BlNNENLANDiSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. verkoop met recht van wederinkoop in beslag genomen, alwaar zij door de brutale en listige vrouw te gelde ware:; gemaakt. liet spreekt wel van zelf, dat daarop hare aanhouding en het opmaken van proces verbaal legen haar volgde. De ijverige commissie voor de volks- bijeenkomsten heeft hare tiende en laatste bijeenkomst tot eene bizonder aantrekkelijke gemaakt. De stadsgehoorzaal was dan ook gisteravond overvol, zoowel boven als bene den. Tegen bijbetaling van 25 cents had men zich toegang kunnen verschaffen tot de tooneelvoorslelling door het llollandsoh too- neelgezelscliap onder directie der heeren Van I.ier van Amsterdam. Geen wonder dus dat reeds vroeg de deur werd bestormd en reeds den eersten bespreokdag een groote hoeveelheid plaatsen besproken waren. Opgevoerd werd het bekende blijspel: Docter Klaus van l'Arronge, uil liet Duitscb vertaald door J. II. Róssing. De rollen werden alle zonder ouderscheid uitmuntend vertolkt. Vooral bet spel van den heer Ch. De la Mar, als docter Klaus, was bisouder goed, evenals dat van mej. F. Van Riene, de jonge barones, en van den beer Vos, als den juwelier Griesingrr. De Duilsclie koet sier bij docter Klaus, de beer Verbagen was bizonder grappig en goed in zijn rol. Hij deed ons tranen lachen. Evenwel, zooals gezegd, ieder deed zijn best en liet stuk kwam geheel lot zijn recht. Dc commissie voor de volksbijeenkomsten beeft het publiek zeker ditmaal bizouder aan zich verplicht; de bezoekers hebben een aangename herinnering meê naar huis gmo- men aan de groote werkzaamheid dei com missieleden en hoorden we aan het eind een „lang leve de commissie", we zeggen het van harte na. De overgangsexamens voor de leerlin gen der school van het genootschap Mathe sis Scieutiarum Genitrix zullen Maandag, Dinsdag en Woensdag, 19, 20 en 21 Maart w orden gehouden in het gebouw der hougere burgerschool op de Pieterskerkgracht alhier, en wel op Maandag voor de le klasse A en R voor taalkunde 's avonds van 71 voor geschiedenis van 7}8 en voor cijfer- kuudc van 88J uren en voor de 4e klasse voor natuur- en scheikunde van 8}—9 uren. Op Dinsdag, voor de 2s klasse A en B voor stel- en meetkunde des avonds van 77j en voor aardrijkskunde van 8 uren, voor de 4e klasse voor werktuigkunde van 88j ureu en voor stel-en meetkunde van 8i9 uren. En op Woensdag, voor de 3e klasse voor stel- en meetkunde des avonds van 77} en voor natuurkunde van 7}8 uren. Voor de 5e en 6e klasse voor beschrijvende meet kunde en perspectief van 88J en voor bouwkunde van 8}9 ureu. We ontvingen heden het verslag over het jaar 1887 van de l.eidsche spaarbank, opgericht door het departement Leiden der Maatschappij tot Nut vau 't Algemeen, den 16en October 1818. Daaruit zien we dat het aantal inlagen en boekjes wederom is toegenomenhoewel met 1 Januari in werking trad het besluit om de rente per maand in plaats van per kwartaal te doen ingaan, evenwel gepaard gaande met eene vermindering van het be drag der toe te kennen rente tot op 3.60 pCt. Van de bevoegdheid, gegeven bij art. 1 van bet reglement, om gelden, waarvan de belegging niet beantwoordt aan het doel der instelling, te weigeren, is bij herhaling gebruik gemaakt moeten worden. Bovendien zijn, om dezelfde redenen, enkele inleggers uitgenoodigd geworden hunne reeds in de spaarbank geplaatste gelden terug te nemen. Hierdoor is het bedrag der terugbetalingen aanmerkelijk gestegen. De commissie onderging alleen verande ring door het bij zijn aftreden zich niet be noembaar stellen vau den heer H. J. Bool, die door andere drukke bezigheden verhin derd werd de betrekking te blijven waar nemen. In zijne plaats werd benoemd de beer II. P. Van Roneval Faurc. Het gezamenlijk bedrag der inlagen is geweest 1' 596,155.77dat der terugbetalin gen f 578,612.