ML* *3 m hp a W. C. Qori, lector in <le militaire genees- cn heelkunde aan de universiteit van Am- sterlam; dr. S. P. Kros, voorzitter van de Nederlarulschc vereeniging van spoorweg- artsen; en M. Simon 0/..lid van den raad ran toezicht op de spoorwegdienstenaan wien tevens de functie van secretaris wordt opgedragen. BIN N MN LA N DSUHE BERICHTEN. Kapitein B. 11. F. Van Vlijmen, in het kiesdistrict Vechel tot lid der tweede kaïnes gekozen, wordt op zijn verzoek op non-activiteit gesteld. Ongehuwde personen, die in aanmer king wenschen te komen voor de betrekking van hoofdopzichter in 's rijks krankzinnigen gesticht te Medemblikvoorloopig voor den tijd van één jaar, op eene belooniug van f400 'sjaars, met genot van kost, inwo ning, geneeskundige hulp, vuur en licht, gelieven zich in persoon te vervoegen bij den geneesheer-directeur van gemeld gesticht op 19, 20 of 21 Maart c. k., des voormiddags lusschen 11 en 12 uren. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand Mei a. s. bij de directie der marine te Hellevoelsluis een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingendie als machinist-leerling 2e kl. wenschen te wor den aangenomen. Het getal der als zooda nig te plaatsen jongelingen zal zich tot 16 hepalen. I)e voorwaarden zijn vermeld in de Staatscourant van 16 dezer. Volgens de Zuid-Afrikaan en de Patriot zal jhr. mr. Beelaerts van Blokland een bezoek aan de Transvaal brengen. Het gerechtshof te 's Qravenhage heeft gisteren bevestigd het vonnis der rechtbank te 's Ilage, waarbij eert koopman uit Leiden veroordeeld werd tot 8 maanden gevange nisstraf, ter zake van diefstal van ongeveer 7 hectoliter uien van een land onder ltijnsburg. Uit zee is te Scheveningen het bericht aangebracht dat eene schuit van den reeder D. Van Leeuwen, gevoerd wordeude door stuurman Klaas Buis, gisterennacht is over zeild, terwijl hij tengevolge van stormweder met gestreken mast lag. Keu der matrozen is op het schip overgesprongen. Volgens rapport konden de manschappen de mast niet meer ophalen, doordat er groote schade aan den steven was veroorzaakt. De 77-jarige G. Van Schelt, die jl. Zaterdag in de houtzagerij van de firma F. A. Van der Linden, te Dordrecht, met zijuen arm zoodanig lusschen het wiel eeuer machine geraakte, dal dit lichaamsdeel ge heel verbrijzeld werd en geamputeerd moest worden, is aan de gevolgen overleden. In den afgeloopen nacht, ongeveer halfeenontstond in Int perceel hoek Kal- verstraat en Kapelsteeg te Amsterdam, een ernstige brand waarbij de bewoners in groot gevaar verkeerden en slechts door inspan ning der brandweer en politie werden ge red. Met drie stoom-, drie handspuiten en een brandkraan was men de vlammen in ongeveer driekwartier uurs meester. In het benedengedeelte is alles uitgebrand. Uit Naarden wordt aan de N. R. Cl. geschreven van 14 Maart: De hoop dat de Gooiers zich rustig zouden houden, nu door het bestuur van stad en lande het geding voor den civieien rechter is gebracht, mocht gedeeltelijk niet verwezen lijkt worden. Misschien een weinig geagiteerd door het onderzoek dat gisteren te Bussum werd ingesteld door den inspecteur van politie, ten einde eene strafrechtelijke ver volging in te stellen, liepen zij weder te hoop, en dreigde de samenscholing tol feitelijk verzet tegen de op het terrein der afzandingen aanwezige politie te zullen leiden. Ook werd gevreesd dat de Gooiers van de nachtelijke duisternis zouden gebruik maken om de rails op hunne gronden liggeude weg te ruimen. De burgemeester van Hilversum requireerde zooals reeds werd gemeld militaire hulp, en een detachement infanterie ter sterkte van 40 man, onder commando van luitenant Bechers, bezette het terrein. Hedenmiddag werd die troep afgelost door een detachement van gelijke sterkte onder bevel van den le-luitenant F. A. De Vos. Met eenige spanning ziet men de uitspraak op Vrijdag a. s. tegemoet, terwijl het verder hier en daar wrevel verwekt, dat de 11 oil. spoorwegmaatschappij staande het geding voortgaat met zauden, cn dit te eer daar zij zich voor den rechter slechts op excepties beriep. Men meldt aan de IV. N. Ct. uit Tessel van 14 Maart: De sneeuwstorm, die bier heden gedurende een paar uren woedde, was vooral zeer ge vaarlijk voor de haringvloot, die juist