BUITEN LAN DSCHE BERICHTEN gen met den trein van 9. 11 uur van hier naar Winschoten vertrokken, om verder per tram naar Buiner en Valthermond te gaan, een detachement infanterie van de alhier in garnizoen zijnde militairen, strek 80 man, onder commando van den lslcn luitenant Zanino, teneinde de werkstakers aldaar tot kalmte en rust te brengen. De soldaten waren reeds sedert gisteravond gekazerneerd om bij de ontvangst van bericht dadelijk te vertrekken. (De toestand te Valthermond schijnt van dien aard, dat de commissaris des konings in Drente en de officier van justitie te Assen reden hebben gevonden om hedenmor gen naar Valthermond te vertrekken.) Naar wij vernemen wordt door de politie reeds een streng onderzoek ingesteld naar de baldadige feiten, wtlke Dinsdag te Niéuw- Amsterdam hebben plaats gehad. Onder aanvoering van den '2de luitenant Van Hardenbroek is gister een detachement huzaren, sterk 20 man, en onder aanvoering van den lste luitenant Croockewit een peleton infanterie, mede sterk 20 man, van Deventer naar de venen tc Beilen vertrokken. Te Midlaren kwam deze dagen iets voor, wat wel bij geitjes en bokjes, doch weinig bij Drentsche lammeren voorkomt. Een schaap had dén lam geworpen, dat goed bevriend was met de kat des huizes. Kat ten houden veel van daken. liet lamme tje speelde met de kat. Poesje ging het lam vóór en kwam ten slotte op het dak terecht. Ons lam volgde poes en vertoon de ook acrobatische voorstellingen op het dak, zelfs zoo, dat het lam ten slotte met kop door den schoorsteen keek, de pooten aan den rand geklemd. Of het dier nu benauwd is geworden door den opstijgenden rook, of wat dar» ook, het kon niet terug, of liever durfde niet, doch maakte een er barmelijk geluid boven in den schoorsteen. De vrouw des huizes, niet wetende wat het was, hoorde wel de klaagstem en schreef het geluid in den schoorsteen aan bovenna tuurlijke oorzaken toe, maar had niet den inoed, naar buiten te gaan om te onderzoe ken. Eenige voorbijgangers hebben zich ten slotte over lam en vrouw ontfermd. Het lam kwam heelhuids naar beneden, zeer ten koste van het dak. De schade aan het dak is grooler dan 20 lammeren kosten. Intusschen heeft het geval te Midiaren nogal lachlust verwekt (N. Dr. Ct) Het leger des heils heeft onderhande lingen aangeknoopt met den eigenaar van de zaal de Harmonie te Delfzijl, om dit lokaal voor een jaar te huren. Men is het over de voorwaarden eens ge worden, behoudens goedkeuring van den legercommandant. De löjarige dienstbode J. D. te Zijldijk, die voor ongeveer 14 dagen heimelijk haar dienst verliet en niet terugkeerde, is thans weer terecht. Haar vader bracht haar van Muntendam naar de ouderlijke woning terug. Volgens zeggeu van het meisje was zij ver trokken op aanraden van eene vrouw, die later bleek een man in vrouwenkleeren te sijn. (II. v. Z. - II. en Or.) De heer f. Domela Nieuwenhuis heeft in het district Schoterland een schrijven doen verspreiden, waarin hij zijne vrienden aan maant hunne verwachtingen niet te hoog te spannen, daar hij, in de kauier alleen staande, natuurlijk niet veel zal kunnen uitrichten. Verder deelt hij mede, dat er te zijnen huize een bureau van informatie gevestigd zal zijn en noodigt hij allen uit, die grieven, bezwaren of wenschen hebben hein deze kenbaar te maken. Ten slotte deelt hij mede, dat hij j'iarlijks in het district verschijnen zal om verantwoording te doen omtrent de wijze, waarop hij zijn mandaad vervuld