r. tb r-t wn «tr «u a ".«r- gemci'iito liet recht getft iuet trots op het bezit vail zulk een orkest en zulk een direc teur te wijzen. De heer Mann bezit bovendien nog twi e eigenschappen die aan deze concerten bizonder ten goede kooien. Hij heeft eene uitstekende manier oui een aantrekkelijk programma op te stellen en weet aanhoudend nieuwe en gewaardeerde krachten als solisten aan zich te verbinden. I^der met 0119 zal met verlangen de volgende serie abonnements concerten tegemoet zien. Te Halen is dezer dagen een prachtige steenen beitel in liet veld gevonden. Het voorwerp zal aan het provinciaal museum van oudheden in Drenthe worden geschonken. OIVICIlfiBLB B8KIG1 WEU. Door Z. M. is het tarief voor uitkeering bij overlijden van de naamlooze vennootschap Roomscli-Katholieke Levensverzekeringmaat schappij h Dietas" goedgekeurd. Door Z. M. is mr. A. Van Haarlem, op zijn daartoe gedaan verzoekmet ingang van 1 April 1888, eervol ontslag verleend als gritlier bij bet kantongerecht te Heester- zwaag. Door Z. M. is aan A. C. A F. Van Velthuysen, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 25 Maart 1888, eervol ontslag verleend als notaris te Gendringen. BINN EN LA N DSCll E BERICHTEN. Blijkens eene opgave in de Staalt- courant van heden, bestond de bevolking van Zuid-Ilolland op 1 Jan. 1888 uit 147,257 ni. en 479,952 v., totaal 927,209, legen 911,534 (439,714 in. en 471,820 v.) op 1 Jan. 1887. Zij is alzoo toegenomen tnet 7543 in. en 8132 v., totaal 15675. 's Gravenhage telde op 1 Jan. 1888 li9,447, Rotterdam 193,658, Leiden 46,079 inwoners. l)e centrale antirevolutionaire kiesver- eeniging „Nederland en Oranje" in bet kiesdistrict Ommen heeft met algemeene stemmen den heer J. Van Alpben te Hen- geloo candidaat gesteld voor de aanstaande verkiezing lot lid der tweede kamer. Door inej. P. Zegers Veeckens, die sedert enkele jaren haar woonplaats van Amsterdam naar Wiesbaden had overgebracht en dezer daoen ill laaUgenoemde uiaats is overleden, zijn een aantal legaten gemaakt, o. a. (en bedrage van f 200,000 aan de vereeniging Tesselschade. De geheele opbrengst der verkooping der oudheden van wijlen jhr. Gevers te 's Gravenhage is f45,000. Bij de viering van 't VIIIe Lustrum van bet Delftschc Studentencorps zal op Dinsdagavond 10 Jnli een phantatisch ge- costu meerde optccht gehouden worden, voor stellende: Het huwelijk van Mabelia Gras- winckel en Juliaan Van Egmont, baron De Gbiselles, zijnde de hoofdpersonen uit den Dclftschen Wonderdokter van mevrouw Bos- boom-Toussaint. Doordat de veerstoomboot van Qorin- cbem te hevig in aanraking kwam met de hulpbrug, die over het overstroomde Hoofd te Woudrichein is aangebracht, dreef deze brug uit elkander. Een 20tal personen die zich daarop bevonden stortten in het water. Allen zijn echter met den schrik en een nat pak vrijgekomen. Eergisteren begaf zich zekere S. H., te Hien woonachtig, naar de weekmarkt te Wageningen, doch kwam dien dag niet weer thuis. Gisteren werd zijn lijk gevonden in eene sloot huiten het dorp zijner inwoning. Of hier aan een ongeluk of aan misdaad moet gedacht worden is onbekend. Bij de werkzaamheden voor het pleis terwerk aan liet statiou te Oldeuzaal had lieden een ongeluk plaats. Vijf peisonen bevonden zich op een steiger, die plotseling door te zwaren last naar be neden stortte. Ken der mannen wist zich gelukkig nog in een raain vast te houden, maar de andere vier stortten mede naar beneden en werden allen min of meer gewond, twee echter zóó zwaar dat geneeskundige hulp direct uoodig was. De docter, die juist in de nabijheid was, constateerde dal een, behalve verdere kueuzingen, ook zijn been gebroken had en een ander erg aan liet hoofd was verwond. BUITEN LAN DSCIIE BERICHTEN BELUIK. De minister van justitie heeft hij de kamer van algevaardigden een wetsontwerp ingediend tot machtiging tot liet ambtshalve ustellcu van vervolgingen wegens laster of smaad, li gen leden van regecrcnde vorsten huizen of hoofden van vreemde stalen ge pleegd. Er is uog 3000 nodig voor het ge deukte-ken, dat men op het nieuwe kerkhof te Brussel wil oprichten voor