NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. !le/.e Courant verschijnt iliiirelijks, behalve op Zou- en Feestdagen. ABOHNEMEMT: Zaterdag 17 Maart 1388, N". 66. ADVERTENTIE N: Uitgevers: Gebroeders Muré. Het Geheim van het Oude Kasteel. Voor Leidenper 3 maandenf 1.25. Franco door liet gelieele rijk, per 3 maanden s l.liO. Prijs per ^uistmer 10 ent. 201e Jaargang. Van 1regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, 4 contant, zonder rabat, per regel 0.10. Moreel: Sclieepuiakerssteea: 6- Stails-Bericlite n. BURGEMEESTER cn WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien arlikel 6, 2de alinea der Verordening van II November 18S0, regelende de inwen dige inrichting der scholende toelating en hel ontslag der leerlingen Gemeenteblad no. 4. van 1881); Brengen ter algemeene kermis, dat de in schrijving van nieuwe leerlingen aan de open bare scholen der -3e en 4e klasse zal plaats hebben van den 5 tot en met den 17n Maart e. k, in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsleeg, op de Binnenveslgracht aan liet Plantsoen, in de Van-der Werlslraal en aan de Korte Mare, des voormiddags van halnci/en lot iicgen uren en des namiddags van half here tot here uren, behalve des Zaterdags en des Zondags. De Gemeente Leiden wordt voor de leer lingen der openbare scholen van de derde klasse in drie wijken verdeeld. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, no. I behoort dat deel der ge meente, dat ingesloten wordt door en ten oosten en ten zuiden ligt van de lijn: Kaiser- slraal, Rapenburg, Nieuwsleeg. Zonneveldsteeg, KelelboelersleegKorte Korenbrugsleeg Nieuwe Rijn lot de Utrechtsche brug. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, no. 2 behoort dal deel der ge meenle, dat ingesloten wordt door en ten oos ten ligt van de lijn: Nieuwe Rijn, Vischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest eu Oostdwarsgracbl. Tol de wijk voor de openbare school der deide klasse, no. 3 behoort dat deel der ge- tneenlc, dat ingesloten wordt door en ten oos ten en westen ligt van de lijn: Kaiserslraat, Rapenburg, Nieuwsleeg, Zonneveldsteeg, Kelel boelersleeg, Korte Korenbrugsleeg, Nieuwe Rijn, Vischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude \esl cn Oostdwarsgracbl. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 Maart 1888. I) It V li \V B T. BURGEMEESTER cn WETHOUDERS van LEIDEN; Brengen ter algeineene kennis dal door JOHANNES C0RNEE1S KLIK EE, alhier woon achtig, een verzoekschrift is ingediend om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein in de perceelen Bikker- steeg (wijk I) n#. 15, Nieuwe Beestenmarkt n°. 8 en Kraaierstraal n°. 13. Eu geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Ltitlsclie Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, IIE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 16 Maart 1888. LEIDEN, 16 Maart. Door de geneeskundige staatscommissie is in hare heden gehouden zitting lot aits bevorderd de beer J. J. Koumans, en is tot het 1ste gedeelte toegelaten de heer J. Van der Hoeven. Aan de rijksuniversiteit alhier zijn nog de volgende examina met gunstig ge volg afgelegd. Candidaatsexamen rechtswetenschap door de heeren P. Carst en H. V. Monsanto. Naar wij vernemen, zou niet de kolo nel A. Pompe, maar de kolonel 11. F. Alings, thans op non-activiteit, benoemd worden tot commandant van het 4e reg. infanterie. (Fad.) Heden gewerd ons het verslag over het jaar 1887 van de vereeuiging tot vci- zorging van kleine kinderen alhier. Daaruit lezen we dat in 1887 het aantal der ver pleegde kinderen eene groote vermeerdering heeft ondergaan. Er worden voor den ge- heelen dag 7247 en voor den halvrn dag 682 kinderen opgenomen, tegen 3964 en 511 in het jaar 1886. Over de verschillende maanden van het afgeloopen jaar was het aantal verdeeld als volgt: Januari 511, Februari 527, Maart 600, April 780, Mei 744, juni 615, Juli 589, Augustus 653, September 691, October 633, November 822 en December 814. Het aantal kinderen was gemiddeld per dag 26; bet wisselde tusschen 13 eu 