u XIKÜW8- KX' ADVERT' NTIKBLAI) VOOR LKIDKN KN OMSTREKEN, D e i. A 8 0 til N E SI ri T Woensdag 29 Februari 1888, H". 51. A0VERTEI8TIEK: Uitgevers: Gebroeders Muré. Het Geheim van het Oude Kasteel. rij tóf Hossnnit v crsc h ij it t dadelijks* behalve op n- en Feestdag e n. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheeie rijk, per 3 maanden i l.BO. Prijs per Summer 10 Cent. 20it Jaargang. Van 11> regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Sclieepmakerssteeg 6 Stads-Berichten iiit i.i BURGEMEESTER EN U KT tl OUDERS vin EEIDEN» Gezien liet besluit vun dc Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Hollandvan den 12Jen December 1887, li". 10/1 Provinciaulblad n°. 64), houdende bepaling van de tijdstippen van den herijk der maten en ge wichten in de verschillende gemeenten in deze pro vincie, voor het jaar 1888; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig ait. 15, lett. a, der wet van den 7en April 1869 (Staatsblad u". 57), lot hel doen herijken van alle reeds in gebruik lijnde maten en gewichten, onder mededecling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden m liet lokaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Ge meente-apotheek en wel: voor dc gewone gewichten, benevens de maten en strijkers voor wijk VII, op den 24, 28, en 29 Februari, 1, 2, 6 en 7 Maart, voor wijk VIII en de buitenwijk, op den 8, 9, 13, 14, 15 en 16 Maart; voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik hij medicijnhereiders, goud- en zilversmeden, specic- hanuclaars en verdere in goud en zilver handelende personen voor wijk I, 11, UI, IV en V, op den 20, 21 en 2 Maart voor wijk VI, VU, VIII en de buitenwijk, op den 23, 27 en 28 Maart, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren; dat voorts gedurende den herijk in de gemeenten tan den ijkkring buiten de standplaats, zitting bin nen deze gemeente zal worden gehouden, op den 21 en 23 April, 11 en 12 Mei, 1, 2, 22, en 23 Juni, 13 en 14 Juli en 3 en 4 Augustus van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren, en wijders na den 16cn Augustus, icdcien Woensdag en Zaterdag van 9 lot 1 uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen o. dat zij verplicht zijn hunne malen en gewichten, behoorlijk droog en schoon, hij den ijker, op voorschreven dagentot het ondergaan van den herijk te bezorgen b. dat zij, die zulks verzuimen of daarin verhin derd worden, voormelde malen en gewichten vóór den lsleo October nog aan den ijker, op de daarvoor aangegeven dagen, ter herijking moeten aanbieden; o. dat, na bet eindigen van den termijn van den herijk, liet gebruiken of voorbanden hebben van maten en gewichten, niet voorzien van de \er- eischlc stempelmerkenvolgens art. 29 der bo venaangehaalde wet, verboden en strafbaar is; en d dat bij het terug ontvangen van de ter ijking aangeboden voorwerpen, zij zich dienen te over tuigen of die van het goed- of afkeuringsnierk zijn voorzien. Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebben den gebracht, dal volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, van den 3,,eD December 1887, «le letter T, in den gewonen druk vorm, schuin gesteld, bestemd is lot goedkeurings merk zoowel bij den ijk als bij den herijk maten en gewichten, en liii den ijk van gus !crs de Koninklijke kroon, tciwijl het kantoormei voor de gemeente Heiden is het cijfer 7. En geschiedt hiervan openbare kennisg* i.ig dooi aanplakking en door plaat-ing in de Leidscht ourant. Burgemeester en Wethouders vooi nuemd, DE KAN 1 ERBur meester Heiden, 23 December 1887. E. KIST, Secn iaiis. LEIDEN, 28 Februari. Onder overlegging van de stukken oelrek- ki lijk het verzoek van dr. J. G. Van Deventer, om eervol ontslag uit zijne betrekking van leeraar in de wiskunde aan het gymnasium alhier, geven burg. en weth. den raad in overweging aan den adressant het gevraagd ontslag eervol te verleenen met ingang van 15 April a s. Nog geven burg. en weth. den gemeen teraad in overweging vergunning te verlee nen aan: A. H. Rötner, om een brug te leggen over de Zoeterwoudsche singelsloot en uiej. W. J. H. M. Swemer, om een waterïoozing te maken naar de Witte Singel gracht, en zulks onder de door dc commissie van fabricage voorgestelde voorwaarden. Onder overlegging van de desbetreffende stukken geven burg. en weth. nog in over