patentec-ril veearts konden opgeven, wat de beesten scheelden; de rijksveearts echter heeft verklaard, dat hier vergiftiging heeft plaats gehaden wei doordat zich in het hooi schimmelplanten moeien bevinden, wat is aan te nemen als men weet, dat het hooi overjarig is en onder uit den berg komt. Daar thans vele veehouders hun vee oud hooi, dat onder uit den berg komt, te eten geven, zij dit geval hun een aanmaning tut voorzichtigheid. De llaarlemsche correspondent van de A. Cl. schrijft: „Zaterdagavond verscheen in de Spaarnebo- de de volgeude advertentie- „Frans llalsplein, Haarlem, de wereldberoemde hardlooper Jules Eclair zal morgen, Zondagmiddag (eersten Paaschdag), vau 2 tot 4 ure, proeven vau zijne bekwaamheden afleggen, op het Frans Halsplein te Haarlem. Vijftig gulden beloo ning, die hem op zijn omgang „ie Blizzard" vergezelt. Afgang, tusschen 2 ure en hall drie: „Café Schoonzicht," aan den Schoterweg." Op het uur in de advertentie gemeld, stroom den honderden personen naar het bewuste plein, maar wie er kwam, Jules Eclair niet. Men hud eenvoudig vergeten, dat het den 1 en April was eu men voor het lapje was gehouden. De eigenaar van het „Café Schoon zicht" is er het beste bij gevaren. Nog nooit had zijn café zooveel gasten binuen zijn mu ren gezien." Zondagnamiddag werd op den spoor weg Nijmegen-Kleef het lijk gevonden van den spoorwegwachter It. Lucassen. Aan vankelijk dacht men, dat de man met een voorbijsnellenden trein in uanraking was ge komen en dientengevolge het leveu had ver loren, doch bij onderzoek bleek dat hij plotseling aan eene hartziekte was overle den. Gelukkig ontdekte men de afwezig heid van den seiuwachter voor de aankomst van een der treinen, anders had wellicht ter plaatse waar de man zijne gewichtige functie moest vervullen, groot gevaar voor een trein kunnen ontstaan. Twee Zuilichcmsche zalmvisschers zijn op zonderlinge wijze van den dood ge spaard gebleven. Op de Waal werd de schuit, waarin zij zaten, door een sleepstoom- boot aangevaren en in een oogwenk oudersten boven gekeerd. Terstond echter stootte de stoomboot nogmaals tegen de schuit en keerde deze weer recht. De visschers waren nog ongedeerd in hun onverdekt vaartuig gebleven. Zondagavond omstreeks 8 uren is er brand ontstaan in de dennenbosschen ten zuidoosten van het dorp Nunspcet, en wel in eene tamelijk groote mijt van dennenrijzen, die midden in het bosch stond, in een gedeelte dat thans geveld wordt. Door spoedig aan gebrachte hulp werd het vuur gebiuscht. Dat hier eene baldadige hand in het spel was en er niet aan een ongeluk valt te denken, kan men licht gissen. Te Enschede is door de justitie een onderzoek ingesteld naar eene snijpartij, die Maandag jl. aldaar heeft plaats gehad en waarvan het slachtoffer reeds overleden is. De toestand van mr. E. Oosling, wiens beide beenen bij het spoorwegongeluk te Kuinerwold zijn gebroken, is, naar de Aner Cl. verneemt, gunstig. Het been, dat tweemaal gebroken is geweest, kan de patient weder tamelijk goed bewegen. Van het andere been is dezer dagen ook het verband genomen. De breuk moet weder geheeld, inaar de spieren van het been door het lange liggen strak gespannen en dien tengevolge pijnlijk zijn. In den afgeloopen nacht is in de Sa cramentsstraat te Leeuwarden eene 71 jarige vrouw, terwijl zij met een doofpot in de hand naar beneden zou gaan, van de trappen gevallen. Zij was onmiddellijk dood. Donderdag vetwondde zich te Middel burg een nog zeer jong kind aan een speld. De hand en de arm begonneu op te zwellen, waarom gen eskundige hulp werd ingeroepen. De geneesheer constateerde bloedvergiftiging en deed wnt hij kon, doch zonder gevolg. Eergisterenuacht overleed het kindje. «iEJl EENTEHA.il>. Zitting van den raad der gemeente Leiden op Donderdag 5 April 1888, des na middags te 2 uren, ten raadhuize der ge meente. Aanwezig 26 leden, de heerenLe Poole, Van ReenenFockeuia Andteae, Schueither, Alma, Zaaijer, Du Rieu, Van Hamel, Zille- sen, Vau Buttingha Wichers, Knappert, Bool, Was, Kaiser, De Goeje, lla>selbacli, Nijkainp, Koetser, Tieleman, Van der Hoeven, De Sturler, Verster, Cock, Juta, Zaalberg, en de voorzitter. De heer