6 i I ■is 8 8 ft 9 NIEUWS- i;: ADVERT! NTIEBLAI) VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ABONNEMENT: Dinsdag 24 April 1888. - N". 97. A VERTE STIES: Uitgevers: Gebroeders Jïïuré. Het Geheim van het Oude Kasteel. m '£i'J i i»1» M Dexe (»hi ant verse hij ut dadelijks, behalve op o ti- en Feestdagen. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per maanden 1.(50. Prijs per Summer in Cent. 202-- Jaargang. Van 1(i regels 0.90. Kike regel meer0.15. tiroole letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen a contantzonder rabat, per regel 0.10. Bureel: .Scheepmakersstceg; 6. S t ad s - It e r i c li t e n. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LELDEN brengen ter kennis van be langhebbenden, ter voldoening aan art. 228, 2' alinea, der wet van 29 Juni 1851 Staats blad n°. 85), dat alle pretenaiën over liet jaar 1887, ten laste der gemeente, védr of op den laatstcu Juni dezes jaars moeten «orden ingeleverd en dat de vorderingen, «elke niet binnen den genoemden tijd zijn ingediend, voor verjaard en vernietigd zullen «orden gehouden. En wordt deze door plaatsing in de L'id- uhe Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E KIST, Secretaris. Leiden, den 24 Maart 18S8. 1» it A X Sv W E T. BUIIGEIMEESTKIl en WETHOUDERS van LEIDEN Brengen Ier algemeens kennis dat door GEERTRUI DA KLASLNA VERHOEVEN, al hier woonachtig, een verzoekschrift is inge diend om vergunning voor den verkoop van Herken drank in liet klein in hel perceel Groencsteeg n'. 53. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Lridsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 23 April 1888. LEIDEN, 23 April Gisler herdacht de zeer-eerw. heer J. Bota, pastoor van de parochie van O. L. V. Hemelvaart, alhier, den dag waarop hij vóór 40 jaren de H. priesterwijding ontving. Bij de op lieden ten raadliuize gehouden openbare verhuring van liet voor koffiehuis bestemde gedeelte van den Burg alhier met «ouing enz. waarvoor vijf inscbrijviiigs- biljetteu waren ingekomen bedragende f 1000.50, f 1225.—, f 1375 f 1573.— en f1625.per jaar, is voor laatstgenoemde roin pachter geworden de heer J. F. Wafel- hakker, alhier. Bij de op heden gehouden openbare «erkooping van cokes bij partijen van 1Ü0, 50, 10 en 5 liect. waren de hoogste prijzen f35.— f 18.50, f3.70 en fl.85, laagste prijzen f35.f18.f 3.70 en f 1.85. Het bestuur van de vereeuiging tot bestrijding -van knoeierijen iu den boler- liandel sclireet het vorige jaar eerie prijs vraag uit, waarhij eene som van duizend gulden werd uitgeloofd voor eene cenvuudige, nauwkeurige en zekere methude om de aan wezigheid van vreemde vetten in botir aan te tooneu. Dit loffelijk streven der verecniging is mislukt. Van de acht anlwourdeu, die zijn ingekomen, beantwoordt, volgens liet oordeel der jury, niet één aan de gestelde eischen. De uitgeloofde prijs is dus niet toegekend. De inzenders kunnen hunne antwoorden terug ontvangen hij den secretaris der ver eeniging, den heer J. Rinkes Barger alhier. We vestigen nogmaals met het meeste vertrouwen de aandacht op bet concert van morgen (Dinsdag) avond, in de stadsgehoor zaal te geven door de algemeen gunstig bekende Emmy Leoni, van het keizerlijk hoftheater te St. Petersburg, vroeger prima douua der lloogduitsche opera te Rotterdam eu de heeren Henri l'outaiue (barylon), pro fessor aan de koninklijke muziekschool te Antwerpen, J, Marien (viool), en ll.