SftS 46,250,000 brooden paaschbrooden gegeven, en rekenende dat iedere 100 verkochte broo den recht geven op een piaschbrood, dan volgt daaruit, dat er 450,000 zulke geschen ken worden weggegeven. De verkoopprijs f 0.5O per kilo zijnde, ver tegenwoordigt dit jaarlijks geschenk eene waarde van f225,000. Voor dezen voorraad brood, die een gewicht van 450,000 kilo vertegenwoordigt, zijn alleen voor de bezorging noodig9000 gewone bak kerskarretjes, bestuurd door 9000 knechts, die te zatnen 27,000 uren voor de accurate bezorging noodig hebben tnaar moest één man dit doen, dan zou hij daarmede 6 jaar en 2 maanden bezig zijn. Voor deze 450,000 kilo krentebrood zijn verbruikt geworden 180,000 kilo meel, het geen gelijk staat met 3600 baaltjes, die voor baar vervoer zouden noodig hebben lOgroote zolderschuiten, of 144 zware handkarren, ieder tnet 3 man. Dit meel vertegenwoordigt op heden een waarde van f 19,800. De melk, die vereischt wordt voor dit bakseltje brood, is 90,000 liter of 3000 va ten, ter waarde van f 5400. Aan krenten was noodig 120,000 kilo, gelijkstaande aan 1000 vaten en een waarde vertegenwoordigende van f 40,000. Aan rozijnen is voor dit paaschbrood 36,000 kilo gebruikt, tot een waarde van f 12,600. Aan sukade was 24,000 kilo, ter waarde van f21,600 noodig. Uit Terschelling wordt van 3 April gemeld: lieden morgen, omstreeks half elf uur, werd de hemel in het. Oosten buitenge woon helder en de zee vertoonde zich in de verte als eene witte streep. Hoog in de lucht zag men eene prachtige fata morgana, nl. de stoomschelpenzuigers, welke in de nieuwe gronden bezig waren de schelpen op te halen. Een oogenblik later was het tooneel geheel veranderd, want eene dichte sneeuwbui bedekte de narde met een wit kleed. (Uil.) De Ulrechtsche hoogleeraar dr. C. A. Pekelharing deelt in het Nederl. tijdschrift voor geneeskunde o. a. een staat mede over den loop der beri beri in Atjeh in 1886/87, die een onmiddelijke vergelijking mogelijk maakt van ziekte- en sterftecijfers, in verband met de sterkte der bezel ting. In het jaar 1886 werden volgens deze op gaaf, aau beri beri lijdende verklaard 5472 militairen, op een gemiddelde sterkte van 3579 man, en in het jaar 1887 3131 mili tairen, op een gemiddelde sterkte van 4150 man. Derhalve is, in verhouding tot de sterkte, het aantal militairen, die in Atjeh lijdende aan beri-beri verklaard zijn, in 1887 nog niet ten volle half zoo groot geweest als in 1886. Wat de sterfte betreft, deze is nog meer af genomen. In 1886 stierven in Atjeh 303 militairen, en in 1887 85. De vrij plotselinge verbetering in 't begin van 1887 schrijft prof. P. toe aan den maat regel der desinfectie van de kazernes. Wel kan men de ziekte in Atjeh door desinfectie alleen niet spoedig verdrijven, omdat de bac teriën zich daar ook in den bodem ontwik kelen, maar door maandelijksche desinfectie der kazernes wordt toch veel gewonnen. De inspecteurs der posterijen hebben te Utrecht een vergadering gehouden, waarin over de quaestie der afschaffing der emolu menten van gedachten is gewisseld. Uit Enschede wordt aan de Zw. Ct. gemeld: Gepasseerden Maandagavond is zekeren V. aan den Parkweg door 2 perso nen onverwachts een messteek in den buik en een boven aan den arm toegebracht; in weerwil dat V. met een paar meisjes liep, die eenigszins achter hem waren, zijn de daders, die zich snel vcrwijderJen, niet her kend. De toegebrachte buikwond was levens gevaarlijk, zoodat hij dan ook Dinsdag is overledenvéér zijn overlijden