fm PH MKUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Zaterdag 28 April 1838 - N°. 101. Uitgevers: Gebroeders Muré. Het Geheim van het Oude Kasteel. r Xa*' v bi» Va&f 'izj E*e/.e Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEME M T Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door liet gelieele rijk, per 3 maanden l.OO. i'rijs per \uiisnier 10 ('ent. ADVERTENTIE*: Van tti regels0.90. Elke regel meer0.15. üroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Nelieeptuakerssteeg 202c Jaargang. LElDKIi, 27 April. Door de commissie voor de artsexa mens is in hare heden alhier gehouden zitting voor het le gedeelte toegelaten de heer M. Van der Weerd. Op de Woensdagavond door de alu- deatenroeivereeniging Njord" alhier gehou den vergadering is met acclamatie besloten den heer H. De Ranitz te benoemen tot jurylid voor de aaustaande race in Haarlem. Door den heer W. O. G. Wiggers, posthouder der Nederl.- Indische regeering, lijn aan 's rijks Ethnographiscli Museum ten geschenke gegeven verschillende voorwerpen, vervaardigd door en in gebruik hij de Al- loeren van het eiland Galela. De uitvoerige beschrijving daarvan komt voor in de Slaalt- covranl van 27 April. Den schenker is de dauk der regeering betuigd, tll/.IKR, LETTEREV ti\ ht VST. Sterfdag (1868) van Isaiic Da Costa. Op 16 Mei 1889, den lOOn ver jaardag der geboorte van Friedrich Rückert, tal te Schweinfürt de onthulling tan het voor hem op te richten gedenktecken plaats hebben. Het ontwerp betreffende het kopierecht loop gevaar in den Amerikaanschen senaat. De democraten schijnen door amendementen het ontwerp op de lange baan te willen schuiven. OFFICIEEL,!': BERICHTEN. Door Z. M. is benoemd bij het per soneel van den geneesk. dienst der landmacht tot dir. off. v. gez. le kl., de id. 2c kl. J. hl. Engelhart; tot id. 2e kl., de id. 3e kl. L. J. Duinont en C. De Mooy; tot id. 3e kl., de off. v. gez. 3e kl.met den titul. rang van majoor, VV. T. Pliilipaen en J. Binnendijk tot dir. paardenarts, met rang ran luit.-kol.de dir. paardennrts, met den rang van majoor, J. J. Ilinze, allen van genoemd personeel; en den titel, rang van majoor verleend aan deu paardenarts le kl. W. F. Schroder, mede van genoemd perso neel. I oor Z. M. is pensioen verleend aan jhr. mr. E. H. M. Von Daelme vou Varick, griffier van het gerechtshof te Amsterdam, f2324; jhr. uir. A. J. Th. II. Van den Berghproc.-gen. bij het gerechtshof te 's Gravenhagef3000; J. L. Lier, rijksveld wachter, f434. liiNNENIjAXUSOHE BtlUCHl :.N Het is tot dusver nog niet bekend of eu wanneer de gouverneur van Suriname, de heer Smidt, zal repatriëeren, ten einde als lid der tweede kamer voor het district Ëmmen zitting le nemen. Vad.) De heer P. M. Montijn, notaris le Gouda beveelt voor de verkiezing, die in dat district moet plaats hebben, tengevolge der benoeming van den heer Godin de Itean fort tot minister van financiën, den afgetre den minister van binnenlandsche zaken mr. J. Heemskerk Az. aan. Volgens het llbl. is er sprake in Gouda den heer Baslert candidaat te stellen voor de aanstaaude kamerverkiezing. Z. K. H. de groothertog van Saksm- Weimar legde gisterenmiddag een langdurig bezoek ten Hove af. De llaagsche correspondent van de Zw. Cl. schrijft dit hij van goederhaud weet dat de toestand van Z. M. den koning volstrekt niet ernstiger moet worden opge vat dan voor eenige weken «f maanden, üe lijfarts des kouings, dr. Viukhuizen, is in geenen deele ontevreden over deu gezond heidstoestand van zijn hoogeu patient. Ver moedelijk ral medio Mei het koninklijk gezin de residentie verlaten en het lustslot Het Loo gaan betrekkeu. Van hel bezoek eetier buitenlandsche badplaats is geen sprake; het voornemen moet bestaan zomer en herfst voornamelijk op Hit Loo door te brengen. De llaagsche correspondent van de Zw. Cl. schrijft De promotie bij liet wapen der infanterie is in wording. Een drietal luit.