langs de kust vischte. Zes booten sloegen tegen Onrust en drie tegen de Hors. Enkelen bekwamen averij, terwijl an lere gedeeltelijk vol water geraakten. De bemanning van al de booten slaagde er in behouden aan land te komen. Naar Zwcuwsch-Vluau-leren vertrok heden de bemanning van de vischsloep, die achter de Westen gestrand is. De kans om het vaartuig af te brengen moet zeer gering zijn. Vele artikelen, ouder anderen de visch die aan boord was, zijn geborgen, lieden zou men beproeven ook den inventaris aan wal te brengen. In de aardenbaan van de Oosterstoom tram onder langs den Grebberberg is door den hoogen stand van het water een be langrijke afslag van grond ontstaan, waar door dat gedeelte der baan onbruikbaar is. De passagiers moeien aldaar van Irein ver wisselen. (U. D.) Naar men verneemt, is door den raad van beheer van hel Sanatorium te Baarn (de Baamsche koudwalrrgeneesinrichtiog), be noeind tot directrice der verpleging, mej. M. Beets te Utrecht. De ingezetenen van Tjalk-berd worden l genwoordig bij herhaling des nachts door een baldadige troep verontrust. IJzeren rasterwerk wordt verwrongen, hekken in de sloot geworpen, bij een leeraar aan de II. Burgerschool to Ueerenveeu aldaar woon achtig de glazen ingeslagen zonder dat de politie dc daders weet aan te wijzen. De directeur der stoomvaartmaatschappij „Zeeland", de heer 0. L. Van Woelderep, is in het ruim van een der te Vlissingeu liggende schepen gevallen, en heeft zich ernstig aan den arm gekwetst. Vlr.Dll Een zeer behoeftige werkman te Vlissingeu verleende gedurende een drietal weken een flink gebouwden jongen kerel, die voorgaf als koloniaal naar Indië te willen leekenen, doch op de noodige pa pieren wachtte, voeding en huisvesting. Maandagmorgen verliet de logeergast de woning, daarbij arglistig de beste jas van zijn gastheer medenemende die hij in eene herberg te gelde maakte. Op klacht van den bestolene stelde de politie een onder zoek in, spoorde de jas op en nam den dief in arrest. Bij den landbouwer. M. te Zonnemaire zijn van zes stuks vee de staarten doormid den geknakt. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. In de fabriek van den heer Könings te Swalmen (Limburg), is in bewerking eeu kermisvermakelijkheid van geheel nieuwe constructie, ui. een draaimolen, op hoogst vernuftige wijze samengesteldbehalve paarden, wier galop zeer natuurlijk is nage bootst, bevat zij twee prachtige equipages en twee luchtballons met schuitjes, waarin plaats voor 8 personen. Het prachtstuk, toebehoorende aan den lieer Karei Beroer, dat voor de eerste maal met de aanstaande paaschdageu te Zwolle op de paaschwei zal prijken, vei tegen woordigt eeue waarde van ongeveer 27.000 gulden. BUIT EN LAN DSCÜE BERICHTEN^ KIVefilaAW Sir James Fergusson deelde in het la gerhuis inede, dat de Egyptische regeering eene nieuwe leening weuscht te sluiten; het juiste bedrag is evenwel nog niet bekend. Het grootste deel der leening zal moeten strekken tot uitvoering der jongste schik king met den ex-Khedive en de wijziging in het regelen van zijn jaargeld, daar de lot aflossing der jaariijksche pensioenen af te stane landerijen voor de domeinleening zijn verpand en ingelost moeten worden. Het resultaat der overdracht zal een mindere druk op de Egyptische inkomsten zijn. Men zegt dat de prins van Wales voornemens is binnenkort Weenen te bezoe ken, oui den keizer persoonlijk dank te zeg gen voor zijn benoeming tot eerste-kolonel van het 12e regiment huzaren. Tc Manchester is een groot bunket aangeboden aan de lersche staatkundige ge vangenen. (itAAIH)t 1.1 K. De kamer van afgevaardigden heeft gisteren het artikel van het ontwerp der be- grootingscomraissie, betreffende den tax op alcohol, verworpen. Het hof van appèl te Parijs heeft in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak van den heer Carvalho, directeur van het afgebrande gebouw der Opéra-Comique, en van den brandspuitgast André, die door de rechtbank veroordeeld waren wegens het na laten van hetgeeu de plicht hun gebood. Het hof heeft liet vonnis der rechtbank ver nietigd en beiden vrijgesproken. In de zaak van generaal Caffarel, la Limousin en Loreutz, die opnieuw voor de rechtbank behandeld moest worden, door dien aan het licht gekomen was, dat twee ter