- BUITEN LAN DSCHE BERICHTEN v nt'T, kei Pi? «3 h ar arc: ia s; i ïBtjj ii l av Men schrijft uit Oostorga aan de II. Cl.: Tengevolge van dun slechten hooi oogst van het vorige .jaar hebben de boeren in den afgeloopen winter veel inner lijnkoeken moeten voederen dan in jaren liet geval geweest is en meer (Jan den veehouders zelf lief was, want lijnkoeken voederen wordt in den geld buidel ter dege gevoeld. Waarschijnlijk daardoor hebben eenige vee houders alhier dezen winter proeven genomen m zelf koeken voor het vee te vervaardigen, die zeer goede resultaten hebben opgeleverd. Men maakte koeken van een mengsel van maismeel, roggemeel en gekookt lijnzaad, welke het rundvee zich goed liet smaken. Deze koeken waren goedkooper dan de lijnkoeken, de koeien werden in het melk* geven vooral niet minder, terwijl het aan zicht van de koeien evengoed bleef als wanneer met de gewone lijnkoeken gevoederd werd. Omtrent Jacob Hobein, zij nog ver meld dat, toen indertijd het vaderland op getogen was over 's jongelings moedig bedrijf, het genootschap ^Doctrina et Amicitia" te Amsterdam hein een zilveren tabaksdoos ver-er de, waarin de volgende dichtregelen gegraveerd waren: Hobein, gij hebt den vloed en 's muiters [lood getart; Gij hebt 's lands heiige vlag bewaard voor ['t gruwelijk scheuren. Dit rein metaal melde u, hoe wij uw trouw [erkennen. En hoe zij is gegrift in 't dankbaar llollandsch [hart. Het Genootschap Doclrina et Amicitia" te Amsterdam. De geboorteplaats van den jeugdigen held, de stad VGravenhagc, bleef niet achter om hare hulde aan den onverschrokken held te bewijzen, door het schenken eener zilveren medaille, waarop aan de eene zijde stond gegraveerd yDe stad 's-Gravenhage aan hare mede- //burger, den ridder Jac>b Hobein, voor de z/trouw, kloekmoedigheid en zelfopoffering, ^waarmede hij op den 19 Maart 1831 voor fliet fort Philippine in het uiidden der golven zijn boot redde en haar vlag behield"; terwijl de keerzijde, waarop eene voorstelling van het feit was gegraveerd, door het volgende randschrift was omgeven: jr^ijne trouw wijkt voor water noch vuur". (D. v. Z. 11. en 'i Gr.) Men meldt aan de Goessche Cl. uit Kloetinge: Maandag trof het achtjarig dochtertje van zekeren II. uit de Groe (Kloetinge) een treu rig ongeval. Dit meisje, eenigzius idioot, zou dien dag voor 't eerst de school te Kloetinge bezoeken. Geduiende den ochlendschooltijd ging alles goed, tenminste voor zoover men dit van het kind kan verwachten. Na schooltijd echter ging het meisje den weg naar Kapelle op, en wat ook eenige van hare schoolkameraadjes deden om haar óf naar huis óf naar school te doen turugkeeren, niets mocht baten, kalm stapte zij naar Ka pelle heen. Nadat de politie van een en ander was in kennis gesteld, ging inen het meisje zoeken en eerst den volgenden morgen werd het ongelukkige kind, dood van de doorgestane koude en vermoeienis, op eeu stuk land achter Kruiuingeu teruggevonden. De onderhandelingen met de gemeente Berger.