-12. Het kapitaal aan de inleggers verschuldigd hij het einde van het boekjaar bedroeg f 1,64-2,526.72. De bezittingen van het hoofdkapitaal be stonden aan het einde van het boekjaar in hypotheken, beleeningen en prolongatiën, reutegeveude landschuld en biunenlandsche leeningen en contanten in kas. Het reservefonds bedroeg bij den aanvang van het boekjaar f92,870.52, en bij lut einde daarvan f 101,235.24!. Het aantal inlagen heeft bedragen 13938, dat der terugbetalingen 6480. Als nieuwe inleggers zijn ingeschreven 1384. De hoog ste inleg in ééne zitting bedroeg 1 14,488.93 J, de laagste f 426.96. Da hoogste uitbetaling in ééne zitting beliep f 19,451.87, de laag ste f 543.88J. k ra hk «m: «3 xor nc Het aantal inleggers bedroeg aan het einde van het boekjaar 8298, van wie 1991 had den ingelegd beneden f5, 1197 van fa lot f25, 1781 van f25 tot f 100, 2230 van f100 tot f500, 769 van f500 tot f1000 en 330 van f 1000 en daarboven, waar onder van curpoiatiën, dus behoorende aan vele personen. Het getuid leid kapitaal aan eiken inleg ger verschuldigd bedrueg j 197.94. .«IliXIKK, LKrt'KIlK* KM Ul'XUT. Geboortedag (15S1) van P. C. Hooft. Door bet Hollandsclie operagezelschap zal dezen zomer een oorspronkelijke Holland- sclte opéra voor liet voetlicht gebracht worden. Ecnige leden van dit gezelschap zullen met lu. Mei voor eigen rekening een tournée door NeJcrland en België ondernemen, onder directie: Dc la Fuente Culp. Aangesloten zijn: de d.mes Culp-Kiehl, Albers-Jahn, Van Iiheims en Verwocrt, en de heeren Jaltn—Desfossez, Albers, Schmier en Diricx; orkestmeester De la Fuente; Koorprrsunvcl 30 dames en heeren. Men zal aanvankelijk dehutceieii met: De arme Student" en „De Huzaren in het Dorp." Tusecheu den directeur van politie en de schouwburgdirecteuren te Berlijn is een geschil gerezen. 1)6 hulsten beweren, dat de proclamatie van keizer Frederik hnn vrijheid laat om te spelen zoo zij willen; de politie daarentegen verbiedt het. De zaak is vooral van gewicht, omdat ze samen hangt met de quaestie of de direction de salarissen aan de artisteu al ol niet kunnen onthouden wegens sluiting op hoog bevel. Een der bekwaamste Berlijnscho toon kunstenaars, de heer Van Elewijck is plot seling krankzinnig geworden. Nog kort geleden had hij de aandacht getrokken door de uitvinding van een piano, die alle impro visaties opteekent. Ml-'tTCIKKLK liKltiCSITKV. Door Z. M. is Prins Prisdang, laatstelijk buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister van Z. M. den koning van Slum bij het Nederl. hof, benoemd lot ridder groot kruis in de orde van den Nederlaudschen Leeuw. Door Z. M. is aan den eervol uit zijne betrekking ontslagen boekhouder bij de in spectie der draagbare wapenen te Delft, J. Nienhuis, pensioen verleend ten laste van den staat, ten bedrage van f359 'sjaars.' Door Z. M zijn verleend de volgende pensioenen, als aan: N. II. II. Hendriks, conducteur der brievenmalen van de 3de kl. te Amsterdam, f382; J. II. Baggerman, direct, van liet post- en lelegraafkantoor te Waalwijk, f942; E. J. Van Broukhorst, brievengaarder te Nunspcet, 1135; H. B. V\. \an Ëerlo, besteller bij de rijkstelegraaf te Maastricht, f317. Door Z. M. is aan L. Blokland, eer vol ontslagen wachthouder aan de Deene plaat een pensioen verleend ten bedrage van f271 'sjaars. Naar wij vernemen, bestaat liet voor nemen, de door de benoeming van inr. Bijleveld tot procureur-generaal opengevallen betrekking van advocaat-generaal bij bet gerechtshof te 's Graveuhuge niet te vervul len, evenmin als die van substituut-griffier bij dat college, ontstaan door de bevordering van den tegenwoordigen titularis, (tlbl.) De vice-admiraal jbr. J. Van Gapelleu vertrok gisteren naar Berlijn, daar de plech tige bijzetting van het stoffelijk overschot van keizer Wilhelm Vrijdag zal plaats vinden. De ordounance officier graaf Van den Bosch is Zr. Ms. buitengewoneii vertegen woordiger toegevoegd. De luit. ter zee 2e kl. H. E. Bunnik zal geplaatst worden aan boord van Zr. Ms. zeilkorvet Urania, bestemd voor de practi- sche oefeningen der adelborsten van het oudste studiejaar. De generaal-majoor Van Zijll de Jong gaat weder ueel uitmaken van het Indische leger, waarin hij laatstelijk als kolonel het bevel voerde over het wapen der artillerie, en zal tot dat einde den 22 April e. k. uit Marseille naar Java vertrekken. Te