BLNNËiNLANDSOHË BER1CU i EN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN'. der kermis worden geheven. Voor schop stoelen wenschen burg. en weth. f 12,50 to heffen, en van de orgeldraaiers f 1 per persoon, in plaats var» slechts f 0.00, zooals thans. Vermoedelijk zullen dan de ontvangsten met f 600 h f 600 stijgen, waardoor de op brengst van de jaarmarkt zal bedragen f 1500 5 f 1600. Door de meerdere helling wordt ook niet gehandeld in strijd met de gemeentewet, aangezien de kosten van de verschillende markten voor de gemeente per jaar, ook hij verhooging bovenbedcftld, nog aanmerkelijk hooger zijn dan de ontvangsten aan marktgelden, enz. waarvan het bedrag nu gemiddeld per jaar zou bedragen f 8582.74. De kosten n. 1. bedragen gemiddeld per jaar f 8700. Burg. en weth. stellen voor tot de boven bedoelde verhoogingen te besluiten, evenwel in dien zin dat de nieuwe maatregel niet zal gelden voor die ondernemers, aan wie reeds standplaatsen voor de s. kermis zijn verleend en door wie het verschuldigde marktgcld is betaald vóór 15 Apnl 1888. Bij herhaling werd bij vroegere raadsbe sluiten bepaald dat eeu gedeelte van de winst van de stedelijko gasfabriek zou komen ten bate van beambten van die fabriek. In 1864 is bepaald dat gelden die intutscheu niet waren uitgekeerd, toen f 791.16 bedragende, productief zouden worden gemaakt. Aldus ontstond een fonds bij de administratie der gasfabriek bekend als Ondersteuningsfonds." In Juni 1871 begon men voor het eerst daaruit een soort pensioen als weekgeld toe te kennen aan zeer bejaarde en daardoor ontslagen lautaarnlieden. Nu echter alle bedienaren der straatverlichting in vasten dienst der gemeente komen, vallen die werk lieden in de termen van de gemeente veror dening op het pensioeu, zoodat van uitkoering aan deze nieuwe werklieden geen sprate meer kan zijn. Daarenboven is de vraag gerezen of de commissie voor de gasfabriek over deze gelden wel bij voortduriug beschikken mag. Had men zegt de commissie in 1876, toen de 8 pCt. uitkeering, ter beschik king der commissie, verviel, eveneens deze vraag overwogen, d.ui was destijds het oogen- blik gunstig geweest, om eene beslissing uit te lokken, waar deze gelden thuisbehooren. Commissarissen wenschen thans die vraag aan het oordeel van den gemeenteraad te onderwerpen. Wanneer als buitengewone belooning al die gelden uitgekeerd hadden moeten worden, dan is het fonds ook heden nog hun eigendom, en commissarissen meeneti dat deze opvatting de ware is. De commissie stelt dus den raad voor die gelden te bestem men aan het verleenen van cenige ondersteu ning aan die lantaaruliedeu, mits zij deu leeftijd van 59 jaren hebben bereikt en meer dan 15 jaren als zoodanig dienst hebben gedaan, welke van het pensioenfonds der gemeente uitgesloten, bij de opheffing der oude dienstregeling der straatverlichting, we gens hun hoogen leeftijd ongeschikt zijn geworden om ze aan de nieuwe dieustregeliug te verbiuden. Luitenant-kolonel W. C. D. Van Bijen van het 4e regiment infanterie heeft gevraagd op pensioen gesteld te worden. Bij de op heden gehoudeu openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste prijzen f35.f18.f3.80 en f 1.85, laagste prijzen f35.f18.f3.70 en f 1.85. Bij de op 21 dezer door de genie gehouden aanbesteding waren inschrijvers voor: 1. het éénjarig onderhoud der kazerne gehouwen de heereu S. Van Leeuwen, f 8400; J. Sirag, f8334; J. B. Hoogeveen f8319; Iz. Van der