/(Christ! toi qui sauvais les autres" voor de tenoren. Zeer schoon klonk daarop van Jósusliet Pardonne leur mon Père, Car ils ue savent ce qu'ils font". liet „Femme, óloigne toi" van de teno ren kwain niet tot zijn recht. Terstond echter werd dit vergoed door het overheerlijke „O Bien aimó, sous ta sotnbre couronne" van Meryem, dat zeer werd toegejuicht. Bij het Voyez il incline la têtel" van het koor zetten Ue sopranen een inaat te vroeg in, waardoor de heer Lestellier met het .Ah! Tout est consommé!!" achterbleef. De storing was echter van weinig beleekenis en zeer kalm deed de heer Van Iperen het .Voyez il incliue la têtell" herhalen, waarop het bizonder moeilijke /(II est mort" volgde. Is de storing van weinig beteekenis geweest, voor velen zelfs onmerkbair, jam mer blijft 't, als een vlekje op de uitvoering. Het 2e tableau van de laatste acte eu de finale liepen uitmuntend van stapel, en bizonder krachtig en met gloed klonk het slotkoor „Christ est vivanl! Christ est ressuscilé". Op enkele plaatsen bleef het orkest niet geheel zuiver; over 't algemeen echter werkte het goed. De heer Van Iperen mag zich zeer zeker weêr in eeue overwinning te meer verheu gen, terwijl de Leidsclie Zangvereeniging in het succes van deze uitvoering zeker wel eene aansporing zal vinden op den ingesla gen weg voort te gaan en door degelijke oefening, zooals tot nog toe, de gebreken, die er ontegenzeggelijk nog aan op te mer ken zijn, weg te nemen. Kan niet alles uitmuntend genoemd worden, de vereeui- ging is zeer zeker op den goeden weg, en de koren geven aanhoudend blijken tot liet moeilijkste in staat te zijn en onder voor treffelijke leiding te staan. KftKICElTKtf. Door Z. M. is benoemd tot notaris te Grouw gemeente IdaarderadeeiP. Noord- bott' Fr, cand.-notaris te Sneek. Door Z. M. is, met ingang van 15 Maart 1888, benoemd tot direct, van het rijkstelegraafkantoor te Middelburg R L. Jansen, thans direct, van een der rijkstele- graafkantoren. Door Z. M. is, met ingang van 1 April 1888, aan H. Van Raalten, te Go- rincliem, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arr. Go- rinchem. De luit. ter zee 2de kl. W. P. Cool- haas, dienende aan boord Zr. Ms. oplei dingsschip Admiraal van Wassenaer, wordt met 1 April aanstaande op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2de kl. B. F. Meyboom. Bij beschikking van den minister van staat, minister van binnen), zaken is de ver leende toelating van: dr. J. F. Van Bem- .melen, als privaat-docent in de faculteit der wis- en ualuurkunde aan de rijks-universi teit te Utrecht, op zijn verzoek ingetrok ken. BINNENLANDSC1IE BERICHTEN. Z. M. de koning neemt, naar wij met genoegen vernemen, steeds in beterschap toe. (/A v. Z.-H. en 's Gr.) De liberale kicsvereenigiug Burger plicht" te Dordrecht heeft tot candidaat gesteld voor de tweede kamer mr. J. B. Van Osenbruggen. De heer mr. A. F. Vos de VVael, can didaat der R. K. in het district Deuticbcm, heeft voor de hem aangeboden candidatuur bedankt, daar hij bij eeue eventueele ver kiezing voor het district Waalwijk zitting zal nemen. Thans is de candidatuur te Deutichem, naar men verneemt, aangeboden aan den heer mr. Bevers, lid der prov. staten van ZuidHolland, te 's (lage. In eene gisterennamiddag tc Middelburg gehouden talrijk bezochte vergadering van anti-revolutionaire kiezers is candidaat ge steld dr. J. Van der Beke Callenfels te Vlissingen, tegenover den lieer