"SC pauze 't „Schlaf einholdes Kind" van Wagner, dal ze waarlijk lief voordroeg, veel beier dan Draluus' LiebcstrcuWe hebben „Der Vogel iui Walde" van Taubert veel beter gehoord, hoewel 't lang niet onver dienstelijk was. Vergeten wc niet dat we op 't stuk van kunstige toonwending door mejufvrouw Beuiner verwend zijn. Behalve de luide toejuichingen van het publiek mocht de zangeres van Sempre Crescendo nog het eere lidmaatschap verwerven, haar in hare landstaal aangeboden. Voor den heer J. S. Enthoven, werkend lid der vereeniging, in 't bizonder een woord van lof voor de uitnemende vertolking van het dankbare allegro uit Chopin's eerste concert voor piano met orkest. Aan cor rectheid van spel paart deze solist eene gewenschte warmte van voordracht. De heer L. Leomdes Van Praag is ons steeds de welkome cellist. Ilij beviel ons hedenavond wéér bizonder in de serenade voor cello met strijkinstrumenten. Uitmun tend stond hem hier het orkest ter zijde, zoodal 't geheel zeer schoon van uitvoering kon worden genoemd. De vioolsolo fn Saint-Saëns "Prélude du déluge" door den heer 11. J. Coutée voor gedragen was niet zoo gemakkelijk. Toch werden de moeilijkheden uitstekend over wonnen; hier en daar kon wellicht 'tspel een ietsje onvast en gejaagd worden genoemd. We hopen dezen violist evenwel nog vaak te hooren en het sempre crescendo zal niet uitblijven. Behalve de eerbewijzen aan inej. llaber- mann blijft nu nog te vermelden dat in den vooravond een prachtige krans, kwistig met rozen bezet, vanwege het corps aan het gczelschap8vaandel werd gehecht, terwijl door de vereeniging in den naiivond aan den terecht gewaardeerden directeur, den heer Man», een even sehoone krans werd vereerd. Bij beide eerbetooningen scheen aan de toe juichingen geen einde te zullen komen. Alzoo heeft Sempre weêr teekeuen van leven gegeven, teekenen van een gezond leven en van eene schooue toekomst, liet telt weêr meê, als weleer, onder de groote vereenigingen in onze studentenwereld. En gaat al meer en meer, en terecht, de mare van mond tot mond dat er aan de eerste akademie van ons vaderland, flinker en degelijker gewerkt wordt dan in een vooraf gegaan tijdperk het bewijs wordt tevens ook hier weêr geleverd, dat als van zelfbij die ernstiger studie, zich in verhoogde mate de lust ontwikkelt tot degelijker uitspanning, tot het beoefenen van de kunst als zoodanig. We wenscheu de verjongde vereeniging van harte toe een „sempre crescendo." Namens Z. M. den koning zijn voor een jaar subsidie» toegekend aan de volgende jeugdige schilders, de heeren Jan De Jong, te Kralingen, P. C. De Moor Wzu., te Kralingen, Frans Deutmann, te Zwolle, J. C. H. Akkcringa te 's Hage en aan mej. Suze Bobcrtson, te 's Hage, OFFICIEEL,*: IS Fit I CUT F Y. Door Z. M. is benoemd tot notaris te 's lleerenberg, gemeente Bergh, P. De Wilde, candidaat-notaris te Arnhem. Door Z. M. is benoemd tot griffier bij het gerechtshof te Amsterdam mr. C. H. Q. v. Strijen, thans subst.-griffier bij het gerechts hof te 's Grnvenhage. Door Z. M. zijn benoemdbij het wapen der genie, tot le luit., bij den staf van het wapen, de 2e luit. A. D. J. Berk hout, van dien staf; bij het corps genie troepen, de 2de luit. E. M. S. Visser, van het corps. Door Z. M. is aan mej. L. M. C. A. Keesier, geb. te Luik, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gestelde eischen voldoe, vergunning verleend tot bet geven van middelbaar onderwijs hier te lande. