repititie, eene uitvoering van dien omvang Ban te durven; wie immers verzekerde ons dat de opvatting van het werk door het Amsterdamsche orkest, dezelfde zou zijn als die door de Leidscho Zangvereeniging er van verkregen? Evenwel, we kennen den ijver van den jeugdigen directeur en de krachten van de Zangvereeniging en met de hoognoodige aan wijzigingen voor het orkest in de middagrepetitie, heeft de lieer Van Iperen de zaak aangepakt. L)e koren, en vooral de vrouwenkoren, kweten zich verdienstelijk van huune taak. De toon hij de heeienkoreii won in sterkte wat ze in beschaving eenigszins verloor; dc groote zaal van het paleis, die zich voor dergelijke uitvoeringen niet zoo bizonder leent, maakte een sterker aanzetten nood zakelijk. Niettemin werd het gebed door de mannenkoren uitmuntend gezongen en een luid applaus was dan ook toen het welverdiende deel der zangers. De stemmen der solisten kwamen in die groote ruimte niet uit zooals we dat wel geweuscht hadden; de partijen van Meryeui en Martlie werden vervuld door de damt-s Leiuatte Schweyer en Duvals, die van Jésus door den heer Lestellier eu van Judas door den heer Tricot. Vooral het slotkoor, met vol orkest en inet begeleiding van liet prachtige groote orgel uit het paleis, maakte een machtigen indruk. De koren bewezen daar dat ze tegen vol orkest zijn opgewassen. De ver schillende rangen waren flink bezet. Te ruiin 12 uur vertrok de extratrein van Amsterdam en zette tegen half twee haren Lcidschen last aan hel station alhier i den besten welstand af. De Leidsche Zangvereeniging heeft weder eens getoond hoezeer 't haar ernst is waar ze haren beminden directeur wil steunen in zijn streven naar hooger de heer Van Ipcren heeft met de Zangvereeniging een vermoeienden dag doorleeft, maar hij heeft dan ook daarmêe op zijn jeugdigen leeftijd iets niel-alledaagsch verricht. Tot leeraar in de wiskunde en het rechtlijnig teekenen aan de middelbare scho len te Qorinchem is benoemd de heer W. Massiuk, civ. ing. alhier, zijnde n°. 3 van de voordracht. Bij het Zaterdag te Gravenhage gehouden acte examen voor nuttige hand werken is geslaagd mej. G. A. G. P. Bre- dius alhier. De examens ziju biermede geëindigd. De Leidsche gymnastiek- en scherm- vereeniging Hercules" zal haar tweede uit voering geven in de stadsgehoorzaal alhier op Zaterdag 7 April e. k. Zoowel door de hoofdafdceling als door de adspirantenafdee- liug zal aan rek, ringen en brug woiden gewerkt, terwijl de afdeeliug na de pauze zal gevuld wordeu door werkzaamheden door de hoofdafdeeliug alleen. Als slotnummers vin den we op het programma „standen". Na afloop is er gelegenheid zich door dansen te ontspannen. Bij de Leidsche Spaarbank werd in de maand Maart inge egd f 45863,49, terug betaald f45869,5ÖJ, terwijl zijn afgegeven 90 nieuwe en geheel afgelost 96 boekjes. Op 31 Maart hedroeg het gezamenlijk tegoed der 8375 inleggers f 1651,58,55j. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste prijzen f46.23.60, f5.en f 2.40, laagste prijzen f45.23.f4.40 en f2.30. In dc Diergaarde te Rotterdam zullen door het muziekcorps van het 4e regiment infanterie alhier, onder directie van den heer J. G. 11. Mann, twee namiddagcon- certen worden gegeven en wel op Maandag 21 Mei en Zondag 15 Juli. Gistermiddag was 't op de Oranje gracht bizonder rumoerig. Een aldaar resi- deerend koopman in postpapier, die door in een kinderwagentje twee kinderen als levende exploilatiemiddelen inet zich te voe ren het medelijden van de inwoners onzer sleutelstad pleegt op te wekken, meende dat er voor de Pascben wel een extra-prop op staan kon. Nadat hij aldus het boven besproken medelijden in jenever had omge zet, meende hij zich den tijd wel te mogen korten met nu en dan zijne kinderen ge voelige blijken van vaderlijke liefde te geven. De buren kwamen er bij te pas en daarna ook de politie, die aan de ordeverstoring op deu rustdag een einde maakte. In de Kliksteeg alhier heeft gister een kind van zoogenaamde Vliegende geest" gedronken. Spoedig verleende geneeskundige hulp heeft ernstige gevolgen van deze on voorzichtigheid voorkomen. Hedenmorgen is een gedeelte van de steenen versiering