«rs* xfx r ..-m rw 2 April, verscheiden boeren doen de guste koeien in de weide; alles begint te ont- knoppen. 6 April, de vruchtboomen staan in vollen bloei; alles laat zich best aanzien; de wei landen staan prachtig! Welk een groot verschil tusschen 25 Maart en April 1 In weinige dagen tijds had do strenge vorst voor een zachte lente plaats gemaakt. Onze landbouwers behoeven dus niet ongerust te wezen, maar mogen met grond verwachten dat het komend voorjaar gunstiger zal zijn dan het zich voor eenige dagen liet aanzien. lil:ITENLANUSCHK BERICHTEN. K 10 L I K. Men schrijft uit Brussel aan (ie TV. R. Ct.-. Aan Jcf Lambcaux, den talentvollen schepper der op het marktplein van Ant werpen prijkende monumentale fontein, is de eervolle opdracht ten deel gevallen, de te zijner lijd door Wicrtz ontworpen groep jf Le triomphe de la Lumière" in reusachtige afmetingen uit te voeren. Dit monument, welks kosten op een half inillioen francs geraamd worden, zal Ie Dinant waar Antoinc Wierlz, zooals men weet, in 1800 geboren werd op eene der hoogste rotsen worden opgericht. Indien men in aanmerking neemt, dat de afmetingen van deze groep die van de te dezer stede opgetrokken congreszuil nog zullen overtreden, dan zal men erkennen dat de aanblik van den kolossus op zijn ontzaglijk voetstuk eetien ongemeen grootschen, tredenden indruk moet maken. E\G L, A A IS. Er is een complot ontdekt tegen Balfour, minister van Ierland. De politie te Londen heeft de noodigc voorzorgsmaat regelen genomen. Truth zegt dat koningin Victoria den 16n April van Florence vertrekken en over Berlijn naar Engeland zal gaan; zij zou drie dagen te Berlijn blijven. K uilKM II IJ H. De beer Laguerre stelde gisteren in de kamer van afgevaardigden als motie van orde voor, het allereerst de vraag te beslis sen, of het vuorstel tot grondwetsherziening in overweging zal worden genomen. De heer Pelletan verklaarde, dat bij en zijne vrienden deze motie zullen ondersteu nen, en de lieer Jolibois legde dezelfde ver klaring af. De heer Bi.udry d'Asson meende dat de herziening onvoldoende is om liet land van de republiek te verlossen. Voor deze uitdrukking werd bij tot de orde geroepen. De lieer Pelletan vroeg daarop de urgentie. De minister Vielte zeide, dat de woorden, door den heer Baudry d'Asson uitgesproken, gelijk staan met een aanzetting tot oproer. Na bet manifest vari hedenmorgen, aldus gaat de minister voort, kan hij zicli uit naam der regeering vóér noch tegen de urgentie verklaren. De lieer Jolibois protesteert, te midden van een onbeschrijfelijk tumult, tegen de beschuldiging des ministers. .Wij kouien," zegt hij, .op wettige wijze de herziening vragen. Het land wordt tot zwijgen gedoemd." De lieer Brisson vroeg met eene van aan doening trillende stem, of de kamer wel goed heeft opgemerkt uit wiens mond de zooeveu gesproken woorden gekomen ziju. Het waren de imperialisten, zegt hij verder, die den vijand onder de wallen van Parijs riepen, na Frankrijke hulpbronnen verspild en den oorlog verklaard te hebben. Ten slotte heeft do kamer met 268 tegen 237 stemmen de urgentie aangenomen, of schoon liet ministerie later zich daartegen had verklaard en de kabiuetsquaestie had gesteld. De kamer hervatte te 9 uur de zitting. Bij de hervatting der zitting stelde de heer Cuneo d'Ornano voor, dat de afdee- lingen morgen eene commissie zouden be noemen tot onderzoek van het ontwerp der grondwetsherziening. Dit voorstel werd met 250 legen 195 stemmen verworpen. De minister Tirard verzocht in de senaat onmiddellijk tot de stemmiug over het budget over te gaan, wegens redenen van staatkundig belang. Het budget is daarop met 227 tegen 9 stemmen aange nomen en de zitting tot morgen verdaagd. Men beschouwt de ministerieelc crisis als aangevangen eu gelooft dat de heer Tirard, na het verlaten der senaatszitting, zich naar het Elysée begaf om het ontslag van het kabinet aan te bieden. De ministers begaven zich gisterenavond te 9 uur naar het Elysée. Men weet nog niet, welk besluit genomen is. Prinses Clementine van Orleans, moeder van prins Ferdinand van Bulgarije, bevindt