I saiw-u ga n r\a «ra jaw jb-j «s j sssflt ./sa i"w< r**.» van dn lo verbrecden Nieuwe trekvaart nabij Leiden tot in den Rijn (het Galgewater.) Alvorens lot liet uitwerken van de détails van bet schetsontwerp te doen overgaan hebben Gedcp. staten verzocht te mogen vernemen of tegen het plan van het werk, zooals dit uit de schets-teekening en be schrijving blijkt, van do zijde der gemeente eenig bezwaar mocht beslaan ten einde daaraan bij de uitwerking zooveel doenlijk tegemoet te komen. Tegen de uitvoering is geen bezwaar mits met inachtneming van dc daarbij aangegeven maatregelen en voor rekening van de provincie worde voorzien in het verleggen van de gas en duinwaterbuizen en zoonoudig, in het verhoogen van den voetingmuur sub 4° be doeld en het verleggen van het ooode spoor van den tramweg slechts van tijdel ijken aard zij. Burg. en weth. geven, ook naar aanleiding van het rapport van de commissie van fabri cage, den gemeenteraad in overweging van het Provinciaal liestuur voor zooveel noodig, machtiging te verleenen tol de uitvoering van het voorgesteld plan, onder de door de commissie van Fabricage gestelde voorwaar den cn tevens du aandacht van Ged. staten er op te vestigen dat nu aan de nieuwe brug slechts eene doorvaart-wijdte van 7 meters wordt gegeven het sub 7° in liet rapport der commissie bedoeld contract in dier voege moet worden gewijzigd dat voor de bestaande of nieuw te leggen bruggen geene meerdere doorvaartwijdte dau 7 meters wordt voor geschreven. De ingenieurs Struve en Beknar die, zich thans alhier bevinden om een onderzoek in te 8lellen naar den toestand der fabrieken en werkplaatsen, zullen daarna ieder afzon derlijk dit onderzoek voortzetten, cn wel de heer Struve in de noordelijke, en de heer Bekaar in de zuidelijke provinciën. M"e Clary zal binnen eeuige dagen Den Haag verlaten. De beer Desuiten beeft liet engagement geresilliëerd. Behalve baar zal ook de tweede dugazon van de Fransche opera, inllc Carloux, de residentie verlaten. Mho Clary gaat naar Parijsm"0 Cartoux naar Rijssel. M'le Clary acht 't niet wenschelijk in de bladen de redenen te b-spreken die tot haar vertrek hebben geleid; evenwel verzocht ze eenige bladen bare tolken te zijn bij bet publiek om baren warmen dank te betuigen voor het welwillend onthaal in de residentie genoten, gedurende hare driejarige cam pagne. oikh;i ukiiichtev. Door Z. M. is de heer D. Gaerste Wz.gezaghebber van Aruba, met ingang van den dag waarop hij het bestuur aan zijnen opvolger zal overgevenop zijn ver zoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, en zijn benoemd tot gezaghebber van Aruba de heer J. Thielen, thans gezaghebber van Sabaen tot gezaghebber van Saba de heer A. J. C. Brouwer, thans grillier bij den raad van justitie en bij bet kantongerecht op St. Martin (Ned. gedeelte), en zulks met ingang van den dag warrop zij hunne nieuwe functiën zullen aanvaarden. Door Z. M. is de olf. v. adm. 2de kl. J. A. M. Korpershoek van der Kooy, met ingang van den 6den April a. s. bevorderd tot off. v. adm. 1ste kl. Door Z. M. is, met ingang van 1 Mei 1888, de dirig. oil. v. gez. 1ste kl. J. F. C. L. Pilgrimvan bet pers. van den genresk. dienst der landmacht, op zijn aan vrage op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 21U0's jaars, Door Z. M. is, met iugang van 1 April 1888, aan den heer tnr. F. S. Van Nierop, lid en voorzitter van den raad van