I Een enkele ble.-f dan ook we! eeii9 geheel weg ale hij meende aanraking met onze jus titie voor een tijdlang te moeten voorkomen of keerde onverwacht midden in den werk tijd weder, achtervolgd door geruchten van onordelijke ontmoetingen op Pruisisch gron- gehied. liet moet in den a. s. zomer o. a. twee jaren worden dat de zoon eener we luwe alhier nabij Duisburg spoorloos verdween. Thans hebben eetiige vrouwen van hier hare mannen met beur kroost en sommige ook met wat huisraad gevolgd, evenals een jon geling zijne vrijster medenam, van wie ge zegd wordt dat zij er een dienst hoopte te vinden. Waarschijnlijk zullen niet alle we- derkeeren. Uit Winterswijk, wordt aan de Arnh. Cl. gemeld: het is bekend, dat van Ham burg veel zecviscb voor ons land wordt aan gevoerdwellicht is het niet van zoo alge- ineenc bekendheid, dat ook Denemarken ons viel van die lekkernij levert. De vorige week passeerde hier een waggonladiug van 10,000 KG. versche schol, in ijlvracht direct van Denemarken aangevoerd en bestemd voor Den Haag of Scheveningeii, Het vcevervocr naar Duit-ciilaod langs ons station is tegenwoordig zeer geanimeerd. Oepasseerdcn Vrijdag bracht één der perso nentreinen van £utphen niet minder dan 8 wnggooladiugeil tegelijk mede, alles prach tig tee en hoofdzakelijk te Zwolle aange bracht. Steeds en terecht wordt geklaagd over de desertie van veroordeelden in de Rijks werkinrichting te Veenhuizeo. Om daaraan zooveel mogelijk een einde te maken, zul len thans op de grenzen der kolonie wonin gen voor Rijksveldwachters worden gebouwd. Men schrijft aan het Ubl. uit Nieuw- Amsterdam, i. d. 25 April: Gisteren is in rene vergadering van meest alle verveners alhier besloten, het werk tegen het afgedwongen hooge tarief te slaken eo een nieuw tarief opgemaakt, waarnaar de arbeiders het werk kunnen hervatten. liet graafloon en eenig bijwerk is met ongeveer 60 cent per dagwerk verhoogd, zijnde omstreeks een vierde van de afge dwongen verhooging. (Het dagwerk is eene maat bevattende ruiui 100 Ma natte vccnspecie.) Ilijna alle veenarbeidera hebben zich bereid verklaard vulgens dit tarief te werken en het was zelfs te bespeuren dat de meeste blijde waren met deze oplossing, omdat zij voor eene geheele staking der werkzaamheden be vreesd waren. Wel verklaarden de verveners eenparig, dat cr niet de minste grond voor eene loonsverhooging aanwezig was, eensdeels om dat de lage turfprijzen dit niet toelieten en anderdeels omdat de arbeiders bij den tcgen- woordigen lagen prijs der levensmiddelen eene betrekkelijke hooge daghuur verdieuen maar de overweging dat alle omliggende verveners eene loonsverhooging hebben in gewilligd, bracht hen er toe dit offer om des lieven vredeswil te brengen. Te Nieuw-Ainsterdam is liet gerechtelijk onderzoek naar de belhamels aangevangen. Zekere D. van Smilde is heden geboeid naar Assen overgebracht, terwijl men een der werkstakers, die bij den beer Hommers glazen ingeworpen heeft, niet in zijne woning beeft gevonden. Men ouderstelt, dat binnenkort vele arreslatiën zullen plaats hebben. lu Wecrdinger-en Valthermonden zag liet dreigend uit Dat er geen ongeregeldheden zijn voorgevallen is te danken aan bet tijdig optreden der militaire macht. Gelijk reeds is gemeld, brachten een zevental muitelingen den vervener Jacob Vrieling eene diepe snede in het gezicht toe en verbrijzelden de ruiten zijner woning; zij werden geboeid naar Assen overgebracht. Tot