tv •- ui ww »as a'3 «Kfj wo belangstelling wederom eene gift van 500 mark ten behoeve van de protestanten in bet zuiden van liet groothertogdom Luxenburg den kerkoraad toe te kennen, inet hel voor nemen om later wellicht nog nicer te doen, indien de omstandigheden II. K. II. daartoe zouden kunnen doen besluiten De beer uir. U. II. lluber heeft zijn benoeming voor het kiesdistrict Dokktim aan- genomen, zoodat in Steeuwijk ecu nieuwe verkiezing voor de tweede kamer zal noodig zijn. In Hecht voor Allen komt de volgende advertentie van den heer Domela Nicuwenbuis voor; «Mijn dank voor de talrijke en hartelijke bewijzen van sympathie per telegraaf en per post, zoowel uit binnen- als buitenland, bij gelegenheid mijner verkiezing tot lid der tweede kamer. Mijn dank ook voor de smaad- en scheldbrieven, die bewijzen hoe men vrees schijnt te hebben voor rnijn op treden. Men verwachte echter niet te veel van ui daar ik alleen onmachtig beu tegenover de 09 anderen. Het eenige wal ik vermag is steeds te protestveren legen willekeur en onrecht, nu in de kamer, evenals vroeger daarbuiten. Echter mijn plaats moet bovenal blijven onder liet volk eu niet onder hen die een klein deel des volks vertegen woordigen. Mijn verkiezing heeft bovenal bcteekems omdat zij getuigenis aflegt, hoe diep liet socialisme reeds wortel schoot iu de burgerij." In het Café Ponsen te Dortrecht werd vrijdag de jaarlijksclie nlgemeene vergadering der levensverzekering maatschappij Dordrecht gehouden, onder leiding van mr. II. A. Nebben# Sterling, commissaris-voorzitter der maatschappij. Vertegenwoordigd wareu 427 aandeeleu, te zaïncn 61 stemmen uitbrcugeude. Uit het verslag van directeuren blijkt, dat de uitkomsten over het afgeloopen jaar zeer bevredigend zijn. Het bedrag der nieuw ge sloten verzekeringen blijft stijgend, terwijl de vooruitgang in verzekerd kapitaal f 178,060 meer dan gedurende het voorgaand boekjaar bedroeg, liet gemiddeld verzekerd bedrag per hoofd daalde wel is waar iu de afdeeling arbeidersverzekering van f66,45 tot f66.16, doch steeg daarentegen in de afdeeling levens verzekering van f 1119,80, tot f 1238,50. De sterfte onder do verzekerden bepaalde zich in de afdeeling levensverzekering tot 7'rJo I'Ct. bij de arbeidersverzekering tot 7 61 o e" 0||der de verzekerde kinderen tot 7üpCt. van de verwachting volgens de tafels, die tot grondslag dienden bij de berekening der tarieven. De verhouding der werkelijke uilkeering tot de sommen, die volgens de tafels betaald hadden moeten worden, bedraagt respectivelijk 60,59 pCt. 78,06 pCt. en 74,16 pCt. De winst uit de mindere sterfte leverde dus een belangrijk cijfer. De ontvangen koopsommen eu termijnpre- iniën bleven toenemen. De gekweekte rente vertegenwoordigt 4,89 pCt. van de waarde der bezittingen bij den aanvang van het jaar, tegen 4,67 pCt. gedurende het voorgaande jaar. De betaalde afkoopwaarde aan verzekerden, die hun contract wenschlen te vernietigen, vorderde slechts een derde gedeelte van het geen een vorig jaar op dat hoofd geboekt werd. De uilkomst was dat voor premie- reserve nog belangrijk meer kon worden bijgeschreven, dan volgens wiskuustige bere kening noodig was. De aandeeleu der vennootschap werden in bet afgeloopen jaar in publieke veiling ver kocht voor 112 J 5 13 J pCt. der storting. In het vergroot kapitaal werd nog f 210,000 aandeel uitgegeven. Met de later genomen aandeeleu is daardoor het g plaatst kapitaal op een initlioeii gulden gebracht. In verband met den lagen rentestaudaard werd besloten met de plaatsing van aaudeeleu niet verder voort Ie gaan. Nadat 't verslag van directeuren voor kennisgeving was aangenomen, werd de reke ning en vcrautwoordiiig overeenkomstig het pra<advies van commissarissin vastgesteld, daarna de aftredende commissarissen Z. Exc. de heer K. Vau der Heijden en do heer C. J. J. Verbroek van Nieuw-Beijerland met bijna algcmeetie stemmen herbenoemd, waarna de voorzitter de vergadering sloot met een woord van hulde aan directeuren vooi de goede uitkomst. Men schrijft uit Drente aan de N. tl C.