BUITEN LAN DSCH li BERICHT EN Ls m ~z m m r> f^s m~z mm »3 slechts geringe voorraad is, en het daaraan zelfs begint te ontbreken. Uit Oostmahorn wordt i.d. 24 Maart gemeld: Heden gelukte het den pontschip pers van Schiermonnikoog den vasten wal te bereiken; gisteren en eergisteren trachtten ze tevergeefs over te steken. De kust is bijna schoon van ijs. Te Wijk bij Duurstede moeten de honden gedurende 4 maanden van een muil korf zijn voorzien. Tusschen Duiven en Westervoort is op een coupé van een personentrein met een vuurwapen geschoten. De dader is nog niet ontdekt. Uit Tilburg wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Eergisterniochtend had op de lijn TilburgWaalwijk cene ontsporing van de tram plaats, die ernstige gevolgen had kun nen hebbei». Tusschen Sprang en Kaats heuvel, waar dc train een scherpen bocht maakt, sloeg de even schuin hangende ma chine tegen eenen paal, waardoor zij groote schade bekwam, terwijl van dc passagiers- en goederenwagens de stangen braken. De dienst bleef eenige uren gestoorden de post werd per kruiwagen naar Waalwijk ge bracht. De passagiers kwamen met den schrik vrij. 10 x <0 I. A X I». De keizerin van Oostenrijk en hare dochter de aartshertogin Marie, Valic, Va- lórie vertoeven sedert eenige dagen in Cla- ridge's Hotel en gaan eiken dag druk uit, om het vele merkwaardige in Londen te zien. De keizerin deed gisterochtend een lange wandeling, bracht later door de aartshertogin vergezeld voor de tweede maal een bezoek aan den zooülogischen tuin in Regent's Park en woonde in den namiddag eene voorstel ling bij in het Lyceum Theater waar de prinses nog denzelfden avond A. Winter's Tale zag spelen. «l A X K II IJ H. tiet comitó der socialistische arbei- dersfedcratie in Frankrijk heeft tot de werk lieden een manifest gericht, tegen Goulanger. Daarin wordt van den generaal gezegd, dat hij evenais Cavaignac de proletariërs liet om brengen, die tot verdediging der republiek de wapens hadden opgevat; dat hij Bona parte uaüapl, dat hij zijn epauletten ver diende door tegen gewonden en gevangenen op te treden. Ware hij een republikein, zooals Hoche, dan zou hij aan den tijd de zorg overlaten de republiek te grondvesten op vrije en voor allen gelijke instellingen; ware hij een braaf soldaat, zooals Hoche, dan zou hij het land niet in gevaar brengen door verdeeldheid. „Wij, werklieden en hun vertegenwoordigers, willen voor een oogenblik vergeten, dat de bourgeoisie de verwachtingen van het volk gedurende 16 jaren den bodem insloeg en zijn bereid de zwakke republikeinsche instellingen te helpen verdedigen tegen eiken sabel, die haar be dreigt." Er zijn reeds bijna 20.000 aanvragen van Fransche inzenders voor dc Parijsche tentoonstelling en men verwacht nog 10.000 uit de koloniën, uit Algiers en voor fraaie kunsten. Ook Parit meldt thans, dat prins Victor heimelijk te Parijs is geweest, maar niet in de laaste dagen. Hij is naar Parijs gekomen tijdens de verkiezing van den pre sident der republiek, omindien niet Carnot, maar Jules F'erry gekozen ware en er op de verkiezing van dezen eenige onlusten waren gevolgd zich aan het hoofd van den opstand te plaatsen. Vrijdagmorgen te negen uren is de Victoria eu Albertvergezeld door twee jach ten, naar Cherbourg gestoomd. Het was zeer mistig. Ofschoon de overtocht bij gun stig weer iu vijf uren wordt gedaan, en de koningin dus iu den namiddag op de Fran sche kust zou kunnen landenheeft hare majesteit besloten nog een nacht bij Cher bourg aan boord te blijven en eerst den volgenden ochtend hare reis naar Italië te vervolgen. Hare majesteit reist incognito onder den naam van Gravin van Balmoral. •9 J*A X JK De Epoca zegt, dat de fiuancieele operatie, waai van sprake is, bestaat in het plan tot uitgifte van 4 pCts. Amortisable voor 63 jaren, tot een bedrag van 2U0 miliiorn pesetas, ten behoeve van den aan bouw eener vloot. De minister van finan- ciëu deed voorstellen aan den raad van be stuur der bank van Spanje, die thans de zaak onderzoekt. Le Tempt verneemt uit Madriddat een deel van den raad van bestuur der bank van Spanje zich verzet tegen bet leenings- voorstel van den minister van financiën. IT A LIE. Koningin Victoria is naar Florence