NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN IN OMSTREKEN. «Miraiit verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABOKMEfóENT: Maandag 30 April 1888. - N9.102. AOVERTEMTIEM: Uitgevers: Gebroeders Muró. Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door hel geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Summer 10 t ent. 202 Jont gang. Van '16 regelsO.DO. Elke regel meer0.15. Groole letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, 4 contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: SelieepmakersMeejt; fe. Stads -Berichten. U it V K W li I BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Brengen ter algeineene kennis dal door JAN KOI KES WaEKI.HAKKER. alhier woon achtig, een verzoekschrift is ingediend om ver gunning voor den verkoop van sterken drank in hel klein in hel perceel Burgslceg n°. 14. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leiilsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 28 April 188S. Roütelooze Inenting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algeineene kennis dat op Dinsdag I Mei e. k. en de volgende Dinsdagen in de maand Mei, lusschen twee en drie uren des namiddags, zitting zal worden gehouden in het Elisabethsliof aan de Oude Vest, tol het verrichten van kosteloozc inen ting. Burgemeester en Wethouders voornoemd; DE KANTER, Burgemeester, E. KIST, Secretaris. Leiden, 28 April 1888. LGIDISN, 28 April. Tot onderwijzeres aau de openbare school te Leiderdorp is benoemd mej. G. J. H. Schretlen, alhier. Iu de afgeloopeu week zijn alhier twee gevallen van roodvonk voorgekomen. Geene sterfgevallen aan besmettelijke ziekte kwamen voor. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Z. 22 April 35 volw. en 4 k., totaal 39. M. 23 61 lü 71. D. 24 66 10 76. W. 25 70 9 79. D. 26 li 10 82. V. 27 69 II 80. L 28 60 7 ,67. In de gisterenmiddag gehouden ver gadering der wiskundige afdeeliug van de academie van wetenschappen werd door den voorzitter medegedeeld, dat de onlangs uit gebrachte benoeming van prof. Van de Sande Bskhuyzen tol voorzitter en prof. Van der Waals tot ondervoorzitter dezer afdeeling door denjtkooing is bekrachtigd. We verwijzen de liefhebbers van degelijke muziek gaarne naar achterstaande advertentie omtrent liet concert van Maan dagavond, Ie geven door den heer Lublin, nel mej. Oorver en den heer Van den Berg. Na een concert van den heer Lublin m de residentie lazen we in een der Ilaag- sche bladen eene zeer waardeerende beoor deeling; vooral werden geroemd de rust, «uiverheid, gladheid en de elegance waar door ziju spel uitmunt. Het plan waarvan we reeds vroeger spraken, het plan nl. van leden van het Hollandsche opera gezelschap van Amsterdam om lich te vereenigen tot een compleet ge- lelschap om daartr.êe na afloop van de viutercampagne in verschillende plaatsen van ons land voorstellingen te gaan geveo, is nu 'traezeulijkt. De beate krachten van dat pielschap hebben zich vereenigd en hebben Iwideu gekozen als de plaats waar zs reeds oensdag a. s. zullen optreden met „De "me student", kouiische operrete (der Bet- Jehiodenl) van Millöcker. Wat de artisteu Wtreft wc hebbeu eenigeu van hen reeds -■e-* «"nerzorg ontmoet en vau hen de pret tigste herinneringen behouden. Noemen we slechts het erh'.paar Albers (mej. Marguérite Jalin en de beer Henu Albers), mevr. Louise Culp Kichl, ei-pensionaire van Z. M. dru koning, den beer Jolian Schmier en andere dames en heeren van goed klinkende namen. En wat de keuze van de operette i "treft die bad niet beter kunnen zijn. Immers, meer dan 100 malen werd „de arme student" te Amsterdam opgevoerd en nog steeds trekt 't stampvolle zalen. Bovendien, wie keut de operette niet bij name, wie kent en ueuriet er geen brokstukkeu uit en wien brengt niet reeds de gedachte van 't eerstdaags te zullen hooren, een glimlach op 't gelaat. liet werk van den guitigen Duitsclien componist is bier ingeburgerd en zal dat burgerrecht wel niet spoedig verliezen, vooral niet wanneer 't ons wordt vertoond door ar- tisten als die we Woensdag in den schouw burg ontmoeten zullen, liet uanbreugeu van dergelijke afwisselingen in ons repertoire van uitspanningen wordt gelukkig door 't publiek altijd bizonder gewaardeerd; dat ral Woensdagavond de