\ Het is hier eene traditioneelc volksmcenitig, dat de windstreek, waaruit hij het begin der leute de wind waait, ge durende zes weken, of volgens sommigen gedurende het geheele lentekwarlaal de rich ting van de wiudeii hoofdzakelijk zal aan wijzen, waaruit alweder een gunstige of ongunstige toestand voor landbouw wordt voorspeld. Doch thans, reeds binnen de zes weken voor 1 Mei zooals de landbouwer zegt, is veld en akker nog met sneeuw be dekt, zoodat er nog hoegenaamd geen land- bouwwerk kan worden verricht. De winter iu .Maait begint dus voor den landbouwer erg vervelend te worden, te meer, daar menigeen leeds lang plannen had om bij zondere werkzaamheden ter verbetering van groen- en bouwlanden to verrichten Er zal dus, den korten tijd vau voor 1 Mei in aanmerking genomen, dit jaar weer veel werk onafgedaan moeten blijven, hetwelk stellig eene aansporing zal worden, om in liet vervolg geene werkzaamheden van be lang op den winter te sparen. In dén be langrijk opzicht is de tegenwoordige winter een gunstig verschijnsel. De rogge lijdt, vooral in die jaren waarin zij niet zeer bladrijk is, veel vau de Maartsche droogten, die aan den wortel soms enorme schade, toebrachten. Dit jaar is dit niet liet geval. «Wanneer April nu maar geen Maart wordt", zeggen de landlieden, dan zal de rog. c zoowel als onze weilanden goed van de tegenwoordigs sneeuwlaag proBteeren. Het is opmerkelijk dat men iu ecu tijd, waarin de verschillende laudbouwopbreiigsten zoo goedkoop in prijs zijn, zich met de borst op de luimcre opbrengsten der l»nd- buuwgewasseu toelegt. Do boer ecllti-r be grijpt, dat voor hem die producten meer waarde hebben dan zij op de markt verte genwoordigen, eu streeft er dus naar, de met elk jaar toenemende landbouwbehoeften zooveel mogelijk aan le vullen. En daar het koren dus, gebruikt bij de vsrkens- inesterij, veel m er oplevert, ook zelfs bij lage prijzen der varkens, is er bij onzen actieven landbuuwersslaiid werkelijk eenige verbetering waar te nemen, en schijnt de slechte tijd allengs meer op den achter grond le treden. Uit Appelscha meldt men aan de N. R. Cl. dat er eene schikking tusschen de vervcners eu de arbeiders tot stand ge komen en de werkstaking mitsdien geëindigd is. Het flinke optreden van den burgemeester van Ooststellingwerf heeft daartoe veel bij - gedragou, terwijl de aankomst van het deta chement militairen uit Leeuwarden en do tegenwoordigheid van verscheidene rijksveld wachters zeker ook niet weinig rr toe beeft medegewerkt, om de arbeiders te doen inzien dat geweld hunnerzijds toch niet zou baten. Door collatoren vau het Klaas Tigler- leen te Leeuwarden is lot beneficiant van dat leen herbenoemd de heer Beruardus Van Houten, student in de rechten le Amsterdam. Naar de Frov. Nb. Ct. verneemt, zou de particuliere correspondentie tusschen kei zer Napoleon I en zijn broeder koning Lo- uewijk gevonden zijn in Boksmeer. BUITEN LANDSC1IK BBttKiflTEN K X 4k SS 1, X S». In het hoogerhuis werd de koninklijke goedkeuring tot de conversie der staatsschuld voorgelezen en het huis daarna tot 18 April verdaagd. lil het