vcitrokken. Een aantal hooge gasten zullen daar wel dra tegenwoordig zijn, daar ook de keizer en de keizerin van Brazilië er komen en de koning en koningin van Wurtcmburg bene vens de koningin van Servië er verblijf houden. Te Milaan is een crematorium geopend op bet Campo Santo. Kr zijn taee ovens, een voor algemeen gebruik en een voor lijken van personendie aan besmettelijke ziekten stierven. De crematie geschiedt in twee uren. Er zijn tbans in Italië in het geheel 62 vereeuigingen vour lijkverbranding. ZWIT6EKL A X tl. De heer C. Keiler, geneeskundige te Zurich, beweert op grond van langdurig Jen derzoek, dat spinnen veel bijdragen tot be vordering van dcu gezondheidstoestand van 't geboomte. Spinnen zijn groote vervolgers van allerlei insecten en in dit opzicht over treffen zij wellicht nog het gevogelte,'t welk onschatbare diensten aan de plantenwereld en daardoor aan de groote maatschappij bewijst. IIU1TMCH LAV U. In den Heic/it Anzeiger is het volgende keizerlijk besluit van 21 dezer opgenomen betreffende de deelneming van den kroonprins aan de regeeringszaken .Hel is mijn wensch, dat uwe K. en K. hoogheid zich door onmiddellijke deelneming met de staatszaken vertrouwd 'make. .Tot dit doel draag ik uwe K. en K. hoogheid op de aan mijne beslissing onder worpen zaken, welke ik u zal toewijzen, le behandelen en af te doen. Uwe K. en K. hoogheid zal die besluiten kunnen ondertee kenen in mijnen naam, zonder dat voor ieder bijzonder geval eciie alzondtrlijke machtiging noodig is." De leden van den rijksdag hebben ieder eene afdruk ontvangen van de keizerlijke kabinets-orde van den 8n dezer, waarbij kei zer Wilhelm den rijkskanselier machtigde de zitting van den rijksdag te sluiten. Gelijk bekend is, heeft de keizer dit stuk op zijn sterfbed zelf onderteekend. De twee in deu tekst voorkomende woorden .den rijkskan selier" zijn door prins Von Bismarck, die ook het besluit contra-signeerde, zelf inge vuld. Een Duitsch blad meldt, dat de keizer den 15n dezer den dag vóór de begra fenisplechtigheidden volgenden eigenhan dig geschreven brief aan giaaf Moltke deed toekomen .Ik verzoek u uit de volheid mijns harten, uwe deelneming aan de droevige morgen plaats hebbende plechtigheid te bepalen tot uwe aanwezigheid bij deu rouwdienst inden Dom. Is een dergelijk verzoek u niet vol doende, dan beveel ik u zulks, wat gij een beproefde getrouwen vriend, naar ik hoop, uiet kwalijk zult nemen." Fricdricb. Uit het particulier leven van Keizer Wilhelm worden aan een Duitsch blad de volgende bijzonderheden medegedeeld. De taalkennis van den Keizer was niet zeer uitgebreid; van de verschillende vreemde talen sprak hij alleen het Fransch goed. Bij gelegenheid van ceu feest aan bet Hof zeide de Keizer lot een aanzienlijke dame: .Met mij moet u wel de Duitsche taal bezi gen, daar ik mij iu het Engelsch een invalide gevoel". Ook wordt beweerd, dat de Keizer, toen de beide oudste zonen van deu tegen- woordigen Kroonprins hein eens onthaalden op eenige brokstukken Engelsch, tot zijn achterkleinkinderen zeide: .Kinderen, in Prui sen wordt Duitsch gesproken, uw overgroot vader kent geen Engelsch." De Keizer was gewoon het volgend ver sterkend middel bij zijn lunch te gebruiken, hetwelk bestond uit drie theelepels ï'okayer- wijn, die de Monarch sedert vele jaren van de Keizerin van Oostenrijk ten geschenke had gekregen, drie lepeltjes cognac, drie theelepels suiker eu het dooier van een ei. De Keizer gebruikte nooit koffie, daarentegen wel thee. Hij hield veel van fruit eu zoetig heden. o. Z. - II. en 't Gr.) Behalve het ivoren kruis, dat de groothertogin van Baden op het lijk van keizer Willu-hn had neergelegd en dat spoor loos is verdwenen, heeft men ook vau de decoratie aan de Domkerk te Berlijn vergulde palmtakken ter waarde van 2000 Mark ge stolen. Uit Müucheu wordt aan een Berlijnsch blad geseind, dat de prins regent van Beieren het voornemen heeft uit eigeu middelen een standbeeld van keizer Wilhelm iu de Feld- herrnhalle le München op te richten, ter herinnering van den roemvolle» veldtocht in 1870/71. I) 19 K X II I.i K. De nieuwe minister van oorlog in Oostenrijk, de heer Bauer, munt bijzonder uit door incnschenkeunis. In 1869 was hij president