heeft. (N. R. Ct.) Een landbouwer vhii Oorschot, die zijn zuster te Boxtel ging geluk wenschen, wijl zij het leven aan ecu tweeling had ge schonken, vond bij zijn tehuiskomst, dat ook zijn gezin ondertusschen met twee kin deren vermeerderd was. Nu zal het de beurt aan zijn schoon broeder zijn om hem te komen feliciteeren. Men meldt uit Maastricht aan het Limb. Nbl: Dezer dagen deed iu verschillende groote dagbladen het bericht de ronde, dat de ge vangenis tc Maastricht geheel bezet was met gevangenen, 't geeu geheel onjuist is; het zijn alleen die gevangenen welke naar Arn hem of andere gevangenissen worden over gebracht, die een lange gevangenisstraf moe ten ondergaan. k c; t: i, i u. De Lord-Major van Londen is van plan den 14n, 15n en 16 Mei groote feesten betredende aangenomen. te geven ter eere van de leden der gemeen tebesturen van Brussel en Deuderinonde (zijni geboortestad), de generaals-couimandanten dei burgerwachten te Brussel, Antwerpen, Gent en Luik, de burgemeesters en schepenen van de hoofdplaatsen der provincies, en de bur gemeesters van de hoofdplaatsen der arron dissementen. Het Belgische regelingscomité bestaat uit de heeren Bul», burgemeester van Brussel, Allard, schepen van Brussel en Bruyn, burgemeester van Dendermoude. De Belgische regeering heeft voor den overtocht der feest vierenden een stoomschip beschikbaar gesteld. Men meldt het overlijden van den Engelschen admiraal William Norton Taylor, die reeds in 18U7 aan de belegering van Kopenhagen deelnam. In de vorige week zijn uit Liverpool niet minder dan 140ÜU landverhuizers naar de Vereenigde Staten en Canada vertrokken. F a 1 K Ik 1.1 M. De kamer van afgevaardigden heeft gisteren het wetsvoorstel recht van 5 fr. op maïs-mee Zij verwierp het voorstel tot liet belast van ongepelde rijst, maar verleende hare goedkeuring aan het belasten van alcohol met eeu recht van 70 fr. De senaat behandelde gisteren Je militaire ontwerpen. De heer Bullet bestreed ze en vroeg verzending naar de commissie, hetgeen echter met 173 tegen 87 stemmen werd af- gei\ ezen. De heer Balfour heeft in den laatstcn tijd weder verschillende dreigbrieven onvan- gen, hetgeen reden geeft uui te vreezen, dat de vereeniging der onverwinlijken te Dublin, die indertijd zich zulk eene treurige vermaard heid heeft verworven, weêr begint te herle ven. Dientengevolge zijn meer uitgebreide voorzorgen voor zijne veiligheid genomen en wordt hij, waar hij zicli begeeft, steeds ver gezeld van een troep detectives. De graaf van Parijs heeft tot eenige politieke vrienden, die hem bezochten, het volgende gezegd De crisis is ernstig. Inwendige verdeeld beid slaat de republiek met machteloosheid. Het republikeinsche bewind is zonder crediel en zonder kracht, en het radicalisme scheurt het laud uiteen. De jong.'te uitingen van liet algemeen stemrecht bewijzen dat Frankrijk dit bewind moede is en hunkert naar ver lossing. Deze beweging is het gevolg van ergelijke schandalen en van misbruik van het parlementaire stelsel in de handen van eene despotische partij. Niets is dus billijker dan de ontbinding en de herziening der constitutie, die op ons programma staan. Alle conser vatieven moeten deze herziening verlangen van het langs wettigen weg geraadpleegde land, hetwelk begrijpen zal dat ile oplossing te vinden is in de monarchie. Aan de ves- tiging van deze zijn al mijne pogingen gewijd. Zij alléén kan aan het laiui de vastigheid bezorgen, welke het behoeft. Telkens hoort