de Engelsche officieren en soldaten, die b>j Waterloo sneu vel len. De Lord Mayor van Londen heeft ecu meeting belegd, ten einde het ontbrekende bijeen te brengen. K X G E I, X O. liet hoogeriiuis heeft het wetsontwerp tot conversie der staatsschuld in alle lezingen aangenomen. De Pall Mall Gazette verzeker! op „hoog en onbetwistbaar gezag", dat een op stand is uitgebroken op liet gebied der Brit- sclie Noord-Borneo maatschappij. De inwoners van Padas kwamen in ver zet tegen de beambten der maatschappij vermoordden vier polite-ngenten en legden de gcticele factorij te Batu-Batu in de asch. De stad llainhakuk werd eveneens be dreigd en zou zeker eveneens zijn vernield indien niet het Eugtlsche oorlogschip Ramb ler een afdeeling mariniers lot bescherming der stad aan wal had gezet. Padas is de laatste aanwist der maat schappij, welke reeds sedert drie h vier jaren op Borneo werkzaam is. „Gedurende dien lijd zegt de Pali Malt Gaz. waren de inlanders altijd ontevreden. Het verzet is reeds sedert langen tijd voorzienmaar nu de strijd eenmaal is begonnen, is het niet te voorzien, waar deze zal eindigen. <1 A K tt I.» H. Men zegt, dat president Carnot, zoodra er sprake was van een reis door Frankrijk, door 1188 gemeenten werd uitgenoodigd haar een bezoek te brengen. Wegens het intrekken van de candi- datuur-Boulanger inuet een hevige woorden wisseling ten huize van den heer Laguerre hebben plaats gehad. Vier der leden van het „comité van bescherming" lubben ont slag genomen naar aanleiding van de slechte berichten uit Marseille, wat de ontbinding van liet comité na zich gesleept heeft. De reeds ontvangen gelden om de can- didatuur te ondersteunen zijn aan de inschrij vers teruggegeven. Gisteren was eeue groote volksmenigte te Clermont-Ferrand voor liet hoofdkwartier en het ewiuuin„station bitten, oin tegen woordig te zijn bij liet vertrek van generaal Boulauger. De toegang tot het station was verboden. De menigte riepleve BoulaugerI en zong de Marseillaise. Ook bij het vertrek van den trein werd aanhoudend leve Boulau ger geroepen. Een Parijsch dagbladschrijver, die den kreet leve Carnot! aanhief, werd ernstig mishaudeld. Generaal Boulanger is gistereiinamiddag te 6 uur te Parijs, aangekomen. Eenige honderden personen wachtten hem aan het spoorwegstation op en juichten hem toe. De generaal begaf zich onmiddellijk naar zijne woning. De aankomst werd overigens door geen enkel bijzonder voorval geken merkt. B I*A 1 JI'. Dc ontvangsten over de maand Februari toonen eene nieuwe vermindering van 7 millioen aan. De eerste 8 maanden van den nieuwen dienst wijzen, vergeleken met de zelfde 8 maanden vau den voorgaauden dienst, een deficit van 54 millioeu aan. Men zegt dat de minister vau Financiëu niet heeft willen ingaan op de hem gedane voorstellen tot uitgifte vau eene nieuwe 4 proceuts-leening ten bedrage vau 509 millioen trs. om daarmede de vlottende schuld vau 165 millioen, liet deficit van 85 millioen van den nieuwen dienst en het crediet van 225 millioen door de corlès tot liet bouwen vau schepen toegestaan, te dekken. De minister van financiën geeft de voorkeur aau het verkrijgen van hulpbronnen door een operatie met de Spaanschc bank en door middel vau nieuwe belastingen, oai nog een jaar tijd te wiimen tot het nemen van meer afdoende maatregelen. Dl t l'icn LAX u. De keizei heeft aan de lijfartsen van keizer Wilhelm de volgende onderscheidingen toegekend, namelijk aan dr. Vou Lauer eu clr. Leuthold het grootkruis en aan dr. Tituanii liet ridderkruis van de Huisorde vau Hohenzollerii. D j keizer liet deze gunst bewijzen vergezeld gaan van eeu eigenhandig schrijven, waarvan de inhoud voor de betrok ken personen zeer vleiend was. Bij een schrijven van 21 dezer aan den kroonprins, geeft de keizer den wensch te kennen, dat eerstgenoemde zich door on middellijke deelneming met de staatszaken be kend make. I en kroonprins wordt derhalve de behandeling oil afdoening opgedragen van die regecringsnangelegenheden welke de kei zer heul zal auitwijzen,waarbij de vereisclile on- drrtcckeuiitg door den kroonprins in de plaats van