zou hij aan zijne moeder een der betrekkelijke daders genoemd hebben. De zaak is in handen der justitie, die heden uit Almeloo alhier is gekomen tot plaatselijk onderzoek. Men vermoedt dat het een sinds lang besloten plan is geweest, daar V. van zeer sleehte reputatie, gepasseerde jaar anderen de noo- dige messteken heeft toegebracht en vooral aan zekeren De V. Nader melt men dat zekere S. voorloopig is gearresteerd. Positief resultaat heeft het onderzoek nog niet opgeleverd. Het remontedepot te Milligen onder gaat eene belangrijke uitbreiding, en in verband daarmede zal het aantal paarden bij die inrichting aanmerkelijk worden vergroot. Dezer dagen stierf ten huize van de familie H. W. Visscher te Stecnwijk een tortelduif (doffer), van welke men kan nagaan, dat hij minstens den ouderdom van 105 jaren had bereikt! De bibliotheek der Universiteit te Groningen werd dezer dagen verrijkt met een geschenk van groote waarde. Een dame, die onbekend wenscht te blijven, stond hare boekerij, vooral rijk iu Mémoires, Spaansche en Italiaausche klassieken, aan die bibliotheek af. In de strafgevangenis Ie Leeuwarden is aan het navolgend getal gevangeuen door den koning vermindering van hun verderen straftijd verleend: aau 2 san vier maanden, aau 7 van 3, aan 5 van 2 maanden, aan 3 van 6 weken en aau 2 van 1 maand. Twee ooievaars, die een n.'St te Legmeer (Pr.) zouden betrekken, vonden daarin voor hen al te gevaarlijk gezelschap nl. een dik ken boomotter. De vogels vlogen daarom in breede kringen om 't nest, de menschen werden hierdoor opmerkzaam gemaakt en de otter werd door een schot afgemaakt. Onder de passagiers der van Queen- boro gisterenochtend te Vlissingen aange komen mailboot „prinses Marie", bevonden zich de kroonprins en kroonprinses van Denemarken met gevolg, die met den aan sluitende!! exprestrein hun reis van Londen naar Kopenhagen over Hamburg voortzolten. Uit Uruinisse wordt gemeld: Terwijl véor eenige dagen de vrouw van een winkelier te Sint Philipsland zich even uit de huiskamer verwijderde om naar den winkel te gaan, zette zij haar driejarig doch lertje iu eene kinderstoel bij het raam. Ge durende hare afwezigheid wist het kind een doosje lucifers te bemachtigen, waardoor het al spelende in brand geraakte. Door een paar voorbijgangers werd dit opgemerkt, die de gesloten deur opentrapten en het brandende kind in eene tobbe met water hielden, om den brand te blusschen. Het kind had echter reeds zoodanige brandwonden bekomen, dat het aan de gevolgen daarvan den volgenden dag is overleden. Te 's Qrevelduin-Capelle ging het er op Paaschmaandag 's avonds onstuimig op los. Nadat eerst de glasruiten bij iemand waren ingeworpen, op wiens zoon het gemunt was, omdat hij 's middags een jongen een klap had gegeven, werden de messen gebruikt, en toen de politie er later aan te pas moest komen, werd deze door de zaamgeschoolde menigte omsingeld en mishandeld. Er moeten verscheidene persoueu door messteken en sne den gewond ziju. Vele jonge veenwerkers trokken dezer dagen naar Noordbrabant, om werk te zoeken aau het Peel-kanaal, daar de veen kolonie Appelscha, uitgenomen in den graaf- tijd, aan al het werkvolk onmogelijk het geheele jaar door arbeid kan verschaffen. Thaus reeds komen er van het zuidrti terug, om hier weder werk te zoeken. Naar men, verzekert is iu Brabant werk genoeg voor veeuarbeid, doch zijn de daghuren voor de Friezen te laag. De baldadigheden te Eindhoven nemen op schrikbarende wijze toe. Gisterenavond werd bij