men van lieden die over generaal Boulanger aan het malen geraakt zijn. Dezer dagen is weder iemand in de politie-inürmerie gebracht die beweerde de eerste minister te zijii van ykeizer Boulan ger". De ongelukkige is huisschilder van beroep. De studenteu van Lyon hebben, naar het voorbeeld van hun collegas te Parijs gisteren een anti-Boulangistisehe manifestatie gedaan. Ongeveer 600 studenten doorliepen de voornaamste straten der stad zingende en *weg met Boulanger" roepende. Twee uren werden daarmede zoek gemaakt. Alles was echter rustig toegegaan toen een Boulaugistische bende aangerukt kwam eu „leve Boulanger!" riep. Toen vielen aan beide kanten stok- slageu; voor de bureelen van Boulangistisehe en anti-Boulangistisehe dagbladen werd ge schreeuwd en gejouwd. De studenten wensch- ten per telegraaf hun collegas te Parijs geluk. Eindelijk kwam een malsche regen den ijver bekoelen. In liet Aude departement is de radicale caudidaat voor de kauier Eerroul met 27.350 stemmen verkozen. Generaal Boulanger verkreeg 4465 stemmen. IT A LIK. Zondagavond is koningin Victoria uiet prins en prinses van Battenberg van Florence naar Berlijn vertrokken. Er was eene ont zaglijke, opgewonden volksmenigte op de been, zoodat het rijtuig slechts langzaam voort kon. De Eugelsche gezant, de pre fect, de burgemeester euz. deden 11. M. uitgeleide. In de woningen van eenige anarchisten te Turin zijn 8 kilos schietkatoen en eene kist uiet dynamiet door de politie in beslsg genomen. De ontplofbare stollen bleken ge stolen te zijn. Verscheideue personen werden in hechtenis genomen. Zij verklaarden het mz «jr wa jol. dynamiet in hun bezit te hebben alleen met het doel om het te verkoop'-n. Va i Abyasinië zijn brieven out wvigeit, die rechtslriM k* door slamhonfdeii aan nota- J beien van Mn;«owah gericht waren. In deze j brieven werd liet verlangen naar vrede uit- j gedrukt en gezegd, dat het niet passend is tusschen Christenen oorlog te maken. «U 2TICII i-At Het Pruisische huis van afgevaardigden heeft besloten, de regeering uit te noodigrn, in iiaar ontwerp van wet op het schoolwezen eeue regeling op te nemen, waarbij aan de onderwijzers, te beginnen met het dienstjaar 1890, eene bijzondere toelage wordt verleend na tien-, na twintig- en na dertig jarigen diensttijd, respectievelijk van 100, 200 en 300 mark. Uit Berlijn wordt aan het llhl. gemeld De beterschap, welke zich i:i den toestand des keizers vertoont, geeft hoop, dat de vorige, betrekkelijk gunstige, toestand zal terugkee- ren. De koorts was gistermiddag lager dan op een der dagen der laatste ziekte het ge val was. e stemming van den keizer was gisteren ook zeer goed en de eetlust liet weinig te wenschen, maar toch hield de kei zer op verlangen der geneesheeren het bed. Koningin Victoria kwam hier gisterenmid dag twee uren vroeger aan, dan was mede gedeeld. Daardoor werd de groote toeloop der nieuwsgierigen vermeden. Slechts een beperkt aantal belangstellenden was bij de aankomst der koningin aan liet station. Dit waren meest Engelschen en vertegenwoordi gers der pers. De koningin werd niet officieel ontvangen, omdat het bezoek uitsluitend de keizerlijke familie geldt en daarom een privaat karakter moest dragen. De koningin reed terstond naar het paleis te Charlolteuburg, maar ver toefde slechts een paar minuten in de zieken kamer, daar de geneesheeren vreesden, dat liet bezoek den keizer te veel zou opwinden. De ontmoeting tasschen de koningin en haar