NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Vrijdag 13 April L8881 £i 88» 202e Jaargang. ADVERTENTIES: Uitgevers: Gebroeders Muré. Het Geheim van het Oude Kasteel. JVez.e (<mi runt verschijnt dadelijks, behalve op Lon- en Feestdagen. «?0\ KC'.ïvft. ABONNEMENT: Voor Leidenper 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.ttO. I'rijs |»er Summer l« ('ent. Van 16 regelsj O.#0. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scltee|»makerssleeu 6 LEIDËX, 12 April. Bij de heden ten raadhuize gehouden openbare verpachting van de faecale stoffen verzameld volgens het Liemurstelsel, is pach ter geworden de heer J. Van Ulden voor f0.02j per 100 kilogrammen en van de mestspeciën afkomstig uit de riolen en kolken der gemeente de heer il. Filippo voor f 0.20 per kub. meter. De Stct. (n°. 87) bevat de statuten van De Kerkelijke Kas alhier. De miliciens lotelingen van 1887 van het 8e regiment huzaren, alhier in garnizoen, zijn als afgericht bij do veld-eskadrons over gegaan. UFFICIËKLË IIKIlItlHTËSi. Door Z. M. is de Fransche zaakgelastigde en consul-generaal in Siam, graaf De Ker- garadec, tijdelijk belast met de waarneming van het consulaat-generaal der Nederlanden te Bangkokbenoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Door Z. M. is de heer Th. O. F. Anken, laatstelijk opzichter 3de kl. bij den dienst der staatsspoorwegen op Java, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei 1888, eervol uit 's lands dienst ontslagen. BINN EN LA ND S<3HE BERICHTE N. Iu de Stct. van gister (n°. 86) is op genomen het verslag, door de Rijkscommissie voor graadmeting en waterpassing, aangaande bare werkzaamheden gedurende het jaar 1887 uitgebracht aan de regeering. Voorzitter der commissie is prof. 11. G. Van de Sande Bakhuyten, en secretaris prof. Ch. M. Schols. De aanvullingsverkiezingen zijn nu afgeloopen en daarmede de geheele verkiezing voor de kamer van honderd zooals nu die kamer is samengesteld bestaat ze uit 45 li beralen, 27 antirevolutionairen, 26 katholie ken, 1 conservatief en 1 sociaal-democraat. In hoeverre nu de samenstelling van een nieuw ministerie wellicht uit de kamerleden, nieuwe verkiezingen ten gevolge zal hebben, zal spoe dig moeten blijken. Het is nu reeds drie jaren geleden, dat er geen gelegenheid gegeven werd oin een examen af te leggen voor ambtenaar bij de rijks-telegraphie. Naar wij uit goede bron vernemen, zal echter vermoedelijk nog dit jaar het examen voor klerk-telegrafist worden afgenomen, daar het gebrek aan personeel, vooral aan klerken, zich reeds sterk doet gevoelen op de groote kantoren Amsterdam en Rotterdam, w at in den zomer nog zal toenemen. [Tijd.) Bij den provincialen en plaatselijken staf worden tegen Mei belangrijke mutaties verwacht. Aan de gistermorgen uitgevoerde ma noeuvre lag de onderstelling ten grondslag, dat een te Katwijk zich bevindende vijand door de duinen voortrnkt in de richting van 's Gravenhage, en dat een gedeelte zijner troepen (zes compagnieën grenadiers met cavalerie en veld-artillerie) de opdracht werd gegeven, zich van de Koniuginnebrug mees ter te maken, terwijl onze troepen (vier compagnieën jagers met cavalerie en veld artillerie) moesten trachten dit te verhinderen. Van den aanvallenden vijand hield een gedeelte den verdeJiger in front bezig, terwijl een ander gedeelte door de duinen Z. VV.- waarts van de vlakte van WuaSsdorp trachtte hem in den linkerflank aan fe vallen. Toen de beide partijen elkander tot op een paar honderd meter genaderd waren, deed de leider de manoeuvre staken, en werd de gewone bespreking gehouden, waarna de troepen naar het garnizoen terugkeerden. [Fad.) In de residentie zijn aangekomen en afgestapt in het Hotel des Indes de Russi sche prins en prinses Swialopoik Getwertynski met familie, alsmede graaf d'Oullremont. Te Goriuchem zijn van December a. p. tot den len dezer, door het burgerlijk armbestuur, vanwege de vereeniging tot werkverschaffing, gemiddeld dagelijks 550 rantsoenen brood met koffie aan behoeftige ingezetenen nilgereikt. Van den 8en druk der Wandelingen dour Nederland door J. Craaudijk, met platen naar de lithographieën van P. A. Schipperus en waudelkaartjcs, verscheen, bij 11. D. 