het hoofd der gemeente door eenige woeste kerels de voordeur ingebeuktbijeen lid van den gemeenteraad bleef geen enkele glasruit ongeschonden, en bij een ander aan zienlijk ingezetene dezer plaats zijn de bui tenblinden afgerukt en spoorloos verdwenen. Zaterdagavond werd bet raam boven de deur verbrijzeld inden bakkerswinkel van den heer Van Aelen, Stratumseind, en wel met zooveel kracht, dat de keisteen waarmede dit geschiedde, en die niet minder dan 1 kilo gram woog, ook een binnenraatn verbrijzelde, om daarna nog de zuster des patroons, die in een binnenvertrek zat, te bezecren. Maandag avond werden eeu tweetal ruiten verbrijzeld in den schilderswinkel van den beer M. De Haan, en denzelfden avond vloog ook bij den heer W.H. Booms een groote ruit aan stukken. Zoo gaat het hier. Hoe zullen wij van deze baldadigheden verlost worden? (Meier. Ct.) Gisterennacht ontmoetten twee amb tenaren onder Koozendaal een tiental perso nen, ieder met een zak gesmokkeld zout op den rug. Bij het zien der ambtenaren gin- geu allen op de vlucht, een paar honderd pond zout achterlatende. Onder de smok kelaars bevonden zich zelfs kinderen van 12 ik 15 jaren oud. Door eenige iugezetenen van Vechel zijn premiën van f 25 en f 50 uitgeloofd voor het aanwijzen van de daders, die aldaar bij herhaling sedert de laatste weken bij een aantal rustige burgers de ruiten inwerpen. Te Helden-Panningen (L.) geraakte dezer dagen de metselaar U. J. onder een voertuig en bekwam daarbij eene ernstige kwetsuur aau eeu been, aan de gevolgeu waarvan de ongelukkige, die pas 25 jaren telt, gisteren onder de hevigste smarten is overleden. BUITEN LANDSOHE BERICHTEN. «XGCLAIt Na een tijdsverloop van zes weken is de internationale conferentie over de suiker- premiën hodennamiddag wrder aan het Foreign Office bijeengekomen, onder voor zitterschap van baron De Worms. Het doel der heden gehouden zitting wa* alleen, de werkzaamheden voor de volgende zittingen te regelen. Sedert de laatste bijeenkomst zijn alle vreemde regeeringen tot het En- gelsche voorstel over dc afschaffing der premiën toegetreden. FdtVklt IJl H. Een verzoek van de Parijsche schouw burgdirecteuren, om dn armengelden te ver lagen of af te schaffen, heeft bij de commissie uit den gemeenteraad een ongunstige ontvangst gevonden; de commissie verklaarde, dat de stad onmogelijk het subsidie aan de Assistance pubiique" kon ver'noogen, het geen zij zou moeten doen, indien het ver zoek werd aangenomen. Er wordt te Parijs een groot hotel gebouwd voor Engelschen, die de tentoon stelling komen bezoeken; het zal 1100 kamers bevatten met 1 of 2 bedden en een eetzaal voor 1200 menscheu. ai'Ah .1 Men verwacht te Madrid een conferentie der groote Mogendheden over Marokko. Spanje steunt des Sultans eisch tot feitelijke afschaffing, althans belangrijke beperking der consulaire jurisdictie. Frankrijk en Italië verzetten zich tegen die afschaffing, terwijl de andere Mogendheden gemengde recht banken voorsteilen, alsook de instelling van een internationale commissie om de uit oefening der consulaire rechten ter bescher ming der inlanders te controleeren. Volgeus bericht uit Tanger is het conflict tusschen do Vereenigdo Staten en Marokko van ernstiger aard geworden. Het antwoord van den Sultan op het ultimatum was weinig beleefd, en hij laat daarbij aan geen enkelen eisch van het kabinet te Washington recht wedervaren. De gezant der Vereenigde Staten heeft ter kennis van zijne landgcnooten gebracht, dat zij zich tot inschepen