dochter, keizerin Victoria, was zeer treilend. Morgen ontvangt de koningin prins Von Bismarck. De Nordd. Alg. Ztg. schrijftDe toestand des keizers toont eene duidelijk te onderscheiden neiging tot langzaam voort schrijdende beterschap. De koorts wordt in de laatste dagen regelmatig minder hevig, de temperatuur was heden slechts 38°. De geneesheeren hopen dat dit zoo voort zal gaan, op grond van de objectieve verschijn selen der laatste dagen, in het bijzonder den teruggekeerden eetlust, 'lot dusver had de tamelijk overvloedige opneming van voedsel door den lijder alleen plaats op dringend aanhouden van de geneesheeren, al br&cht zij ook eene gunstige werking te weegmaar de thans zich voldoende trek naar eten is een gunstig teeken. Desniettemin moet de toestand met voorzichtigheid beoordeeld wor den. De gemoedsaandoeningen tengevolge van het bezoek van koningin Victoria hebben tot dusver geen nadeeligen invloed doen blijken, prof. Krause verlaat voor onbepaal- den tijd de door hem betrokken woning in bet koninklijke paleis. Koningin Victoria en de keizerin, hare dochter, reden gisterenmiddag in een met vier paarden bespannen rijtuig naar keizerin Augusta. De groothertog en de groothertogin van Baden ontvingen de koningin en deden haar later weder uitgeleide. De koningin bracht 35 minuten bij de keizerin-weduwe door en gebruikte bij haar de thee. Keizerin Augusta was bij dit bezoek van haren gan- schen hofstaat omringd. Koningin Victoria reed vervolgens naar het paleis van den kroonprins. Eene dicht opeengedrongen menigte begroette met veel geestdrift de beide vorstinnen. Blijkens het bulletin van gisteravond half acht, had de keizer gistereu iu den namiddag wel een weinig koorts, doch des avonds weder minder, en was de toestand betrekkelijk bevredigend. Zondag vierde de jongste dochter des keizers haren 16n jaardag. Men hoort, dat hare ontmoeting inet haren vader, toen zij zijne gelukwenschen kwain ontvangen, zeer treffend is geweest. Zaterdag kwam eene dame uil Frankfort, die ouder de menigte van het paleis te Charlolteuburg een aantal lieden, met bloem- ruikertjes versierd, opmerkte, op den inval, die te verzamelen als een geschenk van be langstellende onderdanen aan huu zieken keizer. Haar denkbeeld vond algemeen iu stemmiug en met een reusachtige/1 ruiker, meest uit viooltjes bestaande, trad zij het paleis binnen. Toen de keizer den ruiker ontving, tooude hij zich bijzonder ingenomen met dat geïmproviseerde geschenk en hij schreif op eene strook papier: Als de keizerin dit boort, zal zij die dame zeker een wooid van dauk willen brengen." Inder daad verscheen de keizerin in persoon eu gaf zij dat stuk papier als een aandeukeu aan de Frankforter dame, die, buiten bet paleis gekomen, natuurlijk telkens omringd werd door de gevers en bestormd met vragen, waarop zij gelukkig kon antwoorden dat het naar het zeggen der keizerin dien dag wer kelijk iets beter ging met den keizer. Trouwens, ook de geneesheeren en anderen die het paleis verlaten moeten zich het ge ven van een antwoord getroosten aan de duizenden, die van 's morgens totavonds voor of bij het Charlottenburger paleis ge schaard staan. Uit Wiesbaden wordt aan het I), v. Z.