-kolonels en een zevental majoors worden, naar men ver zekert, op zijn minst aangesteld, en natuurlijk maken tevens de noodige subalterne officieren promotic. Een Vriend van Recht" schrijft aan het Dbl. v. Heil.: Vrijdag 20 April stierf in het gesticht te Evere, bij Brussel, de heer Celeslin Jacqpes Leonard Kculler, arm en vergelen door liet rolk, dat in uitbundige geestdrift ontbrand de toen destijds een telegram de verovering van den kritou meldde. Kculler was de eer ste, die met de Nederlandsche vlag, den degen iu de vuist, van dr borstwering sprong, midden tusschen de woedende Atjeliiieezeu. Schrik en verbijsteriug waien van deze hel- deudaad het gevolg, en spoedig daarna spron gen meer Nederlandels Keuller na. Een geweerschot verbrijzelde Keullers kaakbeen en gebit, zoodat hij tiaar de ambulance ge bracht werd eu langzaam herstelde. Nooit is openbaar de schoone daad van Keuller erkend, zelfs niet toen hij, te Brus sel w onende, en door eenige gepensionneerde Nederlandsche officieren daartoe aangespoord en van reisgeld voorzien zich, nu juist ééu jaar geleden, in 1887 bij gelegenheid der Aprilfeesten naar Amsterdam begaf eu op audiëntie bij den koning ging om eenigen steun te vragen. Er waren formaliteiten te vervullen, waaraan bij, na een tijdsverloop van zooveel jaren, niet meer kon voldoen niettegenstaande veel pogingen tot de ver vulling ervan door hem zijn aangewend te 's Hage, Tiel en in andere plaatsen om zijn I papieren te krijgen. De residentie heeft weder een waar dig ingezetene verloren. Gistir ontsliep toch, in den ouderdom van 75 jaren, jhr. Jacob Boreel, Kamerheer des Kouings. De overledeue was niet alleen zeer gezien ten Hove, maar genoot ook in nitgebreideu kring groote achting. Zijn e lel karakter, zijn aangename vormen eu zijn belangstel ling in de openbare belangen verzekerden hem de sympathie van velen. Zijn afster ven zal allereerst door zijn betrekkingen en vrienden diep wordm betreurd. {D. v. Z. U. en 'i Or.) Gistrrennamiddag tusschen 4 en 5 uren waren twee knechts, in de branderij van de heeren Blaukeulieiui en Nolet, aan de Zalmkate te Rotterdam, bezig met bot telen. De een beeft toen den ander uit plagerij met zand gegooid, waarop deze ten laatste dermate in toorn ontstakdat bij een mes, dat bij de werkzaamheden gebruikt wordt, opnam en in de linkerborst van zijnen makker stak, die bijna onmiddellijk in de armen van andere daar aanwezige personen den geest gaf. De overledene, die 23 jaar, en de dader die 18 jaar oud is, droegen elkander geen haat toe; eeue plotselinge opwelling van drift schijnt den dader vervoerd te hebben. (A\ R. C.) In de rivier de Nieuwe Maas zijn 5 stuoinbaggermolciis bezig, om de in die rivier gelegen plaat beneden Oud Delftshaven, aan den kant van Charlois, weg te baggeren, liet zand wordt naar Vlaardingen vervoerd eu gebruikt voor de spoorwegdijken der nieuwe lijn naar den Hoek van Holland. Op de rijkswerf te Amsterdam zijn door Krupp le Essen aangeroerd kanonnen van 21 cM. A, waarmede op de rijkswerven te Amsterdam, Ilellevoetsluis en Willemsoord de verwapeuing van de stoomkanonneerbooten, klein model zal worden voortgezet. Aangaande den moordaanslag te Nij megen wordt nog gemeld. Het is gebleken dat vrouw F. door twee revolverschoten is getroffen, waarvan een de linkerhand heeft doorboord en een door de slaapstreek in hel hoofd is gedron gen, zoodat haar toestand hopeloos is. De kogels, die uit een revolver van groot ka liber zijn geschoten, konden nog niet uit de wonden verwijderd worden. Men schrijft uit Westervoort aan de N. R. Of: Zoodra de aardappelen in deu grond waren, plachten iu de laatste jaren sommige onzer beste arbeiders wat hun leeftijd en arbeids vermogen aaogaat, naar Dnitschland te trek ken, om er, meest op steenfabrieken, doch ook wel in kolenmijneu of aan grondwerken werk le vinden. Wanneer dan de tijd ge komen was om de aardappelen te delven en hier de kermis invalt, plachten tij terug te keeren tot hunne ouders of