43. De bewaarplaats was geopeud van des mor gens zes tot des avonds half negen In het verslag wordt hulde gebracht aan den ijver van de aan de inrichting verbonden personenwaar vooral aan dien van tnej. Gilbert, de werkzame directrice. lu bet begin van bet jaar werd eene tweede helpster vast aangesteld, zoodat het personeel thans bestaat uit eene directrice, eene eerste en eene tweede helpster en eene dienstbode. In de zomermaanden werd veel genoten van den tuin, die thans van een flinke tent voorzien is. De lokaliteit bleef voldoende. De commissie onderging alleen verande ring door liet vertrek van rnej. C. v. d. Velden Erdbrink. Mevrouw C. H. J. Van Rh ij ii Fokker vervult nu hare plaats. Bij afwezigheid van den heer dr. A. Nijkamp, verleende de heer dr. W. J. Van Stockuin geneeskundige hulp. In 1887 werd uitgegeven f 2075.87', dit is per kind en per dag 26 ct. (in het vorige jaar bedroeg dit 36 ctwordt hier van afgetrokken 10 ct. door de ouders be taald dan blijkt dat de commissie voor dén gulden een kind eene week lang kan opnemen. Tot eene viering van het St. Ni- colaasfeest en eene daarmeê gepaard gaande uitdeeling van kleiue geschenken werd de commissie in de gelegenheid gesteld door verschillende buitengewone bijdragen. Eene onbekende schonk f 100. Het aantal leden onderging weêr eene kleine vermindering. Van 821 in 1886 kwam het op 308 in 't afgeloopen jaar. Het cijfer der jaarlijksche bijdragen daalde tengevolge daarvan van f 1215 op f1177. In het vorige jaar bleef een batig aaldo in kas van f 189.41, in dit jaar bedraagt het na- deelig saldo f 15.40'. De krachtige en veelzijdige medewerking, die de commissie bij de oprichting der be waarplaats ondervoud, stelt haar evenwel ook omtrent de toekomst gerust. Thans zoo eindigt de commissie haar verslag nu dc ondervinding duidelijk heeft getoond, in welke behoefte onze instelling voorziet, vertrouwen wij meer dan ooit, dat onze stadgenooten het ons mogelijk zullen maken, haar bij voortduring aan haar doel te doen beantwoorden. De werkende leden der vereenigiug zijn nu mevr. S. Librecht Lezwijn-Nierstrasz, presidente, mevr. C. G. Huet-Bieufait, penningmeesteressemevr. A. C. Lorentz- Kaiser, secretaresse, mej. H. J. De Freinery, mevr. A. Gerlings-Kruscmanmej. 11. J. C Hartevelt, mej. J. M. lleynsius, mevr. M. C. Kaiser-Fabiusmevr. E. M. H. Krantz-Van Wijk, mevr. M. C. Van der Lith-Schumacher, mevr. C. H. J. Van Rhijn-Fokker, mevr. M. E. Vos-Schaap en mevr. P. Van Wensen-Statz, leden. MUZIEK, LETTEREN EX KINIT. Verdi is bezig met een operette in 1 acte, waarvan een aristocratische dame te Rome den tekst schreef. Toen tnen Verdi vroeg, bij wien hij zijn studies iu de operette- compositie had gemaakt, zeide hij lachend: rbij de onsterfelijke werken van Offenbach, Lecocq en Strauss!'' Mej. Marie Lorjé zegt de tooneclloop- baan vaarwel. OITICIEELE BKKICHTKY. Door Z. M. zijn de heeren F. C. Tromp, minister van marine, en J. N. Bastert.mi-, nister van waterstaat, handel en nijverheid benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Door Z. M. is aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat L. Langvan het kol. werfdepot, vergunning verleend tot het dragen van de Fransche Medaille Mili taire" en van de heriuneringsmedaille voor het deelnemen aan de l'ranscbe expeditie in Tonkin, China en Annam. Door Z. M. is benoemd bij het wapen der cav.bij het 2de reg. huzaren, tot le luit., de 2e luit. A. G. M. J. baron Van Oldenneel, van het corps. Door Z. M. is de heer II. J. Kijlstri, arts, benoemd en aangesteld tot off, v. gez. 2de kl. bij bet personeel van den geneesk. dienst van het leger in Ned. Indië. Door Z. M. is bepaalddat door eene commissie eene herziening zal wordeD ont worpen van de thans van kracht zijnde mid delen die tot bet verkenen van hulp bij spoorwegongelukken aan gekwetsten en om heu te vervoeren, op de stations en in de treinen aanwezig en boe die moeten zijn; en zijn tot leden van deze com missie benoemd de heeren: dr. W. P. Ruysch, adviseur voor de medische en veterinaire politie bij het dep. van binnenl. zaken, voorzitter; dr. L. J. Egeling, inspecteur van het genees kundig staatstoezicht in Zuidholland; dr. M. FEUILLETON. FAMILIE-HOMAN. 