Driesseu heeft kennis gegeven dat hij deze vergadering niet kan bijwonen. De voorzitter opent de vergadeiing. De secretaris leest de uotuleu welke worden goed K--Ï mt k* o» gekeurdwaarna de voorzitter kennis geeft o. a van de volgeude I n g e ko m e n stukken. Verzoek van li. F. N. Franse om restitu tie van betaald schoolgeld lager ouderwijs. Vervolgens doet de voorzitter mededeeling dal voor de opruiming van sneeuw f 278.84 besteed is, en dat f20.000 op prolongatie is belegd. Aau de orde is nu het le punt van do agenda nl. het verzoek van rnej. Bastiaautje Van Velzen, om continuatie als stadsvroed- vrouw. Door stemming wordt dat verzoek met 26 steunneu toegestaan. 2°. Het verzoek alsvoren van dr. II. Uoursse Wils, als stadsgenees- en heelkun dige. Ook dat verzoek wordt toegestaan met 26 stemmen. 8". Beuoeming lan een leeraar in de natuurlijke historie aau het gymnasium en de hoogere burgerschool voor jongens. Be noemd wordt met 26 stemmen de heer dr. J. F. A. Meilink, te Bergen op Zoom. 4°. Voorstel betrekkelijk de inrichting van het l'arc Vaccinogèue. De heer Du llieu wenschtc wel een meer llollandschcn naain voor het Pare; de heer De Goeje stelt voor de inrichting te noe men „lokaal voor koepokinenting". De heer Zaaijer doet opmerken dat die naam de be doeling niet voldoende uitdrukt; men ent niet in met koepokken, wel met koepok stof. Ten slotte wordt besloten den naam te behouden totdat een betere gevonden zal zijn. 5°. Verzoek van Aug. Emmerich, om vrijstelling van de betaling van boeten we gens to late oplevering van bruggeu. Al vorens de discussie over deze zaak geopend wordt, zag de heer De Sturler gaarne de vergadering veranderd in eene met gesloten deuren. Aangezien de wensch van den heer De Sturler voldoende gedeeld wordt, gaat de voorzitter tot de gewenschte sluiting van de Openbare zitting over. De vergadering wederom geopend zijnde vraagt de heer De Sturler het woord om een en ander in het midden te brengen omtrent de Verversbrug, hoewel spreker die zaak liever behandeld had iu een geheime zitting waartegen zich de meerderheid van de ver gadering heeft verzet. Spreker dan heeft de bedoelde brug onderzocht en heeft, met iemand die in bruggenbouw thuis is, bevon den dat de brug aau de eeue zijde reeds 5 cm. is verzakt eu dat het geopend laten vau die brug voor het publiek verkeer on verantwoordelijk mag genoemd worden. De heer Dé Sturler begrijpt zich niet hoe het gemeentebestuur de brug, als bij de opleve ring geheel iu orde, heeft kunnen accepteereu. Ook van driemalen verwen, zooals in het bestek stond, heeft spreker niets bespeurd; hij meent zelfs dat de brug nog in de grond verf staat. Gaarne zag hij dat zich het gemeentebestuur voortaau bij het maken vau bestekkeu omtrent een en ander voldoende zou doen voorlichten. De voorzitter kan den raad geruststellen omtrent de bezwaren door den heer De Sturler geopperd voor de veiligheid van het publiek verkeer over de Verversbrug. Alle tijdelijke gebreken die tot nog toe aan den bouw kleefden zijn gemakkelijk te verhelpen eu zullen verholpen worden, zonder de soliditeit van de brug in het minst te schaden. Trouwens was de doorzakkiug die verholpen moest worden niet eene van 6, maar van 2 c. m. De tijd om aau de brug te werken is nu bovendien niet gunstig, zoodat het verhelpen van de gebreken, natuurlijk voor rekening van den aannemer, eerst later kon geschieden. Bovendien de gemeente-architect eu twee deskundigen hebben de brug zeer nauwkeurig onderzocht en hebben iu hun rapport gezegd dal er volstrekt geen reden beslaat de soliditeit van de brug te wan trouwen. Behalve de heer Knuttel, de gemeeatearchitecl, dus twee deskundigen; deze twee heeren zijn de heer Bongtr, directeur van de Kon. Ned. Grofsmederij en de heer Dr. Vau Dissel, ingenieur van Rijnland, mannen dus volkomen in staat het werk te beoordeelen, en door wier advies de raads leden zich volkomen gerust gesteld kunnen achten. Wat betreft het verzoek van adressant, ineeut spreker dat de samenloop van om standigheden voor den aannemer in deze al zeer ongelukkig is geweest; vandaar dat burg. en weth. hebben voorgesteld het verzoek van Emmerich