toezicht op de rijkspostspaarbank, een eervol outslag verleend uit genoemde betrekking, met dankbetuiging voor dc door hem aan den lande bewezen dienstenen is met in gang van dienzelfden datum benoemd tot lid van grindden raad, de lieer W. Hovy, lid der firma Van Vollenhoven en C°. ie Amsterdam. De luit. ter zee 1ste kl. J. M. Steera wordt met 1 Mei a. s. eervol ontheven van dc betrekking van adjudant bij den direc teur en commandant der marine te Amster dam en op noii-fctiviteit gesteld. Met dien datum worden belast: a. de luit. ter zee 1ste kl 11. Backer met de waarne ming der betrekking van adjudant bij den directeur cn commandant der marine te Am sterdam, en b. de luit. ter zee 1ste kl. P. C. Vandevelde met gelijke betrekking te Hel- lcvoelsluis, teven otl'. v. politie aldaar. De minister van justitie zal op 3 April geen audiëntie verleenen. BINNENLANDSCIIE BERICHTEN. De minister van oorlog beeft tot de konuntindanten der lege! korpsen eeno aan schrijving gericht, waarin den soldaten uit drukkelijk verboden wordt zich in Pruisische uniform te klcedeti, ten einde daarop de regiments honden sf te richten. Door tusschcukouist van den minister van marine en van den commandant der zeemacht in Oost-Indië is aan den heer S. T. Land, gekozen lil van de tweede kamer, aanschrijving gezonden, om bij aanneming dier benoeming terstond naar bet Vaderland terug te koeren. liet legerbestuur heeft besloten tot liet aankoopen van een zeker aantal ver plaatsbare ontsmettingsovens, met stoom- vermogen, voor den militairen geneeskun digen dienst te velde. De lieer J. F. De Booy is door de katholieke kiesvereeniging Breda's welzijn candidaat gesteld voor de tweede kamer. De arrond. rechtbank te 's Ilage ver oordeelde gisteren de twee Leidschc visscliers, die te Leiderdorp des nachts diefstal van viseti uit eene gesloten vischben hadden ge pleegd, ieder lot 1 jaar gevangenisstraf, verminderd met 1 maand wegens reeds ouder- gaau voorarrest, en den knecht van den koopman in brandstollen te Leiden, die een de Item, door een klant van zijn baas, om te wisselen ter band gesteld muntbiljet had ver duisterd, tot 1 maand gevangenisstraf. Na het door dr. Mess genomen en eervol verleend ontslag als geneesheer der gemeente-badinrichting te Schcveningeu, zal deze betrekking niet meer worden vervuld. Naar de N. R. Ct. verneemt heeft de heer Hendrik MullerSzoon, president-direc teur der nieuwe Afrikaansche handels-vennoot schap, zijn ontslug genomen als lid der directie. Op Zaterdag 7 April a. s. des voor middags ten 11 uur, zul in het bestuurs gebouw van het genootschap Nalura Artis Magistra, te Amsterdam de 26e algemeene vergadering worden gehouden van het Nederlaudsch Aardrijkskundig genootschap. Op die vergadering zullen o. a. nieuwe be stuursleden worden gekozen. Des avonds te 8 uur zal iu hetzelfde gebouw voor dezelfde vereeuiging optreden dr. Etuil llolub, uit Weeucu die iu de Duitsche taal eeue voor dracht zal houden over: die Resultate der Forschungeu und die Ergebnisse seiner letztcu Africareise von Capstadt nach detn Maschukulumbelande. De heer llolub is eerelid van het genootschap. Een jolleuaaii zou eergisteren ochtend te Amsterdam drie Engelscbeii naar een stoomschip, liggende in bet Ooslerdok, roeien. Voor zij aau boord gingeu, wilde de man betaling hebben, doch deze niet dadelijk krijgende, kreeg men twist, en sloegen alle vier over boord. Een der