O -K-J' «"*- j*- De lieer Mackay heeft geen oogenblik een tegen de gauche vijandige houding aang no men, of haar buiten de zaak zoeken te hou den, en de gauche heeft er geen oogenblik aan gedacht, ooi inet pretention op te treden, die den heer Mackay de taak zouden ver zwaard hebben. De heer Keuchenius is niet eerst als pis aller, maar terstond en alleen voor koloniën aangezocht, en de heer De Savorniu Lobman heeft even onverwijld uitgesproken, dat hij vrienden liet vooropgaan, en zelf in de kamer bleef. Van een loven en bieden, van een schar relen met portefeuilles, van opschietend wan trouwen of teleurstelling, is dan ook geen oogenblik sprake geweest. Met zeldzame harmonie liep het werk dus ver van stapel. De combinatie, die te wachten staat, zal dan ook in het minst geen resultaat van angstige berekening zijn, maar uitvloeisel van de hoofdgedachte, dat de rechterzijde goed doet met don keer in régime op zulk een wijze te doen plaats hebben, dat de publieke opinie niet te sterken schok onderga. Naar het IJ. v. Z-ll. en 'e Gr. verneemt, is de nieuwe kabinetsformatie bijna geheel geslaagd, zoodat de volledige minislerlijst spoedig aan 's konings welgevallen zal wor den onderworpen. Van het noemen van namen moeten wij ons nog ditmaal onthouden, zegt het blad, Intusschen kunnen wij reeds nu verzekeren dat de droite van de rechterzijde in het nieuwe bewind het beslissend overwicht zal bezittende gauche bij gevolg cetie zeer be scheiden plaats innemen. Ook de specifiek conservatieve richting zal in het kabinet niet worden gemist. Omtrent de keuze van een voorzitter heeft de geheele rechterzijde der tweede kamer zich mede reeds verstaan. De heer H. H. Timmer roept in het 1). v. N. het Nederlandsche volk op om wanneer het bericht hier zal zijn aangeko men van de verkiezing van Paul Kruger tot president der Zuid-Afrikaansche republiek drie dagen lang de Transvaalsche vlag (de Nederlandsche driekleur met een groene baan langs den stok) te doen wapperen. Woensdag zijn te Katwijk aan Zee 80 schuiten aan geweest. De aanbrengst was niet groot. De visch was redelijk hoog in prijs en de besommingen varieerden tusschen f41 en f72. Onder leiding van den heer C. De Goede van l'urmerend werd te Beemster eergisterenochtend eene vergadering gehouden van de afdeeling Beemster, Purnierend en omstreken der holl. maatschappij van land bouw. Besloten werd dit jaar geen afdee- lingstentoonstelling te houden. Tot candidaat voor lid van het hoofdbestuur werd gesteld de heer J. Kiukes Borger, al- Als een zeldzaamheid kan worden ver dat bij den heer J. Paarlberg, aan Helder, een pereboom in vollen bloei hetgeen met dit gure weder wel iets hier. meld Den staat, zeldzaams is. liet eindexamen der adelborsten van het oudste studiejaar van het kon. instituut der marine te Nieuwediep, zal maandag 2 3 April een aanvang nemen onder presidium van den gep. vice-adm. F. A. A. Gregory. Dinsdag kwam te Lobit van Pruisen binnen, een houtvlot van kolossale afme tingen, het heeft eene breedte van 170 en een lengte van 700 voet. liet waB bemand met 05 koppen en samengesteld uit 2215 ougezaagde eiken- en dennebalkeu, benevens 4700 stuks planken met een inhoud van 3001.93 kub. meter. Zelden worden dergelijke groote vlotten bij den thans nog bestaanden hoogen wa terstand en sterkeu stroom vervoerd, want het landen gaat met moeilijkheden en ge varen gepaard. Nadat 24 zware ankers waren uitgebracht, dreef het vlot nog door tot 20 minuten beneden de gewone ankerplaats. Eeu veehouder te Schoterland, die se dert langen tijd een prachtigen toom hoen ders houdt, is tot eeu miuder aangename ontdekking gekomen, 't Viel hem op, dat sedert een paar dagen eerst de haan en daarna de kippen om den hals en onder aan het lichaam kaal begonnen te worden, terwijl noch in den loop, noch in het hok veeren gevonden werden. Hij ging de kippen bespieden, en wat ziet hij P Dat de kippen elkander en ook den haan de veeren uit het lichaam trekken en oppeuzelen. Dat de beesten dit uit hon ger deden, was niet mogelijk, want in het hok was de voederbak nog goed voorzieu. Natuurlijk werd dadelijk een middel be proefd om dit kwsad tegen te gaan. De kippen werden met petroleum