van de commissie voor 't examen van kadetten en gaf daarbij in 't proces verbaal iu weinige woorden een karakter schets van elk der jongelieden, zóo juist, dat alle leeraren, die lien van nabij kenden, er verstomd van waren. Bij éen caudidaat, een ijverig, oppassend, falsueulijk scholier, schreef hij.Zou in bepaalde omstandig heden veel kuiiucn praestcreu, maar onder andere omstandigheden in staat zijn zilveren lepels te stelen". De commissie vond dit niet alleen raadselachtig, maar ook wel een weinig ongepast tegenover een strikt eerlijken jongen. En tocli na een paar dagen werd op 't bureau van de inspretie een aan- geteekenden brief met 10 florijnen, aan een der kadetten gericht, gemist en bij on derzoek bleek de tot lepeldief in spe ge stempelde jongeman dc dader te zijn. Zaterdag werd te Weenen een minis terraad gehouden waaraan ook de Hon- gaursche minister president Tisza en Fejcr- vary deelnamen met het doel om te beraadslagen over de vaststelling va» de gewone eu buitengewone eischen voor het leger, welke in de aanstaande vergadering der delegatien zullen behandeld worden. BIIL6A (ÏIJ E. Uit Sofia wordt aan le Tempt ge- seiud: Naar men beweert heeft de Porto besloten aan de opmerkingen van Rusland gehoor le geven. Eene beweging van Turksche troepen naar den kant van Rumelië wordt voorbereid. Tc Sofia wordt inet de wapening een aanvang gemaakt. De prins heeft herhaaldelijk den krijgsraad voorgezeten eu uit eigen middelen 300 paarden voor de ruiterij aangekocht. Aan Le Tempt wordt uit Sofia ge meld dat de opgewondenheid in de meeste steden van Bulgarije buitengemeen groot is en inen elk oogenblik een poging tot oproer kan verwachten. Prins Ferdinand en zijne regeering zien echter de toekomst met kalmte te gemoet. De politie is intusschen versterkt. Ons Studeiiten-Tooneel. Met welwillende medewerking van de dames A. Burlage-Verwoert, M. Coelingh-Vorder- man en Paul. Beersmans gaf Zaterdagavond het Lcidsch Studententooneel eene voorstel ling in den schouwburg alhier. Vooral waren loges en baignoires uitmuntend bezet. Muziek, onder directie van den heer Van Leeuwen, kapelmeester van het muziekcorps der dd. schutterij, vulde de pauzen aan. Voor de pauze was 't.De reis naar den Kaukasus", blijspel in drie bedrijven, vrij naar 't Fransch dat onze aandacht vroeg. Het stuk zelf is naar een niet geheel nieuw patroon gewerkt en vol onwaarschijnlijkheden. Daarom te meer was 't dan ook een blijspel. Chapuzot, grossier, heeft zich indertijd mees ter gemaakt van een manuscript van de band van een zijner schuldenaars, als ver goeding voor de oninbare schuld. Dat ma nuscript is door Chapuzot onder deu titel .De reis naar den Kaukasus" onder zijn naam uitgegeven en het hoek beleefde ver scheidene uitgaven. Een en ander moet natuurlijk strikt geheim blijven en zelfs mevrouw Chapuzot en Leonie, hunne dochter, zien in hunnen vader een man van talent. Intusschen begint er aan de gemoedsrust van onzen grossier wel wat te haperen en 't kost hem nu eti dan moeite zijn rol te blijven spelen. Gaspard du Burin, van beroep student op zwart zaad, neef van den bestolen schrij ver, is achter het geheim gekomen eu wil, geholpen door zijn hospes Blondean, daarvan gebruik maken om zijn finantieel te verbe teren. Hij verkleedt zich dus als Schamyl, Kaukasiach opperhoofd en doet zich als zoo danig aandienen bij den pseudo-schrijrer Chapuzot, gastvrijheid vragende in ruil voor de gastvrijheid, volgens het reisverhaal, door Chapuzot bij Schamyls vader genoten. Ook de hospes verschijnt kort daarop als Kaukasiër eu nestelt zich voorloopig ook bij den grossier-auteur. Zoo langzamerhand schikt deze zich in zijn lot en Gaspard gevoelt zich meer en meer op zijn gemak, in 't bizonder door de nabijheid van Leonie die van nu af de Kaukssiërs minder woest begint te viudeu dan ze zich had vcorgesteld. De lezer, en vooral de lezeres, zal nu al begrijpen .dat ze elkaar krijgen"; en zoo is 't ook. Blondeau ziet spoedig dat hij te veel is en verdwijnt. Schamyl maakt zich bekend eu doet Chapuzot gevoelen dat bij het geheim van hel manuscript kent. Deze vindt beter dat dat geheim dan ook maar in de famiclje blijft en staat zijne Leonie aan Gaspard af. Wanneer we