terechtzitting overgeleverde brieven van Wilson ondeischoven waren, zijn Woens dag andermaal de pleidooien gevoerd. Het bleek dal dc zaak weinig belangstel ling had getrokken, want er was bijna geen publiek in de gerechtszaal. Caffarel en la Li- inouzin waren verschenen, Lorentz bleef af wezig. Caffarel was kalmevenals bij de eerste behandeling. De rechtbank heeft de uitspraak bepaald op annstaaiiden Dinsdag. Generaal Boulauger heeft aan den af gevaardigde Laguerre een telegram gezonden, waarin hij zegt tweemaal te Parijs geweest te zijn om zijne vrouw die ziek is, te bezoe ken, nadat de minister van oorlog zijne toe stemming daaitoe had geweigerd. „Met land", zegt hij verder, „zal zich uiet om den tuin laten leiden; het zai begrijpen dat men mij treft, niet omdat ik te Parijs geweest ben, maar enkel wegens den uit slag der verkiezingen op 26 Februari, of schoon men geen enkel bewijs heeft kunnen vindendat ik mij in die verkiezingen heb gemengd." Ofschoon op non-activiteit gesteld, is generaal Boulauger niet verkiesbaar. Toch valt het niet te betwijfelen, of zijne candi- (latuur zal in ondersclitidenc departementen gesteld worden. De Cocarde en dc Intransir/eant vallen de regeering lu-ltig aan, wegens den ten opzichte van Boulauger genomen maatregel. De Puys en de Nation zeggen, dat het der regeering zai berouwen, daartoe overgegaan te zijn. De Cocarde meldidat gisterenavond te Cler mont-Ferrand manifestation zouden plaats hebben. De bestraffing van Boulauger wordt in de politieke kringen gunstig opgenomen. Nergens zijn er manifestation. Op de Bou levards is het volkomen rustig. (N. R. Ct.) Gisteren is in het hotel Drouot de ver- kooping begonnen van de juweelen cn liet huisraad, nagelaten door Marie Regnault, een der drie slachtoffers van den moorde naar Pranzini. Gedurende twee dagen waren de kostbaarheden ter bezichtiging gesteld, maar telkens drong een talrijke menigte bin- nin, welke zich zeer onordelijk gedroeg. Er ontstond een geducht gedrang, maar op den tweeden dag kwam het althans niet tot on geregeldheden, dank zij den voorzorgsmaat regelen der politie. Althans er werd geen schade aangericht, behalve aan het toilet van eeuige dames die zich in het gedrang waagden. uirirstcit i- tv it. Het huis van afgevaardigden zal reeds Zaterdag een zitting houden, ten einde de beraadslagingen over de begrooting voort te zetten. Maandag zal waarschijnlijk de boodschap des konings in beide kamers worden voorgelezen. De rijksdag zal vermoedelijk Dinsdag of Woensdag worden gesloten. De keizerlijke boodschap, die daar zal worden voorgelezen, is reeds onderteekend. De keizerin-weduwe ontving gisteren om twaalf uur de prinseu van Wales, den koning van België en den Deenschen kroonprins, en vervolgens de Russische grootvorsten en de koningen van Saksen en Rumenië. Ook keizer Frederik zal de Russische grootvorsten ontvangen. De leden van den landdag en den rijksdag hebben een ruim gebruik gemaakt van de vergunning welke hun was toegestaan om het lijk des keizers nog 's avonds van half twaalf tot half een te mogen bezichtigen. Met hun familieleden begaven zij zich in grootcu getale naar den Dom, die in dit uur lijds nog door ongeveer 8000 personen werd bezocht. Terzelfder tijd verscheen ook de kroonprins nog eens, teneinde een laat stee blik te werpen op de gelaatstrekkeu van zijn grootvader. Na dien tijd werd het gedrang van allendie nog binnen wilde dringen, weer zoo groot, dat men zich genoodzaakt zag de deuren om een uur te sluiten. Ecu ontzaglijke hoeveelheid bloemen ligt opgestapeld bij de lijkbaar des keizers. Uit alle oorden der wereld werden ze gezonden, zoo namens de vorsten der verschillende staten en de leden van het koninklijk huis, als van vereenigingensteden en elders wonende Duitschers. In de stad heerscht natuurlijk groote beweging. Van alle kanten brengen de treinen vreemdelingen aan, die de plechtig heid komen aanschouwen. De koningen en prinsen, die de keizer de laatste eer komen bewijzen, zijn nu allen aangekomen. Tot de laalstaangekomenen behoorden de Russische grootvorsten, die zich van het station onmiddellijk naar den Dom begaven. De keizer was gisteren aanmerkelijk beter. Hij blijft er bij om Ie voet deel te nemen aan den lijkstoet en hij heeft zelf ziju naam