Eugelscheii ver dronk, de drie andere werden nog gered eu door de havenpolitie iu arrest geuomeu. [Echo) Volgens de Alkmaarsche Courant beeft meu van de in den laalstcn tijd zoo rijke lijk gevallen sneeuw te Bergen gebruik ge maakt om een zeer ruim sneeuwbuis te bouwen of liever zooals de jeugd bet noemde: een kazerne. Den 22 vereemgden zich daarin een 2Utal jougelieclen (soldaten) die onder het genot van eeue sigaar, door een vrouwelijke kameraad, (de inarketeuster) van bet noodigc werden voorzien. Aan de poort hadden 2 schildwachten post gevat. Ook van boven was bet gesloten. Bij wijze van dak bad men er tukken over geiegd, eu deze werden weder met sneeuw bedekt. Bij de gezellige bijeenkomst der „soldaten" gaf eene lamp bun des avonds hel noodige licht. Een haringtrekker te llelder had iu den nacht van Maandag op Dinsdag een buitenkansje. Hij bad drie groote zalmen in zijue zeeg, waarvoor bij aau den afalag bijou f 6U maakte. Een aantal sociaal-democraten waren te Utrecht bij gelegenheid der paluipaardeii- aiurkl eu de serenade overgekomen en ver toonden zich 's avonds onder de volks- tncuigtc. Aau de politie werd bet door die lieden zeer lastig gemaakt, terwijl het aan gezang van vrijheidsliederen niet ontbrak. Met behulp van eeue militaire wacht zijn eeuige arrestaties gedaan. De kerkvoogden van do herv. gem. te Baarn, die reeds voor eenigen tijd eene aan zienlijke gift ontvingen van H. K. II. de hertogin van Baksen Weimar, werden dezer dagen opnieuw verblijd door H. K. H. met eeue gift vau f 100U. Beide giften zijn bestemd tot wederopbouw van de kerk. Bij een hevig onweder, dat eergisteren avond, omstreeks half zes, boven de gemeente 's Heerenberg losbrak, werd in bet nabijge legen Lingcl de woning van den landbouwer Bisselink door den bliksem getroffen en in korten tijd geheel in ascli gelegd. Eergisteren is op den grindweg te Borssele eene vrouw door liet onweder gedood. (M, C.) Kort hij Katnpe in het Keteldiep is eergisteren door een aanvaring gezonken een ongeladen praam van Peter Willemsen te Zwartsluis. De opvarenden zijn gered. Eergisteren avond sloeg de bliksem in een pasgebouwd, even buiteu Delden staand, nog onbewoond heerenhuis. liet dak werd voor een gedeelte uit elkander geslagen. Te Brunsum, in Limburg, is het plafond der openbare school ingestort door de massa sneeuw, die daarop een uitweg door het dak had gevonden. Sneeuw en plafond kwamen op de banken terecht. Het ongeval hud plants weinig minuten vóór het schooluur. Slechts een paar jongens waren in het lokaal, die met den schrik vrijkwamen. BUlTKiNIANBSOHK BEKKTUla e .1 sk k Ij a n 1li. Het lagerhuis nam onlangs een voor stel van Braitlaugh aan, om dc pensioenen te herzien, door de kroon verleend. Het schijnt inderdaad dat dit niet onnoodig was. Het bleek o. a. dat de familie St. Albaus voor 2.800.000 gd. pensioen bad genoten voor een functie, die niet meer bestond; dat er pensioenen werden uitgekeerd aan men- scheu die 137 jaar oud moesten zijn, o. a. aau een, die op de lijst voorkwam als page van prinses Charlotte van Wales. Verder bleek, dat het met de pensioneeriug allerwon derlijkst toegaat. 