Durandeau, den compagnon van Chapuzot en diens zoon Cólestinuit het stuk hadden gemist zouden we niet minder voldaan zijn geweest, 't Waren rollen die „gered" moesten worden en dat werden ze niet. De rol van Chapuzot werd door den heer Nijman uitmuntend vertolkt en niet minder die van Gaspard du Burin, genaamd Scha myl, door den heer Bool, die door zijn na tuurlijk en gemakkelijk spel het grappige in zijn rol volkomen lot zijn recht deed komen. Mevrouw Chapuzot vond in mevr. Coe- lingh-Vorderman eene goede, wel wat kalme, vertolkster. Mcj. Paul. Beersmans hebben we beter gezien, maar was als Leonie lang niet onverdienstelijk. Uitstekend waren de heeren Plemp van Duiveland, als Joseph, de huisknecht van Chapuzoten de heer Maas Geesteranus, als de verkouden Blon deau, hospes van Du Burin. De heer Bud- dingh was ongesteldwaarom de heer F. Van Praag op zich had genomen als Céles- tin in diens plaats op te treden. Hij over dreef fameus. Na de pauze genoten we »üe nasleep van een eersten echt" blijspel in 1 bedrijf, door Labiche. Het werd nog veel beter afge speeld dan het eerste stuk. Uitstekend was mevr. Burlage Verwoert als de 48-jarige na sleep Blanche en even uitstekend de heer Bool als haar jonge vader Trébiichard. De rol van I'rudeval, grondeigenaar te Reims, vond in den heer Maas Geesteranus ceu uitmuntend vertolker, en ook de kleine rol van kapitein Piquoiseau werd door den heer Plemp van Duiveland naar behooren vervuld. Mej. Paul. Beersmans hi.d als de 18jarige Claire wat bewegelijker kunnen zijn. Over 't geheel is de uitvoering uitstekepd van stapel geloopeu; aan geestige zetten geen gebrek eu de lachspieren waren dan ook onophoudelijk in werking. Aan de dames medewerksters werden prachtige bouquetten en aan het bestuur van het studenten-tooneel van verschillende zijden kransen aangeboden. Verpleegden in het Invalidenhuis alhier waren in staat gesteld de uitvoering bij te wonen. GEMENGDE BERICHTEN Van alle kante» komen berichten van overstroomingen. Vooral in het noorden van Duitschland is de toestand zeer ernstig. Het stadje Dömitz in Mecklenbrug is ge heel door het water van de buitenwereld afgesneden. Spoedige hulp was noodig zaodat terstond een detachement pioniers naar de bedreigde stad werd gezonden. De soldaten maakten een noodbrug over het oridergeloopen land, waardoor althans de ge meenschap hersteld werd en de stad van liet noodige kon voorzien worden. De boeren leden op vele plaatsen groote schade. Door het doorbreken van een dijk bij Seedorf werden zes boerenplaatsen geheel weggespoeld. Meer dan 40 dorpen en dor pjes langs de Elbe staan onder water. Vele menschen moesten zich op daken en schoor steetien redden, totdat zij met booten konden afgehaald worden. Twee stoombooten zijn uitgezonden om behulpzaam te zijn bij het reddingswerk en tevens levensmid delen en kleeren over te brengen, maar na tuurlijk kon de hulp niet zoo spoedig wor den verleend, of velen waren reeds door koude en gebrek of iu het water omgekomen. Bij het opruimen van het ijs, dat op vele plaatsen nog moet geschieden, kwamen door een ongelukkig toeval 15 pioniers om bet leven. In Hongarije blijft de toestand ook zeer treurig. De geheele streek tusschen Szegedin en Grosswardein heeft veel geledep, en de steden Caaba en Bekes zijn grootendeels verwoest. Het gevaar, dat deze plaatsen met den ge beden ondergang bedreigde, werd echter afgewend, omdat de inwoners een der dijken doorstaken, waardoor het water een uitweg kreeg. Daardoor echter werden meer dan 60,000 bunders land onder water gezet en verwoest. Het spoorwegverkeer is grootendeels ge stremd, maar toch loopen de treinen, zoorei zij kunnen, ten einde do slachtoffers del overstrooming te vervoeren. In alle op zichten wordt voor hen gezorgd. Geld e» levensmiddelen worden vau alle kanten ge zonden en de minister van openbare werken, Baross, is te Csaba, ten einde het reddings werk zooveel mogelijk te bevorderen. Vee1 dan 1000 soldaten zijn op verschillende plaatsen aan het werk, om de inwoners u helpen bedreigde dijken le versterken breuken te stoppen. De Szamos heeft de stad Fehcrgysi»1 geheel vernield en tevens 40 dorpen in 1"®

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2