-op-Zoom geopend, om huisvesting te erlangen voor vermeerdering van artillerie- garnizoen, hebben een gewenscht resultaat opgeleverd. De voorgestelde vermeerdering wordt tegen het najaar verwacht. Volgens ingekomen berichten zijn in 1887 door den bliksem getroffen; 42 gebou wen, nl. 12 boerenhuizen, 3 arbeidershuizen, 1 veestal, 4 woningen, 9 huizen, 2 kerken, 5 watermolens, 1 schaapskooi, 1 school, 2 kasteelen, 1 station en een telegraafkantoor; voorts 9 hoornen, onder welke 2 wilgen, 3 eiken, 1 iep, 1 populier, 1 hulst en 1 appel boom; 79 dieren, onder welke 6U kippen (gelijktijdig), 3 pinken, 3 koeien, 3 varkens, 7 schapen, 3 paarden; 1 hooimijt en 1 koreu- inijt, kerktorens, 2 fabiieksschoorsteenen en acht personen. Terwijl 45 maal een brandbaar voorwerp getroffen werd, ontstond 22 maal geen brand, 5 maal een begin van brand en 18 maal brand de hierdoor veroorzaakte schade wordt, voor zoover ze opgegeven is, begroot op f331.000 ongerekend de waarde van den oogst 1887 die, verzameld in een korenmijt, geheel verbrandde. BELUIK. De Belgische regeeriug heeft, bij kon. besl. van 25 Maart, de machtiging verkre gen, beperkende maatregelen vast te stellen tot invoer van vee, welke in het vervolg alleen zal mogen plaats hebben langs grens kantoren, door de regcering aan te wijzen. Bij liet heerschen van besmettelijke ziek ten wordt de n geering bovendian de macht verleend, den invoer van vee en van vlecseh uit bepaalde landen te verbieden. Erain paciia, tot wiens bevrijding uit de binnenlanden van Afrika eene expeditie onder aanvoering van Stanley op weg is, beeft een brief geschreven, gedateerd 16 Augustus 1887 uit Wadelay aan de „Anti Slavery Society". Hieruit blijkt dal zijne positie niet zoo bijzonder hachelijk is als men zich dat wel eens heeft verheeld. Om trent de Stanley expeditie zegt hij zeer inge nomen te zijn niet dell weg dien deze ge kozen heeft, namelijk oier de Congo, en hij uit het vasle vertrouwen dat zij alle bezwaren glansrijk zal te boven komen. Hij eindigt zijn brief met eenige woorden te wijden aan de nagedachtenis vail Gordon en de hoop uit te spreken dat het hem ge geven mag zijn het door dezen opgevatte beschavingswerk te voltooien. E U li L O. De ptius van Wales zond 100, het huis liolhschild te Londen 300 pd., de firma Schroder aldaar 500 pd. voor nood lijdenden in Duitschlaiui. B' it A X !e Et 1.1 H. De president der republiek zal den 26en dezer Parijs verlaten en zich recht streeks naar Agen begeven. Den volgenden dag gaat de heer Carnot naar Bordeaux. In den ministerraad is gehandeld over de openbaarmaking door le Matin van de tusschen Boulanger en zijn vriend graaf Dil lon in de maaud Februari iu geheimschrift gewisselde dépêches, van welke zaak wij gisteren gewag maakten. Op aanklacht der belanghebbenden is besloten een gerechtelijk onderzoek deswege te doen instellen. Het vorige ministerie en dit was in zooverre zijn recht had kennis genomen van die dépêche». De raad van hi t Legioen van Eer heeft uitspraak gedaan in zake Legrand (een onderdeel van het proces-Wilson) en genoem den lieer van de lijst der ridders geschrapt. De commissie van toezicht der Parij- sche tentoonstelling van 1889 heeft eene som van 560,000 fr. toegestaan om in de as van den Eitl'eltorenop de Quai d'Orsay en aan de heide uiteinden der Jenabrug, ceno rij huizen te houwen, die een getrouw beeld zullen zijn vau de menschelijke wo ningen sedert de steeuperiode tot aan de renaissance met al de tusschentijdperken. De majoor Templar, die voor den krijgsraad van Chatham was gedaagd, be schuldigd van geheimen betreffende de f<- bricatie van luchtballons voor het Eugelsche leger te hebben verklapt, is vrijgesproken. Wel was gebleken, dat een firma te Bir mingham volkomen up de hoogte was van de fabricatie, maar Templer kon bewijzen, dat hij nooit met die firina in aanraking was geweest. Het schijnt, dat het geheim door de autoriteiten zelf niet goed was be waard en dat vreemde officieren de proef- nemingeu bijwoonden. De