406 ambtenaren waren gepensioneerd vóór hun 40e, 774 tusschen hun 40 cn 50e jaar. De 38-jarige titularis van een opgeheven consulaat kreeg 7 500 gd. peusioen, de tweede secretaris van het ge zantschap te Kuustaiitinopcl kreeg op 44-jari- gen leeftijd een pensioen van 11.000 gd. Daarentegen werden behoeftige letterkundigen, of weduwen van schrijvers karig bedacht. Naar de Laxly Newt uit Konstantinopel verneemt, heeit de üostenrijkscbe gezant aan de Porie verklaard dat de buitengewone maatregelen tegen prins Ferdinand zouden uitloopeu op zijne onafhaukelijksheids-ver- klaring. De bevolking van Bulgarije en Oost-Kuinelië zoude den stap toejuichen, welke lot een bondgenootschap met Servië zoude leiden. Indien de Porte daarentegen prins Ferdinand erkent, zeide de Oostenrijk - sche gezant, zal Bulgarije vermoedelijk, overeenkomstig het tractaat van Berlijn, den opgelegden cyns betalen. De gezant gaf der Porte den raad, steun te zoeken bij de Midden-Europeesche alliantie. Deze laatste zouden dau medehelpen om Griekenland zijne eischeu te doen intoomen, terwijl Bulgarije desnoodig zou kunnen reke nen op den bijstand der Britsche vloot in de Zwarte zee. Het staat ondanks de tegenspraak, vast dat er eene gedacbtenwisseliug plaats beeft gehad over het ontruimen van Egypte en over het toestaan van de vaart door de Uar- danellen aan de Britsche krijgsschepen. Het weder op het tapijt komen der Grieksche quaestie heeft eene nieuwe beweging in het leven geroepen op Kreta, waar de gedepu teerden van de Christenen den landvogel hebben uitgenoodigd maatregelen te beramen voor het herstel der orde, terwijl de muzel mannen te gelijkertijd per telegraaf zieh bij den sultan hebben beklaagd over moord, op drie Turken gepleegd, eu den Sultau's be scherming hebben ingeroepen. NR. Cl.) irfahkuijh. De president der republiek heeft Woensdag den Nederlandschen gezant jhr. ridder De Stuers ten geboore ontvangen, die hem wegens het overlijden van diens vader een brief van rouwbeklag van koning Willem lil heeft overhandigd. Op voorstel van den minister Sarrien beeft de kamer van afgevaardigdeu beslo ten, hedenmiddag bijeen te komen, om te beraadslagen over de interpellatie der uiterste linkerzijde betreffende bet voorstel der grondwetsherziening. De radicale linkerzijde heeft met 14 tegen 10 stemmen besloten, iu de kamer eene interpellatie in te dienen over de al gemeene politiek. Men verzekert, dat hel kabinet zich zal verklaren voor bet over gaan tot de eenvoudige orde van den dag, en dat zij zich zal verzetten tegen de ur gentie van het voorstel tot herziening der grondwet. Boulanger, die meer dan 17 campagne jaren iu ziju militaire loopbaan lelt, heeft recht op bet hoogste pensioen als divisie- generaal; dat is 10,500 fr. Uierbij moet nog gevoegd worden 2000 fr., die hij trekt als grootofficier van het Legioen van eer. Het overleden lid der Fransche Aca démie", Désiré Nisard, had in zijn testament bepaald, dat bij zijn begrafenis geen deputaties of militair escorte zouden wezen en dat op zijn graf geen rede zou worden gehouden, daar een veeljarige ervaring hem had geleerd, dat dit voor de Tevenden lastiger is dan het den overledene blijvende eer aandoet. „Ik wil achter mijn lijkkoets alleen mijn bloed verwanten en de vrienden, die mij wel wil len volgen naar mijn laatste rustplaats, om uiij daar niet met de lippen, maar met het hart een laatst vaarwel te zeggen." De inschrijvingen voor het waarborg kapitaal van de wereldtentoonstelling van 1880 zijn gesloten. Zij bedragen 23,124,000 fr. liet kapitaal strekt om aau de onder neming eene ontvangst te waarborgen van minstens evenveel als de tentoonstelling van 1878 heeft afgeworpen, De gemeenteraad van Carcassonne is ontbonden. 