boven een der ramen van den gevel van bet pand Rapenburg no. 129 naar beneden gekomen, gelukkig zonder j r*.o m «"va «sxa tea persoonlijke ongelukken te veroorzaken Terstond zijn maatregelen genomen om verdere onheilen te voorkomen. HUZIEU, L.KTTI5KEA KA KU.AST. Het bericht dat Gounol in April te s' Hage zal komen om een voorstelling in de opera te dirigeeren, is onjuist. Fad Bij onderzoek is ons gebleken, dat de redenen, die tot mile. Clary's vertrek leidden, in hoofdzaak van fluanciëelen aard zijn. Mile. Clary wenschte gewaatborgd te ziju tegen mogelijke schade, door den directeur zelf. Het is jammer dat de zaak niet kon worden geschikt, want mile. Clary's heengaan is on tegenzeglijk een verlies. Moge mile. Valgalier een waardige rcmplacanlc blijken to zijn en hopen we, dat na dit incident het seizoen zonder verdere schokken zal kunnen worden ten einde gebracht. Het gerucht liep, dat ook m 11e. Pelosse grève zou maken, maar tot hiertoe is dit niet bevestigd. Het gebeurde met mile. Clary heeft in zoover zijn goede zijde, da do heer Desuileu nu nog misschien Sigrid Arnoldson als Mig- non zal kunnen doen optreden. Mile. Clary had, steunend op haar contract, geweigerd die tol af te staan. (Vad.) Otl lCIKKLi: Ur itH II I'K V. Door Z. M. is aan rnr. L. H. Ruysse- naers, zaakgelastigde te Lissabon, de per soonlijke titel verleend van minister-resident, terwijl in het Ned. corps diplomatiek be vorderd zijn: 1°. tol zaakgelastigde jhr. mr, O. D. Van der Staal van Piershil, gezant schapsraadchef van het kabinet van den minister van buitenlaudscbe zaken; 2°. tot gezautschapsraad mr. J. I). C. baron Van Heeckeren van Keil, gezantschapssecretaris late kl. bij Zr. Ms. gezantschap te Parijs; 3°. tol gezantschapssecretaris 1ste kl. jhr. mr. II. Van Weede, gezantschapssecretaris 2de kl. te Brusseleu 4°. tot gezantschapsse cretaris 2de kl. mr. A. W. baron Schimmel penninck van der Oye, gezantschapsattaché. Door Z. M. is, met ingang van 15 April e. k., benoemd tot leerling consul de heer E. J. Domela Nieuwenhuis. Door Z. M. is aan mej. M. J. Harvey, geb. te Leicester (Engeland), mits zij overi gens aan de daartoe bij de wet gevorderde vcreischlen voldoet, vergunning verleend tot het geven van middelbaar en lager ouderwijs. BINNENLANlKSCllE BERICHTEN. Het 1). v. Z.-H.en't Gr. verzekert.dat nog niets stelligs kan wordeu gemeld omtrent het beloop der ministerieele crisis. Op het verzoek der ministers zou, als naar gewoonte, tiju geantwoord dat Z. M. het in overweging zal nemen. Is in de nieuwe tweede kamer, gelijk zij lot nu toe werd samengesteld, het ver schil in leeftijd bij de leden groot de jongste, de heer mr. J. J. 1. Harte, is 34, de oudste, de heer P. G. J. Van der Schrieck, is 76 jaar evenzoo is dit in de nieuwe, nu voltallige eerste kamer. De leeftijd van de leden der nieuwe eerste kamer loopt van 35 tot 73 jaar. De jongste is hier de heer H. E'. Ebcls, afgevaardigde voor Groningen, nieuw lid, de oudste de heer D. D. Breuniug, afgevaardigde voor friesland, oud lid. Van deu leeftijd van 55, 58, 50, en 60 jaar zijn er onderscheidclijk vier leden. Eveuzoo van 62- en 69j»rigen ouderdom, terwijl drie leden 52 en wederom drie 65 jaar ziju, enz. Over het geheel zijn drie- en-veertig van de vijftig leden boven 50 jaar. Van het 4e reg. inf. worden van 1 Mei16 Juli a. s. bij de Normaal-schiet school te 's Hage gedetacheerd de Ie luits. M. A. E. J. Meijboom, C. Hemmes, C. E. A. Copes van Hasselt eu W. B. 8. lteede. H. M. de koningin nam op 1 April in de kloosterkerk deel aau het H. Avond maal. Ds. Van Hoogstraten was voor- ganger. Naar wij uit 's-Gravenhage vernemen zal dr. Mess, wien op ziju verzoek onlangs door den Gemeenteraad eervol ontslag als gemeente-badarts verleend is, toch evenals vroeger gedurende het bad-seizoen als con- sulteerend badarts te Scheveuingeu gevestigd blijven. llbl Door den heer J. A. Van Dieren Bijvoet oud-onderofficier van het regiment grenadiers en jagers, schrijv. r van Beleefd en onbeleefd'' Kreupelhout," enz., te'a Gra venhage is in het licht gegeven een bun deltje luimige gedichtjes van zijne hand. l)e uitgave geschiedt ten voordeele der vereeniging van