vrouw van den vroegeren Fran- schen „premier" Rouvier (als schrijfster be kend onder den naam Claude Viguou) is te Nizza gestorven. Niet minder dan 76 huwelijken zullen worden gesloten tusschen winkelbedienden en winkeljuffrouwen van de „Bon Marché" te Parijs. Het gevolg van het voorjaar, zegt een der bladen; van de legaten van mme. Boucicaut, zegt een ander. I'A .1 I'm De dag der opening van de algemeene tentoonstelling te Barcelona is thans voor goed bepaald op 15 Mei. Er zullen te dier gelegenheid groote feesten plaats hebben. De koningin reeentes heeft beloofd de teutoouslt-lliug te komen bezoeken. Te Cordova begaven zich 500 werk lieden naar liet stadhuis, om werk en brood le vragen. De maire verleende eenige hulp en beloofde alles te zullen doen wat hij kon. In Andalusië hadden dergelijke manifestaties plaats. Het slechte weer duurt voort. ITALIË. De Daily Neus verneemt uit Rome, dat de ltaliaansche regeering besloten heeft haar expeditiecorps in Afrika met 10000 man te verminderen. Dtie transportschepen gaan de troepen afhalen. De koning van Zweden, incognito reizende, wordt den l4cu dezer te Rome verwacht, vanwaar hij zich naar Napels denkt te hegeven. Eene erustige botsing heeft den 8sten dezer plaats gehad te Bernalda, in het arroudissement Potenza, wegens de heffing van een hoofdelijken omslag. De boere i riepen: „Weg met den burgemeester! Weg met de belastingenDe gendarmerie moest tusschenbeide komen en van hare vuurwa- ACJ 15*. /AA I-AS penen gebruik maken. Vier hoeren verloreu het leven en 'erscheidene andeien werden gekwetst, Ook eenige gendarmes werden gewond. Er zijn troepen naar Bernalda ge zonden en de orde is hersteldmaar de gisting duurt voort. U ITRKIILAN I». De boudsregccring heeft thans defini tief besloten, eene strafrechtelijke vervolging in te stellen tegen den vervaardigerden uitgever en verspreider van het bekende schimpdicht op Duilschlan l bij gelegenheid van het carnaval le Bazel. De keizer nam gister voormiddag een voorstel van generaal W inlerfelde in ontvangst, deed na den middag een rijtoer met de c-i zerin, ontving, toen dc rijtoer geëindigd was, eenige aanzienlijke personen uit Baden ten gehoore, die ook met het keizerlijke paar dineerden, en had ten drie ure eene bijeen komst met den rijkskanselier. De keizerin betuigt iu haar antwoord op het adres der vrouwen van Berlijn haren dank voor de trouwe deelneming bij den dood valt keizer Wilhelm. Zij uit de hoop, dat haar gemaal spoedig van zijne kwaal moge genezen. Verder zegt H. M.: „Duor vereeud streven is voor het welzijn van het vrouwe lijk geslacht en voor verzachting der zedelijke en stoffelijke ellende reeds veel bereiktdoch er blijft nog veel te doen en daaraan zal ik mij met alle kracht wijden. Ik hoop dat zoowel de Berlijnsche vrouwen als de overige vrouwen van Duitschlaud ook verder zullen medewerken tot de groote taak welke haar is opgelegd, namelijk den nood en de ellende te temperen door zorg voor de kindsheiden de jeugd, als de vaste grondslag voor alle werkelijk menschelijke deugden." Omtrent den toestand des keizers wordt gemeld, dat Z. M. eergistereu, na weder eeu minder gunstigen nacht le hebben gehad, zich mat gevoelde, maar dat het in den namiddag iets heter ging. De storing in de nachtrust was weder veroorzaakt door hoesten en opgeven, waarbij weder, ofschoon slechts in onbeduidende mate, stukjes kraak been tc voorschijn kwamen. Aan dc stem band vertoonde zich weder eenige zwelling. Uit dc bijeenkomst tusschen