zich sedert Donderdag te Parijs. De .Lanterue" zal wegeus belecdiging van president Gamot worden vervolgd. Het blad had gezegd, dat de samenkomst van C.irnot met koning Leopold van België tot doel zou hebben de voorwaarden voor den terugkeer der Orlcanseii in Frankrijk te be palen. Gamot, dien men v ooraf gepolst had, was voor dien maatregel en Boulanger werd uit lit kader geschrapt, omdat bij een hin derpaal zou zijn voor etn monarchistische restauratie. De lieer Bouvier ontmoette Woensdag avond op de Place de l'Opéra een paar hon derd scnreeuwei", die hem met iiun geroep van leve üuulangcr! Weg met Ferry! uit zijn humeur brachten. De gewezen minister- piesidcnt li.el de dwaasheid een leve Ferry! Ie doen liooren, wat natuurlijk tot gevolg had de anderen nog erger begonnen. Buiten zichzelf van drift, pakte hij toen een kwajon gen beet, wien hij deze indrukwekkende ver maning toediende: .Al wat jij op school geleerd hebt, heb je aan Ferry te danken I" Maar dit baatte evenmin, eis toen Bouvier de schreeuwers toeriep wie hij was, en dat hij liuti verbood in zijne tegenwoordigheid den naam van Boulanger te laten liuoreu, begon liet lieve leven eerst recht. Men bulkte nu: Weg met Bouvier! Weg met Ferry! Meg niet de ministers Von Bismarck I Leve Boulanger I Onder dit luidruchtig geleide stapte de oud-minister de Avenue de l'Opéra door en vluchtte hij eindelijk in het redactie- bureau van Le Mallu. De troep schreeuwde zich voor hel huis nog een poosje schor en ging toen verder. Boulanger rekent op 150.000 stemmen in het dep. Du Nord. Men zegt ook dat hij zich in het dep. Vosges candidaat zal stellen tegenover Charles Ferry. Volgens de .National" zou hij hebben gezegd: .Men heeft uiij aan het burgerlijk leven willen teruggeven, opdat ik vrij zou zijn. Welnu, men zal zien welk gebruik ik van die vrij heid zal maken." Op het gerucht, dat een J.ebel gew eer uit het arsenaal te Tarbes verdwenen was, heeft de politie onmiddellijk een onderzoek ingesteld. In een hoek van liet arsenaal werd het geweer teruggevonden waaraan echter de bewegelijke kulas ontnomen was. De schuldigen worden gezocht. liet dwaze verhaal, dat het Fransche- Middeliandschc zee-eskader op een Italiaansch schip, de Solferino, geschoten zou hebben, blijkt weder eene proeve van berichten- makerij geweest te zijn. Volgens het rapport van den eskader commandant waren de sche pen aan liet schijfschieten, toeu liet Italiaan- sche koopvaardijschip, zonder zijne vlag te tooneu, in de vuurlijn kwam. Overeen komstig de reglementen werd dadelijk met vuren opgehouden en kreeg de Solferiuo last vun koers te veranderen. Daaraan werd voldaan en dat was alles. M I'IA JK Le Temps bevat eene dépêche uit Madrid, waarin wordt gemeld dat de raad van bestuur der bank van Spauje het voorstel heeft ver worpen, door den minister van financiën gedaan tot het sluiten eencr lecuing van 200 millioen rente. ITALIK. In een .communiqué" van den minister van oorlog leest men het volgende Op 29 dezer overhandigde een Abyssinisch officier aan den generaal San Marzano een brief van den Negus, waarin de wensch tot het sluiten van den vrede wordt te kennen gegeven. De inhoud van dezen brief werd geseind aan de Italiaansclie regeering, die daarop den generaal San Marzano mach tigde, de onderhandelingen te openen. OUIT8CH I, AA I». Omtrent de wandeling, die keizer Frederik Woensdag, voor het eerst sedert zijne komst te Berlijn, in de buitenlucht deed, worden de volgende bijzonderheden medegedeeld Toen de keizer de oranjerie verliet en het park inwandelde, bevonden zich de keizerin en de prinsessen in de nabijheid. Nauwelijks hadden deze haren echtgenoot en vader gezien, of zij snelden met van vreugde stralend gelaat op hem toe, om armden en kusten hem. Met een gevoel va:i innige teederheid nam de keizer den arm van zijne gemalin en zette met II. M eu zijne dochters de wandeling vertier voort. Dienzclfdcu dag maakte de keizer van 2 tot 2J uur nog eene wandeling met dr. Mac kenzie. Na een vrij goeden nacht le hebben doorgebracht, stond de keizer Donderdag te 8 uren op, vertoefde daarna