Arnhem is het bericht ontvangen i dat de luit. ter zee 2e kl. P. D. Hultz' appfel le Atjeh gesneuveld is. Bij de gisteren door deu senaat van het Delftsche studentencorps gehouden aan besteding van het leverenplaatsen en weder verwijderen van een houten gebouw in den tuin vau 8tad Doelen, ten gebruike bij de viering van bet 8e lustrum van hel Delft sche studentencorps iu Juli 1888, waren ingekomen 13 biljetten. Laagste inschrijver ST2 «L» S£.J *1 ,m - S5K! was de heer N. 11. Zegveld te Leiden voor f 6880. De toewijzing van het werk zal later plaats hebben. Door een noodlottig toeval is eergis terenavond rle dienstbode van dr. Lulofs, bijgenaamd: /Trui van den dokter", onder Giesen Oudekerk le water geraakt en jam merlijk verdronken. Zooals reeds bekend is wordt Woensdag 28 Maart iu liet Paleis voor Volksvlijt vanwege de Wielerwedstrijd-Verecniging een wedstrijd in liet figuurrijden gebonden. De jury bestaat uit de lib. Edo. J. Bcrgema, eere-voorziltcr, B. G. J. Blancke, voor zitter, A. Koolhoven secretaris, J. W. J. Van den Biesen, Joh. H. De Boer, A. L. Couvér-, L. A. Tliomée, Webster. Uit nadere urededeeliugen iu buiten- iandsche bladen blijkt dat ue keizerin vau Oostenrijk den 15 dezer naar Engeland vertrekt en eerst in April e. k. te Amster dam komt. Tc Urk zijn bij de verkiezingen alle kiezers wegg dilcven. Eergisterenavond ziju in eene buiten gewone vergadering van het Nutsdeparte- ment te Helder, eereblijken uitgereikt aan de onderscheidene irdders der schipbreuke lingen vau de Renown. De schipper van de reddingboot en de kapitein van de sleep boot ontvingen zilveren medailles, de opva renden van beide vaartuigen getuigschriften. Naar men aan het D. v. N. meldt, is nu de bewaking van de zandgronden lusschen Hilversum en Bussum aan een detachement infanterie uit Naarden toever trouwd. Eergisteren moesten verschillende po gingen tot geweldpleging verijdeld worden, waartoe do politiemacht niet wel bestand bleek. De arbeiders bij de zandtreinen hebben, naar men mcl-.lt, in last gekregen de af sluiting te verbreken, onder bedreiging dat zij anders allen „gedaan" zullen krijgen. De ontevredenheid der erfgooiers neemt toe. Te Gulpen heeft in de vorige week voor de eerste maal gestemd de tachtigjarige leerlooier, de heer FringsDuitseher van ge boorte, die nooit stemrecht had gehad. Zijne beide bij hem inwonende zoonsdie vroeger altoos stemrecht hadden wegens aan slag in het patenthebben het kiesrecht iugcvolge de nieuwe kieswet verloren. i'Eli TELEGRAAF. PARIJS, 15 Maart. Het Journal Officiel maakt een rapport openbaar van den minister van oorlog aan den president der republiek, waarin wordt aangetoond, dat generaal Boulanger, ondanks het verbod, driemaal te Parijs is geweest, zelfs iu vermomming, terwijl hij den schijn aannam kreupel te zijn. De minister eindigt ziju rapport met deu generaal op non-activiteit te stellen, met intrekking van zijn coinmandeinent. Het voorstel is door den president der republiek bekrachtigd. LONDEN, 15 Maart. Gelijk de Standard uit Konstantinopel verneemt, heeft de Rus sische gezant Nelidotf te kennen gegeven, dat nu eenmaal is uitgemaakt, dat prins Ferdinand weder rechtelijk bezit heeft geno men van deu Bulgaarschen troon, de Porte ook verplicht is, maatregelen te nemen, ten einde den prins te verwijderen. BERLIJN, 15 Maart. (Part. tel. 11.) Nog steeds blijft zoowel over dag als 's avonds de aandrang naar deu Dom even groot. Men berekent, dat tot dusver om streeks 300,000 personen zijn toegelaten. Het is beden zeer koud. Is bet weer morgen zachter, dan zal misschien de keizer nog aan de begrafenisplechtigheid deelnemen. De keizer heeft zijn paleis nog niet verlaten, maar gevoelt zich beden weer beter. LgiOES, li -Haart De nieuwbenoemde hoogleeraar dr. D. E. Siegenbeek van Heukelom zal Woens dag 21 dezer zijn ambt aanvaarden met eeiic redevoering in liet groot auditorium van het universiteitsgebouw alhier. Bij de gister gehouden aaubesteding door het depaitemeot vau koloniënte Amsterdam, was minste inschrijfster voor vlaggedoek de firma Van liartrop Zn. alhier, voor