NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ï)c/.e Courant verschijnt «Lagelijks* behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Dinsdag 17 April 1888 - N'. 91. ADVERTENTIES: Uitgevers: Gebroeders Muré. BIN N EN LAN DSCUE BERICHTEN. Het Geheim van het Oude Kasteel. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door hel geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Mummer 10 Cent. 202 Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer P0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, «contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Selieepmtikerssieejt 6. Stads-Bericht en. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LELDEN brengen ter kennis van be langhebbenden, ter voldoening aan art. 228, 2' alinea, der wet van 29 Juni 1851 (Staals- Had n". 85), dat alle pretensiën over het jaar 1887, ten laste der gemeente, vddr of op den laatsten Juni dezes jaars moeten worden ingeleverd cn dat de vorderingen, welke niet binnen den genoemden tijd ziju ingediendvoor verjaard en vernietigd zullen worden gehouden. En wordt deze door plaatsing in de Leid- Iele Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 24 .Maart 1888. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat de passage over de Verversbrug, lig gende over de Oude Heerengracht, bij de Ververstraat, wegens afwerking, van 16 April tot nadere aankondiging, voor rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester eu Wel houders voornoemd, DE KANTERBurgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 16 April 1888. D It A M 14. W li T. BURGEMEESTER cn WETHOUDERS van LEIOEN Brengen Ier algemeen» kennis dal door II. A. TAVERNE, alhier woonachtig, een verzoekschrift is ingediend om vergun ning voor den verkoop van sterken drank ui liét klein in hol perceel Haarlemmerstraat n'. 115. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsclte Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 16 April 1888. Vergadering van den gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 19 April 1888, des namiddags te twee uren. Onderwerpen: 1. Benoeming van twee Bestuurders der Ste delijke Werkinrichting (71) 2. Idem van een lccraar in dc Wiskunde ann het Gymnasium. (74) 3. Verzoek van B. F. N. Franse, om terug betaling van schoolgeld lager onderwijs. («I) 4. Slaat van af- cn overschrijving op dc bcgrooting der Bank van Lecning, voor 1887. (70) 5. Supplctoirc Staat van begrooting van dc Stedelijke Werkinrichting, voor 1887.(72) 6. Kohier der Plaatselijke Directe Belasting, dienst 1888. (73) LEIDEV, 16 April. De Si. Cl. van heden bevat de ge wijzigde statuten van de vereeniging tot stichting en instandhouding van eeue Chris telijke Nederlandsch-Hervormde bewaarschool te Warmond. Zoo we reeds gemeld hebben zal de heer W. Lublin (onze landgenoot Wolf Polak) op zijne kunstreis met den heer Léon Vuillemot van Parijs als impressario) ook onze gemeente bezoeken, in gezelschap inet mej. H. Corver, van den Haag. De uitmuntend bekende violoncellist heeft overal in het buitenland den meesteu lof iugeoogst. In onderscheidene buitenlandsche bladen zagen we de meest gunstige beoordeeliugen over zijn spel. Maandag 30 April a. s. zullen de beide artisten hun concert in de gehoorzaal alhier geven. Gisternamiddag, te half twee ongeveer, werd langs het Rapenburg alhier het geroep van brand gehoord. Speedig bleek 't dat er brand was ontstaan in het pand Rapen burg n°. 112. De weesburgers waren met spuit 7 weer spoedig bij de baud, zoodat geen andere spuiten behoefden water te geven. De braud, op de bovenverdieping ontstaan, was spoedig in de geboorte gestuit. De directeur van de brandweer was ter plaatse tegenwoordig; schutterij of infanterie behoef de niet te worden gerequireerd, aangezien op het gemakkelijk af te zetten terrein de afzetting door politie voldoende was. Aan de overzijde was natuurlijk eene overgroote menigte wandelaars getuige van het schouw spel dat echter voor de liefhebbers van .een aardig brandje" weinig bizonders bood. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste prijzen f 40.f20.f4.00 en f 2.40, laagste prijzen f40.f19.f3.70 en f2. UN1VERIITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijksuniversiteit alhier, de heer Th. G. Van Eek geb. te 's Gravcnhage, na verdediging vau zijn aca demisch proefschrift getiteld: Vergoeding van oproerschade." 1iuziek, LBniHUM k\ ihvnt. Men meldt uit 's Graveuhage aan het Hbl. i. d. 15 April: Na afloop van de voorstelling van Faust door mevr. Albani, waarin het der gevierde zangeres wederom niet aan toejuichingen, terugroepingen en bloemen ontbrak, werd haar door den directeur en 't personeel der Fransche opera gister avond een serenade gebracht, waardoor een groote memcbenmenigle van half twaalf tot half een op de been was. •ïnder leiding van den heer Van der Linden bracht de kleine kapel van liet regiment grenadiers en jagers, omringd door fakkeldragers, óór het Hölel den OudeD Doelen, waar de zangeres haar intrek ge nomen heeft, eenige der meest bekende gedeelten van Faust ten gehoore. Mevrouw Albaui verscheeu aan het geopende venster eu werd met geestdrift toegejuicht, 't welk nog toenam toen het Engelsche volkslied en het Wien Neêrlaudsch bloed" gespeeld werden. Nu en dan was het Tournooiveld fan tastisch verlicht door bengaalsch vuur. De stoet werd, nadat de kapel uogmaals Faust eu de volksliederen gespeeld had, nabij den schouwburg ontbonden. 9PFICIEELK IIKIUCHTKV Door Z. M. zijn bij liet personeel van den gerieesk. dienst der landmacht, met in gang van 1 Mei 1888, benoemd tot reserve- officier van gezondheid 2de kl. de burger geneeskundigen C. De Man, arts te Am sterdam, en G. Boom, arts te 's lleeren- herg. Door Z. M. is, met ingang van 1 Mei 1888, aan jhr. B. W. F. Van Riemsdijk eervol ontslag verleend als commies aan het dep. van binneul. zaken. Door Z. M. is de commies der poste rijen 3de kl. C. P. \V. J. Bc-ndeker, te ret kenen van 8 April 1888, nit den dienst ontslagen. De off. v. gez. 1ste kl. bij de zee macht dr. W. Schutte wordtonder intrek king zijner plaatsing aan boord van Zr. Ms. fregat Evertsen, met den 2'sten dezer ge plaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, en belast met de waarneming van den geneesk. dienst bij 's rijks werf en het bataljon mariniers aldaar, eu vervangen door den off. v. gez. 1ste kl. bij de zee macht L. Van Coevorden, behoorende to- de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam. De minister van oorlog zal op 19 April geen audiëntie verleenen. De minister van waterstaat, handel en nijverheid brengt ter kennis van belang hebbenden, dat in dc tweede helft der maand Mei a. s. voor de vervulling der betrekking van adspirant-iugenieur van den waterstaat een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben. Tot dit onderzoek worden toegelaten Neder landers, die een voldoend examen alsciviel- ingeuieur hebben afgelegd aan de Polytech nische school te Delft, mits zij op 1 Juni 1888 niet onder zijn dan acht en twintig jaar. Zie verder de SI. Cl. van heden. De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commis sie, welke in dit jaar belast zal worden met het afnemen in Nederland van het groot ambtenaars-examen voor deu Indische» dienst, bedoeld bij koninklijk besluit dd. 29 Augustus 1883 n». 25 [Neder/andtcl Staattblod u°. 133 en Inditck Staaltblad n°. 249,) hare eerste vergadering zal houden te 's Graveuhage, op den 18den Juni 1888. Zij, die verlangen dat examen (waarvan het reglement met programma is vastgesteld FEUILLETON. FAMILIE-ROMAN. 