Kamp, f 8120 J. Boom, f 7997; 2. oeuc gedeeltelijke binuenverving van de kazerne bij de Morschpoort, de heerenQ. W. Tielkemeijcr, f 1525; C. J. A. N. Van de Gent, f 1520; J. H. De Jong, f 1430; J. 11. Ileus f 1395; D. J. Van Amcrom, f 1363; L. W. J. Van der Drift, f 1347; M. K. Eijsvogel te Ituinpt, f1317; Firma Dekker en Boeudeimaker te Amsterdam, f1210; de overigen allen alkier. Gedurende het 1ste kwartaal 1888 werdeu alhier het rijksmuseum van oudheden door 690, het rijks ethuographisch museum door 69 en het rijkskabinet van prenten en pleisterbeelden door 50 bezoekers bezocht. üe korporaalsvereeniging „Kunst door Vriendschap" alhier hield Zaterdagavond bare tweede buitengewone vergadering met intro ductie in het lokaal Fpbraïm, met welwil lende medewerking van eenige leden van het muziekcorps van het 4e regiment infan terie, ouder leiding van deu heer B. Bos. De zsal was flink bezet met leden en genoodigden met hunne vrouwen en meisjes. Na eeu paar muzieknummers werd overge gaan lot de opvoeriug van het kluchtspel in één bedrijf „Hij moet er uit, en hij zal er uit*', 't Stukje liep goed van stapel en waar de vertoouers een woord van lof voor de vertolking verdienen mogen we den kleinen tiuver, het zoontje van den presideut, als leerjongen van Sluikhaar niet vergeten. Het kluchtspel getiteld «Let op de komma's" liep ook naar wensch af, en evenzoo na de pauze, De hoed van den horlogemaker" blijspel in één bediijt. Wat de voordrach ten betreft de korpotaa! G. was wêer, als de vorige maal, onbetaalbaar, en voor de vereenigiug is 't zeker jammer dat dit ver dienstelijke lid weldra, als korporaal-milicien, de gelederen gaal verlaten. Na nog ecuige goed uitgevoerde muziek nummers werd de zaal voor het bal in ge leedheid gebracht, eo spoedig werd de lange reeks vau dansen geopend, die tot zeer laat gezellig werd voortgezet. Het is zeer zeker niet van nut oulbluot dat ook de korporaals van een garnizoen op die wijze met de burgerij de goede verstandhouding onderhouden. Zaterdagavond miste eene vrouw, die op de Botermarkt alhier eeu winkel was binnengegaan om daar iets te koopen, toen ze betalen wilde hare bcuts met een inhoud van 8 gulden, het geheele weekgeld van haren man. Hoogstwaarschijnlijk is de beurs haar op straat ontfutseld. Een dienstmeisje miste tlcuzelfdeu avond een gulden uit haur mantelzak. Gistermiddag zakte eeu man op den Apothekersdijk alhier in elkaar. De man moest naar Overijsel doch had geen geld voor de reis en ook niet voor eenig voed sel. Door de zorg van de politie is de zeer zwakke man naar zijne bestemming voort geholpen. Hoe guur ook de maand April zijn kan, en hoezeer ze dat ook dit jaar weer was, wanneer de Mei wordt ingeluid wil 't zonnetje nog al eens luister bijzetten aan 't korte feest den jongens op de Botermarkt aangeboden. Ook dezen avond wêer werd Ie 6 uur de fuutein voor 't eerst vau dit jaar vrijgelaten hare stralen te werpen zoo hoog ze dat kan. De fraaie marmeren fontein van haren houten mantel ontdaan glinsterde helder in de voorjaarszon en nog helderder schitterden de opgeworpen waterstralen, lutusscheu deed zich hot carillon hooren Hel was iu de Mei zoo blij, eu wat dus meer zij, als aankondi ging dat we ons weldra weer zullen verheu gen in het voorspel bij heel en half uur, waarvan we in de laatste dagen verstoken bleven. En bij dat alles het gebruikelijke gekriuel van de jongens en het flaneereu vau de ouderen, alle» wel iu slaat