f4294.45. De eerste kamer heeft heden het ontwerp tot aflossing der Eiitrepótdok-leening met algeineenc stemmen aangenomen. Door de BoUerdamschc politie is in hechtenis genomen een Duitseher, die in November te Antwerpen diefstal ouder ver zwarende omstandigheden pleegde. Bij zijn gevangenneming gaf bij een val- schen naam op, en loonde valsche papieren doch een uit Autwerpen overgekomen ge tuige herkende hem. Hij was in Duitschland reeds driemaal veroordeeld, waarondrr eens als valsche munter. Uit Almeloo seint men aan het llbl.. dat de onderhandelingen tusschen de firma's Scholten en de werkstakendc arbeiders weder opgevat zijn. Van deze nieuwe onderhall- dilingeu koestert men de beste verwach tingen. HANDELS- EN FINANCIËELE BERICHTEN. De aanvoer op de kaasmarkt te Woerden bedroeg 14 Maart. 5 wagens. Voor Goud- sclie kaas bedong men 1ste soort van f 22.tot 24.50, 2e soort fa ƒ-- zw'. fa Edammer fa Derby a f2e soort A per 50 KG. Handel tamelijk. De biunenlandsche markt was heden onveranderd De buitenlandscbe fondsenmarkt was met minder handel dan in de laatste dagen. Einde-beurs gingen Russen 72/73 ruim j pCt. vooruit met zeer levendigen handel. De Russische spoorwegmarkt bleef onver anderd en vast gestemd. De Amerikaansche markt leverde weinig bizouders op. GEMENGDE BERICHTEN De toestand in New-York is nog niet veel verbeterd. Na een korte verademing is het opnieuw gaan sneeuwen. Volgens de officieele opgaven stond de thermometer tijdens den storm op 5 graden boven nul en was de kracht van den wind ongeveer 48 mijlen per uur. Er viel twee voet sneeuw. De straten zijn nog onbegaanbaar. Hier zijn ze spiegelglad en ginds heeft de «rind de sneeuw tot een manshoogte opgewaaid- Sommige huizen zijn alleeu te bereiken door een tunnel in de sneeuw gegraven. Van groote ongelukken hoort men nog weinig trouwens het nieuws is ook in de sneeuw blijven steken de meeste couran ten kwamen niet uit maar ieder weet van 't een of ander ongeval te verhalen. Voor een rijtuig werd 30 it 50 dollars betaald en dan nog alleen wanneer de afstand 3 mijlen niet overtrof. Het tram- en spoorwegverkeer is nog gestremd. Brieven en telegrammen blijven dan ook uit. De beurzen moesten weer gesloten worden. Voor de hotels en restaurants wordt het bijna onmogelijk de noodige levensmiddelen te verkrijgen, en het meerendeel wijst dan ook nieuwe gasten af. Aan melk is volslagen gebrek. De North- en East-rivers zijn I dichtgevroren en men heeft ze reeds over het ijs overgestoken. De reizigers, die Maandag en fcinsdag naar New-York kwamen, zijn onderweg in gesneeuwd en moesten door sleden gehaald worden. De spoorwegen namen honderden werklieden aan om den weg vrij te maken; I maar tot dusver zijn de pogingen nog te-1 vergeefs. Behalve New-York schijnen ook andere I steden zwaar geteisterddoch daaromtrent I ontbreken nadere bijzonderheden. In de gevangenis te Artnley heeft zekere Sisson in een vlaag van krankzinnig- heid een medegevangene, zekere Taylar, met een houten bankje doodgeslagen. BELGIE. De koning en de graaf van Vlaandereo zijn gislereiiochtend le 6 uur naar Berliji vertrokken. De prins Van Wales, die ril Calais van Londen was gekomen, heeft ia denzelfden trein plaats genomen. EV££L.t\' Het lagerhuis heeft bij tweede lezing I met 250 tegen 150 stemmen het voorste van den heer Bradlaugh aangenomen, waarbij aan hen, die geen eed willen afleggen, word) vergund in de plaats daarvan eene verklei ring te doen. In den loop van het debat verklaarde kl heer Bradlaugh, ter wegneming van de be; zwaren der heeren Harcourt rn Clarke, tiki bereid om bij de artikelsgewijze behandeliifl zijn voorstel in dien geest te wijzigenkl zij, die den eed door eene verklaring ver-r vangener uitdrukkelijk moeten bijvoegeal dat zij gewetensbezwaren tegen den eed liwf ben en zich door een eed niet gebonwj achten. Hunne koninklijke hoogheden de pr-vl en prinses van Wales vierden Zaterdag Marlborough-House hun zilveren bruiloft- I In den morgen reed hare majesteit J» koningin van het Buckingham-paleis eDbrsM

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2