ongeveer een uur in de oranjerie en begaf zich vervolgens naar de slotkapel, waar hij met de keizerin, de kroonprins cn kroonprinses, de erfprinses van Saksen Meiningen eu de prinsessen Victoria, Suphia en Louise het Heilige Avondmaal bijwoonde. Te 12 J ure ging de keizer met tie keizerin in een open rijtuig toeren; dr. Mackenzie en een vleugeladjudant volgden in een ander rijtuig. De monarch, die de generaalsuniform met den zoogenaamden Hohenzollcrnschen mantel droeg, had een goed voorkomen en maakte allerminst den indruk van iemand, die zoer ziek is. Na een rit »an ongeveer drie kwartier keerde het keizerlijk paar met gevolg weder in het slot terug. De jeugdige kroonprins van Grieken land, hertog van Sparta, die aan de univer siteit te Leipzig enkele colleges volgde, weiuchte den Pruisischru militairen dienst in den praktijk te leereu kennen. Zulks is toegestaan eu Z. E. II. is nu gedetacheerd bij de le compagnie van het te Berlijn in garnizoen liggende tweede garderegiinent, waarvan hij de dugelijksche oefening vlijtig medemaakt. De opperburgem^-ster en liet oudste lid van den gemeenteraad van Berlijn, de liecren Von Forckenheck en dr. Stryk, en de voorzitter van de Berlijnsche kamer van koophandel hebben heden eene vergadering van invloedrijke personen belegd, ten einde maatregelen te beramen tut ondersteuning van de door den watersnood in ellende gestorte bevolking. De heer R. O. Lobedanz te Hamburg heeft met het Braziliaansclie Ministerie van landbouw een contract gesloten, om binnen een jaar 6000 Duitsche, Oostenrijksche en andere Europeesche im migranten, gezond, krachtig, niet ouder dan 45 jaren tenzij ze gehuwd ziju te Itio of Santos aan te voeren. De Staat betaalt een gedeelte der reiskosten en de ondernemer moet Je onge schikte» kosteloos terugvoeren naar hun va derland. Men schijnt hier eenvoudig met een handel iu blanke slaven te doen te hebben, daar He bedoeling duidelijk is, om de landverhuizers als arbeiders bij de koffiecultuur te bezigen. Te Muncheu ziet tnen weder een grout socialisteuproces te gemoet. Er heb ben vele huiszoekingen plaats gehad, ter wijl een groot aantal personen, beschuldigd van geheime woelingen onder leiding van een plaatselijk comité, in verhoor zijn ge nomen. De meeste beschuldigden behooren tot die, welke aan het jongste socialisten - cougres in St. Gallen hebben deelgenomen, benevens allen, die van wege de socialisti sche partij bij de laatste verkiezingen voor den Beicrschen Landdag caDdidaat waren gesteld; voorts nog eenigen, die niet tot de partij behooren. Bij de behandeling der zaak zullen de vertrouwelijke medewer kers der politie, die zich bij de partij als socialisten hadden voorgedaan, als getuigen staan. PEK TELEGRAAF. ROME, 81 Maart. In goed ingelichte kringen gelooft men, dat de brief van den Negus van Abessinië aan generaal San Marzano, niet teil doel heeft vredesvoorstellen to doen, maar veeleer als een ultimatum moet beschouwd worden. ST. PETERSBURG, 81 Maart. Heden is de wel afgekondigd, waarbij de zegelbe lasting op reutegevende stukken van welken aard ook, als Russische fondsen, aandeelen, obligaties, pandbrieven, insgelijks voor buiteulandsche fondsen wordt verhoogd. Nu wordt van reutegevende stukken ter nominale waarde van 50 roebels, 15 kop., tot 100 Rb. 80 kop, tot 250 Rb. 125 kop. enz en boven 5000 Rb. 10 roebels zegel belasting betaald. PARIJS, 31 Maart. De ministers hielden gisterenavond eene bijeenkomst onder voor zitterschap vau president Garnot. Heden zal in het Journal Officiel worden medegedeeld, dat het ministerie is afgetreden. BUCHAREST, 31 Maart. Gedurende Woensdag, Donderdag en Vrijdag is het hier kalm gebleven. De Kamer heeft met 87 legen 36 stem men een motie van vertrouwen iu de regee ring aangenomen. BELGRADO, 31 Maart. De regeering is voornemens iu het belang der openbare orde de uitgave van de bladen der oppositie te verbieden. LKIOKN, 31 Maart- Als de tweede kamer geheel geconsti tueerd zal wezen eu zich met voorbereidende werkzaamheden zal hebben bezig gehouden, zou tijdens haar recès een opdracht tot kabinetsvorming