Jt *s ei» ïf.>3 <3(2 kï b-2 er* fa SR-Tt- JU»I jCW* verdere huisgenooten geluk gewenscht, dat hij er zoo goed was afgekomen. Hij dacht dat .ze hem voor den gek hielden, doch vernain met schrik, dat een „burgerjongen" hun was komen vertellen, dat mijnheer door het ijs gezakt was, „en of ze asjeblieft schoon goed en imjnheers beste pak met zijn demi-saison wilde medegeven".... hetgeen geschied was Bij een melkboer aan de Lange ïoreustraat te Rotterdam is gedurende zijn afwezigheid een som ontvreemd van circa f 1100 aan contanten. Zekere O., te Beemster (Noord Holland), heeft waargenomen dat het gedurende dezen winter tol 1 Maart 75 dagen heeft gevroren. 58 dagen waren de wegen glad, en 28 dagen is er sneeiiw gevallen. Vier maal heeft de scheepvaart, in gewoon vaarwater, haar dienst moeten staken wegens nieuw ijs, wat een groole zeldzaamheid is. In hel gezin van Aalderink te Otlcrloo (gem. Ede) zijn een tweetal meisjes, van 4 en 6 jaar oud, overleden tengevolge van trichinenvergifligingdoor liet eten van Auierikaanscli spek. De vrouw en de andere kinderen zijn nog ongesteld. De burgemeester van Ede beeftnaar aanleiding hiervan, de iugezetenen gewaar schuwd tegen het gebruik van varkensvleescb en spek, hetwelk uiet vooraf goed gekookt eu gebraden is. Men meldt uit Twclioo aan de A. Cl.'. Iedere streek beeft zoo haar eigene genoegens, hare eigene gebruiken. In dit gedeelte van de Veluwe, vooral in plaatsen ver van de stad gelegen, wordt van een erfhuis een waar feest gemaakt, niet alleen door den verkooper en zijne familie, maar door vele ingezetenen der plaats, die (bijzonder 's winters als de arbeid rust) vroeg in den morgen van den erfhuisdag in hun zoogenaamd „kistentuig", velen met helderwit geschuurde klompjes, over den weg slingeren, om tegen negen uur ter plaatse te zijn, meer nog om te zien koopen, dan om zelf te koopen. Niet minder is het een feest voor de lieve schooljeugd, waarvan een deel voor dien dag vrijaf vraagt of ongevraagd neemt, teneinde koek te gaan eten of „stocte" te hakken. Dit laatste bestaat hierin, dat een der jongens tusschen de beide handen een wittebroodje neemt, hetwelk een ander in een gegeven aantal slagen met de vuist moet doorhakken. Sommigen zijn hierin bepaald specialiteiten. Oefening baart kunst. Den ganschen dag tot een uur of vier duurt dit onschuldige feest, en „Janns den Ezel" of „Hannes" verdienen menig cenlje aan hun kostelijk gebak. Bij het naar huis gaan koopt vader voor moeder de vrouw of de kinderen, die thuis gebleven zijn, het uoodige aantal „pleskes" (krentenbroodjes,) vooral als hij een goeden dag gehad heeft, en zoo ziet men hem dan naar huis slenteren, op dezelfde manier als hij gekomen is, maar met „een hoop nies (nieuws) in den kop." Naar men verneemt, hebben de ge- nceshceren in het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Coudewaler bij Vucht gezamenlijk ontslag uit hunne betrekking verzocht. Zooals bekend is bestonden er sedert geruimen tijd moeilijkbeden tusschen de geueesheeren en het college van regenten over de godshuizen alhier; daarin schijnt de reden van liet gevraagd ontslag te moeten gezocht worden. Onder Erica, in Drente, is een meisje, dat zich achter een turfhoop bad neergezet, in slaap gevallen en zoodanig door de koude bevangen, dat, toen men haar zocht, men haar lijk vond. Men schrijft uit Heerenveen: De Nederl. 'i'ramwegmaatsohappij is be gonnen de wagens in plaats van met kachels door middel van waterbuizen, die in ver binding staan met den ketel op de locomo tief, te verwarmen. Deze verwarming voldoet uitstekend. Uit Bolsward schrijft men aan de N. R. Cl. Het ijs regeert. Alles, behalve de ver- kiezingsdrukte moet daarvoor zwichten. De vaarten zijn hanen van hard ijs, met hoogst gevaarlijke wakkeu. De baanvegers waken, honderden en duizenden bewegen zich door heel de provincie. Marktsleden hebben de marktschepen vervangen. Eiken dag zijn er tal vau hardrijderijen, de vlaggen wapperen in grooten getale; er is daags muziek op de banen en 's avonds in sociëteit of herberg. In de cene zaal houdt de eene of andere 2e kamercandidaat zijue redevoering, in een andere de voorzitter van eene