den keizer kati geschieden zonder dat telkens eene bijzondere machtiging wordt vereisclit. Omtrent de verleden week plaats <re- had hebbende ontmoeting tusschen keizer Friedrich en koning Leopold der Beigen, wordt aau een Duitseh blad geschreven, dat heide vorsten, die sedert vele jaren door eene trouwe vriendschap aau elkander waren ver houden, zeer ontroerd waren en elkander herhaaldelijk onarmden. Keizerin Victoria, ie hij dit aandoenlijk tooneel tegenwoordig was, kon met moeite hare tranen bedwingen. Het onderhoud werd van de zijde vau dep keizer schriftelijk gevoerd. Koning Leopold kon hij het afscheid van het keizer lijk paar met het bewustzijn heengaan, dat de onderlinge vriendschapsband zoo mogelijk noch hechter was geworden. Het volgende bericht is in enkele Duitselie bladen opgenomen. Keizer Friedrich zcu rei ds op zijne reis naar Berlijn tusschen de hoofdstad eu Leipzig zoowel de bekende proclamatie als het openbaar schrijven aan den rijkskanselier aan den l.atste hebben overhandigd oui beide stukken in te zien. Prins Vou Bismarck deed daarop het eer biedig verzoek de zinsnede waarin over zijn persoon gesproken werd.als „de trouwe eerste medearbeider van den ontslapen keizer" te wijzigen en in de plaats van de medearbeider hel woord „dienaar" te bezigen. De keizer drukte hierop den rijkskanselier geroerd de hand en veranderde het stuk in dien geest. Men berekent, dat de stad Berlijn tusschen de 4 it 500,000 Mark aan (Je decoratie van den weg jij de begrafenis des keizeis heeft ten koste gelegd. De kosten der rouwversicring in den Dom zijn hieronder niet begrepen. Een der leden van het pruisische huis van afgevaardigden, de heer Mtssner, acht het noodig, het schoorsteenvegersbedrijf voor liet geheele land te regecrcn. Hiertoe heeft hij een ontwerp ingediend, bevattende 15 artikelen, waaronder eentge in verscheidene ouderdeelcu zijn gesplitst. In hoofdzaak komt het hierop neder: liet recht ter uitoefening van het schoorsteenvegersbedrijf geldt alleen voor een bepaald vegersdistrict eu mag alleen ttuiüCtt Vcilcciill aau dezulken, dio ccu bowijo van bekwaamheid voor dat beroep kunnen overleggen. Deze districten mogen slechts zoo groot zijn, dat de daarin.aaugestelde schoorsteenvegers een behoorlijk bestaan kun nen hebben, terwijl er in ieder district zoo veel moeten zijn dat zij geregeld persoonlijk alles kunnen nagaan. Zij worden benoemd door het bestuur hunner provincie-afdeeling, nadat de gemeenteraad ter plaatse hunner vestiging er overal zal zijn gehoord. Als sollicitanten kunnen zij slechts in aanmerking komen op grond van examen en proef. Het examen handelt over: lezen, schrijven, reke nen, enz., kennis van vuringen, schoorsteen- constructie, aard van den rook, werking van het roet, tijd van veegen naar gelang der der soort van brandstof, de bij hun vak betrokken bepalingen op het bouwen, enz. enz., terwijl de proef bestaat in hel reiuigen van verschillende soorten van schoorsteeuen en buizen, nevens bewijs van vaardigheid in het klimmen eu het vinden vau gevaar lijke plekken. Tot examen en proef worden alleen toegelaten dezulken, die hun 24ste jaar hebben volbracht eu minstens drie jaar als kuecht in dienst zijn geweest. (IOBTEB BIJ H. De Timet ontvangt liet bericht uit Weenen, dat Engeland te Konstantinopel inofficieel zieli blijft verklaren tegen het telegram van den groot-vizier naar Sofia omtrent de ouwettiglieid der verkiezing van prins Ferdinand. Engeland grondt zijue bestrijding vooral daarop dat bet telegram verzonden is op verzoek van drie der mogendheden. Aan hetzelfde blad wordt uit Konstanti nopel gemeld, dat de Porte een weigerend antwoord heeft gegeven op Ruslands aauzoek tot verwijdering van prins Ferdinand, omdat dit leiden zou tot anarchie ill Bulgarije. De Porte verklaarde, den verlangden maat regel wel te willen ueincn wanneer de mogendheden eenstemmig eeneu candidaat voor den Bulgaaracheu troon voorstelden. U U ft E A X Het Journal de St. Pétersbourg weer legt de bewering der kölnitche Zeitung, dat Ruslauds financiën zich in een ongunstigeu toestand bevinden. Het blad stelt