Lucasse, mede van anti-revolutionaire zijde candidaat. Door de kiesvereeniging Nederland en Oranje" te Zierikzee is tot candidaat gesteld mr. D. P. D. Fabius te Amsterdam. Voorzien van een ingevuld stembriefje kwam Dinsdagmorgen een kiezer de trappen van het raadhuis in zekere gemeente op, ging regelrecht naar de zaal waar het stem bureau gewoonlijk bij eene verkiezing zit ting houdt, om, zooals hij aan den burge meester te kennen gaf te komen stemmen. be e: je mm mrz mm k: De man begreep al spoedig dat hij eene week in de war was, en keerde dus onver richter zake huiswaarts. (JD.) Om te gemoet te komen aan het on gerief, dat de drankwet niet meer toelaat waterschaps- of puldervergadcnngc» en ver kiezingen te houden in herbergen, heeft de gemeenteraad van Alfen aan den Hijn een tarief van rechten vastgesteld, tegen vol doening waarvan berg. en weth. bevoegd zijn, des verlangd, een gedeelte van het gemeentehuis vuor dc boven omschreven doeleinden en tevens tot berging van archief in gebruik af te staan. Door liet Maagsche gemeentebestuur zal in het Voorhout eene nette, vaste mu ziektent worden opgericht, ter plaatse waar nu en dan de oude. stond. De schutterij - muziek zal aldaar des zomers cenige uitvoe ringen geven. Sedert Maandag j!. wordt te 's Hage vermist een ineisje van omstreeks 12 jaren, woonachtig in de Pastoors warande. Het kind was als loopmeisje in dienst en met een boodschap uitgezonden, waarvan het tol dusver niet is teruggekeerd. Mm vermoedt, dat het ineisje een ongeluk is overkomen. De rivieren van Dordrecht waren gisteren afwissselend over de helft tot de volle breedte overdekt met tamelijk zwaar drijfijs. De vaart op Rotterdam is echter heropend, althans in den loop van den dag deden een paar schroefbouten zij liet dan ook niet moeite de reis heen en terug. Ook dc veerbooten op Papendrvcht eu Zwijndrecht konden den gaiischen dag den dienst tegen gewoon tarief voortzetten. Hedenavond voerde de vloed weder zooveel ijs aan, dat de vaart geheel gestremd was. Op de Biesboseh zit het ijs als een muur; heden vermaakte nnu zich daar druk met ijsschuiljes. Ook het ijs in de havens is weer aanmerkelijk in dikte toegenomen, zoodat daar druk wordt schaatsen gereden. (D. C.) Te Asperen doet zich liet geval voor, dat een vader inet z-ven inwonende zoons allen kiezers zijn. Tot toelichting dient, dat de zoons uit het erfdeel hunner moeder ieder ineer dan f 10 grondbelasting betalen Tegen A. G. it., adiniuistrateur van het onderling ziekenfonds .Voor eu door werklieden" is door liet O. M. bij de recht bank te Amsterdam, wegens «erduistering van ongeveer f 1500, drie jaren gevangenis- straf geëisclit. Gister ia te Amsterdam een cilinder vormig dubbel stukje blik door onbekend gebleven personen op de rails van den tramweg gelegd, tengevolge waarvan een nogal hevige knal ontstond toen een tram wagen daarover reed. Vermoedelijk is bedoeld voorwerp met kruit gevuld geweest. Uit Tessel wordt van 28 Februari ge meld De postpakketten, brieven en passa giers zijn beden zonder belangrijk oponthoud per ijsvlet overgebracht. Te 2 uur nam. kwamen de llorsers te Oudescbild aan. De Zuiderzee ligt opgestopt met ijs. Het is tot heden nog niet gelukt de brie ven en postpakketten van bier naar Vlieland over te brengen. De ijsvlet geraakte gisteren iu een ijsschots vast; eerst na eene worste ling van 1U uren kwam zij vrij en moest men onverrichter zake naar De Cocksdorp