bestreken, maar 't baatte nietmen wreef ze in met Boulanger sterken mosterd, 't hielp evenmin. gewisseld. Nooit te voren hoorden kippenhouders p)al van zoo ietsde eigenaar weet niet wat de oorzaak van die „veeren-elerij" is, welke zijn kippen zal doen sterven, en houdt zich aanbevolen voor een middel om de kwaal te verhelpen of de oorzaak weg te nemen. Opmerkelijk is het, dat de haan wel beplo- zen wordt door de kippen, maar hij niet bij de hoenders de veeren uittrekt. Men schrijft aan de N. Ii. Cl. uit Idaarderadee)Wat in onze gemeente in jaren uiet is voorgevallen, heeft thans plaats. De hooilanden, die gewoonlijk van November tot Maart onder water staan, en in het begiu van laatstgenoemde maand, door de afstroo ming van bet boezemwater, geregeld, zooals het hier heet: „bovenkomen" staan thans nog blank met water. Het oostelijk gedeelte der gemeente is dan ook nog een groote waterplas, waartusschen enkele boerenplaatsen met haar ingepolderde omgeving nis groene eilandjes uitsteken. Hoewel hel te ver wachten is, dat deze toestand nog slechts enkele dagen zal duren, sleept hij toch ver schillende nadeelcn met zich. liet bewerken der landen wordt er door vertraagd, en de vrucht er van komt laat aan den groei, daargelaten nog de vraag, of zij zich even goed zal ontwikkelen als andere jaren. En dit alles, terwijl de landman zóózeer behoefte heeft aan een ruimen hooioogst. Bij de meesten hunner toch zal de voorraad reeds een ik twee weken vroeger verbruikt zijn dan het vee van den stal zal kunnen worden gelaten. Bepaald hinderlijk nog is de hooge boe- zemwaterstand ook voor de kieviten, die daardoor belet worden hunne eieren te leggen op de uitgestrekte lage velden in deze en aangrenzende gemeenten, en hun gebied alzoo tot de binnenpolders ingekort zien. Bij alle verschil van meening, welke zich onder de menschcn openbaart, meenden wij, dat alle partijen het op één punt eens zouden zijndat allen naar de lente en de bloemen zouden verlangen. Ook die illusie is ons benomeu. Eeu ongenoemde dichter zingt op het blaadje van een scheurkalender dd. 10 April 1888: Waai frisch op, gij, Noordenwind! Houdt de bloempjes tegen! 't Knopje dat zich laat ontbindt, Brengt gewissen zegen. Noordenwind, gij bebt geen schuld, W'ie u moog' bedillen! 't Is der menschen ongeduld, Die het anders willen. (Arnh. Ct.) Visitekaartjes, met de bijvoegingen p. c., p. f., p. r. enz., schijnen in België niet als drukwerk beschouwd te worden, zooals dit in ons land wel het geval is. Ze werden dezer dagen door den afzender terug ont vangen met het opschrift: Ecriture (schrift), BUITENLANDSUHE BEKIUHTEN H K I. I K. Bij de Belgische kamer is een wets ontwerp van De Volder ingekomen, tot be scherming van kinderen die bij reizende gezelschappen, op kennissen enz. worden gebruikt. De leeftijd voor dergelijke kin deren wordt daarbij op 18 jaren gesteld, maar men vindt dit cijfer wel wat hoog, daar acrobaten en danseressen veel vroeger moeten beginnen om hun vak te kuunen leeren. EieHLAlVD. Het vonnis, waarbij de heer Patrick O'Brien, lid van het parlement, veroordeeld werd tot een gevangenisstraf van drie maan den, wegens het uitspreken van eene oproe rige redevoering te Gorresbridge, den 8n Januari II., is gisteren in hooger beroep bevestigd. De Standard verneemt uit Konstan- tinopel, dat de Porte, naar aanleiding der bereidverklaring van de Engelsche regeering om de onderhandelingen over Egypte te hervatten, besloten heeft eenen buitengewo nen gezant naar Londen te zenden. Ver moedelijk zal daarvoor de keuze vallen op Gassan Effendi, referendaris bij bet uiiuis teiie van buitenlandsche zaken. IKAHKRUK. Tot opvolger van Constans als gou verneur generaal vau Indo-China is benoemd de resident in Anarn en Tonkin, ltichaud, die te Hanoi zijn residentie zal vestigen, omdat zijn tegenwoordigheid in Tonkin meer vercischt wordt dan in Cochiuchiua. In de bureelen, zetterij en werkplaatsen van le Matin is door de justitie eeu huis zoeking gedaan naar aanleiding van de open baarmaking der stukken, tusschen generaal en zijn vriend graaf De Dillon vreemdelingen op de gcuieente- wen en van Marseille den Franschen werklieden een doom in het oog zijn, ia bekend. Ongeveer 1000 persunen zijn gisteren aldaar bijeenge komen om deze zaak te bespreken. Na een langdurige discussie werd eene motie aangenomen, waarbij verzocht werd dat de vreemde werklieden gehouden zouden zijn papieren over te leggen, waarbij hunne moraliteit gecon.