ijsclub. Politiek debat ginds, muziek en bal hier, leven overal. De verminkten door het ongeval te Ruinerwold zullen van de Exploitatie-maat schappij levenslang genieten het volle trakte ment, plus het gedeelte der emolumenten, dat vóór het ongeluk door heu genoten werd. Een tweetal peisonen uit Walcheren, betrokken in een jachtdelict, waarvan een beschuldigd wordt een valschen ecu te hebben afgelegd, om den overtreder der wet ou schuldig te doen verklaren, zijn Zaterdag vertrokken, naar het land wairneen Pincofis hen indertijd is voorgegaan. Aan de uiacliincfabiiik van de bh. Hacker en Rueb te Breda, is de levering opgedragen van vijt' stoomtram-locomotieven voor Barcelona in Spanje, eene onderschei ding, welke vermelding verdient, nu in ons eigen iand tot hiertoe alle stoomtram loco- motieven door de fabriek te Winteilhur in Zwitserland geleverd worden. Als bewijs vair strenge vorst kan dienen, dat bij twee bijeenhouders F. en S., te Veuloo, alle bijen bevroren zijn. In den ouderdom van 76 jaren is te Grave o erler'.en de oud strijder Hendrik Grop, die hel bombardement van de citadel van Antwerpen heeft bijgewoond en versierd was met de medaille der Citadel, het Meta len Kruis eu de bronzen medaille voor trouwen dienst. BUITEN LAN DSCHK BEiviUii!E>. 15 E l t* i k. De koning en de koningin vau België komen te Londen bij de zilveren bruiloft van den prius van Wales. Gister iuterpellserde de lieer liansens de regeering opnieuw in de kamer van af gevaardigden over het deelnemen van België aan de tentoonstelling in 18S9. Hij betoogde dut er tegenspraak was tusschen de ver klaringen der Belgische icgèenng en die van Fraukrijks minister. Die dubbelzinnigheid, zeide hij, moest ophouden. Volgens htm, was de haat der cleticalen tegen de vrijheid niet vreemd aan de houding der regcering. De heer Beeiuucrt, hoofd van het kabinet, antwoordde, dat de getrouwate verdedigers der vrijheid zicll bevinden aan de rechter zijde. Hij herhaalde de verklaring dat België uiet officieel tot de tentoonstelling is uitge vaardigd. Terwijl sommige staten eene uitnoodiging ontvangen hebben, hebben België en andere landen, welke in gelijksoortige» toestand verkeeren, die niet ontvangen. Het neutrale België kan zich niet aansluiten bij de viering van eene buiteiilandscbe historische gebeurtenis. Hiermede was de zaak afgeloopcn. La Defence nationale meldt dat, ten behoeve van de Maas versterkingen, eerst daags de volgende kredieten door de regeering zullen worden aangevraagd: fr. 1,650,000 voor den aankoop van de helft van het vereischte veldgeschut; fr. 300,000 voor proefnemingen met het gieten van stalen geschut door de binneu- landscbe nijverheid fr. 2,000,000 voor de voortzetting der in uilvoering zijnde werken, als: vervaardiging van projectielen, affuitenpantserplaten, proefnemingen met kruitsoorten, enz., en uitbreiding der inrichting te Brasschael, waar de scliietproeteu met geschut plaats hebben, zoodat er in bet vervolg zouder gevaar tot op afstanden van 9500 meter geschoten zal kunnen worden. E A li ii I. A S O. Sir James Ferguson verklaarde in de gisteren gehouden zitting van het lagerhuis, dat alle beperkingen, welke voor den handel tusschen de kusten der Roode Zee en het binnenland van Soedan bestouden, opgehe ven zijn. De beraadslaging over Russell's voorstel betreffende bet reebt van vergadering werd daarop voortgezet. De beer Biadlaugh onder steunde het voorstel. Hij wensebte daarbij echter de bepaling bevoegd te hebben, dat grooter vertrouwen in de uitvoering der wet zou beslaan, indien het openbaar on derzoek naar de zoogenaamde onwettige ver gadering op Trafalgar-Square in November II., eu naar de houding der politic bij die ge legenheid, gewaarborgd werd. liet voorstel van den heer W. H. Smith om liet debat te sluiten, werd bij accla matie aangenomen. Bradlaugh's amende ment werd met 322 legen 207 stemmen, en Russell's voors'el met 316 tegen 224 stemmen verworpen. I' .1 A KKU Bi. Het voorlezen van het vonnis van Wilson en zijue mede-veroordeelden heeft bijna een uur geduurd. De heer Villers, voorzitter der rechtbank, sprak het uit met diep bewogen sleiu. Herhaaldelijk was bij