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag 16 dezer, in stede van te elf uur, te half elf uur plaats hebben. De gewone audientiën van de ministers van financiën eu oorlog op 15 en van den minister van koloniën op 16 dezer zullen niet gehouden worden. BINK ENLANDSCHE BERICHTEN. Kapitein F. H. A. Sabron van den gen. staf, thans toegevoegd aan den chef van den generalen staf, is benoemd tot adjudaut van den minister van oorlog. Volgens het jongst openbaar gemaakt verslag der inspecteurs voor het staatstoe zicht op krankzinnigen werden op 31 De cember 1886 in de verschillende gestichten van ons land verpleegd 5340 krankzinnigen. Over de verpleging der lijders uit die ge stichten wordt een gunstig oordrel uitge sproken. Naar het llbl. verneemt zou de heer II. C. Bcrgsma te 's Qravenhage, die ver scheiden jaren in staatsbetrekkingen in de Transvaalschc republiek werkzaam is geweest, in aanmerking koui-u voor ,1e vervulling der betrekking van consul generaal bij de repu bliek te Pretoria. Men meldt uit Schevetiingc» aan het D. v. Z.-ll. en 'a Gr.Langs het strand ten noorden van het Oranje hotel worden goede ren gevonden, die doen vermoeden dat er op onze kusl, in den jongston storm een schipbreuk heeft plaats gehad. Kistjes met Noordsche gerookte bokking, gestripte kabel jauw en ook eenig wrakhout spoelen aan, hoogst waarschijnlijk herkomstig van een Nonrdsche stoomboot voor een der Belgische havens bestemd. Als een bewijs van de groote popu lariteit des overleden keizers van het Duitsche rijk, wordt aan het Hbl. het volgende gemeld Toen in den ochtend van Vrijdag ji. de tijding van den dood zich te Amsterdam verspreidde, riep eene huisvrouw, die van Duitsche afkomst is, hare twee Duitsche dienstboden binnen, om haar het sterfgeval mede te dcelen. Eene dier twee, uit de omstreken van Bremen hierheen gekomen, oorspronkelijk ten boerenmeisje, dat nooit den keizer gezien had, antwoordde: „St-hen sie, Madam, Ich weiss wohl niclits von der politik. Aber wir batten Ihn so lieb". „W'ir batten Ihn so lieb" is dit woord in den mond dezer eenvoudige niet ken schetsend voor de liefde en eerbied, die heel het Duitsche volk den overledene toedroeg? De andere dienstbode kwam toen voor den dag met een verzoek, dat zij in gewone omstandigheden nooit zou hebben durven doen. Mevrouw droeg eene broche, die het borstbeeld van den k izer toonde. „Zou mevrouw misschien zoo goed willen zijn voor een oogenblik dat portret in banden te geven, om den braven keizer nog eens te zien?" Toen aan dit verzoek welwillend werd voldaan, beschouwden met zekere piëteit beide landskinderen hel gelaat van den Monarch, dien ook zij hadden liefgehad. Uit Nieuwediep wordt aan de N. R. Cl. gemeld: lieden zijn aan de Nederl. stoom- kanonrieerbooten Ueiuidall en Balder, van Amsterdam te Nieuwediep aankomende, in de binnenhaven in aanvaring geweest met' de Nederl. schepen Borga ui Minerva; van de Borga werd het koper beschadigd, ter wijl van de Heimdall een david brak, en de loods Kab belangrijke verwondingen aan hoofd en voet bekwam. In de gemeente Schalkwijk heeft zich een geval van hondsdolheid voorgedaan, weshalve het bevel tot muilkorven in de omliggende plaatsen is afgekondigd. Aan de Drachtier Courant wordt ge schreven De meest uiigeloovigen in zake de wilde varkensgeschiedenis te Olterterp en Beelsterzwaag mochten nu erkennen dat zij hebben gedwaald, want ieder is nu in de gelegenheid geweest