47). .Uur nu moet ge mij alle bijzonder heden vertellen, mr. Marby," sprak Arthur. Uirby haalde zijn portefeuille te voor schijn eu sprak, terwijl hij lord Arthur een uitgeknipte advertentie overhandigde: .Deze advertentie stond gisteren in .The Times." NEGENTIENDE HOOFDSTUK. vbiendin of vijandin. .Oproeping De Engelsche heer, die op den morgen "n den 21n November hij den juwelier Dufresne in de Rue Lafltte te Parijs een ftg met bloedrouden steen heeft gekocht •otdt beleefd doch driugend uitgenoodigd l'ch bij bovengenoemden juwelier bekend te ■«ken. Er heeft met dieu ring een ver- g saiug plaats gehad. Het is een familie- dat niet verkocht had mogen worden. De ring draagt een bijzonder kenteeken. Alle onkosten zullen worden vergoed." In deze bewoordingen was de advertentie gesteld, die Marby lord Arthur ter hand stelde. Terwijl deze haar las, bespiedde de politie-beambte nauwkeurig de uitdrukking op het gelaat van den lord, doch hij was niet iu staat eenige verandering in diens trekken waar te nemen. Na gelezen te hebben gaf Arthur de advertentie aan Per kins, die eveDals zijn vriend met koele onverschilligheid van den inhoud kennis nam en ze daarna, aan Marby terug gaf .Ik wil gelooven, dat gij, mr. Marby waarde aan deze oproeping hecht, hoewel ik voor mijzelve niet inzie, welk nut wij er voor de ontdekking van den misdadiger uit kunnen trekken," sprak Arthur meteen verachtelijk lachje. .Ik ben van meening, mylord, dat deze advertentie ons groote diensten kan be wijzen," hernam Marby, ,en ik zal u op helderen op welke wijze. Zooals u heeft kunnen zien, is de ring gekocht op den morgen van den 21n November, op den avond van denzelfden dag werd de moord gepleegd. De mandie 's morgens den ring te Parijs kocht, kan legen den avond bier zijn geweest. Bij de kleederendie de moordenaar had verborgen, is een ring ge vonden, die met de beschrijving overeen komt. Nu zult u mij toch toestemmen, dat het niet onwaarschijnlijk is dat dc kooper van dieu ring de moordenaar is." Met deze woorden had bij de advertentie weer in zijn portefeuille geborgcu, daarna nam bij eeu étui uit zijn jaszak en hield lord Arthur den ring voor, die bij de ver momming van den moordenaar was gevonden maar zijn vorschende blikken konden niets dan een vluchtige verbleekiug op bet gelaat van den lord waarnemeDhoewel hij zag dat de oogen van Arthur eu Perkins onafgewend op hem gericht wareu. Gisela had de kamer verlaten, toen aller aandacht van haar afgewend en op Marby gevestigd was. Zij had een kloek besluit genomen, lord Arthur dreef haar, door zijn voortvarendheid tot het uitrrste, welnu, zij zou hem tot het uiterste trotseereu. Haar ouvoorzichtige beschuldiging, die zij in tegenwoordigheid barer moeder had uitge sproken, kon niet zonder uitwerking blijven, en een geheime stem zeide haar, dal de brief, dien zij had gevonden, het bewijs van Arthur's schuld bevatte. Haastig begaf zij zich naar haar kamer en na zich overtuigd te hebben dat niemand haar bespiedde, opende zij de geheime kast eu nam den brief er uit, dien zij zorgvuldig tusschen baar kleederen verborg. Daaroa sloeg zij een regenmantel omzette haar hoed op en verliet haar kamer. Zij ging in het park, want zij wilde liet kasteel niet door de voordeur verlaten, maar door een kleine dear in den tuinmuur, die anders alleen door werklieden werd gebruikt. Haar plan was, zich naar de nabijgelegen stad te be geven eu vandaar per spoor naar Londen den advocaat Fabre op te zoeken en hem den brief te overbandigeu. Zij vond de kleine tuindeur gesloten, betgeen haar niet verwonderde, daar er op dezen tijd gcea werklieden in den tuin waren, maar Roberts, de hofmeester van het kasteel, had alle sleutels ouder zijn berusting, hij moest dus die deur wel voor haar kunnen openen. Juist zag zij hem door het park gaan. RobertsI" riep zij hem toe, maak de kleine tuindeur eens voor mij open." .Vergeef mij, miss Gisela, dat is mij verboden." .Hoe na, wie kan u dat verboden hebben P" (Wordt varto/gd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1