stampvolle schouwburg zaal dan ook wel bewijzen. Gedurende de maand Maart werden door de Jlijn/aniltcit ilnoxtramweg rwcerd 18,982 reizigers. De opbrengst was: reizi- gersveivocr f2,664.60, goederen en diversen f 464.31», totaal f3,128.915. Van af 1 Januari lot ultimo Maart werden vervoerd 57,401 reizigers. De opbrengst was: rei- zigersvervoer f 7,996.29, goederen en diver- seti f 1,422.07, totaal f9,418.36. I'er dag kilometer f 11.50, Men schrijft ons uit Brussel omtrent de opening van den grooteu Internationalen Piijskauip aldaar: Die opening is de kwestie die aan de orde van den dag is en waarmede ieder zich bezig houdt. Wij vernemen dat bet Uitvoerend Comité de volgende be slissingen desaangaande genomen beeft: de opening der tuinen zal plaats hebben op Zaterdag 5 Mei 1888. Wat de gebouwen betnfl die zullen geopend wordeu den 19 Mei, dus slechts veertien dagen later dan het aangekondigd was, ondanks een buiten gewoon gure winter. Ook mag meu zeggen dat er dapper gewerkt wordt; de werken gaan vooruit met eene zeldzame vlugheid. Vau alle kauten ziet men ge- bouweu oprijzen. Het is als een waar tooverspel. De gaanderijen zijn bijna vol trok keu. In de tuiuen zijn er reeds ver scheidene huizen geopend. Onder deze laatste moeien wij op eene bijzondere wijze de brouwerij Callebaut van Dendermoude vermelden, waar men een lekker glas Uitzet van Dendermonde" drinkt tegen 10 cen time!!. Nu mm gerust gesteld is op den dag der opening hopen wij dat ieder het mogelijke zal bijbrengen lot bet welgelukken dier grootste onderneming die nooit op een gunstiger oogenblik kon geschieden. UNIVKBttlTKIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer U. J. Kapteijn, geb. te Bodegrave, na verdediging van zijn .tcade iniscli proefschrift getiteld: „Homologatie van accoord buiten faillietverklaring." Daarna de heer 11. C. Moolenburgb, geb. te ZieiUzee, na verdedigiug van zijn acade misch proefschrift getiteld f Art 990 B. W." Ki r.lKIt, L6TTKRKN KV Kt \»T. Geboortedag (1843) van Emile Bergerót. Be vordering-Concert. Ditmaal was 't de Lutbersche kerk die voor een avond het publiek iu zich opnaai, dat was opgekomen om te genieten van de 33ste uitvoering van de Lenlsclie afdeeling der maatschappij tot bevordering der toon kunst. De oudervinding beeft geleerd dat, waar hij ecue uitvoering als deze, orkestbegeleiding wordt gemist, de opkomst van bet publiek niet die is welke we bij andere concerten van deze maatschappij waarnemen. Het kerkgebouw bleek dan ook niet te klein waarvoor eerst wel eenige vrees bestond toch was de opkomst zeer goed. De tekst van de zangnummers was voor 't meerendeel latijn, maar was door den han dige» samensteller van het tekstboekje op zeer practiscbe wijze ook voor in die laai oningewijden genietbaar gemaakt. De woor delijke vertaling nl. was onder den vreem den tekst aangebracht. Van den heer Sauiuel De Lange, van 's Gravenhage, den uiterst gunstig bekenden organist, boorden we een Toccata, vooror gel, van Georg Mulfat en een Toccata en Fuga, van Bacil. Deze nummers werden zeer zeker bizonder vaardig gespeeld; de keuze er van kon ons echter minder beval len. Het klankvolle orgel in de Lutbersche kerk zal zich waarschijnlijk beter leeoeu voor muziek van.minder snel tempo, en we lijn ten volle overtuigd dat daardoor ook 'tge- hoor der aanwezigeu aangenamer zou zijn aan gedaan. Bizonder schoon was de veitolking van Mendelssohn's Sonate voor orgel N°. 3. Het le koor a G'apella was bet meester lijke „Jostorum animae" 5 slemmig koor vau Orlandus Lassus. Terstond bij bel in zetten bleek er iets niet in den baak te zijn, en na een paar intredingen van volgende partijen, voud de diligent, de lieer Daniel De Lange, bet beter af te kleppen en op nieuw te beginnen. Daardoor bleef dus dit schoone olfertorium iu zijn geheel, en de dirigent deed er daarom naar ouze meening wel aan. Bovendien, 't koor is zdd vol moeilijkheden dat voor de uitvoeriug zooals we die gister hoorden een woord van lof voor dirigent en koor niet achterwege mag blij veu. Niet zoozeer beviel ons het llodie Chris tus natus est" van Luca Marenzio, hoewel er flink gewerkt werd. Schoon klonk daaina „Motetle van Brahuis" (uit dc 51e psalm). Het bizonder uielodieuse nummer werd met zeer veel kleur uitgevoerd. Na