gereed moest houden. ITA LIK. De koning en de koningin zijn te Florence aangekomen om een bezoek te brengen aau koningin Victoria. Zij begaven zich te 10 j uur naar de villa palmieri, waar zij door sir II. F. Ponsouby eu sir A. Sumley werden opgewacht. De bijeenkomst duurde 20 minuten. De heer Crispi verge zelde den koning en de koningin vau Italië. Uit Rome is te Berlijn bericht ont vangen, dat de koning van Italië aan den minister-president Crispi eene som van 40,000 francs heeft doen ter hand stellen, om dit bedrag te doen toekomen aan den I'uitschen gezant, ten behoeve van slacht offers der overstroomingen in Duitschland. Blijkens de missive, waarin den heer Crispi deze opdracht wordt verleend, wordt die bijdrage aangeboden als een bewijs van 's konings dankbaarheid wegens de veelvul dige bewijzen van sympathie, welke de Duitsche natie bij verschillende gelegenheden voor Italië aan den dag heeft gelegd. De berichtgever voegt er bij, dat de heer Crispi aan dien last heeft voldaan en de dankbe tuiging van den gezant voor den koning in ontvangst heeft genomen. De hertog van Aumale is dezer dagen van Brussel over Milaan naar Sicilië ver trokken. Hij wordt tegen het einde van Mei te Brussel terug verwacht. DLITSCIl LAN O. Te Berlijn zijn zonderlinge geruchten iu omloop over ernstige onaangenaamheden, welke prins Bismarck kort geleden met hoog geplaatste personen gehad moet hebben, waarvan het gevolg zou zijn geweest dat hij ten laatste de quaestie van ziju ontslag te nemen gesteld heeft. Wat hiervan zijn moge, het heeft reeds opzien gebaard dat kroonprins Wilhelm zoo in het oog vallend op Bismarck's geboortedag dezen als Duitsch- lands vaandeldrager" aanwees. Men zegt dat vrouwelijke invloeden op de onaange naamheden der laatste dagen niet zonder invloed gebleven ziju. Iu de verschillende, gisteren avond ver schenen bladen, wordt het gerucht behan deld, volgens hetwelk Bismarck van plan zou wezen zijn ontslag te nemen. De libe rale Börsenkourrier geeft de mogelijkheid toe, dat er wrijving is ontstaan tusschen Bismarck en andere hooggeplaatste personeu maar gelooft niet dat Bismarck zal aftreden, omdat zijne vaderlandsliefde hem beletten zal wegens persoonlijke moeilijkheden van ondergeschikten aard zich terug te trekkeu. Het regeeringsprogramma vau kei zer Frederik stemt immers, wat de hoofd zaken betreft, met Bismarck's inzichten overeen. De Votsisehe Zeitung zegt, dat er tegenwoordig veel mollenwerk wordt verricht, waarmede zij daarop zinspeelt, dat verschei dene bladeu voortdurend de verhouding van Bismarck tot keizerin Victoria als ongun stig voorstellen. Het Berliner Tageblatt is van oordeel dat Bisinarck wellicht het voor. nemen heeft, nog tijdens zijn leven zicb terug te trekken, om toe te zien hoe Duitsch land zich houdt zonder zijne leiding, opdat hij, zoodra de wageu uit het spoor mocht gaan, weder als de redder kunne optreden. Daarentegen vestigt de National Zeitung dj aandacht op den toast, door den kroonprini naar aanleiding van Bismarck's verjaardag uitgebracht, waarbij hij sprak van den „groo- ten kanselier die Duilschlands vaandeldragei is, en wien thans, nu keizer Wilholm dood eu keizer Frederik ziek is, alle Duilscheri volgen moeten". Het blad vermoedt dat deze toespraak met volkomen goedkeuring van den keizer gehouden is. Gisteren namiddag heeft Bismarck een uitvoerig onderhoud met den keizer gehad, nadat deze eergisteren den kroonprins bij zich had ontvangen. In politieke kringen wordt de waarschijnlijkheid