weging aan dr. P. P. C. Hoek, eervol ontslag te verleenen als leeraar iu de natuur lijke historie aan het gymnasium en aan de hoogere burgerschool voor jongensmet ingang van 1 April a. s. Ten laatste leggen burg. en weth. den raad een staat van af- en overschrijving over, strekkende tot verhooging van enkele posten der begrooting, dienst 1887, waarvan geileken is dat zij voor de behoeften niet voldoende zijn, en wel: Volg. 85. Kosten van zegels van registers, rekeningen enz. f 90. Volg. 117. Belooniiigen en premiën aan de brandspuit)ieden en beambten f840. De kosten van den brand in bet perceel aan de lloogewoerd van de firma Herfst en Helder op 28 December 1887, bedroegen fl 03.55. Volg. 127, 1. Jaarwedden der onder wijzers (gymnasium) met f 386uoodig geworden door extra uitgaven welke niet op de begroeting voorkomen, als f225 aan de bh. Leopold en Van Eek, voor bet waar nemen van do lessen in de oude talen, krachtens raadsbesluit van 9 December 1886. f 400 voor do twee periodieke tractements- verhoogingen waarop de beer Clavier inge volge de verordening, aanspraak had en f 133.3-1. volgens raadsbesluit van 25 Aug. 1887, waarbij bet onderwijs in de natuur- eu scheikunde aan het gymnasium is geregeld, te zamen f 758.34. Daarentegen is de periodieke verbooging, uitgetrokken tot een bedrag van f200 voor den leeraar in de Eugelsche taal, niet be hoeven te worden uitgekeerd, vermits de titularis nog g en driejarigen diensttijd aan eene hoogere burgerschool of gymnasium volbracht had. Het artikel levert alzoo een tekort op van f558 34 welk bedrag moet worden verminderd met f173 waarmeê de post bereids bij raadsbesluit van 22 Decem ber 1887 is vevboogd, zoodat in het tekort van f385 34 alsnog moet worden voorzien. Volgn. 153. Kosten van verpleging van arme krankzinnigen f 534. Aangezien in den laatsten tijd het aantal behoeftige krankzinnige personen zeer is toe genomen, zijn de ter zake toegestane gelden niet voldoende. Voor kosten van behoeftige personen die voor rekening dezer gemeente in de gestichten verpleegd worden, is uit gegeven f 14933 65.), terwijl daarvoor is toegestaau f 13500, zoodal een tekort van f 533.65) te dekken is. Het totaal dezer tekorten bedraagt alzoo f 1850, waarin kan worden voorzien door afschrijving van de kosten volgn. 157, sub sidie aan de stedelijke werkinrichting ad f 1500 en volgn. 159, kosten van verple ging in bet ziekenhuis der rijks-universiteit ad f 350, waarop een overschot aanwezig is. Zaterdag vergaderde het kon. instituut van taal land- en volkenkunde van Ned.- Itidië, onder voorzitterschap van prof. dr. H. Kern. Overw ogen werd o. a. of de beide biblio theken van bet Indisch genootschap en van bet instituut niet tot denzelfden toestand konden worden gebracht als de universiteits bibliotheek en die der maatsch. van letter kunde. In de plaats van het aftredend doch niet herkiesbaar bestuurslid prof. dr. G. Schlegel, werd gekozen prof. dr. G. A. Wilkcn, alhier. In de buitengewone vaci-'ure, ontstaan door de aftreding van jbr. mr. W. ridder Van Rappard, staatsraad en oud-raad van Indië, werd voorzien door dc benoeming van dr. L. W. G. De Roo, laatstelijk directeur van financiën in Indië, thans met verlof alhier. Tot leden van het instituut zijn gekozen, o. a. de heeren J. Duttikofer, conservator bij 's rijks museum van natuurlijke historie te Leiden, mr. O. J. E. baron Van Was- 8enaer van Catwyck en S. C. Van Doesburgh, uitgever alhier. Door bet lid prof. dr. Jan Ten Brink alhier, werd gevraagd of het instituut be trekkingen onderhoudt met en de werken ontvangt vau de Real Academia de Ciencias de Lisboa. De secretaris antwoordde beves tigend doch sedert geruimen tijd heeft er geen toezending der werken plaats gehad, hetgeen den heer Ten Brink aanleiding gaf tot de mededeeliug, dat hij wellicht gelegen heid zal hebben door tusschenkomst van den Portugeeschen gezant de lacune te doen aanvullen. Na een hartelijk woord van afscheid aan den hoogleeraar dr. Schlegel bij het vertrek uit het bestuur, werd de vergadering, die vrij talrijk bezocht was, door den voorzitter gesloten. De commies der posterijen 3e kl. P. H. H. Borch is overgeplaatst van het spoor wegpostkantoor u°. 