terugkeereu. Dinsdagavond ontstond te Haafteu bij II. Klop brand. In den tijd van 2 uur lagen vier huizen iu de asch. De schade is groot. Het meeste is geassureerd. In de gisterennamiddag te Almeloo gebonden vergadering, door de heeren Van Marken en Post bijeengeroepen, werd mede gedeeld, dat de firma's Scholten genegen waren eenige wijzigingen te brengen in liet looutarief ten gunste der werklieden. Voorts willen zij het ziekenfonds over dragen aan eene wettig benoemde werklie- dcncouiunssie en voor den winkel eene com missie, uit aandeelhouders eu notabelen gekuzeu. Omtrent de wijzigingen in het loontarief verklaarden de lib. Van Marken en Post zich onbevoegd een oordeel uit te sprekeu en moesten zij ei rikt onzijdig blijven. B;j stem ming verklaarden alle aanwezige werklieden, ten getale van 25U, de werkstaking te wil len volhouden. De eiscb van den officier van justitie bij de rechtbank te Heerenveen tegen F. De Juug, de zoogenaamde tweede miliiocueu juffrouw, beklaagd van oplichting te Keuleu gepleegd, is: drie jaar gevaugeuisstraf. De rechtbank te inschoten eiscbt 3 jaren hechtenis voor den 73jarigen grijsaard D. te Noordbroek, die aldaar 20 Januari jl. in drift den arueider V. met eeu mes doodslak. Te Dorst, tusscben Breda en Ouster- hont, is een van dolheid verdachte bond doodgeschoten. Ëeu tiental honden, door 9 mn w «c. JU., het verdachte dier gebetenzijne mede af gemaakt. Ernstige mishandelingen hebben te Berchein plaats gehad. Bij een herbergier werden ruiten stuk geslagen en bij zelf door een messteek zoo zwasr gewond, dat ge neeskundige hulp moest ingeroepen worden. Ook de molenaar van het dorp werd ge vaarlijk gewond. Drie personen zijn gear- resseerd. Te Maastricht is dc tijding ontvangen, dat de sergeant L., van daar, door een in- landsch soldaat van liet Oost-ludiscli leger is vermoord. E .11E E i\ T E it A A 1>. Ziltiug van den raad der gemeente Leiden op Donderdag 1 Maart 1888, des na middags te 2 uren, ten raadhuizc der ge meente. Aanwezig zijn de heeren Le Poole, Van Reeiien, Fockeuia Audreae, Schneillier, Van Hamel, Alma, Zaaijcr, Du Rieu, Zillesen, Van Buttingha W'ichers, Knappert, Bool, Was, Kaiser, De Goeje, Nijkauip, Koetser, Tteleman, Van der Hoeven, Juta, De Stur- ler, Verster, Hasselbach en de voorzitter. Afwezig met kennisgeving de bh. Zaalberg en Driesscn en voor bet begin althans der vergadering de heer Cock. De voorzitter opent de vergadering, de secretaris leest de notulen die worden goed gekeurd waarna de voorzitter kennis geeft o. a. van de volgende Ingekomen stukken. Missive van gedeputeerde staten van Zuid- llulland dd. 0/ i 3 Februari jl. M®. 337 (3e aft.) G, 8 n'. 3 houdende mededeeling dal aan deze gemeente vuur liet jaar 1888 bjj wijze van vuorscliot een bedrag van f 39205.50 in de kosten van liet lager onderwijs zal wor den uitgekeerd Verzoek van mevr. IlcinlzWilhelm, om restitutie van betaald schoolgeld M. O. voor baren zoon Carol Joseph Wilhelm en J. Van Weeren M. O. voor zijne dochter Gcrardina. Adres van het bestuur der Schilders- en Beliangersverceuiging alhier in zake het onder zoeken van steigers, ladders enz. ter be veiliging van de werklieden. -Adres van C 11. De Jong omtrent de le vering van schoenen van de agenten van politie. Aan de orde is le de benoeming van een tijdelijk leeraar iu de Fransche taal aan het gymnasium. Benoemd wordt de heer E. F. Ilorle met algemeene (23) stemmen. Volgt het