op het programma van den optocht inge vuld, maar de geneesheerrn verzetten zich ten sterkste tegen dit voornemen. Indien het weer zoo ruw blijft, verwacht men echter, dat de keizer zijn voornemen niet ten uit voer zal brengen. Overigens verrichtte de keizer weer zijn gewone bezigheden en ontving ook prins Von Bismarck, met wien hij zich geruimen tijd over staatszaken onderhield. Als een bewijs hoe flink de keizer is wordt het volgende verteld. Toen Von Bismarck hem dezer dagen over staatszaken kwam spreken, las hij al de stukken en stelde in alles een onverdeelde belangstelling. Op zeker oogenblik was een stuk noodig, dat op een andere tafel was neergelegd. Nog vo r de kanselier van zijn stoel was opgerezen, was de keizer toen opgesprongen en had zelf het bewuste stuk gehaald. Von Bismarck moet in de laatste dagen aan zijn omgeving herhaaldelijk zijn groote bewondering hebben uitgesproken over de voorbeeldcloozc kalmte en helderheid van geest van zijn nieuwen gebieder. Nu reeds beslaat het voornemen voor keizer Wilhelm twee standbeelden op te richten. Een ruiterstandbeeld wil men plaat sen op den Pariser-Platz, bij het bekende standbeeld van Frederik de Groote, en een zuil op het Koningsplein bij de Siegessaule, welke daar reeds slaat. Ook in verschillende andere steden van Duitschland worden plannen gemaakt tot het oprichten van standbeelden voor den „Helden-Kaiser." De gemeenteraad van Keulen stond daar voor 30,000 mark toe en Munchen zal dit voorbeeld volgen. (Hól.) De Berlijnsche journalisteu-vereeniging heeft eergisteren aan den hofmaarschalk eenen krans overhandigd, opdat deze bij het stoffelijk overschot van den keizer geplaatst worde. Deze krans draagt tot opschrift: De Berlijnsche journalisteu-vereeniging tan den grondvester van het rijk. Kroonprins Wilhelm heeft gister met zijnen adjudant een rijtoer door Berlijn ge maakt en met zichtbare ontroering de talrijke teekenen van diepe rouw, welke door de bevolking aan den dag wordt gelegd, aan schouwd. Daarna heeft hij gedurende ge- ruimen tijd bij den Dom vertoefd en de ontzettende menigte gadegeslagen. Het programma voor den lijkstoet bij de begrafenis van keizer Wilhelm op heden was als volgt zamengesteld Aan het hoofd van den stoet gaan negen escadrons cavalerie van verschillenden regi menten en een aantal bataljons infanterie en van andere wapenen. Voorts: Ie. Twee koninklijke hoffouriera. 2e. Twee maarschalken met de koninklijke livrei- en stalbedienden. 8e. Twee maarschalken, met de offician ten, tuinlieden en kamerdienaren van het hof. 4e. Twee maarschalken, met de beambten van den maarsclialkdienst, de commissie voor de paleizen, de treindirectiën, benevens de beambten vau den opperceremouiemeester, van de intendantuur generaal der koninklijke schouwburgen en van den koninklijke jachtstoet. 5e. De hofraad-secretaris der correspon- tie van den overleden keizer- 6e. Twee maarschalken met de koninklijke hof- en lijfpages. 7e. De koninklijke lijfartsen. 8e. Twee maarschalken met de kamer jonkers en kamerheeren. 9e. Vier maarschalken van adel. 10e. De rijks-insigniën, gedragen door de Pruisische ministers. 11e. De hoogste hofbeambten. 12e. De lijkkoets, bespannen met acht paarden, elk paard geleid door eenen staf officier. De slippen van het lijkkleed worden gedragen door ridders der Orde van den Zwarten Adelaar, het baldakijn over de lijkkist door twaalf generaal-majoors, de cordons door vier luitenant-generaals. Naast de lijkkoeti gaan de twaalf luitenant-kolonels, die de kist er op hebben gezet, benevens verscheidene hooge staf-officieren; daarachter 's konings I lijfpaard, onder geleide van de stalmeester j des kouings. 13e. De rijksbanier, gedragen door eet I generaal der infanterie vergezeld vau een adjudant-generaal en een luitenant-geuersal I 14e. Z. M. de keizer, de koningen Vll>| Saksen, België en Rumenië. 15e. De kroonprins en de overige aan-1: wezige leden der koninklijke familie. 16e. De vreemde vorstelijke en hoogget plaatste personen. I7e. De gezanten van buitenlandse!» f vorsten. 18e. De adjudanten-generaals, generukl a la suite en vleugel-adjudanten van d« L overledene, de Russische generaal la sin» r Kutusow, benevens de commandanten tal

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2