-i.ii Ku in mei (piano). Het programma belooft veel en voor elk wat wils; over T algemeen mag gezegd worden dat er voor bevallige nummers ge zorgd is. In Arnhem, waar deze altisten Vrijdag, en door het behaald succes ook nog Zondagavond, een flink bezocht concert gaven, viel het gcuolene zeer in den smaak en werd elk der artisten tot driemaal toe terugge roepen. We zijn overtuigd dal Dinsdag avond voor de bezoekers een avond vol kunstgenot zal zijn, Morgen (Dinsdag) middag te 2 unr zal door de studenten roeivereeniging Njord aihier een voorjaarswedstrijd worden gehou den in tweeriemsgiekeu en sculling outriggers. Zaterdagavond heeft te dezer stede een man zich zóó onbehoorlijk te goed ge daan aan jenever, dat hij iu dat vocht is gestikt. Door burg. en wetli. van Utrecht is o. m. voor de vervulling der betrekking van leerares in de Etigclsche taal-en letterkunde aan de hoogere burgerschool met 5jarigen cursus voor meisjes aldaar voorgedragen mej. 11. M. Boucher alhier. Omtrent het door ons medegedeelde betretfende de verplaatsing van de inrichting tot het vervaardigen van schoeisel voor de gevangenen, van Leiden naar Breda, wordt nader 't volgende gemeld: Reeds eenigen tijd geleden werden alle benoodigdheden tot het maken van schoenen uit de strafgevangenis te Leiden naar die van Breda overgebracht, wijl lu-t plan bestond, deze inlichting alhier te vestigen, en aan gezien dc ineesterk necht-sclioeiunaker te Leiden te oud was, zou deze gepensionncerd worden. Vandaar een oproeping voor meester knecht schoenmaker in de strafgevangenis te Breda, maar behalve dat men een goed schoenmaker moet zijn, moet men ook de uoudige administratieve kennis bezitten, om vverkstateu, rekening en verantwoording enz. accuraat te kunnen maken; ja, zelfs werd den sollicitanten gevraagd, of zij liet dubbel boekhouden kenden. Natuurlijk moesten allen hierop „neen" antwoorden, want een goed schoenmaker is nog geen goed boek houder. liter (och geldt zeker: „Schoen maker. blijf bij je leest!" In elk gevai hadde men brttr gedaan, oproepingen te doen voor een meester knecht schoenmaker boekhouderdan ware zeker het getal liefhebbers heel wat minder geweest dan thans. Wie toch legt zich als schoenmaker op het dubbel boekhouden toe? (N Bred. Cl.) Uit de laatstverschenen notulen van het Bat. genootschap blijkt, dat dr. C. Snouck llurgronje te Leiden gaarne iu de gelegen heid zou worden gesteld in het belang zijner studiën een paar jaren in Indie werkzaam te zijn. Zonder twijfel zou het van groot belang zijn, wanneer die geleerde land en volk door eigen onderzoek kou leeren kennen, en de regeering zou zeker een goed werk doen door hem b. v. met de betrekking te belasten, die door het vertrek van sir, L. W. C. Van dcu Berg is opengevallen. Zij schijnt daartoe ook wel geneigd te zijn, doch wil dat de heer Snouck llurgronje zelf er direct of door het departement van kolo niën om vraagt. Javabode HÏIEK, LETTEREN K\ KUNST, Geboortedag (1815) van Anthony Trollope. MAATSCH. TOT BKVOKDKR. DER TOONKUNST. AJd. EnHuizen26 April, 7ju. Heini- kelir aus der Ereinde", ouverture voor vierh. klavier, F. Mendelssohn Bartlioldy; „Rhein- morgen", A. Diedrich; „Psalm 83", R. Hol; „Das Vater Unser", C. H. Rink. Directeur de heer F. C. A. Gehricke. Voor Schncckenburger, den dichter van dc „Wacht am Riiein", zal in zijne gebuortrplaats Tuttlingen ecu gedenkteeken worden opgericht; 24,000 mark zijn tot dit doel reeds bijeengebracht. Het bestuur der vereeniging tot bevordering der kunst te Stuttgart heeft op zich genomen te zorgen voor het model, cu schrijft hiervoor een wedstrijd uit. Hoofdzaak moet zijn eene verhevene symboliseering van hel gedicht. UFFICIEKLE UEHIUHTEN. t 1 1 1 Door Z. M. is de benoeming van den burgemeester van Oudsboorn, J. W. C. Bloemtot secretaris dier gemeente goed gekeurd. Door Z. M. is de heer H. A. Van den Bcr, laatstelijk adsisteiit-resident van Bojolalie (Soerakarta), thans met verlof hier te lande, met ingang van 1 Mei 1888, op zijn rerzot-keervol uit 's lands dienst ont slagen, met toekenning van pensioen. Door Z. M. is de met verlof hier te lande aanwezige 1ste luit. der inf. van het leger in Ned.