NIEUWS- EN ADVERT NTH"'LAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Prijs per Nummer 10 ('ent. Donderdag 22 Maart 1888, N". 70. Bureel: Seheepmakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Ilerlialiiigsonderwijs. Het Geheim van het Oude Kasteel. i>p/.e Courant verschijnt du «re jks, behalve op Zon- en Feestdagen. A 8 0 19 N E H E B T Voor Leidenper 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden I.OO. 20|e Jaargang. A3VERTENTIEH: Van 1regels0.90, Elke regei meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingencontant, zonder rabat, per regel 0.10. Stads-Bericliten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien arl. 3 der Verordening van den 12 Januari 1882, lot regeling van liet llerhalings- ondervvijs in de gemeente Leiden Gemeente blad no. 11;) lirengen Ier kennis van belanghebbenden dal de inschrijving van leerlingen voor liet Hcrhalingsondcrn-ijs zal plaats hebben van den 19en tot en met den 24en Maart a. s.voor meisjes in het Schoollokaal in de Van der Werfslraal, voor jongens in dat aan de Korte Mare, telken dage des namiddags van reven tot act.t uren. Tol het llerhaliugsonderwijs kunnen wor den toegelaten lo. de leerlingen van de scholen der 3e en 4e klasse, die verkregen hebben hel ge- luigschrifl, bedoeld hij arl. 18 2 der Verordening van 11 November 1880 (Ge meenteblad van 1881 no. 4); 2o. ziidie bij een al' Ie leggen examen blijken geven aan de daarvoor gestelde vereischleti Ie kunnen voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE K.VNTEIt, burgemeester. E. KIST, Secrelaris. Leiiien, 15 Maarl 1888. LEIIIEN, 21 Maart. Bij beschikking van den minister van staat, minister van binnenlandsche zaken van 20 Maart 1888 is: 1°. aan dr. D. E. Siegenbeek van Hcukelom, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als adsistent voor de pathologische anatomie bij de rijks-universi teit alhier; 2°. voor het tijdvak van 21 Maart tot eu met 31 December 18S8 benoemd tot adsistent voor de pathologische anatomie bij genoemde rijks-universiteit E. G. A. Ten Siethoff. In het groot-auditorium der rijks universiteit alhier aanvaardde hedenmiddag te 2 uren de heer dr. 1). E. Siegenbeek van Heukelom het hoogleraarsambt bij de facul teit der geneeskunde, met het houden cener redevoering .over de oorzaak der aangeboren sterfelijkheid." We zullen den hoogleeraar in zijne voor vakmannen belangrijke verhandeling niet volgen, als voor niet-vakmannen te inge wikkeld. Aan 't eind zijner redevoering gekomen herdacht spreker dankbaar zijne, sedert overleden, leermeesters de hoogleeraren Hrynsius en Simon Thomas. Dankbaar was spreker heeren curatoren voor de stappen door hen gedaan tot stichting aan onze academie van dezen nieuwen leerstoel tot de bekleeding waarvan hijzelf door de booge regeering geroepen werd. In de vriendschap van de hoogleeraren en in 't bizonder van die vau de medische faculteit beval spreker zich zeer aan en voor de studenten in de geneeskunde, met de oudsten van wie hij in de laatste jaren heeft s&amgewerkt, hoopte hij meer den leidsman te zijn over het groote veld der wetenschap naar de brug die over den onzalig gezwollen stroom van examens voert, dan wel, zooals er wellicht mochten vreezen, de negende wachter vóór die brug. Waar hij kan zal hij gaarne, in den meest uitgebreidcu zin, de studenten in de medicijnen bij hunne studie tot voorlichting zijD. De rede werd door het talrijk opgekomen publiek met belangstelling gevolgd en, waar dat pas gaf, luide toegejuicht. De kamer vau koophandel en fabrieken alhier heeft in hare eerste vergadering dezi-s jaars herkozen tot haren voorzitter den heer C. J. Leembruggen en tot diens plaatsver vanger den heer P. L. C. Driessen. In de provincie Zuid-Holland zijn door de examen-commissie voor de akte ond i wijzer en onderwijzeres, tot deskundigen be noemd de heeren: J. D. Van Wijk Ie Leiden, II. V. Leopold te Delft, G. Ovcreem te Drielle en K. E. Van Rijsinge te 's-Graveuliag'-, voor lezen en Nederlandsche