loonsveraiulering is liet in di-s veeude- rijen niet gekomen. Uit Schoonoord schrijft men aan de Ast. Cl. d. d. 24 April De brtooging der arbeiders is gisteren in goede orde afgeloopen. lieden is het hier kermis: dc handel was niet veel van beteekenis, ook mede een ge volg van de omstandigheden van gisteren. Men zegt, dat met alle arbeiders tevreden zijn niet het gisteren aangenomen accoord. Onze burgen eester, de liter Gralaina, kwam gisteravond juist na afloop der optochten van N. Amsterdam hier ter plaatse. Vandaag, bij gelegenheid der kermis, hadden wij versterking ven politie, doch lot hedeu is alles tamelijk rustig. De herbergrn worden om tien uur hedenavond gesloten. Bij het afzenden van dit bericht, hel is reeds half elf in den avond, was alles rustig. Dc Ast. Cl. heeft ecliier later vernomen, dat het niet zoo rustig te Schoonoord is gebleven, hoewel liet blad van bepaalde ongeregeldheden niets vernomen heeft. Van de te Slccn aangekomen 20 man infanterie en 20 man cavalerie, onderscheidenlijk ouder bevel van den le luitenant Croockewil, en van den 2e luitenant baron Van Hardenbroek, vertrok des nachts de infanterie nog van Slecn naar Schoonoord, daar men voor wan ordelijkheden aldaar vreesde. Zooals w ij medegedeeld hebben, zijn de NieuwAmsterdamsche verveners teruggekomen van de concession, die zij, door overmacht genoopt, den werklieden gedaan hebben. De Ast Cl. meldt daaromtrent het volgende: Na langdurige beraadslaging werd beslo ten daar de arbeiders zulk een groote en veel te bezwarende loonsverhooging hadden jgeëischt, en de verveners, door den nood gedwongen, dien eisch hadden moeten in wiiligen het werk te doen slaken, wanneer de arbeiders geen genoegen naaien inet eene verhooging voor graven van 45 ets. per dagwerk, voor turven 10 ets., het opmaken 2 op 3 et., het kuilslecliten van 20 op 25 ct. en bit afbonkcii te bivng'en van 30 op 20 duim Te Schoonoord, Dedcmsvaarl, Oranjedorp, te Nieuw-Amsterdam en te Nieuweroord, in deze laatste plaats vrijwillig, is nu het loon uiet 4560 ct. per dagwerk door de verveners verhoogd. Te Nieuw- Amslerdaui bedroeg de afgedwongen loons verhooging f2 f3. Het besluit der verve ners wordt aan de arbeiders bekend gemaakt, door of namens iedcren vervener aan zijn eigen volk. De werkstakers le Oranjedorp hebben niet verklaard of zij al of niet voor de gestelde looiien het werk wilden hei vatten, doch daar eergister al liet volk het werk heeft hervat, en alles rustig is, mag men veronderstellen, dat de werkstaking aldaar ten genoege vau partijen geëindigd is. De zeven arbeiders uit Valthernioud, die, in verband met de aldaar gepleegde ongeregeldheden, gisteren gevankelijk le Assen waren gebracht, zijn in den avond van denzelfdeu dag weder vrijgelaten. Men seint uit Assen aan het t>. Z. - II. en s Gr. Het Muostersche veld en Compascum verkeeren in opstand. Een troep arbeiders van Nieuw-Amsterdam en Kollingsveen is daar aangekomen. De overheid heeft mili tairen ontboden. Terwijl de werkstaking onder de ar beiders aan den Tjonger voortduurt, hebben thana ook de arbeiders iu de venen onder Ooslerhout den arbeid gestaakt. Ongeregeld heden zijn tot dusverre niet voorgevalleu. Ezue vrij sterke politiemacht patrouilleert langs dcu Tjonger, terwijl gisteren ook de burgemeester vau Sclioterlaud en de officier van justitie te Heerenveeu op het terrein aanwezig waren. Uit Ooststellingwerf bericht men aan het llbl. dd. 