-Iudië II. F. Meijer, ter zake van lichaamsgebreken, met ingang van 1 Mei 1888, eervol uit Zr. Ma. militairen dienst ontslagen, met toekenning vair pen sioen. De kapt. ter zee H. Dyserinck wordt met ingang van 21 dezer, eervol ontheven vau de waarneming der betrekking van hoofd van bet vak vau uitrusting bij 's rijks werf te Willemsoord. BIN N EN LA N DSC1IE BERICHTEN. De minister van binnenlandsche zaken, overwegeude, dat de heeren mr. ,'E. baron Mackay, jhr. mr. K. A. Godin de Beau fort, jhr. mr. G. L. M. H. Ruys van Bee- FEU1 L LET ON. FA Ml LIE-ROM AN. 52). „Mijn kind, volg mij naar mijn kamer, ik moet je noodzakelijk spreken." Gisela knikte toestemmend en na afscheid te hebben genomen van Perkins, die zich binnen een kwartier op reis zou begeven verlieten de dames het vertrek. „Zie zoo, mijn kind," sprak lady Jersey o? boningzoeten toon, toen zij met Gisela op haar kamer was, „laleD wij nu eens vertrouwelijk spreken." »lk ben tot uw dienst, mama," sprak Gisela koel. »Ga hier op de canapé zitten, dicht bij ■U, zoo, geef mij nu je hand." Gisela liet werktuigelijk toe, dat haar noeder haar bij de hand nam, zij vermeed evenwel hardnekkig haar aan te zien. »Hoe gevoelt gij u nu?" vroeg zij. sDiep ongelukkig." >En is zelfs de liefde van je moeder niet in st at je weer gelukkig te maken?'' Na zag Gisela baar aan, een straal van hoop drong tot haar door; zou zij het huwelijksplan met Arthur hebben opgegeven „Ja, mama, ja, uw liefde zou mij weer gelukkig kunnen maken!' „Zoudt ge Eden Caatle niet gaarne willen verlaten „01 ja, laat ons vau hier gaan, mama, laat ons liever te Londen voor ons brood gaan werken, dan nog langer hier, in deze omgeving te blijven." „Gaan werken. Dwaas kind, waar deukt ge aan. Wilt ge als gouvernante of gezel schapsjuffrouw een leven gaan lijden, zoo ellendig als men het zich slechts denken kati. Zijt ge dan geheel vergeten, dat ge een dochter uit een adellijk geslacht zijt?" „Mama, wat wilt u dan doen?" „Ge verlaat morgen Eden Castle aan de zijde van een man, die u oprecht liefheeft, die een edelman is, zoowel in naam als in zijn hart, die ondanks de grievende be- leedigingen die ge hem hebt aangedaanzich geheel aan uw geluk zal wijden en wie een glimlach van u tot de „Houdt op mama, u bedoelt Arthur," riep Gisela heftig. „Juist, mijn kind, morgen wil iiij da; het huwelijk tusschen u en hem zal worden voltrokken." Met eeu gil sprong Gisela op. „Wat zegt ge? Morgen zou ik reeds de vrouw worden van...." „Ja, van lord Arthur Hampton; na hel huwelijk verlaat ge met hem Engeland en steekt ge naar het vaste land over." „En dat geschiedt met uw toestemming?" „Zeker, omdat ik iu mijn hart over tuigd bei „Uw hart? Maar gij hebt geen hart, mama, althans geen moederhartwant anders zou bet u ze. gen, dat ge mij diep ramp zalig maakt, door mij aan dien man te koppelen. Dat ge mij verkoopt, gelijk een slavin, voor een ellendige hand geld. O! leefde mijn vader nog maar, hij zou mij zeker meer liefhebben dan gij, onnatuur lijke moeder!" „Gisela, mijn lieveling, bedaar, uwe woorden tretrrn mij als dolkstooten." „Maar begrijp dan toch, mama, dat die man een ellendeling, een lage huichelaar is. Dat de ban I van dien man met bloed is bezoedeld, met bet bloed van zijn eigen vader." „Welken grond hebt ge toch tot zulk eene beschuldiging?" „Dat is een geheim; laat mij nssr Londen gaan en weldra zult ge bet bewijs voor mijne beschuldiging hebben." Bliksemsnel schoot een gedachte door het hoofd vao lady Jersey, zij zag haar dochter doordringend aan en sprak op ge heel anderen toon „Ik doorzie je geslepen intrigante, je beschuldiging, je gebeitn is niets anders dan huichelarij. Je wilt te Londen naar Alexis Nesley, om met hem te vluchten en je hebt deze afgrijselijke beschuldiging alleen verzonnenopdat je het kasteel zoudt kuuiien verlaten. „Mama, wat geeft u aanleiding tot zulk eene verdenking?" „Alles, je gedrag, je weerspannig heid. je...." „Maar ik zweer u „Neen, zweer niet, waut ik zou je toch niet gelooven." „Dus tot meineed acht u mij in staat. O! mijn God, hoe is het mogelijk!" Zij verborg snikkend het gelaat in de banden en lady Jersey zag haar met een mengeling vau medelijden en wantrou wen aan. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1