de keizerin en Von Bismarck wordt afgeleid, dat er een weg wordt geopend om tol eene overeen stemming te komen. De groothertog van Baden en zijn vertrouwelijke raadsman Rog- genbach zijn ijverig in de weer om het geschil bij te leggen. Meil verwacht, dat de koningin tan Engeland, wier komst men hier te gemoet ziet, tot eene meer definitieve beslissing zal medewerken. Van den kroon prins wordt gezegd, dat hij, evenals zijn oom, de prins van Wales, eeu beslist tegen stander van hel huwelijksplan is, zoo mo gelijk zelfs nog meer dan Von Bismarck. In de oflicieuse Berliner PolilUc/ie Nach- richten wordt omtrent prins Alexander Vau Battenberg nog aangevoerd, dat hij eerzuchtig is en later door middel vau zijn huwelijk zou trachten, eene hooge positie in Duitsch laud te verkrijgen, hetgeen te bedenkelijker zou zijn, omdat hij door trouweloosheid en ondankbaarheid jegens zijnen oom, den Czaar, getoond heeft geen vertrouwen te verdienen. De Nordd. Ally. Zeiluny meldt dat de keizer gedurende dc laatste dagen, tengevolge van herhaaldelijk hoesten en opgeven, in zijne nachtrust werd gestoord en zijn toestand ook wegens eene lichte zwelling aan de keel miu- der gunstig was, maar dat hij zich toch voortdurend met de regeeritigszaken kon be zighouden en bij afwisseling eene wandeling kon doen, of uit rijden kon gaan, waarna nu sedert Maandag de eetlust en krachten weder zijn toegenomen. De meeste berichten, die gisterenavond de ronde doen, stemmen daarin overeen, dat de crisis voorbij is en het plan voor het huwelijk met den prins Van Battenberg op gegeven schijnt te zijn. Er wordt zelfs ver teld dat de jonge prinses Victoria zelve vrijwillig van het plan zou hebben afstand gedaan, uit vaderlandsliefde, uit begeerte om den rijkskanselier ter wille te zijn, en uit oprechte kinderliefde, om haren zieken vader verdere moeilijkheden te besparen. Om dit waarschijnlijker te doen klinken, wordt er bijgevoegd dat de prinses eergister iu persoon de samenkomst van keizerin Victoria met Von Bismarck heeft bijgewoond. Ik kan niet zeggen, in hoeverre dit juist is. Van con servatieve zijde werd nog beweerd dat Von Bismactk tot nu toe zijn verzoek om ontslag nog niet had ingetrokken, doch dat hij in den namiddag eeue samenkomst met den keizer zou hebben. Men beweert thans dat reeds prinses Victoria zelve indertijd bewerkt heeft dal prins Alexander uit Bulgarije terug gekomen is, door toen persoonlijk bij hem aan ie dringen, dat hij, met het oog up de toe nemeude moeilijkheden van politieken aard, ondanks zijn goed geslaagden terugkeer na# Sofia, liever de kroon moest nederlegzn Voorts heet het dat er een brief vau den Czaar aan keizer Wilhglm bestaat, in weiket hij zegt het volvoeren van het huwelijksplm te zullen opvatten als „een teeken van wrinijl vriendschappelijke gezindheid." De Volt bevat de volgende, uit eeu poli. tiek oogpunt belangrijke, mededeeling Voot de beoordeeiing van het plan betreffende en huwelijk van prinses Victoria met print Alexander Van Battenberg, is dc omstandig, lu id van gewicht, dat dat plan met groote» ijver wordt ondersteund door den Engelschtt gezant tc St. Petersburg, Sir Robert Morin. Het is geen geheim, dat deze daarbij miodn handelt naar lieui uit Londen gegeven op drachten, dan wel naar instruction die uit Darmstadt afkomstig zijn." liet voornemen der nationaal-1iberalen ei conservatieven te Breslau, Leipzich, Berlijn enz., om eene groote adresbeweging ten gura# van Von Bismarck op het touw tc zetten, vindt