toe te staan. De heer Fockeuia Andreae wenscht als zijne meening te kenueu te geven dat het toepassen van bedreigde boeten zeer voor zichtig mag genoemd worden, met het oog op latere aanbestedingen en ten behoeve van het behoud van de kracht van dergelijke bedreigingen. De lieer Vau der Hoeven zou hel in het belang der zaak achten in dien dit punt «e» ez werd aangehouden en acht de zaak ter be spreking eerst dén rijp wanneer de brug, volkomen iu orde, zal zijn opgeleverd, wat tot nog toe naar sprekers oordeel niet is geschied. Het verzoek is dus te vroeg gedaan door den aannemer, en rapporten daaromtrent zijn te vroeg uitgebracht door het digehjksch bestuur. In dien zin doet de heer Van det Hoeven een voorstel, dat wordt aangenomen met 20 tegen 6 stemmen, u. 1. die van de heeren Bool, Knappert, Alma, Vau Buttingha Wichers, Le Poole en de voorzitter. De discussie over dit onderwerp wordt dus gesloten. Goedgekeurd worden nu zonder discussie of hoofdelijke stemming: 6°. Het voorstel betrekkelijk eeue ver lenging van de huur van de Armenkerk, en 7". Staat van af eu overschrijving op de begrooting van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis, dienst 1887. Toegestaan wordt daarna, eveneens zonder discussie of hoofdelijke stemming; 8°. Het verzoek van G. Dingjan en II. W. F. Van der Slcen betrekkelijk eene demping van een gedeelte der lleeren- singelstoot. Alsnu ia ten 9°. aan Je orde het voor stel betrekkelijk de werken aan den Haagweg iu verband met de vaartverbetering tusschen Rijn en Schie. De heer Van der Hoeven vraagt het woord om de weuschelijkheid uit te spreken van het te voren openbaar maken aan de raadsleden van een conceptraadsbesluit, zooals dat in andere gemeenten geschiedt. Nu wordt iu het voorstel van burg. en weth. en iu het rapport van de commissie van fabricage gesproken van „wenachelijk- heid" van het voldoen aau zekere voor waarden; spreker zag gaarne dat hier be paald gesproken werd van bel „stellen" van voorwaarden. De raad weet dan beter te beoordeelen wat strikt door het dagelijksch bestuur wordt bedoeld en voorgesteld, zoodat ook de leden van den raad voortaan beter zullen kunnen weten tot welke besluiten, juister geformuleerd, hunne medewerking wordt gevraagd. Ook de heer Fockeuia Andreae spreekt zich in denzelfdeii zin over den wensch van den heer Van der Hoeven uit. De voorzitter zegt - zonder zich daaromtrent meer iu 't breede uit te spreken dat hij niet onwillig is dien wensch te bevredigen. Zonder hoofdelijke stemming wordt nu het voorstel vau burg. en weth. aangenomen. Toegestaan worden nu zonder discussie of hoofdelijke stemming: 16°. Het verzoek van J. G. Marks, om ontslag als 3e onderwijzer aan de school 4e klasse n°. 2, eu 11°. dat van D. Ossevoort, om een stoep te leggen aan de Mare. 12°. wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen het voorstel tot uit breiding van het ouderwijzend personeel aan de school 3e klasse n°. 3, Alsnu is aan de orde punt 13 van de agenda Voorstel lot uitbreiding van het ouderwij zend personeel aau de beide afdeelingen van het herhatingsouderwijs. De heer Fockema Andreae meent dat men bier te ver gaat met de bedoelde uitbreiding. Men vergete niet zegt spreker dat hier slechts te onderhouden is, wat vroeger geleerd is, zoodat naar sprekers meening voor het her- halingsouderwijs een grooter aantal leerlingen onder de leiding van één onderwijzer kan worden gesteld dan bij het gewoon lager onderwijs. Ook de heer Van der Hoeven deelt die meeniug. De heer De Goeje is 't met den voorzit ter geheel eens dat juist de uiteenloopende ontwikkeling der leerlingen hier oorzaak is dat juist meer met eiken leerling moet wor den gesproken eu dus iu tegendeel meer onderwijzers noodig zijn dau bij het gewoon lager ouderwijs. Bovendien neemt het aantal leerlingen zeer toe en strekt het voorstel tot tijdelijke benoeming; blijkt dat de onderwijzer niet meer noodig zal zijn, dau kan een eer vol ontslag worden voorgesteld. Met 22 tegen 4 stemmen die van de heeren Fockeuia Andreae, Van der Hoeven, Verster en Cock, wordt nu het voorstel van burg, eu weth. aangenomen. Aan de orde is uu, bet 14e punt van de