lagerhuis deelde Fergusson mede, dat er een voorstel gedaan is, volgeus het welk het opleggen vau zekere belastingeu aan vreemdelingen iu Egypte geschieden zou volgens eene regeling tusschen de Egyptische regecring en de commissie voor de staats schuld. Dit voorstel is iu den vorm vau een wetsontwerp reeds zorgvuldig voorbereid ge worden en draagt de goedkeuring weg van de Britsche regeering, die zich beijveren zal om ook de inwilliging der andere mogend heden er aan te verzekeren. Te Youghal, iu het lersche graafschap Coikzouden Zaterdag de pachters van Ponsouby eene meeting houden in de open lucht. Deze was door de overheid ver boden. Het parlementslid William O'Brien begaf zich derwaarts en hield bij wijze van verrassiug des ochtends vroeg te vijf uren eene rede voor de pachters in eene zaal van hel stadhuis. Maar toeu men te elf uren de aangekondigde meeting wilde doen door gaan en de heer O'Brien ook daar wilde spreken, dreven militairen eu politie met geweld de menigte uileen. Deze verzette zich en wierp met steenen. Ettelijke per sonen werden gekwet-t, eenige politieagenten het ernstigst, liet hoofd der politie, de lieer l'iuukett, had het ongeluk te vallen, op eeu oogenblik dat hij vau zijne volgers afge- scheideu was; velen uit het verbitterde volk wierpen zich op hein en brachten hem schoppen en slagen toe. Hij raakte ge lukkig weer op de been en werd ontzet, maar is nogal ernstig gekneusd en gewond. Dc holly Newt beweert, dat de bijeeukomst volkomen wettig eu de heer O'Brien geheel in ziju recht was, als hij de pachters eenige vermaningen wilde geven. Vut IkkBUk. De heer Caesiielong heeft de opvatting van den fliiancieeleu toestand, zooals die voorkwam iu de Revue des deux monde#, iu den senaat verdedigdook hij ging uit van dc stelling, dat de republiek op onver. autwoordelijkc wijze bad omgesprongen met het geld der natie. In negen jaren tijds zoo verzekerde spreker is de openbare schuld in Frankrijk met vier uiiliiard (vier duizend millioen) toegenomen. En uu is wel op de aanhangige begiootiug 41 uiillioen bespaard, doch spreker vreesde (lat de sup- pletoire Budgetten dit voordeel geheel zouden doen verloren gaan. Gedurende de jaren 1882 1887 werden een breede reeks van na-begrootingen ingediend tot een gezamenlijk bedrag van 600 millioen. Daaronder waren nog niet eenmaal begrepen de credieten, ver leend voor koloniale doeleinden, met andere woorden voor Tunis en Tonkin! Ten slotte verklaard de lieer Chesiiclong het deficit op de loopende begrooting op niet minder dan 543 millioen te ramen. Ons dunkt dat die cijfeis zeer welsprekend zijn. Zij doen zien dat de «regeering der vrijheid" niet tevens die der zuinigheid is. (1). v. Z-ll en Or.) Boulanger begaf zich per rijtuig, in uniform met het giootollicieiskruis van het legioen van eer op de borst, naar dc krijgs school. Hij blcrf van 9 uren tot 20 minuten vóór 10 met den raad zaaien. Men richtte een vraag lot den generaal over zijn politieke manoeuvres. Boulanger wilde zich niet op getuigenissen beroepen en antwoordde: «Tegen de grieven, die men tegen mij heeft, stel ik alleen mijn forniecle ontkenning en destuk ken, die ik aan uw oordeel onderwerp. Oordeelt en doet uitspraak en vraagt u zelf af, of een generaal van 51 jaren op pensioen inoet worden gesteld". Daarop vertrok hij. Dc raad had nog vóór 11 uren zijn beraad slagingen geëindigd eu deed onmiddellijk zijn votum aan den minister van oorlog toekomen, die te 2 uren met den president-minister een samenkomst had. Toeu Boulanger in het rijtuig stapte werd hij door 200 personen ongeveer