'ljeenk Willink te Haarlem, het deel met de be- FEUILLETON. FAMILIE- It O M VV 45). Deze woorden en vooral de toon waarop se werden gesproken, brachten Gisela buiten neb zelve van woede. Zij naderde haar moeder, zag haar met bare schoone oogen doordringend aan en vroeg toen met lui der stem »Welnu, moeder, geeft ge uw toestem ming tot Jeze geweldenarij vAlleeu door je koppigheid zijn wij ge- noodzaskt zulke middelen te gebruiken," antwoordde lady Jersey, »en daar ik begrijp een huwelijk met lord Hampton het beste voor je is, stem ik toe dat men er je toe dwingt." Gisela richtte zich nu hoog op, wierp een tlammenden blik op Arthur en ging daarna tot baar moeder voort »Maar weet ge wel wie die man is, "en ge uw dochter tot echtgenoot wilt geven.' £ie heln toc|j aa[)> moeder, de stempel der misdaad staat op zijn gelaat gedrukt." Inderdaad was Arthur doodsbleek ge worden, zijn tanden klapperden op elkaar, hij sidderde en was niet m staat een woord te spreken. Misdaad 1" herhaalde lady Jersey ver schrikt. „Ja, misdaad en wel de vreeselijkste misdaad die men zich denken kan. Die man heef. zijn eigen vader vermoord ,God in den hemelI" riep lady Jersey, terwijl zij haar dochter bij den arm greep, ,Gisela, zijt ge krankzinnig?" Gisela schrikte zelf van haar woorden, die zij zich in hare woede had laten ont vallen. De gebeurtenissen van den afge loopen nacht kwameu haar weer duidelijk voor den geest. Zij werd bleeken wan kelde. Deze verandering in haar trekken was Arthur niet ontgaan en hij begreep, dat hij nu juist in de gelegenheid was haar beschuldiging te ontzenuwen. Hij naderde haar en wilde haar aanspreken, toen hij ontdekte dat er een vreemdeling in de geopende deur stond. Hij zag den man aan en sprak op Irot- schen toon .Wat moet dat beduiden? Is er dan schrijving van een stuk van Zuid-Holland, nl. Gouda, 'l Overmaassche, Overflakkcc en Ooeree, het land van Voorue, het kasteel Oud-Wassenaar, het huis de Pauw en de omstreken van Leiden. De Haarlemsche correspondent der Amst. Cl. schrijft: ,0m te bewijzen hoe ver de slimheid van sommige personen gaat, als zij het medelijden hunner medeburgers trachten op te wekken, diene het volgende: ,Dag aan dag kon men tot in de vorige week een klein vrouwtje door de stad zien dwalen, dat zoo gebrekkig ter been scheen, dat zij gebruik moest maken van een z. g. driestalletje, en ook daarmede kwam zij nog maar langzaam vooruit, leder had medelijden met bet aruie ruensch, die zoo schamel ge kleed, zoo ongelukkig scheen, en menige beurs werd te voorschijn gehaald, om iiaar ren kleinigheid te geven. Wat is nu echter gebleken? Het driestalletje diende alleen om haar tot steun te zijn, als zij beschonken was, en dat gebeurt haar meestal twee maal per dag. En Vrijdag en Zaterdag jl. werd zij met groot gejuich van de straatjeugd naar het politie bureau gebracht. Een agent droeg het driestalletje onder den arm, en ons vrouwtje liep zwaaiende mee. Misschien, •Ut de luidjes uit de buitenwijken zich nu nog door haar laten bedotten, doch in de stad behoeft ze het niet meer te wagen." Als eene bijzonderheid wordt vermeld, dat in de gemeente Kerkwijk bij de eergis- trren gehouden stemming voor een lid der tweede kamer in hel boofdkiesdislrict Druten van de twee en zeventig kiezers geen enkele liet stemrecht heeft uitgeoefeud. Hiervan is door den jongsten slcmopnriner per tele gram aan den voorzitter kennis gegeven, daar het stembureau het opzenden der ledige bus onnoodig achtte. Te Soesterberg is eene hoogbejaarde alleen wonende vrouw, de weduwe J., dood iu haar huis aangetroffen. Vermoedelijk is zij overleden aan de gevolgen van brand wonden, bekomen door het vlamvatten harer kleederen. Te liarueveld is een oud-strijder van 183U-31 overleden, namelijk de in liet leger algemeen bekende gepensioneerde sergeant- majoor G. Van de Boom. Uit Dalfsen wordt aan de N. R. Ct. geschreven: Eene enkele