de orlgeving gezelligheid bij te zetten. lilt 1 V HUH I 'IKIT. Heden werd bevorderd tot doctor iu de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer tl. Massink geb. te 'l'erwolde, na verdediging van zijn academisch proef schrift getiteld: „Bijdrage tot de kennis van het vroeger en tegenwoordig bestuur op het eiland Madoera." Ul /.IKU, LErTKKKV Kt ktIXST. Bij de uitvoering der Waguer-vereenigiug te Amsterdam, Vrijdagavond, werd dooreen commissie uit die vereenigiug aan mr. H. Viotta een kostbaar geschenk aangeboden. De heer Kuiuders voerde daarbij bet woord en bracht in warme woorden hulde aan Viotta's verdiensten. Het publiek barstte in toejuichingen los. De uitvoering zelf, waaraan zooals men weet, Ernst Van Dijck en Blauwaert meewerkten, slaagde zeer goed. In het dorpje Bushey, in Engeland, heeft zich in de laatste jaren, onder leiding van deu beroemden Herkomcr, een soort van kunst-kolonie gevormd, die zich iu bijzon- dereu bloei mag verheugen, ilerkotner, die daar zijn buitenverblijf heeft, begon er on derricht in schilderen, etsen, graveeren, houtsnijden enz. te geven, zonder eenige betaling daarvoor te (ordereu. Spoedig nam het aantal leerlingen toe. Ateliers, werk plaatsen, smederijen verrezen weldra en geld om de onderneming te steunen werd ruim schoots verstrekt. Ook vrouwelijke leer lingen werden toegelaten. Dezer dagen is er nu een klein theater geopend en een muzikale uitvoering gegeven; de muziek was tot uu toe de eenige kunst geweest, die er niet vertegenwoordigd was. OFKICIKKLK ■KBKCHTKN. Door Z. M. is aan den heer mr. E. Op- zoomer, lid van het hof vau justitie in de kolouie Curasao, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het ordeteeken der derde klasse vau het Borstbeeld van deu Bevrijder, hem door deu president der Ver- eenigde Staten van Venezuela geschonken. Door Z. M. is, met ingang van 1 Juni 1888, benoemd tot inspecteur van den waterstaat, de hoofdingenieur 1ste kl. G. Vau Diesen. De koning heeft den 28sten April 1888 de terugroepiugsbrieven ontvangen vau den heer Isaac Bell Jr.als ■inister-resident der Vereenigde Staten van Amerika bij hoogst- deszelfs hof. Bij beschikking van deu minister van marine is de heer A. G. P. Philipsc be- noimd tot klerk bij de directie der maiine te I f el levoetoluis. De minister van oorlog zal op 3 Mei geen audiëntie verleenen. Blijkens bij het dep. van marine ont vangen telegrammen is Zr. Ms. schroefsloom schip 1ste kl. Van Galen, onder bevel van den kapt. ter zee J. Loots, den 27sten dezer te Batavia aangekomen; terwijl Zr Ms. scbroefstoom8chip 1ste kl. Johan Willem Friso, onder bevel van den kapt. ter zee G. Doorman, dien dag Lissabon heeft ver laten. Aan boord van gemelde bodems was alles wel. De ministers van binnenlandsche zaken en van justitie zullen zich Dinsdag 1 Mei naar Amsterdam begeven, om van de uit- noodiging ter bijwoning van het 50 jarig feest van „Arlis" gebruik te maken en om bij de opening vau bet Ethnografisch Mu seum aldaar tegenwoordig te zijn. Bij de exploitatie-maatschappij is een merkwaardige uitvinding voor de veiligheid der treinen, en wel voor het geval, dat de machinist door onveilig sein rijdt. De af- standseinen zal men (Tan op de stations halten en wachtposten door middel van een mechanisch toestel iu verbinding brengen met de spoorwegrails, met het gevolg, dat, wanneer de trein dit punt passeert, de veer der Westinghouse-rem zoodanig iu beweging wordt ge