gepeusionneerde onderofficie ren en miudereu van het Nederlandsche leger. «rs u x «wz ;m. iwas Prins en prinses Albrccht van Pruisen zulleu met hunne kinderen gedurende het a. s. seizoen hunucn intrek nemen in het Hotel d Orange te Scheveningen. Uit Scheveningen wordt aan de N. R. Cl. gemeld De langvermiste matroos Maarten Van den Oever, die bij de aanvaring der Sch. bom 121 op het vreemde schip oversprong, is daarmede Dinsdag te Hamburg aangekomen en Donderdagnacht bij zijne familie alhier weer gekeerd. Hij roemt zeer de goede behande ling, welke hij ondervonden heeft. De heeren H. J. Augustijn, burge meester van Zoetermeer, en C. L. J. Bos, burgemeester van Zegwaard eu Benthuizen zijn door gedep. staten van Zuidholland ge machtigd tot het aankoopen der eigendom menbenoodigd voor de verbetering van de watergemeenschap tosschen Rijn eu Schie en hare aansluiting aan de gemeente 's Gra venhage. In den afgeloopen nacht zijn door eenige beschonken veldartilleristen, in garni zoen te 's Hage, die stil naar Rotterdam waren gekomen oin het Paaschfaest te vieren, in de Zandstraat de ruilen verbrijzeld in eene tapperij, omdat zij aldaar om hunne dronkenschap door den tapper niet werden binnengelaten. Zij hebben daarna met hunne sabels den tapper verwond en ook de tapster geslagen, terwijl zij vervolgens op de Coolvest met de politic in aanraking kwamen, waarbij een agent zoodanig met eene sabel aan het hoofd verwond werd, dat hij naar huis gebracht moest wordeu. Twee der belhamels ziju ge arresteerd, terwijl de andere drie of vier het onlloopen ziju. NR. Cl.) De zucht tot verhuizing naar Amerika blijft op het eiland Tessel groot. In dit voorjaar zijn reeds honderd personen als landverhuizers vertrokken. Nog velen zullen in den loop van het jaar het volgen. In de Zaterdag gehouden zitting van den gemeenteraad van Nijmegen is benoemd tot leeraar in de oude talen aan het gym nasium aldaar de heer A. 11. J. V. M. Desertine docts. in de letteren te 's Her togenbosch. In ren twist, welke te Maeseijck ont stond tusschen twee jongelingen, bracht de een den ander een slag op het hoofd toe met een paal, tengevolge waarvan de gekwetste kort daarop is overleden. De dader is gevlucht. Een hulponderwijzer te Sneek, smaakte 26 Maart jl. 't geluk benoemd te worden tot onderwijzer te Tjerkgaast (Fiiesland), na 90 malen te vergeefs te hebben gesolliciteerd. In die provincie zijn dan ook onderwijzers te over. Eenige dagen geleden heeft er zich een als visscher verhuurd. BÜITENLANDSCHE BERICHTEN. Uit Brussel meldt men het overlijden van deu oudsten nog werkzamen jourualist van Europa, deu heer Philippe Bourson, in deu ouderdom van 87 jaren. Gedurende de laatste 57 jaren zijns levens was de overledene redacteur en uitgever van den Moniteur Beige. Kltdü ij A Ai E». De City van Londen zal op den 18n April het eereburgerschap aan den Markies van Hartington aanbieden. Het is eene be- toogiug der conservatieve City-vaderen om hunne instemming te kennen te geven met de politieke gedragslijn van Lord Hartington. 's Avonds zal er natuurlijk een banket ziju op bet Mansion-House (de Lord-Mayor's ambtswoning.) Volgeus de Loudenschen correspondent van dc Dublinsche Evening Mail, een der loyale lersche bladen, zijn de Londensche en de lersche politie-autoriteiten onlangs eene samenzwerving op het spoor gekomen, die ten doel had den heer Balfour, deu minister voor Ierland, uit den weg te ruimen. Eenige weken geleden trok het de aandacht dat, om de woning van den heer Balfour te Londen, voortdurend verdacht uitziende personen zich ophielden. Geheime politieagenten kregen opdracht de zaak te onderzoeken, en sedert dien tijd verdwenen de verdachte lieden. De minister ontving in den laatsten tijd vele waarschuwingsbrieven, en de politie is ook in het bezit van opgaven, die op eene samen zwering doelen. Dientengevolge ziju buiten gewone voorzichtigheidsmaatregelen voor de veiligheid des ministers genomen. In Engeland, Schotland en Ierland hebben wekelijks 9100 optochten van het heilleger plaats. lAAXHKIJH. Nadat den 30sten Maart in de kamer de beslissing was gevallen, die het ministeiie tot heengaan drong, verscheen