in wiens gebuurte zij wonen, het getal hunner kinderen te doen certificeerenten einde daarvan bij de inschrij ving te doen blijken, znllende almede tot de a gille dier huwelijks-ex traclen van lieden af worden get a eeerd ter secretarie dezer gemeente (afdeeiiug burger lijke stand), van des voormiddags 9 tot 's namiddags 4 uren. Dat, ten einde deze inschrijving geregeld afloope, een iegelijk, in die termen vallende, bij deze wordt opgeroepenom zich le vervoegen in een der ver trekken van liet Raadhuis, en wel: Op Dinsdag den 15 Mei 1888, de bewoners van Wijk 1, II en 111; Op Woensdag den 16 .We» 1888, de bewoners van W ijk IV er» V'; Op Donderdag den 17 Mei 1888, de bewoners van Wijk VI, benevens de bewoners van de buitenwijk; Op Vrijdag den 18 Mei 1888, de hew oners van Wijk Vil en VIII; telken dage van des voor middags 10 tut des namiddags 2 uren; met uitnoodigingom op den bepaalden dag zicli stiptelijk ter aaugeduider plaatse aan te melden, ten einde incn zicli met te wijten hchhe de gevolgen, welke uit bel achterblijven zouden ontstaan; zullende wijders bet tijdstip, dat de registers ter inzage zullen liggen, en de dagen der loting, welke volgens de wet, vóór den 1 Juli aanslaande geheel zal moeten zijn afgeloopen, nader worden bekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 tan Zr. M*. besluit van den 7 September 1828 Staatsbln°. 55) roepen bij deze op alle personen, welke als gehuwd of als weduwenaar met kind cf kinderen, in het afgeloopen jaar in de termen zijn geweest, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de algenieene rol der Schutterij (c worden gebracht, doch sedert dien tijd, door bet overlijden van hunne vrouwen of kin deren, de bevoegdheid beblieri verloren om in die klasse te verblijven, eu dus alsnu in de eerste klasse der voor dit jaar op le maken algcmecnc Schutters- rjl geplaatst moeten worden, om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te geven, of ricli daartoe ter secretarie aan te melden, de> voorinidd.igs tussclien 9 eu 1 uur, vóór den tijd van aanvang der inschrijving, en dus uiterlijk tot den 14 Mei aanslaande; zullende, wanneer deze kennisge ving door den lielangliebbende mocht zijn verzuimd, en hij dientengevolge niet bij de Schutterij zou zijn ingelijfd, door Riirgeineestcr en Wethouders proces verbaal tegen hem moeten worden opgemaakt en aan de Reclilliank ingezonden, ten einde op de nalatigen toe te passen de strafbepaling van art. 1 der wet van den G Maart 1818 (■Staatsbl. n°. 12), en art. 22 d'M wet van 15 April 1886 Stblr»°. 64), hou dende hechtenis van een lol veertien dagen of gcld- bucte van vijftig cents tot honderd gulden. En wordt deze duur aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE JvANTER, Burgemeester. Leiden 1 Mei 1888. E. KIST, Secretaris. I.E1DE\, I tfcl. Hedenmiddag zijti de miliciens voor het mililiedistrict Leiden aan het Invaliden huis te zamen gekomen, om van daaronder militair geleide naar de kazerne te worden gevoerd. Bij de Leidsche spaarbank werd in de maand April ingtlegd f36108.65, terugbe taald f 65899.75*, terwijl zijn afgegeven 106 nieuwe en geheel afgelost 122 boekjes. Op 30 April bedroeg het gezamenlijk te goed der 8359 inleggers f 1,621,727.45. De f Leidsche dilettantenclub" gaf gis teravond alweder eene uitmuntend geslaagde •uivoering in het lokaal Ephraïm alhier. Te 8 uur was de zaai uitstekend bezet door leden en genooJigden met hunne vrouwen en meisjes; Opgevoerd