toegejuicht. Van de krijgsschool begaf hij zich naar Laguerre, bij wien hij dejeuneerde. Gelijk de telegraaf bericht heeft, is Wilson door het hof van appèl vrijgesproken. In de overwegingen, die aan het arrest voor afgaan, wordt de handel, dien de schoonzoon van den gewezen president der republiek met Crespin de la Januière gi sloten heeft om hem het kruis van het legioen van eer te bezorgen, erkend en uit het oogpunt der zedelijkheid scherp gegispt; maar, heet het verder, in den zin der wet kau niet gezegd worden dat er oplichterij is gepleegd, zoodat art. 405 vau het strafwetboek hier niet van toepassing is. Eu daar het hoofdpunt der beschuldiging niet aangenomen kan worden, zou vervalt ook het vergrijp van medeplich tigheid, tegen de mede-beklaagden van Wilson ingebracht. Een redacteur van de Figaro heeft ten derden male een bezoek gebracht bij den heer Wilson. Het eerste bezoek werd afge legd vóór de veroordeeliug door de rechtbank, het tweede nadat het eerste vonnis geveld was en uu gold het den indruk te veruemen, dien de vrijspraak in de Avenue u' lena had gemaakt. De heer Wilson verklaarde, dat bij, hoe wel niet volkomen gerust, toch een vrijspraak had verwacht, maar de heer Grévy, en vooral mevrouw Grévy en mevrouw Wilson, waren zeer ongerust. Toen het bericht hier kwam zeide Wilson was dit voor uilen eene groote verlichting, want nu is eindelijk aan den dubbekinnigen toestand een einde geko men en is het zeker, dat wij niets meer te vreezen hebben. In de salie Rivoli heeft de bijeenkomst plaats gehad, welke op zulk eeue zouderliuge wijze uankoudigd was eu die den grooteu toorn des heeren Michtlin uitgelokt had. Op deze meeting zouden volgens de aan plakbiljetten de heeren Laguerre, Laissaut en Michelin het woord loeren. De nieuwsgierigheid was zeer geprikkeld en een groote menigte drong de zaal binnen. Plotsthng verspreidde zich iu de overvolle zaal het gerucht, dal dc aanlegger van de bijeenkomst de ontvangsten voldoende reke nende het hazepad gekozen hadden zonder echter de kas te vergeten. Deze tijding maakte iedereen vrolijk en de meeting, die niet plaats gehad heeft, eindigde onder het zingen vau C est la caisse, la caisse, la caisse, C'est la caisse qu'il nous foutp In de salie Leuis zetten de possibilisten hun anti boulaugislischen veldtocht voort. De boulangislische pers werd op heftige wijze aangevallen. Kochefort moest het vooral ontgelden. De bevelhebber van het Erauscbe evolu tie-eskader zegt in ziju rapport, dat vijf pautserschepeu woensdag de baai van Ville- franche verlaten hebben om zich te oefenen iu het schieten. Vrijdag voer het ltaliaausche vaartuig Solferino voorbij liet eskader, terwijl dit bezig was met schieten. In strijd met het beweren van den kapitein der Solferino, is er geen kanonschot gelost in de richting van dat schip. De gewezen koningin van Spanje, Isabella II, is te Parijs aangekomen, waar zij eenigcii tijd denkt te blijven. Evenals ten aanzien van de milliar- den naalden en spelden, die jaarlijks in den handel komen, mag men van sommige druk werken vragen: waar blijven ze? In 1793 werd de Grondwet der Fransche republiek door Pierre Crosse te Dyou in 500.000 exem plaren uitgegeven en Napoleon I liet den «Catechismus van het keizerrijk" in een millioen afdrukken onder de Fransche jeugd verspreidden; toch is sedert 40 jaren van deze beide brochures geen exemplaar meer te krijgen. S IS'A X.5SÏ. Naar men verzekert, is de raad van bestuur der bank van Spanje gunstig gezind ten opzichte van het leeningsvoorstel van den minister van financiën. OC1TMCH I. A\ M. De