dat Bismarck zal aftreden betwijfeld, maar de mogelijkheid van het bestaan van wrijvingen toegegeven. Op de meest stellige wijze wordt thans verzekerd dat in het plan van een huwelijk tusschen prinses Victoria, de dochter des keizers, en prins Alexander, den gewezen vorst van Bulgaijre, de eigenlijke aanleiding is gelegen van de geruchten over het ontslag van Bismarck. Deze laatste heeft dat hu welijksplan reeds vroeger om redenen van politieken aard bestreden, voornamelijk mei het oog op het Russische hof, terwijl kei zerin Victoria het plan voordurend blijft voorstaan. Ook het bezoek, dat de koningin van Engeland binnen kort aan Berlijn zal brengen, zou met het huwelijksplan in vel band staan. (N. B. Ct.) Uit Greiz, de hoofdplaats van het vorstendom Reusz oudere linie, wordt be richt, dat de Greizerbevolking een aanzienlijk bedrag had verzameld tot oprichting van een standbeeld voor keizer Wilhelm, maai dat de vorst daarvoor geen enkelen voet grond wilde afstaan en zijne toestemming heeft geweigerd voor de plaatsing van het gedenkteeken op de markt te Greiz. De Kölniecke Zeitung merkt hierop sar castisch aan, dat eene dergelijke weigering mogelijk afgeleid moet worden uit de om standigheid, dat het grondgebied van gemeld vorstendom zoo gering in omvang is, dat daarvan zelfs het kleinste stuk grond niet gemist kan worden. Het netelige vraagstuk is evenwel tot eene bevredigende oplossing gekomen, daar ten slotte een der Greizer burgers de edelmoedigheid heeft gehad zijs park voor bovengemeld doel af te staan. De Norddeuttche A/tg. Zeitung deelt mede, dat de Sultan weer een nieuw bewijs van zijn welwillendheid en sympathie voor het Duitsche volk heeft gegeven, en wel door de instelling eener bizondere commissie, onder zijn beschermheerschap, welke bestemd is om geld bijeen te brengen tot ondersteuning van de slachtoffers der overstrooming ii Duitschland. TCRHIJK. Het jacht, waarmede de Oostenrijkscbe kroonprius, zijn echtgenoote en twee Aarts hertogen, een tochtje op de Adriatische za maakten, stiet op een zandbank en leed bij het eiland Pago schipbreuk. Het weerwil fraai eu dank zij tijdige hulp uil FiuBi werd alle gevaar bezworen. A tl EItIK A. De staatsschuld der Vereenigde Stalt: van Noord-Amerika is gedurende de maait Maart met d. 11.586.559 verminderd. Dr. Einil Bessels, bekend door zijn onderzoekingen iu de Noordpoolgewesten,» dezer dagen in den ouderdom van 40 jw overleden. Hij was uit zijne woonplut' Washington, waar hij dienst deed ik secretaris-generaal der Smithsonian Institu tion. naar Europa op reis gegaan, en die gelegenheid had hij gebruik gemaakt W eeu bezoek aau eenige vrienden en bekende te Stuttgart, waar bij indertijd bij het ar turaliënkabinet werkzaam is geweest, thans door eene beroerte werd getroH» waaraan bij is overleden. PER TELEGRAAF. BERLIJN, 6 April. De NationalZtü'1 bespreekt de geruchten betreffende huwelijk van den prins van Battenberge brengt in herinnering, dat keizer WiibM de pogingen vau prins Alexander niet k gvustigde, volkomen in overeenstemming®11 het gevoelen van den prins Von Bismat* Intusscheu" voegt het blad erbij' „zijn, gelijk wij met zekerheid kunnen me-" deelen, ook de verdere pogingen, weike k gunste van den prins zijn gedaan, vnW* loos gebleven. Daardoor alleen is dasW de oorzaak van een geschil tusschen keizer en prins Von Bismarck weggenc®4 zoodat van de aftreding van den rijks»* selier geen sprake meer kan wezen.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2