voorstel betrekkelijk de oprich ting van een vierde school van de 3e klasse op het terrein van het Notarishuis. De heer Juta vraagt het woord om bezwa ren te opperen tegen het nieuwe schoolplan. De bezwaren van burg. en weth. tegen het eerste plau van schooibouw acht spreker ongegrond. Het eerste plan zou f 30,000 minder kosten dan het tweede plan, waariu de bouw van eeu gymnastieklokaal is opge nomen. Spreker zou in het belang der gemeente raden het eerste plan te doen uitvoeren. De heer Fockema Andreae acht 't niet noodig na te gaan welk deel van de kosten van de te bouwen school door leeriing zal moeten worden gedekteen deel althans zal zeker moeten worden gedekt door eene leening en vooral meent hij dat geene onkosten tot onderhoud van eigendommen mogen worden bestreden door de gelden uit buitengewone ontvangsten verkregen. Yoorzóóver spreekt de heer Audreae als voorzitter van de commissie van financiën. Nu wenscht nog spreker uit eigeu hoofde eenige opmerkingen te makenhij vraagt is 't besluit wel voldoende geformuleerd, eu vooral vraagt spreker dat waar 't geldt een besluit van zóóveel belang als hier 't geval is. Zoo is b'. v. wel aangegeven voor hoe veel kinderen elk locaal is bestemd, maar niet hoeveel locaien er zullen zijn. Uit de memorie van toelichting is niet gemakkelijk te zien dat het plan bedoelt reeds terstond de fundamenten te leggen voor de reserve- localen. Nog vraagt spreker is 't noodig dat eeue schuol voor 600 kindereu zooveel geld moet kosten als het dagelijksch bestuur heeft geraamd. Hij heeft wel gehoord dat hier eeue dergelijke schoul is gebouwd voor f 16000, spieker zelf kan datfcniet beoor- deelen maar vraagt aau bet dagelijksch be stuur, die toch door deskundigen dient ingelicht te zijn, of 't niet mugeltjk is voor een veel kleiner som een schoolgebouw te zetten, dat tóch aan de eischeu voldoet. De lieer Bool autw oordt dat iiet dagelijksch bestuur iu hoofdzaak 't eens is met de com missie van financiën om niet uit buitengewone ontvangsten gelden te vinden voor ge»oue uitgaven, liter echter gold 'teen zeer klein bedrag, waarover dus is heengestapt. Wat betreft den schooibouw spreker weet zeer goed, dat wanneer de koorden van de beurs nauwer toe worden gehouden de fiuaucieele toestand op den duur beter moet worden. Evenwel weet hij tevens dat men dan on derscheidene gevoelde behoeften niet be vredigen kan en aan de gemeente de ge gevens onthoudt om tot bloei te komen. De heer Andreae antwoordt dat het toe houden van de beurs en het geraken tot een beter financieeleu toestand lang geen gering voordeel geven. De keerzijde door den lieer Bool getoond, dat men nl. niet aan alle behoeften zal kunnen voldoen heeft ook spreker voor oogen, doch hij moet daar tegenover doen opmerken dat de behoeften van eene gemeente evenals die van een individu zeer rekbaar zijn. Spreker vroeg onlangs aan een der beste financiers uit onze tweede kamer waar 't heen moest op financieel gebied en hij kreeg tot antwoord dat 't allereerst moest worden gevolgd de stelregel om zoo min mogelijk onkosten te dekken uit buitengewone ontvangsten. De beer De Sturler vraagt of bij de be paling van de kosten van de school per zitplaats in de memorie van toelichting, welke kosten per hoofd f100 zouden be dragen, ook daaraan gedacht is dat de grond in Amsterdam veel meer kost. Bovendien in Rotterdam i9 nu eene school gebouwd waar iedere zitplaats f 95 kost. De heer