in het „Witte huis" te Olterterp het beest te aanschouwen, dat jl. Maandag is buit gemaakt. Het beest is van het mannelijk geslacht en heeft eene lengte van 1.50 M. over den rug gemeten, terwijl het 180 pond weegt; de kleur is donkerbruin, doch aan den kop, die groot en breed is, heeft het haar grijze puuten. Op den rug staau lange zwarte haren of borstels. De slagtaudeu, waarvan de bek is voorzien, geven een denkbeeld dat het geen katje is om zonder handschoenen aan te vatten. De buit werd dien avond onder de jagers verkocht voor den piijs van 1150. Een ontvangen telegram van den heer commissaris des konings te Leeuwarden, die onmiddellijk in kennis was gesteld van den gelukkigen uitslag, en die order tot koopeu gaf, kwam te laat. Maandag is door de maréchausseé te Vechel aangehouden zekere J. E., oud 32 jaren, geboren te Heinkeiiszaud, wegens bedelarij bij tal van ingezetenen. Ilij was zeer haveloos gekleed en had een klein kistje met eenige velletjes postpapier bij zich, doch werd bij nader onderzoek in het bezit gevonden van f 2200 aan bankpapier en effecten, volgens zijn zeggen de erfenis zijner ouders. Hij vond dit echter niet genoeg en had daarom het vak van bedelen ter hand ge nomen, waarmede hij behalve den kost, die hij bij de boeren voor niets kreeg, zoowat f 1,50 h f 2 per dag kon verdienen. Ilij is ter beschikking der justitie gesteld. In den nacht van Zondag op Maan dag is nabij Grevenbicht aan de Maas een schip met ballast gezonken. De twee op hel vaartuig zijude personen hebben den geheelen nacht op het dek doorgebracht tot aan de borst in liet water en vastgeklemd aan den masi. Bij het aanbreken van den dag wisten zij met levensgevaar een achter aan hel schip gebonden bootje machtig te worden en daarmede naar Grevenbicht te roeien, alwaar zij op dit oogenblik liefderijk worden verpleegd. Bij de loting voor de nationale militie heeft zich in Limburg het volgende zonder- liugc geval voorgedaan. Een jongmensch, die tijdelijk in Pruisen verblijf hield, wiens voogd te Mook was overleden, zonder dat een opvolger werd aangewezen, werd te zijner tijd door ziekte verhinderd, zich voor dc nationale militie te doen inschrijven. Bij de te vorigen jare gehouden loting werd hij wegens dit verzuim niet toegelaten; dit jaar meldt hij zich opnieuw aan, doch wordt te twe-de male afgewezen. Men lijft hem niet in, men iaat hear niet toe tot de loting, men stelt lieui evenmin vrij. Men is dus nieuwsgierig, le welen op welke wijze deze zaak in l et reine zal gebracht worden. BUITEN LAND80HB BERICHTEN K I'GËiiLH IJ. Sir James Fergusson deelde in het la gerhuis mede, dat het in 1887 noodig is bevonden, de aan Engeland bij het Ganda- makverdrag toegewezen districten Pinschi» en Sibi bepaaldelijk bij het Indische rijk in te lijven. Het Kurram-dal is bij de ontruiming van 1880 onder het onafhankelijk toezicht van den Turris-stam gebracht. stA»itau u. De Fransche regeering zal zich bij dc begrafenis van keizer Wilhelm laten verte genwoordigen door generaal Brugère en den luitenant Carnet zoon van den president der republiek. De kamer van afgevaardigden heeft gisteren liet wetsontwerp tot opheffing van het privilege der alcoholstokers (bouilieurs de cru) met 284 tegen 228 stemmen aan genomen. Wegens het overlijden van den keizer van Duitschland, hebben de ministers beslo ten voor het oogenblik de feestenbals en recepties, welk zij deze week zouden geven, af te zeggen. Volgens