binnenkort de openbaar making in het verschiet van een voorloopigeu staat vau inkomsten en uitgaven en geeft lui reeds een overzicht rail liet bedrag, waar over de schatkist in de laatste drie maanden kon beschikken. Volgens deze opgave bedroeg deze som bij liet hegiu van Januari 78,800,000 roe bels tegen 26,800,000 in liet vorije jaar hij het begin van Februari 108,300,000 tegen 52,500,000 in liet vorige jaar en bij het begin van Maart 90,4U0,000 tegen 22,000,000 in 1887. Uit deze cijfers blijkt wel, dat de belas tingen goed inkomen en dat geen buiten gewone uitgaven gedaan zijn. Aan de Daily Neits wordt uit Odessa gemeld, dat er zware overstroomingen plaats hebben doordien de Dnieper en Dniester buiten hunne oevers zijn getreden. Geheele districten zijn onder water geloopen. De spoorweg van Sehastopol staat blank. Het water is mijlen ver over het land verspreid. BIT I. G A BIJ IC. De prinses Clémentine is gisteren te Tzaribrod aangekomen. Zij werd door prins Ferdinand en twee ministers vergezeld tot aan de Servischs grens, van waar zij zich naar Belgrado en verder naar Parijs zal be geven. ft ER V I E. Van officieele zijde wordt gemeld, dat koningiu Nathalie op 12 April a. s. te Bel grado zal terugkomen en het volgende win terseizoen te Niscb zal doorbrengen. EGYPTE. De broeder van den Khedive, prins Hassan, is te Konstantinopel gestorven. Piins Hassau ontving zijn opleiding te Oxford, diende in het Duitselie leger en stond in Egypte zeer goed aangeschreven. De Khedive heeft een stoomboot afge zonden om het stoffelijk overschot naar Egypte over te brengen. HABOHH O. Een oorlogsfregat is Ie Tanger aan gekomen om de eischcn van den Ameri- kaanschen consul bij de Marokkaansche regeering te ondersteunen. Het gerucht wil, dat de kommandaiit vau het schip een schade loosstelling vau een half millioeu eischt. GEMENGDE BERICHTEN Een verschrikkelijk ongeluk heeft, door den storm, op den spoorweg van Boulogne- sur-mer naar Parijs plaats gehad. Op ongeveer een kilometer afstands van Neufchatel wilde eene familie van 5 personen over den spoorweg gaan. De trein No 21 was aangekondigd en de baanwachter bevond zich aan de overzijde van den spoorweg. Hij riep hun toe te blijven staan, maar door het geraas van den storm hoorden zij noch het gerucht van den trein, noch de stem van den baanwachter. Toen de trein voorbij was, stonden nog enkel twee kleine meisjes ongedeerd op den weg; vader, moeder eu zoon waren door den trein gedood. Hunne lijken lagen verminkt op den weg. Een diefstal van 500,000 fr. aan gouden medailles is jongstleden Vrijdagnacht te Parijs gepleegd bij de heerea Prollin en Frendent in de rue de Louvois. De daders hebben, met behulp vau een diamant, een der ruiten uitgesneden en wisten zich op deze wijze toegang te ver schaffen tot de bureaux en de magazijnen, waar zij omstreeks twee duizend gouden medailles hebben buitgemaakt. In een der magazijnen heeft mee een kleine bijl met rooden steel gevonden. De diefstal kan slechts gepleegd zijn dooi personen, volkomen op de hoogte vnn de gewoonten der firma en de inrichting barer magazijnen. In het begin van Jannari verdween te Triest een 17jarige bediende van een manufatuurwinkel, die een paar honderd gulden te incasseeren had gehad. Hoewel er geene enkele reden was om aan de eer lijkheid van Karl Grimrne (zoo heette de bediende) te twijfelen, begon men toch ein delijk te vermoeden dat hij met dat geld op den loop was gegaan. Thans echter i» gebleken, dat hij vermoord is door een Hoiigaarscli onderdaan, Serviër van afkomst, Simic genaamd. Deze werd verleden week te Budapest wegens een geringen diefstal in hechtenis genomen en heeft vrijwillig be kend den moord gepleegd te hebben. Hij had Grimme in zijne kamer gelokt eu hem na eene korte worsteling om het leven ge bracht. Het lijk verborg hij in een koffer en tneer dan eene maand bleef hij die kamer nog bewonen, den koffer telkens met carbolzuur besprenkelend om de lucht zoo veel mogelijk te zuiveren. Eindelijk had hij die kamer en Triëst verlaten, maar de koffet

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2