mcdedeeling uit de statistiek: In het jaar 1886/87 werden in deze gemeente 15,550 liters gedistilleerd van 50 pCt. ingeslagen. Een liter houdt 25 stuiverglaasjes in, alzoo 388,750 glaasjes, vertegenwoordigende eene waarde van f 16,437,50: een bedrag, dat in den tegen woordige» tijd, waarin zooveel geklaagd w ordt over stoffelijke» achteruitgang, nogal sprekend is. Verder leert de statistiek, dat de inslag van gedistilleerd in de gemeenten Dalfsen, naar verhouding der bevolking, kleiner is dan in andere gemeenten van liet vaderland. Als eene bijzonderheid wordt uit Nieu- werkerk a. d. IJsel vermeld, dat bij den landbouwer H. De Bruin een kalf is geboren met drie achterpooten en met een staalt op den rug. Nergens zeker meer concurrentie dan onder aannemers van publieke werken. Fabelachtig is het wat men tegenwoordig niet bouwen kan voor een paar duizend gulden. Bij de aanbesteding van het bouwen eener stoomzuivelfabriek te Ilaskerdijken (Fr.) werd den laagsten inschrijver het werk ge gund voor nog geen f4500, terwijl het leveren der stoommachine daaronder begrepen is en bij matige berekening liet gebouw 120,000 steeuen zal eischen, en toch, het kan er voor geschieden, zeggen deskundigen, ,maar het komt schraaltjes om". llaarlCour.) In het dorp Joure (Haskerland) komt het bij den algemeenen verhuistijd in de maand Mei telkens voor, dat een of ineer gezinnen hunne woning moeten verlaten, zonder van eene andere woning te zijn voorzien. Het is dan hoogst moeielijk ze, zij 't ook tijde lijk, onder dak te brengen, en, als het kan geschieden, zijn er onevenredig hooge kosten aan verbonden. Het burgerlijk armbestuur heeft daarom besloten, in navolging van an dere plaatsen der provincie Friesland, een gebouw te slichten waarin aan bedoelde ge zinnen, ten hoogste ten getale van zes, een onderdak kan worden verschaft. Tot be strijding der kosten zal worden aangegaan eene geldleening van f 2500 tegen 3J of 4pCt., in aandeelen vau f 250, waarvau te beginnen in 1892, ieder jaar ééa zal wor den afgelost. geen bediende meer op het kasteel, dat een vreemdeling zoo geheel onverwacht en on aangediend tot Hiertoe kau doordringen." Hij greep driftig naar het schelkoord, uiaar de vreemdeling trad hem in den weg. rWie zijt ge, inijnheeri en wat geeft u het recht hier binnen te komen?" De vreemdeling liet zich door dien trotschen toon niet vau zijn stuk brengen. Hij antwoordde met de grootst mogelijke kalmte: „lk beu ambtenaar der geheime politie, mijn uaam is Marby." ACHTTIENDE HOOFDSTUK. fMarby!" herhaalde Arthur op geheel anderen toon, want de onverstoorbare kalmte van den politie-beamhte maakte hem angstig. Deze was een man van forsche gestalte, hij had zwart haar en zware wenkbrauwen, waaronder een paar doordringende oogen schitterden, die reeJs menig misdadiger tot bekentenis hadden gebracht, want hun blik drong door tot iu de verborgenste schuil hoeken van liet mcnschelijk hart. Deze man was voor de politie van onschatbare waarde, wanneer er een sluwe misdadiger moest worden gevat, dan werd dit steeds aan hem opgedragen. Nog steeds even bedaard ging Marby voort «Mylord, sta mij toe, dat ik uw be dienden in bescherming neemzij hebben geen schuld aan mijn onverwacht binnen treden, daaraan heb ik alleen schuld. Ik wilde de omgeving van het kasteel eens nauwkeurig in oogenschouw nemen, en op mijn wandeling door het park ontdekte ik een kleine deur. Ik legde rniju hand op den knop en de deur ging open. Ik ging naar binnen om te zien waar ik zou uitkomen en zoo kwam ik hier." »\Vanneer zijt ge hier aangekomen. Ik bedoel in de stad?'' ^Gisterenavond met den laalsten trein, die ongeveer middernacht aan het station stopt." »Maar waarom zijt ge hier gekomen Ik heb u geschreven dat ik Ie Londen bij u zou komen, omdat ik niet wilde, dat ge hier kwaamt. Ik wil hier geheel ongestoord zijn en elke herinnering aan den vreeselijken dood van mijn armen vader voorkomen. Ge liadt u beter aan mijn instructiën moeten houden." [Ifordl vervo/gd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1