25 April. Daar nog geen schikking is getroffen duurt de werkstaking aan de Tjonger voort. Wanordelijkheden hebben echter niet plaats. Men hoopt spoe dig een schikking te treffen. Behalve de 7 gisteren te Assen gevan kelijk gebrachte lieden uit Valthermond, die aldaar bij de laatste ongeregeldheden zich aan ergerlijke feiten schuldig maakteu, zul len ook eenige deelnemers vau de ongere geldheden te Nieuw-Amsterdam in voorloo- pige hechtenis worden genomen. Vele pro ces-verbalen zijn aldaar opgemaakt, zooals tegen een persoon, die ruiten ingooide in de wouiiig van den heer D o m m e r s, tegen iemand, die jeiieverkaraffeu wegnam en die, na ze geledigd te hebben, in het ka naal wierp, tegen personen, die een woning binnendrongen en daar brood eiscliteu enz. De kastelein G. S. te Gersloot is door een zijner voormalige arbeiders, die onte vreden was over het ontvangen loon, bij avond up den publieken weg aangevallen eu zoodanig mishandeld, dat volgens verklaring van den geneesheer zijn toesiand zorgelijk is. De rechtbank van Heerenveen heeft den lijder in zijne woning ondervraagd. Volgden de andere gemeenten, met Eindhoven aan het hoofd, liet voorbeeld van burgemeester en burgers van Gestel spoedig zou het ruiteiiinwerpen tot de geschiedenis belmoren. Bleef Gestel tol dusver vau deze treurige baldadigheid verschoond, Maandag avond schenen de belhamels Gestel tot het terrein hunner werkzaamheden gekozen te hebben. Of hun dit goed bevallen is, valt wel te betwijfelen. Nadat zij eenige glas ruiten verbrijzeld hadden, werden zij door den burgemeester en een vijftigtal inmiddels toegeschoten burgers achtervolgd en weldra waren H. L., van Eindhoven, en L. K., van Stratum, iu handen van hel volk, dat dadelijk dc lynchwet toepaste, terwijl een derde, VV. K., uil Eindhoven, aan de woede van 't volk wist te ontkomen. Den halveu nacht hebben de burgers wacht gehoudeu, stonden steeds gereed en hadden afgesproken om op het eerste teeken geza menlijk op te treden. De schurken kwamen echter niet terug, of-choon dit oorspronkelijk ill hun plan schijnt gelegen te hebben. Voortaan zal 's avonds een burgerwacht haar gewonen rondgang maken, die Zaterdag, Zondag en Maandag verdubbeld zal zijn. Gcslil is gereed zijn gasten te ontvangen. Mogen deze booswichten thans hun welver diende straf niet ontgaan! [Meier Ct.) BUITgSUaUSOHB BKR10HTKN. U Bi E. t: 1 K. Het burgerlijk huwelijk van de prinses van Arenberg ruet den hertog van Croy- Dulmen, heeft Dinsdag te Brussel plaais gehad. Eene groote menigte volks was toegesneld, om de voorname personen die het huwelijk bijwoonden, te zien. Degenen die gekomen waren om schitterende uni formen, rijke toiletten te zien, waren leelijk bedrogen, en uitten op een ergerlijke wijze hun misnoegen bij het voltrekken van liet kerkelijk huwelijk, dat gister met veel luister plaats had. Bij hel verlaten van de kerk werden de gehuwden onthaald op een ge weldig fluiten, uitjouwen en zingen van deunen o. a. van de Marseillaise. Studenten riepen A bas la calotte! A bas I'Autriche! O van de Pcereboom!" enz. De rijtuigen werden door het schreeuwende grauw ach tervolgd en de genoodigden maakten zich te midden van het tumuli uit le voeten. De gravin van Vlaanderen, de aartsher togen i'rcderik van Oostenrijk en het corps diplomatique waren bij de plechtigheid aanwezig. Duizenden toeschouwers waren getuigen van dit schandaal. De politie heeft eenige personen gear