-tateerd wordt, welke papieren dour den Franschen consul in hun land ge viseerd moeten worden. De rechter van instructie llobert, wo nende in de rue Saint-Pétersbourg te Parijs, ontving onlangs met de post een cilindervor mige doos, die zorgvuldig gesloten was; het adres was uit een dagblad geknipt en luidde aldus: Monsieur Hoberl, juge d estruction, rue Saint Pétersbourg, 11, Personnelle. De heer Hobert weigerde de doos in ont vangst te nemen en deze ging naar het postkantoor terug, waar zij onderzocht werd. Toen de beambte, hiermede belast, het deksel er afnam, plofte de doos uit elkander. Ge lukkig waren de ontplofbare middelen iu de doos vervat niet krachtig genoeg om den beambte te verwonden. Dit was vooral daér- aan te danken dat schietkatoen 't welk op den bodem lag niet ontbrandde. Eeu onderzoek is ingesteld. De bekende restaurant Brébnnt te Parijs zal verdwijnen. Dit gebouw, waar volgens het bekende vers van Coqueliu „on maugeait der ecrevisses en cabinet particulier" geves tigd was, is aangekocht door de „Sociétés des Grands Bouillons Parisiens" en zal verau derd worden in een restaurant zooals de bekende Bouillons-Duval. Iteeds is het café Frontin, waarvan de sousterrains vroeger, als de andere koffiehui zen op de groote boulevards gesloten waren, met. vroolijkc groepen bezet, lot 2 uur 's nachts open bleef, al moest men letterlijk door een keldergat naar binnen kruipen, voor eenigeu tijd door dezelfde maatschappij aan gekocht. 1J. v. Z-ll. en e' Gr.) KPAlUJtk Eergisteren zouden te Madrid drie misdadigers ter dood gebracht worden. Sedert de koningin-regentes aan de regee- ring is, hebben 231 ter dood veroordeelden ontheffing van de doodstraf gekregeu. De koningin wensckte ook ditmaal de drie doodvonnissen niet voltrokken te zien. Zij ontbood den minister president Sagasta en ijverde voor het toekennen eener zach tere straf. Zij verklaarde dat zij, denkende aan het lot, dat dezen drie misdadigers boven het hoofd hing, den ganschen nacht niet heeft kunnen slapen. Maar Sagasta autwoordde dal de door hen gepleegde misda den zoo verschrikkelijk waren, dat hij tot zijn leedwezen aan het verlangen der koningin niet kon toegeven. Voor de eerste maal sedert lange jaren zouden de doodvonnissen niet op een afge sloten terrein binnen de muren der gevan genis voltrokken worden, maar op eene plaats, waar het publiek getuige kan zijn van bet bloedig schouwspel. ITA Lill. Blijkens een dépêche uit Massowah van beden zullen de eerste troepen, welke naar Italië terugkeeren, morgen scheep gaan. Koningin Victoria vertrekt den 22n van Florence naar Berlijn. Dl'ITHtn L, A X Keizer Frederik heeft aan den Zwit- serscheu gezant te Berlijn, den heer Roth, eene tabaksdoos van keizer Wilhelm tot aandenken geschonken. Daar de Zwitsersche- bondsgroudwet aan alle autoriteiten, ambte naren, gezanten en commissarissen verbiedt geschenken, titels, enz, van buitenlandsche regeeringeu aan te nemen, heeft de gezaut aan de Boudsregeering het aanbod van kei zer Frederik medegedeeld, en hierop leu antwoord ontvangen, dat er in dit geval geen sprake was van een geschenk in der zin der genoemde wetsbepaling, zoodat er tegen de aanneming geeu bezwaar bestoud. Aan de Kölniêche Zeitung wordt uit Berlijn van gisteren gemeldHet onderhoud van prins Von Bismarck met keizerin Victoria en de voorstellen welke de rijkskanselier eer gisteren den keizer deed, hebben volgens geloofwaardige mededeeling leu gevolge gehad, dat de kanseliers crisis thans minst genomen eeu tijdperk van stilstand is ingetreden, en eene verscherping iu den naasten tijd in elk geval niet te verwachten is. De Nordd. Allg. Zeitung laat zich, tegenover de verdachtmakingen der liberale pers, die prins Von Bismarck den „major domus van het huis Hohenzollern" noemt en andere dergelijke uitdrukkingen bezigt, aldus uit: „Op den keizer maken verdachtmakingen van dezen aard even weinig indruk, als dit bij