zelfs zoo geroerd, dat hij voor eenige oogen- blikkeo moest afbreken. Voor Iiibaudeau, Dubreuil en Hébert, die veroordeeld zijn, d: eerste tot acht, de tweede tot vier maan den en de derde tot eene maand gevange nisstraf, zijn verzachtende omstandigheden aangenomen. Niet alzoo voor Wilson. Art. 405 van bet Strafwetboek, op grond waar van hij veroordeeld is, stelt het maximum der straf op vijf jaren, het minimum, als er geen verzachtende omstandigheden in aan merking genomen zijn, op óéu jaar. Wilson is op het punt der aauklacht ter zake van zijn handel met Belloc vrijgespro ken. Het strafbare karakttr van zijn bedrijf met dezen, zegt bet vonnis, is niet vol doende gebleken. Ten aanzien van den handel met Legrand, zegt het vonnis dat het voor de rechtbank eene uitgemaakte zaak is dat Legrand gede coreerd is deor lusschenkomst van Wilson, die hiervoor „belangrijke sommen ontving". Maar de rechtbank, hoewel deze daad als onzedelijk afkeurende, kan in juridieken zin hierin geene strafbare handeling vinden. De veroordeeling is gevolgd wegens Wil son's handeling met Ctespin de la Janmère. Wilson, aldus luidt het vonnis te dien aan zien in hoofdzaak, heeft hem niet „beloofd" stappen fe doen ten gunste zijner benoe ming tot ridder van bet Legioen vau Eer, maar hem „de stellige belofte" gedaan hem het ridderkruis te bezorgen, ofschoon hij er niet de beschikking over had, en dus de stellige belofte niet geven kon. Wilson eu Ribaudeau waren niet ter te rechtzitting verschenen om de uitspraak te hoorei). Ook Lentó, de advocaat van Wilson, j was afwezig. Mevr. ltatazzi is, zooals de telegraaf ge- meld heelt, vrijgesproken, f Volgens mededeelingen in den gisteren gehouden ministerraad heerscht de gele kourts ij in Frausch-Guyana. Uit Lyon wordt aan de Franco Mili taire gemeld dat het llahaansche consulaat aldaar tegenwoordig overstelpt wordt door Italianen die de noodige papieren vragen om naar hun land terug te keeren met het oog op cene mobilisatie. Te Lyon en omstreken wonen omtrent 10 000 Italianen. Te Boulogne hebben 300 varensgasten, ter visscherij ingescheept, om loonsverhooging den arbeid gestaakt. spavjk. Volgens Le Temps doet de ziekte van den beer Sagasta de politieke onrust en opgewondenheid slechts toenemen. Als de dokters cischen dat de heer Sagasta Madrid tot volkomen herstel verlaten moet, zullen de zittingen der Cortes tot na Paschen verdaagd worden. De liberale reformisten en de republikeinen, die een debat wilden uitlokken om den heer Sagasla iu mora te stellen tot het geven van ophelderingen over de interventie van de koningin-regentes in de zaak van den hertog van Montpensier, zullen zich tegen de verdaging verzetten. De heer Canovas, die een langdurig on derhoud met de koningin-regentes gehad heeft, verklaarde in de couloirs der kamer dat, als de gezondheid vau den heer Sagasta of andere politieke overwegingen hem ver hinderden aan het gezag te blijven, een ministeiie gevormd zou worden, voorgezeten door Maarschalk Martinez Cainpos of door den lieer Martos en dat de conservatieven, in bet belang der Dynastie, tegenover bet nieuwe kabinet de zelfde vaderlaudslievende houding vau ontzag zouden aannemen. De hertog van Montpensier is Woens dag uit Madrid vertrokken, om eenige dagen bij den graaf en de gravin van Parijs te Vallamanrique door te brengen. Daarna zal hij zich naar San Lucar de Barrameda begeven. De koninklijke familie heeft den hertog tot aan het station vergezeldde regeering was slechts door den prefect van Madrid vertegenwoordigd. De ex-koningin Isabella zal den 4den Maart Sevilla ver laten. Zij zal 8 dagen op het paleis te Madriil vertoeven en daarna naar Parijs vertrekken. £1 IJ ITS it Ij AS li. In den Reichsanzeiger is het volgend bulletin opgenomenSan Remo, 1 Maart 11 uur 5 min. voorin. Z. K. en K. hoog heid heeft een goeden nacht doorgebracht. De algemeene gezondheidstoestand is iets gunstiger en liet voorkomen van den hoogen lijder beter, (w. g.) Mackenzie, Schrader, Krause, Hovel], Biamann. üp bevel van den keizer zal professor Bergmann te San Remo blijven tot de komst vau prins Wilhelm. Piins Wilhelm is te San Remo aan gekomen. Van