taalkunde. A. Van der Harst te Leiden, C. Van Sw ieten te 's-Graveuhage, J. Van den Hout te Schiedam en C. Van der Zanden te Brielle, voor rekenen en vormleer. J Pb. Van Ouwerkerk te Qorined <n en A. W. Vaandrager le Schiedam, v( or aard rijkskunde, zang en schrijven. W. De Vletter te's-Hage en J. Mackenzie te Rotterdam, voor geschiedenis. G. Kamerbeek te Rotterdam en S. Post humus te Gouda, voor kennis der n; tuur. J. C. Sander te Schiedam en C. Van Riet le Katendrecht, voor paedagogiek. Mevrouw S. KleynVan Lier te's-ITage voor de nuttige handwerken voor meisjes. Bij de gisterenmiddag gehouden stem ming voor 5 praesides der faculteiten aan onze hoogeschoo! zijn gekozenvoor de jnridische faculteit de heer J. J. van Troos- tenburg de Bruyu, voor de theologische de heer B. P. Plantenga, voor de medische de heer L. F. Driessen, voor de litterarische de heer G. J. Nijhuis en voor de philosophische de heer J. Van Breda de Haan. Hedenmiddag werd alhier in het Nuts- gebouw gehouden de gewone algemeene ver gadering der Vennooten in de Leidsche Broodfabriek. Uit de gedane mededeelingen bleek dat het debiet over 1887 in totaal belroeg 2,136,927 Kilogram brood en 1,052,105 stuks beschuit. De gemiddelde broodprijzeu over 1887 waren: gebuild brood 13,73 ets., ongebuild brood 11 ets., krentenbrood 19 ets. per Kilogr. en rogge brood 10,73 ets per 1} Kilogram. MUZIEK, LMTTEKEN EN KOMST. Sterfdag (1832) van Goethe. Tegen Zondag a. s. wordt mevr. Al- bmy te 's Gravenhageverwacht. Er is sprake van het optreden van Albani aan de groote Opera te Parijs, in Gounods „Rornéo". OITICILELE UEKICUTEN. Door Z. M. is benoemd bij het wapen der cav., en wel bij het 2de reg buz., tot 2e luit., de op zijn verzoek eervol ontslagen le luit. van liet korps mariniers II. A. Mos. Door Z. M. is benoemd tot 2e luit. bij het wapen der inf. van het leger in Ned.- Indië, de cadet J. Smit Sibinga, herkom stig van de Kon. Mil. Academie. Door Z. M. is de 1ste luit. der ma riniers II. A. Mos, op zijn daartoe gedaan verzoekeervol uit den dienst bij het corps mariniers ontslagen. De luit. ter zee 2de kl. F. Smit, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerdis op uon-acliveit gesteld. Bij beschikking van den minister van staat, minister van binnenl. zaken is voor het tijdvak van 1 April 1888 tot en met 31 Maart 1889, benoemd tot bediende bij het kon. penningkabinet te 's Graveuhage II. J. Mulder. BINNENLANDSCHE BERICHTEN Voor de herstemming voor twee leden van de tweede kamer zijn in de verschillende onderkiesdistricten te 's Gravenhage uitge bracht 6517 stemmen, zijnde 272 meer dan bij de verkiezing op 6 Maart. In het district Schiedam zijn ingeleverd: Schiedam van de 1182:1139, Overschie van de 333 293, Schiebroek van de 44:31, Kethel van de 151 143, Vlaardingen van de 844 757, Vlaardingcr-Ambacht van de 117:108. Totaal van de 2671:2474, zoodat slechts 197 kiezers van bun kiesrecht geen gebuik hebben gemaakt. (Bij de eerste stemming waren 2446 kiezers opgekomen.) Te Amsterdam zijn ingeleverd 5408 stem briefjes; te Nieuwer-Amstel zijn opgekomen 382 kiezers. Te Middelburg brachten van de 1413 kiezers 1331 hunne stem uit, tegeu 1252 op 6 Maart. Te Vlissingen stemden 761 kiezers: 80 meer dan bij de eerste stemming. Te Zwamuierdaui hebben van de 166 kie zers, die konden stemmen, 143 hun burger plicht vervult. Te Wageningen (district Eist) hebben 401 kiezers bun stem uitgebracht, zijnde 100 minder dan op 6 Maart. De wegblijvers zijn bijna alle liberalen. Het aantal kiezers bedraagt 541. Te Deutichem hebbeu van de 297 kiezers 286 van hun kiesrecht gebruik gemaakt; in Ambt-Dentichem stemden 250 van de 271 kiezers. Te Bergen op Zoom hebben van de 767 stemgerechtigden zich 682 van hun kiezers plicht gekweten. Uit Wieringerwaard kwamen van de 122 kiezers 121 op. Één was door ziekte ver hinderd. Van de 176 kiezers (waarvan 1 is over leden) te Haastrecht hebben 169 gebruik gemaakt van hun burgerrecht. FEU! LLETON. FAMILIE-ROMAN. 