thans afkeurig in de bladen van alle partijen; zij achten zoodanige demonstratie welke tot volksvergaderingen aanleiding zo» geven, niet passend, en volkomen verwerpelijk. De toestand des keizers was gisteren bele digender. (IV. R. Cl.) Bij het thans veelbesproken voorgeno men huwelijk van prins Alexander van Bat tenberg met prinses Victoria Van Pruisen zijn de volgende in een der Duitsche bladei voorkomende bijzonderheden omtrent het door keizer Wilhelm in zijne jeugd gegeve» blijk van zielenadel, daar hij ter wille vat politieke redenen zijne eerste liefde aait het Staatsbelang ten offer bracht, niet van be lang ontbloot. In het 26e deel van zijn werk: die Stai- tengescliichte der ueuestcn Zeit maakt H. Von Treitsohke melding van een brief, dit de jeugdige prins Wilhelm III den 23i Juni 1826 aan zijne Vader koning Friedticl Wilhelm III schreef, waaibij de Prins ge dachtig aan het salus rei publicae supreun lex esto, ofschoon met bloedeud hart, afstand deed van de uitverkorene van zijne jeugd, en zich onderwierp aan den wensch van ziju koninklijken Vader, die wegens redenen vss Staat tegen een huwelijk van zijn tweedet zoon met de lieftallige prinses Elisabett Von Radziwill gestemd was. Ofschoon het geslacht Radziwill reeds ii 1518 door keizer Maxiiniliaan I tot dt prinselijke waardigheid was verheven en reed) verscheidene huwelijken tusschen leden vu het huis llohenzollern en het geslacht Rad ziwill waren gesloten, werd een huwelijk van den toenmaligen prins Wilhelm va: Pruisen met eene prinses Von Radziwill, alhoewel hare moeder eene dochter vaD prira Ferdinand van Pruisen, den broeder vu Frederik den Grooten, was, als eene mésal liance beschouwd, vooral met het oog of de omstandigheid dat de driejarige echt vu den Pruisischen kroonprins niet met kinds ren was gezegend geworden en prins Wilheli dientengevolge mogelijk eenmaal tot dei Troon zou worden geroepen. (D. v. Z. 11. en 'i Gr) De Poet verzekert, dat van het huwt- lijksplan tusschen prins Alexander Vu Battenberg cu prinses Victoria thans voorgos: is afgezien. In eene te Breslau door 1500 perse nen bezochte volksvergadering is besloten da keizer een adres te zenden, waarin de wei» wordt geuit dat de keizer, evenals zijn vada nooit den rijkskanselier uit den staatsdie» ontsla, Prins Hendrik Van Battenberg en sijt» gemalin, prinses Beatrice, zullen in O laatst dezer maand eenige dagen bij da groothertog van Hessen op het slot Jugei- beim, bij Darmstadt, doorbrengen. Een der Berlijnsche bladen meldt, d» prins Von Bismarck zich dezer dagen n» zijn landgoederen te Varzin zal begeven,» zijne bezittingen, welke zeer door de of strooming geleden hebben, in oogenschoa' te nemen. Ter eere van sir Mackenzie werdd» den hoogleeraar Dubois-Reymoud eergist'-"9 een maaltijd gegeven, waaraan vele heroes? heden op medisch gebied deelnamen. Eergisteren is de heer A. VV. Hofrats hoogleeraar in de medicijnen aan de Bed? sche universiteit, ter gelegenheid van t,; 70n geboortedag iu den adelstand verhef De koiiiug van Saksen is gisteren Riva te Miinchen aangekomen en werd het station door den prins regent van B» ren ontvangen. Nadat de vorstelijke^ suneu het middagmaal in den voor lef ninklijke familie bestemden salon geb»' hadden, zette de koning de reis naar B9 den voort. Voor de watersnoodlijdendeu zij»9 groote geldelijke bedragen ingekomen. I" het te Berlijn gevestigde centraal - cotni» reeds meer dan 360000 M. ontvangen.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2