werd vóór de pauze /t Lied van moeder", een oorspronkelijk tooncelspel dat altijd pakt, een tooneelspel met zang, in drie bedrijven en een voorspel, door A. S. Reule, Nz. De rollen waren rnet zorg ingestudeerd en de geheele tooneelschikking toonde dui delijk dat de club in den heer L. een zorgvol regisseur heeft gevonden. De hoofdrol was tevens in handen van genoemden heer L. die als altijd zich bizonder vrij op 't tooueel bewegende, aan den persoon van Henri Kort- mans gloed en leven bijzette. De vrouwen rollen zagen we terstoi d in goede handen en mevrouw, de weduwe Kortmans en Helena hare pleegdochter vonden dan ook in de twee oude bekenden waardige vertolksters. De rol van mijnheer Walling was lang niet gemakkelijk, en bovendien valscbe rollen zijn altijd ondankbare. Ook Willem en Jakob Storm verdienen een woord van lof. Ten laatste, omdat ze de jongste was, lang niet de slechtste, een persoontje die zich kordaat van hare (aak gekweten heeft. Men weet, in 't voorspel ontmoeten we Henri Kortmans als kleine jongen. Die rol nu is voortreffelijk vervuld door een meisje, en omdat die kleine zoo uitstekend speelde ver melden we gaarne dat 't Marie Müller was. Gedurende de voorstelling kon men, om zoo te zeggen, een speld hooren vallen en na elk bedrijf wachtte den vertooners het begeerlijke loon dat in een hartelijk gemeend applaus gelegen is. Was bij 1 Lied van moeder" menige traan weggepinkt, bij 't nastukje zat men met recht te schudden van 't lachen, 't Was getiteld Negen en Negentig beesten en één boer", vaudeville in «£én bedrijf, naar het Fransch. Bizonder verdienstelijk werd in het nastukje de vermoeiende rol van den schaapherder Jan Ram vertolkt, terwijl zijn broêr, de ka nonnier Picter Ram f de leeperd" uitmuntend ter zijde stond en door zijn vrij spel het stukje veel leven bijzette. Vrouw Van Beek en Doka Wijntingen waren ook uitmuntend en de schoolmeester l)e letter was goed in zijn rol. In een woord, 't stukje liep flink en gaf bizonder veel stof tot vroolijkheid. We kunnen niet nalaten te melden hoe 't ons opviel dat in beide stukken het gri meeren met zeer veel zorg en smaak geschied was. Naar we vernamen is de heer P. J. W. Knaap ditmaal met die taak belast ge weest. Na afloop van de tooneeluitvoering schikte men zich tot een gezellig dansje, dat nog lang de leden prettig te zamen hield. Hedenmiddag even na 4 uur werd een begin van brand opgemerkt in het pand Lange Raamsteeg N°. 27. Terstond rukten de agenten van politie N°. 7 en 11 (Van Noort en Vau Hees) met den haspelwagen uit om de slang te verbinden aan de daar liggende brandkraan. liet uitrukken en aanschroeven te zamen duurde niet meer dan 8 minuten, na wel ken tijd alles in gereedheid was om water te geven. Gelukkig was dit laatste niet noo- dig en kon de haspelwagen spoedig weêr inrukken. Een paar venstergordijnen zijn in bet pand verbrand. Op 14 dezer zal aan het gebouw van het prov. bestuur te Hage worden aanbe steed het maken van scheidingsmuren en FEUILLETON. FAMILIE-ROMAN. 