29). Tranen kwamen in haar oogen en nog klonk haar zijn laatste vaarwel in de ooren nog was het haar of zij zijn blikken liefdevol op haar voelde rustentoen ir Alle duivels," klonk plotseling een woedende stem uit de kamer beneden haar, terwijl de deur met een slag werd dicht- geworpen. Gisela, hevig verschrikt door deze stem, bleef bevend bij het venster staan. Duidelijk herkende zij lord Arthur's stem. »Het wordt tijd, dat ik handel", ging hij zachter voortmaar toch nog laid genoeg om door Gisela verstaan te worden. „Dwaas, die ik was, het gevaar niet moedig in de oogen te zien en ter rechter tijd te trotseeren. Ik heb mij te veel op dien man verlaten ik heb hem laten ontkomen, toen hij onder ®'jn bereik was en uu heeft hij mij in zijn nacht en tergt mij met zijn koele onbe schaamdheid. Hel en duivel! ik ben geen meester meer op mijn eigen kasteel. Ik heb met alles te lang gedraald. Ik had niet gewild, dat het zoo ver gekomen zou zijn, maar had ik onmiddellijk aan de zaak een einde gemaakt, dan zou dat geheim nu niet begraven zijn. Nu staat mijn spel hoogst gevaarlijk. Wanneer het eens door iemand werd gevonden 1 Die gedachte pijnigt mij dag en nacht en ontsteelt mij zelfs mijn nachtrust. Binnen 1" Dit laatste woord werd eensklaps bedaard uitgesprokenhet scheen dat er iemand geklopt had. Iemand hoorde Gisela de deur openen en een andere slem, waarschijnlijk van een lakev, sprak: „Mylordalles in het kasteel slaapt, heeft u nog iets te bevelen?'' „Neenklonk het antwoord norsch. „Goeden nacht, mylord," en de deur werd weder gesloten, Arthur was alleen. „Goeden nacht," herhaalde hij bitter, „domkopje weet niet wat je mij toe- wenscht, de nacht is mijn gruwelijkste foltering." Hij begon met gejaagde stappen zijn kamer op en neer te loopen. Eensklaps bleef hij staan, stampte met den voet op den grond en riep luide uit: „Ja, het moet mij gelukken, ik moet het vinden. Gisela is de prijs, Gisela, mijn scbooue, onvergelijkelijke Gisela. Om haar te bezitten, zou ik den duivel zelfs tiotseeren. Ik moet eu zal mijn doel bereiken." Half dood van angst stond Gisela naar die raadselachtige woorden te luisteren, zij durfde nauwelijks ademhalen en het klamme zweet stond op haar marmerbleek gelaat. De klok van het kasteel sloeg één, het ifas een uur na middernacht. Bij dien slag hoorde zij dat Arthur opsprong. „Het wordt tijd," sprak hij, „vooruit, nu niet langer geaarzeld." De deur werd weder geopend, maar nu langzaam en voorzichtig, bijna zonder ge luid te maken. Met zachte, sluipende passen hoorde Gisela, hoe ;\rthur den gang doorliep Een oogenhlik bleef zij als aan den grond genageld staan en klemde krampachtig het gordijn in haar hand. Toen verliet zij met wankelende schreden het venster en ging naar een fauteuil, waarin zij zich liet neer vallen. De schrik van het gehoorde had haar zoodanig aangegrepen, dat zij zich niet langer kon staande honden. De angst stond op haar gelaat te lezen en met be vende stem herhaalde zij de woordendie zij zooeven gehoord had. „Dezelfde stem, ol het is mij niet mo gelijk te gelooven dat ik mij vergist zou hebben. In tegenwoordigheid van anderen spreekt hij kalm en bedaard, maar nu hij alleen was en meende dat niemand hem hoorde, nu heeft zijn stem weer denzelfden klank, als die van den moordenaar. 01 God, wanneer zal die onzalige twijfel toch van mij worden weggenomen. Van welk gevaar sprak hij, wat is dat geheim, dat hem dag noch nacht met rust laat? Wat heeft hij te lang uitgesteld? Maar hij heeft ook mijn naam genoemd. Wat heb ik met dat alles gemeen Hij wordt door een geheim gevaar bedreigt en ik zou de prijs zijn, ik, die hem toch nooit zal kunnen toebehooren. Een gevaar bedreigt mij eD ik heb, door een geheime hand, twee waar schuwingen ontvangen, die mij spreken van een onbekend gevaar. Ja, er moet een gevaar zijn, maar welk gevaar dan toch in 'e hemelsnaam? „Wees waakzaam en houd de oogen openzeide mij dat ge heimzinnige briefje." (Wordl vervo/gd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1