de minister Tirurd in den Senaat eu verzocht dringend de begrooting aan te nemen, gelijk die ten tweeden male van de kamer was teruggekomen. De Senaat had namelijk verscheidene posten, die de kamer op de begrooting had geschrapt, hersteld. Aldus gewijzigd kwam de begroo ting terug bij de kamer, die eenige dier pos ten had goedgekeurd, maar daarentegen ten opzichte van andere hare vorige beslissing had gehandhaafd. Hierover nu was het dat de Senaat op nieuw had to beraadslagen. De discussie was kort, en de begroo' ;g, werd aangenomen, zooals zij weer door d<- jen gewijzigd. Maar in den Senaat wn„v lelijk ver klaard, dat de Senaat J -T ig op de dringende omstandigheden Macho Spej ga[ De heer Jules Simon, die Dvoor het goedkeuren der begrooting wa 'fü ide onder anderen: Wij hopen elkaar tere te vinden voor de bcgrooting van 1889. (N. R. Cl.) De France meldt, dat het plan van president Carnot is, een ministerie te doen optreden, dat de ontbinding der kamer voorbereidt. De voorzitter der kamer, de heer Floquet, heeft de opdracht tot vorming van een kabinet aanvaard. Ook generaal Caffarcl heeft thans appèl aangctcekeud tegen het vonnis over hem geveld, waarbij hij tot 3000 frs. boete was veroordeeld. Volgens Figaro heeft de Russische re geering het verzoek van een groot aantal handelaren en fabrikanten ingewilligd tot het vormen van eene commissie buiten haar om ter deelneming aan de wereldtentoonstelling van 1889. De zetel dezer commissie zal te Petersburg gevestigd zijn. I TA LIE. De Timet verneemt uit Massowah, dat de ouderhandelingen over den vrede zijn geopend door koning Jan, die zich te San Berguma, op 10 mijlen afstand van het hoofdkwartier van generaal San Marzano bevindt. Italië verlangt, dat de Abessiniërs afstand zullen doen van Keret. De koning van Abessinië heeft eet tweeden brief geschreven aan den bevel hebber der Italiaansche troepeD, waariu hij mededeelt, dat hij nu geen vrede meer kan sluiten op de voorwaarden, welke Italië stelt. Men gelooft echter, dat ondanks dezen brief toch een schikking zal worden getroffen, want de Negu» is tot het schrijven dei brieven overgegaan, omdat hij vreest zijn leger niet bijeen te kunnen houden. »IIIT§CH LAI I». De keizer heeft amnestie verleend aan alle door Pruisische burgerlijke rechtbanken veroordeelden wegens majesteitsbeleediging, misdrijven en vergrijpen betrekkelijk de uit oefening der staatsburgerlijke rechten, venei tegen de gestelde machtenstoring d# openbare orde, beleediging van beambten, drukpersovertredingen en handelingen in strijd met het recht van vereeniging en vergadering. De rijksdag is op bevel des koniop gesloten, omdat de beide kamers het nis eens kunnen worden over de begrooting het loopende financiëele jaar ten einde in. BVLCA KI J K. Blijkens telegram uit Sofia aan k Timet spreekt Stambuloff de berichten legt: dat de Bulgaarsche regeeriug genegen W zijn, zich met Rusland te verzoenen op 4 volgende grondslagenhet vertrek van phu Ferdinand tegen de schriftelijke belofte fe Russische regeering, de onschendbaarheid iu Bulgarije te eerbiedigen, Stambuloff te biN- haven tijdens de tusschenregeering, eu f troon candidaat voor te dragen, die voord groote mogendheden aannemelijk is. TURKIJE. De Daily Newt meldt uit Kond* tinopel, dat de Porte eene wijziging in bestuur van Kreta in overweging nee» naar aanleiding van de toenemende moeil? heden tusschen de muzelmannen endecto teuen op het eiland. De laatsten eiscb een constitutie gelijk die voor Samos, «u5 zij bereid zouden zijn, een cijns te beW aan de Porte van 80,000 Turksche po<d per jaar. ItlEKEKL A AD. De Daily Feut meldt uit Athenh' 1 de toestand op Kreta jammerlijk moetk talrijke moorden blijven ongestraft: zoo* den o. a. drie Turken in den omtrek" I Canea gedood, en hunne geloofsgenoot»' den de lijken stadswaarts dragen en n- begraven, waarop eene groote gisting a r de christelijke stadsbevolking ontstond- gouverneur, eene botsing vreezende, d«< f stadspoorten sluiten. De buitenlandscbii suis bezochten den gouverneur en dok op maatregelen aan om eene herhaling zulke misdaden te voorkomen.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2