58). .Dit zult ge niet, Gisela. Op het oogenblik geldt hier het recht van den sterkste en zoo ge het mij niet geeftzal ik o dwingen mij de plaats te wijzen." .Ik zal mijn plicht doen, wat er ook gebeure." .Pas op, Oisela, ik heb u lief, maar boven alles bemin ik mij zelve. Kort en l<*d, wu»r |jgt hel document? Zoo ge Vhft twijgen, dan dood ik u." VIER EN TWINllGSTE HOOFDSTUK. roberts aan het werk. Nadat Boberts zijn boodschap aan den •tal bad gedaan, ging hij weer in huis, '"«iaselde zijn liwerij tegen gewone klee dden en verliet na het kasteel en het park. ftui-g e»enwel niet door het hekmaar orer den tuinmuur, zoodat niemaud "8 dat hij uit ging. Heel in de verte onderscheidde hij de gestalte van Mar'jy, die wellangzaam voort- wandelde, maar hem onmogelijk zou kunnen achterhalen, ten minste wanneer hij den zelfden weg nam. Roberts kende evenwel een zijpad, dat smal en hobbelig was en aan weinig menschen bekendmaar dat in een rechte lijn liep, terwijl de groote weg een bocht maakte. Hij rende dus zoo snel zijn beenen hem konden dragen langs dit pad, zoodat hij Marbjr binnen een kwartier voor was. Nu kwam hij aan liet punt, waar liet pad op den weg uitliep en daar verborg bij zich in het kreupelhout, om zijn slachtoffer af te wachten. Zonder in het minst te vermoeden welk gevaar hem bedreigde, kwam Marbjr aan wandelen. Eensklaps schoof Roberta de struiken uiteen en viel den politiebeambte met opgeheven dolk aan. Deze deiu«de een pas terug, msar op hetzelfde oogenblik deed zich een hoefslag hooren, zoodat ook Ro berta, met een verwenscbing op de lippen, zijn wapen verborg. Hiervan maakte Marby gebruikhij gaf zijn aanvaller zulk een hevigen vuistslag op het boofd, dat hij duizelde en aan den kant van den weg neerviel. Op dit oogenblik kwam de ruiter aan rijden; liet was Dick, de groom. Marbjr durfde hem evenwel niet aanroepen, omdat hij twijfelde of hij in hem een «riend, dan wel een vijand zou vinden. Dick lette evenwel volstrekt niet op hetgeen er om hem voorviel, hij bereed een der vlugste, maar tevens het wildste paard van denstal, dat al zijn aandacht vorderde. Zoodra Dick voorbij was, poogde Roberts op te staan, maar de ruist van Marby was zoo geweldig op zijn hoofd neergekomen, dat zijn kracht als vetdoofd was. Iiiluseclieu had Marbjr hem bij de keel gegrepen en weder op den grond geworpen, hij nam liern nu den dolk af, eu met eenige dunne laaie biezen, die aan den weg groeiden, bond hij hem handen eu voeten. .Ziezoo, mijn jongen," sprak hij, terwijl hij bedaard de stof van zijn jas sloeg, .dat valt niet zoo uit als je wel gewenscht had. Ik herken je, je bent Roberts, de hof meester van Eden-Caslle." Daarna bekeek hij oplettend den dolk en ging voort: .Daar staat het wapen van lord Hampton op, die dolk zal ik bewaren en jou laat ik over een uur naar het commissariaat van politie brengen. Tot weerziens." Marbjr wandelde daarop voort alsof er niets gebeurd was en na een half uur was hij in het hotel aangekomen, waar hij een kamer had gehuurd. .Zoo, mr. Wilson," riep de hotelhoud ster toen zij Marbjr rag binnenkomen, de tafel is u misgeloopenmaar ik heb een heerlijke eendenbout voor u bewaard." .Daar zal ik het ook wel mee kunnen doen, mrs. Brown, antwoordde Marby, die zich hier Wilson liet noemen, .maar is er niets voor mij gekomen." .Jawel, mr. Wilson, een telegram. Kan ik voor u dekken?" .Eerst mijn telegram, zaken gaan voor." De botelboudster gaf haar gast het tele gram over en dekte daarna een tafeltje voor hem. Marby had het telegram open gescheurd en las .De waarheid uit bcm gekregen, ver denking bevestigd. N." .Wees zoo goed nog even ir.et mijn eendenbout te wachtenmrs. Brownriep hij, ik moet weer uit." .Die man schijul drukke zaken aan de hand te hebben," mompelde mrs. Brown, terwijl zij haar gast nakeek. Wordt oerzo/gd).

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1