3 naar het postkantoor alhier. De Leidsche Studenten IJsclub hield gisterenmiddag op hare banen voor Rhijn- zigt eeuen onderlingen wedstrijd, waaraan 32 leden deelnamen. De le en 2e prijs, en le en 2e premie werden resp. behaald door de heeren C. J. Niemeijer, W. Van Giffen, J. Brink en D. W. Ekker. Hedenmorgen zijn door groepen infan teristen alhier oefeningen op schaatsen ge houden. MUZIEK, LKTTKKÜIV 10NI KUNST. Maahckappij tot Bevordering der Toonkunet. Afd. 's Hage. 29 Febr. 7u. Geb. voor K. en W. Die Jahreszeiten, Jos. Haydn FEUILLETON. FAMILIE-ROMAN. 14). «Ik had van uw aankomst gehoord, lord Hampton en ik haastte mij om de eerste 'e zijn, die zich tot uw dienst bereid ver- klaart. Ik vermoedt dat lady Jersey u reeds alles heeft medegedeeld wat hier is voorgevallen «Ja, zij heeft mij alles verteld en om Godswil, herhaal mij niets van dc afschu welijke bijzonderheden van die akelige ge schiedenis. Ik heb ook vernomen, dat ge zeer verdienstelijk hebt gemaakt om den moordenaar op te sporen en breng u daar voor mijn oprechten dank." Ihans trad ook lady Jersey de kamer binnen. «Ik vraag u verschooning, mr. Nesley," sprak zij dezen het eerst aan, «ik hoor zooeven pas dat ge hier zijt en kan de na righeid der bedienden niet genoeg laken, dat ZIJ 11 n'et eerst bij mij hebben aangediend." «Dat is veeleer mijn schuld, lady Jersey," antwoordde de aangesprokene; «Ik vernam, dat lord Arthur zich in deze kamer bevond en oordeelde het beter, onmiddellijk tot hem te gaan en u niet te storen." De donkere blos, die bij het hooren dezer woorden Giscla's wangen kleurde, ontging den blik van lord Arthur niet en deed ziju ijverzucht des te feller ontbranden, maar hij onderdrukte dat gevoel en vroeg op vrien- delijken toon aan Alexis «Ik hoop, dat ge met mij zult willen lunchen; wij hebben te zamen nog veel te bespreken." Alexis nam de uitnoodiging aan. «En ik," sprak lady Jersey, «neem mijn dochter mee naar haar kamer; ik heb een geneesheer doen ontbieden, die wel Dadelijk hier zal zijn. Mr Nesleygij zult Gisela wel verontschuldigen, zij is een weinig ongesteld." Haar grijze oogen richtten zich door- boruid op den jongen man, dia met angstige bezorgdheid den blik op het gelaat van Gisela sloeg. «Integendeel, mylady, ik zou het mij nooit kunnen vergeven, als ik de zenuwen van lady Gisela, die reeds geschokt moeten zijn, nog bovendien vermoeide. Heb ik dat gedaaumylady De teederheiddie zoowel uit zijn woor den als uit zijn blik sprakbracht lord Arthur schier buiten zichzelve van woede. Gisela wilde antwoorden, maar lady Jersey liet haar daar den tijd niet toe, maar voerde haar haastig de kamer uit. Niets van hetgeen Arthur had opge merkt was haar ontgaan, maar zij was te verstandig om haar dochter iets daarvan te doen bemerken. Nauwelijks waren zij in het boudoir van Gisela aangekomen, of een bediende meldde de komst van den genees heer. Deze Irad kort daarop binnen, on derzocht Gisela en beval haar rust aan, daar haar zenuwgestel een weinig over spannen was. Voorts zei-Ie hij lady Jersey, dat er geen de minste reden tot bezorgheid bestond. Toen de geneesheer vertrokken was en moeder en dochter weder alleen waren, nam lady Jersey plaats naast de chaise-longue, waarop Gisela lag uitgestrekt en begon: «Ik wou je gaarne spreken, mijn kind, omtrent de plannen van lord Arthur; ben je in staat mij aan te hooren?" «Ja, mama," gaf Gisela gemelijk ten antwoord. De woorden die lord Arthur tot haar gesproken had, kwamen haar weer duidelijk in het geheugen en nog was het haar, als klonk ziju dreigende stem haar in de ooren. «Wij gaan deze winter niet naar Londenmaar blijven op Eden Castle ver toeven." Deze woorden maakten op Gisela een on- aangenamen indrukdoch zij zeide niets en lady Jersey ging voort: «Lord Arthur wil, na de ramp die zijn familie heeft getroffen, den winter niet in het woelige Londen, aan welks vermaken hij toch geen deel kan nemen, doorbrengen, maar liever op dit oude kasteel in een zaamheid vertoeven. Natuurlijk blijven wij nu ook hier." «Wij," herhaalde Gisela verschrikt, «o! neen, mama, dat niet, dat is on mogelijk." «Maar kind, wat raaskalt ge; kunnen wij hem dan hier alleen laten, wij, die aan zijn vader zooveel te danken hebben?" «Nten, neen, mama, vertrouw lord Arthur niet, blijf gij hier, maar laat mij vertrekken, zoo niet naar Londendan naar een andere plaatsals ik maar uit de nabij heid van lord Arthur ben." Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1