la Patrie zal een voorstel wor den ingediendom op den dag der begrafenis van keizer Wilhelm geen zitting van het parlement te houden. De heer Carnot heeft sedert zijne be noeming tot president der republiek van eenige gemeenteraden in het Noorder depar- temeut de uitnoodiging ontvangen om aan hunne steden een bezoek te brengen. Naar men verzekert, heeft hij die uitnoodiging aangenomen. Het eerste bezoek zal te Bijssel zijn. Eergisteren is te Neuilly-sur-Seine het standbeeld onthuld van Parmentier, die het eerst de aardappelplaut naar Frankrijk heeft overgebracht. Verscheidene personen voerden het woord. Het doek om het beeld, dat gebeiteld is door Gaudezviel onder de tonen der Marseillaise. De Lesseps vertrekt eerlang naar Panama, om tegenwoordig te zijn bij den aanvang van de ontzaglijke sluiswerken, naar 't plan van den ingenieur Eyffel. l i t LIK Uit Rome wordt gemeld, dat keizer Frederik reeds te San Remo den dood zijns vaders terstond persoonlijk aan Z. 11. den Paus seinde, die onmiddellijk condoleance telegrammen aan den keizer, alsmede aan keizerin Augusta eu aan prins Wilhelm zond. Von Scblözer, later de oüicieele ken nisgeving langs den gewonen weg gedaan hebbende, ging kardinaal liampolia de cou- doleance van den Paus naar de Pruisische legatie overbrengen. OlllTSCHLAVO. liet uitgeven van bulletins omtrent des keizers ziekte wordt voorloopig geslaakt. De artsen verzekeren dat zijn slaap en eetlust goed zijn en dat hij in gew icht niet zoozeer afgenomen is, als na de jongste crisis wel werd beweerd. Hij weegt ongeveer 80 kilo. Van den elevator, die de verdiepingen in het Charlottenburger slot verbindt, maakt bij geen gebruik, doch beklimt met gemak de trappen. Terstond na den dag zijner aan komst arbeidde hij nog tot één uur des nachts, en gisteren tot elf uur. Daarbij staat hij reeds om acht uur op en neemt slechts eene korte middagrust. Mackenzie heefi zijne vertrekken in de onmiddellijke nabijheid van die des keizers. Na de plechtigheid der bijzetting van keizer Wilhelm's stoffelijk overschot vertrekt het keizerlijk paar terstond naar Wiesbadeu. Kroonprins Wilhelm heeft reeds machtiging ontvangen om, zoo noodig, tot afdoening van minder gewichtige regeeringszakeu in 's keizers plaats te treden. Prins Von Bismarck's ongesteldheid is in zéóver geweken, dat hij weder arbeiden kan, doch hij mag de begrafenis-plechtigheid, in haar geheel althans, niet bijwonen. Vol slagen uit de lucht gegrepen zijn de uitge- strooide geruchten omtrent eene „Von Bismarck-crisis". Daarentegen schijnen er iu andere hooge posten, inzonderheid aan het hof, die tot dusver door streng conservatie ven bekleed werden, principieele veranderingen ophanden te zijn. De liberale pers begroet met de grootste vreugde de van de keizer uitgegane procla maties, en zinspeelt er op, dat de minister Von Puttkauier wel het eerst zal moeten aftreden. Wat de buitenlandsche politiek betreft, j zoo staat het vast dat alreeds door eene persoonlijke briefwisseling tussehen keizer Frans Joseph en keizer Frederik het on. veranderd handhaven van het Duitsch Oos- tenrijksche verbond verzekerd geworden is. Doch ook tussehen dc» Czaar en den Buit- schen keizer zijn er wederkeerige betuigingen van sympathie gewisseld. Het eerste telegram van den Czaar werd door Herbert Von Bismarck aan den keizer bij diens aankomst te Leipzig overhandigd. Het conserveereu van keizer Wilhelm's lijk is door inspuiten der