verschillende goed ingelichte zij den wordt stellig beweerd, dat keizer Wil helm vast besloten is, naar het ziekbed van ziju kratiken zoon te gaan, zoodra het weder wat gunstiger wordt. Ouder den indruk van de in den jongateo tijd uit San Remo komende ongunstige berichten, zou de keizer zijti zoon nog eenmaal levend willen zien. Door den correspondent van het Ber liner Tageblatt wordt geseind: San Remo, 29 Februari, 5 uur 40 mm. nam. De kroon- j prins heeft heden een vrij goeden dag door gebracht, het hoesten en het opgeven van slijm was iets minder; over het algemeen nas evenwel de toestand onveranderd. De kroonprins vertoefde even op het balkon om frissche lucht te scheppen; door den scher pen wind en den dreigenden icgen was hij evenwel spoedig genoodzaakt zich in zijne kamer terug te trekken. Dr. Mackenzie koestert de verwachtiug, dat de kroonprins zich in de eerste dagen wat beter zal gevoelen en dat bet opgeveu van bloedkleurig slijm spoedig zal eindigen, Intusschen heerscht er in de naaste omge ving van den hoogen lijder eene zeer ge- diukte stemming. Men acht het niet onmogelijk, dat de erfprins van Baden wegens zijn zwakke gezondheid, afstand zal doen vnn zijn rech ten op den troon, ten gunste van zijn oom Wilhelm, die met prinses Marie Von Leuch- tenberg, nicht van den czaar, is gehuwd. Uit de fabriek van Krupp is verzonden een monsterkanon, wegend 82000 kilogram en 12 meter lang; liet is bestemd voor een Turksch fort. bi ia; a kij e. Lit Sofia wordt onder dagteekeuing van 2 Maart geseind, dat Moulkouroff, de minister van oorlog, sedert eenige dagen den kabinetsraad uiet bijwoonde. Ook is opgemerkt dat genoemde minister en Stam- bouloff (de minister-president) op den avond van den verjaardag des prinsen hunne wo ning niet hebben verlicht. I5EK TELEGRAAF. LONDEN, 3 Maart. De Parijsche cor respondent van de Timet meldt, dat de Rus sische gezant Nelidoff een tweede nota aan de Porte heeft overhandigd, waarin, met meer aandrang, dan in de vorige, wordt verlangd, dat de Sultan de regeering van prins Ferdinand in Bulgarije voor onwettig verklare. De Frausche gezant heeft opnieuw dezen stap ondersteund. Aan de Timet wordt uit Weenen gemeld, dat de toestand zeer ernstig zal worden, indien Ruslands besluit vast staat om alleen een zoodanige oplossing der Bulgaarscbe quaestie aan te nemen, waardoor duidelijk het overwicht der Russen op het Balkan- schiereiland wordt bevestigd, want Oosten rijks buitenlandsche staatkunde heeft de onafhankelijkheid der Balkan staten lot grondslag. ST. PETERSBURG, 3 Maart. Gelijk uit goede bron wordt gemeld, heeft de Russische regeeriug een aanzienlijk bedrag, te Londen betaalbaar, ter beschikking ge steld van de Russische bank ten behoeve van den handel met het buitenlaud. Daar door is de bank in staat gesteld hare accepten in le trekken. LEIDEN, 3 Maart Prins Albert van Pruisen zal Dinsdag 6 Maart ten 11.30 te Voorburg afstappen in stede van 1018 te 's-Gravenhage aan te komen. GEMENGDE BERICHTEN Te Geeraardsbergen hadden twee kin deren, die uit bedelen gezonden waren, zich in een hul verscholen om er den nacht j door te brengen. Den volgenden morgen vond men beiden dood gevroren. In de Italiaansche gemeente Aversa is, tijdens een hevig onweder, een bliksemstraali in een tuin geslagen, waardoor een gedood en een man ter aarde geworpen werd, j Volgens een telegram uit Christianiil aan de Lubecker Zeilung, moet er gisteren te Bergen een groote brand zijn uitgebroken, waardoor de geheele stad werd bedreigd. In Arkansas is weder een trein doorj roovers overvallen. Zij stalen 5000 dollanj uit den postwagen en kozen toen het hazen pad. TEK MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 3 Maart. Verkochte hoeveelheid. Prijzen. Liagtu I Uwl'" Oude Tarwe i xx r Nieuwe Tarwe .1 Oude Rogge Nieuwe Rogget Gersï (zomer)1., Chevalier-Gerst Zware Haver - ,»g Lichte - f Maïs Paardeuboonen Boter I equal. 4 vat)j (2e 4 3290 kilog. j (Ie per kil.)i - (2e - Turf hanrdbr. le soortI dubh.hectol. j (grauwe) Lange zwartej 4-50 5.— 6-— 6.&I 3.25 3-:' 2.75 J.25 64.— 74.' 52.— 62.' 1.60 1.15 i.H .30 -.40

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2