vrouw en kinderen, met soms voor hunne stand zoo kostelijk gewin, dat er na de zelden zuini ge kermispret nog genoeg overschot om den winter door te komen. Het gelal dier lie den werd telkens grooter, doch vooral op zedelijk gebied is niet alles winst wat zij plegen terug te brengen, waar het verblijf in den vreemde tot onbuiselijkheid dringt en eene, vooral voor gehuwden, vrije eu losse levenswijze kan ten gevolge hebben. FEUILLETON. I A MIL IE- IIO M A N. 56). «Met het recht van een politie beambte, die ten geheimzinnige misdaad moet op- sporen en die meent een belangrijke getuige te hebben gevonden." •Qisela zal niet van hier gaan. Ge 'ergeet, mr. Marby, dat ik hier meester ben en hier alleen le bevelen heb. Deze Jonge dame is nog mindeijarig en baar ®ordtr heeft alleeu te beslissen. Verlaat nu ®'l® kasteel, zoo ge ten minste niet wilt, dat ik er o door mijn bedienden van laat 'erjagen." Marby begreep dat Arthur daartoe de ®aeht bad. Hij naderde Gisela en sprak 'Vaarwel, myladv, houd moed en reken op mij." Daarna verliet hij liet vertrek zonder de «ide overigen met woord of blik te ver- •aaniigen. Giiela begaf sich weder naar haar boudoir. Arthur," begon lady Jersey, „ik vrees werkelijk dat Gisela krankzinnig worden zal e Wanneer zij hier blijft wordt zij liet zeker," viel Arthur haar in de redendaarom moet zij morgen vertrekken." „Maar het huwelijk...." „Het huwelijk wordt eerst voltrokken, zooals ik met u heb afgesproken." „Maar bedenk toch Arthur...." Vergeef mij, lady Jersey, ik moet nog eenige bevelen geven die geen uitstel kun nen lijden." Arthur verliet het vertrek en ging naar zijn kamer. In den gang ontmoette hij een bediende. „Ga naar Roberts en zeg dat hij oogen- blikkelijk op mijn kamer moet komen, baast je." Op zijn kamer gekomen, schreef Arthur een telegram. Hij was nog daarmee bezig toen Roberts aanklopte. Binnen 1" „Mylord heeft mij laten roepen." „Ja, Roberts. Jij bent geloof ik, een snuggere kerel." „Mylord is wel goed." „En je houdt ook heel veel van geld." „Wie zou daar niet van houdenmylord." „Welnu, er is nu een gelegenheid voor je om geld te verdienenmeer dan je ooit zult hebben dutven denken. Wanneer je hetgeen ik je zal opdragen, goed volbrengt zal ik je rijk maken." „Rijk, mylord, ik rijk!" riep de man verrukt uit. „Zeker," sprak Arthur, met een tevreden glimlach, want de geldzucht straalde nu reeds uit de oogt'! van dell man„zie maar eens hier. De portefeuille bevat vijf en twintig banknoten van duisend pond, die morgen je eigendom kunnen zijn." Met deze woorden opende Arthur zijn schrijfbureaunam er de portefeuille uit en telde Roberts de banknoten voor. „Beveel, mylord, en ik zweer dat ik u zal gehoorzamen." „Ik reken op je." Arthur sloot de portefeuille «eer neg en nam nu een scherpen dolk nit een der laden van zijn bureau. „Je kent den man, die zooeven bet kas teel verliet?" „Wanneer mylord een man bedoelt met een lange ruige winterjas en bonten muls...." Dezelfde, Ziedaar." Arthur drukte zijn knecht den dolk in de banden. „Ik begrijp u, mylord." „Goed, ga nu dadelijk op marech, dan haal je hem op den weg nog in. Het moet zoo spoedig mogelijk gebeuren. Zeg in het voorbijgaan aan den stal, dat Dick hier moet komen." Spoedig daarop trad Dick, Arthur's groombinnen. „Stijg te paard en bieng deze telegram naar het kantoor, je moet op antwoord wachten." Gisela was naar haar kamer gegaan en kwam den geheelen avond niet meer te voorschijn. Bettina Valley had haar licht gebracht, maar er was tusschen meesteres en kamenier geen woord gewisseld. De eerste achtte het beneden zich de trouwe- looze kamenier ceuig verwijt te doen en deze deed alsof er niets gebeurd was. Op de trap ontmoette zij Arthur. „Waar ia Gisela?" vroeg hij. „Op haar kamer, mylord." „Ga bij baar eu neem voorzichtig den sltulel van haar deur, ik wacht je hier." Bettina antwoordde niet, maar keerde terug. (Hordl vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1