resteerd. E X G Ié Ij V X 1». Men verzekerd dat Salisbury met l'ar- tugal onderhandelt over den aaukoop von de Üelagoa-baai. De Engelsche ingenieur Crampton, de uitvinder van de locomotief a grande vitesse, is gestorven, ilij had ook een nieuwe me thode loor het maken van tunnels bedacht. In een bijeenkomst te Rathdowney van de afdeeling voor Queens County der national League werd besloten alle mogelijke wettelijke middelen aan te wenden, om het houden der Kilcoran races te beletten, omdat deze zouden plaats hebben op land van kolonel King-Harman, wiens pachters van hunne hoeren gezet zijn. MBMH» 1.1 K. De kamer van afgevaardigden heeft gisteren de verkiezing van den heer Flourens met 316 tegen 130 stemmen goedgekeurd. Daarop werd een aanvang gemaakt met de behandeling van het voorstel betreffende de obligatiën-Pananiakanaal. Nadat het van dringenden aard was verklaard, hield de heer Rondeleux een uitvoerige rede tol bestrijding der voordracht en werd het verder debat tot morgen verdaagd. Bij de gisteren in den senaat gehouden beraadslaging over de legerwet is met 162 stemmen tegen 1 aangenomen art. 1, waarbij de persoonlijke militaire dienstplicht ver plichtend wordt gesteld voor alle ü'ranschen. Verder werden goedgekeurd art. 2, waarbij de deur van den dienst op 25 jaren wordt bepaald, benevens de artt. 3 en 4. Het aangekondigde manifest van de Parijsche kamerleden luidt aan het slot aldus „Wij willen de handhaving der republiek, welke alleen in de wetten, instellingen en zeden de beginselen ingang zal doen vinden van de verklaring der rechten van den meusch en den burger, dat groote democratisch charter der Fransche omwenteling, hetwelk voor redders, beschermers, noch dictators plaats laat.'' Onder de negen Parijsche afgevaardigden die het stuk niet hebben geteekend bevinden zich de Boulangisteii Michelin en Laisant eu ook de minister Lockroy. Boulanger uoodigde ten eten de 13 afgevaardigden, die zijn comité vormen, en bovendien eenige van wie bij meende, dat zij hein genegen warende meesten dezer bedankten, o. a. Andrieux en Crémieux. Granet en Turquet namen de uitnoodiging aan. Den 5u Mei wordt te Parijs met bet weer opbouwen van de Bastille een begin gemaakt. Bij die gelegenheid zal een wel dadigheidsfeest worden gegeven. Eenige exemplaren der verklaring van den graaf van Parijs welke heimelijk des nachts te Parijs aangeplakt waren, zijn door de politie afgescheurd. ITA LIK. Generaal Baldissera is benoemd tot opperbevelhebber van de Italiaansche troepen te Massowah in plaats van San Marzaoo. i»r itscii i- ax n De krizer bleef eergisteren den gebeelen dag te bed. Gisteren echter stond bij op en bracht eenigen tijd op de sofa door. De toestand van den patiënt blijft zeer gunstig. De geucesheeren zijn van meening, dat de aandoening der ademhalingsorganen (bron chitis) nu overwonnen is. Koningin Victoria werd bij haar tweede bezoek te Berlijn nog met meer geestdrift ontvangen dan bij haar eerste bezoek. Kr was weer eene zeer talrijke menigte op de been, welke de koningin met luide toejui chingen begroette. [Ubl.) Aangaande den toestand van den kei zer wordt gemeld, dat de beterschap aanhoudt. De koorts is gering en de krachten zijn toe genomen. De keizer kon gisteren gedurende vier uren bet bed verlaten. De eetlust blijft steeds zeer goed. De koningin van Engeland, prinses Beatrice en prins Hendrik van Battenberg, zijn gisteravond te 7 u. 25 m. van