bracht, dat de trein dadelijk in zijn vaart wordt gestuit en iu een oogenbhk stilhoudt. De genomen proeven zijn zeer goed geslaagd. (ArnA. Ct.) Te Ede wordt als candidaat voor de tweede kamer genoemd de heer Van der Borch van Verwolde. Bij koninklijk besluit van 25 dezer nr. 78 is het besluit van den raad der gemeente Voorschoten i.d. 13 April jl,, waarbij mej. E. N. Mulert tot de Leemkule ia benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school aldaar, tot 1 Juli 1888 ge schorst. De schorsing is gegrond op de overweging dat, ter beoordeeling of het besluit van den gemeenteraad met de wet strijdig is, een nader onderzoek wordt vereischt, en de termijn waarop de benoeming ingaat (1 Mei e. k.) daartoe geen voldoende tijdruimte aanbiedt. Men meldt aan het D. v. N. uit 's Hage: Dinsdagvoormiddag zal Z. M. de koning den voorzitter der eerste kamer eu den tijdelijken voorzitter der tweede kamer beëedtgen en hun tot de eedsafneming der leden machtigen. Zaterdag zijn te Katwijk aan Zee, aan gekomen 40 schuiten, met besommingen van f40 tot f60. Enkele hadden f 70 tot f 100. De viscb wa» over het algemeen niet duur. Gisterennacht brak een hevige brand uit in de gemeente Spijkenisse. Een woon huis, eenige schuren en loodsen werden eene prooi der vlammen. Eenige paarden en enkele stuks hoornvee kwamen bij den brand om. Een en ander is verzekerd. De oorzaak is onbekend. Iu de „heilskazerne", iu de Gerard Doustraat te Amsterdam, werd Vrijdag door eenige diamantslijpers rumoer gemaakt. Toen zij door de politie verwijderd werden, gaf een der belhamels een politieagent met een mes een steek iu de zijde, zoodat de Bgent, ernstig verwond, naar het gasthuis moest worden gebracht. De dader is gearresteerd. Men schrijft aau de N. R. Ct. uit den Oosthoek van Drente: Van algemeene werkstaking is te Weer- diugerinond nog slechts een halven dag spra ke geweest. Door het allerwcge krachtig, doch bezadigd optreden der gedetacheerde militaire macht wordt bet ruwe geweld be dwongen, en komt er inderdaad meer gema tigdheid in de gemoedereu. Vrij algemeen hebben de werkgevers met de werklieden een accoord aangegaan. Voor gewoon bag- gelwerk wordt 90 c. A f 1 per roe, dat is f 4.50 a f 5 per stobbe betaald. Zwaarder werk naar evenredigheid tot f 1.20 per roe of f 6 per baggel. Het turfgraven wordt met f 10 it 15 ct. per dag en per man (6 manswerk) verhoogd, met welke betaling de arbeiders over het geheel genoegen neineu. lutusschen zijn er altijd eenige opruiers die veel kwaad kunnen stichten. Zoo is door die lieden aau hunne mede-werklieden te kenneu gegeven, dat, bijaldien rij voor het gecontracteerde loon aan het werk gut zij met geweld daarin verhinderd zullen woi'. deu. Van een en ander hebben de burgt meester van Emmen en de officieren du huzaren en der infanterie keunis bekomn die hunne maatregelen wel zullen neon om ongelukken te voorkomen. Immers ha goedwillige volk verlangt niets liever dn aan d:n arbeid te blijven, waarbij komt,dn bet de meerderheid uitmaakt tegenover e« klein getal onwilligen, en ook dat de een sten van hun recht om te arbeiden, als ha er op aankomt, een krachtig gebruik zoo. den maken, zoodat er nog wel eens slagen zouden kunnen vallen, onder de arbeiden zeiven. Om een en ander te voorkomen loopeo nl. in de Ter Apelsche venen de infanteris ten patrouille en onder die bedekking werkt men ongehinderd door. In het Compascuurnveen is het veel on rustiger; alle arbeid