-II. en 'a Gr. geschreven, dat met het voorjaar talrijke gasten in deze zoo schoon gelegen badplaats zijn aangekomen. De temperatuur der jongste dagen was in de schaduw meer dan 15° Réaumur. Sedert den 15n dezer worden de Curconcerten in de open lucht gegeven en tijdens deze uit voeringen bevindt zich in de Curgarten een zoo groot publiek, dat uien zich bijna in het zomerseizoen zou wanen. Ook dezen winter werd Wiesbaden door vele vreem delingen bezocht en wanneer het aantal gasten in dezelfde mate blijft toenemen, dan zal de stedelijke directie der badplaats zich in een zeer goed voorjaar en zomerseizoen mogen verheugen. Gelijk bekend is, wordt van de ver schillende badinrichtingen en bronnen het geheele jaar door zeer veel gebruik gemaakt. Sedert 1 Januari van dit jaar zijn dan ook reeds 13,989 namen iu de vreemdelingen- lijst ingeschreven, een getal dat vele andere badplaatsen over een geheel jaar niet kunnen aanwijzen. Talrijke vernieuwingen en uitbreidingen zijn in den loop van den winter in het belang der badgasten tot stand gebracht. Ook heeft men een aanvang gemaakt met het bouwen van een nieuwe kolossale drink hal. Het dagelijksch bestuur van Karlsruhe heeft den gemeenteraad voorgesteld niet minder dan 200,000 mark toe te staan voor de oprichting van een monument ter eere van keizer Wilhelm. Volgens de Kreuzzeiiung zal er bin nenkort langs de Zwitsersche grens van wege de Pruisische regeering, in overeenstemming met de overige Duitsche grens-autoriteiten aldaar, eene gelijkgeregelde geheime politieke politie in werking treden. OOSTKNHIJt K. De ontmoeting tusschen koningin Vic toria en keizer Frans Jozef te Insprüch is bijzonder hartelijk geweest. De keizer, die door de Tyrolers met groo te geestdrift werd ontvangen, kwam, verge zeld door zijne adjudanten prins llohenlohe en graaf Paax, in den ochtend te Insprüch. Koningin Victoria werd op de grens bij Tranzenfest ontvangen door sir Paget, den Engelschen gezant te Weenen eu kwam er tegen 1 uur aan. Eene militaire eerewacht met muziek stond op het periou. Toen de treiu stilhield, begroette de keizer, die in generaalsuniform was en de orde van den Kouseband droeg, zijne gast en geleidde haar naar het gereed gemaakte salon, waar het vorstelijk gezelschap het dejeuner ge bruikte en eeu uur bijeenbleef. De koningin werd vergezeld door haar schoonzoon prins Hendrik van Battenberg en prinses Beatrice. Na een uur oponthoud zette de koningin haar reis voort. Te Müncben werd zij ver welkomd door den prins-regent van Beieren, de koningin-moeder en de prinsen Lodewijk en Arnulf. Prins Ludolf, de regent, eu de koningin-moeder begroetten de koningin in haar waggon, terwijl de prins van Batten berg en prinses Beatrice uitstapten en lick met de Beiersche prinsen onderhielden. Daarna ging de koningin onmiddellijk door naar Berlijn, waar zij gisterenoebteni aankwam. Eerst onlangs is te Weenen een gilw uitgestorven dat in zijnen tijd een belang rijke rol speelde in 't leven op staat der Ooi- teurijksche residentie. De laatste draagstok drager heeft van zijn patent, wegens g* brek aan verdienste, afstand gedaan, ft aristocratie en de rijke burgerstaud ronk ten veel gebruik van draagstoelenwanoetf er een hofbal gegeven werd, vroeger men in rijk versierde eigen draagstoel^ die door lakeien gedragen werden. zamerhand moest dit verkeermiddel pin" maken voor equipage en huurrijtuig, toD1 eindelijk de laatste draagstoeldrager uit bi* moderne Weenen is verdwenen. «EKVIE. De Skuptschina heeft het ontwerpt regeering tot organisatie van het leger genomen. ANERIK A. De kamer van Washington heeft1 wet tot toekenning van pensioen aangeooi inet de grootste som, die tot dusverre

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2