agenda n.l. Voorstel betrekkelijk de verhuring van den Burg. De heer Van Hamel vraagt vooraf eenige inlichtingen omtrent den te maken toegang tot het koffiehuis, die de voorzitter dien spreker verschaft. De heer Cock vraagt of over de voorwaarden bij de verhuring de stadsconsulent is geraadpleegd. De voor zitter autwoordt dat zulks nog geschieden zal. Achtereenvolgens worden daarna de verschillende artikelen van de voorwaarden in rondvraag gebracht en het geheel daarop goedgekeurd. Ten laatste (punt 15) wordt de rekening der plaatselijke schoolcommissie over 1887 zonder discussie of hoofdelijke stemming goedgekeurd. Na nog te hebben miêgedeeld dat dc rekening van de stedelijke gasfabriek over 1887 sluit met een batig saldo van f72610.09' sluit daar niets meer aan de orde ii en niemand meer het woord verlangt de voorzitter de vergadering. I'KII TEI. HG HAAF. BUCHAREST, 4 April. De heer Ho- setti heeft lieden zijne miuisteriëele ver klaring oorgelezen. Hij zeide zeer goed te weten, dat hij zonder het vertrouwen det kamer niet kan regeereu. De afgevaardigden der oppositie vroegen daarop het woord, doch op voorstel van het kabinet ging de kamer tot aanstaanden Maandag uileen. Naar men zegt is de minderheid voornemens de regeering te interpelleeren over de samen stelling van het kabinet. LONDEN, 5 April. (Part. tel. U) De New-Yorksche correspondent der Pinaticul News seint, dat de werkstaking een gun- stigen verloop neemt. De directeur der Atchison Topeka and Sama Fé hebben na langdurige geheime zitting besloten het dividend tot 6 pCt. te verlagen. Er loopen geruchten, dat een nieuze 4 pCts. Readiug-leening hier zal worden uitgebracht. LEIUEAI, 5 April. In de gisteravond te Middelburg ge houden jaarlijksche algemeene vergadering van het Zeeuwsche genootschap der weten schappen is o. a. benoemd lot lid, de heel Dr. Albert Kluyver, secretaris der Maatschap pij van Ned. Letterkunde alhier. In het kiesdistrict Ommen zijn vandi 2097 geldige stemmen uitgebracht bij dt verkiezing van een lid van de tweede kamer, 1264 uitgebracht op den heer J. Van Alphet (a. r.) eu 833 op den heer jlir. G. J. Vis der VVijck (1.) zoodat de heer Van Alphei gekozen is. Voortdurend worden te Eindbovei *8 avonds en's nachts baldadigheden gepleegd. Deze week zijn wederom bij verschillend! voorname ingezetenen de glasruiten ver brijzeld. In Limburg heeft men de eerste zwa luwen gezien, drie in getal. Het verspreiden vau valsche nieuvs- tijdingen met groot misbaar op straat kout meer en meer in de mode. Gisteren is uil dien hoofde procesverbaal opgemaakt tegtt een mau die op de Leliegracht een eitn- tijding ventte, vau den dood vau den uieuvti Duitschen keizer. De biljetten hadden be trekking op den dood van den vorigeu keizer, maar de datum „9 Maart" was onziebtbu.' gemaakt. (Hbl) Dinsdagavond had in het gymnastiet- gebouw te Helder een treurig ongeluk plaats Terwijl een der beoefenaars aan het werkt: was, viel hij op het hoofd, waardoor te hersenschudding ontstond. Per raderbaar bract: men hem naar de ouderlijke woning. HANDELS- EN F1NANC1ËELE UEKICI1TEN. In binnenlandsche staatsfondsen gi* heden bizonder weinig om. Op de buitenlandsche markt waren Oo tenrijksche waarden goed prijshoudend Russen iets minder geanimeerd. De overige soorten waren ongeveer b gister gestemd. De Russische spoorwegmarkt was zonk belangrijke variatien. Iu Zweedsclie-Noorweegacke spoort» fondsen was wederom de handel zeer 1 f» dig. De Amerikaausche markt was vast f stemd en leverde weinig belangrijke vi» tien op. Op de te Woerden gehouden kaas®" op 4 April wareu aangevoerd 4 *«g* welker inhoud gedeeltelijk is verkocht f 20 per 50 kilo. GEMENGDE BERICHTEN -■ De geueesheereu te Parijs hebben1 veldtocht moeten ondernemen tegen ecu®* die allerverderflijkst dreigt te worden, begint nl. kinderen te „verven", labtf keu en tuinen ziet men kinderen van8|* die reeds door de mama's worden „opge®"' door 't verveu van de wenkbrauwen ze met poudre de riz een bleeke kit* I geven; meisjes van 10 jaren worde!" voorzien van blauwzwarte kringen oud® oogeu, die bij de Parisiennes nu eenu»*1

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2