gezondheidstoestand van keizer Frederik is nog steeds dezelfde. Zijne jong ste nachtrust werd herhaaldelijk door hoes ten gestoord; het opgeven van slijm blijft aanhouden, doch daarin bevinden zich niet zooveel rood gekleurde stoffen als vroeger. Overgeus houdt de keizer zich aanhoudend met de behandeling van regecringszaken bezig en wandelt hij dagelijks eenigen tijd in de oranjerie van het Slot te Charlotteu- burg. De houding der keizerin weduwe- Augusta is in hare omstandigheden bewon- deringswaardig. Gisteren ontving zij al de Pruisische ministers en sprak jegens hen haren dank. uit voor hunne veeljarige en trouwe diensten aan keizer Wilhelm bewezen. Het besluit van keizer Frederik om zijn zoon kroonprins Wilhelm, een aandeel in de regecringszaken te geven wordt door de Weener bladen als eene zaak van groote beteekenis beschouwd. Het Tageblalt zegt daarvau: «Frederik III beeft alle mogelijke gebeurlijkheden moedig onder de oogen gezien. Gelijk hij zijoe eigene politiek nauw aan die van zijn doorluchtigcn vader heeft doen aansluiten, waakt hij er voor dat de lotgevallen van het Duitsche rijk na hem geene plotselinge en groote veran dering zullen ondergaan. Europa kan er dus van overtuigd zijn, dat de triple- alliantie, dat krachtig bolwerk des vredes, niet verbroken zat worden. Het is daarom volkomen nutteloos te onderstellcu dat Duitschland thans weieens geneigd zou kun nen ziju, iets meer tot Engeland of tot Rusland te naderen. De Neue Freie Pretse is mede van oor deel, dat kroonprins Wilhelm door deze nieuwe werkzaamheid en vooral door de wijze waarop hij de regeeringszaken nu zal leeren kennen, een anderen blik zal verkrij gen op de belangen des rijks en de taak die hem eenmaal wacht. Het Wiener Tage- blatl speekt in gelijken zin. Enkele andere bladen daarentegen be schouwen het besluit van keizer Frederik in de allereerste plaats als een ongunstig tee- ken voor zijn gezondheidstoestand, als een bewijs, dat het noodig is zijne krachteu zooveel mogelijk te sparen en te ontzien. De Pruisische minister van 'binnen- landsche zaken, de heer Von Puttkamer, is naar de door overstrooming geteisterde streken van den beneden-Elbe vertrokken, om zich persoonlijk van den toestand op de hoog e te stellen en de noodige maatregelen tot I leniging der ramp te nemen. Bij de opening van keizer Wilhelm's I testament is gebleken dat de nalatenschap I 48 millioen Mark in contanten bedraagt. I Daarvan komen twee vijfden aan de keizerin- I weduwe Augusta en aan keizer Frederik, I terwijl het grootste deel in de familie kas I wordt gestort. (N. R. Cl.) De Czaar heeft Herbert Bismarck de I orde van Alexander Newski geschonken. Men heeft dezer dagen te Posen Ij ontdekt, dat de eigenaars eeuer daar ge- I vestigde groote fabriek negen jaren lang de I stad bestolen hebben door in de gemeentelijke I waterleiding, behalve de buis welke hunne I fabriek vooizsg en welker verbruik door den K watermeter werd aangegeven, nog een bnii I te laten maken, door welke zij kosteloos I water kregen. Zij hebben zoo de gemeente I voor ougeveer 70,000 mark benadeeld. Het bedrog kwam uit door een arbeider, t die indertijd de buis had aangelegd, zonder I eenig begrip te hebben van het misdadige I i vau de handelwijze der fabrikanten. 4FKIH A. Volgens een telegram uit Durban heeft I de Wetgevende raad van Natal verledee j week de voorstellen der regeeriug aangeo» I i men om den bestaauden spoorweg te ver- f lengen in twee takken, naar de grenzeu «s K de Transvaal en naar die van deu Oranje

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2