Berlijn naar Vlissingen vertrokken. Het afscheid aan het spoorwegstation, waar verschillende leden van het keizerlijke huis aanwezig wa ren, was bijzonder hartelijk. De menigte begroette koningin Victoria met geestdrift. De keizer heeft aan den burgemeester van Frankfort bericht gezonden, dat hij het beschermheerschap over liet aldaar te houden internationaal congres voor binnenscheep vaart, hetwelk hij als kroonprins had aan vaard, ook als ketzer wil behoudeu. De heer Rudolph Hertzog le Berlijn heeft ter persoonlijke beschikking van den Duitsehen kroonprins 100,000 mark gesteld, ten behoeve van de slachtoffers der over stroomingen. Het Deutsche Tageblatt verneemt, dat de keizer den rijkskanselier den titel van hertog zou hebben aaugeboden, welk aanbod echter door prins Von Bismarck dankbaar zou zijn afgewezen. [N. R. Cl.) Omtrent de werkstaking van de Ber- lijnsche schoenmakers wordt bet volgende medegedeeld. Nadat de eigenaar van den wintertuin van liet Centraalhotel geweigerd had zijn lokaal voor eeDe dergelijke vergadering af te staan, werd nog ter elfder ure de Tonhalle ingehuurd en kreeg men de vereischte toe stemming van de autoriteiten lot bet houden eener vergadering. De aandrang om in de zaal te komen was ontzaglijk groot. Terwijl ongeveer 3000 lieden, meerendeels lieden van het schoen makersvak, reeds te tien uren zich in de zaal bevonden, had zich véér de ingangen van het gebouw nog eene groote menigte beroepsgenooten verzameld. Het voorzitterschap werd door den schoen maker Kördel bekleed. De schoenmakersgezel Klinger hield eene rede, waarbij hij zijn dank aan de vergadering uitsprak voor de door baar betoonde belangstelling, die uit de tal rijke opkomst bleek; daarna vermaande hij de aanwezigen de orde gedurende de verga dering te bewaren. Vervolgens kondigde de spreker onder eeu storm van bijvalsbetuigingen in den naam en volgens opdracht van de met de leiding van de werkstaking belaste vereeniging van schoen- makersgezellen aan, dat lieden de algemeen» werkstaking van de gezamenlijke Berlijnsche schoenmakers eeu aanvang bad genomen. Spreker gaf daarna een uitvoerig overzicht van de redenen, die de vereeniging bewogen hadden tot eene werkstaking over te gaan. De hoofdoorzaak lag in de voortdurende da ling der prijzen van de voortbrengselen van dezen tak van nijverheid, tengevolge vau het vele fabriekwerk. Nadat levendige debatten gevoerd waren, waarbij verscheidene bazen eindigden met de rechtmatigheid vau de eischen der gezellen te erkennen, besloot de vergadering nog dienzelfden dag aan de schoenmakersbazen eeu gewijzigd tarief der loouen, dat in het algemeen een derde hooger dan het bestaande is, te doen toekomen. Ieder ongehuwd schoenmakersgezel, die zich aan de werkstaking heeft aangesloten, is verplicht voor het geval zijn baas niet de eischen zijner gezellen bewilligt, onmiddellijk Berlijn le verlaten. Treedt de baas tot de gestelde voorwaarden toe, dan moet de gezel zijne meerdere verdiensten eu wel minstens twee mark per week tot ondersteuning van de werkstakers in eene daarvoor bestemde kas storten. De vergadering werd te half twee uren, onder herbaalde kreten van „hoch", gesloten. In het geheel moet het aantal schoenma kersgezellen te Berlijn 12000 bedragen. «BOS T EX HIJ H. De keizerin van Oostenrijk zal de maand Mei in de Karpathen, de maand Juni inde Alpen doorbrengen. •ten

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2