zijn ontslapen vader het geval was. Bei den droegen den kanselier op, hen naar zijn beste weten en onder eigen verantwoordelijk heid daarvan te dienen. Zij twijfelden er nimmer aan, dat hij bij de uiloefening van zijn ambt de belangen der dynastie even nauwlettend zou behartigen, als die van liet land. Dit vertrouwen is in het tegenwoordig geval volkomen onafhankelijk van de vraag of de kanselier al dan niet minister blijft Er zou geen vertrouwen bestaan, indien van den kanselier kon verwacht worden dat hij ten einde op zijn post le blijven, zijne over tuiging zou ten offer brengen, en zich zwak tegenover den keizer zou betoonen. Zulk eeu kanselier zou keizer F'rederik evenmin kunnen gebruiken als wijlen keizer Wilhelm. Gisteren wordt van alle kanten erkend dat de „Von Bismarck-crisis", die tot dus ver een scherp karakter had, als geweken kan beschouwd worden. Eergisteren had i rijkskanselier eene conferentie van een uur met den keizer, waarop 's avonds laat nog eene briefwisseling gevolgd is. Gisteren namiddag had Von Bismarck op nieuw een onderhoud met den keizer en toen had de eigenlijke beslissing plaats. Thans is ook bekend geworden, dat keizerin Victoria in de op eergisteren gehouden conferentie aan de bezwaren van Von Bismarck betreffende het huwelijksplan van prinses Victoria met den prins Van Battenberg beeft toegegeven Men verhaalt dat de keizerin ten slotte de beide handen van den rijkskanselier gevat en met bewogen stem uitgeroepen heeft „Ik breng het offer van het geluk mijner dochter op het altaar des vaderlands." De groothertog van Baden zou ter oplos sing der quaestie in denzelfde zin als Von Bismarck gesproken hebben. Aan den prins Van Battenberg werd uit Charlottenburg te verstaan gegeven, zijne voorgenomene reis naar Berlijn om het aan zoek naar de hand van de prinses voor goed te laten varen. Natuurlijk blijft het de vraag, of het I welijksplan van prins Alexander Van Batten berg met prinses Victoria niet later, als de omstandigheden gunstiger mochten worden weer voor den dag zal komen. De keizer heeft een slechten nacht gehad zijn toestand over het algemeen veroorlooft de keizerin echter wel ook een bezoek asn het overstroomde gebied van de Nogat en de Elbe te brengen. NR. Ct.) Sir Morell Mackenzie vierde gister ver van de zijnen verwijderd zijn zilveren brui loftsfeest. Keizerin Victoria bood hem bij deie gelegenheid een keurigen bloemenkorf asn, versierd met blauwe, gele en roode linten. Op het blauwe lint prijkte de beeltenis de: keizerin met eene uit gouddraad bewerkte ei met kleine paarlen bezette kroon en daaron der was met gouddraad het monogram der vorstin geborduurd. Op het gele lint ware: groene, zilveren en gouden myrtentakkei aangebracht, waartusschen zich de handteeke niog van dr. Mackenzie bevond. Op bel roode lint was het portret des keizers met kroon en monogram geborduurd. Gelijk reeds is medegedeeld zal dr. Mackenzie, voige» den wensch des keizers, eerst tegen het einde van deze maand naar Londen vertrekken. Naar uit goede bron verzekerd wordtiot dit uitslel van zijne reis in verband staii met de omstandigheid, dat de keizer mop- lijk deze maand aan vele gemoedsaandoenii- gen onderhevig zal zijn, waardoor de aan>' zigheid van zijnen met Hds. lichaamsgestel:- heid zoo vertrouwden geneesheer, hoos* gewenscht is. SOU It WEC K N. Koning Oskar van Zweden en No" wegen heeft zijne reis door Europa aauiuf- De koning is nu te Kopenhagen, en later Duitschland, Italië, Spanje, Forma en Engeland bezoeken. BlILC A HIJ K. De Bulgaarscbe regeering spreekt drukkelijk de bewering tegen, beteffe» bijeentrekking van troepen in Rumeii: Bulgarije. TK AAS VA AL. De „Volkstem" meldt uit Pretoria De heer Groll, het hoofd van de Holls* sche ingenieurs, die aan de komatie om aldaar opmetingen te doen vooi Delagoabaaiscben spoorweg, ts alhier ua' komeu. Zooals wij reeds mededeeldes twee van de vijf bezweken aan de ko* beiden overleden aan de komatie en Durban, zooals wij abusievelijk meós Een derde ligt ziek te Durban, terp andere twee, de heeren Groll en Sten" volkomen hersteld zijn. Wij kunne' nalaten deze jonge mannen een woori

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2