heeft ongeveer opge- houden, en zulks in weerwil dat sommigi verveners aan de eischen der werklieden te gemoetkwamen. Anderen evenwel sta« geen loonsverhooging toe en zeggen liever geen werk te laten uitvoeren, dan in de tegenwoordige omstandigheden meer loon te geven. Heden Vrijdag moet de opgewon. denheid te Compascuurnveen groot zijn mede tengevolge van den sterken drank di« aldaar wegens de nabijheid der Duitschi grenzen in massa en goedkoop verorberd wordt. In die venen moeten reeds ernstige ongeregeldheden plaats hebben. Het is tt eerwachten dat de militaire hulp niet spoe dig naar huis kan terugkeeren. De werkstakers aan het Tjouger-kanaal hebben den arbeid hervat. Door de leerlingen der laagste vier klassen van het gymnasium te 's Hertogen- bosch in de hoogste klasse gaf de vertrek kende leeraar geen les is Zaterdag san den beer Desertine, leeraar in de oude taleo, die naar Nijmegen gaat, eeu fraaie coupe in cuivre poli op piëdestal aangeboden, vergezeld van een naamlijst der leerlingen. Te Eindhoven breidt de werkstaking zich uit. Gisteravond werden daar wedet bij eenige ingezetenen de ruiten ingeworpen, waaronder twee groote spiegelruiten. Door de politie zijn twee der vermoedelijke daden in hechtenis genomen. 4 it t H It IJ K. De kamer van afgevaardigden heeft Zaterdag het voorstel betreffende de uitgifte van Panama-loten, in zijn geheel met 311 tegen 132 stemmen aangenomen. De kamer is daarop tot 15 Mei uiteen gegaan. Bij het te Bordeaux den prenident der republiek aangeboden feestmaal aDtwoorddi deze op een toost ongeveer het volgende: fToen ik de uitnoodiging aannam van den burgemeester om herwaarts te komen, wu het mijn doel den vooruitgang in deze stil gade te slaan en de openbars werken te be zichtigen, in verband met het progrsmmr dat door de kamer werd aangenomen, toen ik nog minister van openbare werken wie- Het doel, dat ik mij daarbij voorstelde, ii bereikt; doch de hartelijke ontvangst, welke ik bier vond, geeft eene bijzondere betee- kenis aan mijne reis. De mij ten deel ge vallen toejuichingen golden niet den ui zijn land toegewijden persoon, maar den Bit die als trouw en vastberaden wachter dn openbare vrijheden optreedt, de krachtig! regeering welke eerbied voor hare initellin- gen inboezemt." Üe president der republiek drong veile krachtig aan op eendracht. „Wij moeten zeide hij, „onze eensgezindheid toonen nu het leger, dat zich volkomen aan zijne derlaudslievende plichten wijdt." Zijne redevoering vond veel bijval. De receptie op het raadhuis was schilt* rend. Er heerschte groote geestdrift en president werd levendig toegejuicht. Boulanger zal een boek uitgeven „l'Invasion allemande", in afleveringen iu 10 centimes met illustraties. Boulanger gaat 15 Mei naar het de{. „Nord" om zijn kiezers te bedanken. Eergisteravond werden te Toulof ernstige wanordelijkbeden gepleegd. 'lenl* volge van eene manifestatie der student® tegen Boulanger, kwamen verschillende p gelieden uit de voorsteden voor de vere«' gingslokalen der studenten bijeen. Uit W der vensters van een lokaal, waar 300 k* denten bijeen waren, werden vier revol** schoten gelost. De manifestanten weD® daarop woedend; zij verzetten zich tege® politie; de troepen werdeu ontboden en1 gendarmerie maakte een charge, waardooi* straten volkomen werden schoongeveegd Bij de gisteren te Epinal, gehow* verkiezing van eeu lid van den Sennit'

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2