de pauze was de mis van Gounod (Jeauiie d'.Arc) aan de beurt, met koor, soli, groot en klein orgel, voorafgegaan door een preludium met fanfare, liet ko per maakte met bet orgel bij dat preludium een machtigen indruk. Knuhlig en schoon klonk het prélude „Quia feciati viriliter" eu even schoon het „Gloria iu oxcelsis", het Sanctus eu 't Agnus Dei. Nug even vielen eenige dames sopra nen ieta le vroeg in, terwijl op de kouist vau het koper een oogeubhk moest worden gewacht. Dames en herren solistenleden van het koor, kweten zich naar behooreu van huune taak terwijl den koren veel lof toekomt voor den ijver waarmté ze telken jaren zich voor drie uitvoeringen jekwainen. Vau die drie is die a Capeila wei de meest ondankbare maar tevens de moeilijkste. We wenscheu diligent en koor, tot na de zouiervacautie, eeu welverdiende rust eu daarna een even ijveiig optreden. Zola en Busnach hebben aan de di rectie van liet Clifttelet gevraagd dien schouwburg hedenavond kosteloos voor bet volk open te stellen. „Germinal" is ge schreven voor het volk ei: zij wenscheu dat het volk het drama zal beoordeclen. Het zal dan blijken, of dat publiek zich ver veelt, dan wel geboeid wordl. De directie heeft aan dien wensch gehoor gegeven. Als opvolger van Labiche benoemde de Iransche academie deu tooneelschrijver Henri Meilhac. UFFICIEKLK tli.KH IITKY. Door Z. M. zijn benoemdtot ontv. der dir. bel. en acc. te Naarden H. J. La moraal \Vicliers, ontv. derzelfde middelen te Heinkenszaii Ite Meerseen A. C. Van De venter, ontv. der dir. bel., invorrr. en acc. te Kerkradete Marruin (residentie Hallum), J. Heyt, ontv. derzelfde middelen te Oude Tongc; tot ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. te Vaals, F. E. Vreede, ontv. derzelfde middelen te Geudritigen; en is ingetrokken de gedane benoeming van II. J. Vau der Heyden tot ontv. der dir. bel.invoerr. en acc. te Cuyk, met bevestiging in zijne tegenwoordige betrekking van ontv. derzelfde middelen le Sas van Gent. Door Z. M. zijn, met ingang van 16 Mei a. s., benoemd tot commies der poste rijen 4de kl. P. Ort, S. Beumée, G. Rottier, H. Van der Baan en II. II. Dumoulin, thans surn. der posterijen; en zijn met ingang van 1 Juli a. s. bevorderd tot commies der pos terijen 3de kl. W. G. A. Feitzer, A. Wijcligel van Scbildwolde en S. Reynders, thans com miezen der posterijen 4de kl. De luit. ter zee 2de kl. H. W, G. Van Bleiswijk Ris, uit Oost-Indië in Neder land teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De landmeter van het kadaster C. Jongkees, thans belsst met den velddienst te Brielle, wordt met 1 Juni 1888 werkzaam gesteld in de divisie Dordrecht. BINXENLANDS0HB BERICHTEN. De minister van buitenlaudsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij iederen Zaterdag, tc beginnen met den 28sten April 1888, des voormiddags te elf uren, aan zijn depsrtement zal ontvangen de personen, die hem over aangelegenheden, voor meld departemeut betrelfende, wenscheu te spreken. Blijkens een bij het dep. van marine ontvaugen telegram is Zr. Ms. scbroefstoom* schip 4de kl. Somtnelsdijkonder bevel van deu kapt.-luit. ter zee J. F. M. Lange, den 26sten dezer te Delagobay (Zuid-Oostkust van Afrika) aangekomen. Aau boord was alles wel. St-Ct Den 19 Mei zal de heer H. D. Terwee 25 jaren burgemeester van Oestgeest zijn. Sinds een paar dagen liep bet gerucht te 's Hage dat Z. M. de koning voornemen» was dc vrije wandeling te verbieden in de hem loebchooreudc bosschen te Soestdijk en Baar». Dit zou zulk eeu bittere teleurstelling zijn geweest voor de honderden die in Baarn liet heerlijk zomerleven genieten, dat wij inlichting hebben ingewonnen omtrent de oorzaak van dit gerucht. Nu worden er werkelijk borden vervaar digd, die op vele plaatsen van het bosch den wandelaar zullen verbiedentus- schrn het hakhout te loopcn. In de laat ste jaren hebben sprokkelaars zich niet ver genoegd dooJe takken le verzamelen, maar veel schade toegebracht aan bet jonge hout. Daarom moet men op de paden blijven. De is idelingen op bet landgoed van Z. M. blijven geheel vrij als tot dusverre. {HU.) Naar men verneemt zijn thans de plannen tot rijpheid gekomen, die binnen weinige jaren eeu zeer belangrijke uitbreiding

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1