aan de rechterzijde worden gedaan. De Tijd maakt melding van een ge rucht, volgens hetwelk een combinatie zou worden beproefd, waarbij zoowel vau katholieke als anti-revolutionnaire en con servatieve zijde eenige uitnemende personen, zoowel buiten als behoorende tot de volks- veilegenwoordiging, tot het aanvaarden der successie—Heemskerk zouden geroepen worden. Naar wij vernemen, is de lieer inr. JE. baron Mr.ckay door Z. M. belast met liet samenstellen van een nieuw ministerie. (N. R. Ct.) Door de liberale kiesverceniging „Bur gerplicht" te Stecuwijk is tot candidaat gesteld de heer ter. VV. 11. De Beaufort. Van liberale zijde wordt voor liet district Ommen voor het lidmaatschap der tweede kamer aanbevolen jlir. G. J. Van der VVijck, rijksontvanger te Ommen. Te Breda is door de kalholieke kies- vereeniging candidaat gesteld baron Michiels van Verduynen, wethouder te 's Gravcnhage. De A. Cl. ontvangt van officicuse zijde liet bericht, dat waarschijnlijk 11. M. de koningin en prinses Wilhelmina 'de hoofdstad zullen bezoeken. Bij het 2e reg. iuf te Maastricht worden thans een aantal wolfshonden voor den velddienst afgericht. Zooals tnen weet, worden reeds in andere landen deze dieren tot dat doel gebezigd. Morgen is bet zeventig jaren geleden dat onder patronaat van Z. K. II. prins Frede rik der Nederlanden door generaal J. Van den Bosch de Maatschappij van Weldadig heid gesticht werd. (D v. N.) Benoemd tot betaalmeester te Breda, J. Modderman, thans te Almeloo. In de omstreken van I.isse werden de zer dagen reeds kievitseieren gevonden. Te Pretoria is de verjaardag vau Z. M. onzen koning door de Hollanders feestelijk herdacht. Het feest zou den 20 sten Febr. gevierd worden, daar de 19de op een Zondag viel. Wegens het slechte weder werd het echter een week uitgesteld. Op dien datum werd juist de slag op de Amajubaberg herdacht. Des morgens om 8 uur stroomden de feestvierenden de ver sierde Alhambra hall binnen. Na het spe len van het Transvaalsche volkslied, hield Dr. Jorissen een feestrede en riep een welkomstgroet toe aan de Engelsche gasten. De heer Ralph Williams, de Britsche officier voor de Z.A. Republiek, dankte het comilé voor het aangename feest, dat het den inwoners van Pretoria had bereid. Door het mannenkoor werd toen het „O, GodI verlaat mijn Neêrland niet" gezongen. Onder de gasten werden de vice-president C. Joubert en vele hooge ambtenaren op gemerkt. liet comité zond Z. M. den koning per telegram een heilwensch, waar voor door Z. M. dank is betuigd. SCHOOL- KA kl.llitYIKi n*. Mej. H. Van der Ham, te Leider dorp, is benoemd tot onderwijzeres te Vo gelenzang. GEMENGDE BERICHTEN Aan het station te Bodenbach (Saksen) zijn twee personen gearresteerd, die elk voor 72000 gulden valsch bankpapier bij zich hadden en het trachtten uil te geven. Uit een officieele statistiek blijkt dat de bevolking van Elzas-LolhariDgen van 1 Dec. 1871 tot 1 Dec. 1885 met 168.000 zielen verminderde. Te Dedevie, een dorp in Thessalië, woont eeue vrouw van 130 jaren. Zij heeft al haar vermogens en werkt nog alles zon der bril. De commissie voor de landverhuizing te New-York bericht, dat iu 1887 450,845 landverhuizers aldaar aankwamen, dat ii 83,590 meer dan in 1886. Weerprofeten genieten doorgaans wei nig vertrouwen. Iutussohen blijkt het dal sommigen dat wel verdienen. Zoo kwamen bijv. 86 pCt. van de weervoorspellingen, in 1886 gedaan door bet meteorologisch bureel der Royal Society" te Londen, uit. De geheele veestapel der Ver. Staten bedraagt thans bijna 50 millioen stuks. zijn 13 millioen paarden, 43 millioen schapen en niet minder dan 44 millioen varkens. De stad T'okay in Hongarije, beroem! doorzijn wijnen, is door de Theiss overstroomd Een aantal buizen zijn ingestort. Door een ontploffing van dynamiet u een fabriek bij Bilbao, werden 4 meuscb® gedood, verscheidene gewond. Men kan thans in 4 dagen van Londf naar Athene gaan. Eiken Dinsdag en Zater- dag te middernacht gaan stoomschepen Brindisi rechtstreeks naar Pat ras eu van duurt de reis naar Athene 7 uren.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2