zoogenaamde „vloeistof van Werkenheim" verricht ge- j worden, zoodat de inwendige organen niet verwijderd behoefden te worden. Tot liet bijwonen der begrafenis zijn reeds een veer tigtal buitenlandsche vorstelijke personen en niet ver van 100,000 vreemdelingen hier aangekomen. Dientengevolge wordt het vinden van kwartier reeds moeilijk. Toch is de groote stroom van vreemdelingen eerst overmorgen te verwachten. Onbeschrijfelijk en ontzaglijk is de toeloop 1 van het volk tot bezichtiging van het lijk. Trots sneeuwjacht en koude verdringt zich i de menigte, van den vroegen ochtend tot den avond, onophoudelijk in den Dom. Door het gedrang der honderdduizenden zijn in den omtrek van het gebouw reeds verscheidene kleine ongelukken voorgevallen; en met het oog daarop heeft men in de nabijheid posten tot het verleenen van geneeskundige hulp opgericht. Ernstige onheilen vielen er echter nog niet te betreuren. (iV. R. Ct.) Vermoedelijk zal de keizer aanstaan den Zaterdag den eed afleggen. Het doodenmasker, door Beinhold Begas op het lijk van keizer Wilhelm geno- men is geslaagd. In het daaruit verkregen i model is dan ook tot in de geringste onder- j deelen alles scherp en duidelijk wedergegeven. Volgens de berichten valt het echter moei- lijk, terstond den keizer er uit te herkennen, I doordien na den dood de bovenlip zoodanig I is ingevallen, dat bet gelaat rondom den mond zeer verwrongen is. Aanstaanden Vrijdag, den dag der bijzetting van het lijk, zullen alle inrich- I tingen en scholen gesloten zijn en alle zaken I stilstaan. Niet minder dan 27,000 personen I zullen zich van Berlijn naar Charlottenburg in rij scharen. Volgens de Norddeultche Allgenum j Zeitung heeft de agitatie, waarin prins j Von Bismarck sedert een paar dagen heeft I verkeerd, zijn gestel krachtig aangetast. Bel overlijden des keizers heeft hem diep ge schokt, en daarbij is de oude zenuwpijnI weder opgekomen. Daarom heeft protj Schweninger hem op de reis naar Leiptigl vergezeld en hem thans dringend aanbevolen, I rust te houden en zijne werkzaamheden zoo l veel mogelijk te beperkeu. De keizer had gister voormiddag e«| onderhoud met den generaal-majoor Von Winterfeld over dienstzaken, en verleende daarna prins Von Bismarck en den veldman-I schalk Von Moltke audiëntie. Eene depa-l tatie uit bet gemeentebestuur van Bertet met den opperburgemeester Von Forckenbedl en den voorzitter van den gemeentera»:| Stryck aan haar hoofd begaf zich naar hei k slot Charlottenburg, teneinde den keirsf een adres van rouwbeklag aan te bieden. I Bij de ontvangst der deputatie van Ber-| lijn eu der gemeenteraad, waarbij de hwf Forckenheck de aanvoerder was, overbt-f digde de keizer op de rede van eerstgenoemdj 0 een schriftelijk antwoord, dat werd voorgel J lezen en waarin wordt gezegd: Met bs| a oog op de smart die allen vervult, denk i>I g het eerst aan de belangrijke groote gebeurë-j nissen, waaraan de overleden keizer gedureiwi jj' zijn langen levenstijd heeft deelgenomen i'.f t op de bijzondere bewijzen van wel willend heit I welke Berlijn heeft ondervonden, welks bkrl li vau de laatste jaren den overleden ke;*[ L zoozeer ter harte ging. Ook ik heb ij ontwikkeling der hoofdstad steeds met iel li langstelling gadegeslagen; haar welzijn iswf '- dierbaar, en het zal mij een vreugde q* verder tot haren bloei mede te werken. Ij .1 de ernstige oogeublikken van mijn kt4

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2