18 van de 20 leden hadden bun ontslag genomen, na de veroordeeling van den maire tot een maand gevangenisstraf wegens kiesknoeierijen. I* O KTIIC A Ia. Volgens berichten van 25 Januari heeft Portugal Ambrizette en Muculla, ter westkust vati Afrika, ingelijfd en bestond bet plan om zich ook van Kitisembo meester te maken; iu welk geval de geheele kust van den zuidelijken oever van den Congo tot Mossamedes toe Portugeesch zou zijn. Men verwachtte echter verzet onder de in boorlingen. DUIT8CII I-AN Men zegt dat keizer Friedrich in Juni te Koningsbergen zal worden gekroond als koning van Pruisen. Thans geeft ook het officieuse Fremden- llatt zijne meening te kennen over bet be sluit van keizer Frederik om den kroonprins deel te laten nemeu aan de regeeringszaken van Pruisen en bet Duitsche rijk. „De keizer", zegt genoemd blad, „beeft daardoor zijn zoon op de hoogte van de staatszaken willen brengen, zonder zich van de opperste leiding te ontdoen. Op die wijze is het vraagstuk der plaatsvervanging op zeer vol doende wijze opgelost, want terwijl de kroon prins zich voor zijne latere taak kan voor bereiden, wordl die vau den keizer verlicht, wiens gezondheidstoestand groote omzichtig heid vereischt, ook al mocht hij zich ver- j beteren," Den Duitschen keizer is thans een wrijfkuur voorgeschreven, waartoe de gewe zen Russische militaire arts Zabludowski door Prof. Bergmann is aanbevolen. Deze kuur wordt noodig geacht, nu de keizer nog altoos een genoegzame vrije beweging mist, doordien hij niet in de open lucht kan komen. Tegenover het hardnekkige gerncht betreffende eeue kwaal, waaraan kroonprins Wilhelm lijden zou, verklaart de National Zeilutig vau gisteren uit goede bron te kannen verzekeren, dat de gehooraandoe- uiog, waaraau de kroonprins voor geruimen tijd leed (eene acute ontsteking van het mid dengedeelte van een oor), volkomen regel- matig afgeloopen en zonder eenige vermin dering van het gehoororgaan genezen is. Sedert heeft de kroonprins geen stoornis in zijn gehoor gehad, en zijne gezondheid last trouwens niets te wenschen over. (N. R. Ct.) De prins-regent van Beieren heeft bestoten, voor eigen rekening in Beieren een gedenkteekeu ter eere van keizer Wil helm op te richten. Het zal bestaan in een standbeeld en geplaatst worden in den Walhalla bij Regensburg. De Munchenet beeldhouwer prof. Knoll is met de uitvoe ring beiast. Voor een gedenkteeken te Mannheim is reeds 100,000 mark bijeengebracht, terwijl voor een monument te Elberfeld ruin 68,300 mark bij de Elberfelder Zeitung ii ingekomen. Behalve in de reeds vroeger genoemd' steden zal er ook te Stuttgart en Hamburg een gedenkteeken worden opgericht. Voor een monument van wege het rijk waartoe de Rijksdag aan den rijkskanselier heeft opgedragen de noodige voorstellen doen, zal op verlangen des keizers eef commissie worden benoemd (bestaande P bouwkundigen, kunstenaars, hooge staats ambtenaren en leden vau den Rijksdag) W onderzoek omtrent den vorm en den pla» voor zoodanig gedenkteeken. De le April is, daargelaten dat V dan tevens de eerste Paaschdag is, een feestdaj in de Berlijnsche hofkringen. Dien dagW ren hun geboortedag: prins Von Bismairt de erfprins van Sakseu-Meiningen, de schooi zoon van den keizer, de generaal-adjuiW Von Rauch, de Chef van het militaire kabf

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2