26). De ingehouden ontroering, die zijn stem, ondanks hemzelve, deed beven, ontging Gisela. »Ik beefde, toen ik er aan dacht," ging Gisela voort, fdat ge een ring draagt, die overeenkomst heeft met dienwelke de misdadige hand versierde, die uw armen vader het leven beuam. Maar sta mij nog een vraag toe, de laatste, die ik u over dit treurige onderwerp zal stellen. Heeft toen hoop, den drager van die kleederen en dien ring te zullen ontdekken?" wHij is reeds ontdekt; men moet evenwel meer bewijzen tegen hem hebben, om hem kunnen arresteeren." fEu wie is hij?" fEen gelukzoeker, een slecht sujet, die voor jaren een gelijke misdaad heeft be ffen, maar toen aan de wrekende hand der gerechtigheid is ontkomen. Daarvan is hij evenwel thans overtuigd, en ook de be wijzen van den laatsten moord zijn ver pletterend zwaar tegen hem. In overhaaste vlucht moet hij zijn kleedingstukkenwaar mede hij zich vermomd had, in het onde huis onder de trap verborgen hebben." Een nieuwe siddering beving Gisela. „O, God!" sprak zij, „het doet ruij zoo pijnlijk aanover al deze bijzonderheden te denken." Dan zullen wij er niet meer over spreken sprak Arthur haastig, want hij verlangde er zelf naar om van dit onderhoud af te stappen. Intusschen had het viertal de eetzaal bereikt en zich aan tafel gezet. Het on derhoud wilde niet vlotten, want elk was te zeer in zijn eigen gedachten verdiept. Het was voor allen ren vermoeiende d«g geweest, zoodat men spoedig van tafel op stond en elkaar goeden nacht wenschte. Met buitengewone voorkomendheid geleide lady Jersey Gisela naar haar kamer. Rustig hoorde zij haar dochter aantoen deze haar vertelde, dat zij een andere kamer had be trokken, en hoewel Gisela geen woord sprak over de geheimzinnige gebeurtenis van dezen avond, die tot de verwisseling had aan leiding gegeven, vroeg lsdy Jersey ook niet de minste opheldering, of drukte door woord of gebaar eenige verbazing daarom trent uit. Eigenlijk schonk zij slechts ten halve haar aandacht aan het verhaal en maakte, terwijl zij schijnbaar oplettend luisterde, in stilte allerlei plannen voor de toekomst. Zij waren reeds in den gang, waar de deur van Gisela's kamer op uitkwam en zagen nu Bettina Valley, die onbeweeglijk als een standbeeld in den ingang der kamer voor de gesloten deur haar meesteres stond op te wachten. Met gefronsde wenkbrauwen zag lady Jersey naar de kamenier, maar voor dat zij haar eenig verwijt had kunnen doensprak Gisela haastig filet is niet de schuld van Bettina, maar de mijne, ik heb den sleutel bij mij." Met deze woorden snelde zij vooruit om de deur te openen. flleb je den sleutel bij je?" vroeg lady Jersey verbaasd. fWaarom heb je de deur afgesloten?" fik vreesde dat...." begon Gisela, maar zij sprak niet verder, zij wist niet wat te antwoorden. Voor zij de kamer binnentrad, zag de kamenier haar met een raadselachtigen blik aan. Was dat nieuwsgierigheiddie daarin te lezen was, of een bedreiging? Moest zij dien verrasten blik opvatten als een waarschuwing? Op al deze vragen moest Gisela zich het antwoord schuldig blijven. Inmiddels had haar moeder een eind gemaakt aan hare verlegenheid omtrent het afsluiten vau baar kamerdeur, door te ant woorden fik vind het ook geen wonder, dat je de deur van je kamer hebt afgesloten. Je bezit een overspannen verbeeldingskracht, en na alles wal in dit oude kasteel is voorgevallenbestaat daar wel wat aan leiding toe." Zij traden na de kamer binnen en lady Jersey wierp een onderzoekenden blik in het rond. Bettina Valley was in de slaapkamer harer meesteres gegaan, waaruit zij eenige oogenblikken later weder te voorschijn kwam. Zij wierp een vragenden blik op Gisela, en deze, die haar aanstonds begreep, ant woordde fik heb u voor van avond niet meer noodig", waarop de kamenier, na de dames goeden nacbt gewensckt te hebben, het vertrek verliet. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1