Van der Hoeven zegt dat hier, langs een omweg, de school f 87,500 kost en dus f 152 per kind. Men moet niet vragen wat kost ons de school, maar wat kost ons de geheele affaire. De voorzitter antwoordt dat bij de onder handelingen met de notarissen zooveel mo gelijk het belang der gemeente is in het oog gehouden, door de meest voordeelige be palingen te bedingen. Of het dagelijksch bestuur daariu geslaagd is moet de raad door stemming uitmaken. Wat betreft het dekken der kosten van schooibouw door leeningen meent spreker dat de heer Fockema Andreae de zaak in een verkeerd daglicht stelt. Men vergete toch niet dat men niet alleen bouwt voor de tegenwoordig belastingbetaleuden maar 1 ook voor latere geslachten en dat 't niet onbillijk is dat ook die geslachten tneê be talen door het betalen van reuten en aflos- ;j sing der nu geleende gelden. Wat betreft de school voor f 16000 hier i gebouwd indertijd, waarvan de heer Fockema Andreae spreekt wanneer de heer Andreae eene school, hier benoodigd, voor dien prijs kan doen bouwen dan zal spreker er niets tegen hebben dat de kosten voor den bouw zullen worden gevonden uit de gewone ont- vaugaten. Wat de onduidelijkheid aangaat van de j plaats in de toelichting waar over het aan tal localen gesproken wordt wijst spreker op de zinsnede die er in voorkomt en die al- das aanvangt „elk der twaalf localen, enz." Dat de fundamenten zullen dienen ook voor later te bouwen localen, is naar sprekers meening duidelijk uitgedrukt. De zitplaatsen der kinderen kosten hier per hoofd f95; in Deventer is eene school voor minder kinderen gebouwd waar de kos ten per zitplaats f 80 bedragenevenwel is daar geen gymnastieklokaal bij. In Arnhem kostte bij schooibouw de zitplaats f 115, f 95 en f 80, in Amsterdam f 135 en io Den Haag f 128, f 108 en f 81. Uit een en ander blijkt dat de kosten per zitplaats hier niet te hoog zijn genomen. De beer Zillesen merkt op dat wil men goed eu solied bouwen natuurlijk een ge bouw meer kosten moet, dan wanneer men de in den laatsten tijd gevolgde wijzs van bouwen vulgt. Wat aangaat den hoo- gen prijs per zitplaats door den heer Vsn der Hoeven aangehaald, vraagt spreker of 't niet billijk is dat ook tegenover die meest ongunstige wijze van voorstellen van de zaak, worden gesteld de voordeelen verkregen door het verhuren van de lokalen op den Burgt, De heer Fockema Andreae komt nogmaals terug op de beschouwing van het dagelijksch bestuur dat meu ook voor het nageslacht bouwt. Men moet niet alleen vragen of over 100 jaren de tchool nog zal bestaan, maar of de behoefte aan de school dan nog zal bestaan. Trouwens wanneer jaar in jaar uil leeningen worden gesloten dan zal het nageslacht evenveel betalen aan aflossiDgen van die leeningen, als wanneer ze iu eens de kosten zelf zou betalen. De voorzitter komt nogmaals terug op het wijzen door den beer Andreae op de ondui delijkheid van de toelichting; die heer, zegt spreker, heeft bet verkeerd voorgesteld. Wat t aangaat het leencn voor 100 jaren waarop de heer Andreae doeltmoet spreker op-1 merken dat leeningen van dien duur mee' vootkomeu. Ten laatste kan zich spreket geen tijd voorstellen waarin geen scholen uieer zullen noodig zijn, waarin geen be hoefte aan scholen meer zal bestaanzooals de heer Andreae bijbrengt. De heer Van der Hoeven vreeat dat in uit debat de hoofdzaak door de bijzaken zal

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2